Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Pierwsz Plama od kilku ³adnych dni... Musia³em naszkicowaæ po przyj¶ciu z pracy...
ciemnego... pardon... Jasnego nieba!! :)
Sprzêt: refraktor 80/900 + PL32mm + PL8mm.
Pierwsz Plama od kilku ³adnych dni... Musia³em naszkicowaæ po przyj¶ciu z pracy...
attachment
attachment
ciemnego... pardon... Jasnego nieba!! :)
Sprzêt: refraktor 80/900 + PL32mm + PL8mm. Nie¼le te¿ j± wczoraj obserwowa³em, lornetk± 7X50 kiedy s³oñce by³o parê stopni nad horyzontem. Wydaje mi siê ¿e plama nie jest taka du¿a jak narysowa³e¶, albo czego¶ nie dojrza³em.
Pozdrawiam
Nie¼le te¿ j± wczoraj obserwowa³em, lornetk± 7X50 kiedy s³oñce by³o parê stopni nad horyzontem. Wydaje mi siê ¿e plama nie jest taka du¿a jak narysowa³e¶, albo czego¶ nie dojrza³em.
Pozdrawiam Racja!. Zbli¿one proporcje ma jedynie prawy-górny rysunek.
Dolny jest szkicowany na z³ym szablonie, bo sam by³em zdziwiony jak du¿o mo¿na zobaczyæ i nie mia³em wzorca dla tego powiêkszenia. Chodzi³o mi raczej o uchwycenie szczegó³ów plamy przy du¿ym powiêkszeniu i porównaniu ich z przysz³ymi zamianami. Wczoraj plama wygl±da³a ju¿ zupe³nie inaczej. Pojawi³y siê malitkie satelitarne plamy i poja¶nienia. Mo¿e to te¿ byæ efekt przesuwania siê ca³ego obiektu i lepszych warunków obserwacji.
Powodzenia!
...sam by³em zdziwiony jak du¿o mo¿na zobaczyæ i nie mia³em wzorca dla tego powiêkszenia. Chodzi³o mi raczej o uchwycenie szczegó³ów plamy przy du¿ym powiêkszeniu i porównaniu ich z przysz³ymi zamianami... Witam ! Dzisiaj rano te¿ skierowa³em Celestrona 80ED na tarczê s³oneczn±, aby sprawdziæ mój nowy filtr Baadera ND5. Obserwowa³em plamê przy ró¿nych powiêkszeniach z k±tówkami i bez nich. Najlepszy obraz uzyska³em przy pow. 67x - PL 9 /Vixen/. Przy wiêkszych powiêkszeniach: 100x /ortho 6/ i 150x /LV 4/ obraz plamy pogarsza³ siê, traci³ na ostro¶ci. Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiêkszenia w swoich obserwacjach S³oñca ?
mo¿e by³o po prostu za rano?
poczekaj, a¿ S³oñce bêdzie wy¿ej na niebie :rolleyes:
mpp, szkice s± ¶wietne
Witam ! Dzisiaj rano te¿ skierowa³em Celestrona 80ED na tarczê s³oneczn±, aby sprawdziæ mój nowy filtr Baadera ND5. Obserwowa³em plamê przy ró¿nych powiêkszeniach z k±tówkami i bez nich. Najlepszy obraz uzyska³em przy pow. 67x - PL 9 /Vixen/. Przy wiêkszych powiêkszeniach: 100x /ortho 6/ i 150x /LV 4/ obraz plamy pogarsza³ siê, traci³ na ostro¶ci. Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiêkszenia w swoich obserwacjach S³oñca ? Ja bez problemu ogladam przez swoje C 102 S³oñce pod powiêkszeniem 110 razy. Czasem, ale naprawdê rzadko udaje mi siê zastosowaæ powiêkszenie 200 razy - aczkolwiek wymaga to d³ugiego czekania na momenty stabilno¶ci i zdarza siê to raczej czê¶ciej przed po³udniem ni¿ po po³udniu (mniej nagrzana atmosfera).
No to i ja wrzucê swoje dzisiejsze bazgro³y:
:szczerbaty:
£adny szkic ! Tylko jaki¶ tekst siê przebija pod spodem ;)
Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiêkszenia w swoich obserwacjach S³oñca ? Wczoraj obserwowa³em plamê od god¼. 14:00. Widoczno¶æ u mnie by³a s³aba, poniewa¿ obserwowa³em z balkonu. O tej porze blok siê ju¿ mocno nagrza³ i u¿ytecznym powiêkszeniem w moim przypadku by³o 87x. Przy 120x i 187x rzadko dawa³o siê dojrzeæ co¶ wiêcej, ni¿ rozmyt± kropkê :)
pozdrawiam
Raf
£adny szkic ! Tylko jaki¶ tekst siê przebija pod spodem ;) No tak. Po zeskanowaniu muszê zawsze kontrast poprawiaæ bo s³abo widaæ. I skutkiem ubocznym jest przebijanie tekstu ze spodniej strony :szczerbaty: .
Grupy 953 i 954 by antyqjon, obrócone tak ¿eby zgadza³o siê z zdjêciem na spaceweather.
Ten post by³ edytowany przez
antyqjon dnia: 30 April 2007 - 15:55
[quote name='antyqjon' date='Apr 30 2007, 13:53' post='235997']
Grupy 953 i 954 by antyqjon, obrócone tak ¿eby zgadza³o siê z zdjêciem na spaceweather.
Witam! Spróbuj zaznaczyæ jeszcze na szkicu kierunki :N,S,WiE.To mój szkic z innymi plamami.
http://img116.imageshack.us/img116/3348/02012007zx0.jpg
powtórnie plamka-potwór (pomy¶leæ, ¿e jest wiêksza od Ziemi! )
warunki marne... :(
miêkkiej kreski!
ps. nie widzia³em tej drugiej ma³ej plamki! Dziwne?!
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 30 April 2007 - 21:04
Plamy s³oneczne 02.05.2007
Obraz odwrócony prawo-lewo (refraktor+k±tówka).
Przedwczoraj obserwowa³em tê plamê o zachodzie S³oñca przez lornetkê 20x50 i sfotografowa³em j± - lornetka w lewej rêce, aparat w prawej i trzaskam seryjne zdjêcia, a¿ na którym¶ wyjdzie mi ca³a tarcza. :D
Plamy s³oneczne 3-6 Marca
Fajnie! Ja dzisiaj mam raczej chmurwy.
W czasie gdy wci±¿ próbuje rozgry¼æ czemu GIMP mi poziomami przeszkadza z szarymi gwiazdami :szczerbaty:, za co serdecznie Bemka i Hansa przepraszam, chcia³bym jeszcze przeprosiæ wszystkich innych - tym razem s³oneczników - za takie oto zhañbienie plamy 0953:
http://gbspace.com/files//406/plama0953_20070427b_thumb.jpg
27.04.2007
W przypadku tego szkicu potrzebne jest wyt³umaczenie - dooko³a pó³cienia zaobserwowa³em wtedy zacn± pochodniê, której granice oznaczone s± lini±. 'Na górze', czyli na pó³nocny wschód od tych plamek zaznaczy³em dwa obszary pochodni, które w PST wyj±tkowo b³yszcza³y. By³y to twory, które siê bardziej rzuca³y w oczy od samej 0953 (w PST of korz)!
http://gbspace.com/files//406/plama0953_20070503b_thumb.jpg
03.05.2007
S± to szkice z dni 27.04.2007 i 03.05.2007. Stosowane powiêkszenie to 66,6 :szczerbaty: oraz 110 razy oraz w przypadku 27.04.2007 przez chwilkê mia³em szanse 'polukaæ' pod 200 razami. Plamki nie mia³y oczywi¶cie takich 'g³adkich' krawêdzi - by³y bardzo w³ochate! :)
U¿y³em swego achromacika 10 cm + folia Baader + filtr Fringe Killer + filtr czerwony (co w sumie daje tandetne h-alfa o szeroko¶ci '³±cza' 70 nm - podbija to nieco ilo¶æ szczegó³ów pochodni i granulacji) oraz okularków PL 15, PL 9 i LVW 5.
Kolejnym moim krokiem bêdzie próba skrobniêcia czego¶ w kolorze i pod PST. Za co wszystkich serdecznie przepraszam... :)
Strasznie du¿o szczegó³ów masz na tej plamie. Ja a¿ tyle niewidzia³em, wiadomo - sprzêt.
Fajnie.
heh, papier na którym szkicowa³e¶ nie¼le oddaje szczegó³ powierzchni s³oñca (widac jakby granulacjê ;) )
Ten post by³ edytowany przez
Maksiu dnia: 11 May 2007 - 15:50
Wybaczamy ci Kanarkusie, ale ¿eby to by³o ostatni raz :szczerbaty: :Beer: Moim zdaniem to nie jest widoczna granulacja tylko szum z matrycy, zmniejsz czu³o¶æ to bêdzie lepiej :ha: Widzê, ¿e tutaj zdj±³e¶ ju¿ darki, nie ma tego okropnego badpixela co mia³e¶ na DS'ach. Czy mo¿e to dziêki krótszemu czasowi na¶wietlania? :Boink:
Tak na serio to na prawdê ¶wietne szkice, ilo¶æ szczegó³ów jakie wyci±gasz 10cm achromacikiem jest wrêcz powalaj±ca. Musia³e¶ mieæ niez³e warunki, o jakiej porze dnia obserowa³e¶ i sk±d? Bêdê musia³ nie¼le pomêczyæ Messiera, ¿eby spróbowaæ uzyskaæ co¶ lepszego. Twoje szkice strasznie zachêci³y mnie do rysowania, niech tylko sobie pójd± te chmury! Chocia¿ trochê wiêcej wolnego czasu by siê te¿ przyda³o... <_<
Widaæ, ¿e papier ma du¿e znaczenie w uzyskiwanych efektach. Jakiego u¿ywacie? Zwyk³e kartki z drukarki czy co¶ specjalnego?
Ten post by³ edytowany przez
Bemko dnia: 11 May 2007 - 19:32
Wybaczamy ci Kanarkusie, ale ¿eby to by³o ostatni raz :szczerbaty: :Beer: Moim zdaniem to nie jest widoczna granulacja tylko szum z matrycy, zmniejsz czu³o¶æ to bêdzie lepiej :ha: Widzê, ¿e tutaj zdj±³e¶ ju¿ darki, nie ma tego okropnego badpixela co mia³e¶ na DS'ach. Czy mo¿e to dziêki krótszemu czasowi na¶wietlania? :Boink: No ba! :szczerbaty: W tej technice badpixel zosta³ wyeliminowany, bowiem nie musia³em u¿ywaæ cyrkla. (Z reszt± chyba zacznê u¿ywaæ puszki od browara zamiast cyrkla. No albo butelki po '¿o³±dkowej gorzkiej'!)
Tak na serio to na prawdê ¶wietne szkice, ilo¶æ szczegó³ów jakie wyci±gasz 10cm achromacikiem jest wrêcz powalaj±ca. Musia³e¶ mieæ niez³e warunki, o jakiej porze dnia obserowa³e¶ i sk±d? Bêdê musia³ nie¼le pomêczyæ Messiera, ¿eby spróbowaæ uzyskaæ co¶ lepszego. Twoje szkice strasznie zachêci³y mnie do rysowania, niech tylko sobie pójd± te chmury! Chocia¿ trochê wiêcej wolnego czasu by siê te¿ przyda³o... <_< Staram siê obserwowaæ w porze tu¿ - przed - po³udniowej i zwyczajnie cierpliwie czekam na chwile stabilnej atmosfery, która powoduje, ¿e szczêka opada. Te wszystkie drobniutkie szczególiki, jak np przerwy miêdzy plamami wewn±trz pó³cienia albo zupe³nie drobniutkie plamusie, które siê znajduj± na obrze¿ach pó³cienia. O! to jest to... (Nie wspominaj±c, ¿e pod 200x, ale okazja nie czêsto siê zdarza, to ju¿ jest prawdziwy hardcore!).
Moja miejscówka to obrze¿a Gdañska - mam 180 stopniowe pole widzenia na las z ma³± ilo¶ci± przeszkadzajek cywilizacyjnych, czyli do¶wiadczam relatywnie ma³ej ilo¶ci czynników seeingo-psuj±cych, w postaci kominów, ¶cian budynków itp. Ponadto obserwuje z tarasu, który jest kilka metrów nad ziemi±, wiêc przypowierzchniowe turbulencje s± tak¿e zminimalizowane! Przynajmniej tak mi siê wydaje...
Bemko - musisz pomêczyæ swój sprzêt, który jest lepszy od mojego! Je¶li masz dobre warunki, to proponujê powiêkszenia od 100 X w górê - efekty mog± byæ powalaj±ce! :)
Widaæ, ¿e papier ma du¿e znaczenie w uzyskiwanych efektach. Jakiego u¿ywacie? Zwyk³e kartki z drukarki czy co¶ specjalnego? Wygl±da na to, ¿e z ca³± pewno¶ci± ma znaczenie - choæ w tej materii nie mam jeszcze du¿ego do¶wiadczenia i mam zamiar dopiero nieco poeksperymentowaæ. Ja póki co u¿ywa³em zwyczajnego bloku technicznego od lokalnego dostawcy, ale mam zamiar dokonaæ nalotu na sklep dla plastyków i pomacaæ papier jaki tam sprzedaj±...
Tak czy inaczej do czasu kiedy Mars wyjdzie z koalicji i przejdzie do opozycji :szczerbaty: jest jeszcze sporo czasu na naukê! :)
No ba! :szczerbaty: W tej technice badpixel zosta³ wyeliminowany, bowiem nie musia³em u¿ywaæ cyrkla. (Z reszt± chyba zacznê u¿ywaæ puszki od browara zamiast cyrkla. No albo butelki po '¿o³±dkowej gorzkiej'!) O to jest dobry pomys³. Puszkê, czy butelkê ³atwiej przecie¿ w pokoju znale¼æ ni¿ cyrkiel ;).
Tak czy inaczej do czasu kiedy Mars wyjdzie z koalicji i przejdzie do opozycji :szczerbaty: jest jeszcze sporo czasu na naukê! :) Mars w koalicji ? No co ty, przecie¿ Mars jest w uk³adzie :szczerbaty: .
Mars w koalicji ? No co ty, przecie¿ Mars jest w uk³adzie :szczerbaty: . Najgorsze jest to ¿e nied³ugo bêdzie w opozycji ;)
Pojawi³a siê nowa du¿a plama i piêknie siê rozwija! :D
Oby pogoda rozwija³a siê równie dobrze jak nowa plamka :Beer:
U mnie niestety od kilku dni ca³kowite zaæmienie nieba i nici z obserwacji. Teleskop stoi w koncie i ....mo¿e jakie¶ ¿ycie siê w nim zalêgnie.... <_<
U mnie niestety od kilku dni ca³kowite zaæmienie nieba i nici z obserwacji. Teleskop stoi w koncie i ....mo¿e jakie¶ ¿ycie siê w nim zalêgnie.... <_< A jaki ty masz teleskop ?
Pozwolicie,ze tutaj wrzuce link,dla zainteresowanych,bo fotograficzne watki sloneczne jakies niemrawe..A tak dziala astroklub z Kijowa!
http://www.astroclub.kiev.ua/gallery/detai...hp?image_id=977
Nowa, ¶licznie rozbudowana grupa plam wje¿dza na tarczê. Dobrych warunków!
Nowa, ¶licznie rozbudowana grupa plam wje¿dza na tarczê. Dobrych warunków! Ju¿ parê dni temu ta plama wjecha³a na tarczê. Tylko, ¿e ja ju¿ od tych paru dni S³oñca nie widzia³em :angry: .
Tak jest i u mnie :(
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 04 June 2007 - 14:34
Czego siê dziwiæ. Fronty koñcz± "przechadzkê" nad Polsk± to i siê dzieje to co siê dzieje...
W³a¶nie wróci³em z obserwacji plam. Ta grupa jest fantastyczna. 2 du¿e plamy, kilka ¶rednich i mnóstwo maluchów. Polecam! Ba! Jak masz filtr MUSISZ spojrzeæ na tê grupê!
W³a¶nie wróci³em z obserwacji plam. Ta grupa jest fantastyczna. 2 du¿e plamy, kilka ¶rednich i mnóstwo maluchów. Polecam! Ba! Jak masz filtr MUSISZ spojrzeæ na tê grupê! Mia³em z pó³ godzinn± dziurê w chmurach i muszê siê z tob± zgodziæ, ¿e widok super. Odk±d mam filtr (a mam go od pocz±tku roku) to zdecydowanie najefektowniejsza grupa jak± widzia³em. We wcze¶niejszych latach bawi³em siê projekcjê, ale to nie to samo co filtr :Beer: .
Hmm.. a ja kurde szykowa³em siê , szykowa³em , a jak by³a dziura to mnie nie by³o ! :angry:
Szkice z ostatnich paru dni.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl