Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Pmiêtacie ten w±tek?
http://astro-forum.o...showtopic=23724A mo¿e uda³o wam siê zawiesiæ oko na walkach z U-gem?
http://astro-forum.o...&...st&p=317420http://astro-forum.o...ndpost&p=319703http://astro-forum.o...ndpost&p=322703Je¶li interesowa³o was tamto, to prawdopodobnie zainteresuje i to.
Dawno dawno temu przyczepi³a siê do mnie pewna idea
http://astro-forum.o...showtopic=19792Pe³en naiwnej nadziei zacz±³em walczyæ z ró¿nymi podrêcznikami. Hmm, dziwne, jedni twierdz± , ze hop siup a inni ¿e bedzie hardcore... Trzeba byæ optymist±. Uzna³em, ze hurra-optymizm to dobra metoda, czasami nie zdaj±c sobie sprawy z problemów po prostu cos robisz i odnosisz sukces. Tylko dlatego, ze nie wiedzia³e¶, “¿e siê nie da”. Tak klapki na oczy mi odpowiada³y.
Postawi³em w³asne obserwatorium
http://astro-forum.o...ych-t21370.htmlZacz±³em kompletowac sprzêt. Nawet w moim osobistym odczuciu odnios³em pewne sukcesy.
http://astro-forum.o...le--t22783.htmlhttp://astro-forum.o...showtopic=23688Uda siê! Musi. Skompletowa³em w koñcu po d³ugich bojach sprzêt, którym powinienem daæ rade
Zacz±³em trenowaæ, TZ-Aur zaowocowa³a w±tkiem z filmikiem. Tak, ¶wiat jest piêkny. Wszystko da siê zrobiæ, to ³atwe!
Potem przysz³a U-gem i pierwsze w±tpliwo¶ci. Kurcze, mam dok³adno¶æ na poziomie 0.1mag... W mróz obserwatorium (a raczej jego wyposa¿enie) zacze³o mi rzucaæ k³ody pod nogi. Co¶ mi sie porobi³o z trackingiem, zamarzaj±ce kable, problemy z softem, z dovetailem z itd. Itd. Przyjaciele pomagali jak mogli. Kolejne problemy zwalcza³em, ale pojawia³y siê nowe.
Zw±tpi³em... i to tak na ca³ego. Tym bardziej, ¿e problemów sprzêtowych nie widac koñca. Dok³adno¶ci brak, a watek którym chcia³em zebraæ grupê chetnych do wzajemnego wsparica ca³ymi tygodniami wisia³ bez jednego choæby odzewu.
http://astro-forum.o...ets-t24222.htmlJednak odezwa³ siê do mnie Zolka. Troche mnie jeszcze pogasi³ http://astro-forum.org/Forum/public/style_emoticons/default/wink.gif Ale ma racje, ³atwo nie bedzie. Jednocze¶nie jednak kopna³ mnie swoim zaangazowaniem spowrotem na w³asciwe tory. Podj±³ ten p³aszcz, a ja postaram siê zrobiæ tyle ile tylko starczy zdrowia i zawziêto¶ci.
http://planetadlakazdego.blogspot.com/Nie popuszczê. Znowu siê zawzi±³em. Rozpocz±³em mozolna d³ubanine za jakims dobrym celem na pierwsze walki. Tu spotka³y mie pierwsze zaskoczki. Co? Ile? 11 godzin? Bujniecie na 0.02mag? Gdzie? Herkules? Lutnia? Ja chce co¶ na teraz! Poszaleli czy jak?
Trzeba byæ twardym. Najwy¿ej test wykaze kompletny brak si³ do zamiarów i trzeba bêdzie weryfikowac plany.
Gmera³em namietnie i wygmera³em. XO-2! Idealne po³ozenie, czêsty i szybki tranzyt! Co prawda p³ytka zmiana, ale takich w³asnie jest najwiecej, to tak± dok³adnosæ muszê osi±gn±æ.
http://brucegary.net/AXA/XO2/xo2.htmWidzê, ze to dosyæ “popularny” cel astroamatorów. Wiele osób podchodzi do tej panienki. Tylko kurcze, jakimi dzia³ami Ponad po³owa obserwacji z 12tek i 14tek. Uhhh.
Dzi¶ jest tranzyt... idealny wrêcz!
Begin Transit Window - 2454851.35 2009 1 19 20 25
PREDICTED CENTRAL TRANSIT - 2454851.41 2009 1 19 21 49
End Transit Window - 2454851.47 2009 1 19 23 13
Tylko te cholerne chmury... no i pytanie, czy uda³o mi siê zwalczyæ wszystkie sprzêtowe problemy czy nie, bo nie mia³em okazji sprawdziæ pod niebem trackingu. Oj, co¶ czuje, ¿e bedzie piêkna katastrofa http://astro-forum.org/Forum/public/style_emoticons/default/smile.gif
Nic to, jak nie dzi¶ to nastepnym razem, jestem nakrêcony jak sprê¿ynka. Zasobów energii troche mam. Jeszcze nie jedn± pora¿kê zdzier¿ê.
Pozdrawiam.
Marcin, trzymam kciuki za powodzenie. :Beer:
Ori
Walcze :)
Wyszed³em z roboty jak zwykle, luzik mam prawie trzy godziny do rozpoczêcia tranzytu Xo-2. Z palcem w uchu. Tiaa... po kilku kilometrach przesta³y dzia³ac wycieraczki. Walczy³em jeszcze z 5 minut, ale to by³a przegrana z góry wojna. Po chwili masz na szybie przyschniêt± skorupe syfu , nie widac nic. Zmarnowa³em przewie pol godziny na walki z bezpiecznikami, do domu dotarlem na 1.5h przed startem tranzytu.
Nie ma paniki. Nalezy zachowac spokój i zimn± krew. Najpierw próba otworzenia dachu. Ufff , poszed³ jak po ma¶le. Moje niedzielne walki przynios³y odpowiedni efekt (kable grzejne zamówione, ale jeszcze nie dotar³y, w ruch posz³y nieco bardziej drastyczne ¶rodki wczoraj).
Odpali³em maszyneriê. Jednak to pierwsza wzglêdnie czysta noc od momentu, jak po raz kolejny przekonfigurowa³em ca³y setup. Algin i ostrzenie zajê³o mi prawie pó³ godziny. Potem wyszukiwanie obiektu. Kurcze ciasno z czasem sie robi. W koncu jest XO-2 w centrum kadru. Jeszcze tylko kalibracja guidera i jazda.
No i pali sie :) Pierwsza klatka na 10 minut przed pocz±tkiem zjawiska (o ile nie da³em cia³a z czasem zimowym i nie jestem godzine w plecy). Tracking ca³kiem ca³kiem. Co prawda Maxim odmówi³ wspó³pracy na moim polutowanym niedawno kablu, ale soft Artemisa i PHD guide niezawodnie ruszy³y bez najmniejszych problemów.
¦ci±gam mapki satelitarne, nie wygl±da to ¼le. Niemniej po niebie przep³ywaj± ma³e baranki, które mog± namieszac. Atik do piera ma jeszcze daleko, powinien doci±gn±c do konca zjawiska... ciekawe co wyjdzie :rolleyes:
Pozdrawiam.
To, ¿e nie ma odzewu w w±tku, nie znaczy, ¿e nie czytany. Te¿ trzymam kciuki, i przecieraj te ¶cie¿ki, przecieraj! Podobaj± mi siê tematy planetek hen dalekich :helo: Pisz co wysz³o, jak najszybciej!
Pozdrawiam
Tak, zdecydowanie trzymamy kciuki. Jak znajdê trochê czasu, zacznê siê wgryzaæ w temat :szczerbaty:
Rozpalasz g³owê Hansie. Dziêki :Beer: .
Potwierdzam , czytamy.
Ja siê nie odzywam bo to dla mnie za wysokie progi i niewiele mam do powiedzenia , ale z uwag± obserwujê.
Ja te¿ trzymam kciuki. Czekamy na sukces, a w razie pora¿ki na wnioski. W ka¿dym przypadku to co¶ wniesie.
No i chmurwy.
Po zawodach, wyj¶cia z tranzytu nie bêdzie. Ale materia³ siê obrabia :) Ciekawe co wysz³o.
Panienka:
adorator:
;)
Pozdrawiam.
Hehehehe
Ja pierdziu. Widac!
WIDAÆ WIDAÆ! WIDAÆ! :lol:
Aaaaaaa!
O rany ide obrabiac dalej. Musze to dac maximowi do zrobienia, bo munipack robi takie sobie te wykresy. No i jeszcze trzeba popracowac nad dopieszczaniem, biasy, balasy i inne asy.
WIDAAAAÆ!
No to dawaj Hans, dawaj :lol: Czekamy
Surówka, bez jakichkolwiekt korekt i standardowej kosmetyki biasowo-flatowo-darkowej. Brzydka jak noc, ale to sie dopie¶ci. Tylko musze wprawy nabrac, z tego bêd± jeszcze takie wykresy, ¿e nawet dziecko potwierdzi :)
Wypasiona wersja siê obrabia. ;)
Pozdrawiam.
Czy czas zakrycia siê zgadza? Je¿eli tak, to jest sukces!!! Zweryfikujcie to, bo nie wiem, czy mam ju¿ otwieraæ szampana?
Wyglada to bardzo dobrze. Efemeryda sie zgadza!
Spojrzcie na wykres na tej stronie:
http://brucegary.net...of_observationsDzis byloby ~6 minut pozniej niz poziom zero.
Pytanie za sto punktow to o ile roznia sie efemerydy podawane przez Hans'a (ze strony
http://207.111.201.70/transitsearch/dynami...andidates.html) z tymi podawanymi z linku powyzej.
Kamil
Ten post by³ edytowany przez
ZLOKA dnia: 20 January 2009 - 03:10
Po mojemu jest ok. Ale niech tu sie jeszcze jaki¶ master w te klocki wypowie. Pierwsza klatka jest z 20:18, ostatnia z 23:08.
Klatki to 30 sek. z delayem co 30sek. Na wykresach jest konwersja zrobiona przez munipacka automatycznie do JD i widac warto¶ci. Zmiana jest w okolicach 65 klatki czyli pi razy oko z 21:23. Wedle danych efemerydy czas start dla tranzytu to 20:25 (czyli po korekcie na czas zimowy 21:25) Wiec ca³kiem ok. Ale ja mogê bredzic. Musi to potwierdzic kto¶ bardziej kumaty. Jakby co, przygotuje wszelkie pliki wynikowe z munipacka i przeka¿e gdzie trzeba. Tylko dwa s³owa co potrzebne i jak to z muniego wydobyc. Bo ja niby wiem, a jednak Yahowi przy U-gem pare razy skopane pliki pos³a³em i musia³em robic repety. Wiec dla pewno¶ci, nie zaszkodzi dok³adnie opisac co potrzebne do weryfikacji.
Pozdrawiam.
Hans, dziêki za wysokie ustawienie poprzeczki.
Nie ka¿dy jest jednak Jackiem Wszo³±.
Pomimo tego, sport to zdrowie.
:Salut:
Cze¶æ :)
Przygotowa³em pliki do niezale¿nej weryfikacji zarejestrowanego tranzytu, gdyby kto¶ mia³ ochote w tym pod³ubaæ . Na pocz±tek screen z gwiazdami porównania i odniesienia.
Ten zestaw porównawczy pozwoli³ mi na wyliczenie bledu pomiarowego
Tak to wygl±da pod munipackiem:
a tak pod maximem:
Dane do analizy s± w postaci plików tekstowych (.txt) ze zmienionym rozszerzeniami (ograniczenia za³±czników) na format adobe (.pdf). Aby je odczytac i za³adowaæ do oprogramowania analizujacego, nalezy po sci±gniêciu recznie zmieniæ koñcówkê nazwy z .pdf na .txt
plik bazowy:
xo2.pdf (18.59K)Ilo¶æ pobrañ: 53
plik po korekcie do HJD:
xo2_hcor.pdf (18.59K)Ilo¶æ pobrañ: 149
oraz plik którego nie do koñca jestem pewny, ale powinien zawieraæ zapis zakresów b³edu dla kazdego pomiaru:
xo_2with_errors.pdf (18.59K)Ilo¶æ pobrañ: 43
Prosze przy ewentualnym wyliczaniu momentu zjawiska uwzgledniæ, ¿e zegar systemowy mojego laptopa w trakcie sesji spó¼nia³ siê o równiutkie 40 sekund - jako czas referencyjny pos³uzy³o mi to ¼ród³o:
http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone...n-union/poland/Mam te¿ do was dwie pro¶by. Bardzo by mi siê przyda³a wasza pomoc.
Pierwsza sprawa to nieszczêsny flat. Czy mo¿e kto¶ podj±æ siê opisania mi krok po kroku jak za pomoc± tego co mo¿e byæ pod rek± w domu wykonaæ prawid³owego flata? Zawsze z tym mia³em mega problemy. Nigdy nie wyszed³ mi poprawny. (flat na wieczornym niebie nie wchodzi w gre. w domu jestem po zapadnieciu zmroku)
Druga sprawa to mój bias. Prosze zagladnijcie do za³±czonego w nastepnym poscie biasa. Nie jestem pewny czy jest on poprawny. To stack median± 100 latek 0.001sek
Pozdrawiam.
Ps. kurcze, nawet spakowany, plik biasa jest wiekszy ni¿ 2 mega. Moge go wys³ac zainteresowanym pomoc± via mail. Tu nie dam rady za³±czyæ.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 20 January 2009 - 13:19
Flat "na szmacie" nie jest tak prosto zrobic w podczerwieni (na ktora jest czula CCD). Jak nie mozesz zrobic wieczorem to zrob nad ranem ;D
W obserwatoriach profesjonalnych robi sie zdjecie na ekranie oswietlonym "specjalna lampka". Szczegolow nie pomne... poniewaz ich nie znam.
Czas bierze sie ze strony:
http://tycho.usno.navy.mil/what.htmlDo oceny sytuacji potrzebuje surowe dane. Jak nie masz flata na teraz... to trudno. Przydalby sie jednak w przyszlosci, poniewaz kamera zacznie sie Tobie kurzyc ;D
Kamil
Hans! Jest dobrze, bardzo dobrze! TO NARAWDÊ DZIA£A!
Cze¶æ
Stackowa³em wszystkie klatki pomiarowe, ciekawy czy by³ jakis dryf lub co¶ w tym stylu. No i zosta³em mile zaskoczony
Looknijcie na to:
Obok naszej zarejestrowanej planeciarki, po zlozeniu klatek ukaza³a siê galaktyczka PGC 21839 :) Wedle NebulaX ten k³aczek ma 17.1 magnitudo. Nie¼le jak na 30to sekundowe klatki :rolleyes:
Pozdrawiam.
Hej!
Bombarduje Ciebie dalej.
Uzylem DAOPHOT'a:
apertura = r = 6.2 px
tj. ~2.7*FWHM (standardowa apertura gdy jest rzadkie pole... wiekszosc swiatla gwiazdy jest zlapane)
IS = 35
OS = 50
IS, OS - pierscien w ktorym mierze tlo
IS i OS sa duze poniewaz blisko XO2 jest jasna gwiazda... DAOPHOT robi pewnie jakas mediane i odrzuca iteracyjnie, ale lepiej miec pewnosc, ze tlo sie liczy dobrze.
xo-2b_001:
XO2 76 731.670 500.750 11.155
322.663 41.19 0.03 0.0018
COMP 125 769.020 903.100 11.046
321.151 41.53 0.04 0.0017
XO2-COMP = 0.109 +/- 0.0025
Pewnie trzebaby miec dokladnosc do 4ech miejsc dla wartosci... niestety na razie mam taka wersje programu.
Niepewnosci sa formalne dlatego tez chcialbym "taki pomiar" porobic dla kilku nastepnych obrazow, aby moc porownac "stabilnosc krzywej", stad moje prosby dot. kolejnych obrazkow.
Poza tym:
a. przy tak jasnej gwiezdzie nie trzeba doswietlac do prawie konca studni, Twoja kamera zapewne ma jakas nieliniowosc (pewnie mniejsza niz mniejsza)... a nieliniowosci objawiaja sie na prawie pelnej studni; proponuje nastepnym razem ograniczyc sie do ~30-40 tys. zliczen
b. profile gwiazd sa bardzo nieksztaltne (patrz zalacznik); jaka moze byc przyczyna??? przy fotometrii aperturowej to nie ma wiekszego znaczenia (jesli ksztalt nie odbiega zbytnio od kolka); ale przy gestszych polach moze to byc problem np. przy robieniu fotometrii profilowej
http://lh5.ggpht.com/_aGJ78ysMQjo/SXdCez6iVKI/AAAAAAAAMAQ/rVzjPYOokCM/s800/xo-2b_001.prof.gif
Moze to jest efekt atmosferyczny krotkiego czasu ekspozycji :D... masz za duzy teleskop (sic!)?
c. gwiazda porownania jest zbyt blisko brzegu... akurat tu nie gra to roli (nie masz winietowania), lecz czasem warto przemyslec gdzie co ma byc
Koniec mojego wymadrzania.
Kamil
Male uzupelnienie:
Co tak naprawde zrobiles programem MaxIm?
Jesli jest to sprowadzanie obrazow na jedna siatke to w celach pomiarowych zlym pomyslem jest przeksztalcanie obrazka. Lepiej jest sporzadzic listy gwiazd w polu, wyliczyc przesuniecie z obrotem (ewentualnie transformacje z wyrazami wyzszego rzedu) i fotometrowac nieprzesuwane obrazy ale przesuniete (przetransformowane) XY gwiazd. Jedyne co mozna robic z obrazkami to przesuwac o calkowite wartosci X i Y.
Oczywiscie do stackowania obrazow jest to narzedzie fajne... chociaz profesjonalne stack'owanie (uzywane w Metodzie Odejmowania Obrazow) robi sie troche innym software'em.
Kamil
Ten post by³ edytowany przez
ZLOKA dnia: 21 January 2009 - 18:13
Prze¶lê wszystkie niezbedne pliki (info na PW). Chcia³bym sie te¿ odnie¶æ do tego kawa³ka:
(...)
a. przy tak jasnej gwiezdzie nie trzeba doswietlac do prawie konca studni, Twoja kamera zapewne ma jakas nieliniowosc (pewnie mniejsza niz mniejsza)... a nieliniowosci objawiaja sie na prawie pelnej studni; proponuje nastepnym razem ograniczyc sie do ~30 tys. zliczen
(...) To potwierdza moje praktyczne spostrze¿enia. Co prawda do¶wiadczenie moje w fotometrii i wykonanych pomiarach mozna liczyæ na palcach, ale zauwazy³em, ¿e najlepsze wyniki osiagam w³asnie gdy gwiazda jest do¶wietlona do okolic 30K zliczeñ. Nawet pomijaj±c liniowo¶c i nieliniowo¶æ, gwiazda robi sie du¿a, munipack wymieka bo wychodzi mu poza obszar pomiarowy - on nie potrafi liczyæ na wiêcej niz 12 pikselach, przynajmniej moja wersja (co oznacz dla niego barierê przy moim setupie w okolicach 40-45K - ja mam duze gwiazdy), maxim sobie radzi i na jasniejszych, ale jak przekraczam te 40-45K to wykresy staj± siê bardziej poszarpane.
Co do samej apertury, to najmniejsze b³êdy pomiaru osi±gam przewa¿nie dla pomiarów w okolicach 4 - 5 pikseli srednicy. Ale to oczywiscie jest zale¿ne od rozmiarów gwiazdy, a wiec i po¶rednio od ilosci zliczeñ, a wiec konsekwentnie od czasu naswietlania :) uh, dobrn±³em.
W tej chwili wydaje mi siê, ¿e ju¿ na tyle mniej wiecej opanowa³em swój setup, ¿e odczytujac jasno¶æ obiektu z mapki przed sesj± jestem w stanie intuicyjnie mniej wiêcej dobraæ czasy ekspozycji na tyle by, byc w okolicach tych 30K zliczeñ (oczywi¶cie bywa ¿e siê rypne na ca³ego) i potem walczyæ na 5cio pikselowym kregu. Na s³abszych obiektach to ci±gle troche loteria w moim wypadku. Jak ja tu jakie¶ b³êdne wnioski wyci±gam lub co¶ b³ednie interpretujê , to proszê mnie naprostowaæ :)
Pozdrawiam.
Ps. Nie zmienia to faktu, ¿e aby zarejestrowaæ tranzyt wystarczy³o odpalic teleskop i ustawiæ go gdzie trzeba ;)
-- EDIT
Tym razem trafi³em idealnie, zliczenia wedle maxima dla XO-2 bujaja siê w okolicach 36000 - 36500 zliczeñ ;)
-- / EDIT
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 21 January 2009 - 18:33
(...)
Male uzupelnienie:
Co tak naprawde zrobiles programem MaxIm?
(...)
Kamil Heh, kompletnie nic :)
Za³adowa³em po prostu do niego fity, odpali³em modu³ analyze>photometry, zaznaczy³em obiekt, gwiazde referencyj±, dwie gwiazdy kontrolne i kaza³em zrobiæ plot. Nothing more.
Pozdrawiam.
Za³adowa³em po prostu do niego fity, odpali³em modu³ analyze>photometry, zaznaczy³em obiekt, gwiazde referencyj±, dwie gwiazdy kontrolne i kaza³em zrobiæ plot. Nothing more. Jakie 'fity'? Obrazki o rozszerzeniu FIT?
Niestety nie znam programu, dlatego sie pytam co on zrobil z obrazkami?
Naglowek obrazka "xo-2b_020.fit" wyglada tak:
...
INPUTFMT= 'FITS ' / Format of file from which image was read
SWMODIFY= 'MaxIm DL Version 5.02' /Name of software that modified the image
HISTORY Align Images
PEDESTAL= 0 /Correction to add for zero-based ADU
SWOWNER = 'Gal Anonim' /Licensed owner of software
To ja sobie mysle, ze obrazek byl jednak "align"-owany (przesuwany) jakos?
Kamil
"Jakie 'fity'? Obrazki o rozszerzeniu FIT?"
- dok³adnie. Surówkê która opuszcza kamere. ¯adnych przekszta³ceñ po drodze. Pliki ci pos³a³em s± dok³adnie takie jakie opuscily ATIKa. ¯adnych operacji na nich nie robi³em. Munipack, przerabia je sobie przed sesj± po swojemu (trwa to potwornie d³ugo ale robi to na kopiach) mo¿liwe, ¿e maxim te¿ co¶ tam z nimi w locie robi, ale to musi ju¿ wypowiedzieæ siê kto¶ kto wie o czym mówi.
"Niestety nie znam programu, dlatego sie pytam co on zrobil z obrazkami?"
- nie mam pojecia, tez nie znam maxima. Moze odpowie nam kto¶ bardziej oblatany.
"Naglowek obrazka "xo-2b_020.fit" wyglada tak: (...)"
- nie uruchamnia³em alginu ani czegokolwiek innego, poszlo na ¿ywca. Je¿eli maxim cos alginowa³, to ja nie mia³em nad tym kontroli.
to widzê w nag³ówku plików po otworzeniu w textpadzie:
pierwsza klatka:
SIMPLE = T BITPIX = 16 NAXIS = 2 NAXIS1 = 1391 NAXIS2 = 1039 BZERO = 32768.000000 BSCALE = 1.000000 DATAMIN = 0.000000 DATAMAX = 65535.000000 INSTRUME= 'ATIK-314L: fw rev 1.06' EXPTIME = 30.000 DATE-OBS= '2009-01-19T19:17:59' XPIXSZ = 6.450 YPIXSZ = 6.450 XBINNING= 1 YBINNING= 1 XORGSUBF= 0 YORGSUBF= 0 XPOSSUBF= 0 YPOSSUBF= 0 CBLACK = 427 CWHITE = 1648 SWCREATE= 'Artemis ATK Capture' END
dwudziesta klatka:
SIMPLE = T BITPIX = 16 NAXIS = 2 NAXIS1 = 1391 NAXIS2 = 1039 BZERO = 32768.000000000000 0 BSCALE = 1.0000000000000000 DATAMIN = 0.000000 DATAMAX = 65535.000000 INSTRUME= 'ATIK-314L: fw rev 1.06' EXPTIME = 30.000 DATE-OBS= '2009-01-19T19:37:37' XPIXSZ = 6.450 YPIXSZ = 6.450 XBINNING= 1 YBINNING= 1 XORGSUBF= 0 YORGSUBF= 0 XPOSSUBF= 0 YPOSSUBF= 0 CBLACK = 414 CWHITE = 1682 SWCREATE= 'Artemis ATK Capture' INPUTFMT= 'FITS ' / Format of file from which image was read SWMODIFY= 'MaxIm DL Version 5.02' /Name of software that modified the image HISTORY Align Images PEDESTAL= 0 /Correction to add for zero-based ADU SWOWNER = 'Gal Anonim' /Licensed owner of software END
Mo¿e on to alginuje z automatu jak siê do niego ³aduje klatki? Mia³em tak± podjarkê tej nocy , ze ciezko mi powiedziec co tam siê po drodze dzia³o procedura by³a taka: odpali³em modu³ analyze>photometry, zaznaczy³em obiekt, gwiazde referencyj±, dwie gwiazdy kontrolne i kaza³em zrobiæ plot
Pó¿niej bawi³em siê w algin i stack IRISem, ale on siê do surowych fitów nie miesza, robi sobie kopie wszystkiego w swoim katalogu. IRISa mêcze d³u¿ej, wiec mniej wiecej ju¿ wiem jak siê zachowuje.
Pozdrawiam.
Cze¶æ.
Dosta³em od Joao Gregorio piêkny plot krzywej jasno¶ci XO-2 wygenrowany na podstawie moich plilków wynikowych z munipacka.
Joao jest twórc± bardzo pomocnego dla ³owców tranzytów portalu.
http://www.atalaia.o...exoplanetas.phpWspó³pracuje z zawodowcami oraz amatorami na ca³ym swiecie wspó³tworz±c miedzy innymi
http://brucegary.net/AXA/x.htmJak ktos ma ochote pobawiæ siê w tranzyty samemu, to polecam te dwie strony. To kopalnia wiedzy.
Pozdrawiam.
Cze¶æ :)
Przygotowa³em pliki do niezale¿nej weryfikacji zarejestrowanego tranzytu, gdyby kto¶ mia³ ochote w tym pod³ubaæ . Na pocz±tek screen z gwiazdami porównania i odniesienia.
1.JPG
Ten zestaw porównawczy pozwoli³ mi na wyliczenie bledu pomiarowego
Tak to wygl±da pod munipackiem:
2.JPG 3.JPG Pobawilem sie Twoimi danymi. Oto wyniki dla surowych obrazow :
1 gwiazdy porownania, ap = 8.0 px:
6 gwiazd porownania (strumien gwiazd dodany - stad przesuniecie w magnitudo), ap = 8.0 px:
I dla porownania krzywa z Munipack'a (ap = 5.0 px, pamietam z wymiany poczty, jesli bylo inaczej prosze skoryguj):
W kazdym rysunku roznica zakres magnitudo wynosi 0.07 mag.
Jak na moje oko krzywa z 6 gwiazdami jest "najladniejsza".
Dobra wiadomosc jest taka, ze Munipack radzi sobie calkiem niezle. Do celow praktycznych, warto poszukac czy da sie ustawic w nim parametry Twojej kamery (Atik314L): readout noise 4.0 e i gain 0.27 e/ADU, tak aby szacowal poprawnie niepewnosci statystyczne. Jesli nie ma mozliwosci tego ustawic to niepewnosci wynikajace ze statystyki ilosci elektronow (fotonow, szumu itp.) sa niepewne, zatem i niepewnosci w magnitudo nie sa oparte o fizyczne parametry kamery.
Tutaj jeszcze zaznacze, ze nie mam pewnosci co do poprawnosci niepewnosci na pierwszych dwoch rysunkach (ze wzgledu na fotometrie na obrazie surowym).
Kamil
Ciag dalszy monologu...
Wywolany do tablicy przez Jacka Pale wyjasniam kilka spraw.
Na wykresie ponizej sa niepewnosci statystyczne wyznaczenia jasnosci gwiazd w aperturze 8.0 pikseli dla gwiazd z okolic XO2b (pierwsza ekspozycja Hans'a z tego pola). Ekspozycja trwala 30 s, srednica teleskopu 12 cm. Na osi horyzontalnej (x) jest zgrubna magnitudo gwiazd w filtrze L a na osi pionowej (y) niepewnosci fotometrii wyznaczone w magnitudo przez DAOPHOTa.
i powiekszenie dla jasnych gwiazd
.
Magnitude mozna potraktowac jako zgrubne V.
Dla najjasnieszych gwiazd to jest ~0.003 mag. (XO2 ma 11.18 mag tutaj). Nie jest jednak w rzeczywistosci tak rozowo.
Prawdziwa dokladnosc wznaczenia wzglednej fotometrii zalezy od "stabilnosci" atmosfery i ten efekt najladniej widac na rysunkach z poprzedniego postu. Widac na nim, ze rozrzut punktow jest na poziomie 0.020 mag.
Kamil
Ten post by³ edytowany przez
ZLOKA dnia: 26 January 2009 - 15:42
Gratulacje Hans, tak trzymaj. Ciesze siê, ¿e Ci siê uda³o.
Hej a taki zestawik:
HEQ5, Celestron 150/1200 + Canon 1000D, da³by radê co¶ z³apaæ czy jednak to nie ta motyka?
Cze¶æ,
Zapu¶æ sesje np. 30 klatek na jakiejs zmiennej o jasnosci w okolicach 8-12mag i bujnieciu na 0.5mag. lub wiecej. Czasy klatek ustaw tak aby osiagnac 1/2 - 2/3 histogramu, a delaye tak, aby z³apac jedn± z ga³êzi jej cyklu. Potem pod IRISem wydziel fity kazdego kana³u i udostepnij gdzies. Popatrzymy i co¶ bedzie wiadomo. Jak bedzie problem z odnalezieniem odpowiedniego celu, przypomnij sie w watku kiedy planujesz obserwowaæ (pogoda , mozliwo¶ci itd.) a znajdziemy Ci cos. Gdy bêdziesz mia³ problemy z wy³usakniem z RAWów twojego aparatu odpowiednich plików pod IRISem, równiez daj znac na watku, pokierujemy. Samo ustawianie czasów musisz wybadac manualnie, (masz opcje wyswietlania histogramu w aparacie) na sucho nie ma jak odpowiedziec, bo to zalezy od jasno¶ci gwiazdki celu. Ale to generalnie bedzie spoczywac na tobie. Nie ma wielkiej paniki, wazne aby nie przepalic i aby soft mia³ co mierzyæ.
Pozdrawiam.
Hej a taki zestawik:
HEQ5, Celestron 150/1200 + Canon 1000D, da³by radê co¶ z³apaæ czy jednak to nie ta motyka? http://207.111.201.70/transitsearch/dynami...candidates.html, najlepiej wybrac te z P = 100% i jak najwieksza glebokoscia Depth % oczywiscie trzeba tez brac pod uwage wspolrzedne na niebie i dlugosc tranzytu.
W sobote nad ranem (czas uniwersalny):
XO2b:
2454890.59 2009 2 28 2 7 2454890.65 2009 2 28 3 31 2454890.71 2009 2 28 4 56
http://brucegary.net/AXA/XO2/xo2.htmNie przepal gwiazdy dla ktorej jest tranzyt i miej jakies gwiazdy porownania w polu. Zrob kilka DARKow (najlepiej przed i po) o czasach ekspozycji porownywalnym z tym co bedziesz robic dla tranzytu. Zapis oczywiscie RAW. Jesli IRIS nie obsluguje to wyciagne Tobie 4-kolory przy pomocy dcraw.
Powodzenia,
Kamil
Dziêki wam,
postaram siê co¶ zdzia³aæ :Salut:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl