Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
I sta³o siê,po ok 3 miesi±cach czekania na now± rurê wczoraj uda³o siê mi wraz ze Zbyszkiem wymieniæ stara tubê PCV na metalow± ocynkowan±.
Ca³o¶æ z³o¿ylismy praktycznie w 1 dzieñ,od "surowej" rury ,po pe³nosprawna tubê optyczn± :D
Ale po kolei...
Stara rura firmy U mia³a wymiary 250/930(za krótka,cela wystawa³a ok 1mm poza brzegi,co uniemo¿liwia³o mi bezpieczne stawianie jej na ziemi <_< .Pozatym by³a bardzo ciê¿ka ,pusta wa¿y³a 5,5 kg :angry:
Z kolei rura ocynkowana o wymiarach 241/1000 wa¿y 2,5 kg :szczerbaty: ,wiêc ró¿nica kolosalna.
1) rura prosto ze sklepu.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Rura przemalowana czarnym akrylem.
Zbyszek precyzyjnym narzêdziem wycina otwór na wyci±g okularowy :D
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Kolejne czynno¶ci...
Za³±czone miniaturki
Dalej...
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Promil, jak ju¿ tak g³êboko ingerujesz, to teraz jest doskona³y pretekst... ¿eby wywaliæ ten z³omowy focuser, co widaæ na fotce i zainwestowaæ w co¶ sensownego. (¿adnych problemów z zakresem pracy spasowyswaniem itd. bo i tak wszystko rozbebeszone i bêdziesz musia³ to zrobiæ).
Pozdrawiam.
Ups, Sorry za wcinkê, nie za³apa³em ¿e jeste¶ w trakcie dziergania wiêkszej ca³o¶ci :(
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 06 July 2007 - 13:34
Nastêpne,wcze¶niej wszystko by³o wypoziomowane.
Do Hansa,w³a¶nie wymieni³em na lekki z super ciezkiego 1,1 kg szukacza,ale Twoja opinia jest s³uszna.
Za³±czone miniaturki
A praca trwa :D
Za³±czone miniaturki
I na koniec w ca³ej okaza³o¶ci :D ,potrzebne s± jeszcze poprawki kosmetyczne,skrócenia za d³ugich ¶rub przy obejmach,zamocowanie coolera z regulacja ,przemalowanie obejm.
Chcia³bym podziêkowaæ Zbyszkowi za to ,ze po¶wiêci³ tyle czasu oraz za bezinteresown± pomoc oraz fachowe porady.
Zbyszek dziêkujê :notworthy: :Beer: :Beer:
Wymiana mia³a na celu:
-obni¿enie masy ca³o¶ci,
-lepiej siê wych³adza,
- o ironio ,tuba z wrêgami jest sztywniejsza ni¿ orginalna PCV :blink: :D
Za³±czone miniaturki
l
l
Koszta czê¶ci:
-Tuba 50z³,
-wrêgi 5z³,
-farba czarny po³ysk i mat 25z³,
-wkrêty i ¶rubki 5z³
Ca³o¶c ok 100z³ ,ale wiêkszo¶æ rzeczy uda³o mi siê za³atwiæ po znajomo¶ci(stolarz,tokarz).
Teraz tylko czekaæ na pogodê i do dzie³a :D
P.S Orginalna tuba(Uniwersa³) optyczna ju¿ po odchudzeniu wa¿y³a ok 12 kg,teraz wa¿y 7kg,czyli tym samym uby³o 5 kg,a za tym równie¿ 5 kg mniej na przeciwwadze monta¿u= ok-10kg!
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 06 July 2007 - 14:00
Panowie na takich pomys³ach swiat zbudowali... ciekawe czy tuba plastik nioe bedzie kurzu przyciaga³a....
moje gratulacje Panowie - tak siê robi co¶ z niczego
Tuba w³asnie zosta³a wymieniona z PCV na metalow± ,a nie odwrotnie :Salut:
No teraz to ten telep jest ju¿ s³awny, to chyba najwiêksza modernizacja teleskopu U w historii :szczerbaty:
Mam nadzieje ¿e spe³ni Twoje oczekiwania- s±dz±c po nowych parametrach na pewno :Beer:
Jedno co mi troszkê oko wykrêca to te wrêgi, strasznie krzywo wyciête :blink: wybacz ale musia³em zwróciæ na to uwagê, taki ju¿ jestem :szczerbaty:
Adam,s³uszna uwaga lecz nie trafna.
Wrêgi wewnatrz tuby by³y wycinane na tokarce do drzewa.
tobie chodzi o ostatni pierscien mocujacy cele z lustrem.jest tak powycinana,poniewaz w 3 miejscach usytuowane sa sprê¿yny amortyzacyjne,ktore zahaczaja o ten pierscien.Pozatym, wszystko jest na styk i dlatego trzeba by³o porobic wciêcia równiez z powodu podk³adek gumowych lekko dociskajcych lustro.
Wszystko by³o zaplanowane ,a wczesniej ciete na tokarce :Salut:
No to spud³owa³em, zwracam honory :Beer:
Przyda³o by siê jakie¶ wykoñczenie koñca tuby tak aby nie by³a taka "ostra" ale to pewnie zwiêkszy³oby troszkê jej masê.
Ten post by³ edytowany przez
grzybek80 dnia: 06 July 2007 - 15:32
Twoje Sokole Oko jak zawsze czujne :D
Masz racjê brzegi sa ostrawe,musze nad tym pomyslec.
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 06 July 2007 - 15:39
Dlaczego zostawili¶cie a¿ tyle miejsca za cel±, wydaje mi siê ¿e im krótsza tuba tym lepiej :Salut:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=22005
Ale dociekliwy i s³usznie.
Wiêc,orginalna tuba z U mia³a takie parametry 250/930mm.Cela z lustrem niebezpiecznie wychodzi³a ok 2mm poza tube ,co uniemozliwia³o stawianie jej na ziemi,to po pierwsze.
Po drugie ,nowa tuba jest d³u¿sza tylko o 70mm ,co pozwala mi "schowac" celê oraz zamocowac tam wentylator z regulatorem obrotów ,który dosta³em od Ciebie. Teraz wszystko jest zabezpieczone i bezproblemowo moge stawiac tub± na ziemi.Te 70mm blachy 0,5mm to jaki dodatkowy balast?,pozatym wszystkie teleskopy o ogniskowej np.1000mm maja tube d³ugosci tej ogniskowej ,wiêc wszystko jest tu zachowane.
To szlachta z Zywca da³a cia³a z t± 930mm rur± <_<
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 06 July 2007 - 16:05
Rura przemalowana czarnym akrylem.
Zbyszek precyzyjnym narzêdziem wycina otwór na wyci±g okularowy :D Dla sprostowanie,po wycieciu otworu ,ca³osc by³a dopieszczona papierem sciernym i otwor jest symetryczny.
Sam zdziwilem sie latwoscia zlozenia tuby. Wregi szpachlowka samochodowa przyklejine i wzmocnione .
Wyczernienie matem akrylowym szybko schlo . Zdecydowana wiekszosc prac wykonal Jarek. Dopasowywal wregi, kleil, malowal , przykrecal . W starej tubie byly problemy z kolimacja bo byla lekko krzywa . W nowej srodek pajaka na srodku tuby wystarczylo zamocowac, wstepnie ustawic srodek LG na srodek pajaka i prawie kolimacja pasowala . Musialem tylko troche pogimnastykowac sie z ustawieniem LW , szczegolnie jego wyskokosci .
Mialem do czynienia z kilkoma telepami co tuby maja troche krzywe. Bardzo ciezko takie telepy skolimowac, trzeba pajak przestawiac, wyciag czy lustro w celi . Duzo prosciej od razu wymienic tube tak jak Jarek.
Tuba mogla byc krotsza, ale jak ktos mial za krotka to woli dluzsza. Taka tez fachowcy zrobili i zawsze mozna skrocic. Poruczko na koncach swoich tub dawal czarne paski blachy aby krawedzie wzmocnic i nie byly ostre.
Przy okazji Jarek sprawdzal jak wyszla przerobka 2" Plosla produkcji z AK . Mam go od Hansa i tak jak pisal nie pasuje do swiatlosilnych telepow . Po kupieniu szkielek
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=250130113033 mialem material do modyfikacji okularu .
Kupione tam 2 klejone soczewki ustawilem brzuszkami do siebie z dystansem z ebay. Soczewke oczna okularu z AK pozostawilem, dystans wymienilem na 2 z ebay bo soczewki sa troche mniejsze i wpadaly w oryginalny z okularu. Dalej w korpus okularu wlozylem te 2 soczewki z ebay i przymocowalem oryginalnym pierscieniem tylko odwrotnie wkreconym . To tak wstepnie do testow zlozylem . Okular ma ok 35 mm ogniskowa, kat ok 60 st i w F5 ostrzy min w 3/4 pola . :) . Jest jasny.
Szkielka kupione na ebay i zlozone w/g instrukcji sprzedajacego daja gorszy obraz i duza aberacje chromatyczna. Wprowadza ja soczewka oczna . Dlatego podmienilem ja z okularu AK. Jak nie do telepa to do szukacza jak znalazl bo 60 st ma zalety .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 07 July 2007 - 19:44
Zbyszek jak zawsze skromny ,a tak naprawde to on wykona³ 2/3 roboty :Salut:
Dzis zamocowa³em wiatraczek i regulator obrotow by Grzybek80 :Beer:
Co do wspomnianego posk³adanego przez Zbyzka okularu 2" ,to poprostu masakra.Mimo duzej swiat³osily mojego telepa f5 obraz jaki daje ten okular rzuca cz³owiekiem o ziemiê :blink:
Pogoda by³a w kratke wiec tylko testowalismy go na oddalonym jakies 200-300m kominie elektrociep³owni.
Obraz praktycznie w ca³ym polu ostry ,jasny ,wyrazny ,tylko na brzegach juz by³o lekko gorzej.Dla mnie rewelka ,a dla porownania moj K 32mm 2" ma na "noc" przy tym sk³adaku.
Wczoraj zamontowa³em wentylatorek z regulacj± obrotów,skróci³em ¶ruby w obejmach oraz sprawy kosmetyczne.W nocy rozpocz±³em testy,który wypad³y swietnie mimo do¶æ jasnego nieba.
Po pierwsze wreszcie ta kultura obserwacji ,kiedy na monta¿u jest ³±cznie 10 kg mniej,lekko¶æ manewrowania tub± optyczn± Wink Narazie monta¿ ustawia³em na GP bez lunetki biegunowej(mam zamiar kupiæ),tylko poprzez otwór w RA z takim plastikowym "celownikiem".Potestowa³em na M13 z ró¿nymi powiêkszeniami i nawet przy pow. 200x M13 bardzo d³ugo by³a w polu widzenia co bardzo mnie ucieszy³o.Pózniej ustrzeli³em jeszcze kilka DS i w 100% optycznie wszystko jest zgrane i dobrze ustawione.Ciasne uk³ady porozdzielane.
Teraz nareszcie przysz³a pora aby zaopatrzyc mój montaz w lunetkê biegunow±...
Cena orginalnej Vixena do GPX kosztuje majatek :blink: ,wiêc musia³em poradzic sobie inaczej.
Uda³o mi sie odkupic w dobrym stanie lunetke Soligor'a,a znajomy tokarz dorobi³ mi taka tuleje i dopasowa³ tak gwinty ,ze teraz bez problemu moge j± zamocowac.
Zapodaje kilka fotek-dla zainteresowanych :D
Za³±czone miniaturki
Wygl±da ¶wietnie, ciekawe jak w praktyce siê spisze :Salut:
Zosta³a jeszcze sprawa podswietlenia tej lunetki,ale w najbli¿szym czasie postaram siê z tym uporaæ.
Ju¿ do mnie idzie poczta tak± swiec±c± wsuwka do w³asów ze swiec±ca diod±.Na taki patent wpad³ JaLe i twierdzi ,¿e wszystko dzia³a :D
Zosta³a jeszcze sprawa podswietlenia tej lunetki,ale w najbli¿szym czasie postaram siê z tym uporaæ.
Ju¿ do mnie idzie poczta tak± swiec±c± wsuwka do w³asów ze swiec±ca diod±.Na taki patent wpad³ JaLe i twierdzi ,¿e wszystko dzia³a :D Promil, nie chcia³ bym byæ ¼le zrozumiany. Gratuluje w³o¿onej roboty i pomys³owo¶ci. Mam jednak uwage podstawow±. Podswietlenie lunetki, czy w ogóle lunetka, to najmniejszy przyszcz z calej tej zabawy. Olej to równo. Zacznij kombinowaæ przyzwoity wyci±g do tej tuby. To on decyduje o komforcie obserwacji i o tym co z niej wyniesiesz. Ju¿ jest trochê po ptokach, bo tuba jest wymieniona i mo¿e siê okazaæ, ze po zakupie wyci±gu, znowu bêdzie trzeba gmeraæ przy celi. Ale powa¿nie, dobra rada wujka zgreda. Skup siê na najwa¿niejszym. PF to przyszcz, da siê bez niego ¿yæ (metoda dryfu choæby). Wszelkie kombinacje z baflami czy ASCT to te¿ pic na wode fotomonta¿, gdy nie masz dobrego fokusera. To jest klucz do ostro¶ci obrazu, gdy masz ju¿ kawa³ek normalnego okularu. Reszta, to mniej lub bardziej zbyteczne dodatki.
Pozdrawiam.
Ps. Gratulacje konsekwenci w ATMie. Wiem jak du¿o czasami kosztuje cz³owieka doprowadzenie jakiego¶ zamys³u do koñca.
Sens wreg :z pewno¶cia masz racjê lecz po pierwsze:
-dla mnie najwazniesz± rolê spe³niaja te dwie nad i pod wyciagiem ,które jednak"t³umi±"odbite swiat³o,
-reszta wrêg mia³a na celu usztywnienie tuby i to zrobi³a,
- lepszy wyciag,napewno kiedys,ale i tak zrobi³em milowy krok w porównaniu z tym co mia³em do tej pory czyli 1,25" Uniwersa³,
-zbyteczne podswietlanie lunetki?Kiedy w ciemna noc patrzê przez t± lunetkê to nie mam szans na to ,aby mapka by³a widoczna,wiêc takie podswietlenie napewno w tym pomo¿e.
Hans ,nie wiem czy czyta³es za³o¿ony przeze mnie temat o zniszczonym montazu GPE?Mo¿e nie zauwazy³es jak kilka osób probowa³o mi wmówic ,¿e to chyba moja wina iz montaz jest niesprawny <_< ,a kiedy zadali mi pytanie jak ustawiam montaz na GP w podanej sytuacji (kiedy obiekt znika³ z pola widzenia np. w Pl 20mm po 20s),to oczywiscie chórem oznajmili mi,¿e BEZ LUNETKI BIEGUNOWEJ ANI RUSZ! I abym sie w ni± zaopatrzyl a pozniej testowa³ montaz i prowadzenie,a nie z góry zak³ada³ ,¿e montaz jest spiep...........ny.
Bo takim ustawianiem na oko ,to ja sobie mogê............
Kupi³em,przerobi³em mocowanie i chce teraz potestowac.
Prawdziwym astrofotografem nigdy nie bêde z czym sie liczê.
Traktuje to jako zabawê :D
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 28 July 2007 - 22:42
Pod¶wietlenia do lunetki nie musisz ³omotaæ "do" lunetki. Ja od ponad roku u¿ywam zwyk³ej czerwonej diody wyszarpanej z jakiej¶ badziewiastej zapalniczki. Po prostu przy¶wiecam sobie ni± z góry, z boku tak, aby poblask od tulei pad³ na obiektyw PFa i po problemie. Sprawdza siê znakomicie. Wrêgi rozumiem, sam swojego cartoonscopa wzmocni³em dwiema "alufelgami" ;) Po prostu staram siê przekazaæ, ¿e najwa¿niejsza w teleskopie, po optyce, jest mo¿liwo¶æ precyzyjnego ustawienia ostro¶ci z dowolnym okularem. A s± jak wiesz szk³a wa¿±ce zdrowo poad kilogram i w tym momencie ¿aden normaly cierny fokuser nie ma szans. Cofki, wyjazdy, luzy osiowe, no po prostu kaplica. Przyzwoity crayford da ci kontrole nie na poziomie milimetrów, a dziesi±tych czê¶ci milimetra. Co komu po pentaxie w wyci±gu, jak ten wyci±g ani nie potrafi go utrzymaæ, ani wyostrzyc.
Rozumiem, ¿e walczysz z wieloma sprawami jednocze¶nie (odchudzanie tuby, ASCT, PF) ale najwa¿niejszy moim zdaniem ze wszystkich tego typu akcji jest fokuser. To on jest odpowiedzialny za 90% sukcesu.
Zobaczysz jak wymienisz :)
Pozdrawiam.
Mam kilka uwag, zacznê od pierwszej dotycz±cej lunetki biegunowej.
Widzê ¿e lunetka biegunowa wkrêcana jest na sta³e bez mo¿liwo¶ci regulacji-justacji, ustaw monta¿ tak by widzieæ w dzieñ jaki¶ daleki obiekt przez lunetkê biegunow± i sprawd¼ , czy poprzez ca³kowity obrót osi lunetki krzy¿ w ¶rodku przy obrocie obraca siê bez robienia kó³eczka, powinien sie obracaæ w punkcie przeciêcia .
Je¿eli krzy¿yk robi kó³eczko powiniene¶ zaopatrzyæ lunêtkê w dodatkowy pier¶cieñ z trzema ¶róbkami umo¿liwiaj±ce jak najdok³adniejsze ustawienie lunetki-jej zcentrowanie.
Jest to istotne przy d³ugich ogniskowych fotografowanego obiektu np. planet, ale równie¿ ma znaczenie w fotografowaniu DS, poniewa¿ im mniejszy b³±d ustawienia tym lepiej.
Hans,przyjacielu jesli mogê Cie tak nazwaæ :D
ASCT by³ zrobiony ju¿ w zesz³ym roku,wyciag to orgina³ jak w ka¿dej Syncie np.200/1200-tez wymieniony rok temu.PF zakupiony miesi±c temu ,w tym tygodniu zamocowany.Co do podswietlenie lunetki ,to za piwo/wa ,mam od JaLe z takiej jak mi pisa³ wsuwki do w³osów z dioda swiecaco na czerwono dla ma³ych dziewczynek.Mocowa³ to u wylotu RA ,wiec macie podobne pomys³y.
Tuba musia³a byc wymieniona z racji i¿ orginalna z U wa¿y³a 5,5kg pusta :blink: !Teraz wa¿y 2,5 kg,a ca³a tuba optyczna z barlowem 2" z AK + EOS 350D 8,5kg max.
Co do wyciagu ,to pomyslimy :D
Ten post by³ edytowany przez
promil dnia: 28 July 2007 - 23:19
Hans ma nie stety racjê :D , wi±¿e sie to z kosztami wiêc powoli , i tak to co robisz to ogrom pracy, popracuj na tym co masz a jak pójdziesz dalej w t± grê sam siê przekonasz ¿e sprzêt to po³owa sukcesu , a dobry sprzêt no to sam fotki robi jak mówi niejaki Adam J. :D
gdzie mo¿na kupiæ tak± metalow± tubê?
pozdrówka
Rurê zamówi³em w sklepie z artyku³ami gospodarstwa domowego tzn. w Cieszynie jest taki sklep.Ale mysle ,¿e mo¿esz popytac wszedzie tam ,gdzie zajmuja sie monta¿em wentylacji i klikatyzacji.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl