Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
No i mamy now± kometê. Tym razem na koncie Michaela Mattiazzo i Roba Matsona któzy skrupulatnie przeczesuj± mapy SOHO/SWAN
C/2006 M4 (SWAN)
T 2006 Sept. 28.920 TT MPC
q 0.78912
e 1.0
Peri. 62.260 -0.226864 +0.846131
Node 148.702 +0.152850 -0.458123
Incl. 111.815 +0.961857 +0.272369
From 15 observations 2006 July 12-15.
Zanosi siê bardzo ciekawie:
http://groups.yahoo....roup/comets-ml/http://cfa-www.harva...K06/K06N38.htmlM..
K³opotliwa kometa acz ciekawa ;)
K³opot polega na dwóch rzeczach. Pierwsza to taka, ¿e szybko maleje elongacja komety i ... obserwatoria bêd± mia³y problem z obserwacj± a co za tym idzie wyznaczeniem dokladnej pozycji komety na niebie.
Wstêpna orbita (ta wy¿ej) jest napewno niedok³adna, a brak nowych obserwacji nie u³atwi sprawy z dok³adnym wyznaczeniem orbty komety.
Jednak jej nie zgubi±.
Druga sprawa/problem to taki, ¿e ta ma³a elongacja bêdzie trwa³a a¿ do pa¼dziernika :( Kometka bêdzie jasnia³a do¶æ ³adnie, ale co z tego jak jej nie zobaczymy ze wzglêdu na ma³± elongacjê, ehhh.
To wstêpna analiza ... wiêcej potem po wyznaczeniu dokladniejszej orbity (je¶li j± wyznacz±)
Mam dobre wie¶ci, powinna byæ dobrze widoczna pomimo malej elongacji :)
Kto mieszka bardziej na pó³noc temu bêd± sprzyjaæ warunki do obserwacji komety.
Ludki mieszkaj±cy poni¿ej 35* N szer. geogr. nie zobacz± komety.
A tu wykresik widoczno¶ci dla 53* N
bez zaznaczonego Ksiê¿yca
http://img95.imageshack.us/img95/7186/a000gn0.th.pngz zaznaczonym Ksiê¿ycem
http://img45.imageshack.us/img45/5556/a001fc5.th.png
O matko !!!! Jaka ³adna kometa. :banan: Ju¿ j± sobie zapisa³em w Cartes du Ciel i niecierpliwie czekam do jesieni.
Pozdrawiam
Czas zacz±æ obserwacje tej komety !!!
Niebo poranne, jeszcze mo¿e Ksiê¿yc utrudniaæ obserwacje, ale "silnym" teleskopem nie powinno byæ problemu z odnalezieniem komety.
Ma ona teraz ok 7 mag. i jest skondensoawana.
Mapka
http://www.skyhound....ets/2006_M4.gifTen post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 17 September 2006 - 20:16
Dzisiaj nad ranem wsta³em, aby oceniæ SW UMa, która jest po wybuchu i wci±¿ jak na siebie dosyæ jasna. Po obserwacji postanowi³em zaczekaæ na pojawienie siê komety.
Okaza³o siê, ¿e jest ju¿ nie¼le widoczna. Obserwowa³em przez lornetkê 12x60. ¯a³ujê, ¿e nie mog³em przez Taurusa, ale przeszkadza³y mi ga³êzie orzecha rosn±cego obok domu. Obawiam siê, ¿e wkrótce czeka je marny los i dla dobra astronomii, bêdê musia³ je przyci±æ 8).
Zaliczona w niedzielê 24.09 nad ranem, ok. 4.00. Wybra³em sie w sumie za wcze¶nie, o tej godzinie by³a jeszcze diabelnie nisko i widaæ by³o tylko centraln± czê¶æ komy. Przez d³u¿szy czas zastanawia³em siê, czy to nie gwiazda jednak, ale lokalizacja siê zgadza³a. Widoczno¶æ gwiazd w okolicy b. s³aba,ze wzglêdu na ma³± wysoko¶æ. My¶lê, ¿e ³atwiej by j± by³o zidentyfikowac ok. 5.00, ale z obiektywnych przyczyn musia³em siê zwijaæ wcze¶niej. Lorneta 15x70 ze statywu
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Przy okazji zaliczy³em chyba flarê Irydium [jak mi sie wydaje]. By³ to jasny rozb³ysk, ok. 2 s na lewo od dyszla Wielkiego Wozu. B. jasny, praktycznie siê nie przemieszcza³.
Zdecydowanie najladniejsza z obecnie widocznych komet :D
Udalo mi sie ja zlapac w telepie ale bylo juz zbyt jasno, zebym mogl wyznaczyc jasnosc.
Witam, równie¿ uda³o mi siê zaobserwowaæ t± kometkê.
Data: 26-09-2006 3:00 - 4:50
miejsce: Kolbuszowa / Nowa Wie¶
Sprzêt: Pronto + okularki
Na obserwacjê wybra³em siê o 3:00 jakie¶ 5 km za miasto, gdzie razem z kumplem postanowili¶my poogl±daæ niebo.. Stwierdzi³em, ¿e mo¿e akurat uda mi siê kolegê zainteresowaæ astronomi±. Jak widaæ zainteresowany jest, bo komu by siê chcia³o wstawaæ o 3:00 w nocy ¿eby w niebo popatrzeæ? Pokaza³em mu kilka emek, saturna, hihoty. Najwiêksze wra¿enie zrobi³a na nim M42 w Orionie. Na miejscu okaza³o siê, ¿e w kierunku na którym mia³a sie ukazaæ kometa bije po¶wiata (chyba od ko¶cio³a) która roz¶wietla niebo tak mocno, ¿e zobaczenie czegokolwiek s³abszego ni¿ 5 - 6 magnitudo by³o prawie niemo¿liwe. Wiêc nie zastanawiaj±c siê wiele zmienili¶my miejsce obserwacji - pojechali¶my na drug± stronê miasta. Korzystaj±c z map wydrukowanych z CdC o godziny 4:25 uda³o mi siê odnale¼æ kometê C/2006 M4 SWAN, Jest to moja pierwsza obserwacja komety, tak wiêc tym bardziej jestem zadowolony z tego powodu.
Musze przyznaæ, ¿e ca³kiem sympatyczny obiekcik na niebie nam siê pojawi³. Dopiero dzi¶ nad ranem j± obserwowa³em i jest ca³kiem ca³kiem :D
pozdrawiam
Maciek
Ah....No to muszê podnie¶æ w koñcu zw³oki o tej 4 i wci±gn±æ telepa na dach....bêdzie problem no ale czego siê nie robi dla przyjemno¶ci;)Gorzej jak mi spadnie;(
Jeszcze pomyslê...jak co to wezme kombi ojca i pojadê gdzie¶, gdzie nie ma budynków...bo to boli;)
3majcie siê. Pozdrawiam
Naprawdê warto ruszyæ ze sprzêtem bo kometka jest bardzo ³adna. Mo¿na j± znale¼æ za pomoc± Tento 12x40 a np. w 8" sprzêcie jest ju¿ komet± pe³n± gêb±.
Przed chwil± ok. godz. 21.00 odnalaz³em t± kometê nisko nad zachodnim horyzontem. Obiekt znajduje siê na pograniczu gwiazdozbiorów Wielkiej Nied¼wiedzicy i Warkocza Bereniki. £atwo j± zlokalizowaæ przeszukuj±c niebo nieco na zachód poni¿ej gwiazdy podwójnej Serce Karola w Psach Goñczych. Jest to chyba najszybciej odnaleziona przeze mnie kometa – nieca³a minuta :D Do¶æ ³adnie widoczna w BPC 20x60 mimo ma³ej wysoko¶ci i jasnego ksiê¿yca. Nad ranem kometka musi byæ piêkna.
[quote name='janusz_m' date='Sep 30 2006, 18:12' post='203054']
£atwo j± zlokalizowaæ przeszukuj±c niebo nieco na zachód poni¿ej gwiazdy podwójnej Serce Karola w Psach Goñczych.
ups.. wkrad³a siê pomy³ka. Zamiast na zachód powinno byæ oczywi¶cie na pó³noc.
Dawajcie swoje foty. Bym chêtnie popatrzy³ co mo¿na uchwyciæ.
to popatrz na zdjêcie z dziesiejszego APOD'a:
http://antwrp.gsfc.n...d/ap061004.htmljest przepiêkna,
ech ta pogoda, a teraz i Ksiê¿yc :(
Jak d³ugi jest ogon w minutach ³uku ?
Nie Wiem jakiej najlepiej ogniskowej u¿yæ dla kliszy.
Jak d³ugi jest ogon w minutach ³uku ?
Nie Wiem jakiej najlepiej ogniskowej u¿yæ dla kliszy. Te konkretne zdjêcie by³o zrobione takim sprzetem:
Schmidtcamera 10" f=380 mm., 2 x 130 L RGB 60:60:70 Sigma 1603ME
Mo¿e to bêdzie jak±¶ wskazów±.
Zaliczy³em pierwsze podej¶cie do komety, ale w trudnych warunkach bo przy Ksie¿ycu i w nie wygodnej pozycji z okna poddaszowego, za pomoc± bino 25x100. Jest dobrze skondensowana, ze spor± otoczk±, c a³kim przyzwoita kometa. Jak ³ysy schudnie w nadchodz±cym tygoniu i bêdzie pó¼niej wschodzi³, mo¿na ju¿ my¶leæ o fotografowaniu.
Moja Synta ju¿ wystawiona ;) Dzi¶ "poszczujê" kometkê SWANem ;)
Lemark, a w³a¶nie mia³em zaproponowaæ, ¿eby kto¶ j± sfoci³...
Astrofotografów mamy w bród. Ja nie muszê byæ pierwszy. :Beer:
Naturalnie :Beer:
Ch³opy do boju! Zróbcie lepsz± ni¿ ta w APODzie :szczerbaty:
Pozdrawiam. I mykam na lookanko :Beer:
W³a¶nie wróci³em z obserwacji, ksiê¿yc ¶wieci niemi³osiernie, wilgotno¶æ powy¿ej 95%, p³aty mg³y. Po 2 godzinach musia³em siê zwijaæ bo lusterko wtórne mi zaparowa³o.
Ale Swan ustrzelony. Oceni³em jasno¶æ metod± Bobrownikowa i wysz³o mi 6,3m, a DC jakie¶ 5. D³ugo¶ci warkocza ani jego k±ta pozycyjnego nie ustali³em bo go nie widzia³em. Zbyt jasne niebo.
Ogólnie mozna powiedzieæ ¿e kometa jest bardzo jasna i ma do¶æ skondensowan± g³owê. Naprawdê mi³a odmiana po s³abiutkiej komecie Faye któr± ledwo namierzy³em. Bardzo blisko komety galaktyka NGC 5005 któr± s³abo widzia³em w tych warunkach.
Pozdrawiam.
Te¿ dzisiaj obserwowa³em po dwu miesiêcznej przerwie spowodowanej wymian± wyci±gu. Chcia³em te¿ zapolowaæ na kometkê ale jak zobaczy³em jak ³ysol ¶wieci to zrezygnowa³em. :Boink: A zaj±³em siê ma³ym porównaniem naglera 17mm ( 97x) i Made UWA 14mm (117). Warunki do takiej konfrontacji mo¿e nie najlepsze no ale có¿. W mojim odczuciu Made w bardzo nie wielkim stopniu ulega³ Naglerowi, ró¿nica na granicy percepcji, ale tak jak mówie warunki by³y nie najlepsze i porównywa³em je tylko na kilku obiektach. Wydaje siê ¿e Made wyda³ naprawdê bardzo dobr± serie okularków. Teraz czekam a¿ ksiê¿yc troche os³abnie i poluje na kometkê. :Beer: :Beer:
Te¿ dzisiaj obserwowa³em po dwu miesiêcznej przerwie spowodowanej wymian± wyci±gu. Chcia³em te¿ zapolowaæ na kometkê ale jak zobaczy³em jak ³ysol ¶wieci to zrezygnowa³em. :Boink: A zaj±³em siê ma³ym porównaniem naglera 17mm ( 97x) i Made UWA 14mm (117). Warunki do takiej konfrontacji mo¿e nie najlepsze no ale có¿. W mojim odczuciu Made w bardzo nie wielkim stopniu ulega³ Naglerowi, ró¿nica na granicy percepcji, ale tak jak mówie warunki by³y nie najlepsze i porównywa³em je tylko na kilku obiektach. Wydaje siê ¿e Made wyda³ naprawdê bardzo dobr± serie okularków. Teraz czekam a¿ ksiê¿yc troche os³abnie i poluje na kometkê. :Beer: :Beer: Gratulujê okularków, ja niestety muszê siê borykaæ z pora¿aj±cym ( to ostatnio modne s³owo u¿ywane przez naszych polityków) astygmatyzmen na krawêdzi pola mojego swana ale i tak okular jest super. My¶le nad barlowem 2 calowym z redukj± komy. No kometê Swan warto patrzeæ, ju¿ nied³ugo ksiê¿yæ bêdziemy mieli z g³owy. K³opot w tym ¿e kometa przesz³a ju¿ przez peryhelium orbity i zaczyna s³abn±æ. Tutaj dane polskich obserwatorów:
http://vistula.wis.p...u.pl/~ptma/SOK/Pozdrawiam
Moja Synta ju¿ wystawiona ;) Dzi¶ "poszczujê" kometkê SWANem ;)
Lemark, a w³a¶nie mia³em zaproponowaæ, ¿eby kto¶ j± sfoci³... Mi sie to uda³o w piatek tu¿ przed pe³ni±, zwyk³ym cyfrakiem i bez prowadzenia.
http://www.astro-zon...02006M4SWAN.jpgWitam wszystkich na forum... :D
Mi sie to uda³o w piatek tu¿ przed pe³ni±, zwyk³ym cyfrakiem i bez prowadzenia.
http://www.astro-zon...02006M4SWAN.jpg
Witam wszystkich na forum... :D Poznaje na fotografii dwie gwiazdy które u¿y³em do oceny jasno¶ci komety :D
Pozdrawiam
I znów uda³o mi siê sfociæ tego SWANa.
http://www.astro-zon...im2/1510/M4.jpgPozdrawiam
Czemu nie dajesz fotki jako za³±cznika do postu?
Czemu nie dajesz fotki jako za³±cznika do postu? Jestem tu nowy i muszê siê jeszcze obyæ z Forum. I tak zdjêcie umieszczam na swojej stronie wiêc zamiast tworzyæ pro¶ciej by³o mi podac link. Nastêpnym razem dodam fotkê jako za³acznik. :D
Pozdrawiam
Nie mam mozliwosci obecnie obserwowania komety.
Moglby mi ktos opowiedziec jak wyglada warkocz.
Na stronie SOKu widzialem, ze jest widoczny ale chcialbym sie dowiedziec jakie sa wasze wrazenia.
Pozdrawiam wszystkich komeciarzy :D
Nie mam mozliwosci obecnie obserwowania komety.
Moglby mi ktos opowiedziec jak wyglada warkocz.
Na stronie SOKu widzialem, ze jest widoczny ale chcialbym sie dowiedziec jakie sa wasze wrazenia.
Pozdrawiam wszystkich komeciarzy :D Kiedy ostatnio obserwowa³em to warkocza nie widzia³em bo ¶wieci³ ksiê¿yc przy pe³ni. Ale sama g³owa prezentuje siê piêknie. Dzisiaj szykuje siê dobre okienko obserwacyjne wiêc siê wybiorê i mo¿e zobacze warkocz.
Pozdrawiam
Japoñczycy robi± wspania³e zdjêcia kometom :) Urok jaki bije od tych zdjêæ jest niesamowity !
http://www.astroarts.co.jp/gallery/comet/c...allery1-j.shtmlZobaczcie tylko :)
Miodzio
Japoñczycy robi± wspania³e zdjêcia kometom :) Urok jaki bije od tych zdjêæ jest niesamowity !
http://www.astroarts.co.jp/gallery/comet/c...allery1-j.shtml
Zobaczcie tylko :)
Miodzio No tak ¶liczna.
Dobry sprzêt do podstawa. Za 100 lat tez bêdê takie robi³ :D
Pozdrawiam
No tak ¶liczna.
Dobry sprzêt do podstawa. Za 100 lat tez bêdê takie robi³ :D
Pozdrawiam Tu raczej nie chodzi o dobry sprzêt Grzegorzu. Mi bardzo podoba siê to, ¿e Japoñczycy foc± szerokie kadry. Skupiaj± siê na "otoczeniu" komety. Czesto pojawiaj± siê obiekty na horyzoncie lub chmury. To jest w³asnie najpiekniejsze :)
Tu raczej nie chodzi o dobry sprzêt Grzegorzu. Mi bardzo podoba siê to, ¿e Japoñczycy foc± szerokie kadry. Skupiaj± siê na "otoczeniu" komety. Czesto pojawiaj± siê obiekty na horyzoncie lub chmury. To jest w³asnie najpiekniejsze :) Napewno masz racjê Adamie, ale sam przyznaj, ¿e bez dobrego sprzêtu takiej fotki nie zrobisz. U nas te¿ jest wielu astrofotografów i gdyby ka¿demu daæ takie zabawki, jakimi dysponuj± nasi japoñscy koledzy na pewno nie jedn± tak± fotkê by¶my mieli. Niestety do¶wiadczenie te¿ trzeba na czym¶ zdobywaæ, ale nie ka¿dy ma na czym.
A ja dzis zrobi³em zlepek 8x 1,5min iso 800 Prakticar 300/4 300d
Pozdrawiam Marcin
Za³±czone miniaturki
l
l
Dzisiaj nie wyrobi³em siê znowu na czas i kometa by³a ju¿ nisko. Wrzucam zdjêcie w 2 ró¿nych sposobach obróbki. 7x90 sek. ISO800. Gdybym zacz±³ dzisiaj z godzinê wcze¶niej, to efekt móg³by byæ zupe³nie inny.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
i tak efekt jest znakomity :helo:
Dzisiaj nie wyrobi³em siê znowu na czas i kometa by³a ju¿ nisko. Wrzucam zdjêcie w 2 ró¿nych sposobach obróbki. 7x90 sek. ISO800. Gdybym zacz±³ dzisiaj z godzinê wcze¶niej, to efekt móg³by byæ zupe³nie inny. Foty bomba. Mi osobi¶cie pierwsza (z mniejszym szumem) bardziej siê podoba, jest naturalniejsza.
Zachcia³o mi siê pojechaæ za miasto z bratem na kometê, po tym, jak przez kilka dni mieli¶my namiastkê totalnego zachmurzenia. Kometa szybko zni¿a siê nad horyzontem, wiêc ¿eby j± ustrzeliæ jednym sprzêtem na dwa aparaty, zd±¿yli¶my zrobiæ po kilka fotek. Ja cztery: raz 180 sek. i trzy razy po 300 sek. Jak zwykle obiektyw Sonnar300/4(5,6) ISO 400, EOS 350D. W BPC 20X60 warkocz nie by³ widoczny, ale i na zdjêciach jest te¿ s³aby, trzeba by zrobiæ wiêcej fotek ¿eby wyci±gn±æ wyra¼ne struktury, do czego nie byli¶my przygotowani. Kometa zaliczona. Pierwsza fotka 3x300 sek. druga 1x300 sek. W pobli¿u widoczna gamma Wolarza.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Bardzo ³adna koniunkcja ! Adam, Twoje zdjêcia te¿ s± dobre :D
Bardzo ³adna koniunkcja ! Adam, Twoje zdjêcia te¿ s± dobre :D Potwierdzam ¿e zdjêcia s± piêkne, a ta koniunkcja z Seginusem wysz³a piêknie. Te¿ przed wczoraj obserwowa³em t± kometê i ledwo, ledwo zauwa¿y³em warkocz.
Pozdrawiam.
Ja dzisiaj te¿ rzuci³em okiem na tê kometê. Faktycznie nawet z miasta wygl±da sympatycznie.
AKTUALIZACJA
UWAGA! Ostatnie doniesienia mówi± o wybuchu komety C/2006 M4 SWAN i jej poja¶nieniu do 4,5 mag! a masz Robercie jakie¶ inne ¼ród³o ni¿ podobny alarm na A4U?
bo szukam i nie mogê nic ¶wie¿ego znale¼æ na ten temat.
oprócz jednej obserwacji na yahoo:
http://tech.groups.y...bs/message/2056--edit
ale jeszcze to:
http://users.telenet.be/diepvens/cometpage...006_M4_Swan.htm
http://tech.groups.y...bs/message/2055http://tech.groups.yahoo.com/group/CometOb...sage/2054?var=1Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 24 October 2006 - 22:35
Pó³nocna Polska ma pogodê, ciekawe czy kto¶ obserwowa³. Jutro wszyscy rzuc± siê do obserwacji i fotek.
Tak, s± ju¿ potwierdzenia od polskich obserwatorów, tak¿e z centralnej czê¶ci kraju.
A jutro bêd± obserwowaæ wszyscy :)
U mnie 100% zachmurzenia :(
ja wlasnie wybieram sie w plener
potzrebowalbym mapki z deep spacem do wydrukowania na pazdziernik macie cos takiego ?
Mia³em tyle szczê¶cia, ¿e za³apalem siê na ok. 20-minutow± obserwacjê, zanim chmury zas³oni³y niebo.
REWELACJA ! Widoczna go³ym okiem!
Jak j± z³apalem, to pierwsz± my¶l± by³o "ale dzi¶ fajna" :) Problem w tym, ¿e nagle zrozumia³em, ¿e ogl±dam j± ... w szukaczu :szczerbaty:
¯a³ujê, ¿e nie zd±¿y³em poogl±daæ w du¿ych powiêkszeniach - jak wróci³em z okularami po chwilowej przerwie, ju¿ by³y chmury.
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 25 October 2006 - 02:14
sprobuje ja dzisiaj w nocy zlapac, ale z balkonu... wiec nie wiem jak to bedzie. Plus jeszcze te chmury i wiatr.
jak dlugo moze byc tak jasna? niestety wczoraj i dzis pewnie tez nie bede mial warunkow <_<
jak dlugo moze byc tak jasna? niestety wczoraj i dzis pewnie tez nie bede mial warunkow <_< Nie wiadomo. Prawdopodobnie pojasnieje jeszcze bardziej, byæ mo¿e do +3 mag
i po kilku dniach jasno¶æ spadnie do ... nie wiadomo ;) heh
Nick James zrobi³ bardzo wymowne zdjêcie po pojasnieniu komety :)
http://www.theastronomer.org/comets/2006/2...0061024_ndj.jpgSzukam innych zdjêæ, bo tylko to mi pozostaje z braku pogody
i mo¿liwo¶ci wizualnej obserwacji :icon_cry:
Nie wiadomo. Prawdopodobnie pojasnieje jeszcze bardziej, byæ mo¿e do +3 mag
i po kilku dniach jasno¶æ spadnie do ... nie wiadomo ;) heh
Nick James zrobi³ bardzo wymowne zdjêcie po pojasnieniu komety :)
http://www.theastronomer.org/comets/2006/2...0061024_ndj.jpg
Szukam innych zdjêæ, bo tylko to mi pozostaje z braku pogody
i mo¿liwo¶ci wizualnej obserwacji :icon_cry: Niesamowite, przecie¿ kappa Corona Borealis ma 4,82 m, a na zdjêciu kometa wygl±da na o wiele jasniejsz±.
Ma byæ dzisiaj przerwa w chmurach, ju¿ szykujê teleskop.
Pozdrawiam
Ja równie¿ :) Ma byæ mglisto, ale bez chmurw...
Doktorze, napisz te¿ mi na PW jak siê UHC-S sprawuje :)
Pozdrawiam. :Beer:
Wróci³em o 20:30 z przedstawienia w Pilskim Domu Kultury :D
Spektakl "Ma³e zbrodnie ma³¿eñskie"
Zauwa¿y³em piêkne, ciemne niebo i miejsce w którym powinna byæ kometa wolne od chmur.
Pod rêk± mia³em tylko lorneteczkê Lidletkê 10x50.
By³em zdziwiony, ¿e taka jasna kometa jest widoczna po wcze¶niejszych informacjach w sieci.
A tu masz poja¶nia³a -wybuch³a?
Piêknie siê prezentowa³a w ³añcuszku gwiazd. B)
Widzia³em j± dzisiaj nad ranem, oko³o godz. 6, kiedy zacze³o ¶witaæ. W³a¶nie ust±pi³y na chwilê chmury i odnalaz³em j± nisko nad pó³nocno-wschodnim horyzontem. Pierwsze co rzuci³o siê w oczy to du¿e poja¶nienie w centrum otoczki. Warto dzi¶ wieczorem siêgn±æ nie tylko po lornetki, ale i teleskopy, bo mog± byæ widoczne jakie¶ strugi gazów wyrzucane z j±dra, czego nie wypatrzy lornetk±.
Niesamowite, przecie¿ kappa Corona Borealis ma 4,82 m, a na zdjêciu kometa wygl±da na o wiele jasniejsz±.
Ma byæ dzisiaj przerwa w chmurach, ju¿ szykujê teleskop.
Pozdrawiam Zdjêcie jest obrobione forsownie i przek³amuje ró¿nice jasno¶ci pomiêdzy komet± a gwiazd±. Wizualnie wygl±da to inaczej i moja dzisiejsza poranna próba oceny jasno¶ci komety dawa³a warto¶æ oko³o 4,5 mag, ale warunki nie pozwala³y zrobiæ tego precyzyjnie. Metod± Bobrofnikofa kometa by³a nieco ja¶niejsza od gwiazdy widocznej na prawo - kappa CrB.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 25 October 2006 - 10:22
ICM na dzi¶ zapowiada pogode :)
Dzi¶ rano z³o¿y³em jeszcze animka z 17 pa¼dziernika - w sumie ¿adna rewelacja - zrobione z klatek bez odjêtych darków - parametry takie same jak zdjêcia które ju¿ jest w galerii - tutaj jednak u¿y³em 9 klatek ka¿da po 240".
http://www.astrofotografia.pl/galeria/kome.../swan_flash.htm - ma to oko³o 2,5 MB.
Pozdrawiam i czekam wieczora dzi¶ pewnie puszcze kometke tak ze dwa razy d³uzej :)
Miejmy nadziejê, ¿e chmury ust±pi±, bo szykuje siê rewelacyjny wieczór :)
Micha³ - animacja wygl±da rewelacyjnie. :notworthy:
U mnie dzisiaj jak na razie zero zachmurzenia, piêkne przejrzyste niebo teleskop siê ju¿ ch³odzi i czekam a¿ siê ¶ciemni i polujemy na kometkê. :Beer: :Beer:
Pozdrawiam, pogodnego nieba.
o tak, wyglada na to, ze pogoda tez nam zrobila mila niespodzianke :D
U mnie (ok Rzeszowa) to narazie pogoda tak w napiêciu trzyma.. chmury s±, tylko kwestia w któr± stronê siê przesun± <_< mam nadziejê ze bêdzie dobrze.
Nad Lublinem chmury, ale idzie od zachodu w±ska szpara, mo¿e zdo³am lukn±æ przez okno, bo wyjazdu za miasto nie ryzykujê.
W Poznaniu czysto.
Jasno¶æ komety podobna do wczorajszych doniesieñ, czyli oko³o 4,5 mag. Niestety tylko krótka obserwacja przez lornetki w przerwach miêdzy chmurami.
No kto tylko ma czym lukaæ, obserwowaæ kometkê :)
U mnie jest bez chmur, no i znów fantastyczny seeing.
:Beer:
Tarnów melduje kometkê upolowan± :) Od razu po wyj¶ciu z o¶wietlonego pokoju przycelowa³em w M13 lornetk±, ledwo j± widzê... ale przesuwam siê w prawo, jestem w Koronie, i od razu widzê co¶ duuu¿o ja¶niejszego od tamtej kulki. ¦liczna bestyja :)
Przed chwil± wyluka³em kometê przez lornetkê. Ja¶niutka i piêkna. M13 jaka¶ taka ciemna przy niej siê zdaje :).
edit. Widzê Zbyszku, ¿e masz podobne odczucia :D
Ten post by³ edytowany przez
Kuba dnia: 25 October 2006 - 18:54
Uda³o mi siê oblukaæ kometê przez tê szparê w chmurach i jasno¶c pozostaje na poziomie 4,5 mag. koma wiêksza i centrum ja¶niejsze ni¿ wcze¶niej by³o. Liczy³em z cicha na wiêcej, ale dobre i to. Z kometami nigdy nie wiadomo jak daleko ich ewolucja odbiegnie od przewidywanej. Dzisiaj fotki nie zrobiê, mo¿e jutro.
Wlasnie na nia patrze.
Duza glowa, jasna i skoncentrowana. W ZRT jasniejsza kuzynka M13.
Swietny warkocz i strasznie szybki ruch po sferze niebieskiej.
Ten post by³ edytowany przez
dobsonme dnia: 25 October 2006 - 19:28
widzialem, widzialem! super :D
tez mnie zaskoczyla duza predkosc po sferze. przez chwile byla dosc blisko pewniej gwiazdki, natomiast pol godziny pozniej juz bylo po 'zblizeniu'.
dodatkowo udalo mi sie zlapac 'nowa' ISS z dodatkowym zestawem paneli. wyraznie czerwone zabarwienie (swoja droga, ciekawe z kad pochodzilo) i zaskakujaco duza jasnosc.
Przed chwil± z³apa³em j± go³ym okiem na podwroc³awskim niebie. Mia³em nadziejê zobaczyæ warkocz, ale bino 7x50 to za ma³o w takich warunkach.
Przed chwil± wróci³em z podwórka przy bloku...
Piêkny widok nawet w lornetce 7x50 :D
Ten post by³ edytowany przez
Piotr_K dnia: 25 October 2006 - 20:07
Jest du¿a, jasna i przepiêkna. Warkocz widoczny. W szukaczu Synty ja¶niejsza ni¿ M13.
Go³ym okiem nie widzia³em.
Jod³owskich warunków!
ps. w Jod³owie, pewnie by cieñ rzuca³a... hehehehe, albo przynajmniej zmusza³a do za³o¿enia filtru ksiê¿ycowego!
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 25 October 2006 - 20:37
Warkocz jest widoczny nawet przez szukacz synty, widzia³em ja bez problemu nie uzbrojonym okiem, to niew±tpliwie piêkny widok. Mo¿na ja bardzo ³atwo odnale¼æ ci±gn±c prost± do zenitu od najja¶niejszej gwiazdy Korony pó³nocnej a¿ trafimy na kometê.
Ci co nie widzieli niech szybko wytachaj± zakurzone teleskopy bo jest na co popatrzeæ. :Beer:
Ja patrzy³em praktycznie z centrum Wroc³awia i nawet w lidlowej 10x50 wygl±da ¶licznie, choæ bezogoniasto i sama w³azi w oczy.
ps. w Jod³owie, pewnie by cieñ rzuca³a... hehehehe, albo przynajmniej zmusza³a do za³o¿enia filtru ksiê¿ycowego! dobre :ha:
Ja te¿ w³asnie co wróci³em... Obserwowa³em ja przez Pronto, ³adnie siê prezentuje i szybko pomyka. Co mo¿e powodowaæ tak nag³e poja¶nienie komety? jakie¶ erupcje na jej powierzchni...?
Ps. Apropos komet
http://atvn.pl/archiwum_pliki/powstawanie_...a_komet_cz1.ramhttp://atvn.pl/archiwum_pliki/powstawanie_...a_komet_cz2.ramTo liniki z wikipedii - has³o "kometa" :rolleyes:
pewnie znacie.. ale dla tych co nie znaj± to polecam.
Ten post by³ edytowany przez
slawak1 dnia: 25 October 2006 - 20:56
Kometka po "zmianie" ustrzelona.
Jajno¶æ mnie powali³a :Boink: Widoczna odemnie go³ym okiem, fakt, ¿e zerkaniem, ale widoczna :)
Warkocz na ca³e pole SWANa, jest o wiele wiêksza od M13.
W krakowie te¿ j± dopad³em niestety tylko w lornetce 7x50 i odnaleziona bez zadnego problemu ale warkocza nie widzia³em.
Powiem krótko kometa powala - dawno nie widzia³em czego¶ takiego ! Widoczna go³ym okiem bez problemu przy ¶rednim niebie. Ogon widoczny na matówce 300D podpiêtej pod C6N. Ze zwyk³ym ploslem 20mm (nie mam lepszych okularów) ogon przepiêknie widoczny. Poka¿e jedn± nieobrobion± klate z ogniska g³ównego i zmykam ryæ nad fotk± :)
http://www.astrofotografia.pl/galeria/komety/2006/swan251006_tr.jpg
Porównajcie j± do tej - skala niemal identyczna:
http://www.astrofotografia.pl/galeria/kome...swan1710062.jpgPozdrawiam !
to i mi siê uda³o, nawet j± sfociæ:
ale co¶ z obróbk± jaki¶ dziwny ¶lad po boxie registaxa
72x20sek iso 800 eos 350D w C8-N
na szybko, nad dachem i kominem s±siada, kierunek za¶wielone centrum wawy, "lepszych" warunków to nie mo¿na sobie wymarzyæ
obrobiê j± zaraz jeszcze raz mo¿e bêdzie ³adniejsza
--edit--
za bardzo to nie jest, ale przynajmniej niema tego idiotycznego ¶ladu prostok±ta
Przed chwil± wróci³em z podwórka przy bloku...
Piêkny widok nawet w lornetce 7x50 :D Kolejne potwierdzenie z Czêstochowy - ja te¿ j± dzisiaj widzia³em. Jest piêkna. Poni¿ej fotki (bez jakich¶ specjalnych obróbek):
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
z okolic Czêstochowy bardzo ³adnie widocznia :D nawet w lornetce 10x50 robi wra¿enie :) bardzo szybko sie przemieszcza B) pozdrowienia
jeszcze taka ma³a ciekawostka
to jest stack na gwiazdki, obrazuj±cy shift komety na niebie, w czasie ok. 33 minut
parametry zdjêæ j.w.
--edit-- to jeszcze jedna crop samego j±dra komety
niestety wszystko na szybko, wiêc i bez focusera i laptopa
Piêkna kometa
Jasno¶æ zmierzona u mnie: 4,4 m
Rozmiar Comy: 12 minut
D³ugo¶æ warkocza: 100 minut
Piêknie widoczny warkocz, w swanie 33mm prezentuje siê najlepiej i do tego w³a¶nie s³u¿y ten okularek, aby obj±æ obiekt prawie w ca³o¶ci.
Parê dni temu jak obserwowa³em t± kometê to dostrzega³em zaledwie ¶ladowy warkocz, a dziasiaj to ju¿ jest normalnie szok.
Pozdrawiam.
Witam!
W³asnie wróci³em ze wspólnego wypadu do puszczy Kampinoskiej wraz z alfascorpius'em, ktoremu jestem bezgranicznie wdziêczny za zabranie mnie ze sob±. Warunkie by³y akceptowalne, mimo ¿e by³a moim zdaniem lekka mgie³ka.
Kometa jest rzeczewi¶cie przepiêkna i ca³kiem jasna, widoczna ju¿ w szukaczu. Wyra¼nie widoczny warkocz.
Zrobilismy rysuneczek kometki, który umieszcze jesli znajde Anke wraz z jej aparatem, bo nie mam jak tego rysunku zeskanowac ;) :szczerbaty:
¿ycze pogodnego nieba :)
No i ja wróci³em z obserwacji, trochê wymro¿ony, teleskop ca³y mokry ale by³o warto!!!. Kometa w Taurusie pod ciemnym niebem oko³o 6,0mg wygl±da³a prze¶licznie, jest bardzo jasna a warkocz bardzo d³ugi i wyra¼ny. Kometa bez konkurencyjnie najlepiej prezentowa³a siê w Naglerze 17mm który da³ powiêkszenie 97x i pole równe prawie 1 stopniu. Jeszcze nigdy nie widzia³em tak jasne komety!!! Oby wiêcej takich mi³ych niespodzianek. :Beer:
Pozdrawiam.
Bardzo fajna animacja Sumasa.
Fajowa fota Kaluznego.
:notworthy:
Ale i tak najlepsza w okularku, co ? ;)
Dzi¶ ca³y pokaz eMek zrobi³em. By³a moja ¿ona, syn Emil (nie bardzo dzi¶ chcia³ obserwowaæ), kumpel Marek i go¶cinnie (w sumie... rekonesansowo pewno) pojawi³ siê Bubek z Pi³y. Ale gwiazd± wieczoru by³a oczywi¶cie Miss Swan :)
Nadal ¶liczna, tak w szukaczu, jak i nawet ... ortho 5 mm :szczerbaty:
:Beer:
To prawda ¿adna fotka nie oddaje tego co mo¿na zaobserwowaæ w okularze :Beer:
W Koszalinie wreszcie siê wieczorem rozchmurzy³o i pierwszy raz uda³o mi siê zobaczyæ t± kometê. Ju¿ przez lornetkê bardzo fajnie wygl±da³a, nawet warkocz by³o trochê widaæ. Mam nadziejê, ¿e jutro znów pogoda dopisze.
Kometa jest piêkna. Wczoraj z dzieckiem przez godzinê w¶lepiali¶my siê w ni±... nawet ¶lubn± przywia³o "O jaki ma fajny ogon!" To najja¶niejsza kometa jak± obserwowa³em. Jej centralna, najja¶niejsza czê¶æ jest rozmiarami ok. 2-2,5x wiêksza od M13. Ogon to klin widoczny bezproblemowo do odleg³o¶ci ok. 2-2,5* od g³owy komety.
Mam wra¿enie, ¿e widzia³em minimaln± domieszkê barwy niebieskiej, ale z braku potwierdzeñ uznajê, ¿e uleg³em z³udzeniu.
Pozdrawiam.
Ja tez mialem wczoraj chwilke pogodnego nieba i twierdze,ze kometa,widziana przez lornetke 16x80 jest niesamowita!
Powtórzyli¶my j± jeszcze z Regulusem wczoraj nieco pó¼niej - w 10" Newtonie wygl±da te¿ cudnie, ³adnie widaæ jak skoncentrowana jest g³owa. Warkocz tak na 2 stopnie... dawno nie widzia³em takiego.
Zapowiada siê kolejna cudowna noc z kometk±, jak narazie zero zachmurzenia :Beer:
Wczoraj wybiera³em siê w okolice Pustyni B³êdowskiej, ¿eby popatrzeæ na "s³±bn±c±" kometê. Przed samym wyjazdem rzuci³em okiem na forum i to co przeczyta³em badzo mi³o mnie zaskoczy³o.
Na miejscu wszystko sie potwierdzi³o. Kometa rewelacyjna. Obserwowa³em j± wcze¶niej w niedzielê, jednak wczoraj przez szukacz mozna by³o uzysakæ efekt, który w niedziele uzyskiwa³o sie w teleskopie. Niesamowite.
Pozdrawiam
Ja sie jeszcze na kometke niezalapalem :angry: :angry: :szczerbaty:
Pozdrawiam :Beer:
Mam wra¿enie, ¿e widzia³em minimaln± domieszkê barwy niebieskiej, ale z braku potwierdzeñ uznajê, ¿e uleg³em z³udzeniu. e, to ja myslalem, ze wszyscy widza kolor i dlatego nikt nie mowi :szczerbaty:
u mnie wydawala sie byc niebieskawo-zielonkawa. inna od np. M13 (czy nawet ta sama kometa dwa dni wczesniej), ktora jest rzeczywiscie szara.
podobno tak jest, ze oczy nieprzystosowane do ciemnosci moga widziec kolor lepiej niz te przystosowane. wczoraj obserwowalem z przez domu, wiec przez sodowki nie mialem mozliwosci pelnego zaadaptowania wzroku. w tym wiec upatruje szanse na to, ze byla kolorowa.
Nie no, kolor ma b. wyra¼ny :)
Ale M13 u mnie jest ¿ó³to- z³ota plus trochê niebieskich gwiazdek, zero jakiej¶ szaro¶ci!
:Beer:
no widzisz, a u mnie nie jest :D
(ja chce pod ciemne niebo!! <_< )
U mnie w Gdyni sa chmury...
Mam nadzieje z w weekend si zalapie na kometke... jade na dzialke gdzie jest badzo ciemne niebo, tylko nie wiem jak zapakuje telepa do samochodu :(
Pja¶nia³a bo siê lekko roz³upa³a:
"COMET OUTBURST: Only a few days ago you needed a telescope to see Comet Swan. Not anymore. The comet has suddenly brightened to naked eye visibility. The cause of the outburst: Probably, a crack has opened in the comet's nucleus, exposing a fresh vein of volatile ice to vaporizing sunlight."
Spaceweather.com
U mnie jest wyra¼ny zielony kolor z domieszk± niebieskiego, jednak zielony jest du¿o bardziej wyra¼ny.
Uda³o mi siê przed kilkoma minutami wypatrzyæ kometê w skrajnie trudnych warunkach.
Adam Hurcewicz (Limax7)
Data: 2006-10-26 godz. 19:38 CEST (17:38 UTC)
Sprzêt: no w³asnie jaki ? hehe, wymontowany szukacz od "U" chyba ma parametry 12x30, ciemny jak licho :huh:
Pogoda: bardzo silny wiatr, chmury dos³ownie mknê³y po niebie, obserwacja w jednej, chwilowej dziurze w chmurach
Miejsce: Bia³ystok, z okna w kuchni (53°08'52.6" N , 23°09'04.1" E)
Opis: Kometa wraz z 2 gwiazdami Herkulesa (Zet i Eta Her) tworzy trójk±t równoboczny, wiêc ³atwo j± by³o odnale¼æ t± ciemn± lunetk±. Nie ocenia³em jasno¶ci gdy¿ mia³em skrajnie trudne warunki do obserwacji. DC oceniam na 8. Nie widzia³em warkocza. Kometa jest du¿a, ³atwa do obserwacji, ³adna.
Dane o komecie w momencie jej obserwacji:
C/2006 M4 (SWAN)
RA (2000): 16h15m27.387s
Dec (2000): +34° 55' 14.15"
Delta: 0.99820296 AU (149 329 037 km)
r: 0.94823 AU
Elongacja: 56.84° (niebo wieczorne)
Dane orbitalne:
C/2006 M4 (SWAN)
Epoch 2006 Sept. 22.0 TT = JDT 2454000.5
T 2006 Sept. 28.7283 TT MPC
q 0.783022 (2000.0) P Q
z -0.000302 Peri. 62.5930 -0.2221106 +0.8475967
+/-0.000032 Node 148.7267 +0.1501991 -0.4586221
e 1.000236 Incl. 111.8227 +0.9633832 +0.2669185
From 106 observations 2006 July 12-Oct. 5, mean residual 0".6
The following orbital elements are taken from MPC 57794
Delta - odleg³o¶æ komety od Ziemi
r - odleg³o¶æ komety od S³oñca
PS. Jestem naprawdê ucieszony bo pierwszy raz zobaczy³em tê kometê, naprawdê :)
Równie¿ niedawno wróci³em z obserwacji, niesamowity widok w 10" teleskopie, warkocz ci±gnie sie przez ca³e pole widzenia Swana 33mm. Dla mnie to naj³adniejsza kometa od czasu Halle-Boppa w 1997 roku :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
Pawlik dnia: 26 October 2006 - 23:21
Równie¿ niedawno wróci³em z obserwacji, niesamowity widok w 10" teleskopie, warkocz ci±gnie sie przez ca³e pole widzenia Swana 33mm. Dla mnie to naj³adniejsza kometa od czasu Halle-Boppa w 1997 roku :Beer: true ... true... by³em z nim na obserwacji, kometa rzuca na kolana :notworthy: :Beer:
mia³em cos jeszcze dzisiaj robiæ, ale nie mogê och³on±æ
Ten post by³ edytowany przez
motor dnia: 26 October 2006 - 23:30
a'propos komety - w³a¶nie lecia³ na tvn-ie jakis film o zakochanych nastolatkach czy cu¶ .. w ka¿dym b±d¼ razie panna mia³a teleskop (sama go zrobi³a nawiasem mówi±c) - i te¿ ogl±dali kometê - TA TO DOPIERO MAJTA£A OGONEM :Boink: :D :banan: :ha: :lol:
Ja dzisiaj looka³em prze moje tento 20x60 i fajniuchna :D
Przydalby sie jakis wiekszy powerek.
Gdy patrzylem na ni± to wydawalo mi sie ze warkocz leci do góry troszke w prawo tak jakby na godz 1 - czy to tylko moja wyobra¼nia...? :szczerbaty:
Dzisiaj nie by³o lukania, tylko focenie w polu. Sonnar 300/4, ISO 800, 8X180 sek.
Za³±czone miniaturki
l
l
Nie,no.....
Warkocz pionowo,wiec pozna godzina??
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 27 October 2006 - 00:52
Kometa powala wrêcz. Spokonie z miasta j± widaæ. Jest zdecydowanie ja¶niejsza ni¿ zapowiadana efemeryda.
Mam pytanie do osób ktore obserwowa³y kometê teleskopami...
... czy warkocz komety patrz±c wizualnie te¿ ujawnia strukturê i niejednorodno¶ci ?
Mam pytanie do osób ktore obserwowa³y kometê teleskopami...
... czy warkocz komety patrz±c wizualnie te¿ ujawnia strukturê i niejednorodno¶ci ? Patrzy³em przez Synte 200/1200 + PL 32mm Vixen, mo¿na dostrzec, ¿e warkocz nie jest jednorodny.
Jod³owskich warunków.
Nie,no.....
Warkocz pionowo,wiec pozna godzina?? Godzina by³a wczesna, to tylko takie ustawienie w kadrze, który mozna sobie dowolnie regulowaæ.
Witam!
Kometka Swan zaliczona wczoraj przed 20.00.
Obserwowa³em j± przez lornetkê 12/60 i przedstawia³a sie bardzo ³adnie z ledwo widocznym warkoczem widzia³em j± w odcieniach szaro¶ci , bez zielonkawego poja¶nienia ale i tak jestem bardzo zadowolony z samego jej widoku i ¿e j± zobaczy³em :banan: co do warkocza to byæ mo¿e by³o to z³udzenie ale raczej jednak ledwo ledwo ale go widzia³em jako przed³u¿enie w kierunku górne czê¶ci konstelacji Wolarza . Gratuluje fotek tej ³adnej !! kometki
Pogodnego i ciemnego nieba
Pozdrawiam :D
W imieniu Cygnusa chcialam Wam napisac ze w Anglii to nawet komete ta widac przez chmury.
Tak, sprawdzilam jeszcze raz maila i napewno napisane jest przez chmury ale cieniutkie. :D
Cygnus obserwowal ja w miescie przez lidlowskiego Meade.
Cytuje "..mamut jest ta C/2006 M4 lezy troche w prawo od talii Herkulesa..."
Oczywiscie przekazuje Wam pozdrowienia od Cygnusa i dolaczam tez moje pozdrowienia.
Kometka po "zmianie" ustrzelona.
Jajno¶æ mnie powali³a :Boink: Widoczna odemnie go³ym okiem, fakt, ¿e zerkaniem, ale widoczna :)
Warkocz na ca³e pole SWANa, jest o wiele wiêksza od M13. Mnie te¿ jasno¶æ powali³a.Wczoraj looka³em na ni± lornetk± 10*42 i celestronem 102 mm f/5 z okularem Antaresa 25 mm W-70. Ruch w stosunku do gwiazd widoczny ju¿ po kilku minutach przy okularze. W moim odczuciu SWAN zdeklasowa³ obecnie WSZYSTKIE obecnie widoczne wieczorem DS-y, z M-31 ³±cznie. :notworthy: Porównanie z M13 - uchodz±c± przecie¿ za jasny DS - by³o wrêcz mia¿d¿±ce. Czekam na dzisiejszy wieczór.... :rolleyes:
Kometka po "zmianie" ustrzelona.
Jajno¶æ mnie powali³a :Boink: Widoczna odemnie go³ym okiem, fakt, ¿e zerkaniem, ale widoczna :)
Warkocz na ca³e pole SWANa, jest o wiele wiêksza od M13. Dzi¶, je¶li pogoda dopiszê bêdê foci³ Nikonem D70s z Nikkorem 300/4 IF-ED. Zobaczymy co wyjdzie.... :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
Marcin_G dnia: 27 October 2006 - 14:02
S± du¿o bardziej powalaj±ce fotki, jak np. ta ze strony speca od komet G.RHEMANA.
Za³±czone miniaturki
l
l
Obiekt piêkny, wczoraj miedzy 19.15 a 20.00, bino 15x70. Kilka km na WE od Lublina. Szeroka czê¶æ warkocz tuz przy komie wyra¼nie widoczna, za to ten d³ugi w±ski by³ na granicy percepcji, ale ciagn±l sie przez ca³e pole widznia lornety, czyli jakies 4 stopnie. Go³ym okiem nie by³em w stanie wypatrzyæ jej na 100%, co¶ tam by³o widaæ, ale to mog³y byc pobliskie ledwo widoczne gwiazdki. Prawie po przeciwnej stonie nieba M31 widoczna wyra¼nie go³ym okiem, mimo ³uny miasta poni¿ej. SWAN bardzo przypomina zesz³orocznego Machholza, tamta by³a chyba ciut jasniejsza.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
wiadamo moze czy jasnosc sie zmienila w ciagu ostatnich dwoch dni?
Wiadomo czy siê co¶ zmienia z jej jasno¶ci±. Wystarczy po t± wiedzê siêgaæ na
CometObspozdrawiam
Maciek
Miejscami jest pogoda, wiêc ludziska wylegli obserwowaæ. Dzisiaj te¿ by³em w polu, ale krótko z powodu cienkich chmurek które mi przeszkadza³y zrobiæ regularn± seriê zdjêæ i wysz³o tylko kilka byle jakich. Ten sam sprzêt, ale czasy nie równe, od 2 do 5 minut. Po lewej pojedyñcza fotka z najd³u¿szym czasem, po prawej z³o¿eniowa. Kometa nadal trzyma jasno¶æ w okolicy 4,5 mag. i "dymi" z niej równo.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
dzisiaj widzia³em j± o 21 przez lornetke 7x50. ja¶niejsza od M13 mimo, ¿e wisia³a w ja¶nieszmy tle.
Mnie sie trafila juz dosyc nisko i przez ZRT nie wygladala specjalnie interesujaco.
ja j± wczoraj ogladalem o 19 zwykla ZRT, bardzo jasna, ale warkocza nie widzialem, pewnie z powodu fatalnego okularu :D
Wczoraj ok. 20:30 te¿ j± zaliczy³em ! ¦rodek miasta, pod przys³owiow± latarni±, lornetka 10x50...kometa by³a ja¶niejsza od M13, ale widaæ by³o tylko jej j±dro.
Zestaw zdjêæ z 17, 26 i 27 pokazuje z grubsza ¿e wczoraj kometa nieco oslab³a wzglêdem poprzedniej nocy, zwa¿ywszy ¿e ekspozycja z 26 to tylko 3 minuty, a wczorajsza 5 minut na tym samym iso 800.
Za³±czone miniaturki
l
l
Wczoraj widzia³em j± za miastem przez 80ED. Warkocz jak siê przyjrzeæ to siêga na dobre 4 stopnie od g³owy.
Dzis pewnie sie posypia zdjecia komety w towarzystwie M13, niczym 4 lata temu kometa Ikeya-Zhang(czy cos takiego) kolo M31. Jezeli dopisze pogoda, oczywiscie.
widzia³em j± równie¿ wczoraj w okropnych warunkach(chmury,mg³a,¶wiat³a), w dodatku lornetk±... by³o widoczne ledwo co same j±dro, pó¼niej skierowalem siê tam gdzie powinno byæ m13 i... nic :o nie wiedzia³em ¿e jest taka jasna B)
teraz czekam na rozpogodzenie ale zanosi siê, i¿ poczekam sobie do przysz³ego tygodnia i nie wiem w³a¶nie czy wtedy bedzie nadal taka jasna ?? s± wstêpne obliczenia kiedy jasno¶c znacznie zmaleje??
pozdrawiam :Salut:
Wczoraj wieczorem dosz³a do mnie paczuszka a w niej lorneta 20x80 zakupiona tu poprzez forum :)
No i oczywi¶cie spojrza³em na kometê C/2006 M4
Piêkna ! Niedaleko M13, s³absza od komety.
Dzi¶ (28.10.2006 godz. 18:52 CEST = 16:52 UTC) tak¿e zerkn±³em d³u¿sz± chwilkê na kometê.
Jasna jest, ju¿ ca³kiem blisko gwiazdy Zet Her (+2.8 mag) i gdy nasz³a cienka warstwa chmur to kometê nadal widzia³em !! :o Do odnalezienia komety niepotrzebowa³em mapki, poprostu gdzie¶ "pod" M13 w Herkulesie :)
Jasno¶æ oceni³em na +5.2 mag, DC=7, koma=8'
Warunki pogodowo-obserwacyjne:
Z miasta, jasno¶æ go³ym okiem ok +3.8 mag, od czasu do czasu jakie¶ chmury.
Poza tym na niebie ¶wieci gdzie¶ Ksiê¿yc, który jeszcze nie zaszed³.
W ten czwartek korzystaj±c z wolnego dnia pojecha³em po po³udniu 50km na pó³noc od Warszawy.Tam s± dobre tereny do obserwacji, w³a¶ciwie nic nie przeszkadza.Kometê obserwowa³em wizualnie,lornetk± 20x80 i teleskopem Soligor MT-800 z Naglerem 26mm. Kometa wspania³a, widoczna ju¿ go³ym okiem, warkocz na kilka stopni wizualnie, naj³adniej wygl±da³a przez lornetkê. Do³±czam jeszcze zdjecie zrobione przez teleskop (w sumie z³o¿enie 8 klatek 180sek ka¿da przy ISO400) - to moje pierwsze zdjêcie sk³adane z kilku wiêc do waszych wypasów mu jeszcze daleko.Pozdrawiam!
Za³±czone miniaturki
l
l
Jutro w okolicach Poznania szukuje siê spora dziurka w chmurach w godzinach kometarnych czyli miêdzy 19-21! :szczerbaty:
Wydaje mi siê ¿e warunki do obserwacji komety z ka¿dym dniem siê pogarszaj± niestety. Kometa powoli ale jednak traci na swojej jasno¶ci a w dodatku coraz wiêkszy ksiê¿yc i coraz pu¼niej zachodz±cy mo¿e nam skutecznie roz¶wietlaæ niebo; :szczerbaty:
Wydaje mi siê ¿e warunki do obserwacji komety z ka¿dym dniem siê pogarszaj± niestety. Kometa powoli ale jednak traci na swojej jasno¶ci a w dodatku coraz wiêkszy ksiê¿yc i coraz pu¼niej zachodz±cy mo¿e nam skutecznie roz¶wietlaæ niebo; :szczerbaty: Dobrze choæ przeczytaæ jak z ni± jest. Od paru dni ¿adnych szans na obserwacje - chmurwy, chmurwy, chmurwy :(
Ja mia³em przyjemno¶æ ju¿ z 6 razy obserwowaæ t± kometê w tym 2 obserwacje zaliczy³em po poja¶nieniu.
Dzisiaj znowu planujê wyj¶æ, ale pogoda nie jest ciekawa.
Niedaleko od Swana jest inna kometa C/2004 B1 (LINEAR) jasno¶æ wed³ug SOK-U 11,5m ,trzeba by tam zajrzeæ.
Pozdrawiam
Niedaleko od Swana jest inna kometa C/2004 B1 (LINEAR) jasno¶æ wed³ug SOK-U 11,5m ,trzeba by tam zajrzeæ. Z tym, ze te obserwacje s± z sierpnia, a my mamy listopad za pasem. Nie sadze, zeby teraz byla dostepna wizualnie.
pozdrawiam
Maciek
Z tym, ze te obserwacje s± z sierpnia, a my mamy listopad za pasem. Nie sadze, zeby teraz byla dostepna wizualnie.
pozdrawiam
Maciek Fakt :Boink: zasugerowa³em siê, bo pisze ¿e to s± najnowsze obserwacje wykonane przez cz³onków SOK, a nie spojrza³em na date. Kometa jest teraz prawie 2 razy dalej ni¿ by³a w sierpniu.
Pozdrawiam
Kurde molek - a ja mam jakiego¶ pecha z pogod±... ci±gle wisz± chmury lub mg³a... i nawet cz³owiek nie mo¿e przetestowaæ na kometce swego telepa z nowymi okularkami.... dzi¶ te¿ nie zapowiada siê ³adny wieczór... Wydaje mi siê, ¿e po SWANie pozostan± mi tylko zdjêcia z forum :blink:
Wczoraj wieczorkiem odnalaz³em kometkê w "gaciach" Herkulesa ;). Jednak nie dostrzeg³em warkoczyka ani w 8" SC ani w lornetce 6x30 - pewnie przez warszawski LP. g³owa by³a wielka lecz szara. Dzisiaj te¿ bêdê polowaæ jak pogoda siê nie popsuje
Wydaje sie ze kometa slabnie chociaz patrzylem nania wczoraj przez lekkie chrumki.
Tak, kometa powoli powraca do swojej przedwybuchowej jasno¶ci.
Gdzie jej teraz szukaæ? Nadal w Herkulesie...mo¿e co¶ bli¿ej jaka¶ gwiazda?
teraz jest w okolicach epsilon herkulesa.
mapa z astronomia.pl konczy sie niestety 2 listopada... bedzie trzeba znalezc jakas nowa :D
Prosze 31.10-9.11.2006 za CdC:
U mnie deszcze, najwy¿ej czasem siê trafi jaka¶ dziura miêdzy chmurami. Dotychczas tylko 2 razy widzia³em tê kometê.
Dziêki za namiary :Salut: Ale jak narazie to tylko mogê popatrzeæ na chmury, podobno ju¿ nied³ugo ¶niegowe.
A tak prezentuje siê kometa SWAN na zdjêciach ze SWANa ;)
12-31 X 2006 r.
http://img114.imageshack.us/img114/7448/2006101231c2006m4swananqe3.gif
¬ród³o:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/summar...wan-images.html
Warto jeszcze ogladac SWANA? Nie Bedzie cos widac? I czy macie aktualna mapke na ten tydzien ? :huh:
Oto mapa na 10 dni:
Pierwsza pozycja to data 07.11.2006 godz 19h00m
Za³±czone miniaturki
l
l
Kometa s³abnie, by³em wczoraj na obserwacjach i taki otrzyma³em wyniki:Jasno¶æ zmierzona to 8,2m rozmiar komy 3,5 minuty. Warunki by³y s³abe seeing koszmarny, ale nie ma siê co dziwiæ na górze hula pr±d strumieniowy o prêdko¶ci 200 km/h, do tego ¶wieci³ ³ysy. Tak wiêc nie wiem czy za bardzo nie zani¿y³em jej jasno¶ci. Jak tak dalej pójdzie to nied³ugo lornetki a pó¼niej teleskopy siê z ni± po¿egnaj±.
Pozdrawiam
Kometa s³abnie, by³em wczoraj na obserwacjach i taki otrzyma³em wyniki:Jasno¶æ zmierzona to 8,2m rozmiar komy 3,5 minuty.
(...)
Jak tak dalej pójdzie to nied³ugo lornetki a pó¼niej teleskopy siê z ni± po¿egnaj±. I to jest ca³y urok komet. Masz szczêscie do pogody i bycia w odpowiednim czasie i miejscu to zobaczysz inaczej spe³zniesz na zdjêciach z netu...
No jest ju¿ prawie w „Ecie” Or³a (choæ jeszcze w Herciu) jest niepozorn± mgie³k±, w³a¶ciwie to w pierwszej chwili my¶la³em ¿e trafi³em w Strza³ê bo przypomina³a bardzo m71, (du¿a kondensacja - woda wszechobecna w mym ogrodzie, mg³a mimo ³adnego nieba i ¶wiat³a), ale szybko przekona³em siê ze to jednak Swan, kurcze ona naprawdê ga¶nie :( , bo nikt mi ni wmówi ¿e to co wdzia³em by³o 7 mag. Przy powiêkszeniu ok. 50 x jest widoczna zno¶nie, jednak wy¿ej to ju¿ kaszana.
"Siek³em" M4-SWANA przed godzin± z balkonu w ognisku g³. SC10",(ogniskowa = 2500 cm.) ale tylko 30 sek. na ISO 800, bo mi mont nie trzyma³ kursu jak nale¿y i skiksowa³em fotki z czasem 1 minuty. Widaæ na fotce s³aby warkoczyk, ale w okularze przy pow. 80x tylko s³abiutk± komê bez kondensacji centralnej (miasto) Musia³em balansowaæ t³o, bo by³o ceglaste od sodówek. Nêdzniutka jest i trzeba silnej lornetki na ni± bo przez 10x50 jej nie zidentyfikowa³em, dopiero 25x100.
Za³±czone miniaturki
l
l
Nie da³em za wygrana, i pojecha³em w "moje miejsce" tzn. nad ³±kê nad Wart± 3 km za miastem, jest to taka enklawa, trzeba jechaæ 1,5 km przez las gdzie roztacza nad brzegiem rzeki siê 80% nieba które dos³ownie kipi. Tu, wolny od odblasków Swan urós³ do miana wyra¼nej mgie³ki, ¶lepi³em ¶lepi³em i chyba dostrzeg³em, cos na wzór ogonka, ale g³ówki za to nie dam :rolleyes:
A ja jeszcze jej nie widzialem :( Albo chmury, albo brak czasu... Szkoda ze tak szybko zachodzi.
Dziejszego wieczoru jeszcze raz foci³em z balkonu. Ostatnie godziny pogody przed nadej¶ciem frontu to okazja nie do odpuszczenia, zw³aszcza ¿e kometa jest ju¿ s³abiutka. Kiedy skierowa³em refraktor ED na kometê, w³a¶ciwie jej nie dostrzeg³em. ¯eby siê upewniæ siêgn±³em po bino 25x100 i okaza³o siê ze jest na styk z dosyæ jasn± gwiazd± w której blasku siê skrywa³a i to przeszkodzi³o mi dokonaæ ocen dla sekcji kometarnej. Parametry zdjêcia 5x120 sek. ISO 400, refraktor SW- ED80 z filtrem UHC Baader, EOS 350D nie modyfikowany, guidowane przez MTO11CA z okularem pod¶wietlanym, wszystko na EQ6. Kadrowane.
Za³±czone miniaturki
l
l
A ja kometê ledwo bo ledwo ale widzia³em 15 listopada z centrum Wroc³awia. Zapewne ostatni raz ju¿. Jasno¶æ poni¿ej 8 mag.
Obserwatorzy ze ¶wiata, donosz±o ponownym poja¶nieniu komety. Nic wiêcej nie wiem, zmykam spaæ :rolleyes:
Obserwatorzy ze ¶wiata, donosz±o ponownym poja¶nieniu komety. Nic wiêcej nie wiem, zmykam spaæ :rolleyes: To moze bedzie jeszcze szansa ze ja zobacze :D
Obserwatorzy ze ¶wiata, donosz±o ponownym poja¶nieniu komety. Nic wiêcej nie wiem, zmykam spaæ :rolleyes: Tak bywa z kometami, ¿e s± nieprzewidywalne i potrafia mile zaskoczyæ. Szkoda ¿e jest pochmurno, bo mam j± w zasiêgu balkonowego obserwatorium i æwiachn±³ bym fotkê z grubej rury. Za kilka dni Ksiê¿yc popsuje wszystko.
I jak w koncu jest z ta kometa?
Przez chmury jej nie widaæ.
Hehe no tak, ale pytam sie jaka np. jasnosc teraz osiagnela...
Tak szybko aktualne oceny jasno¶ci w sieci siê nie pojawiaj±, wiêc najlepiej liczyæ na siebie i pogodê.
Ps. Znalaz³em krzyw± blasku na japoñskiej stronie, z której widaæ ¿e jest pewien rozrzut ocen, ale mo¿na przyj±æ ok. 7 mag. (by³a ok. 8.0 mag.) Jednak trudno ustaliæ datê ostatniej obserwacji.
Za³±czone miniaturki
l
l
mam nadzieje ze w weekend bedzie jeszcze w miare widoczna. Mam zamiar w koncu ja ujzec...
Ca³y czas chmury i chmury. :angry: Za parê dni ksiê¿yc bêdzie utrudnia³ obserwacjê. :o
W Polsce nawet jak najbardziej profesjonalny obserwator jest skazany na pogardliwe miano "niedzielnego obserwatora" co¶ takiego jak "niedzielny kierowca" :szczerbaty:
Pozdrawiam
Ca³y czas chmury i chmury. :angry: Gadanie ;)
Wyobra¼cie sobie, ¿e od drugiej w nocy u mnie tylko trochê cirrusów, nad ranem wybudowa³o siê parê cumulusików, ale ogólnie- bezchmurnie. W nocy mg³a nie da³a poobserowaæ, ale jak tak dalej pójdzie, to wieczorem cokolwiek uda siê zobaczyæ :)
Tylko Doktor nie my¶l, ¿e cytuj±c ciebie chcia³em powiedzieæ cokolwiek innego ni¿ od "wyobra¼cie..." :)
:Beer:
Gadanie ;)
Wyobra¼cie sobie, ¿e od drugiej w nocy u mnie tylko trochê cirrusów, nad ranem wybudowa³o siê parê cumulusików, ale ogólnie- bezchmurnie. W nocy mg³a nie da³a poobserowaæ, ale jak tak dalej pójdzie, to wieczorem cokolwiek uda siê zobaczyæ :)
Tylko Doktor nie my¶l, ¿e cytuj±c ciebie chcia³em powiedzieæ cokolwiek innego ni¿ od "wyobra¼cie..." :)
:Beer: Problem z moimi obserwacjami jest ten ¿e raczej zawsze koñcze przez 2 lub 1 w nocy. Obserwujê wieæ raczej w pierwszej czê¶ci nocy. Ostnio u mnie warunki by³y tydzeñ temu, wiêc o jaki¶ systematycznych obserwacjach komet czy innych obiektów nie ma w ogóle mowy. W ci±gy tygodnia kometa mo³a poja¶nieæ i wróciæ do stanu pocz±tkowego, a cz³owiek nawet tego nie zauwa¿y.
Do tej pory w miesi±cu listopad zaliczy³em z 5 obserwacji, trochê to ma³o. Staram siê wykorzystywaæ wszystkie dostepne okienka obserwacyjne. Dzisuejszej nocy u mnie nie by³a ¿adnych warunków na obserwacje.
Teraz w dzieñ kiedy to piszê za oknem jest pogoda, ale na zdjêciach ju¿ widaæ pasmo cirrostratus zwi±zanych z ciep³ym frontem, je¶li siê nie mylê to przyjd± wieczorem :angry:
Ja rozk³adam teleskop wtedy kiedy mam mniej ni¿ 4/8 pokrycia przez chmury, a i tak w tych warunkach obserwacje s± ¿a³osne.
Dobre niebo dla mnie to najwy¿ej 1/8 chmur wysokich.
Pozdrawiam
Je¶li przeja¶nienie dotrze do Lublina na czas, to wytacham dzi¶ sprzêty na balkon i zrobiê fotke komecie, mo¼e ju¿ ostatni raz, bo Ksiê¿yc pnie siê w górê i coraz pó¼niej zachodzi. Dzisiaj M4 SWAN przechodzi na tle dwóch mg³awic planetarnych: NGC 6803 i 6804. Korzystaæ z okazji kto mo¿e.
Okazuje siê jednak ¿e informacja o chwilowym poja¶nieniu jest w±tpliwa, albo by³o niewielkie wachniecie jasnosci. Z mojej dzisiejszej obserwacji wynika ¿e kometa s³abnie systematycznie. Nie podajê dok³adnej oceny ¿eby nie sugerowaæ jej innym, ale jest s³absza od 8 mag. i staje siê powoli niedostêpna dla lornetek. Zdo³a³em zrobiæ jej fotkê, ale uciek³a mi trochê ostro¶æ. 3x120 sek. ED80/600, ISO 800. W bino 25x100 w warunkach podmiejskich (na p³d. zach. skraju miasta) kometa jest s³abo widoczna.
Za³±czone miniaturki
l
l
Okazuje siê jednak ¿e informacja o chwilowym poja¶nieniu jest w±tpliwa, albo by³o niewielkie wachniecie jasnosci. Z mojej dzisiejszej obserwacji wynika ¿e kometa s³abnie systematycznie. Nie podajê dok³adnej oceny ¿eby nie sugerowaæ jej innym, ale jest s³absza od 8 mag. i staje siê powoli niedostêpna dla lornetek. Zdo³a³em zrobiæ jej fotkê, ale uciek³a mi trochê ostro¶æ. 3x120 sek. ED80/600, ISO 800. W bino 25x100 w warunkach podmiejskich (na p³d. zach. skraju miasta) kometa jest s³abo widoczna. Widzia³em j± dzisiaj wieczorem w bino 25x100 przy Ksiê¿ycu, ale bidowa by³a, ledwo co majaczy³a. W takich warunkach ¿adnych ocen i fotek nie robi³em. Zaj±³em siê dok³adniejszym ustawieniem monta¿u balkonowego na o¶ ¶wiata. Mo¿e pó¼niej co¶ cyknê.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 26 November 2006 - 20:35
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl