Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Sukces indyjskiej misji bezza³ogowej Chandrayaan.
Dotychczas naukowcy stwierdzili pewn± wilgotno¶æ próbek przywiezionych przez misje Apollo, lecz nie byli w stanie dowie¶æ ponad wszelk± w±tpliwo¶æ, czy zawilgocenie nie nast±pi³o w trakcie transportu lub bezpo¶rednio na Ziemi.
Nowe dane zebrane przez indyjsk± sondê Chandrayaan wskazuj± jednak na obecno¶æ wody na naturalnym satelicie Ziemi. Zawarto¶æ wody w gruncie mia³aby byæ wiêksza w okolicach biegunów. Byæ mo¿e w niektórych miejscach z jednego metra sze¶ciennego ksiê¿ycowego gruntu da³oby siê pozyskaæ a¿ 1 litr wody!
Najnowsza hipoteza g³osi, i¿ woda powstaje na skutek oddzia³ywania cz±steczek wiatru s³onecznego na ksiê¿ycowy grunt. Pod wp³ywem tego oddzia³ywania, znajduj±ce siê w pod³o¿u atomy tlenu powoli wchodz± w interakcjê z atomami wodoru tworz±c wodê oraz prostszy zwi±zek OH.
Je¶li potwierdzi³yby siê przypuszczenia co do znacznych ilo¶ci wody na Ksiê¿ycu, w przysz³o¶ci astronauci mogliby j± wykorzystaæ do produkcji na miejscu paliwa rakietowego (poprzez rozdzielenie tlenu i wodoru.).
Wiêcej w:
http://news.bbc.co.u...ure/8272144.stm
To odkrycie jest bardzo cenne. U³atwia planowanie budowy bazy ksiê¿ycowej. Zmienia równie¿ nasze postrzeganie Ksiê¿yca jako martwego globu. Jest woda, mo¿e byæ ¿ycie. A jeszcze pó³ roku temu, nikt tak nawet nie ¶mia³ my¶leæ...
Jest woda, mo¿e byæ ¿ycie. A jeszcze pó³ roku temu, nikt tak nawet nie ¶mia³ my¶leæ...
Niestety, na ¿ycie nie ma ¿adnych szans przy obecnych warunkach 'pogodowych'. Woda nie jest w stanie ciek³ym i nie bêdzie mieæ szans w ogóle w nim byæ. Ponadto, prawdopodobnie istnieje jaki¶ mechanizm interakcji z wiatrem s³onecznym, który powoduje ucieczkê jonów wodoru w czasie ksiê¿ycowego po³udnia i ponowne osiadanie podczas ksiê¿ycowego wieczora.
To odkrycie dotyczy istnienia wody nie tylko w postulowanych wcze¶niej wiecznie zacienionych kraterach ksiê¿ycowych. Ponadto, woda wystêpuje jedynie w kilku górnych milimetrach ksiê¿ycowego regolitu.
Bardziej szczegó³owy skrót zrobi³em w tym oto miejscu, przepraszaj±c oczywi¶cie wszystkich za kryptoreklamê. ;)
http://kosmonauta.ne...-moon&Itemid=62---
Edit - pomyli³em wodór z wieczorem. Ups... Do wodoru! ;)
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 25 September 2009 - 13:22
Wnioskujê z tego, ¿e wiatr s³oneczny zarówno tworzy jak i rozbija cz±steczki wody. Jedynie w wyj±tkowo specjalnych warunkach "pogodowych" mo¿na oczekiwaæ nagromadzenia siê wiêkszych ilo¶æ tej ¿yciodajnej substancji. Dziêkuje za zwrócenie uwagi na ten wa¿ny szczegó³.
Z racji tego ¿e Ksiê¿yc nie ma atmosfery, na jego powierzchni woda nie mo¿e istnieæ w stanie ciek³ym. Przyczyniaj± siê te¿ do tego wachania temperatury oraz wiatr s³oneczny. Ciekawe jest to ¿e niektóre gazety (zw³aszcza te lokalne) i ich "redaktorzy specjali¶ci" rozpisuj± siê ¿e skoro na Ksiê¿ycu odkryto wode to mo¿e na nim byæ te¿ ¿ycie. G³upota ludzka nie zna granic. Sama obecno¶æ wody o niczym nie ¶wiadczy, do istnienia ¿ycia niezbêdne s± te¿ inne warunki. Gdyby na Wenus odkryto wodê, czy to te¿ oznacza³oby ¿e mo¿e tam byæ ¿ycie??
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl