Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Pogoda dopisuje, wiêc wykorzystujê czas wolny na maxa... (jutro do pracy <_< ). Niestety mia³em wczoraj ma³y problem z identyfikacj± obiektów w gwiazdozbiorze Panny. Postanowi³em obejrzeæ wnikliwiej ten w³a¶nie gwiazdozbiór, poniewa¿ znany jest z ogromnej ilo¶ci galaktyk. Trochê ich widzia³em (choæ chaotycznie celowa³em 1 raz w ¿yciu w tej konstelacji), postanowi³em wiêc wykonaæ kilka szybkich szkiców tych, które wyda³y mi siê najbardziej interesuj±ce. Opisa³em je jako po prostu A, B i C, kolejno w/g jasno¶ci:
A. Niew±tpliwie najja¶niejszy obiekt w Pannie, który wczoraj widzia³em, na 99% jest to chyba ogromna galaktyka eliptyczna M 87
B. Do¶æ jasna, ale ju¿ nie tak jak poprzednia, równie¿ na brzegu pola (chcia³em nanie¶æ ja¶niejsze gwiazdki, aby mieæ jaki¶ punkt odniesienia)
C. Najciemniejsza tych trzech (naprawdê subtelny obiekt), troszkê jakby rozci±gniêta, czy¿by M90, czy M 98??
Mo¿e na zlocie kto¶ mnie przeszkoli?
Robson
Za³±czone miniaturki
£adnie, ³adnie. :Salut: Ja próbujê na ¿ywo i ... kotlet. Jako¶ mi nie idzie przez rurê. Na zlocie popatrzê jak to robicie. :D
£adnie, ³adnie. :Salut: Ja próbujê na ¿ywo i ... kotlet. Jako¶ mi nie idzie przez rurê. Na zlocie popatrzê jak to robicie. :D Ja ju¿ siê tak nauczy³em, ¿e szkic robiê dos³ownie w kilka minut (2-3), no bo wiesz ...Dobson (trzeba siê spieszyæ) :D
Rys. A jest sliczniejszy... Teraz tylko ciemniejsze niebo i mo¿esz chwytaæ s³absze NGC. Czekam. :)
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 15 April 2009 - 11:04
Rys. A jest sliczniejszy... Teraz tylko ciemniejsze niebo i mo¿esz chwytaæ s³absze NGC. Czekam. :) Dziêki , ale to nie takie proste...nie raz wydaje mi siê, ¿e Synta jest po prostu dla mnie za du¿a. Celuj±c ni± w Pannê zupe³nie ostatnio siê pogubi³em...Gdybym mia³ mniejszy sprzêt, to zaczyna³bym mo¿e od du¿ych obiektów (bo ma³ych po prostu bym nie widzia³). Mo¿e bardziej systematycznie uczy³bym siê wtedy nieba, a tak kupi³em od razu grub± rurê, lornetkê i ma³y przeno¶ny teleskopik. I pomimo tego, ¿e du¿o mo¿na zobaczyæ, to czê¶æ z tym obiektów jest dla mnie na razie za trudna. Tak ¿e niestety, ale chyba muszê troszeczkê powróciæ do punktu wy¶cia, czyli jeszcze postudiowaæ niebo i potem zobaczymy. Przyda³oby siê chyba czê¶ciej czytaæ Celestiê :)
Robson
Robson, nie poddawaj siê!
Wczoraj uda³o mi siê wy³apaæ O¶miocalic± 8 eMek z Panny na nie najgorszym podmiejskim (20-30 km od Gdañska) niebie, Tobie te¿ siê uda!
Kilka oklepanych, ale dobrych rad (te¿ jestem pocz±tkuj±cy i w moim przypadku siê sprawdzi³o):
1. dobry atlas, lub zbli¿enie tego rejonu nieba (ja korzysta³em z Takiego, gwiazdy zaznaczone do 9,5m, do wydrukowania
ST¡D, arkusz "Coma/Virgo Border")
2. lornetka, w moim przypadku lidletka sprawdzi³a siê znakomicie, podczas gdy szukacz 9x50 zwyczajnie zawiód³...
3. zacznij nalot od Vindemiatrix, ³atwo j± namierzyæ - i dalej skaczesz od gwiazdki do gwiazdki. Tylko najpierw - po¶wiêæ parê minut na zlokalizowanie gwiazdek, po których bêdziesz pó¼niej "skaka³ Synt±", przy pomocy lornetki!
4. dobrze jest z³apaæ bojowy nastrój ¿eby nie poddaæ siê za wcze¶nie - ja siê upar³em, ¿e wypatrzê £añcuch Markariana - i uda³o siê :helo: :banan:
No nie wytrzymam :P, napiszê – wczoraj moim "³upem" w Pannie pad³y:
Messier: 60, 59, 58, 87, 89, 90, 84, 86
NGC: 4762, 4754, 4388, 4438, 4435, 4461, 4473 i 4477 (dwie ostatnie to ju¿ w Warkoczu Bereniki).
A poza Pann±: M3, M53 i M63.
A tak swoj± drog± - ¶wiêta spêdza³em na Warmii, pod przecudownym niebem (jako¶æ 8/10), uda³o mi siê przekonaæ ¿onê do zabrania Synty (a najpierw szwagra do po¿yczenia), tyle, ¿e... nie zabra³em atlasu nieba (poza starym, kiepskim Atlasem Nieba 2000.0, który mia³ s³abszy zasiêg ni¿ ja okiem nieuzbrojonym na tej miejscówce). Dla zabawy wycelowa³em w okolice Vindemiatrix - i wy³apa³em 4 mgie³ki. Identyfikacja nie mia³a sensu, ale rozumiem co masz na my¶li pisz±c, ¿e ³atwo siê tam zgubiæ. Jakby nie by³o, zazwyczaj szuka siê mgie³ki w morzu gwiazd, a tu siê szuka gwiazdek – punktów odniesienia w morzu mgie³ek :)
No piêknie, tyle emek... i ngc, to robi wra¿enie (zazdroszczê :rolleyes: ). OOOOOOO...ja tam jeszczê powrócê, do tej Panienki. Dziêki za relacjê i za rady odno¶nie szukania. Jak ja lubiê czytaæ takie "opowiadania" :)
Ja dla odmiany aby odpocz±æ trochê od Panny, wczoraj postanowi³em odnale¼æ 2 galaktyki, które zaproponowa³ Lech w jednym z postów w dniu wczorajszym. Chodzi o M104 i M 64... odnalaz³em je bez trudu (choæ kilka dni wcze¶niej mia³em problem z M 104), to naprawdê pere³ki nieba wiosennego. Nie mia³em pojêcia, ¿e tak piêknie mog± wygl±daæ w okularze. Tak wiêc od godziny 22.00 do 24.00 zaj±³em siê tylko tymi dwoma obiektami. Zmienia³em powiêkszenia, wpatrywa³em siê, szkicowa³em. Nie spodziewa³em siê tego, ¿e obie galaktyki mog± tak piêknie wygl±daæ w du¿ych powiêkszeniach (171X), by³em zaskoczony.
M104 to dla mnie obiekt, przy którym zawsze brakuje powiêkszenia. On mi siê ¶ni po nocach. Mo¿na spêdziæ kilka godzin wypatruj±c szczegó³ów lub ciesz±c oko w du¿ym powiêkszeniu.
Rzek³bym, ¿e to nie pere³ka ale Diament. Piêknie oszlifowany, pod¶wietlony i czekaj±cy na odwiedzajacych.
M104 to dla mnie obiekt, przy którym zawsze brakuje powiêkszenia. On mi siê ¶ni po nocach. Mo¿na spêdziæ kilka godzin wypatruj±c szczegó³ów lub ciesz±c oko w du¿ym powiêkszeniu.
Rzek³bym, ¿e to nie pere³ka ale Diament. Piêknie oszlifowany, pod¶wietlony i czekaj±cy na odwiedzajacych. Jak zwykle dobra³e¶ odpowiednie s³owa...tym razem do klimatów, jakich do¶wiadczamy, obserwuj±c M 104... :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl