Arktur 270mm / 1500mm + ASCT + GOTO PL 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Od niedawna jestem posiadaczem "dodatku" do mojego teleskopu Arktur w postaci GOTO PL made by Leszek Jedrzejewski :D.
Nie mialem okazji jeszcze go przetestowac i zobaczyc jak zachowuje sie w akcji i pod bezchmurnym niebem, mimo to pobawilem sie sterowaniem w domu, bez podlaczania go do komputera, po prostu posterowalem sobie teleskopem za pomoca dolaczonego do zestawu pilota.

Sterowanie posiada piec trybow pracy recznej od bardzo precyzyjnego ustawiania teleskopu po szybkie przestawianie w obu osiach.
Nastepne tryby pracy to tryb pracy automatycznej z obnizona, nominalna i podwyzszona predkoscia, jest takze tryb jalowy i tryb konfiguracyjny.
Cieszy mnie takze to ze mechanizm sterowania posiada sprzegielka dzieki ktorym szybko i latwo mozna odlaczyc tube od montazu badz jeszcze szybciej samemu przestawic teleskop w wybrane miejsce nieba.

Zainteresowanych zobaczenia jak to wyglada odsylam tutaj. Sa tam fotki teleskopu z zalozonym juz GOTO PL jak i bez niego wiec mozna sobie zobaczyc co doszlo :D

Mysle ze powinien sie tutaj wypowiedziec takze sam tworca tego sterowania, bo na pewno na bardziej szczegolowe pytania nie bede, przynajmniej narazie dopoki nie przetestuje go jeszcze bardziej, odpowiedziec.



Tylko pogratulowaæ zestawu , bêdziesz Piotrek zadowolony. Daria pewnie mniej a to dlatego bo wszystkie pogodne noce spêdzisz w ogrodzie ale Ona te¿ lubi obserwowaæ . Arktur to kawa³ solidnego teleskopu , do tego prowadzenie Leszka w nowym systemie GO TO . Dr¿yjcie s³abe NGC ,IC i komety 16-ki :D

No to¶cie poszaleli ch³opaki, Arkturek nie do poznania, kawa³ dobrej roboty Leszku :salu: , czekamy z niecierpliwo¶ci± na poligonow± recenzjê pracy tego napêdu 8)

heh z Daria mysle ze nie bedzie problemu, chociaz kiedys powiedziala mi ile to roznych rzeczy moglibysmy sobie kupic za ten zestaw :mrgreen: ,w kazdym badz razie jakos to przezyla i w ogrodzie bedziemy siedzieli sobie razem, zawsze mozna zrobic jakiegos grillka i piwka razem sie napic :Beer:

Zgodnie z tym co pisal i jak zachwycaja sie tym napedem inni to mozna oczekiwac po nim naprawde sporo, czekam teraz wlasnie z niecierpliwoscia na jakas przyzwoita pogode, a nie tak jak to bylo np. w niedziele co snieg spadl, przegiecie :D

A teraz z innej beczki.
Musze porozgladac sie za jakas kamerka internetowa, wiem ze sa problemy z kupnem Philips'a, wiec pomyslalem sobie ze moze kupilbym Logitech'a 4000 Pro, mam sporo stron z materialami jak przerabiac ta kamerke i mysle ze nie bylo by z tym zadnego problemu, ale chcialbym was sie zapytac co o niej sadzicie.
Thx z gory za odpowiedzi.



Je¶li podo³asz przeróbce Logitecha to bierz go w ciemno :salu:

sam tego robil nie bede ale moj brat elektronik, po zobaczeniu tych schemacikow i co gdzie nalezy przylutowac nie wygladal na jakiegos bardzo zaskoczonego, wiec raczej da sobie chlopak rade :D

Pocz±tkowo wydawa³o mi siê, ¿e przebudowa tego teleskopu bêdzie powtórzeniem konstrukcji z Synty ale gdy teleskop trafi³ do mnie przekona³em siê, ¿e zadanie jest znacznie bardziej powa¿ne. Gdy postawi³em obok siebie Syntê oraz Arktura - prawie 2 krotnie wiêkszy teleskop - zobaczy³em, ¿e potrzebna bêdzie nowa konstrukcja systemu napêdowego.
Konstrukcja jaka zosta³a zastosowana dla tego teleskopu jest adaptacj± napêdu jaki posiada Synta 200/1200 z pewnymi korzystnymi modyfikacjami. Co do w³asno¶ci funkcjonalnych trzeba poczekaæ na testy praktyczne bo szczerze mówi±c nie mia³em zbyt wiele okazji aby ten teleskop testowaæ. Pierwsz± powa¿na prób± mia³ byæ Jod³ow ale z ró¿nych wzglêdów nie spotkali¶my siê tam.
Napêd w obu osiach zapewnia identyczny zespó³ napêdowy sk³adaj±cy siê z ko³a o ¶rednicy ok. 230mm oraz silnika z przek³adni± i ¶rub± napêdow±. Ka¿dy z zespo³ów napêdowych wyposa¿ony jest w sprzêg³o pozwalaj±ce na szybkie od³±czenie napêdu od osi a zakres obrotów wokó³ obu osi wynosi dla osi Alt nie mniej ni¿ 90 stopni oraz dla osi Az nie mniej ni¿ 300 stopni. Dok³adno¶c sterowania wynosi ok. 0.63 sekundy ³uku na 1 krok silnika.
A zatem poczynaj±c od pocz±tku w teleskopie wprowadzone zosta³y nastêpuj±ce zmiany i modyfikacje:
1. Trójramienna podstawa teleskopu wyposa¿ona zosta³a w 3 stopy o regulowanej wysoko¶ci co pozwala na wypoziomowanie napêdu. Stopy te mo¿na wykrêciæ ca³kowicie co pozwala na u¿ywanie standardowych w tym monta¿u kó³ek pozwlaj±cych na przesuwanie teleskopu. Ze wzglêdów konstrukcyjnych (za ma³o miejsca) nie jest mo¿liwe jednoczesne korzystanie ze stóp wsporczych i kó³.
2. Wstêpne ustawienie teleskopu w poziomie mo¿na kontrolowaæ za pomoc± dwóch poziomnic umieszczonych pod k±tem prostym. Zaleca siê jednak aby korzystaæ z d³u¿szej poziomnicy dla dok³adniejszego ustawienia monta¿u w poziomie. Celowa jest tak¿e korekta ustawienia montazu po obrocie o 45 i 90 stopni wokó³ osi Az.
Cdn.
L.J.




3. Kolejnym istotnym elementem modyfikacji teleskopu jest ³o¿yskowanie w osi poziomej tubusa. Teleskop ten, jak inne tej konstrukcji, ³o¿yskowane s± w osi Alt na czopach osadzonych w ³ukowatcyh wyciêciach wsporników. Dla zwiêkszenia si³y tarcia przy sterowaniu rêcznym producent zastosowa³ po dwa plastykowe ko³ki cierne umieszczone w ramionach wsporczych . Jest to dobre i proste rozwi±zanie dla rêcznej obs³ugi teleskopu bo zapewnia stabilne po³o¿enie tubusa w ka¿dej pozycji w zakresie 0-90 stopni. Niestety dla celów sterowania takie ³o¿yskowanie jest ca³kowicie nieprzydatne bo wprowadza zbyt wielkie opory tarcia. W celu ich zmniejszenia zastosowa³em w obu ramionach wsporczych ³o¿yskowanie za pomoc± wpuszczonych w obudowê ³o¿ysk o ¶rednicach 7/19mm i szeroko¶ci 6mm (³o¿ysko 607RS). Sczeliny na ³o¿yska s± nieco wiêksze ni¿ wymiary ³o¿yska a samo ³o¿ysko osadzone jest na przechodz±cej przez ¶ciankê pionow± monta¿u o¶ o ¶rednicy 7mm. W ten sposób czopy tubusa opieraj± siê na 2 ³o¿yskach z obu stron a opory tarcia zosta³y zminimalizowane.
Przy okazji okaza³o siê, ¿e producent równowa¿y tubus teleskopu bez zamocowanej lunetki celowniczj oraz okularu co dla pracy rêcznej jest bez znaczenia gdy¿ niwelowane to jest przez opory na czopach ciernych ale dla prowadzenia automatycznego mo¿e mieæ znaczenie szczególnie dla ma³ych warto¶ci Alt gdzie niezrównowa¿enie tubusa z za³o¿on± lunetk± celownicz± i okularem jest najbardziej widoczne. St±d p³ynie rada dla chc±cych zmotoryzowac ten napêd aby zamówili do niego od razu 2 obci±¿niki wiêcej na konto przysz³ego zrównowa¿enia.
W dalszym ci±gu jest mo¿liwa praca z prowadzeniem rêcznym w osi Alt po za³o¿eniu 4 ko³ków bo maj± one wysoko¶æ nieco wiêksz± ni¿ wystaj±ceze wsporników ³o¿yska i ³o¿yskowanie odbywa siê wtedy z wiêkszymi oporami tarcia.
Cdn.
L.J.




4. Przebudowie uleg³o ³o¿yskowanie w osi Az. W oryginale ³o¿yskowanie to wykonane jest na ¶rubie 10/12mm. Okaza³o siê, ¿e dla masy ca³ego monta¿u taki przekrój ¶ruby jest zbyt ma³y a sama ¶ruba zachowuje siê jak sprê¿yna drgaj±c wzd³u¿ osi Az. W zwi±zku z tym zastosowa³em ³o¿yskowanie na trzpieniu o ¶rednicy 32mm zakoñczonym z obu stron ¶rub± o ¶rednicy 12mm. Trzpieñ ten mocowany jest centralnie do trójramiennego wspornika podstawy z jednej strony za pomoc± nakrêtki M12 natomiast z drugiej strony stanowi wsparcie dla talerza napêdowego osi Az. Na pokazanych zdjêciach widaæ jedynie czê¶æ trzpienia ³o¿yskowania Az wystaj±cego ponad górn±, ruchom± czê¶æ monta¿u.
Oddzielnym problemem by³o wykonanie w górnej podstawie otworu na o¶ (trzpieñ) o ¶rednicy 32mm. Zrobi³em to zalewaj±c istniej±cy w podstawie otwór 12mm ¿ywic± i wykonuj±c od pocz±tku nowy otwór o ¶rednicy 32mm. Poniewa¿ podstawa wykonana jest z p³yty wiórowej z ok³adzin± laminowan± (to link do strony producenta gdzie mozna znale¿æ dok³adniejszy opis i gdzie niestety nie zobaczycie tego teleskopu: http://www.astrokrak...opy.html#arktur ) to nale¿a³o 'utwardziæ' krawêdzie nowego otworu co widaæ na za³±czonych zdjêciach. Utwardzenie krawêdzi otworu wykonane jest za pomoc± za³o¿onych z obu stron podstawy okr±g³ych wzmocnieñ z blachy 2mm mocowanych do podstawy wkrêtami w 3 punktach.
Na zdjêciach widaæ te¿ zamontowane w podstawie 2 ko³ki oporowe wykonane ze ¶ruby M12 s³u¿±ce jako blokada obrotu monta¿u poza dopuszczalny zakres w osi Az (wiêcej o tym bêdzie w opisie napêdu).
Cdn.
L.J.




Wlasnie jestem po pierwszych obserwacjach tym kombajnem :D
Moje obserwacje nie trwaly jednak zbyt dlugo, poniewaz rano wstaje o 5 i bede mial przed soba ciezki dzien prawie caly czas za kolkiem wiec wole sie wyspac, w kazdym badz razie to co widzialem przeszlo moje najsmielsze oczekiwania, system GOTO PL sprawdzil sie w kazdym tego slowa znaczeniu, po prostu dziala rewelacyjnie.
Na szybcika przed 23 wystawilem teleskop na balkon, wlaczylem ASCT i niemal od razu zaczalem 'katowac' sterowanie.
Najpierw pojezdzilem sobie 'tak o' po niebie sterujac samym pilotem, potem obrocilem monitor tak zebym widzial go z balkonu przez okno :D:D:D, wzialem myszke radiowa w reke i z komputerem w domu a z myszka na podworku zaczalem bawic sie programikiem dolaczonym do zestawu.
Tak jak poinstruowal mnie Pan Leszek wybralem sobie jakas jasna gwiazde (ja wybralem Algiebe) i wprowadzilem ja do sterowania, teleskop od razu zaczal pieknie za nia jechac, poczekalem tak okolo 5 minut a gwiazdka jak byla w srodku okularu tak tez zostala, mysle sobie ze w koncu trzeba cos zadac temu sterowaniu niech cos sobie znajdzie i wybralem M40, click, teleskop jedzie, jedzie, jedzie, zatrzymuje sie (oczywiscie nie do konca tylko sobie po cichu 'pyrka' i sledzi dany objekt), patrze w okular i w okularze widze to co wybralem sobie do sterowania, czyli M40, ta chwila podniosla mnie tak na duchu ze myslalem ze wypadne z balkonu. :D
Z racji tego ze lustro nie wystudzilo sie jak nalezy i nie ma dzisiaj za rewelacyjnej pogody obserwacyjnej a na dodatek jeszcze swieci Lysy, wiec nie rzucalem sie na jakies slabsze obiekty, tylko skakalem sobie po roznych gwiazdach (Alkor, Mizar, Spica i kilka innych, po prostu 'strzelalem' gdzie popadnie :D), na koniec byla jeszcze M3 i Perseus Double Cluster i wszystko trafione bylo niemal w dziesiatke (pisze niemal, bo rozstawiajac sprzet na szybcika, nie wypoziomowalem dobrze montazu co zobaczylem dopiero podczas obserwacji). Teraz wnosze wszystko pomalu do srodka, zostawie wlaczone jeszcze przez chwile czasu ASCT zeby mi nie zaparowalo lustro po wniesieniu telepka do domu, ASCT to tez super sprawa :D
Z tego co moge napisac teraz to to ze jestem bardzo mile i pozytywnie zaskoczony tym sterowaniem, gratuluje pomyslu i wykonania Panie Leszku.

5.Nowym pomys³em zastosowanym w tym teleskopie jest system napêdowy. Sk³ada siê on z ko³a napêdowego obracanego za pomoc± przek³adni gwintowej. Ko³o napêdowe wykonane jest z blachy aluminiowej/tekstolitu o ¶rednicy ok. 260mm i grubo¶ci 10/20mm. Na brzegu ko³a wykonany jest doko³a rowek pó³okr±g³y o promieniu 4mm. Na tym rowku nawiniêty zosta³ prêt gwintowany M8 tworz±c jeden z elementów napêdowych zespo³u. Prêt gwintowany zosta³ w szczególny sposób przygotowany do nawiniêcia na kole wspieraj±cym. To szczególne przygotowanie polega³o na dospawaniu na jednym z koñców prêta odcinka gwintowanego lewoskrêtnie M8. Sam prêt mocowany jest na kole za pomoc± gwintowanego odcinka profilu sze¶ciok±tnego. Profil ten o d³ugo¶ci ok. 2cm zosta³ nagwintowany do po³owy jako M8 prawoskrêtnie a od po³owy jako M8 lewoskrêtnie. w ten sposób mo¿liwe jest po³±czenie obu koñców nawijanego prêta a dodatkowo 'naci±gniêcie go na profilu ko³a w sposób mo¿liwie dok³adny. Na pokazanych dalej zdjêciach widaæ aluminiowe ko³o napêdowe osi Az oraz tekstolitowe ko³o napêdowe osi Alt. Widaæ te¿ miejsce po³±czenia prêta za pomoc± gwintowanego profilu sze¶ciok±tnego. Ze wzglêdu na konieczno¶æ ³±czenia prêta gwintowanego zakres obrotu ko³a w osi Az wynosi zatem ok. 300 stopni. Na kole Az zamocowana zosta³a ¶ruba oporowa, która wspó³dzia³a z pokazanymi wcze¶niej dwiema ¶rubami oporowymi zamocowanymi do ruchomej podstawy monta¿u co pozwala na w³a¶ciwe ograniczenie ruchu monta¿u w zakresie dzia³ania gwintu ¶ruby napêdowej.
Ko³o napêdowe osi Az zosta³o dodatkowo wyt³umione od drgañ za pomoc± szeregu wywierconych w nim otworów oraz przez obustronne naklejenie materia³u t³umi±cego drgania (wyk³adzina piankowa o grubo¶ci ok. 3mm) Widaæ to wyra¼nie na trzecim zdjêciu gdzie ko³o nap±dowe Az pokazane zosta³o od spodu. Na zdjêciu tym widaæ te¿ wspomnian± wcze¶niej ¶ruba oporowa ruchu w osi Az. Dodatkowo, na zdjêciu tym widaæ jeszcze jeden szczegó³ konstrukcji. W centrum ko³a napêdowego znajduje siê tulejka o ¶rednicy ok. 50mm i wysoko¶ci nieco mniejszej (ok. 2-3mm) ni¿ prze¶wit pomiêdzy ko³em napêdowym a monta¿em. W ten sposób ograniczony zosta³ w pionie ruch monta¿u wzglêdem podstawy w przypadku przenoszenia monta¿u z miejsca na miejsce chroni±c ³o¿yskowanie w osi Az od niepotrzebnych przeci±¿eñ.
C.d.n.






6. Teleskop napêdzany jest silnikiem krokowym o momencie 42Ncm za pomoc± przek³adni 1:2 na paskach i ko³ach synchronicznych a g³ównym elementem napêdowym urz±dzenia jest ¶ruba gwintowana o ¶rednicy roboczej 16mm i skoku jak dla M8. O¶ ¶ruby napêdzaj±cej ³o¿yskowana jest w dwóch punktach na ³o¿yskach kulkowych (607RS). Wszystkie te elementy zamontowane zosta³y na profilu aluminiowym C o wymiarach 45/25/2.5mm o d³ugo¶ci 260mm. Ca³a konstrukcja zbudowana jest w taki sposób, ¿e ¶rodek ¶ruby napêdowej wypada w ¶rodku d³ugo¶ci profilu. Sam profil mocowany jest z jednej strony obrotowo na trzpieniu o ¶rednicy 10mm. Z drugiej strony profila znajduje siê sprê¿yna dociskaj±ca ¶rubê napêdow± do ko³a napêdowego. Naci±g sprê¿yny mo¿na regulowaæ przez zaczepienie jej w ró¿nej odleg³o¶ci od punktu mocowania. Napêdy dla obu osi s± jednakowe. Zmienia siê jedynie sposób ich mocowania bo o ile dla osi Az napêd jest mocowany symetrycznie wzglêdem podstawy to na wsporniku pionowym trzeba by³o napêd nieco przekosiæ aby zmie¶ci³ siê w szeroko¶ci wspornika.
Cdn.
L.J.






BINGO ¶limacznica samoróbka :shock:

7. Ostatnim elementem wchodz±cym w sk³ad systemu napêdowego jest sprzêg³o pozwalaj±ce w szybki sposób przestawiæ monta¿ w interesuj±cy nasz obszar nieba. Sprzêg³o to wspó³pracuje ze wspomnianymi wcze¶niej sprê¿ynami dociskaj±cymi ¶rubê napêdow± do ko³a napêdowego. Idea dzia³ania oparta jest na zasadzie mimo¶rodu. Elementem podstawowym tej konstrukcji jest mimo¶rodowo osadzony na pionowym wsporniku walec o srednicy ok. 25mm a przesuniêcie osi obrotu wynosi 6.5mm od osi symetrii tego walca. To przesuniêcie osi obrotu daje w wyniku ok. 10-12mm ruchu mechanizmu napêdowego wskutek ruchu sprzêg³a. Jet to wielko¶c wystarczaj±ca do odsprzêglenia ¶ruby napêdowej od ko³a. Ko³o mimo¶rodowe sprzêg³a zaopatrzone jest w r±czkê u³atwiaj±c± zasprzêglenie i odsprzêglenie napêdu od monta¿u. Na za³±czonych zdjêciach widaæ sprzêg³o raz w pozycji zasprzêglaj±cej napêd a raz w pozycji od³±czaj±cej napêd.





Je¶li podo³asz przeróbce Logitecha to bierz go w ciemno :salu:

A jaka zlaczke bede musial do niego dokupic, jest taka w Astrokraku ??
Moze Pan podac dokladna jej nazwe i cene ??

8. Na koniec jeszcze kilka uwag ogólnych dotycz±cych napêdu.
Elektronika systemu sterowania jest typowa, sk³ada siê z AstroPilota, sterowników silników krokowych oraz interface do portu LPT komputera PC. Ca³o¶æ zosta³a zamocowana ne jednym ze wsporników monta¿u co widaæ na za³±czonym zdjêciu.
Przed przyst±pieniem do obserwacji nale¿y mozliwie dobrze wypoziomowaæ teleskop. Niezale¿nie jednak od tego jak dobrze zostanie on wypoziomowany nie mo¿na mieæ do koñca pewno¶ci czy monta¿ w ca³o¶ci uwzglêdniaj±c zarówno prostopad³o¶æ jak i równoleg³o¶æ poszczególnych osi teleskopu jest dok³adnie zorientowany wzglêdem osi ¶wiata. Dla obserwacji wizualnych w granicach do 300 razy nawet pobie¿ne poziomowanie jest wystarczaj±ce dla wielominutowego a nawet wielogodzinnego ¶ledzenia obiektu. Dla wiêkszych powiêkszeñ lub przy pracy z kamer± CCD pojawi± siê zapewne dryfty wynikaj±ce z natury monta¿u siêgaj±ce kilku, kilkunastu sekund. Niestety nie mog³em ze wzglêdu na brak czasu porównaæ dok³adno¶ci prowadzenia z punktu widzenia CCD. Jedyny powa¿niejszy test jaki przeprowadzi³em to kilkunastominutowa obserwacja Jowisza z powiêkszeniem 600 razy (okular 10mm + barlow x4) co odpowiada mniej wiêcej obrazowi Jowisza podczas na¶wietlania za pomoc± CCD. Obraz dryfowa³ z czasem w polu widzenia okularu ale utrzymywa³ siê przez kilkana¶cie minut w polu widzenia. Najmniej korzystne z punktu widzenia dynamiki monta¿u s± obserwacji obiektów w pobli¿u zenitu gdzie prêdko¶ci w osi Az znacz±co wzrastaj± a i b³êdy ustawienia i nieznanej geometrii ca³ego systemu staj± siê najbardziej znacz±ce. O ile ma to mniejszy wp³yw na prowadzenie za obiektem o tyle znacz±co mo¿e wp³ywaæ na funkcjê wyszukiwania. Z tego punktu widzenia nbajbardziej skuteczn± taktyk± jest kalibrowanie monta¿u z niebem na znanym obiekcie mo¿liwie bliskim zamierzonym obserwacjom z u¿yciem okularów o ma³ym powiêkszeniu zwiêkszanym po znalezieniu obiektu i ewentualnej korekcie rêcznej tak aby obiekt znalaz³ siê w centrum pola widzenia.
Oba pracuj±ce ze sob± elementy napêdowe czyli ko³o i ¶ruba napêdzaj±ca wykonane s± ze stali co z jednej strony jest cech± korzystn± bo zwiêksza odporno¶æ na przci±¿enia ale z drugiej strony mo¿e powodowaæ drgania rezonansowe ko³a dla okre¶lonych czêstotliwo¶ci obrotów silnika. Efekt ten nie wystêpuje przy ¶ledzeniu i rzadko przy wyszukiwaniu ale mo¿e pojawiaæ siê przy najwiêkszej prêdko¶ci przestawiania w trybie 5 pracy rêcznej. Te niepo¿±dane efekty w znacznym stopniu zosta³y usuniête przez nawiercenie ko³a napêdowego oraz zastosowanie obustronnie wykladziny t³umi±cej drgania.
Dokladno¶æ prowadzenia monta¿u dla zastosowanym wymiarów kó³ napêdowych wynosi ok. 0.63 sek. ³uku na 1 krok silnika krokowego i jest nie mniej ni¿ 10 krotnie lepsza od szacowanych innych niedokladno¶ci w systemie napêdowym. Zastosowany sprê¿ynowy docisk ¶ruby napêdowej zmniejszy³ dodatkowo luzy, szczególnie przy zmianach kierunku ruchu ale te¿ w pewnym stopniu pozwala na tolerowanie nierównomierno¶ci u³o¿enia ¶ruby gwintowaneju i geometrii samego gwintu.
Mam nadziejê, ¿e ten skrócony opis pozwoli zrozumieæ podstawowe za³o¿enia napêdu i zobaczyæ kluczowe jego elementy. Je¶li pojawi± siê jakie¶ pytania to postaram siê na nie odpowiedzieæ rozwijaj±c w±tpliwo¶ci lub poszerzaj±c opis.
L.J.


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl