Bresser Messier R-127L 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wstêp
Jest to mój pierwszy opis sprzêtu astronomicznego, dlatego proszê o wyrozumia³o¶æ. Czy zas³u¿y na miano recenzji zdecydujecie sami. Moje do¶wiadczenie jest niewielkie, dlatego bêdzie to g³ównie recenzja opisowa jak i równie¿ porównanie z Ta³em 100RS na monta¿u od Sky Luxa. Zdecydowa³em, ¿e opis bêdzie w odcinkach, poniewa¿ umo¿liwi to ocenê tego teleskopu najszybciej jak to mo¿liwe. Jest to o tyle wa¿ne, ¿e jest to sprzêt nowy na rynku. Teleskop bêdê testowa³ g³ównie z miasta, gdzie mam nieszczególne warunki obserwacyjne, zasiêg do 5mag i ¶redni seeing. Mam jednak nadziejê, ¿e uda mi siê kilka razy wyruszyæ poza balkon mojego mieszkania. Teleskop mam zamiar testowaæ przede wszystkim na planetach, jak i równie¿ na gwiazdach podwójnych. Pod ciemnym niebem mam zamiar sprawdziæ jak sprawuje siê na DS'ach. Okulary których bêdê u¿ywa³: PL 25mm(48x) z zestawu, PL 15mm (80x) z zestawu, Celestron 10mm (120x), Vixen PL 6mm (190x - rzeczywista ogn. ok. 6,3mm) oraz z soczewka Barlowa 2x równie¿ z zestawu.

Do³o¿ê wszelkich starañ, aby recenzja by³a rzetelna i dok³adna. :)

Podstawowe dane:
Teleskop Bresser Messier R-127L (127/1200) otrzyma³em jako nagroda za zajêcie II miejsca w konkursie astronomicznym "Wiedzy i ¯ycia" oraz firmy Astrokrak. :D Pocz±tkowo mia³a to byæ jego krótsza wersja (127/635), ale pan Janusz P³eszka bez problemu zgodzi³ siê na zamianê na d³u¿sz±. Dostarczono mi go za po¶rednictwem firmy kurierskiej Masterlink.

Dane techniczne:
- System optyczny: refraktor achromatyczny
- Typ monta¿u: paralaktyczny EQ-MON2
- ¦rednica obiektywu: 127mm
- Ogniskowa obiektywu: 1200mm
- ¦wiat³osi³a: 1:9,4
- Zdolno¶æ rozdzielcza: 1,16"
- Wyci±g okularowy: 2" z redukcj± na 1,25"
- Waga: 21 kg
- Szukacz: 8x50 z krzy¿em i pod¶wietleniem
- Okulary: Plössl 10, 15 i 25mm
- Nasadka k±towa: lustrzana 90° / 1,25"
- Soczewka Barlowa 2x achromatyczna
- Pó³eczka na akcesoria, dekiel
- Oprogramowanie
- Obrotowa mapka nieba
- Mapa Ksiê¿yca

http://img270.imageshack.us/img270/7972/img48627xm.jpg

Pierwsze wra¿enia
Teleskop sprawia ogólne dobre wra¿enie, wiêkszo¶æ elementów wykonanych jest z metalu. Efekt psuj± drobne niedoci±gniêcia typowe dla wyrobów sygnowanych napisem "Made in China" :/ . Czyli np. nie usuniête opi³ki metalu. Ale przejd¼my do poszczególnych elementów teleskopu:

Cela obiektywu i tuba - tutaj jest dobra i z³a wiadomo¶æ. Dobra to mo¿liwo¶æ kolimacji soczewki w oprawie :D . Z³a, to niestety materia³ z którego jest wykonana cela - plastik... :( Tuba jest bardzo dobrze wyczerniona, posiada 3 diafragmy. Metalowy odro¶nik jest zdecydowanie za krótki na obserwacje nawet w niezbyt wilgotna noc. Mo¿na to poniek±d uznaæ za zaletê, bo u³atwia transport i tak du¿ej tuby. Szczególnie, ¿e kawa³ek karimaty powinien skutecznie rozwi±zaæ problem roszenia. ;D
http://img270.imageshack.us/img270/8978/img48571il.jpg

Wyci±g - bardzo podobny do tego z Ta³a, zêby na listwie s± nieco na ukos. Zastosowany smar to niestety standardowe chiñskie "mazid³o". Za to pokrêt³a s± znacznie wiêksze ni¿ Ta³owskie. Ogólnie wyci±g chodzi do¶æ przyjemnie. Blokowanie przej¶ciówki 2"/1,25" odbywa siê za pomoc± 2 ¶rub, ze strony otworu 1,25" jest ju¿ tylko jedna. Zagadk± pozostaje dla mnie zewnêtrzne pokrycie rury wyci±gu, przypomina to trochê teflon, ale pewien nie jestem. <_< Mankamentem tego egzemplarza jest ¼le wykonana ¶ruba zabezpieczaj±ca wyci±g przed niekontrolowanym wysuwaniem, jej gwint kompletnie nie nadaje siê do u¿ytku :( . Jednak wymiana ¶ruby i ponowne nagwintowanie otworu powinny naprawiæ ten problem. Wyczernienie nie jest tak dobre jak reszty tuby.
http://img270.imageshack.us/img270/7898/img49029rq.jpg

Szukacz 8x50 - ten element zas³uguje na pochwa³ê :-O . Ma du¿± ¶rednicê soczewki, niez³e pole i doskona³e pod¶wietlenie krzy¿a. Okular posiada gumow± muszê oczn±. Na brzegu pola, po ok. 1/3 promienia pojawia siê koma - gwiazdki zamieniaj± siê w przecinki. Ta wada jest jednak i tak znacznie mniejsza ni¿ w szukaczu 5x30 od Ta³a 100RS, gdzie ok. 1/2 pola to same rozmyte obiekty.
http://img270.imageshack.us/img270/4336/img48843xn.jpg

G³owica paralaktyczna - tutaj najtrudniej bêdzie mi oceniaæ, bowiem wszystko co sztywniejsze od Astro-3 jest dla mnie super :szczerbaty: . Wygl±da na EQ-5, ale czy w pe³ni zas³uguje na to miano nie jestem w stanie powiedzieæ. Obudowa wykonana jest z lekkiego stopu, mikroruchy chodz± p³ynnie. Po lekkim stukniêciu przy pow. 190x drgania gasn± po 1-2sek. Monta¿ wyposa¿ony jest w pod¶wietlan± lunetkê biegunow±, która na pewno u³atwi szybkie ustawienie na biegun.
http://img270.imageshack.us/img270/8878/img48932yv.jpg

Statyw - Wykonany jest z rur aluminiowych 1,5", wewnêtrzna wysuwana rura ma ¶rednicê 1". Nogi s± spiête plastikowym elementem z pó³eczk± na 3 okulary. Mocowanie do g³owicy jest równie¿ metalowe. Statyw jest wystarczaj±co stabilny do tego teleskopu.
http://img270.imageshack.us/img270/1493/img48950wo.jpg

Akcesoria - Do teleskopu za³±czone s± 3 okulary Plossla (25, 15, 10mm) w metalowych obudowach i z gumowymi muszlami ocznymi. Ich pole wynosi ok. 50*. Co ciekawe, wszystkie s± ze sob± nawzajem parafokalne! Wyczernienie tulejek 1,25" jest na niskim poziomie. Okulary umieszczone s± w "krêconych" pude³kach. Nie jestem na razie w stanie powiedzieæ zbyt wiele o jako¶ci dawanych obrazów. Razem z teleskopem dostajemy równie¿ achromatyczn± soczewkê Barlowa 2x w plastikowej obudowie, o jej jako¶ci równie¿ nie mogê siê jeszcze wypowiedzieæ.
Czerwona latarka LED o¶wietla kartkê nierównomiernie, dlatego trzeba j± przys³oniæ kalk±. Nie wiem czy i tak nie bêdzie zbyt jasna.
Do³±czone oprogramowanie to darmowe Cartes du Ciel, obrotowa mapka nieba jest malutka, a mapa Ksiê¿yca ma³o szczegó³owa. Nie s± one warte wiêcej uwagi.
http://img270.imageshack.us/img270/4930/img49402zm.jpg

To tyle odno¶nie pierwszych wra¿eñ. Wiêcej bêdê móg³ powiedzieæ po pierwszych obserwacjach, które mam nadziejê przeprowadziæ ju¿ wkrótce. Niech tylko znikn± te chmury...

Pozdrawiam
Micha³



Zycze wielu pogodnych nocy i radosci z obserwacji!
sam jestem bardzo ciekawy jakie obrazy daje ten refraktor, bo cenowo jest zblizony do mojego Maka.
Zawsze "chorowalem" na soczewke, ale rozne wzgledy sprawily, ze moj wybor padl na Maka.

Co do plyty CD, mapy Ksiezyca i obrotowej mapki nieba to smiem przypuszczac, ze to identyczny zestaw jak ten z kartonu SkyLuxa.

Pozdrawiam

PS. mysle, ze dobrze zrobiles biorac L bo achromat f/5 to niezbyt uniwersalny sprzet ;)
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 23 December 2005 - 13:34
Fajnie, ¿e kto¶ wreszcie testuje te Messiery. Szczególnie ciekaw jestem monta¿u EQ-MON2. Patrzê te¿ na zdjêcia nóg statywu i nieodparcie kojarz± mi siê z now± wersj± statywu do SkyLuxa.
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10721&st=43
Statyw wygl±da trochê inaczej, ale te rurki 1,5"... Ci±gle nurtuje mnie pytanie z czego one s±. Czy to aluminium czy mo¿e stal? W instrukcji (do SkyLuxa) pisz±, ¿e aluminium, ale jako¶ wygl±daj± na stalowe. :blink:
Nawet na stronie AK z opisem EQ-MON2 nie jest to jednoznacznie stwierdzone:
"...Jest on osadzony na metalowym statywie..." Mo¿e jaki¶ specjalista rozstrzygn±³by raz na zawsze, czy to stal czy aluminium.
PS. Gratulujê wygranej.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 23 December 2005 - 13:36

Fajnie, ¿e kto¶ wreszcie testuje te Messiery. Szczególnie ciekaw jestem monta¿u EQ-MON2. Patrzê te¿ na zdjêcia nóg statywu i nieodparcie kojarz± mi siê z now± wersj± statywu do SkyLuxa.
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10721&st=43
Statyw wygl±da trochê inaczej, ale te rurki 1,5"... Ci±gle nurtuje mnie pytanie z czego one s±. Czy to aluminium czy mo¿e stal? W instrukcji (do SkyLuxa) pisz±, ¿e aluminium, ale jako¶ wygl±daj± na stalowe. :blink:
Nawet na stronie AK z opisem EQ-MON2 nie jest to jednoznacznie stwierdzone:
"...Jest on osadzony na metalowym statywie..." Mo¿e jaki¶ specjalista rozstrzygn±³by raz na zawsze, czy to stal czy aluminium.
PS. Gratulujê wygranej.


Stukalem w te nozki skyluxowe i wydaje mi sie, ze sa stalowe.
Na stronie Fotoclasica jest SkyLux i w opisie sa stalowe.
No ale jest tez napisane "lunetka celownicza-LED", a przeciez krzyza podswietlanego nie ma :blink:



Calkiem sympatyczny sprzecik :)...opisz pierwsze obserwacje :)

Dawaj dawaj, potrzebne sa takie watki testowe.

Jaka katowka bedzie testerem?

Pozdrawiam.

Gratulacje, i niestety znowu nie bêdzie pogody :-) kiedy skoñcz± siê te zakupy? :-)
A tak powa¿nie, ogl±da³em dzisiaj to cacko w AK i robi³ dobre wra¿enie, szkoda ¿e nie wiedzia³em o problemie z identyfikacj± materia³u na nogi bo bym od razu sprawdzi³, tak na oko to trudno powiedziec, ja bym obstawia³ zê to jaki¶ stop aluminium , ale jak wiadomo na oko to ......

Ten sprzet moze okazac sie hitem. 2 sekundy na gasniecie drgan to luksus . Srednica obiektywu juz dobra .
Kwestia tylko jakie obrazy i do jakich powiekszen bedzie uzyteczny .

¿ycze du¿ego samozaparcia przy operowaniu tym sprzêtem :)


Co do plyty CD, mapy Ksiezyca i obrotowej mapki nieba to smiem przypuszczac, ze to identyczny zestaw jak ten z kartonu SkyLuxa.
Dobrze przypuszczasz. Zestaw jest identyczny, bo i producent ten sam.


Jaka katowka bedzie testerem?
Standartowa, do³±czona do zestawu (1,25" 90*).


¿ycze du¿ego samozaparcia przy operowaniu tym sprzêtem :)
Sorry, ale niezbyt rozmumiem co chcia³e¶ przez to powiedzieæ. <_<

Je¿eli chodzi o nogi, to wydaje mi siê, ¿e to jednak jaki¶ stop aluminium. Niby dlaczego mieli by pisaæ inaczej ni¿ jest?

Pozdrawiam
Micha³


Sorry, ale niezbyt rozmumiem co chcia³e¶ przez to powiedzieæ. dry.gif

no bo cokolwiek wielkie to jest :) operowanie rur± d³ugo¶ci 1,3m to okular i szukacz ci±gle gdzie indziej. nieraz wypadnie obserwowaæ w niewygodnej pozycji ale pewnie wra¿enia wizualne zrekompensuj± niedogodno¶ci. :)

Sprzêt wygl±da nie¼le! B)
Monta¿ do z³udzenia przypomina lxd55 i jest to zapewne jego ubo¿szy brat nie posiadaj±cy silników LXD. Mo¿e gdzyby postawiæ te dwie g³owice obok siebie zauwa¿yliby¶my jakie¶ ró¿nice...


no bo cokolwiek wielkie to jest :) operowanie rur± d³ugo¶ci 1,3m to okular i szukacz ci±gle gdzie indziej. nieraz wypadnie obserwowaæ w niewygodnej pozycji ale pewnie wra¿enia wizualne zrekompensuj± niedogodno¶ci. :)

Okular mo¿na sobie ustawiæ w wygodnej pozycji za pomoc± k±tówki, no z szukaczem to ju¿ gorzej. :huh: W ka¿dym razie jestem przyzwyczajony do refraktorów i do ró¿nych dziwnych pozycji podczas ich u¿ywania. :szczerbaty:

EDIT: Wed³ug pana P³eszki z Astrokraka, nogi statywu wykonane s± ze stali nierdzewnej. Natomiast wyci±g pokryty jest nie teflonem, a warstw± tlenku glinu.

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 23 December 2005 - 19:28
Gratulujê Micha³. Zazdro¶æ z¿era :szczerbaty:
Masz mo¿e wagê w domu? Je¶li tak, bardzo bym prosi³ Ciê o zwa¿enie osobno tuby i monta¿u. Jakby¶ te¿ zapoda³ nam d³ugo¶c tuby [do transportu, z wyjêt± katówk±]. Sam sie miotam miedzy ró¿nymi koncepcjami sprzêtu 'na planety do miasta' z racji mojego 3-ciego piêtra bez windy. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Na dok³adkê zaczêli w³a¶nie zabudowywaæ ostatni wolny kawa³ek gruntu na moim osiedlu -jaki¶ cholerny pawilon handlowy miêdzy ZUS-em a parkingiem strze¿onym. Gdzie by³a tak fajna otwarta ³±czka. Ma kto¶ na zbyciu trotyl? A mo¿e jeste¶cie w stanie po¿yczyæ buldo¿er albo walca drogowego na krótko ciemn± noc±? :angry: :ha: :Cry: :sterb003:
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 27 December 2005 - 13:34

(...)
P.S. Na dok³adkê zaczêli w³a¶nie zabudowywaæ ostatni wolny kawa³ek gruntu na moim osiedlu -jaki¶ cholerny pawilon handlowy miêdzy ZUS-em a parkingiem strze¿onym. Gdzie by³a tak fajna otwarta ³±czka. Ma kto¶ na zbyciu trotyl? A mo¿e jeste¶cie w stanie po¿yczyæ buldo¿er albo walca drogowego na krótko ciemn± noc±? :angry: :ha: :Cry: :sterb003:


E, co ty, to drogie, niebezpieczne i niezgodne z prawem dzialania. Sa skuteczniejsze.

1. Zglosic miejscowej organizacji ekologicznej - anty globalistycznej, ze buduja u Ciebie na lace nowy hipermarket, a ty tam w ostatnie lato widziales kilka takich pieknych zielono-pomaranczowych pasikonikow - Gwarantuje, ze chlopaki wymysla/znajda gatunek zielono-pomaranczowego swierszcza ktory nigdy co prawda nie byl obserwowany w polsce, a tu wlasnie na tej lace widziano tego niezwykle zadkiego robaczka. Zazadaja giga odszkodowania za rozbabranie laki, zaloza z 5 spraw w sadzie itd. Suma sumarum wezma z 1GB $ w lape i odpuszcza ale masz zagwarantowane zatrzyamnie prac na jakies 2-3 lata :szczerbaty:

2. Zglosic (napisac anonimowy donos) do lokalnego oddzialu LPR lub kola parafialnego, ze pod przykrywka hipermarketu homoseksualisci-cyklisci-euroentuzjasci buduja tam swoja jaskinie niezadu (ew. do Samoobrony, ze to nowa baza Al-qaidy lub Banku Swiatowego). Gwarantuje to szturm mocherowych beretow lub traktorzystow-kosynierow w drugim wariancie, i calkowita blokade prac, albo blokada krawaciazy w ukosne bialo-czerwone paski wlasnie, albo lamentujacym tlumem z krzyzami. To nawet bardziej skuteczna metoda, bo gwarantuje wstrzymanie prac na okres kadencji blizniaczych ojcow dyrektorow. :Boink:

Pozdrawiam.

Ps. Qrde taki fajny watek z testem, moze moj post powinien byc spuszczony do HP?


E, co ty, to drogie, niebezpieczne i niezgodne z prawem dzialania. Sa skuteczniejsze.

1. Zglosic miejscowej organizacji ekologicznej - anty globalistycznej, ze buduja u Ciebie na lace nowy hipermarket, a ty tam w ostatnie lato widziales kilka takich pieknych zielono-pomaranczowych pasikonikow - Gwarantuje, ze chlopaki wymysla/znajda gatunek zielono-pomaranczowego swierszcza ktory nigdy co prawda nie byl obserwowany w polsce, a tu wlasnie na tej lace widziano tego niezwykle zadkiego robaczka. Zazadaja giga odszkodowania za rozbabranie laki, zaloza z 5 spraw w sadzie itd. Suma sumarum wezma z 1GB $ w lape i odpuszcza ale masz zagwarantowane zatrzyamnie prac na jakies 2-3 lata :szczerbaty:

2. Zglosic (napisac anonimowy donos) do lokalnego oddzialu LPR lub kola parafialnego, ze pod przykrywka hipermarketu homoseksualisci-cyklisci-euroentuzjasci buduja tam swoja jaskinie niezadu (ew. do Samoobrony, ze to nowa baza Al-qaidy lub Banku Swiatowego). Gwarantuje to szturm mocherowych beretow lub traktorzystow-kosynierow w drugim wariancie, i calkowita blokade prac, albo blokada krawaciazy w ukosne bialo-czerwone paski wlasnie, albo lamentujacym tlumem z krzyzami. To nawet bardziej skuteczna metoda, bo gwarantuje wstrzymanie prac na okres kadencji blizniaczych ojcow dyrektorow. :Boink:

Pozdrawiam.

Ps. Qrde taki fajny watek z testem, moze moj post powinien byc spuszczony do HP?

¦wietne :ha: :ha: :lol:

Juz chyba od nowego roku osoby utrudniajace , wstrzymujace prace budowlanne gdy nie maja waznego uzasadnienia moga placic za straty inwestora tej budowy :notworthy:


Masz mo¿e wagê w domu? Je¶li tak, bardzo bym prosi³ Ciê o zwa¿enie osobno tuby i monta¿u. Jakby¶ te¿ zapoda³ nam d³ugo¶c tuby [do transportu, z wyjêt± katówk±].

Waga tuby z szukaczem i k±tówk± 1,25" wynosi ok.8kg. Sam monta¿ wa¿y ok. 9kg + 4,5kg przeciwwaga. D³ugo¶æ tuby 117cm. :Salut:

Pozdrawiam
Micha³


Statyw - Wykonany jest z rur aluminiowych 1,5", wewnêtrzna wysuwana rura ma ¶rednicê 1". Nogi s± spiête plastikowym elementem z pó³eczk± na 3 okulary.

tymczasem astrokrak podaje :huh: :


Jest on osadzony na stalowym, nierdzewnym statywie (...)

Co¶ siê tu nie zgadza :unsure:


Co¶ siê tu nie zgadza :unsure:

Wszystko siê zgadza, ju¿ o tym pisa³em <_<


EDIT: Wed³ug pana P³eszki z Astrokraka, nogi statywu wykonane s± ze stali nierdzewnej. Natomiast wyci±g pokryty jest nie teflonem, a warstw± tlenku glinu.

Pocz±tkowo my¶la³em ¿e to aluminium (tak z reszt± pisze na Niemieckich stronach), ale teraz na stronie Astrokraka jest ju¿ zmieniony opis, a ja nie mam ju¿ mo¿liwo¶ci zmiany tego tekstu na forum.

Pozdrawiam
Micha³

"Waga tuby z szukaczem i k±tówk± 1,25" wynosi ok.8kg. (...)"

Uhhhh....

Tuba Synty R4 100/1000 z katowka i szukaczem to 3,5 kg. Ja piernicze 3cm roznicy w srednicy dalo 4,5 kg. roznicy w masie :blink:

Uhhhhh....

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 29 December 2005 - 14:23
First Light

Dziêki wczorajszej dziurze w chmurach uda³o mi sie troche poogl±daæ niebo moim nowym sprzêtem. Obserwacje prowadzi³em od 19:30 do 20:45 z balkonu z mojego mieszkania w bloku. Warunki s³abe, kiepska przejrzysto¶æ, seeing IV (Ant) czyli totalna pora¿ka. Ale przejd¼my do szczegó³ów.

Na pierwszy ogieñ poszed³ Mars, i tu kompletna kicha :( Turbulencje targa³y jego malutk± tarczk± na wszystkie strony, nie by³o widaæ na niej ¿adnych szczegó³ów. Jego czas min± na dobre pare lat...

Kolejnym obiektem który poszed³ pod ostrza³ by³y Plejady. Przy powiêkszeniu 48x wygl±daj± ca³kiem przyjemnie, chocia¿ chcia³oby siê w³o¿yæ w wyci±g jakiego¶ 2" SWANa. Okular PL 25mm ma nieco problemów z ostro¶ci± na brzegach, jednak nie rzuca siê to bardzo w oczy. Ogl±da³em równie¿ pojedyñcze gwiazdy w du¿ych powiekszeniach, jednak seeing zupe³nie rozmazywa³ ich obraz. Nawet dyski Airego nie by³y widoczne. :(

Teraz czas na popis mojej znajomo¶ci nieba :blink: . Przygotowa³em sobie wcze¶niej ciasne uk³ady podwójne do testu optyki, jednak przez z³y seeing nawet siê za nie nie zabra³em. Postanowi³em jednak "dla sportu" rozdzieliæ Castora. Nacelowa³em szukaczem na gwiazdê, znalaz³em j± w okularze, zwiêkszy³em powiêkszenie i... nic. Zupe³nie nic, gwiazda wygl±da³a na wybitnie pojedyñcz±. Trochê siê zmartwi³em, bo separacja du¿a (3,8") i niedawno bez problemu dzieli³em ja Ta³em... Postanowi³em jednak rzuciæ okiem na wschodz±cego Saturna i zostawiæ w spokoju Castora. Po obserwacjach odpali³em CdC w celu sprawdzenia co mog³o pój¶æ nie tak z t± gwiazd±. Okaza³o siê, ¿e pomyli³em Castora z Polluxem :szczerbaty: :Boink: . Teleskop sta³ jeszcze na balkonie, wiêc chcia³em naprawiæ swój b³±d. Niestety by³o ju¿ za pó¼no gdy¿ chmury zakry³y ca³e niebo...

Zdecydowanie najciekwszy by³ Saturn. Zacz±³em od powiêkszenia 190x. Widoczne oczywi¶cie pier¶cienie i glob, jednak ca³a planeta drga³a i falowa³a niemi³osiernie :( . Zmniejszy³em wiec power do 120x i tu niekorzystny wp³yw seeingu zaznacza³ siê nieco mniej. W chwilach wzglêdnego spokoju atmosfery dostrzeg³em cieñ pier¶cieni na tarczy, oraz cieñ globu na pier¶cieniach. Widoczny by³ równie¿ ciemnejszy pas na tarczy. Cassiniego pomimo starañ nie zarejestrowa³em. Mog³a to byæ wina atmosfery albo moja, bo przerwy w pier¶cieniach jeszcze nigdy nie widzia³em i nie wiem czego sie tak do koñca spodziewaæ. :unsure: Testowa³em ró¿ne konfiguracje okularów, te do³±czone do teleskopu s± naprawdê niez³ej jako¶æi. Co do obrazów z soczewk± Barlowa 2x równie¿ nie mam zastrze¿eñ. Monta¿ jest stabilny, nawet przy odczuwalnych podmuchach wiatru nie by³o widaæ drgañ obrazu. :) Latarka LED nie jest zbyt jasna czego siê obawia³em ;) .

Pierwsze ¶wiat³o nie powali³o mnie na kolana, ale poczekajmy na nieco lepsze warunki (szczególnie seeing). Mam nadziejê, ¿e wtedy Messier poka¿e pazurki. :D

Pozdrawiam
Micha³

Jedna smiesznostka-ciekawostka. Kiedys obserwowalem SkyLuxem z 8p. w bloku z wielkiej plyty - Warszawa. Jakos sie to na balkonie pomiescilo. Jowisz na pierwszy ogien. Calkiem byl znosny. Potem przejechala ciezarowka, obraz Jowisza wrocil do ostrosci po jakis 10 sek. Potem przejechal tramwaj, to samo. Postawilismy na balkonie trzy doniczki wypelnione piaskiem i dopiero w to nogi montazu. Troche pomoglo, ale niewiele.

Bemko, moim zdaniem nie jestes w stanie zrecenzowac tego refraktora opierajac sie na balkonowych obserwacjach. Nie wiesz tak naprawde, jaka czesc z tych drgan wniosl seening, jaka montaz, a jaka drzenie balkonu.

Pozdrawiam.

PS. Ja sie nie czepiam ani nie neguje twojej pracy, zwracam uwage na czynniki ktore beda mialy wplyw na ocene koncowa recezji, a ktorych nie wyeliminujesz jak nie zatragasz sprzetu na lake za miasto.


Jedna smiesznostka-ciekawostka. Kiedys obserwowalem SkyLuxem z 8p. w bloku z wielkiej plyty - Warszawa. Jakos sie to na balkonie pomiescilo. Jowisz na pierwszy ogien. Calkiem byl znosny. Potem przejechala ciezarowka, obraz Jowisza wrocil do ostrosci po jakis 10 sek. Potem przejechal tramwaj, to samo. Postawilismy na balkonie trzy doniczki wypelnione piaskiem i dopiero w to nogi montazu. Troche pomoglo, ale niewiele.

Bemko, moim zdaniem nie jestes w stanie zrecenzowac tego refraktora opierajac sie na balkonowych obserwacjach. Nie wiesz tak naprawde, jaka czesc z tych drgan wniosl seening, jaka montaz, a jaka drzenie balkonu.


Drogi Hansie,
50-tys. miasto jakim jest Ostro³êka to nie Warszawa, 8p. to du¿a ró¿nica w porównaniu z 3 piêtrem. Na szczê¶cie w okolicach mojego bloku nie ma ruchliwych ulic i nie je¿d¿± tu ciê¿arówki. Nie mam du¿ego do¶wiadczenia, ale potrafiê odró¿niæ drgania balkonu/monta¿u od turbulencji atmosfery. Na moim balkonie miewa³em nie raz w Tale znakomite obrazy gwiazd, wiêc moim zdaniem nie tu le¿y problem.
Wiem, ¿e najlepiej by³oby siê wybraæ za miasto, ale niestety mo¿liwo¶ci transportowe jakie mam takie mam...

Pozdrawiam
Micha³

Witam,
wracam do kwestii materia³u z jakiego wykonano statyw - magnes powinien rozwiaæ w±tpliwo¶ci.
Pozdrawiam.

No niestety to nie takie proste z tym magnesem. On mo¿e jedynie rozpoznaæ/wyeliminowaæ zwykl± stal. Stal nierdzewna praktycznie nie posiada w³a¶ciwo¶ci magnetycznych, tak samo jak aluminium. Tak wiêc magnes nie mo¿e rozstrzygn±æ czy to stal nierdzewna czy alumium...

Pozdrawiam
Micha³

Jeste¶ pewien, ¿e stal nierdzewna jest materia³em o w³asno¶ciach magnetycznych podobnych do w³asno¶ci magnetycznych aluminium?


Jeste¶ pewien, ¿e stal nierdzewna jest materia³em o w³asno¶ciach magnetycznych podobnych do w³asno¶ci magnetycznych aluminium?
Tak na 100%
Wystarczy zobaczyæ ile wa¿y statyw chyba :unsure: ?

Poddajê sie, chocia¿ ostatni argument mnie nie przekona³, nic a nic (chodzi mi o w³asno¶ci magnetyczne).
Ten post by³ edytowany przez Jacek R dnia: 31 December 2005 - 11:11

Stal nierdzewna niemal nie wykazuje w³a¶ciwo¶ci magnetycznych pomimo, ¿e sk³ada siê w ponad 50% z ¿elaza.
Cytat pochodzi ze strony: http://www.chem.univ...k/magnetyzm.htm. Czy teraz ciê przekona³em?

Adamie, mo¿na by by³o go zwa¿yæ, ale ¿eby wyznazyæ gêsto¶æ trzeba by³o by równie¿ znaæ objêto¶æ. A tego siê tak ³atwo wyznaczyæ nie da...

Pozdrawiam
Micha³

MON-2 nogi ma stalowe, s± z nierdzewki,
to jest bardzo stabilny statyw, pod warunkiem, ¿e nie wysuwa sie nóg,
elementy ³±cz±ce go z g³owic± statywu s± metalowe, prawdopodobnie alu, jedynym mankamentem jest platikowa póleczka na okulary, a w zasadzie jej mocowanie, te¿ jest plastikowe, aczkolwiek s³u¿y ono tylko do podtrzymania pó³eczki, a nie usztywniania nóg statywu.
pozdrowienia


..
Adamie, mo¿na by by³o go zwa¿yæ, ale ¿eby wyznazyæ gêsto¶æ trzeba by³o by równie¿ znaæ objêto¶æ. A tego siê tak ³atwo wyznaczyæ nie da...


w takim przypadku, naj³atwiej bêdzie postukaæ w materia³ czym¶ stalowym (gwo¼dziem np.), je¿eli d¼wiêk bêdzie d¼wiêczny, metaliczny to jest to stal, je¿eli za¶ bêdzie taki g³uchy, przyt³umiony, matowy, to jest to alu, oczywi¶cie musi byæ to cienko¶cienna rura niczym nie wype³niona, czyli jak nogi tego statywu
a naj³atwiej sprawdza siê to zêbami, ja tak zrobi³em :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 31 December 2005 - 14:21

a naj³atwiej sprawdza siê to zêbami, ja tak zrobi³em :szczerbaty:

ups, a co na to twój dentysta? :szczerbaty:
i kto wygra³ to starcie twoje zêby czy statyw?


Cytat pochodzi ze strony: http://www.chem.univ...k/magnetyzm.htm. Czy teraz ciê przekona³em?
To ju¿ jest argument, ale poniewa¿ czepliwy jaki¶ dzi¶ jestem, to powiem, ¿e zacytowane przez Ciebie stwierdzenie to lipa :D - jest zbyt ogólnikowe. Rzecz w tym, ¿e tylko pewna grupa stali nierdzewnych ma w³a¶ciwo¶ci niemagnetyczne (inna sprawa, ¿e s± czêsto stosowane). To, ¿e mamy do czynienia z okre¶leniem "stal nierdzewna" nie jest jednoznaczne z tym, ¿e ta stal jest niemagnetyczna, tak samo maj±c stal magnetyczn± nie mo¿na twierdziæ, ¿e to nie jest stal nierdzewna "bo siê magnesuje" :D .
To by by³o na tyle. Mi³ego Sylwestra!

A porównuj±æ teodolita to tego stalowego 1,5" to który lepszy? :szczerbaty:

Second Light - (prawie) bezpo¶redni pojedynek Ta³a i Messiera

(07.01.2006)
Prognozy od d³u¿szego czasu zapowiada³y nadej¶cie s³onecznej, wy¿owej pogody. W koñcu siê doczeka³em. W sobotê najpierw wystawi³em na balkon Ta³a i o 18:50 zacz±³em obserwacje, które trwa³y do 19:25. Nastêpnie zamieni³em teleskop na Messiera, którym obserwowa³em pomiêdzy 20:10 a 20:55. Ksiê¿yc dawa³ siê we znaki, ale pó¼niej zaszed³ za blok i jego wp³yw nie by³ ju¿ tak odczuwalny. Niebo by³o lekko zamglone, seeing III.

Jako pierwszy obiekt w Tale obserwowa³em Ksiê¿yc, przy powiêkszeniu 380x (PL6 + Barlow) obraz by³ powalaj±cy, brak s³ów aby go opisaæ. Chwilami przechodzi³y fale turbulencji, ale przez wiêkszo¶æ czasu obraz by³ bardzo ostry.

Nastêpny w pole widzenia teleskopu trafi³ Castor rozdzieli³ siê bez wiêkszych problemów ze spor± czarn± przerw± miêdzy sk³adnikami. Nie jest to oczywi¶cie jakie¶ ogromne osi±gniêcie, ale w moim zakresie obserwacyjnym nie by³o innych gwiazd o mniejszej separacji dostêpnych dla tego teleskopu. :(

Teraz czas na gwiazdê, a wla¶ciwie planetê wieczoru - Saturna. I tu pozytywnie siê zaskoczy³em, uj¿a³em bowiem przerwê Cassiniego. W pow. 160x by³a widoczna g³ównie na brzegu pier¶cieni w chwilach spokoju atmosfery. Oprócz tego cieñ planety na pier¶cieniach i pas na tarczy.

Zachêcony dobrymi obrazami w Tale zmieni³em teleskop na Messiera i po 45min. ch³odzenia optyki by³em ju¿ na balkonie. £ysy schowa³ siê ju¿ niestety za blok, wiêc zacz±³em od czego¶ innego.

By³a to M42, i tu Messier pokaza³ zdecydowanie swoj± przewagê. 61% wiêcej powierzchni zbieraj±cej robi du¿± ró¿nicê w porównianiu z Ta³em. Takiej M42 po prostu jeszcze nie widzia³em. Niezwykle jasna, rozpo¶ciera siê na bardzo szerokim obszarze. Trapez rozdzielony bez oczywi¶cie bez najmniejszych problemów w 48x. Naj³adniej wygl±da³a w okularze 15mm (80x).

Kolejny by³ Castor, rozdzielony w pow. 80x, przy 190x miêdzy sk³adnikami znajdowa³o siê po prostu morze czarnego nieba. Obrazy gwiazd bardzo ³adne, punktowe. Wokó³ rozlewa siê nieco fioletu.

Saturn ukaza³ siê po prostu w pe³nej krasie. Wszystkie szczegó³y o klasê wyra¼niejsze ni¿ w Tale. Przerwa Cassiniego prawie na ca³ym obwodzie pier¶cieni, pas na globie du¿o wyra¼niejszy. Ogólnie ca³a planeta bardzo plastyczna. Aberracja jak dla mnie niezauwa¿alna, ale jestem wychowany na achromatach i j± po prostu ignorujê. Za³±czam rysunek obrazuj±cy wygl±d Saturna w Messierze.
http://img219.imageshack.us/img219/3415/24saturnbs3mx.jpg

Na koniec obserwacji obejrza³em jeszcze dwie gromady otwarte - M44 oraz M35. M44 szczególnie ³adnie prezentowa³a sie w powiêkszeniu 48x, jest w niej sporo do¶æ jasnych gwiazd, ¶rednio gêsta. M35 wygl±da³a lepiej w 80x, ta gromada sk³ada siê g³ównie ze s³abszych gwiazd ciasno upakowanych obok siebie.

(08.01.2006)
Kolejna noc równie¿ by³a pogodna, nie mog³em wiêc przepu¶ciæ takiej okazji. Tym razem jednak zacz±³em od razu od Messiera. Warunki gorsze ni¿ poprzednio, wesz³o nieco wiêcej zamglenia, seeing równie¿ nieco gorszy (III-IV) . Obserwcje trwa³y od 18:30 do 19:50 z balkonu mojego mieszkania.

Na pocz±tek Ksiê¿yc, którego nie zd±¿y³em z³apaæ Messierem dzieñ wcze¶niej. Obraz falowa³, ale i tak momentami przy powerze 380x prezentowa³ siê ¶wietnie. Widaæ niesomowicie drobne szczegó³y, chocia¿ o¶wietlenie nie by³o tak atrakcyjne jak wcze¶niej. Strzeli³em równie¿ dwie fotki przerobionym HP735 + Barlow 2x z zestawu, ale ich jako¶æ pozostawia wiele do ¿yczenia.

Jako ¿e £ysy by³ blisko Marsa to i na niego skierowalem teleskop. I nie po¿a³owa³em, pierwsze co rzuci³o mi siê w oczy przy pow. 190x to wyra¼na faza planety. Po chwili wpatrywania siê w niewielk± ju¿ tarczkê dostrzeg³em chwilami ciemniejszy pas na powierzchni czerwonej planety. By³o to Mare Sirenum oraz Mare Cimmerium. Czyli jednak jego czas siê jeszcze definitywnie nie skoñczy³... :D

Nastêpnym obiektem by³y Plejady, jednak po wczorajszym widoku M35 wyda³y siê bardzo s³abo skoncentrowane i niezbyt ciekawe. Przeszed³em wiêc do Saturna.

Obraz nie dorównywa³ temu z soboty, chocia¿ Cassini by³ widoczny na brzegu pier¶cienia, pas na globie równie¿. Tak samo jak cieñ planety na pier¶cieniach, jednak wszystkie te szczegó³y by³y mniej wyraziste i dostrzegalne jedynie chwilami, gdy atmosfera by³a spokojniejsza.

Na zakoñczenie spojrza³em jeszcze w kierunku M42, jednak Ksiê¿yc wyra¼nie j± przygasi³. Schowa³em wiêc sprzêt do domu i poszed³em ogl±daæ telewizjê... :D

Po obserwacjach mam kilka uwag odno¶nie mechaniki w praktyce:
- wyci±g w Messierze chodzi du¿o ciê¿ej ni¿ w Tale, po zmianie teleskopu my¶la³em ¿e wyci±g w Bresserze jest zablokowany ¶rub±, ale nie by³, mog³o to byæ po czê¶ci spowodowane zgêstnieniem smaru chocia¿ i w cieple chodzi ciê¿ej od Ta³owskiego. Mimo to nie ma problemów z precyzyjnym ustawieniem ostro¶ci.
- smary monta¿u równie¿ gêstniej±, mikroruchy chodz± wyczuwalnie ciê¿ej na mrozie (-8)
- dekiel obiektywu, oraz zakrywka od lunetki polarnej s± wykonane z tworzywa o do¶æ du¿ym wspó³czynniku rozsze¿alno¶ci cieplnej. Po 5min. na mrozie zdjêcie dekla z teleskopu wymaga d³u¿szego si³owania siê z nim. Z kolei zakrywka od lunetki wypada po lekkim szturchniêciu kurtk±, o ma³y w³os nie spad³a mi z balkonu. Oba elementy zachowuj± siê prawid³owo w temp. pokojowej

Okulary nie s± jednak w pe³ni parafokalne, poprzednio na obiektach ziemskich po zmianie szkie³ nie by³o widaæ utraty ostro¶ci, jednak gwiazdy odkrywaj± wszystkie niedoskona³o¶ci i zmiania w wyci±gu powoduje konieczno¶æ niewielkiej poprawy ustawienia ostro¶ci. Wszystkie szkie³ka z kompletu trac± ostro¶æ na brzegach po ok. 1/3 promienia. To w koñcu Plossle wiêc nie ma co spodziewaæ siê cudów.

http://img97.imageshack.us/img97/7306/img5237s9mp.jpg
Messier R-127L podczas obserwacji

Pozdrawiam
Micha³


Cytat pochodzi ze strony: http://www.chem.univ...k/magnetyzm.htm. Czy teraz ciê przekona³em?

Adamie, mo¿na by by³o go zwa¿yæ, ale ¿eby wyznazyæ gêsto¶æ trzeba by³o by równie¿ znaæ objêto¶æ. A tego siê tak ³atwo wyznaczyæ nie da...

Pozdrawiam
Micha³


Magnes rozwi±¿e sprawê, sztuæce ze stali 18/10 (chromu 18%, niklu 10%) s± jak najbardziej nierdzewne a magnes na nie dzia³a, tzn. przyci±ga. Mo¿e problem powstaæ przy wy¿szych stê¿eniach dodatków - nie spradza³em nigdy w ten sposób stali ¿aroodpornych (25% Cr, 18% Ni, plus inne) Ten Tomek chyba u¿ywa rosyjskich stali. Dygresja o rosyjskich sztuæcach pochodzi st±d, ¿e mam takie te¿, koroduj± w zmywarce, a magnes ich nie przyci±ga. :huh:

Wracaj±c do topicu - recenzji - nogi sprawdzisz magnesem, a robi³es mo¿e jakie¶ obserwacje od ostatniego razu? Jakie¶ fotki przez teleskop?

Pozdrowienia

Nogi ca³kowicie nie reaguj± na magnes, nie ma ¿adnego oddzia³ywania lub jest znikome.

Niestety nie mia³em okazji ostatnio nic obserwowaæ, jak nie chmury to mg³a :angry: :burza: By³o ostatnio trochê S³oñca, ale nie zd±¿y³em jeszcze zaopatrzyæ siê w foliê Baadera do nowego teleskopu...

Pozdrawiam
Micha³

Mróz nieco zel¿a³, wiêc odwa¿y³em siê wyj¶æ na zewn±trz z teleskopem. Przejrzysto¶æ taka sobie, ale i tak lepsza ni¿ poprzedniej nocy gdy próbowa³em dojrzeæ zakrycie gwiazdy przez Saturna. Seeing III. Obserwowa³em miêdzy 21:10 a 22:00.

Tradycyjnie zacz±³em od Saturna. Przy powiêkszeniu 48x nic szczególnego, nastêpnie w³o¿y³em do wyciagu PL6. Jednak na te warunki by³o to zbyt du¿o, widoczny co prawda Cassini ale ma³o wyra¼nie. Zmniejszy³em wiêc do 120x i to by³o dobre posuniêcie, przerwa Cassiniego widoczna znakomicie - wyra¼na czarna kreska prawie na ca³ym obwodzie pier¶cieni. Pas na planecie jak i pier¶cieñ C na jej tle prezentowa³y siê równie okazale. Widoczny równie¿ cieñ planety na pier¶cieniach. Próbowa³em ro¿nych konfiguracji okularów z barlowem i zdecydowanie najlepszy obraz mia³em w Celestronie (RKE) 10mm bez soczewki rozpraszaj±cej. Nie¼le prezentowa³ siê obraz w po³±czeniu Plossla 25mm i barlowa, bardzo komfortowy LER. Postanowiem równie¿ sprawdziæ ile satelitów Saturna jestem w stanie dosterzec. Pomimo zamglenia i kiepskiego zasiêgu uda³o mi siê zobaczyæ Tytana, Rheê, Dione i Tethysa. Jednak co do tego ostatniego nie jestem w 100% pewien.

Przy okazji obejrza³em M44, jednak jej widok nie by³ szczególnie zachwycaj±cy, jest ma³o skoncentrowana.

Z listy Messiera "zaliczy³em" jeszcze góruj±c± w³a¶nie M42, niestety mg³a siê wzmog³a, przez co t³o nieba w okularze by³o wyra¼nie pomarañczowe. Przedstawia³a sie najlepiej przy pow. 80x.

Na sam koniec posz³a gwiazda podwójna - eta Orionis o separacji 1,7" i jasno¶ciach sk³adników odpowiednio 3,6mag i 4,9mag. Minimalny sprzêt potrzebny do jej rozdzielenia to 110mm, wiêc jest to pewne wyzwanie dla mojego teleskopu. Niestety w tej czê¶ci nieba seeing by³ znacznie gorszy, dosz³a do tego jeszcze niewielka wysoko¶æ nad horyzontem. Z³o¿y³o siê to na bardzo niespokojny obraz gwiazd. Mimo tego, przy powiêkszeniu 190x mo¿na by³o dostrzec jak gwiazda co chwila wyd³u¿a siê w jednym okre¶lonym kierunku. Do pe³nego rozdzielenia brakowa³o sporo, zapewne uda³oby sie to w nieco lepszych warunkach.

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 27 January 2006 - 14:17
W niedzielê (12.02) niebo siê rozpogodzi³o. Ksiê¿yc ¶wieci³ mocno po oczach, po niebie przechodzi³y co jaki¶ czas pojedyñcze chmurki. Przejrzysto¶æ dobra, seeing II. Moim g³ównym celem tej nocy by³ Saturn. Oberwacje zacz±³em o 21:00, trwa³y równo godzinê.

Zacz±³em od Ksiê¿yca, pe³nia nie jest najlepszym okresem na jego obserwowanie. Obejrza³em jedynie bieguny w pow. 380x, ³adnie wygl±da³y wzgórza. Na brzegu widoczny niebieski pas aberracji.

Saturn pocz±tkowo nie prezentowa³ siê rewelacyjnie, widoczne standartowe szczegó³y: pas na tarczy, Cassini, cieñ na pier¶cieniach... Jednak po ok. 10min. obraz cudownie siê ustabilizowa³. Przy pow. 190x by³ ostry i bardzo spokojny, takiego Saturna po prostu jeszcze nie widzia³em! Cassini niesamowicie wyra¼ny na ca³ym obwodzie pier¶cieni, cieñ na pier¶cieniach wyra¼nie zarysowany. Pier¶cieñ A (zew.) wyra¼nie ciemniejszy od pier¶cienia B. Na tle globu widaæ pier¶cieñ krepowy C. Pas równikowy na planecie wyra¼nie siê wyró¿nia, strefa równikowa jest ja¶niejsza ni¿ strefa zwrotnikowa i umiarkowana, które ja¶niej± w kierunku bieguna. Ciemny obszar biegunowy jest równie¿ dobrze widoczny. Opis nigdy nie odda doskonale widoku w okularze, wiêc wykona³em rysunek tego co widzia³em:
http://img119.imageshack.us/img119/4173/saturn3f1bj.jpg

A tak wygl±da³ mój monta¿ po ca³ej nocy spêdzonej na balkonie :D :
http://images2.fotosik.pl/23/2q2bt21k25cep0ddm.jpg

Pozdrawiam
Micha³

Twój monta¿ Bemko to klasyczny EQ5, ale dobrze ¿e tuby na ca³± noc nie zostawi³e¶.

Bemko,
a jak wrazenia z uzytkowania szukacza?

Latwe justowanie z osia optyczna teleskopu? Trzyma os? Co powiesz o podswietlanym celowniku?

Pozdrawiam


Bemko,
a jak wrazenia z uzytkowania szukacza?

Latwe justowanie z osia optyczna teleskopu? Trzyma os? Co powiesz o podswietlanym celowniku?

Pozdrawiam


Justowanie jest ³atwe, bo krêci siê tylko 2 z 3 ¶rubek. Ta trzecia jest sprê¿ynuj±ca i sama kontruje B) Dobrze trzyma ustawienie. Pod¶wietlanie jest wykonane bardzo dobrze, ostry i wyra¼ny krzy¿. Posiada wygodn±, miêkk± muszlê oczn±. :)

Pozdrawiam
Micha³


Justowanie jest ³atwe, bo krêci siê tylko 2 z 3 ¶rubek. Ta trzecia jest sprê¿ynuj±ca i sama kontruje B) Dobrze trzyma ustawienie. Pod¶wietlanie jest wykonane bardzo dobrze, ostry i wyra¼ny krzy¿. Posiada wygodn±, miêkk± muszlê oczn±. :)

Pozdrawiam
Micha³


Dzieki.
Pytam o justowanie bo widze, ze tam sa dwa rzedy srub na tubie obejmy szukacza.
Ale mowisz, ze justuje sie tylko tymi tylnymi?

Justowaæ mo¿na oboma rzêdami ¶rub. Jednak zazwyczaj przedniego rzêdu siê nie rusza i ustawia siê szukacz za pomoc± ¶rub bli¿ej okularu. Chyba, ¿e tym z ty³u zabraknie zakresu regulacji, to wtedy trzeba sobie pomóc tymi bli¿ej obiektywu.

Pozdrawiam
Micha³


Twój monta¿ Bemko to klasyczny EQ5, ale dobrze ¿e tuby na ca³± noc nie zostawi³e¶.
Ja jak zostawiam na dworze (hotel, wyjazd na parê dni) tylko zak³adam worek na ¶mieci 240L, zawiazywany u do³u, aby ptaki nie wlatywa³y. Nie zawi±zany wiatr potrafi poderwaæ. Niebieski mniej siê grzeje. W obserwatorium te¿ u¿ywam tego "pokrowca" bo py³ z pól wiatr nawiewa przez szczeliny szopki w tempie nieraz zatrwa¿aj±cym. Optyka jest przykryta, ale wszystkie gniazdka od kabli, szczeliny przy napêdzie a¿ czekaj±. Plus worka jest taki, ¿e wszystko jest zmontowane, gotowe do obserwacji w 60 sekund. Akurat na dziury w chmurach. Bez jedno-dwu godzinnego studzenia.

Pozdrowienia

Trzy dni pod rz±d (21,22,23.03) niebo by³o bezchmurne co stara³em siê wykorzystaæ najlepiej jak mog³em. Temperatury raczej zimowe ni¿ wiosenne (-6*C), seeing równie¿ bez rewelacji. Ale zacznijmy od pocz±tku.

Po wizycie w DeltaOptical wymieni³em komplet Plossli na co¶ ciekawszego, czyli: Plossl Vixen 32mm, Zoom LV 8-24 i Baader Geniune Ortho 6mm. Teraz Messier powinien pokazaæ na co go staæ. U¿ycie okularów z nieco wy¿szej pó³ki ni¿ dotychczas pozwoli na lepsz± ocenê tego sprzêtu. :)

21.03.2006
Dobra przejrzysto¶æ, seeing III, obserwacje w godz. 20:20-21:45

Na pocz±tek Saturn, muszê coraz wcze¶niej zaczynaæ jego obserwacjie bo ucieka mi za ¶cianê bloku. Obraz bez rewelacji, wygl±da stabilnie ale jest ma³o wyra¼ny. To zapewne wina sporego jetstream'u nad Polsk±. Ortho 6 daje zauwa¿alnie wiêksze powiêkszenie i daje nieco ostrzejsze obrazy ni¿ mój Plossl Vixen 6mm. Planeta bardzo ³adnie przezentuje siê w zastawie LV zoom@12mm + Barlow 2x, jednak kontrast nie dorównuje temu z ortho. Widoczne standartowe szczegó³y: przerwa Cassiniego, pier¶cieñ C na tle planety, cieñ planety na pier¶cieniach wyra¼nie urós³ od ostatnich obserwacji. Pas na globie jaki¶ taki ma³o wyra¼ny...

Nastêpnie skierowa³em teleskop na Triplet Lwa, czyli M65, M66 i NGC 3628. Ca³kiem ciekawie prezentuj± siê w jednym polu widzenia Plossla 32mm. Zdecydowanie najja¶niejsza jest M65, widoczna w postaci rozmytej, nieco rozci±gnietej mgie³ki, M66 jest ju¿ sporo s³absza, ale zerkaniem mo¿na dostrzec jej nierównomiern± strukturê. NGC 3628 jest na skraju widoczno¶ci.

Od tripletu by³o niedaleko do gwiazdy podwójnej 49 Leonis, niestety nie uda³o mi siê jej rozdzieliæ.

22.03.2006
Przejrzysto¶c ju¿ nie taka dobra jak dzieñ wcze¶niej, seeing równie¿ III, godz. 20:20-21:20

Tradycyjnie ju¿ na pocz±tek poszed³ Saturn, ogólnie obraz bardzo podobny to tego z wtorku. Przy powiêkszeniu 120x (LV@20+Barlow 2x) przerwa Cassiniego widoczna praktycznie ca³y czas.

Drugim i zarazem ostatnim obiektem tej nocy by³a gwiazda podwójna gamma Leonis. Rozdzielona naturalnie bez problemów.

23.03.2006
Przejrzysto¶æ ¶rednia, przy gruncie snuje siê nieco mg³y. Seeing III 21:10-22:00

Pierwszy by³ Saturn (chyba to siê staje nudne...) seeing nieco lepszy ni¿ przez poprzednie 2 noce. W ortoskopie przerwa Cassiniego widoczna wyra¼nie na ca³ym obwodzie pier¶cieni, cieñ planety na pier¶cieniach bardzo du¿y i ciemny. Pas na globie oraz pier¶cieñ C na tle planety nie s± ju¿ tak wyra¼ne.

Na koniec przeprowadzi³em szybki star test na alfie Leonis. Zmuszony by³em u¿yæ do niego k±tówki, bo inaczej nie zmie¶ci³bym siê na balkonie. Nie widaæ oznak astygmatyzmu czy innych wad. Po zogniskowaniu gwiazdy, do oko³a widaæ niebiesko-fioletow± po¶wiatê.

Pozdrawiam
Micha³

Gratuluje Plossla 32mm.
Gratuluje Genuine Ortho 6mm.

19.04.2006
Nareszcie zrobi³o siê ciep³o, a i pogoda dopisa³a. Wed³ug prognoz seeing mia³ byæ dobry (4/5) wiêc chcia³em przy okazji sprawdziæ ile taka prognoza seeingu jest warta. Niebo przymglone, zasiêg w okolicach 4mag.

Obserwacje rozpocz±³em o 21:40. Na pierwszy ogieñ posz³a gwiazda podwójna gamma Virginis. Jasno¶ci obu sk³adnków wynosz± 3,5mag. Wed³ug moich niestety przestarza³ych danych separacja mia³a wynosiæ 1,2". Jak siê potem okaza³o para ta ma mocno wyd³u¿on± orbitê i obecnie separacja jest mniejsza od 1". Próbowa³em j± rozdzieliæ u¿ywaj±c powiêkszenia nawet 400x (Ortho 6 + Barlow 2x) ale siê nie uda³o. Doszed³em do wniosku ¿e jest jeszcze pewnie za nisko i spróbujê jeszcze raz nieco pó¼niej.

Nastêpna w kolejce by³a pi Bootis. Separacja 5,6", jasno¶ci 4,9 oraz 5,8mag. wiêc nie powinno byæ problemów. I nie by³o. W Plosslu 32mm rozdzielenie co prawda niepe³ne ale niezaprzeczalne. Para w pe³ni siê rozdzieli³a przy 75x (LV zoom@16mm). Widaæ wyra¼n± ró¿nicê jasno¶ci.

Kolejnym obiektem by³a równie¿ gwiazda podwójna: 44 Bootis o separacji 2,1" i jasno¶ci 5,2 i 6,1mag. Tym razem do niepe³nego rozdzielenia potrzeba by³o powiêkszenia 80x (LV zoom@16mm), a ca³kowite rozdzielenie by³o widoczne dopiero przy 120x (LV zoom@10mm). Jednak dopiero w Ortho 6mm (200x) miêdzy sk³adnikami znajduje siê sporo czarnego nieba. Obrazy gwiazd stabilne, jednak chwilami dawa³y o sobie znaæ turbulencje.

Zapolowa³em równie¿ na kometê 73P/Schwassman-Waschmann. Po d³u¿szym przeczesywaniu okolic alfy Korony Pó³nocnej odnalaz³em fragment C. Pocz±tkowo z powodu gwiazdopodobnego j±dra wzi±³em go za zwyk³± gwiazdê, jednak po chwili dostrzeglem wyra¼n± mglist± otoczkê z "warkoczem". Ze wzglêdu na kontrast z t³em nieba najlepszy obraz mia³em przy pow. ok. 100-120x.

Moj± uwagê zwróci³ jeszcze wschodz±cy Jowisz. Dawno ju¿ go nie widzia³em dlatego pierwsze spojrzenie zrobi³o na mnie spore wra¿enie. Jaki on Wielki! A te wspania³e Ksiê¿yce! Jak na tak niewielk± wysoko¶æ obraz by³ bardzo dobry. Bardzo ciekawie ustawi³ siê Ganimedes, zacz±³ wchodziæ na tarczê i wygl±da³ jak przyklejony do jednej ze stref biegunowych. Na tarczy widoczne dwa pasy równikowe o wyra¼nej ró¿nicy szeroko¶ci oraz ciemniejsze obszary biegunowe. Obraz stosunkowo stabilny, jednak ma³o wyra¼ny i rozmyty.

W planie mia³em jeszcze M3 i za³o¿enie zrealizowa³em. Gromada widoczna jest nie¼le w szukaczu w postaci niwielkiej mgielki. W teleskopie najlepiej wygl±da przy powiêkszeniu 100x (LV zoom@12mm). Jest nieregularna, nie uda³o mi sie dostrzec pojedynczych gwiazd w gromadzie.

Na koniec powróci³em jeszcze do gammy Virginis od której zacz±³em. Obraz stabilniejszy ni¿ poprzednio, ale rozdzielenia nadal nie by³o widaæ. Chwilami jednak w powiêkszeniu 150x(LV zoom@16 + Barlow 2x)obraz wyd³u¿a³ siê w jedn± okre¶lon± stronê. Jak siê pó¼niej okaza³o k±t pozycyjny by³ zgodny z jej aktualnym po³o¿eniem na orbicie, tak¿e mogê uznaæ, ¿e czê¶ciowo j± rozdzieli³em.

Jestem zadowolony z tej nocy pomimo s³abej przejrzysto¶ci, Saturn ju¿ mi niestety uciek³ z zakresu obserwacyjnego z balkonu ale sezon na Jowisza ju¿ siê zaczyna z czego bardzo siê cieszê i na pewno pomêczê go nie raz.

Zawsze z przyjemnoscia czytam Twoje opisy.

Czy mozesz juz ocenic swoje wrazenia z uzytkowania PL32 i Or6?

Moze skusisz sie na foto w projekcji swoim A75?

Do dzi¶ ¿a³owa³em ¿e nie kupi³em Ta³a Bemka (z braku kasy zreszt±)no i po pobie¿nym przeczytaniu postów ten pod³y nastrój odp³yn±³ :rolleyes: .Zwyk³y achromat w dzisiejszych czasach o szkie³ku 100mm to trochê ma³o.Co prawda teoretyk mechaniki ze mnie ¿aden ale to ¿e z±bki w listwie wyci±gu s± troche sko¶ne to raczej nie przypadek tyko przek³adnia która lepiej kasuje luzy.


Czy mozesz juz ocenic swoje wrazenia z uzytkowania PL32 i Or6?

Moze skusisz sie na foto w projekcji swoim A75?

Na tak± pe³n± ocenê to chyba jeszcze za wcze¶nie. Mogê na razie powiedzieæ, ¿e PL32 ma trochê za krótk± muszê oczn± i robi± siê fasolki... Ma³o go u¿ywam, bo mam jasne niebo i t³o w tym okularze jest szaro-pomarañczowe. Co do ortho to niewielki ER mi nie przeszkadza, obrazy daje bez zarzutów.

Do foto mam HP735 z wyjêtym obiektywem, chcia³bym nim porobiæ zdjêcia Ksiê¿yca, ale zgraæ musz± siê 3 czynniki: pogoda, seeing i odpowiednia, ciekawa faza. Do tej pory jako¶ mi siê nie uda³o... Jak bêdzie okazja to zrobiê te¿ co¶ w projekcji.


Zwyk³y achromat w dzisiejszych czasach o szkie³ku 100mm to trochê ma³o.
Ma³o i za razem du¿o, taki maluch sporo mo¿e i to zarówno na planetach jak i DS'ach. Teraz kiedy Synta 200/1200 jest za 1000z³ prawie wszyskie inne sprzêta straci³y na warto¶ci (szkoda ¿e nie odzwierciedla siê w ich cenach). Ale taki achromat jest sporo mniejszy, ³atwiejszy w transporcie i mniej k³opotliwy od równowa¿nego Newtona.

Pozdrawiam
Micha³

26.04.2006 Pierwsze ¶wiat³o na S³oñcu
W ¶rodê trafi³a mi siê rzadka mo¿liwo¶æ obserwacji S³oñca. Z racji egzaminów wróci³em wcze¶niej do domu, pogoda by³a ca³kiem ³adna, niebo by³o pokryte jedynie niewielkimi strzêpkami chmur wysokich. Za³o¿y³em wiêc foliê Baadera na tubus i wystawi³em dzia³o na balkon. Na tarczy widoczne by³y trzy wiêksze grupy plam z pó³cieniami, oraz spore pole pochodni. Obraz by³ w miarê stabilny. Dopiero przy pow. ok. 100x seeing zaczyna³ dawaæ o sobie znaæ. Widok by³ bardzo ³adny, nie zrobi³em rysunków, ale za to nagra³em kilka avików przerobionym HP735, które nie¼le oddaj± widok w okularze.
http://img241.imageshack.us/img241/5381/hpim52344s5ga.jpg http://img146.imageshack.us/img146/4892/hpim5235b7qs.jpg

Pozdrawiam
Micha³

Fajne te opisy.Zaraz od¿ywa we mnie zachwiana ostatnio trochê mi³o¶æ do refraktorów.

03.05.2006
D³ugi weekend by³ dobr± okazj± do obserwacji S³oñca. Obserwacje rozpocz±³em o 13:00, a zakoñczy³em godzinê pó¼niej. Seeing by³ dobry, co jaki¶ czas pojawia³y siê silne podmuchy wiatru, jednak nie powodowa³y one drgañ tuby utruniaj±cych obserwacje w powiêkszeniach do ok. 120x. Po za³o¿eniu Ortho 6 wraz z turbulencjami dawa³y ju¿ o sobie znaæ, uniemo¿liwiaj±c praktycznie obserwacje przy tak du¿ym powiêkszeniu. Na tarczy znajdowa³y siê 4 grupy plam, z czego 2 zawierajace wiêcej ni¿ jedn± plamê. Seeing by³ na tyle dobry, ¿e umo¿liwi³ obserwacjê granulacji S³oñca. Ca³a tarcza mia³a strukturê drobnej kaszy. Najlepiej by³o j± widaæ w przy pow. 37,5x. W zoomie by³a równie¿ widoczna w ca³ym zakresie ogniskowych, jednak ju¿ nie tak wyra¼nie. Piêknie wygl±da³y pochodnie zwi±zane ze schodz±c± ju¿ z tarczy grup± plam z pó³cieniem, efektu dope³nia³a wspomnana ju¿ granulacja. W centalnej rozbudowanej grupie plam doliczy³em siê ich 11, s±siednia plama by³a idealnie okr±g³a z niezbyt wyra¼nym pó³cieniem. Bardzo ciekawie prezentowa³a siê równie¿ wy³aniaj±ca sie w³a¶nie zza brzegu tarczy pojedyncza (chyba) plama. Poni¿ej zdjêcia z tego dnia, wszystkie wykonane przerobionym HP735, oprócz ostatniego wszystkie z Barlowem 2x. Stacki 100-200 klatek Registax.

http://img165.imageshack.us/img165/3717/hpim5238s4ze.jpg http://img221.imageshack.us/img221/2774/hpim52443s2jb.jpg http://img348.imageshack.us/img348/5546/hpim5245s0en.jpg http://img221.imageshack.us/img221/8030/hpim5252s3kc.jpg

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 05 May 2006 - 20:13
Kurczê, Bemko, ostatnie zdjêcie S³oñca wygl±da ju¿ jak dokonania Tadeoho w H-alfa :D

07.05.2006
W niedzielê piêknie przy¶wieca³ Ksiê¿yc dwa dni po pierwszej kwadrze, obserwacje z balkonu ropocz±³em o 21:10. Pierwsze spojrzenie przez Plossla 32, trochê razi w oczy, cudownie wygl±da³y gêsto usiane kraterki na po³udniu. Nastêpnie w³o¿y³em do wyciagu zooma LV. Chodzi³o trochê chmur, wiêc musia³em co chwila zwiêkszaæ i zmiejszaæ powiêkszenie aby skompensowaæ zmiany jasno¶ci Ksiê¿yca przys³anianego raz po raz kolejn± porcj± chmur. Kiedy pojawai³a siê jaka¶ dziura w chmurach natychmiast zmienia³em ogniskow± na krótsz± aby móc lepiej przyjrzeæ siê powierzchni. Cienie kraterów by³y delikatnie fioletowe co psu³o nieco wra¿enia estetyczne, ale taka to ju¿ przypad³o¶æ refraktorów. Obraz do¶æ mocno p³ywa³, by³o widaæ przechodz±ce fale ciep³a, jednak obraz pozostawa³ w miarê ostry. Ok. 21:25 przysz³y chmury uniemo¿liwaj±ce obserwacje. Obawia³em sie czy nie bêdzie z nich padaæ, na szczê¶cie po ok. 10 min. niebo prawie ca³kowicie siê wyczy¶ci³o. Postanowi³em wiêc wypróbowaæ moj± przed³u¿kê do barlowa a'la U, jest to barlow bez soczewki z zestawu od Celestrona PowerSeeker'a 60 d³ugo¶ci ok 5,5 cm co dawa³o wypadkow± krotno¶æ Barlowa ok. 3-4x. O ile w zestawie barlow 2x + zoom LV w miarê mocno dawa³a siê we znaki aberracja chromatyczna g³ównie w postaci fioletowych cieni, to z przed³u¿k± by³a ona ju¿ niezauwa¿alna. Zrobi³em rajd po ca³ym, terminatorze przy powiêkszeniu ok. 350x Cudownie prezentowa³y siê m.in. Kopernik z przyleg³o¶ciami, p³aski jak stó³ Plato, Clavius. Narêci³em równie¿ kilka avików przerobionym HP735 + barlow i przed³u¿ka. Stack Registax, lekkie wyostrzanie:
http://img265.imageshack.us/img265/9486/52972s2zz.jpg http://img252.imageshack.us/img252/2193/52995sl.jpg http://img265.imageshack.us/img265/7097/mozaikac38kf.jpg

Nastêpnie skierowa³em teleskop na Jowisza. Seeing s³abiutki, brzeg tarczy "p³ywa". Widaæ dwa ciemne pasy równikowe, strefa równikowa jest ciemniejsza ni¿ obszary biegunowe. Z brzegu po³udniowego pasa równikowego widaæ WCP w postaci ja¶niejszego od pasa owalu. W centrum pó³nocnego pasa widaæ ciemniejsz± strukturê chmur. Tyle uda³o mi siê zauwa¿yæ w ci±gu 1min., gdy¿ zaraz potem Jowisz ¶ciemnia³ i w koñcu znik³ zas³oniêty przez chmury.

Pozdrawiam
Micha³

Kurde, ale abera wali!

Sprobuj konwertowac na odcienie szarosci to obraz wiele nie straci, a nie bedzie widac tych okropnych kolorkow.

Pozdrawiam!

Oj tak, na odcieniach szaro¶ci wygl±da to du¿o lepiej, szczególnie sam kana³ zielony. Wrzuci³em kolorowe bo chcia³em ¿eby by³y naturalne. W okularze a¿ tak ¼le to nie wygl±da, swoje wady wprowadzi³ tutaj te¿ na pewno barlow pracuj±cy na innej krotno¶ci ni¿ zosta³ zaprojektowany.

Pozdrawiam
Micha³

11.05.2006
Piêkna wy¿owa pogoda, Ksiê¿yc dwa dni przed pe³ni± do¶æ mocno rozja¶nia niebo. Dobra przejrzysto¶æ, ale seeing kiepski - IV

Na pierwszy ogieñ poszed³ Jowisz, mia³em nadziejê, ¿e uda mi siê jeszcze z³apaæ WCP. Prawie siê uda³o. Ksiê¿yce widoczne s± ju¿ w szukaczu. Najlepszy obraz w LV 8-24@16 + barlow 2x. Widaæ przechodz±ce fale ciep³ego powietrza, brzeg tarczy faluje. Widoczne dwa ciemne pasy równikowe, po³udniowy jest odrobinê s³abszy i bardziej rozmyty. Strefa równikowa jest ciemniejsza ni¿ obszary biegunowe. Obszar na pó³noc od pó³nocnego pasa równikowego ciemnieje równomiernie w miarê zbli¿ania siê do bieguna. Analogiczny obszar na po³udniu wykazuje wyra¼ny podzia³ na jasn± po³udniow± strefê zwrotnikow±,, ma³o wyra¼ny ciemniejszy po³udniowy pas umiarkowany oraz ciemniej±cy ku biegunowi obszar umiarkowany i biegunowy. Po³udniowy pas równikowy rozszerza siê przy jednym z brzegów tarczy, gdzie znajduje siê WCP. W tym samym obszarze zwê¿a siê i zanika po³udniowa strefa zwrotnikowa. WCP nie jest widoczna bezpo¶rednio, poniewa¿ przy brzegu tarczy wszystko siê rozmywa. Na pó³nocnym pasie równikowym blisko centralnego po³udnika widaæ ciemn± strukturê w chmurach. Ganimedes posiada wyra¼n± tarczê, nie jest na pewno obiektem punktowym. Ksiê¿yc ¶wieci³ tak mocno, ¿e nawet w powiêkszeniu 200x t³o nieba by³o szare. Zrozumia³ kto¶ ten opis? Pewnie nie, dorzucê wiêc szkic:
http://img475.imageshack.us/img475/4760/32jowiszbs3nn.jpg

Nastêpnie spojrza³em na Ksiê¿yc, nie spodziewa³em siê wiele ze wzglêdu na fazê. Nie zachwyci³ mnie, zrobi³em przegl±d ca³ego terminatora przy pow. 450x (LV@8+barlow 2x z przed³u¿k±), ale nie spotka³em ¿adnego ciekawego obiektu.

Na pólnocnym wschodzie ¶wieci³a ju¿ Wega, skierowa³em wiêc teleskop na epsilony Lutni. Ju¿ w szukaczu rozdzielaj± siê na 2. Teleskop wyra¼nie rozdziela t± grupê z czarnymi przerwami miêdzy sk³adnikami na cztery w powiêkszeniu ok. 150x (LV@8)

Po chwili poszukiwañ i przeczesaniu okolic Plosslem 32mm odnalaz³em sk³adnik B komety 73P/Schwassman-Wachmann. Znajduje siê nisko nad horyzontem, w miejscu gdzie jest spora ³una od miasta. Wygl±da bardzo ³adnie, posiada gwiazdopodobne j±dro, dopiero zerkaniem widaæ wyra¼nie otoczkê i warkocz w kszta³cie roz³o¿onego wachlarza. Najlepiej wygl±da w powiêkszeniu ok. 80x, wykona³em szkic tego co by³o widaæ w okularze:
http://img471.imageshack.us/img471/2036/3173pswbs8kv.jpg

W pobli¿u znajdowa³a sie piêkna para gwiazd - Albireo, najlepiej prezentuje siê w pow. 150x. Jest wtedy szeroko rodzielona i piêknie jest widaæ kolory sk³adników: ja¶niejszy jest pomarañczowy, a s³abszy b³êkitny.

Pozdrawiam
Micha³

27.05.2006
Ma³o na wszystko ostatnio czasu, wiêc opis spó¼niony. Obserwacje 27.05.2006r. w godz. 22:20-23:25, ¶wietna przejrzysto¶æ, seeing ¶redni - III.

Obserwacje zacz±³em od najja¶niejszego obiektu widocznego na niebie - Jowisza. Brzeg tarczy nieco p³ywa. Dooko³a planety widaæ fioletow± po¶wiatê. Pó³nocny pas równikowy jest ciemny i w ró¿nych miejscach ma ró¿n± szeroko¶æ, w czê¶ci bli¿szej bieguna jest "prosty". Pas po³udniowy jest rozdzielony na dwie sk³adowe jasn± lini±. W zó³to-zielonym filtrze w strefie równikowej widaæ ciemniejsz±, pod³u¿n± strukturê. Oba obszary umiarkowane i biegunowe s± jednolicie jasne, jedynie w zielonym filtrze delikatnie widaæ pociemnienie w okolicy biegunów. Pod koniec obserwacje wróci³em jeszcze raz do Jowisza, obraz znacznie stabilniejszy, nie widaæ jednak wiêcej szczegó³ów.
http://img79.imageshack.us/img79/182/33jowiszbs9lr.jpg

Kolejnym obiektem by³a gromada kulista M13. Widoczna bez problemów w szukaczu, najlepsza w okolicach 60x. Widoczne dos³ownie mrowie gwiazd, do ok. po³owy promienia mo¿na bez wiêkszych problemów wy³uskaæ zerkaniem pojedyncze gwiazdy. Widaæ nieregularno¶æ gromady. Bardzo ³adnie siê prezentuje.

W zasiêgu obserwacyjnym by³a równie¿ M57. Wymaga zdecydowanie du¿ych powiêkszeñ: 100-150x, Ukazuje siê wtedy jako wyra¼ny, nieco sp³aszczony pier¶cieñ.

Pozdrawiam
Micha³

12.06.2006
Kolejne czerwcowa noc, 12.06.2006r. 22:30-00:00 Przejrzysto¶æ standartowa, seeing niez³y (III)

Jak zwykle zacz±³em od Jowisza. Brzeg tarczy faluje, widaæ jednak sporo szczegó³ów. Najwyra¼niejszy jest zdecydowanie ciemny pó³nocny pas równikowy o nieco nierównomiernej strukturze. Przy jego po³udniowym brzegu widaæ dwa ciemne detale w odleg³o¶ciach 1/3 ¶rednicy tarczy od jej brzegów. Otoczone s± one przez niewielkie, jasne obszary w strefie równikowej, która jest nieco ciemniejsza ni¿ obszary biegunowe. Po³udniowy pas równikowy jest ja¶niejszy i mniej wyra¼ny od pasa pó³nocnego, przy brzegu tarczy widaæ na nim WCP w postaci nieco ciemniejszego owalu, wchodz±cego na jasn± po³udniow± strefê zwrotnikow±. Miêdzy t± stref±, a obszarem umiarkowanym widaæ wyra¼n± granicê. Obszar umiarkowany i biegunowy ciemniej± wraz ze zbli¿aniem siê do bieguna. Na pó³nocy strefa umiarkowana i biegunowa ciemniej± równowmiernie w miarê oddalania siê od pasa równikowego. Opis jak zwykle bardzo zrozumia³y, wspomogê siê wiêc zdjêciem:
http://img119.imageshack.us/img119/2706/jupiter0606134yc.jpg
Przerobiony HP735 w ognisku g³ównym + barlow 2x z przed³u¿k± (3x), Stack 600klatek Registax + krzywe w PS

Epilony Lutni przy pow.300x rozdzielone bardzo czysto z du¿± czarn± przerw± miêdzy sk³adnikami. Wyra¼nie zaczynaj± siê rozdzielaæ w okolicach 100x

Najwieksza gromada kulista w Herkulesie - M13 wygl±da nie¼le, chocia¿ nie a¿ tak jak podczas poprzednich obserwacji, du¿e znaczenie ma tu przejrzysto¶c powietrza. Mimo tego dobrze widaæ zerkaniem pojedyncze gwiazdy na brzegu gromady. Jako ¿e mam ju¿ napêd w RA, spróbowa³em na tej gromadzie swoich si³ w astrofotografii:
http://img115.imageshack.us/img115/889/awnew33s4hy.jpg
Zdjêcie w projekcji okularowej PL32 + Canon A75 9x5s (nie 15s bo monta¿ by³ ¼le ustawiony) ISO400

Pozdrawiam
Micha³

zdjêcie jowisza miodzio :helo: :dobrze:

16.06.2006
Krótkie czerwcowe noce nie sprzyjaj± ani obserwacji DS'ow ani planet, mimo to postanowi³em spróbowaæ dostrzec co¶ ciekawego. Dobra przejrzysto¶æ, seeing do niczego (V). Obserwacje w godz. 23:10 - 00:50

Zacz±³em tradycyjnie od Jowisza, zapowiada³ siê ³adny tranzyt WCP oraz Io, niestety seeing by³ tak z³y, ¿e ledwo mo¿na by³o dostrzec pasy równikowe. Ca³a planeta falowa³a, a chwilami zamienia³a siê w drgaj±c±, jednolit± kulê. Na pasie pó³nocnym chwilami zauwa¿any stawa³ siê bardzo ciemny punktowy szczegó³ - cieñ Io.

Przerzuci³em siê wiêc na DS'y. Pierwsza w kolejce by³a M13, która wznios³a siê ju¿ wysoko i wycelowanie w ni± wymaga³o karko³omnych akrobacji na balkonie. T³o nieba niestety pomarañczowe, gwiazdy na brzegu ma³o wyra¼nie rozdzielone.

W dogodnym po³o¿eniu znajdowa³a siê M57, wiêc na ni± przestawi³em teleskop. Najlepiej widoczna w powiêkszeniach z okolic 80x. Do¶æ dobrze widoczna zerkaniem, przy patrzeniu na wprost znika ca³kowicie. Bez problemów mo¿na dostrzec kszta³t sp³aszczonego pier¶cienia. Wykona³em równie¿ jedn± z pierwszych prób astrofotografii DS w projekcji okularowej
http://img256.imageshack.us/img256/9739/m57net3s4jv.jpg
Messier R-127L + PL32 + Canon A75. Stack Iris 28x15s 400ISO, usuwanie szumu NeatImage, koñcowa obróbka Photoshop. Przy ogniskowej wypadkowej 4m 75% klatek by³o wcale lub w minimalnym stopniu poruszone.

Niedaleko znajdowa³a siê szeroka para Sheliak (Beta Lyrae). W gruncie rzeczy ma³o ciekawa, bo rozdzielona bardzo szeroko ju¿ przy 50x, ale przy takim seeingu nie ma co marzyæ o ciasnych parach.

Podczas gdy teleskop robi³ zdjêcia, ja przeszukiwa³em niebo lornetk±. Nisko nad po³udniowym horyzontem moj± uwagê przyci±gnê³a mglista, rozci±gniêta plamka. Jak siê pó¼niej okaza³o, by³a to M8. Niestety teleskopem trafi³em w znajduj±c± siê tu¿ obok gromadê otwart± NGC 6530, która prezentowa³a siê ca³kiem okazale ze spor± ilo¶ci± gwiazd.

Zza bloku zaczê³a siê wy³aniaæ M31, wiêc na koniec na ni± w³a¶nie spojrza³em. Niestety, ma³a wysoko¶æ nad horyzontem i ¶wiat³a miasta spowodowa³y ¿e t³o nieba by³o szaro-pomarañczowe, a z galaktyki widaæ by³o jedynie eliptyczne, ja¶niej±ce ku ¶rodkowi j±dro.

Pozdrawiam
Micha³

Czy testowa³ kto¶ podobny ¶rednic±, czterosoczewkowy refraktor z tej serii: Bresser - MESSIER - R 127S (PETZWAL) o ogniskopwej 635mm.?


12.06.2006

Najwieksza gromada kulista w Herkulesie - M13 wygl±da nie¼le, chocia¿ nie a¿ tak jak podczas poprzednich obserwacji, du¿e znaczenie ma tu przejrzysto¶c powietrza. Mimo tego dobrze widaæ zerkaniem pojedyncze gwiazdy na brzegu gromady. Jako ¿e mam ju¿ napêd w RA, spróbowa³em na tej gromadzie swoich si³ w astrofotografii:
http://img115.imageshack.us/img115/889/awnew33s4hy.jpg
Zdjêcie w projekcji okularowej PL32 + Canon A75 9x5s (nie 15s bo monta¿ by³ ¼le ustawiony) ISO400

Pozdrawiam
Micha³


Jowisz piêkny , ja w swojej syncie nie mam ani po³owy tego co masz ty. Ale M13 z tego co widaæ na zdjêciu s³abo, u mnie za to o wiele, wiele lepiej.

01/02.07.2006r 23:00-1:20
Znakomita przejrzysto¶æ, seeing wrêcz przeciwnie. Ksiê¿yc pod horyzontem, w moich ¶rednich miejskich warunkach widaæ ¶lad Drogi Mlecznej w zenicie, co oznacza bardzo dobr± pogodê.

Obserwacje zgodnie z panuj±c± ostatnio tradycj± zacz±³em od zachodz±cego ju¿ powoli Jowisza. Ca³a planeta jednak faluje, jedynie chwilami dostrzegalne staj± siê ciemne pasy równikowe. Na ¶rodku pó³nocnego pasa równikowego chwilami widoczna jest ciemna struktura w chmurach.

Cel pierwszy - M27. Wizualnie najlepiej wygl±da przy powiêkszeniu 60x, w porównaniu do 50x ciemnieje wtedy mocno t³o nieba i mg³awica lepiej kontrastuje z t³em. Wyra¼nie widoczny jest kszta³t ogryzka, z wyra¼nie wiêksz± jedn± z podstaw. Tej, poprzedniej i kolejnej nocy zbiera³em materia³ Canonem A75 w projekcji okularowej. Uda³y siê tylko 64 klatki, bo ¶lizga³o siê sprzêg³o napêdu i prowadzenie by³o zbyt wolne. Oto efekt:

ref.Messier R-127L + PL 32mm Vixen + Canon A75 64x15s ISO 400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka Photoshop

Niedaleko Hantli znajduje siê niewielka gromada kulista M71, w teleskopie jest bardzo s³aba, nie ma problemów aby j± zauwa¿yæ, zerkaniem do¶æ wyra¼nie wybija siê z t³a, jednak nie ma nawet co marzyæ o rodzieleniu jej na pojedyncze gwiazdy.

Zaraz obok M71 widaæ ciekaw± gwiazdê podwójn± - zeta Sge o du¿ej ró¿nicy jasno¶ci, separacja wynosi 8". Rozdziela siê ju¿ w 50x, zdecydowanie najlepiej wygl±da jednak w 100x

Przenios³em siê w okolice centrum galaktyki, nisko nad po³udniowy horyzont.

Na pocz±tek M8 i s±siaduj±ca z ni± gromada otwarta NGC6530. Gromada nie jest zbyt bogata ani gêsta, niezbyt ciekawie wygl±da, z Laguny widoczna jest jedynie niewielka najja¶niejsza cze¶æ otaczaj±ca kilka gwiazd, rozmytym w jedn± stronê kszta³tem przypomina ona nieco kometê.

Na koniec posz³a M11 czyli Dzika Kaczka, niewielka, ale bardzo bogata. Wymaga sporych powiêkszeñ z zakresu 120-150x. Zerkaniem widoczna jest bardzo du¿o gwiazd, wygl±da cudownie.

Pozdrawiam
Micha³

Troche dziwne, ¿e nie uda³o siê rozdzielic M71. To powinno byc w zasiegu takiego refraktora... z drugiej strony, przy pierwszych obserwacjach tej gromady te¿ mia³em problemy. Ta kulka siedzi teraz wysoko, wiêc to raczej nie pozycja ma tu znaczenie, a po prostu zakasowa³o j± za¶wietlenie nieba.

Pozdrawiam.


Jowisz piêkny , ja w swojej syncie nie mam ani po³owy tego co masz ty. Ale M13 z tego co widaæ na zdjêciu s³abo, u mnie za to o wiele, wiele lepiej.
Jowisz - za jasny teleskop, i s³abej jako¶ci SPL 10mm :(
M13 - jasny teleskop, i ca³kiem dobrej jako¶ci SPL 25mm :)

Za Synte 10" :Beer:

Pozdrawiam : )
Ten post by³ edytowany przez W0l3k dnia: 14 July 2006 - 17:23

Troche dziwne, ¿e nie uda³o siê rozdzielic M71. To powinno byc w zasiegu takiego refraktora... z drugiej strony, przy pierwszych obserwacjach tej gromady te¿ mia³em problemy. Ta kulka siedzi teraz wysoko, wiêc to raczej nie pozycja ma tu znaczenie, a po prostu zakasowa³o j± za¶wietlenie nieba.

Pozdrawiam.

Nie s± to moje pierwsze obserwacje tej gromady. Ogl±da³em j± ju¿ Ta³em 100RS, tyle ¿e pod znacznie ciemnejszym niebem i wtedy rozdzielenie by³o dostrzegalne. Jestem przekonany ¿e to wina za¶wietlenia, bo na tym szarym tle nieba nie by³a zbyt wyra¼na.

Pozdrawiam
Micha³

Jakim powiêkszeniem trzeba dysponowaæ aby podzieliæ M71 na gwiazdy?

Przy dobrych warunkach 120-140x za³atwi sprawe. (Za³atwia³o w N6" F4).

Pozdrawiam.

14/15.07.2006 22:30-1:15
Pogoda ogólnie niez³a, przejrzysto¶æ ¶rednia/dobra, w pewnym momencie przez niebo przesz³o kilka niewielkich chmur. Seeing z³y.

Jowisz nie prezentowa³ siê zbyt okazale, w³a¶ciwie to nie prezentowa³ siê wcale, bo dwa pasy równikowe ledwo majaczy³y przez warstwy faluj±cego, gor±cego powietrza. Trzeba bêdzie zaczaiæ siê na niego na jeszcze b³êkitnym niebie.

Na jeszcze szarym niebie obejrza³em M57. By³a ma³o wyra¼na, widoczny jednak bez wiêkszych problemów kszta³t, ciemna dziura wewn±trz pier¶cionka widoczna od pow. 80x

Zacz±³em rajd po gromadach otwartych, pierwsza by³a M39. Do¶æ rozleg³a i niezbyt gêsta, tworzy j± kilkana¶cie lu¼no rozrzuconych ja¶niejszych gwiazd.

Spróbowa³em rozdzieliæ lambdê Ophuci o separacji 1,5" i jasno¶ciach 4,2 i 5,2 mag. Seeing nie pozwala³ na dostrze¿enie nawet dysków air'ego. Chwilami widoczne by³o jedynie rozci±gniêcie w jednym kierunku.

Kolejnym obiektem by³a gromada otwarta IC4665, ³atwa do odnalezienia, w szukaczu widoczne ma³e skupisko gwiazd. Podobnie jak M39 zawiera sporo ja¶niejszych gwiazd. Niezbyt okaza³a.

Nastêpna by³a s±siadka, IC 4666, równie¿ ³atwa do znalezienia. Jest nieco inna ni¿ poprzednie, zawiera bowiem g³ównie s³abe gwiazdy. Natomiast gêsto¶æ jest równie¿ niezbyt du¿a.

Kolejna IC 4766 nie by³a ju¿ tak ³atwa do znalezienia, nie przysporzy³a jednak k³opotów. Jest gêsta i rozleg³a, zawiera g³ównie gwiazdy ¶redniej jasno¶ci. Bardzo ³adny widok.

Nastêpny, tym razem obiekt z katalogu NGC z numerem 6633. Znacznie mniejsza ni¿ pozosta³e, zawiera podobnie jak IC 4766 przede wszystkim gwiazdy ¶redniej jasno¶ci, jest do¶æ gêsta.

Ukoronowaniem przegl±du gromad otwartych by³a M11 - Dzika Kaczka, ma³a, gêsta i zawieraj±ca g³ównie s³abe gwiazdy. Wygl±da piêknie, jak garstka skrz±cego py³u rozsypanego na niebie.
Zrobi³em jej zdjêcie Canonem A75 w projekcji okularowej przez Plossla 32mm 00x15s 400ISO stack Iris, od odszumianie NeatImage, obróbka Photoshop GRGB.
http://img152.imageshack.us/img152/2807/m11netstv7.jpg

Na koniec rzuci³em jeszcze okiem na wschodz±cy Ksiê¿yc. Obraz niestety niemi³osiernie p³ywa³ i dostrze¿enie mniejszych szczegó³ów by³o niemo¿liwe. Mimo tego kratery w okolicach terminatora wygl±daj± jak zwykle cudownie.

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Bemko dnia: 02 August 2006 - 16:32
16/17.07.2006r. 22:50-1:00
Bardzo dobra przejrzysto¶æ, seeing kiepski, pod koniec obserwacji wsszed³ Ksiê¿yc. Noc przeznaczy³em g³ównie na astrofoto.

G³ównym celem by³a M8, wizulanie widaæ jedynie w okolicach gromady otwartej NGC6530 delikatn±, najja¶niejsz± czê¶æ mg³awicy wokó³ jednej z gwiazd. Ma³o klatek, bo wesz³a w ³unê od osiedla i nie by³o sensu dalej jej ci±gn±æ. Zdjêcie ukazuje znacznie wiêcej szczegó³ów ni¿ w okularze:

ref. Messier 127/1200 + PL 32mm + Canon A75 26x15sek. ISO400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka PhotoShop

Po drodze do nastêpnej mg³awicy zahaczy³em o M23. Do¶æ rzadka i przez to niezbyt okaza³a.

T± mg³awic± by³a M17, widaæ j± w szukaczu. Nie przygl±da³em siê jej zbyt d³ugo, ale widaæ dobrze do¶æ jasny, wyd³u¿ony kszta³t najja¶niejszej czê¶ci ³abêdzia wyra¼nie odcinaj±cy siê od t³a. Zdjêcie równie¿ i tu okazuje wiêcej:

ref. Messier 127/1200 + PL 32mm + Canon A75 44x15sek. ISO 400 stack Iris, odszumianie NeatImage, obróbka PhotoShop

Nie mog³em nie spojrzeæ na wschodz±cy Ksiê¿yc, powietrze nie faluje a¿ tak jak poprzednio, jednak nadal turbulencje s± du¿e i nie wygl±da to zbyt estetycznie. Zdjêcie, projekcja okularowa PL32mm + Canon A75, pojedyncza klatka GRGB + lekkie wyostrzanie.
http://img131.imageshack.us/img131/2641/img9217grgbnetsxg8.jpg

27/28.07.2006r. 23:30-00:45
Tym razem noc przeznaczy³em na wizuala i rysowanie. Przejrzysto¶æ do¶æ dobra, seeing kiepski.

Zacz±³em od M8, widoczna jest jedynie najja¶niejsza czê¶æ mg³awicy otaczaj±ca jedn± z gwiazd. Pomimo starañ nie uda³o mi siê dostrzec pasma ciemnego py³u, widocznie niebo by³o zbyt jasne.

Potem przysz³a kolej na M22 - jest niezbyt jasna, ale du¿a. Z powodu s³abej przejrzysto¶ci i z³ego seeingu nie mo¿na wykorzystaæ du¿ych powiêkszeñ, dlatego rozdziela siê do ok.1/3 promienia. Ma zauwa¿alny, eliptyczny kszta³t.

Nieco wy¿ej, w lepszej czê¶ci nieba odnalaz³em M17. W szukaczu widaæ j± w postaci niewielkiej mglistej plamki, w teleskopie najlepiej prezentuje siê w powiêkszeniu ok. 80x. Jest do¶æ jasna i ma wyra¼ne granice na tle nieba. Dobrze widoczna jest jej najja¶niejsza czê¶æ, czyli tu³ów ³abêdzia. Zerkaniem mo¿na wypatrzyæ jeszcze, s³absz± "szyjê". Wykona³em szkic tego obiektu w pow. 80x:


Nie mog³em oczywi¶cie nie spojrzeæ na M11, chwilami z powodu seeingu z gwiazd robi± siê placki. Zerkaniem bardzo dobrze widaæ charakterystyczny kszta³t kaczki, na wprost nie jest on ju¿ tak oczywisty.

Próbowa³em dostrzec równie¿ M16 - Mg³awicê Orze³, ale nie uda³o mi siê to. Trafi³em w gromadê otwart±, ale nie uda³o mi siê dostrzec ¿adnej mg³awicy, aparat te¿ nic nie zarejestrowa³. Chyba ponownie jasne t³o nieba da³o o sobie znaæ.

Pozdrawiam
Micha³

Rozwa¿am obecnie zakup teleskopu, biorê pod uwagê Messiery fi 157 albo nawet fi 152, ale mnie bardzo interesuje jaki jest zasiêg Twojego Bemko Messiera w Twoich warunkach (ma³omiejskich - jak u mnie w Hajnówce). Np. gdy go³ym okiem widzisz +4mag to jak daleko siêgniesz swoim Massierem? Czy w najbli¿szym czasie móg³by¶ zerkn±æ na Pó³nocny Ci±g Biegunowy? Ja zamierza³bym wykorzystywaæ toto to fotometrii wizualnej st±d moje zapytanie.

Pozdrowienia
Marek

Pó³nocny ci±g biegunowy jest niestety poza moim zasiêgiem (mam balkon na po³-wschód), ale mam w³a¶nie zamiar sprawdziæ zasiêg na jakiej¶ gromadzie otwartej, tylko albo niema pogody, albo czasu albo przejrzysto¶c jest do niczego. Jak tylko bêdzie okazja to postaram siê wykonaæ taki test i przedstawiæ wyniki na forum.

Pozdrawiam
Micha³

Kolejne pytanie do m±drzejszych ode mnie: Czy do takiego Messiera mo¿na zastosowaæ jaki¶ uk³ad GO-TO? - bez specjalnych przeróbek monta¿u.

Pozdro
Marek

Ach! jeszcze jedno. Polecam Ci Bemko Kulikowskiego "Poradnik mi³o¶nika astronomii" s± tam mapki wielu gromad otwartych z jasno¶ciami i wska¼nikami barw, i s± to (a przynajmniej by³y) standardy fotometryczne. A skoro masz otwarty kierunek na pó³nocny wschód to mo¿e przejed¼ sie po prostu po Plejadach lub Hiadach.

Z niecierpliwo¶ci± czekam na rezultaty.

3m siê!
Marek

GO-TO powinno daæ siê zamontowaæ, monta¿ jest klonem EQ-5 wiêc nie powinno byæ z tym wiêkszych problemów. Mo¿na na przyk³ad zastosowaæ zestaw Meade #492 + Autostar, By³ o tym ca³y w±tek na astro4u: http://astro4u.net/y...hp?topic=6717.0

Zasiêg okre¶liæ mam zamiar okre¶liæ rysuj±c to co widzê w okularze, wiêc najlepiej chyba bêdzie jak wstawiê ten rysunek i bêdziesz móg³ sobie zobaczyæ co i jak. Ci±gle nie udaje mi siê trafiæ z czasem i pogod±. Ostatnio by³o prawie bezchmurnie, ale w mie¶cie niebo by³o zamglone i pomarañczowa ³una siêga³a prawie do 50° nad horyzontem....

Pozdrawiam
Micha³

Mia³em zamiar ju¿ koñczyæ recenzjê bo kilka nocy pod ciemnym niebem zaliczy³em, co by³o moim g³ównym celem aby doj¶æ do zakoñczenia. Jednak doszed³em do wniosku, ¿e trochê jeszcze pomêczê sprzêt na Saturnie, chcê zrobiæ kilka zdjêæ na kliszy w ognisku g³ównym (tak, wiem ¿e f/9,4 i fiolet zabija ale co tam ;)), z³apaæ M42 kompaktem i przetestowaæ pewne rozwi±zanie, o którym mam nadziejê ju¿ nied³ugo.
Na razie opiszê jak wygl±daj± DS'y pod nieco ciemniejszym niebem ni¿ z mojego balkonu. Obserwacje prowadzi³em z mojej dzia³ki za miastem, zasiêg dochodzi tam do ponad 5,5mag w zenicie, bez problemów widaæ Drogê Mleczn±. Na wschodzie i po³udniu jest spora ³una od miasta, ale pozosta³e kierunki w tym zenit s± jej pozbawione. Do tej pory spêdzi³em tam z Messierem 3 noce. Nie we wszystkie przejrzysto¶æ by³a dobra.

Obserwowa³em: 28/29.07; 19/20.08 i 15.09

M13
Tutaj Messier pokaza³ pazurki, jest ogromna, bardzo jasna. Przy 100x rozdzielona w³a¶ciwie do samego centrum, widaæ po prostu ogromn± ilo¶æ gwiazd, mrowie gêsto rozsypanych iskiereczek gêstniej±ce ku ¶rodkowi. Widok prawie jak ze zdjêæ. Rysunek nie jest w stanie tego do koñca pokazaæ, ale do¶æ dobrze oddaje ten widok.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/35-m13.jpg

eps LYR
T± parê dzieli³em ju¿ nie raz i tym razem nie by³o problemów. Wyra¼nie podzielone przy 150x, nawet w nieco mniejszych powiêkszeniach widoczne s± wszystkie sk³adniki.

M57
W mniejszych powiêkszeniach jest tylko rozmyt± tarczk±, dopiero przy ok.100-120x wyra¼na staje siê ciemna dziura w ¶rodku mg³awicy. Widaæ równie¿ sp³aszczenie pier¶cienia, a zerkaniem mo¿na dostrzec delikatne rozmycia przy d³u¿szej osi elipsy. Co¶ takiego jak widaæ na rysunku:
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/36-m57.jpg

M27
Ka¿dej nocy wygl±da³a inaczej, przy s³abej przejrzysto¶ci nie wygl±da³a prawie wcale, przy lepszej ju¿ da³o siê z niej du¿o wycisn±æ. Najlepiej prezentowa³a siê chyba w Plosslu 32mm w szerokim otoczeniu gwiazd. Wyra¼nie widoczny kszta³t hantli/ogryzka, ja¶niejsze zgrupowanie py³u, a zerkaniem da³o siê dostrzec jej najs³absze obszary po lewej i prawej stronie ogryzka.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/37-m27.jpg

hi/ha Persei
Bez problemów mieszcz± siê w polu Plossla 32 przy powiêkszeniu 38x. Wygl±daj± ¶wietnie: dwie bardzo bogate grupy gwiazd obok siebie.

M31
Znajdowa³a siê jeszcze w obszarze za¶wietlenie, dlatego nie widaæ w niej zbyt wiele. Oprócz eliptycznego j±dra ja¶niej±cemu ku ¶rodkowi i satelitarnej M32 nie widaæ wiêcej szczegó³ów. Zdaje mi siê, ¿e widzia³em jaki¶ zarys ciemnego pasma py³u przy 50x, ale mo¿e by³a to autosugestia.

M56
Przy s³abej przejrzysto¶ci jest ledwo widoczna, nie ma mowy o rozdzieleniu. Przypomina rozmyty, szary dysk nieco ja¶niej±cy ku ¶rodkowi. Niestety nie mia³em okazji ogl±daæ jej w lepszych warunkach.

M92
Niewielka ale jasna gromada kulista. Przy 120x bez problemów rozdzielaj± siê jej zewnêtrzne obszary, j±dro jest jednak silnie skoncentrowane i pozostaje jednolite. Jest bardzo jasne, tak jak to widaæ na rysunku.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/38-m92.jpg

NGC6992 (Veil)
Jej odszukanie jest do¶æ trudne po¶ród du¿ej ilo¶ci gwiazd Drogi Mlecznej. Jest niezwykle s³aba i subtelna, jak bardzo delikatna mgie³ka. Aby j± widzieæ trzeba nieustannie poruszaæ nieco teleskopem aby pobudziæ receptory w oku. Przy 38x widaæ j± w ca³o¶ci w polu widzenia, ma kszta³t ³uku jak to widaæ na rysunku.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/39-ngc6992.jpg

M51
Nisko niebo by³o szaro-pomarañczowe z powodu niewielkiej wysoko¶ci i ciê¿ko by³o dostrzec szczegó³y. J±dro widoczne oczywi¶cie bez problemów, daje siê równie¿ dostrzec na granicy widzialno¶ci bardziej zewnêtrzne struktury jak i s±siedni± galaktykê. Ca³y uk³ad przypomina swoim kszta³tem gruszkê.

M81/82
Piêknie wygl±daj± razem w jednym polu. Równie¿ znajduj± siê do¶æ nisko, ale i tak widaæ je ca³kiem nie¼le. W M81 najlepiej widaæ oczywi¶cie j±dro, dostrzegalny jest równie¿ s³aby rozmyty dysk galaktyczny. M82 wyra¼nie odcina siê od t³a nieba. Ma bardzo dobrze widoczny kszta³t wrzeciona z ciemniejszymi plamami.

M45
Znajdowa³y siê jeszcze nisko i w obszarze ³uny od miasta wiêc zasiêg cieniutki. Plejady nie mieszcz± siê ca³e w polu widzenia Plossla 32mm, jednak obejmuje do¶æ du¿± ich czê¶æ. Widok jest ca³kiem ³adny, chocia¿ przyjdzie jeszcze na nie czas.

Ksiê¿yc (20.08)
Po tych wszystkich s³abych mgie³kach jasny i wyra¼ny Ksiê¿yc to prawdziwa uczta dla oczu. Znakomicie widoczne ¶wiat³o popielate jak równie¿ bardzo du¿o szczegó³ów na powierzchni o¶wietlonego sierpa. Zryty kraterami obszar na po³udniu wraz z otoczonym górami Morzem Wilgoci, i diametralnie ró¿ny p³aski obszar na pó³nocy z pojedynczymi kraterami.

M71
Jest s³aba i bardzo lu¼na jak na gromadê kulist±. Rozdziela siê bez problemów w 80-100x w³a¶ciwie do samego j±dra bo zagêszczenie w centrum jest niewielkie.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/40-m71.jpg

M15
Zewnêtrzne czê¶ci s± ³atwe do rozdzielenia ale j±dro pozostaje jednolite w ka¿dym powiêkszeniu. Jest do¶æ jasna, jednak j±dro nie ¶wieci tak jasno jak w M92.
http://www.bemko.republika.pl/galery/rysunki/41-m15.jpg

M103
Do¶æ lu¼na i s³aba gromada, niezbyt okaza³a ale bez problemów widoczna.

NGC457 (ET)
Nieco gêstsza ni¿ M103, dobrze widoczny jest charakterystyczny kszta³t sowy lub ET w zale¿no¶ci od interpretacji.

Uda³o mi siê równie¿ odnale¼æ Urana i Neptuna. O ile Uran by³ bez problemów widoczny w szukaczu to z Neptunem nie by³o ju¿ tak ³atwo, chocia¿ mo¿na by³o go dostrzec zerkaniem.
Uran ma wyra¼n±, niebiesko zielonkaw± tarczkê wyra¼nie wiêksz± od innych gwiazd widoczn± dobrze w 150x
Neptun ma znacznie mniejsz± od Urana, jednak równie¿ dostrzegaln± tarczkê w kolorze niebieskim.

Pozdrawiam
Micha³

Swietne szkice Bemko, swietne szkice...

Pozdrawiam :Beer:

Bardzo dawno nic nie pisa³em w tym w±tku. Przepraszam za to wszystkich zainteresowanych, ale ostatnio jak by³a pogoda, to nie by³o czasu, a jak by³ czas, to nie by³o pogody...

Zakupi³em niedawno na gie³dzie k±tówkê 2" SkyWatcher'a, która mam nadziejê polepszy jeszcze osi±gi mojego teleskopu, a na pewno zwiêkszy sztywno¶æ ca³ego mocowania okularów i aparatu. Póki co nie mogê w pe³ni wykorzystaæ jej mo¿liwo¶ci, bo nie mam w moim zestawie ¿adnego okularu 2".

01.02.2007
Z podowu du¿ej fazy Ksiê¿yca niebo nie nadawa³o siê do obserwacji niczego innego ni¿ Saturna. Seeing dopisywa³, chocia¿ pospieszy³em siê trochê z przyst±pieniem do obserwacji, bo teleskop potrzebowa³ jeszcze chwili do doj¶cia do odpowiednej temperatury. Obserwacje rozpocz±³em od powiêkszenia 120x (LV zoom@10mm). Dobrze widoczne by³o kilka satelitów Saturna, ale nie przygl±da³em siê im dok³adniej. Stabilny obraz zachêci³ mnie do wsadzenia barlowa w zestawie z zoomem. Obraz by³ bardzo stabilny nawet w du¿ych powiêkszeniach (240x). Ostatecznie zmieni³em okualar na Ortho 6mm. Do by³o zdecydowanie dobre posuiêcie, a ju¿ chcia³em go sprzedaæ... Obraz by³ bardzo ostry i taki... du¿y. Znacznie lepszy ni¿ w kombinacji LV + Barlow 2x. Skupi³em siê jednak g³ównie na fotografowaniu, czego efekty za chwilê. Co by³o widaæ wizualnie? Sporo. Przede wszystkim kolega Saturn znacznie siê zmieni³ od ostatniego spotkania, schud³ jakby, czy co... ;) Przerwa Casinniego widoczna praktycznie ca³y czas i do¶æ wyra¿nie, szczególnie na "brzegach" pier¶cieni. Bli¿ej planety by³a ju¿ s³absza i ciê¿ko powiedzieæ, czy rzeczywi¶cie by³a widoczna na ca³ym obwodzie. Nie przygl±da³em siê dok³adniej. Ró¿nica w odcieniu pier¶cienia A i B równie¿ do¶æ dobrze widoczna, podobnie jak pier¶cieñ C na tle planety. Zaskakuj±co dobrze jak dla mnie widoczny by³ ciemny pas równikowy na globie, szczególnie rzuca³ siê w oczy w ortoskopie. Majaczy³a te¿ ciemniejsza strefa biegunowa ja¶niej±ca stopniowo w kierunku równika. Cieñ planety na pier¶cieniach dobrze widoczny, chocia¿ 10 dni przed opozycj± do¶æ niewielki. raczej szczegó³ liniowy.

Na koniec obiecane zdjêcie, próbowa³em ró¿nych konfiguracji sprzêtowych, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzi³ siê przerobiony HP735 z Barlowem 2x i przed³u¿kami ala U o ³±cznej d³ugo¶ci 16cm. Efekt stacku ok.500klatek z filmu w takiej konfiguracji:
http://img215.imageshack.us/img215/6441/saturn070102rw1.jpg

Widok w teleskopie by³ do¶æ podobny jednak nieco wyra¼niejszy. Zdjêcie nie oddaje wszystkich szczegó³ów widocznych wizualnie. Nastêpnym razem powinno wyj¶æ nieco lepiej. :)

Pozdrawiam
Micha³

Ponownie dawno nic tu nie pisa³em, g³ównie na ze wzglêdu na brak czasu i inne, wa¿niejsze zajêcia. Na razie dodajê kilka uwag i modyfikacji mechaniki, a za kilka dni powinno pojawiæ siê jeszcze dodatkowo trochê wra¿eñ z obserwacji i zdjêæ.

Odro¶nik
Zdecydowanie za krótki aby dobrze chroniæ przed ros±, ale za to tuba jest stosunkowo krótka i nie ma problemów z transportem. Jego przed³u¿enie wykona³em z kawa³ka zielonej (innej nie by³o) karimaty o szeroko¶ci 27cm, wewn±trz obszytej czarnym, matowym materia³em. Dodatkowy odro¶nik wk³adany jest do ¶rodka oryginalnego. Dziêki niemu nie zdarzy³y mi siê jeszcze problemy z roszeniem.

Tulejka k±tówki
Tulejka standardowej k±tówki 1,25" od strony wyci±gu jest z zewn±trz metalizowana. Metalizowany jest równie¿ jej brzeg, co powoduje odbijanie siê od niego ¶wiat³a w kierunku obiektywu. Mo¿e to powodowaæ powstawanie odblasków od obiektywu czy elementów tuby, zapewne nie ma to wielkiego znacznie, ale zawsze lepiej wyeliminowaæ mo¿liwo¶æ odblasków. Tulejka wykonana jest z na szczê¶cie z czarnego plastiku, wystarczy wiêc jedynie zeszlifowaæ drobnym papierem ¶ciernym srebrn± i le¿±c± pod ni± miedzian± pow³okê, aby uzyskaæ g³êbok± czerñ. Dla porównania zdjêcia przed i po szlifowaniu.
http://img517.imageshack.us/img517/8798/tulejkahq4.th.jpg

Nakrêtki wchodz±ce w ¶wiat³o obiektywu
Chiñczycy rozwi±zali mocowanie elementu ³±cz±cego odro¶nik i celê obiektywu z reszt± tuby za pomoc± 3 ¶róbek z nakrêtkami. Szkoda tylko, ¿e nie zauwa¿yli, ¿e koñcówki ¶rub wraz z nakrêtkami wchodz± w ¶wiat³o obiektywu, co jest widoczne na rozogniskowanej gwie¼dzie. O ile strata ¶wiat³a spowodowana nimi jest znikoma, to ju¿ dyfrakcja na ich brzegach mo¿e nie byæ tak obojêtna. Najprostszym sposobem pozbycia siê ich z tuby jest po prostu ich odwrócenie, tak aby ³ebki by³y skierowane do ¶rodka. W tym celu wyj±³em celê obiektywu i odkrêci³em ¶ruby, nastêpnie wiert³em ok. 8 mm rozwierci³em otwory tak, aby wpuszczane sto¿kowe ³ebki dobrze siê w nie wpasowa³y. Z drugiej strony nakrêci³em stare nakrêtki. Po tym zabiegu ¶rubki nie wchodz± ju¿ w ¶wiat³o obiektywu. Widaæ to na kr±¿kach dyfrakcyjnych jak równie¿ na zdjêciach robionych przez wyci±g: W jako¶ci obrazów nie ma jakiej¶ dramatycznej ró¿nicy, to raczej poprawka kosmetyczna.

http://img230.imageshack.us/img230/4302/srubki2lg5.th.jpg http://img517.imageshack.us/img517/2561/srubki1ju4.th.jpg

Cela obiektywu i soczewki
Przy okazji rozprawienia siê z denerwuj±cymi ¶rubkami mia³em okazjê dok³adnego obejrzenia celi obiektywu jak i samych soczewek. Okaza³o siê, ¿e sama cela wykonana jest z metalu, z plastiku zrobiony jest jedynie pier¶cieñ dociskaj±cy soczewki oraz element ³±cz±cy odro¶nik i celê z reszt± tuby. Pozytywnie zaskoczy³o mnie poczernienie brzegów soczewek, chocia¿ od strony szk³a wygl±daj± one na zbyt ciemne. Na brzegach zaznaczone s± czerwone, pionowe kreski oznaczaj±ce prawdopodobnie najlepsz± pozycjê soczewek wzglêdem siebie, widaæ wiêc, ¿e obiektywy musz± byæ testowane i regulowane w czasie produkcji.

Kolimacja
Oryginalnie teleskop nie by³ poprawnie skolimowany, cela by³a dokrêcona prawie do oporu do mocowania. Do osi±gniêcia poprawnego zjustowania trzeba by³o wykonaæ po ok. 2 obroty dwoma z trzech ¶rub kolimacyjnych.

Napêd w R.A.
Bresser zabezpieczy³ siê przed instalacj± napêdu w standardzie SkyWatchera, na szczê¶cie s± to drobne ró¿nice ³atwe do przej¶cia. Po pierwsze za krótka jest ¶ruba ³±cz±ca p³ytkê mocuj±c± silnik do g³owicy. Brakuje kilku mm aby gwint z³apa³. Wystarczy wyposa¿yæ siê w nieco d³u¿sz± ¶rubê ni¿ ta do³±czona do napêdu (rozmiar jest standardowy). Drugim problemem jest zbyt szeroka p³ytka mocuj±ca silnik, powoduje to gorsze zazêbiane siê silnika i zêbatki zamocowanej na trzpieniu mikroruchów oraz niemo¿liwo¶æ poprawnego zamkniêcia plastikowej os³ony silnika, która zahacza o hamulec. Aby rozwi±zaæ ten problem wystarczy przyci±æ blaszkê mocuj±c± o ok. 3mm.

http://img516.imageshack.us/img516/3617/naped1qp6.th.jpg http://img516.imageshack.us/img516/3349/naped2lc6.th.jpg

Rura na balkon
D³ugo¶æ teleskopu to prawie 1,2m, jest to s³uszny kawa³ rury, wiêc po ustawieniu na standardowym statywie na moim niewielkim balkonie w bardzo wielu pozycjach okular zawadza³ albo o okno albo o parapet, nie mówi±c ju¿ o miejscu dla mnie. By³o bardzo ciasno. Obserwacje w wielu obszarach nieba by³y niemo¿liwe co zawê¿a³o i tak w±sk± dostêpn± z balkonu czê¶æ nieba. Problem rozwi±za³a rura stalowa fi 80mm kupiona na z³omie któr± przymocowa³em do balustrady. By³a mocno zardzewia³a wiêc przeszlifowa³em j± z obu stron papierem ¶ciernym, a nastêpnie pomalowa³em farb± podk³adow±. Na zewn±trz po³o¿y³em dwie warstwy szarej farby olejnej. Rura zamocowana jest za pomoc± dwóch obejm do balustrady balkonu. Miêdzy posadzk± a rur± zastosowa³em podk³ad z drewnianej deski. Do mocowania g³owicy do rury s³u¿y przej¶ciówka wykonana u tokarza, jest ona równocze¶nie przej¶ciówk± do statywu teodolitowego. Nie ma ju¿ problemów z ¿adn± pozycj± do obserwacji, a na balkonie jest wystarczaj±co du¿o miejsca.

http://img230.imageshack.us/img230/2629/ruraem2.th.jpg

Jak ju¿ wspomina³em do wyczernienia wyci±gu mo¿na mieæ zarzuty, wewnêtrzna powierzchnia trochê siê b³yszczy. Dobrze, ¿e przynajmniej wewn±trz znajduj± siê diafragmy które gubi± czê¶æ odblasków, ale i tak chyba bêdê musia³ zdobyæ jak±¶ czarn± matow± farbê i poprawiæ to. Wyci±g porusza siê na 3 plastikowych, ¶liskich, pod³u¿nych podk³adkach, co widaæ na zdjêciu.

http://img517.imageshack.us/img517/8682/wyciagzh8.th.jpg

Pozdrawiam
Micha³

Pomy¶la³em ¿e wtr±cê tu trzy grosze bo od 2-3 tyg. jestem posiadaczem modelu Messier R-152S 152/760 (achromat Petzwala). Nie chce mi siê mno¿yæ w±tków ponad potrzebê a i na razie nie mam wiele do powiedzenia bo pogoda nieszczególna. Ten w±tek jest b. ciekawy, a praca wykonana przez Bemko - imponuj±ca. Gratulacje, ¶wietna i bogato ilustrowana recenzja, a ju¿ szkice po prostu miodzio.

Wybór modelu

Motywacj± by³a subiektywna sympatia do refraktorów plus racjonalna kalkulacja. Poszukiwany by³ teleskop:
- "mo¿liwie uniwersalny" (wiem ¿e uniwersalny nie istnieje)
- g³ównie do obserwacji obiektów DS
- okazjonalnie do obserwacji obiektów SS
- okazjonalnie do astrofoto
- auto-mobilny, tj. ³atwy do przewozu samochodem i noszenia na ma³y dystans
- mo¿liwie du¿ej ¶rednicy przy zachowaniu ww. warunków

Wstêpna selekcja ograniczy³a wybór do Messiera R-152S oraz S-W 100ED i 120ED. A do tego przewidywa³em monta¿ HEQ-5 PRO SkyScan. EDki S-W s± w ogóle do¶æ d³ugie wiêc s³abo z mobilno¶ci± (chyba bli¿ej im do zwyk³ych achromatów i trzeba by³o poprawiæ jako¶æ wyd³u¿aj±c ogniskow±). Ale setka to trochê za ma³o wiêc jeden Edek szybko odpad³, a 120 trochê drogi (koszt ED czy APO ro¶nie szybciej ni¿ R^2, gdzie¶ tak z R^3). Poza tym solidaryzujê siê z KAMPANI¡ PRZECIWKO CHROMAFOBII :) Ponadto obserwator ze mnie raczej niedzielny, a pogoda obserwacyjna w Polsce jest do dupy (a i to mówi±c eufemistycznie).
Brutalna ale szczera konstatacja: po co zamra¿aæ forsê w sprzêcie, który wiêksz± czê¶æ roku spêdzi pod dachem? St±d mój ostateczny wybór to R-152S plus firmowy napêd w 2 osiach (w opcji).

Pierwsze wra¿enia

Odro¶nik w moim egzemplarzu jest taki sam jak w pozosta³ych Messierach, wbrew zdjêciom reklamowym na których jest wypasiony na maxa. Ale to mo¿e i lepiej bo taka armata przestanie byæ mobilna. Tubus realistycznie uzbrojony w szukacz (firmowy) plus k±tówkê i okular 2" (spoza kompletu) wa¿y ok. 9,6 kg. Sporo, to siê czuje. Wyci±g 4", masakra, z marszu przystosowany do 2"i 1,25".

Zaskakuj±co solidny monta¿. Trójnóg jest stabilny, czemu sprzyjaj± podgumowane koñcówki nó¿ek oraz ³±cznik wysuwanych segmentów nó¿ek - jest to d³ugi metalowy element z 2 ¶rubami blokuj±cymi ka¿d± nó¿kê (zwykle przypada jedna na nó¿kê). G³owica prawie bez luzów, po dodaniu silniczków jest jeszcze lepiej.



Potê¿ny uchwyt tubusa umo¿liwia do³o¿enie dodatkowych zabawek (np. jakiego¶ 80ED do foto lub guidingu) tym bardziej ¿e ³±czy siê z g³owic± montazu za pomoc± wybitnie sztywnego dovetaila.

Wracaj±c do kwestii materia³u z którego wykonano same nó¿ki ¶rednicy 1,5" (nie do koñca jakby wyja¶nionej); porównywa³em trójnóg Messiera z trójnogiem po C8-N i jestem zdania ¿e materia³ jest ten sam, tj. stal nierdzewna . Nogi Messiera s± wypolerowane i przez to wygl±daj± inaczej, ale ca³y trójnóg (bez g³owicy) wa¿y ok. 4,4 kg. Trójnóg od C8-N wazy ok. 7,3 kg, ale ma nó¿ki d³u¿sze i ¶rednicy 2", wiêc gêsto¶æ materia³u jest na oko jednakowa. Uderzone nó¿ki wydaj± te¿ b. podobny d¼wiêczny odg³os.
Teraz widzê ¿e MON-2 chyba mi wystarczy i na razie obejdê siê bez SkyScana. Tym bardziej ¿e w jednym aspekcie bije go na g³owê - mobilnosci!

Obserwacje

Okres ³adnej pogody od momentu zakupu wypad³ akurat w okolicy pe³ni majowej wiêc trudno by³o zaszaleæ, ale co¶ tam da³o siê zaobserwowaæ.

Jakie¶ 1-2 dni przed pe³ni±. B. jasny £ysy st³umiony przez parê filtrów (zielony/moon + pomarañczowy) by³... po prostu zajebisty. Przy powiêkszeniu 76x (Vixen LV 10mm) mie¶ci³ siê ca³y w okularze i jeszcze ze sporym zapasem miejsca. Saturn b. ³adny przy 152x (Vixen LV 5mm), ³adniejszy ni¿ oczekiwa³em; wyra¼ny cieñ pier¶cieni i pasmo na powierzchni, majacz±cy Cassini.

Jakie¶ 3 dni po pe³ni. M81 i 82 obie widoczne wyra¼nie w "jednym ujêciu" choæ bez ¶ladów struktury. Ale nie wpatrywa³em siê d³ugo a warunki s³abe: blisko¶æ wschodu Ksiê¿yca oraz mgie³ka lub wys. chmury w powietrzu (co brutalnie obna¿y³ wschód £ysego). M13 i M57 ³adne i dok³adnie takie jak na szkicach Bemko. M13 wiadomo - wdziêczny obiekt, nawet bardzo ³adna i o ile pamiêtam ca³kiem podobna jak przez C8-N.

Wnioski i uwagi

Napêd swobodnie macha ciê¿k± tub± i dobrze trzyma obiekt gwiazdowy w celowniku. Pilot ma 3 prêdko¶ci ale tylko 1 trackingu, wiêc £ysy zauwa¿alnie ucieka.

Pod¶wietlenie (regulowane) szukacza i biegunki to nie bajer ale czysta korzy¶æ i wygoda.

A teraz w kwestii typowych obaw wi±zanych z short-tube refraktorami.
R-152S jest do¶æ krótki i u mnie siedzi na s³upie (w³asnej konstrukcji) przez co pozycja obserwacyjna jest do¶æ wygodna. A stricte zenitalnych obserwacji prowadziæ nie muszê bo mogê z³apaæ obiekt wcze¶niej albo pó¼niej (a jak nie to trudno - mo¿e innym razem). Natomiast pewna niedogodno¶æ wi±¿e siê z tym ¿e szukacza jest "du¿o" podobnie jak k±tówki z okularem 2" - wchodz± sobie wzajemnie w drogê i ¿eby patrzeæ wygodnie przez szukacz (jednym w pe³ni sprawnym okiem), musia³em czasem krêciæ na boki k±tówk±.
Chromatoza raczej niewielka (to Petzwal) a poza tym i tak z ni± jeszcze powalczê.
Podstawowy problem krótkiego achromatu to raczej trudne ostrzenie obrazu. Bardzo ³atwo min±æ w±ziutki zakres ostro¶ci. Dlatego przyda³by siê przy wyci±gu precyzer / fine-tuning / mikroruchy - jak np. w modelu S-W Equinox. Mo¿e uda siê do³o¿yæ co¶ takiego, albo mo¿e raczej motofokus?

Zobaczymy, telep wstêpnie rokuje dobrze, wiêc temat jest rozwojowy.
Ten post by³ edytowany przez Merak dnia: 16 May 2007 - 00:16
Chcia³bym jeszcze dodaæ parê uwag do punktów poruszonych w ostatnim po¶cie Bemko.

Odro¶nik
Ja jako¶ nie mia³em k³opotów z ros± mimo do¶æ wilgotnej pogody, ale mo¿e obserwacje trwa³y za krótko. Na pewno lepiej zrobiæ tak jak sugerujesz (zdejmowalny odro¶nik, np. z karimatki), ni¿ mieæ na sta³e przyczepiony kawa³ rury, który jeszcze bardziej wyd³u¿a i tak pokaxny tubus i utrudnia transport.

Tulejka k±tówki
Podziwiam pomys³owo¶æ i pracowito¶æ Bemko, ale w tym przypadku to trochê strata czasu. Firmowa k±tówka najbardziej odbiega od standardu reszty - to plastikowa zabawka od razu do zast±pienia czym¶ lepszym.

Mocowanie obiektywu
Ja te¿ od razu zauwa¿y³em, ¿e uchwyty mocuj±ce widaæ wyra¼nie i od strony obiektywu i podczas obserwacji na rozjechanym obrazie gwiazdy. Dobrze ¿e przetestowa³e¶ jak to poprawiæ. Drugie dobrze, ¿e konstruktorzy dali nam mo¿liwo¶æ kolimacji.
Mnie b. ciekawi jak tobie, Bemko, posz³a kolimacja, bo sam nigdy tego nie robi³em. Czy kolimowa³e¶ wyrównuj±c uk³ad kr±¿ków dyfrakcyjnych na fizycznej gwie¼dzie (Polaris?) czy mo¿e na sztucznej? Jakie¶ problemy, wskazówki itp?

Napêd
Ja zakupi³em firmowy napêd Bressera w 2 osiach, o czym ju¿ pisa³em i na razie jestem b. zadowolony. Du¿± zalet± rozwi±zania tego typu jest to, ¿e w sytuacji awaryjnej w terenie wystarczy odkrêciæ oba silniczki (2 ¶rubki), na³o¿yæ elastyczne pokrêt³a i ju¿ mamy manualne mikroruchy. Bardziej obudowane i skomputeryzowane monta¿e nie maj± takiej opcji awaryjnej i je¿eli elektryka wysi±dzie, mo¿e byæ spory k³opot.

"Rura na balkon"
Mam podobne rozwi±zanie w swoim obserwatorium - s³up w³asnej konstrukcji zbudowany w oparciu o kawa³ grubej rury. Z do¶wiadczenia wiem ¿e zapewnia wygodn± pozycjê obserwacyjn±, ale pod wzglêdem t³umienia drgañ nie jest to rozwi±zanie optymalne. Moim zdaniem gdyby firmowy trójnóg (albo solidniejszy z nogami 2") osadziæ odp. w pod³o¿u, aby koñcówki nó¿ek nie rozje¿d¿a³y siê a drgania by³y t³umione (np. otwory w betonie wy³o¿one tward± gum±), to uzyskaliby¶my lepsze rozwi±zanie (tak¿e poprzez wiêksz± powierzchniê podstawy).

Dodam jeszcze, ¿e do³±czone do Messiera 3 firmowe okulary (w b. wygodnych plastikowych pude³eczkach na zakrêtkê) s± zupe³nie wystarczaj±ce na start dla pocz±tkuj±cego astroamatora. A bardziej do¶wiadczony, wiadomo - ma swoje ulubione okulary, których siê nie pozbywa (chyba ¿e okulista przepisze mu inne) :)


Jakie¶ 1-2 dni przed pe³ni±. B. jasny £ysy st³umiony przez parê filtrów (zielony/moon + pomarañczowy) by³... po prostu zajebisty.
Chcia³em tak napisaæ, bo to chyba najlepszy i naj³atwiejszy sposób opisania wra¿eñ z obserwacji £ysego, ale jako¶ nie mia³em odwagi tak na forum... :D

K±tówki do nie dawna nie mia³em czym zast±piæ, wiêc zrobi³em to, co mog³em.

Kolimacjê przeprowadzi³em w³asnej roboty kolimatorem typu Cheshire. Wykorzystujê do tego pod¶wietlany okular, który zrobi³em na bazie okularu "Super 10mm". Po wyjêciu optyki i w³o¿eniu do ¶rodka pod k±tem 45° elipsy z papieru i pod¶wietleniu jej z boku ¶wiat³em otrzymujê prosty kolimator do refraktora. Je¿eli kogo¶ to zaiteresuje to mogê wrzuciæ zdjêcia.

Pozdrawiam
Micha³


Chcia³em tak napisaæ, bo to chyba najlepszy i naj³atwiejszy sposób opisania wra¿eñ z obserwacji £ysego, ale jako¶ nie mia³em odwagi tak na forum... :D Ja tez mia³em moment zawahania ale czasy siê zmieniaj± i coraz wiêcej rzeczy uchodzi (p³azem).


Kolimacjê przeprowadzi³em w³asnej roboty kolimatorem typu Cheshire. Czy potrzeba do tego kota?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/07/Cheshire_Cat_Tenniel.jpg


Wykorzystujê do tego pod¶wietlany okular, który zrobi³em na bazie okularu "Super 10mm". Po wyjêciu optyki i w³o¿eniu do ¶rodka pod k±tem 45° elipsy z papieru i pod¶wietleniu jej z boku ¶wiat³em otrzymujê prosty kolimator do refraktora.
Je¿eli kogo¶ to zaiteresuje to mogê wrzuciæ zdjêcia.
Jaka¶ skomplikowana sprawa. A wrzuæ jakie¶ zdjêcia czy opis, bo jestem ciekawy co to za ustrojstwo.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl