Aurora Borealis - pytania 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ.

Szukam informacji.

1.
Dysponuje takim oto linkiem, gdzie mogê sobie monitorowaæ aktywno¶ zorzy polarnej:

http://www.sec.noaa....pmap/pmapN.html

Ale chcia³ bym siê dowiedzieæ, jak dok³adnie powinienem interpretowac te mapy. Ju¿ 2 razy przymrozi³em dupsko zachêcony ¿ó³t± stref± nad miejscem gdzie siedze, no i niestety pupa. Nic nie widzia³em. Jakie warto¶ci tych "ergs .cm-2.sec-1" powinny byæ aby wylookaæ zorze? A mo¿e to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej S³oneczko ju¿ nie chowa siê za linie gleby? Czy da siê wylookaæ zorze w warunkach permanentnego ¶wito-zmierzchu? A mo¿e nie ma przebacz, musi byæ czarna noc?

2.
Czy s± jakie¶ inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

3.
Jakich czasów i ISO u¿yæ do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chcia³ bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda siê nakryæ panienkê nad horyzontem.

Bardzo liczê na wsparcie.

Pozdrawiam.



A tak z ciekawo¶ci, w której czê¶ci Szwecji teraz jeste¶? Na po³udniu to szanse na Aurorê chyba tylko trochê wiêksze ni¿ u nas, ale na pó³nocy?

Goteborg. Do Oslo 100km, do linii dnia polarnego 700...

Pozdrawiam.


A mo¿e to jest w ogóle niewykonalne, gdy 700km dalej S³oneczko ju¿ nie chowa siê za linie gleby? Czy da siê wylookaæ zorze w warunkach permanentnego ¶wito-zmierzchu? A mo¿e nie ma przebacz, musi byæ czarna noc?
Obawiam siê, ¿e w takich warunkach nic nie zobaczysz. By³em kiedy¶ w podobnym okresie w po³udniowej Finlandii, czyli na podobnej szeroko¶ci jak Ty, i pamiêtam, ¿e jedyne co by³o widaæ w ¶rodku nocy to Ksiê¿yc, Jowisz i najja¶niejsze gwiazdy (max do 2 mag w porywach). W takich warunkach jest szansa obserwacji zorzy, ale ta musia³aby byæ wyj±tkowo jasna, taki severe goemagnetic storm, a nie liczy³bym na to w minimum aktywno¶ci s³onecznej. W dodatku lato jest na pó³kuli pó³nocnej okresem o niskiej aktywno¶ci zorzowej (nawet abstrahuj±c od jasnych nocy). Nie bez powodu ostatnio na spaceweather.com nie pojawiaj± siê zdjêcia zórz.


2.
Czy s± jakie¶ inne miejsca w sieci z prognozami zorzowymi dla laika?

Bardzo dobre prognozy podaje spaceweather.com. Gdy tylko jest szansa na obserwacjê zorzy, choæby nawet powiewa³ wiatr z dziury koronalnej, natychmiast o tym informuj±.


3.
Jakich czasów i ISO u¿yæ do rejestracji tego zjawiska (powiedzmy 300D + KIT) Nie chcia³ bym marnowac casu na eksperymenty gdy uda siê nakryæ panienkê nad horyzontem.

Takich czasów jakich potrzeba do fotografii nieba o zmierzchu, to bêdzie jakie¶ parê sekund na pe³nej przys³onie. W takich warunkach spokojnie mo¿esz korzystaæ z automatycznych ustawieñ.



mnie uda³o siê zobaczyæ zorzê 40 km na pó³nocny zachód od Helsinek, wiec nie traæ nadziei. Tyle, ¿e to by³o na pocz±tku pa¼dziernika, wiêc noce troche d³u¿sze (i ch³odniejsze). Niemniej, przez 3 lata pobytu, zorzê widzia³em tylko raz.

Zimow± por± na pó³noc od Oulu podobno szanse zobaczenia zorzy s± du¿e. Problemem s± niestety chmury, które do¶æ rzadko ods³aniaj± niebo. Z opowiadañ kolegów, którzy mieli okazjê spêdziæ trochê czasu na dalekiej pó³nocy, wychodzi, ¿e najlepszy okres polowañ na zorze to luty - marzec i wrzesien - pa¼dziernik. W zimie ca³e niebo zakrywaja chmury a w lecie jest ca³y czas jasno ;)

pozdrawiam,
milosz

W 2003 roku w pa¼dzierniku zorza by³a widoczna we Wroc³awiu, ale s³oñce wtedy rozb³ysk da³o, 4 co do wielko¶ci z kiedykolwiek zaobserwowanych

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl