Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam zamiar siê dzisiaj wybraæ w Góry Sowie w okolice prze³êczy Walimskiej. Wyjazd oko³o 21:00 powrót po 3:00. Mogê zabraæ z 1-2 osoby - zale¿y ile sprzêtu.
Wyjazd jeszcze do potwierdzenia wieczorem, jakby siê mia³a ¼le rozwin±æ sytuacja pogodowa. Zapraszam.
pozdr
th
Witam, te¿ siê zapisuje!
pozdrawiam Dari
Witam, ja reflektuje jak najbardziej, sprzetu zero wiec zajmuje malo miejsca, czekam na potwierdzenie :Salut:
Chmurki rozwia³o wiêc jedziemy.
Ironman sk±d jeste¶? zadzwoñ do mnie, aby siê umówiæ.
spotykamy siê o 21:00 na McDonaldzie na BP na Karkonoskiej
Ten post by³ edytowany przez
teha dnia: 25 July 2006 - 19:54
szkoda ze wczesniej nie usiadlem do kompa :(, wypilem jakies piwko :Beer: no i nie pojade :(
marcin
Ko³o godziny 22:00 dotarli¶my na miejsce. Ekipa w ska³dzie Marek,Darek, Bartek, Robert i ja. Najpierw próba na samej prze³êczy, gdzie by³o ognisko. Zjechalismy trochê ni¿ej do skrzy¿owania na Glinnno i potem jak¶ poln± drog± wzd³u¿ grzebietu wyjechali¶my na ³adnie wykoszon± ³±kê. Jedyne ¶wiate³ko to o¶wietlona wie¿a i nadajnik na Wlk Sowie. Przeszkadza³o tylko przy obserwacjach Strzelca, jak obiekty siê z nim tranzytowa³y. Niebo nie by³o jednak ciemne jakby sie chcia³o. Lipcowa noc, to jeszcze s³aba noc. Wiaterku zero, ³adne stabilne powietrze - wysoko¶æ oko³o 700 npm.
Najpierw musia³em siê rozprawiæ z zagwodzk± z niedzielnych obserwacji - mg³awic± planetarn± ngc6629 (tu¿ przy m22); okaza³o siê, ze starhopping mi siê popiórka³; porz±dnie przysi±¶c i przy 160x w ciagu 3 gwiazdek, ¶rodkowa zaczê³a siê rozlewaæ; za ma³o jednak, aby wy³uskaæ gwiazdkê centraln± ( ta jest podobno to chwycenia)
tu¿ na horyzontem pomiêdzy dwiema gammami Strzelca kulista ngc6522. Gromadkê tu¿ obok nie za³apa³em, ale Robert j± wychwyci³.
potem by³y dwie gromadki kuliste poni¿ej Laguny;
najpierw dostrzeg³em ngc6553; jest bardziej zwarta, ³atwiutka, nic nie da³o siê rozdzieliæ; na godzinie 8 od niej dwie jasne gwiazdki,, jakby wskazujace na ni±; bli¿ej m8 jest ngc 6544; wiêksza, bardziej rozlaz³a; widaæ nawet parê gwiazdek, ale nie wiem czy to nie sa jakie¶ gwiazdki t³a.
gdzie¶ w tym momencie roz³adowa³ mi siê accu od napêdu; jego wygodê zauwa¿a siê jak zabraknie.
zrobi³em kolejne podej¶cie do galaktyki Barnarda (ngc6822); liczy³em, ¿e wysoko¶æ na tyle poprawi przejrzysto¶æ, ¿e uda siê j± ustrzeliæ; przejrzystoæ by³a super; ale jak dla mnie niebo by³o za jasne i nic z tego - znowu na pocieszenie zosta³ Little Gem ( planetarna ngc6818) - ³atwy obiekt.
Kolejne podejscie do Pal 10 te¿ spe³z³o na niczym, to by³y najlepsze dotychczas warunki, przy jakich próbowa³em zmierzyæ siê z tym wyzwaniem - wci±¿ bezskutecznie.
Dosiad³em siê na koniec do gromadki galaktyk Abell 2197 nie daleko od 30 Her. Pierwszy ³atwy strza³ w ngc6173 - z jasno¶ci± 12.1, ¿eby "zakotwiczyæ" siê w polu. reszta ju¿ by³a znacznie trudniejsza. Tu¿ obok w kierunku Pn uda³o siê wy³uskac dwie galaktyki ngc6174 (15.42 mag) oraz PGC0058334 (15.30 mag). Troszke dalej na Wsch by³a zawieszona miêdzy dwoma gwiazdkami ngc6175 (14,7mag); w okolicy jeszcz z ³atwych by³a ngc6184 (14.8 mag). Podej¶cie do kompa, aby sprawdziæ kolejn± PGC0058397 i chyba, chyba, pwrót do do okularu i co jest grane, okular zaparowa³ czy co? rzut oka na niebo, a tu herkules ca³y zasnuty w chmurach; w 15minut ca³e niebo siê zaci±gnê³o.
Przysz³o siê spakowaæ i o 3:00 zgodnie z planem wracaæ do Wroca.
Dziêki Panowie.
Rowniez bardzo dziekuje za wyprawe-bylo super :helo: Co prawda dzisiaj w pracy troche przysypialem ale warto bylo :P Juz sie nie moge doczekac kolejnego wyjazdu, mam nadzieje ze sie jeszcze zalapie :)
Ten post by³ edytowany przez
Ironman dnia: 26 July 2006 - 15:42
Po powrocie spa³em do 11.00 :D
Nowa miejscówka jest super. Szkoda tylko, ¿e Wlk Sowa zas³ania horyzont do 15-18 stopni.
Dlatego w³a¶nie zacz±³em od GC w Strzelcu o baaaardzo ujemnej dec. Na pierwszy ogieñ posz³y ngc 6522, 6528 i 6624 - mo¿na powiedzieæ, ¿e w ostatniej chwili, po po kilkunastu minutach schowa³y siê za góry. Potem ca³kiem przyjemna OC ngc 6520, niestety jej towarzyszka (z katalogu H-400) ngc 6540 zosta³a zbojkotowana przez Brycha i bez atlasu jej nie znalaz³em. Dk³adnie odwrotnie jest PN ngc 6565 - w H-400 jej nie ma, ale Brych oznaczy³ - mo¿na j± spoko zaliczyæ w 8". Ponadto w Sgr strzeli³em jeszcze trzy GC: ngc 6544, ngc 6553 i ngc 6440. Obok tej ostatniej wpad³a mi jeszcze w oko PN ngc 6445 (s³abo widaæ, ale pewno¶æ jej istnienia gwarantujê na 100% :D ). Trochê powy¿ej M25 wyhaczy³em jeszcze OC ngc 6645, a potem, jak pisa³ Tomek chyc w stronê Barnarda (ngc6822) i PN ngc 6818 na otarcie ³ez. Ech, ta galaktyczka jest chyba dla mnie nieosi±galna - w Night Sky sugeruj±, ¿e odbijaj± j± zwierciad³a od 16" wzwy¿.
Nim niebo zas³oni³y chmury, zapêta³em siê jeszcze do Tarczy i zaliczy³em OC ngc 6664 (Bartek mi ¶wiadkiem :Beer:). Niby nic szczególnego, ot taka sobie wygiêta w rogalik gromadka otwarta, ale widok by³ przedni dziêki bezpo¶redniemu s±siedztwu alfy Sct - po prostu piêkny widok.
No, po 2 miechach postu ca³kiem nie¼le wyszed³ nam ju¿ drugi wyjazd w ci±gu kilku dni (22-go 07. byli¶my pod Jordanowem) a to dobrze wró¿y na pó¼ne lato i jesieñ. Rok temu we wrze¶niu nieli¶my w ciagu jednego tygodnia taki wypas (chyba 5 wyjazdów), ¿e oduczyli¶my siê sypiaæ. Mo¿e bêdzie powtórka?
Pozdro dla wszystkich kompanów!
Ten post by³ edytowany przez
frebert dnia: 26 July 2006 - 15:48
PS.
Zapomnia³em jeszcze o czym¶ - wszystkich, którzy odwiedzaj± M9 w Wê¿owniku, zachêcam do rozejrzenia sie po okolicy - s± tam do wy³apania jeszcze dwie przyjemne GC: ngc 6356 i 6342. Ta pierwsza trochê ja¶niejsza, a ta druga raczej zerkaniem. No ale za miastem spoko do zaliczenia.
Potwierdzam opinie innych - by³o super. Miejsce nieziemskie. Towarzystwo takich "wyjadaczy" silnie motywuje. A w ogóle....
Ludzie - patrzcie w niebo !!!
pozdrawiam, do nastêpnych spotkañ
Dari
Wracam do normalno¶ci i czekam na propozycjê kolejnego wyjazdu!
Niebo nie by³o jednak ciemne jakby sie chcia³o. Lipcowa noc, to jeszcze s³aba noc. Gratulujê obserwacji, jednak trochê zdziwi³a mnie powy¿sza uwaga. Noc astronomiczna na szeroko¶ci geograficznej 50° trwa ju¿ ponad 2,5 godziny, a to oznacza S³oñce poni¿ej -18° i ca³kowit± ciemno¶æ. W momencie do³owania a¿ -20,5°.
Mo¿e to rozja¶nienie by³o spowodowane jakim¶ innym czynnikiem? Na przyk³ad wysokie zapylenie powietrza roz¶wietlone przez ³uny dalekich miast.
Pewnie Robercie masz racjê. Dolny ¦l±sk jest do¶c gêsto zaludniony - koglomeracja dzier¿onowska to kilkana¶cie km tylko, ale tutaj (prze³. Walimska) jest oko³o 400m przewy¿szenia terenu i wydawa³oby siê, ¿e to pownno pozostawiæ ³unê w dole. £una trochê jednak wychodzi³a na wschodzie. Trudno powiedzieæ czy to zapylenie, przejrzysto¶æ powietrza by³a doskona³a - vide ngce w Strzelcu. Ale nawet w kierunku po³udniowym, gdzie s± góry, niebo by³o tylko granatowe. Na mapie za¶wietlenia Góry Sowie nie s± czarne. Najbli¿sze czarne tereny to dolina Orlicy (oko³o 120km) i Góry Bialskie (tyle samo) :angry:
Jak siê nie ma co sie lubi, to siê lubi co siê ma :)
Wracam do normalno¶ci i czekam na propozycjê kolejnego wyjazdu! Bêdziemy dalej kuæ ¿elazo, niech no sie tylko wy¶piê.
Rzeczywi¶cie niebo nie by³o tak ciemne jak by siê chcia³o, seeing by³ bardzo dobry ale t³o nie robi³o siê ciemniejsze nawet przy du¿ych powerach jak na DSy (~200x).
A tak jeszcze z czystej ciekawo¶ci. Jaki mieli¶cie zasiêg go³ym okiem (w zenicie)? Tak mniej wiêcej.
Ja mam te¿ rozja¶nione niebo, ale obserwujê z miasta. W ostatnich dniach przejrzysto¶æ u mnie nie jest rewelacyjna, tak na pograniczu dobrej i bardzo dobrej, tzn. w granicach 5,0-5,5 mag. Mimo to przez Taurusa 270 dochodzê do zasiêgu 14,5 mag. (w zenicie), czyli podobnie jak na wiosnê.
Nie sprawdza³em ZELM. Droga Mleczna by³a widoczna a¿ po po³udniowy horyzont. M13 go³ym okiem ( ale to tylko 5.6 mag). Mogê powiedzieæ, ¿e wychodzi³o gdzie¶ 6-6.2 mag. Ale rêki nie da³bym sobie obci±æ (oka wykoliæ).
Dla mnie jednak zasiêg jest tylko orientacyjnym miernikiem widoczno¶ci DSów. Ja mam ju¿ niema³± wadê wzroku i nawet dedykowane okulary nie koryguj± jej zupe³nie. Wiêc s³absze gwiazdki po prostu nie ³apiê. Z doswiadczenia wiem, ¿e zasiêg nie przek³ada siê wprost na jasnosc nieba. Kiedy¶ na jednym z amerykanskich forów czy grup Yahoo by³a spora dyskusja na ten temat. Ch³opaki byli w stanie potwierdziæ u¿ywaj±c Sky Metera firmy Unihedron, ¿e zmiany w jasno¶ci nawet 2 mag nie wp³ywa³y na zasiêg - nie podano jednak wyt³umaczenia. Mo¿e ³una w pyle od miast, ale przy niskiej wilgotno¶ci powoduje co prawda poja¶nienie, ale nie wp³ywa na zasiêg ? To i tak tylko spekulacje...
Przy Pal10 w Sge doszed³em w t380 na pewno do 15.5 mag. Na galaktykach zawsze mam z 0.5 mag wiêcej.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl