Yukon 6-100x100 w warunkach górskich 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

By³em w sierpniu kilka dni w Czeskich Beskidach /na p³d. od Ostrawy/. Zabra³em ze sob± Yukona 6-100x100, aby go przetestowaæ w warunkach górskiego nieba i stwierdziæ, co mo¿na nim zobaczyæ. Pogoda by³a ca³kiem niez³a /niebo super gwia¼dziste/. Najbardziej interesowa³o mnie jak wygl±daj± epsilony Lutni i czy dadz± siê rozdzieliæ. Nieraz na forum pada³y opinie, ¿e Yukon sobie z nimi radzi. Niestety nie mogê tego potwierdziæ. Pomimo ¿e seeing by³ ca³kiem niez³y, epsilony nie da³y siê "posiekaæ" /a próbowa³em tego dokonaæ przez kilka dni, a raczej nocy/ i obecnie uwa¿am, ¿e jest to poza jego zasiêgiem. A je¶li nie uda³o siê tego dokonaæ w górach, to raczej miêdzy bajki nale¿y w³o¿yæ opowie¶ci, ¿e jest to mo¿liwe w warunkach miejskich.
Ogólnie mogê podsumowaæ, ¿e Yukon jest ciekawym sprzêtem wyjazdowym w swojej kategorii cenowej, ale nie nale¿y siê po nim spodziewaæ rzeczy niemo¿liwych.
Poniewa¿ mia³em obiektywowy filtr mylarowy, obserwowa³em tak¿e codziennie powierzchnie s³oñca. I tu kolejna refleksja ... Yukon nie bardzo sobie radzi zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. W zimie przy ujemnych temperaturach jako¶æ obrazu spada po ok. 30 min. obserwacji. Z kolei latem przy nagrzanym korpusie, nie zawsze mo¿na uzyskaæ ostry obraz przy max. powiêkszeniach.
Mo¿e kto¶ z uczestników Forum te¿ mia³ okazjê przetestowaæ Yukona w akcji, to chêtnie zapoznam siê z jego spostrze¿eniami.
Pozdrawiam - M.B.

P.S. M31 na nocnym górskim niebie przez lornetkê 7x50 to wspania³y widok ![/b]



OK, ale czy nie lepiej i przyjemniej wzi±æ ze sob± w góry jak±¶ du¿± "pancern±" lornetê zamiast plastikowego zbyt delikatnego leciutkiego refraktora Yukon 100mm - np. "pancern±" lornetê BPC 26x70 dobr± i do Ksiê¿yca i planet, i do du¿ych jasnych DS przy przyjemnej obserwacji obuocznej? Testowa³em krótko osobi¶cie Yukona i muszê powiedzieæ ¿e niespecjalnie mi siê podoba³a jego wiotka plastikowa lekka obudowa - sprawia³a wra¿enie jakby po jednym "impakcie" chcia³a siê rozsypaæ/po³amaæ. Poza tym widoczna potê¿na dystorsja na brzegach, spore aberracje chrom. i sf. , nie mog³em te¿ "z³apaæ" fokusa przy max. powerze 100x na kilkaset metrów a mam "zaledwie" +2,5D na prawym oku....musia³em zmniejszyæ power zoomem do ok. po³owy max. aby z³apaæ fokus. No ale tak to jest w "refraktorze" 100mm za 1000z³, taka klasa jako¶ciowa, i tak ten Yukon 100mm ma dobry stosunek mo¿liwo¶ci/cena. Wg mnie ten Yukon 100mm nadaje siê raczej jako dzienna luneta obserwacyjna lub sprzêt balkonowy do astro a nie astronomiczny "polowy" traveler górski nara¿ony na ró¿ne uderzenia... w tej roli travelera bardziej do mnie przemawia metalowy solidny ZRT 457 - poza tym jest ok. 3x tañszy...

Prawde mowiac nie dziwi mnie, ze nie dalo sie rozdzielic epsilonow. To jednak refraktor 10cm za jedyne 1,000zl i do tego zoom, a epsilony to dosyc wymagajace obiekty. Kosmiczny design to jednak nie wszystko...


np. "pancern±" lornetê BPC 26x70 dobr± i do Ksiê¿yca i planet,
:shock: :shock: A co ciekawego zaobserwowa³e¶ na planetach przez t± lornetkê przy tym powiêkszeniu? Nie mam na my¶li faz Wenus.




ale czy nie lepiej i przyjemniej wzi±æ ze sob± w góry jak±¶ du¿± "pancern±" lornetê zamiast plastikowego zbyt delikatnego leciutkiego refraktora Yukon 100mm

Lepiej wzi±æ jedno i drugie, o ile s± ku temu mo¿liwo¶ci /tak w³a¶nie zrobi³em/ :wink: Yukon i BPC 20x60 wzajemnie siê uzupe³nia³y. Mo¿e Yukon nie jest sprzêtem z górnej pó³ki, ale ma jednak spory power, no i jego podatawow± zalet± s± zarówno ma³e gabaryty jak i niewielka waga /to do¶æ uniwersalna luneta zarówno w dzieñ jak i w nocy/. Co do plastikowej obudowy Yukona ... to do¶æ wytrzyma³e tworzywo przypominaj±ce trochê tward± gumê, a o ka¿dy sprzêt optyczny nale¿y dbaæ. Choæ przyznajê Ci racjê Marcin, ¿e obserwacja obuoczna to jednak spory komfort.
Pozdrawiam - M.B.

OK Marku, a nie masz problemów z fokusem przy 100x na Yukonie jak masz okulary (chyba ¿e -), jak wy¿ej pisa³em mam +2,5D na prawym oku i ju¿ mi Yukon nie ³apa³ fokusa...

[quote]a nie masz problemów z fokusem przy 100x na Yukonie jak masz okulary[quote]

No có¿ ... o uzyskiwanej przez Yukona ostro¶ci obrazu przy max. powiêkszeniach mo¿na du¿o pisaæ. Jak w ka¿dym zoom-ie mo¿na mieæ pewne zastrze¿enia przy max. powiêkszeniach /od ok. 80 - 100x/, choæ w normalnych warunkach temperatury powietrza nie wygl±da to jeszcze najgorzej. K³opoty zaczynaj± siê w skrajnych temp. otoczenia. Np. zim± przy ujemnej temp. - tak jak ju¿ pisa³em - po ok. 20 - 30 min. jako¶æ obrazu bardzo siê pogarsza. Pozornie jest to troche niezrozumia³e, bo powinno byæ akurat odwrotnie, gdy¿ ca³a luneta siê wych³adza i dostosowuje do warunków otoczenia. Osobi¶cie s±dzê, ¿e winne za ten stan rzeczy s± niew³a¶ciwie dobrane materia³y z których zbudowana jest luneta /chodzi mi o niejednolity wsp. rozszerzalno¶ci cieplnej/ ... ale to tylko moje przypuszczenia. Podobne zjawisko zaobserwowa³em gdy luneta jest bardzo rozgrzana /s³oneczny, upalny dzieñ/ ... wtedy te¿ nie mog³em uzyskaæ ostr¶ci przy max. powiêkszeniach.
Byæ mo¿e Yukon zosta³ zaprojektowany dla umiarkowanych warunków klimatycznych :wink: A co do okularów, to noszê minusy /-2,0/ i raczej mi to nie przeszkadza w obserwacji /oczywi¶cie zdejmujê je przy korzystaniu z lornetki lub lunety/.
Pozdrawiam - M.B.

To -2.0D t³umaczy sprawê - jeste¶ wobec tego krótkowidzem i niestraszne Ci nastawy na bli¿sze odleg³o¶ci rzêdu nawet kilkudziesiêciu metrów... a ja jako dalekowidz z +2,5D na prawym bez okularów na nosie nie z³apiê wobec tego fokusa w Yukonie 100... po prostu konstrukcyjnie Yukon ma ogniskowanie ustawione raczej na dalsze odleg³o¶ci, niestety...


To -2.0D t³umaczy sprawê - jeste¶ wobec tego krótkowidzem i niestraszne Ci nastawy na bli¿sze odleg³o¶ci rzêdu nawet kilkudziesiêciu metrów... a ja jako dalekowidz z +2,5D na prawym bez okularów na nosie nie z³apiê wobec tego fokusa w Yukonie 100... po prostu konstrukcyjnie Yukon ma ogniskowanie ustawione raczej na dalsze odleg³o¶ci, niestety...

Lunety chyba do tego s³u¿± aby obserwowaæ odleglejsze obiekty, do czytania s³u¿y lupa :wink:



To -2.0D t³umaczy sprawê - jeste¶ wobec tego krótkowidzem i niestraszne Ci nastawy na bli¿sze odleg³o¶ci rzêdu nawet kilkudziesiêciu metrów... a ja jako dalekowidz z +2,5D na prawym bez okularów na nosie nie z³apiê wobec tego fokusa w Yukonie 100... po prostu konstrukcyjnie Yukon ma ogniskowanie ustawione raczej na dalsze odleg³o¶ci, niestety...

Lunety chyba do tego s³u¿± aby obserwowaæ obiekty z dalszej odleg³o¶ci, do czytania s³u¿y lupa :wink:


Dobra, tylko po co a¿ ca³y zakres fokusa na nieskoñczono¶æ i nic siê nie da bli¿ej bez szkie³ korekcyjnych... Po co wobec tego regulacja fokusa w ogóle... Projektanci chyba powinni uwzglêdniæ ¿e obserwujemy nie tylko gwiazdy a czasem co¶ ziemskiego a tak¿e ¿e ludzie maj± wady wzroku in plus i minus.

Witam Wszystkich :)
Mam Pytanie do u¿ytkowników tego YUKONA. Ogólnie jest on chwalony, ¿e jest ca³kiem niez³y i uniwersalny. Znalaz³em w necie fotki "jak przez niego widaæ"

http://www.opticstor...Yukon%20100.htm

No i jak na moje oko, to za dobrze nie jest, nawet kiepsko. Jak te fotki maj± sie do rzeczywisto¶ci ?

Kilka lat temu mo¿e by³a to alternatywa.
Dzisiaj przy takim wyborze odpu¶ci³ bym sobie ten refraktor.

Pozdrawiam
Pawe³ Maksym

PS
Witam kolejn± osobê z ³ódzkiego


...Dzisiaj przy takim wyborze odpu¶ci³ bym sobie ten refraktor....
To prawda, daj sobie spokój z Yukonem 25x100...do astro za bardzo siê nie nadaje. No chyba ¿e zamierzasz go u¿ywaæ do obserwacji przyrody.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl