T±pad³a 15-16 a mo¿e i 17.11.2006 co¶ bysmy poobserwowali 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Dzisiaj wybieram sie na T±pad³a z Robertem. Wyjazd wcze¶nie, bo ko³o godziny 19:00. Jak kto¶ chcia³by siê siê ze mn± zabraæ, to proszê dac mi znaæ na komórkê (stopka).
Powrót tak gdzie¶ ko³o 1:00-1:30.

Zapraszam
!ciemnego nieba!
th



moze 17.11 na Leonidy ? :)

No nietesty w pi±tek muszê zapewniæ opiekê nad dzieæmi, wiêc nie da rady. Jak mi siê uda odespaæ dzisiaj po pracy trochê, to mo¿e zrobiê powtórkê. Co poobserwowali¶my, napiszê po¼niej.

Ale apropos Leonidów.

Wczoraj ko³o godziny 1:45 przepiêknie wybuch³ bolid na wschodnim niebie (tu¿ nad Gomeis± Bet CMi). Przez chwilê zrobi³o siê jasno. Nie widzia³em tego wprost, ale zobaczy³em nagle swój cieñ. Szybki zwrot g³owy na wschód i ujrza³em tylko dalsz±, równie jasn± czê¶æ lotu. W miejscu wybuchu (tu¿ obok Gomeisy) utworzy³a siê smuga, d³uga na oko³o 10*, uk³adaj±ca siê w kierunku wschodz±cej g³owy Lwa. Utrzymywa³a siê ko³o 5 minut, z czasem pr±dy powietrzne j± powygina³y w serpentynkê i rozmy³ ca³kowicie. To najja¶niejszy mój bolid.

Pozdrawiam
Tomek

Ten opisany przez Tomka bolid by³ takim mi³ym akcentem na koniec sesji. Kilka sekund po rozb³ysku smuga po prostu ¿arzy³a. Te¿ nie widzia³em jeszcze wcze¶niej czego¶ takiego.

Wyjazd jak zwykle by³ bardzo udany. Na miejscu byli¶my kilka minut po 20. Ko³o 22.15 mieli¶my chwile trwogi - na dobre pó³ godziny prawie ca³e niebo zasnu³o siê "barankami". Na szczê¶cie bezchmurny pozosta³ spory skrawek wschodniego horyzontu, wiêc by³o czym siê zaj±æ. Niestety, gdy wiatr przegna³ ju¿ chmurwy, na ³eb na szyjê polecia³ seeing, a szkoda, bo wcze¶niej by³a ¿yleta.

Jak dla mnie atrakcj± wieczoru okaza³y siê mg³awiczki planetarne. Zaczêli¶my wspólnie od Helixa. Ogl±dali¶my go przez Naglerki 31 i 17 z filterkiem OIII. W Taurusie 0,38 super. W Syncie 8" choæ obraz by³ do¶æ ciemny, to Helix wygl±da³ znacznie lepiej ni¿ bez filtra (tak prawdê mówi±c, to bez filtra w ogóle nie wygl±da³ :D ).

Potem by³y kolejne PN:
ngc 2022 w Orionie (ma³a i skupiona)
ngc 1501 w ¯yrafie (zdecydowanie pierwsza liga dla mi³o¶ników gatunku)
ic 2149 w Furmanie (bardzo skupiona i ma³a, niemal punktowa)
ngc 1536 w Erydanie (jasna, widowiskowa i nawet do¶æ spora)
ic 418 w Zaj±czku (drobniutka i bladziutka - no ale jaka frajda wy³uskaæ ic'kê)
ic 2165 w Wielkim Psie (ledwo widaæ - j.w.).
ngc 2392 w Gemini (od pewnego czasu polska nazwa tego gwiazdozbioru nie przechodzi mi przez gard³o, a obiekt - mg³awica Escimo - nie wymaga chyba szczególnego komentarza).

Z ciekawych rzeczy wpad³a mi jeszcze w oko ca³kiem wyra¼na mg³awica dyfuzyjna w Orionie (ngc 1788) i galaktyczka w zaj±czku (ngc 1964). Tak poza tym, to kilkana¶cie gromad otwartych w okolicy Perseusza, Gemini, ¯yrafy, Oriona i Psa Majora ;). Z ca³ej zgromadzonej tam drobnicy zdecydowanie naj³adniesza jest OC ngc 2420 w Gemini i OC ngc 1528 w Perseju.

Tyle ja, a Tomek poda swoj± wersjê.
Ten post by³ edytowany przez frebert dnia: 16 November 2006 - 20:54


Te¿ widzia³em ten potê¿ny wybuch. Rozb³ysk by³ na tyle mocny ¿e powsta³y cienie :blink: , a dym który zosta³ po przelocie bolidu utrzymywa³ siê na niebie przez ³adn± chwilke. To by³o co¶ nie samowitego, nigdy wcze¶niej nie widzia³em tak potê¿nego wybuchu!!
Ten post by³ edytowany przez Rammstein5 dnia: 16 November 2006 - 21:11
Ze wspólnych ciekawostek, to nalezy dodaæ jeszcze obiekty z listy Challenge objects RASC

IC10 duza nieregularna galaktyka z GrupyLokalnej (mB=11.8, a SB=15.3!), widoczna jako mgie³ka wokó³ s³abej gwiazdki w Kasjopei, oddalona mniej wiecej tyle co M31. BY³a widoczna zarówno w Syncie jak i Taurusie. Pomimo ma³ej jasno¶ci powierzchniowej, lepiej prezentowa³a siêw Naglerze 17 ni¿ w 31mm.

Jones 1 (PK 104-29.1) (duza 5 arcmin, bardzo s³aba mg±³wica planetarna w Pegazie), ma postaæ nie domkniêtego pier¶cienia, dwa czê¶ci ³uków ja¶niejsze, w ¶rodku przeziera³ychyba jakie¶ gwiazdki, dawa³a siê dostrzec tylko przez OIII, bez filtra nic nie ma.

i dalej

Jonckheere 900 (PK 194+ 2.1) malutka mg³awiczka planetarna, tu¿ obok druga gwaizdka, CdC pokazuje ja trochê obok rzeczywistego po³o¿enia

WLM - niestety nie uda³o siê niczego odró¿niæ od t³a, za nisko jest

NGC246 - duza jasna w Wielorybie, parê gwiazdek na³o¿onych na ni±,

NGC 1931 - mg³awiczka emisyjna w Furmanie, w pó³ drogi miêdzy M36 i M38, uda³o mi siê rozdzieliæ z ¶rodka przy 220x dosyæ zwiêz³y trójk±cik gwiazdek

Reszta to juz gromadki galaktyk
Abell 194 w Wielorybie, póki seeingi pozwoli³ uda³o mi siê zidentyfikowaæ kilkana¶cie galktyczek,
Abell 262 w Andromedzie (prawie w Trójk±cie), tutaj lista to 35 obiektów
Abell 426 w Pegazie, tutaj znowu wstêpne podej¶cie, ale wpad³o znowu kolejnych kilkana¶cie glx

no i BOLID.

!ciemnego nieba!

Dziko Wam zazdroszczê! Ca³y miesi±c mam zajêty .... ale w grudniu - je¿dzê z Wami

pozdrawiam

Dari

KOREKTA!!!!

Jasna i rozleg³a mg³awica planetarna w Erydanie to ngc 1535 a nie 1536 jak napisa³em powy¿ej. Ech, przysz³a mi ju¿ chyba wraz z pi±tym krzy¿ykiem ¶lepota przy czerwonej diodce nad map± w terenie.

Chêtnie pojadê na nastêpne obserwacje , dajcie znaæ . :astro:

Ca³y tydzieñ siedzia³em w Warszawie i mog³em pobserwowaæ .... neony. :angry: Nastêpnym razem jestem na pok³adzie!

Pozdrawiam :Beer:

To jest rezurekcja. Super Piotrze i Gemini+. Witamy na pok³adzie i niechaj wiatr bezwietrzny (dla dobrego sesingu) wszystkie chmurwy nam rozwiewa i w astro-motywacje-¿agle dmie :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl