ZAÆMIENIE W TORUNIU 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Tak jak planowali¶my w sobotê o godz. 16-tej spotka³em siê z Piotrem i ruszyli¶my na miejsce przysz³ej obserwacji zaæmienia moona. Spotkanie o tyle ciekawe, ¿e choæ z Piotrem wymienili¶my kilka e-maili to osobi¶cie siê nie znali¶my. Jednak w imiê szeroko rozumianego rozpropagowania astronomii w Toruniu doprowadzili¶my do spotkania i wybrali¶my siê na toruñsk± skarpê rubinkowsk± dokonaæ wizji lokalnej. Je¶li wolno mi wyraziæ osobist± opiniê o kol. Piotrze (w celu zaprezentowania Go innym kolegom z Torunia) to stwierdzam jednoznacznie i bez ¶ciemy - ten go¶æ jest w porz±dku. Ma takiego samego hopla na tle astronomii jak my wszyscy, jest rozmowny i towarzyski. Co gwarantuje, ¿e nie mo¿na siê w jego towarzystwie nudziæ.
Ale dobra - bo nie o tym mia³em pisaæ. Piotra sami poznacie gdy spotkamy siê na miejscu obserwacji.
Sama skarpa jest miejscem do¶æ dogodnym do obserwacji jasnych obiektów (np. Ksiê¿yc i jasne planety) lecz jego przydatno¶æ do obserwacji DS-ów trzeba sprawdziæ w praktyce. Osobi¶cie co do DS-ów mam w±tpliwo¶ci. Jest du¿o miejsca na postawienie sprzêtu w szeregu poniewa¿ skarpa jest przede wszystkim szeroka i d³uga. Za plecami mamy strze¿one osiedle mieszkaniowe no i zwi±zane z tym o¶wietlenie (okna, lampy) i nadziejê na mimowoln± ochronê. Od samochodu do miejsca jest nie wiêcej jak 40 metrów wiêc sprzêtu nie trzeba daleko d¼wigaæ.
A teraz mniej mi³e informacje. Otó¿ z pewno¶ci± trzeba siê ciep³o ubraæ lub przynajmniej przygotowaæ siê na ch³ód. Mo¿e wiaæ wiatr wiêc jest problem drgañ (mo¿e nie bêdzie wia³o:)). No i nie wiem jak bêdzie z mg³±. Skarpa ma kilkadziesi±t metrów wysoko¶ci wiêc z pewno¶ci± zanim mg³a dosiêgnie sprzêtu bêdziemy j± widzieæ.
Za to wszystko mamy piêkny widok na drugi brzeg Wis³y no i na niebo od wschodniego do zachodniego horyzontu.
To tyle co mia³em do przekazania a ewentualne pytania w poniedzia³ek na czacie lub mailem proszê - do mnie lub Piotra (wiemy tyle samo).



Wroc³aw pozdrawia Toruñ , mo¿e pogadamy o zawodach sportowych na ¿u¿lu ? Pamiêtam jak na stadionie olimpijskim we Wrocku kibice z Torunia zachowywali siê bardzo OK .

Nooo... czemu nie. :wink:

Kilka lat temu by³ w Toruniu mecz którego stawk± by³ tytu³ dru¿ynowego mistrza Polski . Jako go¶cie wroc³awski Atlas a wynik rozstrzygn±³ siê w ostatnim biegu . Czy pamiêtacie kto wtedy zdoby³ tytu³ ?



Piotrze, mam przypomnieæ 26 pa¼dziernika tego roku? ;)
http://members.lycos.co.uk/antyqjon/wynik.jpg

Emocje by³y do ostatnich wy¶cigów...

Oj by³y by³y :mrgreen:

Ups, mia³o byæ wrze¶nia, nie pa¼dziernika... :roll: :)

Dobra , pozdrowienia ju¿ by³y wiêc powróæmy do w±tku zaæmienia który zaczêli gospodarze dzia³u z Torunia . O ¿u¿lu wiêcej pogadamy na wolnych tematach .

Wiem , wiem ¿e Wroc³aw przegra³ w Tarnowie :P

Wracaj±c do tematu: przedstawiam wstêpne ustalenia dotycz±ce zaæmienia:
Miejsce obserwacji: jak w pierwszym po¶cie tego w±tku.
Data i miejsce spotkania: spotykamy siê dnia 27.10.2004r (¶roda) godz. 21.00. Miejsce spotkania odleg³e od miejsca obserwacji ok. 300m. Do¶æ dobrze zorientowane na Planie Torunia. Jest to Dom Handlowy "Karolina" usytuowany przy skrzy¿owaniu ulic Wyszyñskiego, T³oczka i Przy Skarpie, osiedla "Na Skarpie", a ¶ci¶lej miejscem spotkania jest parking od strony ulicy Przy Skarpie, na przeciwko usytuowanej w tym ma³ym kompleksie sklepów "Biedronki". Mam nadziejê ¿e nie zamota³em, jakby co za³±czam dwie mapki pomocne w zorientowaniu siê.
Gdyby uda³o siê nam spotkaæ w tym miejscu, to nie bêdzie ju¿ problemu z szybkim przerzuceniem sprzêtu na miejsce obserwacji. Dojazd ¶rodkami komunikacji jest niez³y. Na mapce zaznaczy³em w kó³ku przystanki aut. i tramw. Od przystanku jakie¶ 200m do miejsca spotkania.
Kto jest chêtny na obserwacje niech da znaæ w tym w±tku, jest ju¿ ma³o czasu na przedyskutowanie kwestii transportu i innych wiêc ludziska zabierajcie g³osy w tej materii.
Oprócz tego "dy¿urujemy" z Januszem na czacie tego Forum w ka¿dy poniedzia³ek o godz 22-giej.
Kto nie ma sprzêtu niech siê nie ³amie, tylko przyjdzie. Granic wiekowych nie ma, granic wyznaniowych nie ma, podzia³u na "pcie" nie ma, orientacja seksualna nie wa¿na, liczy siê wspólne spotkanie i wspólne ogl±danie a wiêc zapraszamy!!!

Poni¿ej lista, któr± bêdziemy uzupe³niaæ w trakcie zg³oszeñ:
1. sp2ukx
2. Piotr B
3...........




Dane zaczerpniête z kalendarza astronomicznego:
Pocz±tek zaæmienia pó³cieniowego :0h06m UT
Pocz±tek zaæmienia czê¶ciowego :1h14m UT
Pocz±tek zaæmienia ca³kowitego:2h23m UT
Maksimum zaæmienia:3h04m UT
Koniec zaæmienia ca³kowitego:3h45m UT
Koniec zaæmienia czê¶ciowego:4h54m UT
Koniec zaæmienia pó³cieniowego:6h03m UT
Dane dla Warszawy
W razie k³opotów z transportem mo¿na s³aæ do mnie maile: sp2ukx@op.pl
Mo¿e da siê co¶ zaradziæ w tej kwestii.

witam!!! :salu:
dopisuuje siê do listy

3. ja :D
wiêc bêde oraz bêde mia³ :
1.lornetke ktonosa na "bardzo" ruskim statywie
2.chyba te¿ aparat(PRAKTICE DTL 3) powinna doj¶æ jutro i bê d± to moje pierwsze astrofotki ale czyba warto spróbowaæ :wink:
3.pentacona 200mm
4.i pentacona 135mm
5. no i oczywi¶cie statyw :mrgreen:

a co do aparatu to chyba klisze 400-tke kupiê no nie?
no to czyba na tyle

P.S. a kiedy planujemy skoñczyæ:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Z koñcem obserwacji tego ranka to jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, ¿e Piotr skoñczy ko³o 5.00 (chyba, ¿e siê mylê). Ja natomiast muszê byæ na 7.00 w pracy wiêc bêdê koñczy³ ok.6.30. no chyba, ¿e bêdê mia³ zostaæ sam to pewnie tak d³ugo nie bêdê siedzia³. Zreszt± jeszcze nie wiemy co bêdzie z pogod±.

Z koñcem obserwacji tego ranka to jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, ¿e Piotr skoñczy ko³o 5.00 (chyba, ¿e siê mylê). Ja natomiast muszê byæ na 7.00 w pracy wiêc bêdê koñczy³ ok.6.30. no chyba, ¿e bêdê mia³ zostaæ sam to pewnie tak d³ugo nie bêdê siedzia³. Zreszt± jeszcze nie wiemy co bêdzie z pogod±.

Lista na zaæmienie w Toruniu:
1.sp2ukx
2.Piotr B
3.ErnEstO
Czekamy na nastêpnych chêtnych. ZAPRASZAMY.

Faktycznie, chyba bêdê musia³ pogadaæ z szefem w mojej nowej pracy, mo¿e wyka¿e zrozumienie :roll: . ¯al mi Jowisza, o 6-tej nie jest ju¿ tak ordynarnie nisko. Jutro pogadam, siê zobaczy...ma³e spó¼nienie jeszcze nikogo nie zabi³o :mrgreen:

ErnEstO, najlepsza bêdzie ISO 100, bo bêdziesz mia³ wiêcej szczegó³ów. Przy³±czybym siê do was, ale niestety mieszkam troszkê daleko (no taka wiocha zwana £ysomicami), i na moje nieszczê¶cie muszê byæ wyspany w pi±tek :( :(

Piotrek T, a b±d¼ ty sobie wyspany w pi±tek!!! Obserwacje s± w nocy ¶roda-czwartek! Najwy¿ej w czwartek bêdziesz lekko podsypia³ :mrgreen:

ale to nie pi±tek tylko czwartek w pi±tek siê przyg. ko³o23.....a wczwartek o jakiej¶ 2 zaczyna siê pó³cieniowe wiêc w pi±tek to i mo¿e ja bêde wyspany bior±c pod uwage ¿e ¿adko mi siê to zdarza.

co do filmu to dziêki za rade

-a wiocha zwana £ysomicami jest blisko choæ bez transportu (samochód,rower,hulajnoga,wrotki,itp... :-) ) to trudno
ale mo¿e by¶ siê do nas jako¶ przedosta³ bo z tego co aktualnie wiem to oko³o 3 osób bêdzie a to wynik symptomu toruñskiego
(czyli niemo¿no¶æ zorganizowania czegogolwiek...dla ni wtajemniczonych.....)
co zaobserwowa³o ju¿ wielw osób
jest to chyba wynik jakiej¶ kl±twy
tylko kogo????

piotr czy to:

Lunetki 80/280, 50/550 (¶rednica obiektywu/ogniskowa)

to w³asnej roboty :?: :?: :?:

w³asnej, niestety, ale widzê wstopce Piotrka Syntê, po ten sprzêt to pójdê nawet na piechotê :mrgreen: jeszcze nigdy przez co¶ takiego nie patrzy³em :roll:

Kto rzuci³ kl±twê? Oczywi¶cie Kopernik.

piotrek(T) czy masz w rodzinie jakiego¶ zawodowego astronoma?

bo w zeszlym roku by³em na wyk³adzie Romualda Tylendy o V 838 mon.

Wczoraj ICM przewidywa³ pogodê na "nasz±" noc w miarê zno¶n±, troszkê wysokich chmur i to wszystko. Przed chwil± tam zajrza³em ponownie i ju¿ widzê kupê chmur niskich, mg³y i nisk± odczuwaln± temperaturê z powodu silnego wschodniego wiatru :evil:
Krótko mówi±c zmiana o 180 stopni. Taka prognoza przypomina mi star± opowiastkê o góralu i jego kapeluszu z piórkiem...
No có¿, pozostaje im (ICM) ¿yczyæ, aby ich s³owa obróci³y siê w g....
W razie gdyby nie dosz³o do "zlotu", proponujê zasadzenie siê na najbli¿szy nów i obejrzenie obiektów g³êbokiego nieba. Trzeba i¶æ za ciosem i nie marnowaæ zapa³u!
Mimo wszystko optymistycznie koñcz±c
pozdrawiam
Piotr

Niestety raczej nie dotrê na zlot, ale kiedy¶ spotkam siê z wami na DS. :wink: (miejmy nadziejê). A pogoda to siê...


piotrek(T) czy masz w rodzinie jakiego¶ zawodowego astronoma?

bo w zeszlym roku by³em na wyk³adzie Romualda Tylendy o V 838 mon.


Je¶li o to chodzi, to... jestem m³odszym synem :D
A wyk³ad by³ na, no tym, Festiwalu Kultury i Nauki UMK czy jako¶ podobnie?

GOdzina 9.00 kicha na niebie. Zaczynam zgrzytaæ zêbami.

Godzina prawie 15.00. Przesta³o padaæ. Na pln.-zach. przebija lekko b³êkit. To pewnie podpucha. Dwa zêby mi ju¿ wypad³y. Zgrzytam dalej.

17.15 i dylemat. Prognozy nieciekawe. Na niebie to b³ekit to ciê¿kie deszczówki. Co robiæ??? Zêbami nie zgrzytam-szkoda czasu. £adujê akumlatory i pakujê sprzêt- a co tam.

I wspólnych obserwacji nie bêdzie. Pogoda zdradliwa i ryzyko zamoczenia sprzêtu zbyt du¿e. Nie znaczy to jednak, ¿e samodzielnie nie mo¿na podj±æ obserwacji. Ja bêdê zjawisko ¶ledzi³ z balkonu i tyle. Pozdrawiam innych i ¿egnam do nastêpnej okazji. Pewnie bêdziemy co¶ krêciæ z PioitremB w kwestii DS-ów. Ale to ju¿ pewnie w listopadzie.

No i dupa blada! Na chwilê siê przetar³o, ale ju¿ na horyzoncie zaci±gaj± bardzo brzydkie chmurrrrrrry! Sprawdzi³em na ICM, to chwilowe przetarcie by³o planowane :roll: Pó¼niej przewiduj± WIELK¡ KUPÊ (chmur).

Mo¿e DS-y oka¿± siê szczê¶liwsze?

:Ass: a wiêc nie bêdzie wspólnych ob. . choæ ja siê wybiore gdzie¶ na pole ko³o mostu

mam nadzieje ¿e na chwile siê chociarz pojawi ¿eby pare fotek cykn±æ :wink:

pozdr. :salu:

na tego D.S-a. to te¿ siê pisze choæ zale¿y kiedy, gdzie itp. 8)

No i dobrze. Mamy chocia¿ jedn± korzy¶æ. Jest grupka chêtnych do spotkañ. To cieszy. Ja osobi¶cie dzisiaj nie ¶piê i warujê przy sprzêcie. Te¿ liczê na przeb³yski czystego nieba. Tak, ¿e ErnEstO nie bêdziesz sam. Za kilka dni pochwalimy siê osi±gniêciami (lub nie).

Kiszka i tyle. Siedzia³em do 3.45 i po wielkich bólach zrobi³em kilka fotek. Jako¶æ bêdzie mizerna bo chmurwy przeszkadza³y. Pozatym zaliczy³em tylko pocz±tek zaæmienia. Szkoda gadaæ. :(

u mnie te¿ ¼le zaledwie pare razy go widzia³em i to nigdy w ca³o¶ci bo zawsze chociarz trochê chmury zas³. i pare fotek cykn±³em

i mam do³a bo ¶ruba od statywu mi pêk³a i zosta³o w gwincie tak ¿e jej wyj±æ siê nie da

witam, szkoda ze nie trafilem wczesniej na to forum bo chetnie przyjechalbym i porozmawial sobie z Wami i pewnie czegos sie nauczyl... narazie jestem zielony ale mam nadzieje ze niedlugo dojrzeje :) przez wzglad na fakt iz mono interesuje sie fotografi± a wlasciwie to moja praca bede staral sie przynajmniej od tej strony porzadnie zasilic torunskie szeregi astromaniaków :) wiec gdyby byly jeszce jakies spotkamia to bardzo prosze o informacje....pozdrawiam

Witaj na Forum
:salu:

nie martw siê na zapas
:lol:

mo¿e i jeste¶ "zielony"
ale z marsa :D
i na pewno du¿o siê od Ciebie dowiemy o tej planecie
:wink:

Pozdrawiam

:smoke:

Witaj na Forum Krzysztofie Zielony :lol:

Fajnie, ¿e jest nas coraz wiêcej. Mo¿e w koñcu wypali jaki¶ toruñski zlocik :roll: , chocia¿ na razie pogoda nie rozpieszcza :Cry: . W ka¿dym razie info o spotkaniach znajdziesz w³a¶nie tutaj :salu:

P.S. Czy galeria na Twojej stronie jest aktywna? Co¶ nie mogê wej¶æ...

Panowie tylko nie dajcie sie wmanipulowaæ w
"Astropolitykê" :twisted:
Ania i Micha³ s± super
w kolejno¶ci :Kwiatek: :Beer:

Pozdrawiam

:smoke:

:shock: czy mi siê dobrze zdaje, ¿e je¿d¿±c do Piwnic widzia³em czasami ten samochód z "NASA" (jak nie to inny by³ :lol: )?

hehe.. Piotrek... nie zdaje Ci sie :) jest tylko jeden taki w Polsce :) Co do GAlerii to niestety jeszcze nie chodzi ... jakos zabraklo mi inicjatywy i wiedzy na temat falsh'a zeby to dokonczyc... parê moich fotek mozna zobaczyæ na stronie www.plfoto.com jesli wyszukasz po autorze oczywiscie NASA ...
niestety narazie moje fotki niewiele maja wspolnego z astronomi±, jednak mam zamiar to zmienic i mam nadzieje ze troche mi w tym pomozecie... niedlugo dostane 50centymetrowy obiektyw 1300mm do swojej lustrzanki digitalnej i zamierzam ostro powalczyæ :)

zaYzik / dzieki za gorace powitanie... mam nadzieje ze na poczatek sam sie dowiem gdzie tej mojej planetki szukac na niebie :P

pozdrawiam... bede sledzil to forum a i bedzie mi milo czasami pogaworzyc na GG

wal Pan ¶mia³o
m±¿ w delegacji
:buahaha:

"...niedlugo dostane 50centymetrowy obiektyw 1300mm ..:"
not understood
:oops:
"shame on me"

:smoke:

zayzik...
cos nie tak?

To napewno siê jeszcze kiedy¶ tam spotkamy :wink: bo ostatnio czêsto tam jestem.

niestety ja juz raczej tam nie pojade w kazdym razie nie za czesto mnie tam zobaczysz, niestety nie udalo sie zalatwic tego co bym chcial pozniej dr. Maciej M. mial mi pomooc w dostepie do teleskopow optycznych ale nie moglem sie z nimskontaktowac.. wiec ola³em sprawe w koncu i tak aparatu tam na teleskop nie zalorze bo CCD na nim siedzi wiec wlasciwie niemam poco tam jezdzic... no chyba ze kiedys zorganizujemy przed optycznymi na trawce jakis zlot z ogladaniem nieba :)

Mota¿yk pod ccd to ja mam (zreszt± made in Piwnice), wiêc kiedy¶ mo¿naby siê zorganizowaæ. Z tego co pamiêtam, to mieli tam przez jakie¶ 2 miesi±ce zamontowanego SBIGa na piggybacku meade'a. Teraz jest ju¿ chyba wolny i nikt go nie u¿ywa...

wiesz co piotrek ale chyba nie za bardzo wiem o czym mowisz :( "SBIGa na piggybacku meade'a" bardziej rozumiem po arabsku :P

Sorry :oops: Ju¿ wysja¶niam:
SBIG - Firma produkuj±ca astronomiczne kamery CCD (przez wiele osób uwa¿anych za najlepsze)
Meade - Firma profukuj±ca teleskopy i najró¿niejsze akcesoria.
Piggyback - metoda fotografowania (montuje siê np. na tubusie teleskopu, powiedzmy, aparat z obiektywem a teleskop s³u¿ny nam jako "lunetka" celownicza i prowadz±ca)

yyy to teraz juz wiem oco chodzi... troszke sie dzis nudzilem w pracy i poprzegladalem sobie zdjêcia na roznych stronach, najbardziej interesowaly mnie te z opisem ogniskowej czasow naswietlania itd... mam jednak pytanie niektore zdjecia tych samych obiektow jak np M31 sa blizkie monochromatycznosci a inne maja piekne kolory... od czego to zalezy?

M31 ma piêkny niebieski kolor oczywi¶cie na zdjêciu z koszmarnie d³ugim czasem na¶wietlania :P zobacz np. zdjêcie M31 zrobione przez Roberta Gandlera (amerykañskiego guru astro-foto) tam kolorki wychodz± przepiêkne. Kolory zale¿a od kilku czynników: od rodzaju obiektu(czy jest to mg³awica emisyjna czy refleksyjna albo galaktyka) od u¿ytego materia³u ¶wiat³oczu³ego/detektora ccd oraz od samego sposobu robienia zdjêcia. Wiele zdjêæ z profesjonalnych teleskopów ma zafa³szowane kolory(inne od rzeczywistych) w celu uwydatnienia ró¿nic w strukturze obiektu.

Generalnie chodzilo mi o fotografie:
http://www.astropix....HOWCASE/M31.HTM
oraz
http://www.astro-for...opic.php?t=5394

obydwie fotografie sa bardzo dobre ale jednak ta pierwsza jak dla mnie - fotografa jest ciekawsza... a ze nastawiam sie na porzadne focenie to zasiegam jezyka u znawcow tematu... wiec jesli ktos wytlumaczy mi dokladnie dlaczego ten sam obiekt jest mono albo fullcolor to bede ogromnie wdzieczny...

narazie musze zebrac max informacji zeby wiedziec jaki sprzet kupic i czy wogoole bedzie mnie na niego stac :P

dziekuje PABAMI za informacje ale jesli moglbys pod wzgledem techniki focenia porownac 2 w/w prace to bylbym wdzieczny

wow... faktycznie gosc robi fotki ze tak powiem kosmiczne :P

http://www.robgendle...m/Einstein.html

Wed³ug przypisu:

Pierwszea fota:
Lens: Astro-Physic's 130 EDT f/8 refractor
F/stop: 6 with telecompressor
Exposure: Composite of two 45 minute exposures
Film: Gas-hypersensitized Fujicolor Super HG 400 color negative film
Filter: None

Fota zrobiona doskona³ym apochromatem przy ¶wiat³osile F/6 £±czny czas ekspoycji 90 minut pozwoli³ wyci±gn±æ z hiperuczulanej( trzymana w mieszaninie wodoru i innych gazów) kliszy fotograficznej( bardzo ciê¿ka do zdobycia) bardzo piêkne kolorki. Oczywi¶cie do prowadzenia tego cuda techniki musia³ zostaæ u¿yty jaki¶ monta¿ za ogromn± kasê jak i ca³a reszta osprzêtu te¿ kosztowa³a maj±tek.

Fota druga:

300d+Pentacon 2004 przy f4,5 posadzone na CG5 bez lunetki biegunowej

Fota o ³±cznej ekspozycji du¿o krótszej ni¿ pierwsza zrobiona Canonem 300D przez to du¿o mniej szczegó³ów i kolorów. Canon równierz poprzez specyfikê filtra IR wycina czê¶æ czerwieni przez to fotki robione przez ten sprzêt( szczególnie czerwone mg³awice emisyjne) wychodz± trochê "blado".

Podstawow± rzecz± przy zabieraniu siê do astrofotografi jest dobry monta¿. Który kosztuje :roll:

no tak.... a ile kosztuje taki monta¿ oczywiscie z prowadzeniem elektronicznym...?? i jaki konkretnie bys polecil... zakladamy ze bede robil obiektywani od 1000 do 2000mm ogniskowej na puszce D60, a jak bedzie trzeba to kupie puszke jakiegos analoga...

Dok³adne prowadzenie przy dwu metrowej ogniskowej :roll: ekhm... monta¿ z bardzooooo górnej pó³ki.... mo¿e Takahashi co¶ takiego ma... ale to s± ju¿ chyba modele tylko na zamówienie( mo¿e siê mylê... ale niech mnie kto¶ poprawi bo ze sprzêtami z tej pó³ki nie mia³em doczynienia). ¯eby zrobiæ fotkê obiektu mg³awicowego przy tej ogniskowej... trzeba by czego¶ superdok³adnego oczywi¶cie z autoguiderem( dodatkowa luneta prowadz±ca, która koryguje b³êdy prowadzenia). Wed³ug mnie nie têdy droga. Fotki z mniejsz± ogniskow± i z dedykowan± do astro-foto kamer± CCD i dla du¿ego rozmiaru lustrznk±. Jako obiektywu mo¿na u¿yæ krótkiego apochromatu z ogniskow± rzêdu 800mm da ¶wietne efekty a ca³o¶æ nie bêdzie potrzebowaæ tak wymagaj±cego monta¿u.
Tak± kamerke CCD dedykowan± do astro-foto ma do sprzedania Doomek:
http://www.allegro.p...p?item=36646906

Taka kamerka jest monochromatyczna i dziêki zastosowaniu wymiennych filtrów foci siê ka¿d± barwê z osobna i to daje super efekty. Mo¿na te¿ takie zdjêcie wzbogaciæ o inne zakresy widma i podczas sk³adania nadaæ sztuczne kolory. Efekt jest.... zabójczy. Tak jak np. ten cirrus tutaj: :salu:
http://www.astro-for...opic.php?t=4722

szczerze mowiac to ta kamerke traktuje tak jakbym mial teraz zaczac robic zdjecia aparatem telefonicznym... raczej skupie sie na lustrzankach... ok znajde sobie jakis obiektyw APO kolo 1000mm .... wiec jaki montaz bedzie wg Ciebie najlepszy i ile kasy musze na niego uzbierac?

A ja polecam webcamy :wink:
Monta¿ pod tak± ogniskow± dla analoga bêdziesz musia³ liczyæ w grub tysi±ce $. Z lustrzankami cyfrowymi jest trochê lepiej, bo potrzebujesz krótszych czasów na¶wietlania, wiêc wyjdzie trochê taniej...

to chociaz prosze o podpowiedz gdzie moge (w necie) obejrzec i kupic taki montaz paralaktyczny sterowany elektrycznie ???

EQ6 - ta nazwa mówi wszystko. :wink: Poszukaj w necie. Mo¿e kto¶ ma do sprzedania.

Ja proponujê Vixena GPDX. Da siê za³atwiæ za jakie¶ 3 tysi±ce, mo¿e wiêcej.

niestety nie znalaz³em cen na vixena ale skoro mam wydac 3-4tys to moze warto nabyc cos takiego http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=263 i zamontowac aparacik na "grzbiecie ¶wini" :P z tego co czytam w opisie teleskopik sam ustawia sie na dane obiekty wiec odpadnie uczenie sie mapy nieba :) czy to rozwiazanie ma jakies minusy?

astrokrak proponuje montaz http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=109 jako zdatny do astro...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl