ASCT home made. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Zamierzam dorobiæ do mojego Newtonka ch³odzenie. Moja oprawa lustra wygl±da tak jak na fotce za³±cznika, te trzy otwory maj± ¶rednicê 55mm. I teraz mam pytanie: Jakie dobraæ wentylatorki a¿eby ich wydajno¶æ by³a w sam raz??? Czy trzy ma³e o ¶r. oko³o 40mm??? Czy mo¿e wieksze, oko³o 50-60mm?? A mo¿e nie ma sensu montowaæ trzech i wystarczy tylko jeden a pozosta³e dziury zas³oniæ???




Wystarczy jeden wiêkszy i dekielki na pozosta³e otwory, kupuj tylko dobre wentylatorki na ³o¿yskach kulkowych i dobrz wywa¿one aby nie drga³y im rotory bo trzêsawka mo¿e przenie¶æ siê na rurê i bêdzie k³opot :roll:

Ok, dziêki za rade. Za³o¿e jeden a jak bedzie ma³o to zawsze moge do³o¿yæ jeszcze jednego :salu:

Jeszcze ma³e pytanko: W któr± stronê rury wentylator powinien zasysaæ powietrze? Z góry na dó³, czy z do³u do góry? A czy taki wentylatorek oko³oi 50-60mm ¶rednicy bedzie wystarczaj±cy aby nie parowa³o lusterko wtórne?



Je¶li nie czyta³e¶ , to tu masz rozwi±zanie Micha .
Ja jeszcze w 100% nie prztestowa³em w³asnej konstrukcji
( prawie identyczna jak Micha ) , tylko dwa rodzaje obrotów wiatraka - wolny i szybki .

Je¶li lusterka maj± nie parowaæ to wentylator musi dmuchaæ przez tubê teleskopu bo cieplejsze o u³amek stopnia powietrze z ch³odzenia jego silnika zapobiega przekroczeniu punku rosy przy lustrach i wnêtrzu tubusa :salu:

W³a¶nie przed chwil± przegladaj±c stronê http://astroamator.pl natkn±³em siê na ciekawy projekt aktywnego systemu ch³odzenia teleskopu. Ciekawostk± jest system nadmuchu powietrza (otwór nadmuchowy z boku tubusa na wysoko¶ci lustra, natomiast otwory wylotowe 1/3 ¶rednicy poni¿ej krawêdzi na 30% obwodu). Do nadmuchu wykorzystano wentylator komputera, a do regulacji obrotów potencjometr. Co¶ takiego autor artyku³u podobno wykonywa³ us³ugowo w Autokraku.

Pozdrowienia.

To ju¿ od "dawna" istnieje i z tego co wiem u Pana Janusza w Astrokraku to juz jest seryjna produkcja 8) :salu:

aha ¿eby mnie ¼le nie zrozumiano chodzi o to ¿e za dop³ata dostajesz ASCT w Astrokraku

Mam pytanko (w³a¶nie jestem w trakcie budowy teleskopu- uzbrajanie tuby). S± rozwi±zania z nadmuchem od spodu jak u Micha i bocznym stosowanym przez Astrokrak. Technicznie wszystkie s± wykonalne, które lepiej spe³nia swoje zadania (ch³odzenie i zapobieganie roszeniu luster). Jak na razie czytam ró¿ne opinie i zaczyna siê mêtlik w g³owie. Fachmani do¶wiadczeni porad¼cie zb³±dzonemu nowicjuszowi.

Pozdrowienia.

Boczne jest zdecydowanie wydajniejsze(to klasyczne rozwiazanie) ale bardziej inwazyjne w tubus, decyzja wszak nale¿y do Ciebie :roll:
Tylny nadmuch te¿ spe³nia swoje zadanie ale przy odpowiedniej budowie oprawy lustra z du¿ymi szczelinami wentylacyjnymi :salu:

ale czy przy wiatraczku umieszczonym z boku, nie bêdzie te¿ parowa³o(zachodzi³o ros±) lusterko wtórne? :?:


ale czy przy wiatraczku umieszczonym z boku, nie bêdzie te¿ parowa³o(zachodzi³o ros±) lusterko wtórne?  


Je¶li lusterka maj± nie parowaæ to wentylator musi dmuchaæ przez tubê teleskopu bo cieplejsze o u³amek stopnia powietrze z ch³odzenia jego silnika zapobiega przekroczeniu punku rosy przy lustrach i wnêtrzu tubusa  

Czyli chyba ¿eby nie parowa³o lusterko wtórne to musi byc nawiew od do³u.

Nawiew z boku te¿ wywo³uje cyrkulacjê pionow± w tubusie i skutecznie zapobiega rosie na lustrze wtórnym :salu:

No tak, ale czy z bocznym nawiewem nie ma problemu z bardziej kurz±cym siê lustrem? Przecie¿ s± dziury obok lustra. Trzebaby by³o je zakrywaæ chyba :roll:

Jak zakryjesz te otwory z boku to ASCT zmieni siê w PSCT Pasywny czyli ASCT :lol:


Jak zakryjesz te otwory z boku to ASCT zmieni siê w PSCT Pasywny system ch³odzenia lustra zamiast Aktywnego czyli ASCT
Dobre :D
Mia³em na my¶li zakrywanie ich w czasie gdy teleskop jest nieu¿ywany.

Dziêki za odpowied¼ :salu: Teraz, jak ju¿ wiem to bêdê móg³ sobie wiatraczek zainstalowaæ :) Czy orientuje siê kto¶ ile kosztuje potencjometr i ewentualnie do czego go siê pod³±cza, do jakiego¶ zasilacza, akumulatorka? :roll:


Dziêki za odpowied¼ :salu:  Teraz, jak ju¿ wiem to bêdê móg³ sobie wiatraczek zainstalowaæ  :)  Czy orientuje siê kto¶ ile kosztuje potencjometr i ewentualnie do czego go siê pod³±cza, do jakiego¶ zasilacza, akumulatorka?  :roll:

Koszt potencjometru to oko³o kilka z³ w zale¿no¶ci od typu. Wentylatorek mo¿na pod³±czyæ w sposób pokazany na schemacie w za³±czniku. Przepraszam za jako¶æ tego schematu ale robilem go w 10 sekund w Paincie :oops: Tranzystor to dowolny tranzystor NPN ¶redniej mocy (w zale¿no¶ci od mocy wentylatorka) a warto¶ci potencjometru i rezystora trzeba dobraæ do¶wiadczalnie.


Dziêki za sprostowanie moich dróg. Widaæ z tego, ¿e lepszym rozwiazaniem bêdzie zastosowanie nadmuchu bocznego. Wiêc do dzie³a.

Pozdrowienia.

Panowie mam pytanko (moje pierwsze) :wink: Czy ASCT mo¿e chodziæ podczas prowadzenia obserwacji, wydaje mi siê ¿e nie, poniewarz mo¿e powodowaæ wiry powietrzne w teleskopie, które jak wiemy nieko¿ystnie wp³yn± na obraz. Czy mam racjê? oby nie :lol:

Witaj na forum :astrobrac:
Je¿eli nie chcesz aby parowa³y lustra to nawiew 'powinien' byæ w³±czony, ale oczywi¶cie z rozs±dn± prêdko¶ci± obrotow± wentylatora (za du¿a bêdzie w³a¶nie powodowaæ turbulencje), któr± trzeba dobraæ do¶wiadczalnie. :salu:


Panowie mam pytanko (moje pierwsze) :wink: Czy ASCT mo¿e chodziæ podczas prowadzenia obserwacji, wydaje mi siê ¿e nie, poniewarz mo¿e powodowaæ wiry powietrzne w teleskopie, które jak wiemy nieko¿ystnie wp³yn± na obraz. Czy mam racjê? oby nie :lol:

by³o tu
http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?p=96411#96411
ale link nie dzia³a :twisted:

Janusz prowadzi³ testy
trzeba by go zapytaæ

pzdr

Dziêkujê za odpowiedzi.

A o to mój system ASCT home made 8)
3 wentylatorki umieszczone z ty³u oprawy lustra. W oprawie 3 dziury no i w p³ycie pod lustro te¿ s± 3 dziury (jedna widoczna na asct1.jpg). Lustro od p³yty odstaje na kilka mm wiêc pod lustrem jest przewiew na wszystkie strony. Do ca³o¶ci jeszcze jest prosty regulator obrotów na LM317. Do tej pory testowa³em tylko raz i w tym czasie lustra nie parowa³y i szybko siê wych³odzi³y. Zobaczymy jak siê bedzie spisywaæ na mrozie.

Pozdrawiam Maciek.




System ASCT umo¿liwia podjêcie obserwacji od pierwszej sekundy po w³±czeniu bocznego wentylatorka bo jak pisa³em usuwa ciep³a poduszkê powietrza zniekszta³caj±c± dynamicznie obraz np planety, jednak¿e po pó³ godzinie jego dzialania trzeba go skrêciæ do po³owy obrotów a po dalszej pó³ godziny mozemy go ca³kowicie wy³±czyæ je¶li na polu jest sucho lub jeszcze o po³owê zmniejszyæ obroty je¶li mamy rosê i chcemy uchroniæ optykê teleskopu przed jej osiadaniem na lustrach.

Czy ASCT po w³±czeniu na ciep³ym teleskopie degraduje obraz, odpowied¼ zdecydowanie nie i p³ywanie obrazu zwiazane ze studzeniem luster ustêpujê jak rêk± odja³ :salu:

Czy ASCT degraduje obraz po w³±czeniu na ca³kowicie wystudzonym teleskopie, odpowied¼ tak ale w tak minimalnym stopniu ¿e prawie niezauwa¿alnie ale za to chroni optykê skutecznie przed zaroszeniem choæby do bladego ¶witu :lol:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl