Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Natrafi³em w sklepie w Holandii na co¶ takiego
KLIK, napisa³em do nich czy pod koniec maja bêdzie mo¿na odebraæ osobi¶cie z Amsterdamu, dlatego ¿e mam znajomego w Szwajcarii i bêdzie wraca³ do Polski przez Amsterdam (wiem, ¿e nie po drodze ale co tam).
Odpisali mi tak:
The 66 is not a Petzval but a doublet ED But a nice scope
Fot the same price there is also the Astrotec ED Apo that has little bit
better optics and better foc
they look the same as W-O
A better scope for the same price
Look at results at
www.inhetdonker.nlWe are in Germany the 29 May
but sending to Poland is cheap 5 to 10 kg 28,75
Regards Rob lefeber
Jak mam to rozumieæ, czy¿by ten WO nie by³ Petzval-em?
Za to Astro-Tech AT66ED
KLIK ca³kiem ca³kiem.
Szuka³em na jego temat cokolwiek i znalaz³em jedn± fotkê zrobion± przez EMDE.
Mo¿e kto¶ siê wypowiedzieæ, bo ju¿ sam nie wiem co kupiæ.
A do czego mia³oby to s³u¿yæ? Je¿eli do foto to czym (jaki detektor)?
P.S. Polecam
http://www.teleskop-service.de jako sprawdzony sklep (wysy³ka do Polski oko³o 18 euro).
A do czego mia³oby to s³u¿yæ? Je¿eli do foto to czym (jaki detektor)? Do fotografii (Canon 20D) i jako traweler :Salut:
Moim zdaniem szkoda kasy. Z pewno¶ci± ma bardzo krzywe pole, aberracje i ogólnie bardzo ma³a apertura a co za tym idzie rozdzielczo¶æ. Nie wiem jak mechanicznie by wytrzyma³ Canona na tym wyci±gu. Wg mnie warto siê zastanowiæ nad nowym WO 72 FD a jeszcze lepiej nad tripletem w stylu 80/480. Ja te¿ mniej wiêcej od roku szukam czego¶ ma³ego do astrofoto ale wybór sprzetów godnych rozwa¿enia jest naprawdê ma³y.
Z pewno¶ci± ma bardzo krzywe pole, aberracje i ogólnie bardzo ma³a apertura a co za tym idzie rozdzielczo¶æ. Ma uk³ad Petzvala, wiêc chyba nie bêdzie problemu z krzywizn± pola, aberracja owszem ale nie w takim stopniu jak zwyk³y achromat. Apertura ma³a ale nie dysponujê takimi zasobami $, ¿eby kupiæ co¶ lepszego.
Nie wiem jak mechanicznie by wytrzyma³ Canona na tym wyci±gu. Znalaz³em gdzie¶
NP. TUTAJ mini recenzjê, na pierwszym zdjêciu jest zamocowany Nikon D50 do podobnego WO, czyli nie widzê problemu.
Wiadomo, mo¿na kupiæ o wiele lepszy refraktor ale tutaj g³ównie chodzi o cenê, chcia³bym co¶ taniego (do 1000z³), wiêc opcja WO bardzo mi odpowiada. Naprawdê nie warto?
Pozwolê sobie podpi±c pod ten watek.
Znalazlem takie co¶:
http://www.telescopes.com/telescopes/refra...hportamount.cfmNa nasze to by wysz³o jakie¶ 1800 zl plus oplaty oczywiscie. Jako traveler by³by ca³kiem sympatyczny
Czy kto¶ wogóle mia³ w rêkach ten refraktorek? Co to za focuser, R&P czy Crayford?
Nie mog³em nic znale¼c o tym sprzêcie.
Pozdr
66 mm to raczej za ma³y telep nawet na traweler. Ju¿ lepiej jaki¶ 80mm conajmniej. Skywatchery czy Oriony 80ED s± do¶æ tanie przecie¿.
Pisze ¿e to 80 - tka, gdzie zobaczy³e¶ ¿e to 66? :Salut:
Pozdr
W DO na zamówienie masz to samo za 3349pln, wiêc jakby c³o i Vat nie by³y wiêksze ni¿ 30% to by³o by warto. W UK niestety ceny podobne jak w DO wiêc nie za bardzo siê op³aca.
ABC czymu twierdzisz ¿e 66mm to za ma³o na traveller? Ja swoim 66 SD Apo widzia³em naprawde du¿o, a w travelerze chodzi raczej o mobilno¶æ.
Apertury oczywi¶cie nie zast±pi nic, ale jak masz na przyk³ad pakowaæ sprzêt do plecaka, to wa¿ny jest ka¿dy centymetr i ka¿dy kilogram.
Pozdrawiam :Beer:
W pierwszym linku, no i w temacie jest 66mm.
A Piotrek L. znaczy siê co widaæ w takim refraktorze ?
Na pewno wiêksze gromady otwarte w du¿ym polu. No i parê du¿ych mg³awic (M42, M8) w szerokim polu, ciekawe czy filtry mg³awicowe cos tu pomog±, bo apertura ma³a. Ja¶niejsze kuliste jako ma³e w³ochate kulki - przy próbie sensownego przypowerowania obraz bêdzie ciemny jak tabaka w rogu. Mg³awice planetarne - ciekawe czy mo¿e co¶ widaæ przy M27 czy M57. Pozosta³e to ciezko bêdzie od gwiazd rozró¿niæ, bo tu trzeba poweru, a przy powerowaniu znowu nie bêdzie nic widaæ. Galaktyki to poza ³adn± M31 mo¿e z 5 jeszcze sie z³apie, ale raczej bêd± ledwo widoczne.
A no i planety: na Jowiszu to 2 pasy na pewno z³apie, ¿eby zobaczyæ cos wiêcej trzeba przypowerowaæ, a taka tycia rurka to przy 100x pewnie zmiêknie, a konkretne obserwacje planet zaczynaj± siê znacznie powy¿ej tego 100x, Saturn to poza pier¶cieniem moooooooo¿e pas równikowy z³apie, ale w±tpiê.
Do astrofoto to pewnie mo¿e byæ dobre takie ma³e APO, ale do wizuala wg mnie za ma³o.
Do wizuala (przynajmniej DS) lepiej kupiæ chyba jaki¶ krótki achromacik 4-5".
Ostatnio po¿yczy³em od kumpla tubê SW 120/600. Do¶æ lekka, krótka, na lekkim azymutalu (AZ3, porta) mo¿na powiesiæ. I ju¿ sobie z gromadami kulistymi jako tako radzi, z UB i d³ugim okularem ca³± Amerykê (NGC7000) ³apie i to na do¶æ jasnym czerwcowym niebie.
Oczywi¶cie maj±c kasê lepiej kupiæ lepszy teleskop od chiñskiego SW, ale do wizuala raczej nie op³aca sie schodziæ poni¿ej 100-120mm. Tak± 120/600 na AZ3 mo¿na nosiæ praktycznie w jednej rêce, trzymaj±c za monta¿ i opieraj±c tubê na ramieniu czy ³okciu. Jak mamy i¶c naprawdê du¿y dystans, to mo¿na tubê w³o¿yæ w plecak, a monta¿ z³o¿ony pod pachê.
...Oczywi¶cie maj±c kasê lepiej kupiæ lepszy teleskop od chiñskiego SW, ale do wizuala raczej nie op³aca sie schodziæ poni¿ej 100-120mm. Tak± 120/600 na AZ3 mo¿na nosiæ praktycznie w jednej rêce, trzymaj±c za monta¿ i opieraj±c tubê na ramieniu czy ³okciu. Jak mamy i¶c naprawdê du¿y dystans, to mo¿na tubê w³o¿yæ w plecak, a monta¿ z³o¿ony pod pachê. Oczywi¶cie ¿e taka ¶rednica to ju¿ co¶, ale niestety ju¿ kiedy¶ by³a dyskusja, jak zdefiniowaæ "travellera" i wysz³o ¿e ka¿demu wychodzi co¶ innego, wiêc nie ma co znów kruszyæ kopi. ¦rednica, ¶rednic± i tu nie ma bata, ale dla niektórych ludzi taki wiêkszy traveller mo¿e byæ za du¿y.
Pozdrawiam :Beer:
Do wizuala (przynajmniej DS) lepiej kupiæ chyba jaki¶ krótki achromacik 4-5".
Ostatnio po¿yczy³em od kumpla tubê SW 120/600. Do¶æ lekka, krótka, na lekkim azymutalu (AZ3, porta) mo¿na powiesiæ. I ju¿ sobie z gromadami kulistymi jako tako radzi, z UB i d³ugim okularem ca³± Amerykê (NGC7000) ³apie i to na do¶æ jasnym czerwcowym niebie.
Oczywi¶cie maj±c kasê lepiej kupiæ lepszy teleskop od chiñskiego SW, ale do wizuala raczej nie op³aca sie schodziæ poni¿ej 100-120mm. Tak± 120/600 na AZ3 mo¿na nosiæ praktycznie w jednej rêce, trzymaj±c za monta¿ i opieraj±c tubê na ramieniu czy ³okciu. Jak mamy i¶c naprawdê du¿y dystans, to mo¿na tubê w³o¿yæ w plecak, a monta¿ z³o¿ony pod pachê. Mia³em 120/600 na AZ3 i stanowczo nie polecam , no chyba ze kto¶ chce walczyæ z samoopadaj±c± tub± powy¿ej 45stopnia. Tuba jako trawaler ¶wietna, i pewnie sobie tak± sprawie, ale nie na slabiutkim AZ3.
Zreszt± podchodz±c do tematu ekonomicznie, jak monta¿ z mikroruchami tañszy od jednego okularu LV, mo¿e utrzymaæ (nawet do wizuala ) tubê 4kg :)
podchodz±c do tematu ekonomicznie, jak monta¿ z mikroruchami tañszy od jednego okularu LV, mo¿e utrzymaæ (nawet do wizuala ) tubê 4kg :) Powiedzia³bym Porta, ale chyba to kryterium cenowe doda³e¶ celowo, aby j± wykluczyæ :P ;)
A tak serio -ciê¿sz± tubê mo¿na by na AZ3 wieszaæ, tylko trzeba ja inaczej podwiesiæ. Z tego co wiem, to o¶ alt w AZ3 pracuje na tarcie i za bardzo nie ma regulacji si³y hamowania [chyba,ze kluczem do ¶rub]. Wiêc jakby zmniejszyæ ramiê momentu si³y, nie powinno byæ ¼le. By³y ju¿ próby na forum, w wersji z Makiem.
Pozdrawiam
-J.
Mia³em 120/600 na AZ3 i stanowczo nie polecam , no chyba ze kto¶ chce walczyæ z samoopadaj±c± tub± powy¿ej 45stopnia. Tuba jako trawaler ¶wietna, i pewnie sobie tak± sprawie, ale nie na slabiutkim AZ3.
Zreszt± podchodz±c do tematu ekonomicznie, jak monta¿ z mikroruchami tañszy od jednego okularu LV, mo¿e utrzymaæ (nawet do wizuala ) tubê 4kg :) Fakt, to jest dosæ spory problem. Sama tuba jeszcze siê trzyma dobrze, tylko dopiero z 2" okularem opada.
Ruchy w poziomie jest dobrze rozwi±zany, jest normalne pokrêt³o blokuj±ce, tylko w pionie kiepsko, bo jest tylko 1 dziadowska ¶ruba, któr± trzeba regulowaæ du¿ym kluczem. No i luzy troche przeszkadzaj±, po ustawieniu zawsze tuba minimalnie opada. Dobrze, ¿e te mikroruchy jeszcze s±.
Ale gdzie¶ na forum chyba sa ATMowe rozwi±zana, aby zlikwidowc problem opadaj±cej tuby.
W sumie dziwiê siê, w jakim przypadku tuba 120/600 moze okazaæ sie za du¿a
W sumie dziwiê siê, w jakim przypadku tuba 120/600 moze okazaæ sie za du¿a :blink:
Jak dla Ciebie to jest dziwne, to znaczy ¿e nie targa³e¶ nigdy sprzêtu na d³u¿sze dystanse (np 2 km).
Czêsto tak± rurkê chce siê powiesiæ na statywie fotograficznym, bo l¿ejszy ni¿ mont i mo¿na i¶æ z takim nawet w góry.
Zreszt± napisa³em wcze¶niej ¿e dla ka¿dego "traveller" znaczy co¶ innego. Ka¿dy ma swoje upodobania i nie da siê napisaæ, ¿e taki a taki sprzêt bêdzie tym idealnym travellerem, który bêdzie dla wszystkich.
Pozdrawiam :Beer:
Zrobi³ siê offtop i kolejna debata o travellerach :D To WO 66 Piotrka jest ¶wietne na traveller co zobaczy³em na zlocie. 80-tki to ju¿ inna bajka...
:blink:
Jak dla Ciebie to jest dziwne, to znaczy ¿e nie targa³e¶ nigdy sprzêtu na d³u¿sze dystanse (np 2 km).
Czêsto tak± rurkê chce siê powiesiæ na statywie fotograficznym, bo l¿ejszy ni¿ mont i mo¿na i¶æ z takim nawet w góry.
Zreszt± napisa³em wcze¶niej ¿e dla ka¿dego "traveller" znaczy co¶ innego. Ka¿dy ma swoje upodobania i nie da siê napisaæ, ¿e taki a taki sprzêt bêdzie tym idealnym travellerem, który bêdzie dla wszystkich.
Pozdrawiam :Beer: Targa³em w³a¶nie 120/600 na AZ3 przez kilometr (tak z 15minut drogi) na miejscówkê i spowrotem. Teleskop trzyma³em praktycznie w jednej rêce za monta¿, tubê opieraj±c na ³okciu. W drugiej rêce trzyma³em psa na smyczy. Jak rêka trochê zdrêtwia³a to zmienia³em na drug±. Jak mia³bym i¶æ na jeszcze d³u¿szy dystans to zdj±³bym tubê z monta¿u (bo tuba troszkê rzczywi¶cie wa¿y) i w³o¿y³ do plecaka. Samo AZ3 z³o¿one mo¿na nie¶æ swobodnie pod pach± bo jest leciutkie.
Jak ju¿ co¶ ma byæ super leciutkie to mozna wzi±æ lornetkê zamiast takiego 66mm.
Targa³em w³a¶nie 120/600 na AZ3 przez kilometr (tak z 15minut drogi) na miejscówkê i spowrotem. Teleskop trzyma³em praktycznie w jednej rêce za monta¿, tubê opieraj±c na ³okciu. W drugiej rêce trzyma³em psa na smyczy. Jak rêka trochê zdrêtwia³a to zmienia³em na drug±. Jak mia³bym i¶æ na jeszcze d³u¿szy dystans to zdj±³bym tubê z monta¿u (bo tuba troszkê rzczywi¶cie wa¿y) i w³o¿y³ do plecaka. Samo AZ3 z³o¿one mo¿na nie¶æ swobodnie pod pach± bo jest leciutkie.
Jak ju¿ co¶ ma byæ super leciutkie to mozna wzi±æ lornetkê zamiast takiego 66mm. a 3 dni w górach? wytrzyma³by¶?
Witam.
S± ró¿ne pojecia travellerka - moim np. jest taki telep który mozna zabraæ na wycieczkê, oprócz standartowego wyposa¿enia turysty. Najlepiej aby takie szk³o zapakowac w³asnie do plecaka i zapomnieæ ¿e sie takie co¶ ma. A chodzenie np. po górach z my¶l± ¿e w rêce ma sie telep to ¿adna przyjemno¶æ. Oczywiscie wg ABC to i moj ETX 125 jest travelerkiem gdy¿ jedno ze zdiêc reklamowych tej maszynki pokazuje turyste na jakim¶ pagórku w Alpach :-) z tym sprzêtem na ramieniu.
Pozdr. Artur
P.S. ABC nie porównuj nawet najmniejszego telepka z lorentk± bo to dwa ca³kiem inne sprzêta.
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 16 June 2008 - 08:09
Niedawno Marek przywióz³ takiego WO 66 na Silos w wersji Ferrari. Sam sprzêt jest ¶liczny, ¶wietny focuser, ca³kiem niewielki. Wydaje siê byæ ¶wietnym travelerkiem. Ale kiedy wyci±gn±³em swoj± nieco skrócon± Syntê 102/500 to wysz³o na to, ¿e ró¿nica d³ugo¶ci jest mniejsza ni¿ siê mo¿na spodziewaæ. Micha³ te¿ mia³ 102/500 i porównywali¶my obraz Saturna. Achromacik z Fringe Killerem pokaza³ jednak sporo ³adniejszego Saturna ni¿ WO 66mm. Jednak 100 mm achromatu to mimo wszystko wiêcej ni¿ 66 ED. Jasno¶æ i rozdzielczo¶æ wyra¼nie wy¿sza. Za to np. hihoty w szerokim polu, z piêknymi gwiazdkami wygl±da³y bardzo ³adnie.
Jak kto¶ chce ultra travelerek do plecaka to ja jednak celowa³bym w WO 72 ED. Zawsze to parê mm wiêcej, a d³ugo¶æ po z³o¿eniu ca³kiem przyzwoita.
Ale te 100mm wydaj± siê byæ minimaln± wielko¶ci± do w miarê komfortowych obserwacji, jak nie musimy tego przez kilka dni nosiæ w plecaku.
Stara to prawda,¿e traveller to do¶æ wieloznaczna kategoria i b. pojemna, w zale¿nosci od kryteriów. Dotyczy to tak¿e odmiany plecakowej. Bo czym innym jest sprzêt do noszenia powiedzmy 5km od domu [taki 120/600] czy na stacjonarne/je¿d¿one wakacje, a co innego taki, który z namiotem, ¶piworem i reszt± towarzystwa zabierzemy w góry piechot±. Ta 66mm wydaje mi sie ultralekkim sprzêtem tej kategorii. Z drugiej strony to ju¿ b. du¿y kompromis na aperturze. Kto¶ proponowa³ bardziej szk³a 70-80mm i wg. mnie jest to lepsze rozwi±zanie. Z tym,¿e 80mm to ju¿ w³a¶ciwie szczyt tego, co jeszcze da siê zabraæ na wyjazd z plecakiem. Dwa lata temu tak w³a¶nie wozi³em siê z 80/400 po Turcji przez dwa tygodnie, z okazji wiadomego zaæmienia. Tym razem nie biegali¶my z "garbem" po górach, ale w zasadzie by³oby to wykonalne.Wyjazd by³ bardziej krajoznawczo-trampingowy. W tym roku mam nadziejê przeæwiczyæ to na Syberii. Chocia¿ czasem na my¶l o bieganiu przez tydzieñ po górskiej g³uszy z tym wszystkim na plecach nachodzi mnie desperacka ochota zabrania czego¶ mniejszego. No, ale tym razem oprócz S³oneczka w czasie wyjazdu zaæmi Ksiê¿yc, wiêc siê chyba nie poddam. Co ciekawsze, nie chodzi tu nawet o wagê sprzêtu, a zajmowane miejsce w plecaku i wymogi dotycz±ce pakowania b±d¼ co b±d¼ delikatnego sprzêtu -strasznie to utrudnia korzystanie z zawarto¶ci plecaka i codzienne pakowanie.
Pozdrawiam
-J.
Jak nie 120mm to 100mm, ostatecznie 80mm. Chyba nie ma wielkiej ró¿nicy wagi miedzy 66 a 80mm.
Zreszt± jak sie idzie w góry to chyba trzeba mieæ i tak troche sprzêtu i prowiantu, który swoje musi wa¿yæ.
Poza mobilno¶ci± wa¿ne jeszcze jest co chcemy zobaczyæ takim trawelkiem. 66mm to bardziej taka dzienna lunetka widokowa ni¿ do obserwacji nocnego nieba. ¯eby zobaczyc tych parê gromadek otwartych ( bo w ma³ych aperturkach to s± jest chyba jedyny typ obikeótw w miarê efektowny) to nie trzeba siê tak wysoko w góry wspinaæ ;).
66mm to bardziej taka dzienna lunetka widokowa ni¿ do obserwacji nocnego nieba. ¯eby zobaczyc tych parê gromadek otwartych ( bo w ma³ych aperturkach to s± jest chyba jedyny typ obikeótw w miarê efektowny) to nie trzeba siê tak wysoko w góry wspinaæ ;). Chyba nie wiesz co piszesz, ale có¿... Bêdzie okazja to przy :Beer: polukasz sobie przez "dzienn± lunetkê" to i mo¿e zmienisz zdanie.
Poza tym, po raz trzeci piszê, ¿e dla ka¿dego "traveller" bêdzie inny i nie ma co siê "przepychaæ" co jest lepsze od czego.
Poza tym, taki achromat do astrofoto ju¿ siê nie nada, a czêsto po visualu chce siê fotografowaæ. Ale to tak na marginesie.
Pozdrawiam :Beer:
P.S.
WO 66mm - 1,6kg
WO 72mm - 2,2kg
WO 80mm - ???
WO 90mm - 3,8kg
Te wagi s± ciekawe.
WO66 ze sporo krótsz± ogniskow± wa¿y tyle co ED80 (1,7kg). Chyba, ¿e wa¿one s± inaczej (sama tuba, tuba z akcesoriami, itd...).
Witam
Wszyscy siê boimy ma³ych ¶rednic ?! Na pewno jest to teleskop szerokiego pola.
Z ca³± pewno¶ci± lekki i bardzo porêczny. Zacz±³em szperaæ po sieci mi³ej lektury :)
cloudy WO 66 mm szczególnie 3,4 strona.
Jeszcze dodam (edit)
Cloudy - William Optcs 66mm SD and 66mm PetzvalI flmik
William Optics' ZenithStar 66SD and Megrez 90Oraz
Cloudy - The 66 SD Doublet and 66 ED TripletJe¶li chodzi o aperaturê porównywa³em przez dopiero kilka nocy, równie¿ pod ciemnym niebem, ale ...
200/1000 i 100 mm ED i jedno co mi siê nasuwa, ¿e jako¶ci± szk³o nadrabia t± wielko¶æ lustra 200 mm w newtonie,
aczkolwiek obrazy s± trochê bledsze (jakby ciemniejsze) od newtona (szczególnie "jasne" mg³awice), ale za to maj± wiêcej szczegó³ów (przy "d³u¿szej" obserwacji).
Mo¿na zobaczyæ newtonem wiêcej, ale nie koniecznie lepiej :szczerbaty: (oczywi¶cie jest to znaczny skrót my¶lowy). Ale oddaj±cy istotê, ¿e w 100 ED widaæ mniej ni¿ w 200 mm,
ale nie jest to tak du¿a ró¿nica jakby wynika³o z ró¿nicy ilo¶ci zbieranego ¶wiat³a.
Konkluzja je¶li jest tu podobnie 66 mm x 2 = 132 mm wiêc gdzie¶ podobny mamy zakres do porównania co widaæ z newtona 132 mm.
Czy to du¿o czy ma³o ... Trzeba sobie odpowiedzieæ samemu.
Co do astrofoto nie wypowiem siê :szczerbaty: , ale skoro ludzie foc± z sonnarów i innych "wynalazków" ta rura chyba bêdzie niez³a :)
A co do satysfakcji do foto niech wypowiedz± siê fachowcy ...
pozdrawiam :Salut: odmeldowywujê siê ;)
Ten post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 17 June 2008 - 16:49
Jako ¿e trwa³a bardzo gor±ca dyskusja nad travelerkiem, wiêc nie chcia³em przerywaæ. Jednak kurz ju¿ opad³ i ponawiam pytanie:
Czy kto¶ mia³ to cudo w rêku? (vixen ed80 na porcie)
http://www.telescopes.com/telescopes/refra...hportamount.cfmJak to wygl±da na tle innych edków 80-tek?
Pozdrawiam
Jako ¿e trwa³a bardzo gor±ca dyskusja nad travelerkiem, wiêc nie chcia³em przerywaæ. Jednak kurz ju¿ opad³ i ponawiam pytanie:
Czy kto¶ mia³ to cudo w rêku? (vixen ed80 na porcie)
http://www.telescopes.com/telescopes/refra...hportamount.cfm
Jak to wygl±da na tle innych edków 80-tek?
Pozdrawiam A to chyba za³ó¿ nowy w±tek ...
Nie chcia³em ¶mieciæ, a to jest tylko krótkie szybkie pytanko
Nie chcia³em ¶mieciæ, a to jest tylko krótkie szybkie pytanko Teraz dopiero ¶miecimy :szczerbaty:
Sory ¿e znowu dr±¿e temat ale nie mogê usiedzieæ w miejscu.
Jak zauwa¿yli¶cie ten telep z mountem Porta kosztuje 779,99 USD.
http://www.telescopes.com/telescopes/refra...hportamount.cfmNie dawa³o mi to spokoju, gdy¿ je¿eli kupujemy oddzielnie refraktorka i portê ceny wygl±daj± nastêpuj±co:
Vixen ED80SF OTA - 799,00 USD
http://www.telescopes.com/telescopes/optic...s/ed80sfota.cfmVixen Porta Mount - 279,00 USD
http://www.telescopes.com/telescope-access...untcomplete.cfmRazem nam to daje 1078 USD. O ca³e 298,01 USD dro¿ej ni¿ kupuj±c w komplecie.
Nie wytrzyma³em i wys³a³em zapytajnik czy przypadkiem nie walneli siê w cyferkach, a oni proszê...po 15 minutach:
Dear Valued Customer,
Thank you for your email.
The price listings for these items by unit are correct. Package offers do sometimes have built-in discounts on such parts as stands, but as you noted yourself small differences in the items themselves can also impact the manufacturer set prices. :banan: :Elefant:
St±d moje pytanie czy kto¶ mia³ z tym sprzêtem do czynienia, bo chyba siê na ten zestaw skuszê.
No to teraz za¶mieci³em :whip:
Nie powiem, ale ten Vixen strasznie przypomina mi popularnego ED-ka od Sky Watcher-a :Boink:
Pytanie tylko, jak z wyci±giem, bo ten od SW do super nie nale¿a³.
A cena... No có¿, jak nawet dodaæ te 30% na podatki i c³a to i tak chyba nie¼le, ale podobnie jakby zamówiæ w polsce ED-ka od SW i Porte od Vixena.
Jak dla mnie te refraktory s± pewnie identyczne je¶li chodzi o obiektyw i wiêkszo¶æ konstrukcji, ale pewno¶ci nie mam.
Na necie znalaz³em tylko to:
http://www.astromart...?article_id=497My¶lê ¿e w³a¶ciciele ED-ków by powiedzieli co¶ wiêcej, ale je¶li to s± te same obiektywy to ju¿ masz pewno¶æ ¿e bêdzie dobrze.
Pozdrawiam :Beer:
P.S.
Jak to Polaris s³usznie zauwa¿y³, SW "tylnymi drzwiami" wepchn±³ siê mocno w kategorie "lekkie refraktory" ;)
Jak dla mnie te du¿e ró¿nice w wadze siedz± pewnie w wyci±gach, ale to trzeba by by³o sprawdziæ namacalnie :szczerbaty:
Hej,
Nie wiem czy ju¿ to czyta³e¶, ale zapodajê linka do recenzji Porty:
http://www.astronoce...enzje.php?id=38Na Cloudynights znalaz³em recenzjê ED-ka Vixena:
http://www.cloudynig...hp?item_id=1566Pozdrawiam i ¿yczê udanego zakupu,
Kuba
PS A za takiego offtopa to normalnie takiego bana dostaniesz, ¿e a¿ bojê siê mówiæ :szczerbaty: :szczerbaty: :whip: :whip:
Dzieki za linki. Kurde, Vixen made in China :unsure: . A my¶la³em ¿e jeszcze siê Japoñczyki trzymaj±. Mia³em nadziejê ¿e jednak ten edek bêdzie made in Japan. Orion ma swoje okularki lantanowe w ofercie wiêc mo¿e dlatego teraz klepie edki dla Vixena.
A mia³a byæ orkiestra i dzieci z kwiatami.... :Cry:
Jaki¶ czas temu te¿ rozwa¿a³em Vixena 80ED.
Mia³em okazjê przypatrzeæ mu siê z bliska i stwierdzi³em, ¿e z³oty S-W bardziej mi siê podoba ;)
Do tego ten badziewiasty flip-mirror... Postawi³em na sprawdzonego EDka S-W i nie ¿a³ujê.
Pozdrawiam.
Je¶li chodzi o aperaturê porównywa³em przez dopiero kilka nocy, równie¿ pod ciemnym niebem, ale ...
200/1000 i 100 mm ED i jedno co mi siê nasuwa, ¿e jako¶ci± szk³o nadrabia t± wielko¶æ lustra 200 mm w newtonie,
aczkolwiek obrazy s± trochê bledsze (jakby ciemniejsze) od newtona (szczególnie "jasne" mg³awice), ale za to maj± wiêcej szczegó³ów (przy "d³u¿szej" obserwacji).
Mo¿na zobaczyæ newtonem wiêcej, ale nie koniecznie lepiej :szczerbaty: (oczywi¶cie jest to znaczny skrót my¶lowy). Ale oddaj±cy istotê, ¿e w 100 ED widaæ mniej ni¿ w 200 mm,
ale nie jest to tak du¿a ró¿nica jakby wynika³o z ró¿nicy ilo¶ci zbieranego ¶wiat³a. Przy ma³ych powiêkszeniach ró¿nica mo¿e wydaæ sie niewielka, ale przy powerowaniu róznica wyjdzie, bo mniejszy teleskop szybciej wymiêknie. Na pewno punktowo¶æ gwiazd czy kolorek na planetach bêdzie lepszy ni¿ w Newtonie. Ró¿nica by³aby wiêksza gdyby¶ porównywa³ te same systemy optyczne, bo ED jest ogólnie lepszy optycznie ni¿ Newtony.
Przy ma³ych powiêkszeniach ró¿nica mo¿e wydaæ sie niewielka, ale przy powerowaniu róznica wyjdzie, bo mniejszy teleskop szybciej wymiêknie. Na pewno punktowo¶æ gwiazd czy kolorek na planetach bêdzie lepszy ni¿ w Newtonie. Ró¿nica by³aby wiêksza gdyby¶ porównywa³ te same systemy optyczne, bo ED jest ogólnie lepszy optycznie ni¿ Newtony. Przy porównywalnych parametrach, mam na my¶li np ¼renicê wyj¶ciow±. A wiêc ró¿ne powiêkszenia,
dla ró¿nych wielo¶ci lustra czy soczewki, a jako¶æ dawanych obrazów, odnie¶ienie - wielko¶æ ¼renicy.
Zreszt± trudno porównaæ ( ka¿dy lubi trochê co innego), bo co mi z powiêkszenia jak jest s³absze jako¶ciowo od mniejszego obrazu, a bardziej szczegó³owego. Oczywi¶cie nie bêdzie dotyczyæ to wszystkich obiektów.
ps. ale to ju¿ chyba offtopic
Ten post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 18 June 2008 - 21:59
Tylko któ¿ mówi o "powerowaniu"?
Rozmowa jest o travellerku, czyli czym¶ lekkim na lekkim monta¿u. czy to AZ3 czy na Porcie. A lekkie monta¿e s± same w sobie ograniczeniem dla du¿ych powiêkszeñ - ED80 na Porcie jest super komfortowy do jakich¶ 130x (? tak mniej wiêcej, ale wci±¿ pozostajemy w krêgu powiêkszeñ ¶rednich) - potem to ju¿ tylko walka z t³umieniem drgañ od fokusera i mikroruchów.
Przecie¿ nie nazwiemy travellerkiem WO 66ED na EQ5 ;)
Ten post by³ edytowany przez
polaris dnia: 18 June 2008 - 23:21
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl