Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Hej!
Pozwolê sobie zacz±æ w±tek ze szkicami Wenus na ten "sezon". Do³±czajcie proszê swoje szkice Wenus do istniej±cego w±tku, aby utrzymaæ porz±dek w dziale.
Moja wczorajsza Wenus. Szczegó³y w ramkach. Szkic o³ówkiem, t³o w GIMPie.
Przy tej okazji zadam pytanie o "widzenie" szczegó³ow na planetach (niekoniecznie Wenus, tak¿e Mars, Jowisz, Saturn). PanasMaras w moim w±tku (...mo¿e nie uniwersalny....) napisa³, ¿e obserwacja planet to - w wolnym t³umaczeniu - nie konfitury podane na tacy. PanasieMarasie (i inni) - Czy to znaczy, ¿e najpierw trzeba postudiowaæ w internecie du¿e szczegó³y (plamy,kontynenty,pasy itp) istniej±ce "optycznie" na takiej planecie - tak¿e powiekszenia wiêksze (z orbity i super teleskopów) ¯EBY potem wiedzieæ co widzimy rzeczywi¶cie, a co jest zak³óceniem?
Czy jeszcze jako¶ inaczej trzeba siê "wzmacniaæ" przed obserwacj± planet typu Mars,Jowisz,Saturn?
Pozdrawiam
p.s.
tak na pierwszy rzut oka nie doczyta³em sie w polecanych w±tkach
gdzie praktycznie kupuje siê taki odpowiedni czarny lub granatowy papier "najpro¶ciej" i jak "nazwany"?
p.s.2
tylko proszê siê nie ¶miaæ - w razie zapêdów krytykanckich nadmieniam, ¿e piszê to "wê¿ykiem":
do wypowiedzi tutaj sk³oni³ mnie brak jakichkogolwiek "kontynentów" na tej Twojej Wenus :(
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 24 May 2010 - 20:04
do wypowiedzi tutaj sk³oni³ mnie brak jakichkogolwiek "kontynentów" na tej Twojej Wenus Wenus jest ca³kowicie spowita gêst± warstw± chmur, które w ¶wietle widzialnym czyni± z niej jednolit± bia³± kulê. Dysponuj±c teleskopem o du¿ej aperturze mo¿na próbowaæ u¿yæ kolorowych filtrów (np. ciemno fioletowego), aby dostrzec poszczególne pasma chmur.
¦wietny szkic, fajnie odda³e¶ dzia³anie seeingu.
Có¿. Wenus jest zazwyczaj pozbawiona jakichkolwiek szczegó³ów. Niemniej widzia³em kilka szkiców i zdjêæ, na których widaæ ciemniejsze miejsca.
Ja 2 lata temu widzia³em ciemniejsze miejsca. Wcze¶niej kolega Artur W. fotografowa³ jej powierzchniê i na jego zdjêciu widaæ by³o tak¿e delikatnie ciemniejsze miejsca. Starali¶my siê rozwik³aæ zagadkê. Wysz³o chyba na to, ¿e to ró¿nica w albedo, czyli w odbiciu ¶wiat³a przez gêste i mniej gêste pasma chmur. Przy okazji kilka osób wtedy uzna³o mnie niemal za ob³±kanego http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/smile.gif Twierdz±c, ¿e to urojenie.
Zazwyczaj bywa tak, ¿e w jakiekolwiek twory na Wenus najmniej wierz± Ci, którzy najmniej j± obserwuj± http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/tongue.gif Z góry jest za³o¿one, ¿e na Wenus nie ma nigdy, przenigdy ¿adnych ró¿nic w jasno¶ci tarczy, wiêc zwykle nie obserwuje siê jej z nale¿yt± wnikliwo¶ci±. Ka¿dy pewnie po¶wiêca jej nie wiêcej ni¿ 15 minut podczas sesji obserwacyjnej. Ja wtedy ¶lêcza³em nad ni± ³±cznie kilka godzin.
Tym razem nie wypatruje wnikliwie, bo znów kto¶ mo¿e mnie uznaæ za ob³±kanego, albo powiedzieæ, ¿e szkicujê z wyobra¼ni, albo - gorzej - ze zdjêæ http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/tongue.gif
Tutaj linki:
http://forum.astropo...9-wenus-291208/http://forum.astropo...urojone-chmury/Osobi¶cie uwa¿am, ¿e raz na jaki¶ czas przy dobrych warunkach i wnikliwej obserwacji mo¿na dostrzec lekko ciemniejsze pasma. Ale to rzadko¶æ.
pozdrawiam
P.S:
p.s.
tak na pierwszy rzut oka nie doczyta³em sie w polecanych w±tkach
gdzie praktycznie kupuje siê taki odpowiedni czarny lub granatowy papier "najpro¶ciej" i jak "nazwany"?
Ten powy¿szy szkic ma t³o przetworzone w GIMPie tak aby przypomina³o kolor, jaki widzia³em podczas obserwacji. Normalne jest, ¿e po zeskanowaniu bia³ej kartki i inwersji szkicu wychodzi t³o czarne. A wtedy by³o niebieskie, wiêc dopracowa³em kolor w GIMPie.
Je¿eli chodzi Ci o co¶ takiego:
http://forum.astropo...6-wenus-280209/To jest to szkicowane pastelami na granatowym papierze. Mo¿na taki kupiæ w sklepach dla plastyków. Nie wiem, jak siê nazywa. Mówi± "papier do pasteli" albo "bawe³niany papier". Ja u¿ywam marki Lana Paper (Lanacolour) albo Canson. Oko³o 0,90z³ za arkusz A4
Sporo ludzi jest z Wroc³awia - napisz - kawa na ³awê - gdzie konkretnie s± te sklepy dla plastyków. Przynajmniej w ¦ródmie¶ciu - ale i wszedzie.
bo Nieraz cz³owiek jedzie gdzie¶ (MIMO KORKÓW uff) to by po drodze kupi³ ;)
- POKI GO NA ASTROFOCENIE NIE STAÆ :( {chocia¿ jak pomy¶lê o tym ca³ym ustawianiu foto to nie wiem czy warto traciæ czas na "nieobserwacje" jak siê pod niebo cz³owiek tak rzadko wydostaje}
p.s.
jak post nie pasuje tu to prosze przerzuciæ do tych lokalnych (Wroc³aw) EWENTUALNIE
p.s.2.
zaczynam - po zimie - uczyæ sie dok³adniej gwiazdozbiorów (taurus - byk, gdzie, obok czego,... itd) i planuje najpierw! obserwacje lornetkowe {10x50}; my¶lisz ¿e lornetkowe - BEZ STATYWU - te¿ daj± sie z sensem szkicowaæ ?
Pozdrawiam
"BEZ STATYWU" to ju¿ nie jest pytanie retoryczne! :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 26 May 2010 - 17:16
Ja najczê¶ciej zaopatrujê siê w sklepie na Kazimierza Wielkiego. Niedaleko heliosa jest salon plusa. Id±c dalej i mijaj±c salon plusa po prawej jest ko¶ció³, a w nastêpnej bramie jest sklep dla plastyków.
Druga opcja to w budynku Akademii Sztuk Piêknych, czyli za galeri± dominikañsk±, niedaleko Panoramy Rac³awickiej.
Z lornetk± bez statywu nie da rady szkicowaæ. Trzymaj±c lornetkê brakuje r±k do trzymania podk³adki z kartk±, a tym bardziej z o³ówkiem/kredk±. Trzeba by odk³adaæ lornetkê, szkicowaæ kawa³eczek, po czym znów celowaæ w obiekt.
Nie wyobra¿am sobie tego :)
pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl