Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Szukam uniwersalnej lornetki na dzienne obserwowanie ptaków i do przegl±dania nocnego nieba. Przegl±daj±c oferty sprzêtu dostêpnego na polskim rynku znalaz³em dwie szerokok±tne. Parametr jest istotny w szybkiej lokalizacji lataj±cych ptaszysk, liczê siê z nieostro¶ci± na brzegach pola widzenia ale wygoda szerokiego k±ta jest olbrzymia.
Niestety ¿adna nie jest w pe³ni opisana wiêæ przed zakupem chcia³bym siê skonsultowaæ z szanowym Forum. A mo¿e sa jeszcze jakie¶ inne? Testy w internecie obejmuj± modele sprzed kilku lat. Któr± wybraæ na uniwersaln±, szerokok±tn± lornetkê w teren na noc i na dzieñ. A mo¿e k±t dla 10x50 powy¿ej 6 stopni jest wy¿y³owany i taka lornetka ma wiêcej wad ni¿ zalet?
Bresser SWA 10x50
Soczewki - niebieskie wielowarstwowe powlekane
Rodzaj szk³a - BAK-4
Natê¿enie ¶wiat³a - 25
Minimalne ¶wiat³o - 17,89
Minimalna odleg³o¶æ - od 6m
Pole widzenia 1000m - 166 !!!
Rozstaw okularów - 58~72 mm
Waga - 950 g
Po³±czenie do statywu - tak
Ochrona przed deszczem - tak.
BPWC2 10x50
Angle of View 7.8°
Exit pupil Diameter 5mm
Exit pupil Clearance 16.5 mm
Max.Resolving Power (sec. of angle) 4.5
Weight 1 kg
Masz tutaj link :
http://www.allegro.p...p?item=27975408i walcz !!!
BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedziæ o mo¿liwym dodatkowym wydatku kilkudziesiêciu z³ na kolimacjê w serwisie optycznym - bo z mimo¶rodami bez fachowych narzêdzi i do¶wiadczenia tak ³atwo sobie nie poradzisz...
Je¿eli chcesz j± u¿ywaæ te¿ do obserwowania ptaków, to szukaj lornetki z ma³a odleg³o¶ci± minimaln±. 6m dla Bresser SWA to zdecydowanie za du¿o. To chyba norma u Bressera, ja mam Bresser Jagd 8x56 i do obserwacji dziennych musia³em kupiæ inn±, a t± zostawi³em do ogl±dania nieba. Czêsto siê zdarza³o, ¿e gdy podszed³em blisko jakiego¶ ma³ego ptaka, ju¿ nie mog³em na niego patrzyæ przez lornetkê.
Je¿eli chcesz j± u¿ywaæ te¿ do obserwowania ptaków, to szukaj lornetki z ma³a odleg³o¶ci± minimaln±. 6m dla Bresser SWA to zdecydowanie za du¿o. To chyba norma u Bressera, ja mam Bresser Jagd 8x56 i do obserwacji dziennych musia³em kupiæ inn±, a t± zostawi³em do ogl±dania nieba. Czêsto siê zdarza³o, ¿e gdy podszed³em blisko jakiego¶ ma³ego ptaka, ju¿ nie mog³em na niego patrzyæ przez lornetkê. W przypadku lornetek z obiektywem 50 trudno znale¼æ w Polsce co¶ co bêdzie ostrzyæ poni¿ej 6 metrów z bólem trzeba prze³kn±æ t± odleg³o¶æ a i tak Bresser jest tutaj ca³kiem dobry.
Co do BPC Tento 10x50 na allegro to owszem stary klasyk.
To co ja znalaz³em u producenta to kolejna wersja szerokok±tna tej lornetki i ma oznacznie
BPWC2 (Binocular Porro Wide Central-focus wersja 2)
Tylko czy te wersje 2 s± te¿ robione tak soldnie jak klasyczne BP Tento?
BPWC2 (Binocular Porro Wide Central-focus wersja 2)
Tylko czy te wersje 2 s± te¿ robione tak soldnie jak klasyczne BP Tento? Niestety gdzie¶ czyta³em (nie pamiêtam gdzie - mo¿e na CloudyNights?) ¿e znacznie solidniejsze s± klasyczne BPC... BPWC2 maj± du¿o plastiku...
Poza tym BPWC2 maj± potê¿n± dystorsjê i nieostro¶ci na brzegu pola raczej nie do zaakceptowania nawet przy tak szerokim polu... a ja i tak wolê mo¿liwie du¿e dostêpne pole nawet kosztem ostro¶ci przy brzegu ale i tak polecam raczej klasyczne BPC...
Summa summarum, raczej ju¿ lepiej chyba "celowaæ" w klasyczne sprawdzone BPC...
BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedziæ o mo¿liwym dodatkowym wydatku kilkudziesiêciu z³ na kolimacjê w serwisie optycznym - bo z mimo¶rodami bez fachowych narzêdzi i do¶wiadczenia tak ³atwo sobie nie poradzisz... wiem....wówczas wymieniê na skolimowan± albo wy¶lê do Janusza.
Aha, dodatkowo przypomnia³em sobie ¿e sam mia³em w rêkach tê BPWC2 10x50 na bazarze na Bema w Poznaniu - ale kompletnie rozkolimowan±... i chyba by³a prawie ca³a plastikowa jak zabawka. Raczej nie warto - chyba one takie po prostu s±. Nie ma porównania co do jako¶ci i solidno¶ci choæby z moj± star± BPC 12x40 "made in USSR".
Aha, tej BPC 10x50 z Allegro te¿ ju¿ raczej w razie czego nie wymienisz na inn±...
Na Allegro siê kupuje i sprzedaje wiêc wymieni bez problemu na inn± z innej aukcji a t± lunie dalej jak sam naby³ :lol: :Beer:
Poszukaj trochê Zeissa 10x50, to te¿ klasyk na Allegro i piêkna lorneta dla ptakolubów :salu:
Aha, dodatkowo przypomnia³em sobie ¿e sam mia³em w rêkach tê BPWC2 10x50 na bazarze na Bema w Poznaniu - ale kompletnie rozkolimowan±... i chyba by³a prawie ca³a plastikowa jak zabawka. Raczej nie warto - chyba one takie po prostu s±. Nie ma porównania co do jako¶ci i solidno¶ci choæby z moj± star± BPC 12x40 "made in USSR".
Aha, tej BPC 10x50 z Allegro te¿ ju¿ raczej w razie czego nie wymienisz na inn±... Trochê poszuka³em i jaki¶ Niemiec robi³ porównanie. Co prawda model 6x30 ale pewnie technologia versji 2 jest podobna. Porównywa³ te¿ i inne lornetki.
http://de.geocities....kronos6x30.htmlhttp://de.geocities....holger_merlitz/BPWC2 jest solidnie zrobiona z aluminowego body, optycznie ca³kiem przyzwoita i tylko uk³ad ustawiania ostro¶ci im siê nie uda³.
Ciekawe!!!
S± tutaj przytoczone pog³oski dlaczego rosyjska optyka jest ¿ó³ta i najlepszy kawa³ek to ten ¿e to filtr antyradiacyjny przebarwia obraz.
Widaæ ¿ê mo¿na dorobiæ magiczn± teoriê albo ........ przerobiæ to na zaletê... ¿ó³te szk³a podnosz± kontrast podczas mg³y i wiele wojskowych lornetek jest dostarczanych z ¿ó³tym filterm a rosyjskie maj± go od razu wbudowanego :-)
Drogi Amikosiku, te¿ uwa¿nie czyta³em test dra Holgera Merlitza, ale robi³ On porównanie jednak trochê innych modeli lornetek ni¿ ta o któr± pytasz ... jak dalej przypominam sobie mia³em na Bema w rêce konkretnie Berkuta BPWC2 10x50 i naprawdê by³a to rozjechana niesolidnie wykonana s³abizna... inaczej znaj±c mój niepohamowany poci±g do szerokok±tnych lornetek sam bym go kupi³ za te 100z³...
Naprawdê, nawet wrogowi nie poleca³bym tej rozkolimowanej partacko wykonanej lornetki... a co dopiero Tobie - mi³o Ciê pamiêtam z Bieszczad z Twoj± BP 26x70 któr± potrafi³e¶ u¿ywaæ nawet bez statywu.
Poszukaj trochê, ale pamiêtaj ¿e nawet Zeiss 10x50 Janusza wymaga³ kolimacji, tyle tylko, ¿e Janusz sam sobie to zrobi³ oczywi¶cie gratis i perfect...
Sam u¿ywam do takich celów lornetek Oberwerk 12x60WA i Taiga 8x40 - obie z zaimplementowan± mozliwo¶ci± rêcznej kolimacji oraz BPC 12x40 po kolimacji u Janusza.
[ Add: Wto 13 Lip, 2004 ]
Aha Amikosiku jeszcze jeden pomys³ - we¼ konkretnie model Kronos BPWC2 6x30 z polem 11* - dok³adnie taki jaki recenzowa³ dr Merlitz. Wtedy przynajmniej na czym¶ wiarygodnym siê "opieramy". A pole 11* to ju¿ co¶, power 6x do ptaków i turystyki starczy.
Witam.Skoro kolega Amosik pragnie obserwowaæ g³ównie ptaszki i obserwacje dzienne to koniecznie "bia³a' optyka np.Zeiss 8x40BNotarem(waga700g) ;10x50 i.t.p.Nie polecam BPC 2W do tych celów jak i innych BPC.Mam bia³e i ¿ó³te, i o ile w nocy jest OK. To w dzieñ ró¿nica jest kolosalna.A kto widzia³ np.zimorodka,ten wie ,¿e kolor to podstawa w tej zabawie. Pozdrawiam Micha³ T. :roll:
Pozwolicie zatem ¿e dodam zdanie konkretnie na temat koloru poniewa¿ znam to z autopsji - widzê "jak jest" w rzeczywisto¶ci:
- lornetki Zeiss 10x50 (Janusza w Bieszczadach), moje Oberwerk 12x60WA, Taiga 8x40 & 10x50 - praktycznie zero ¿ó³ci, obrazy bielutkie,
- BPC 12x40 - widoczne za¿ó³cenie, pewnie inne BPC tak¿e bêd± mia³y obrazy w jakim¶ stopniu za¿ó³cone. W BP 26x70 do quasi-3D Ksiê¿yca i planet to wg mnie nawet zaleta, ale do ¶licznych bia³ych ptaków raczej nie.
Zatem - trzeba tutaj akurat uwa¿aæ na ¿ó³æ w sk±din±d znakomitych i niedrogich BPC. Tani± i dobr± alternatyw± mo¿e byæ np. niedroga a niez³a Taiga - vide np. 10x50:
http://deltaoptical....f60f6541bd066e4
BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedziæ o mo¿liwym dodatkowym wydatku kilkudziesiêciu z³ na kolimacjê w serwisie optycznym - bo z mimo¶rodami bez fachowych narzêdzi i do¶wiadczenia tak ³atwo sobie nie poradzisz... Zaczynam siê pogr±¿aæ w niepewno¶ci. Mam BPC 20x60, nie ma ona wkrêtów do kolimacji w punkt, a nawet po ponad roku u¿ywania jeszcze siê nie rozkolimowa³a. Czytaj±c posty dobrze wykszta³conych osób dochodzê do wniosku, ¿e ka¿da lornetka musi siê rozkolimowaæ, a skoro musi, to czy¿ jest piêkniejsza na tym ¶wiecie rzecz, ni¿ dwa wkrêty do kolimacji w punkt ? A mo¿e ja mam felern± lornetkê i cos w niej siê zaciê³o, gdy¿ nie chce siê rozkolimowaæ ... :(
I w tym miejscu ci¶nie mi siê pytanie do Janusza : czy jeste¶ w stanie dokonaæ upgrade mojej BPC20x60 i wyposa¿yæ j± w dwa wkrêty do kolimacji w punkt ? :mrgreen: :mrgreen: :wink:
Poczu³bym siê wtedy w pe³ni dowarto¶ciowany, nikt by mi nie zarzuci³, ¿e nie posiadam tak warto¶ciowej funkcji jak kolimacja lornetki w punkt przy pomocy dwóch wkrêtów. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Benedykcie, chyba trochê ironizujesz. Te¿ mam sk±din±d ¶wietne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnujê aby nie daj Bo¿e która¶ nie upad³a, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduch± lub styropianem i wystarczy. Nie musi siê koniecznie rozkolimowaæ, tylko w razie czego kolimacja na mimo¶rodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, ni¿ pro¶ciutka regulacja wykonalna w 5 min. przez ka¿dego u¿ytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:
http://www.oberwerk....t/collimate.htmLepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 te¿ ma tê widoczn± ¿ó³æ - której jak widaæ ornitolodzy nie lubi± przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków?
gdy¿ nie chce siê rozkolimowaæ ... a to suka :?
ps. ruszanie pryzmatami spowoduje zawsze nieprostopad³o¶æ ich p³aszczyzn wzglêdem osi optycznej obiektywów co zawsze spowoduje aberracje. To jest guzik nie kolimacja, a raczej tandetne justowanie z zaniedbaniem wszelkich innych wad optycznych. ¯adna szanuj±ca siê lornetka nie pozwoli sobie na kolimowanie przez rozkolimowanie.
Jednak¿e uprawianie takiej tandety powoduje pewnie znaczny spadek odrzutów z taniej produkcji, bo zaniedbania w czasie monta¿u powoduj±ce, ¿e lornetka jest kompletnie nie do u¿ycia mo¿na ³atwo zatuszowaæ protez± w postaci ruchomych pryzmatów.
Dlatego proszê o nazywanie rzeczy po imieniu i nie bicie peanów na rzecz protez w tanich lornetkach klasy co najwy¿ej popularnej.
McArti zdrowo przesadzasz, wystarczy ledwie minimalnie tkn±æ ¶rubki o u³amek obrotu aby oba obrazy w dwóch torach optycznych siê perfekcyjnie "zjecha³y" - proste i wygodne po np. odpakowaniu przesy³ki z now± lornetk± - naprawdê nie zauwa¿y³em aby pogarsza³o to w jakimkolwiek stopniu obraz, nie strasz ludzi bo to nieprawda co piszesz. A ile stresów, nerwów i pieniêdzy na odsy³ania/serwisowanie lornetek siê uniknie jak mamy tak± fajn± pro¶ciutk± opcjê!
A chyba nie zarzucasz tego ¿e te w/w lornetki s± ca³kiem niedrogie i dostêpne dla ka¿dego mi³o¶nika? Naprawdê to znakomicie i¿ tak¿e DeltaOptical w swojej flagowej dobrej serii Taiga zaimplementowa³a tê opcjê.
Benedykcie, chyba trochê ironizujesz. Te¿ mam sk±din±d ¶wietne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnujê aby nie daj Bo¿e która¶ nie upad³a, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduch± lub styropianem i wystarczy. Nie musi siê koniecznie rozkolimowaæ, tylko w razie czego kolimacja na mimo¶rodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, ni¿ pro¶ciutka regulacja wykonalna w 5 min. przez ka¿dego u¿ytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:
http://www.oberwerk....t/collimate.htm
Lepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 te¿ ma tê widoczn± ¿ó³æ - której jak widaæ ornitolodzy nie lubi± przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków? Macinie,
pewnie, ¿e ironizujê. Po prostu ochy i achy na temat kolimacji w punkt lornetek Obrwerk na pocz±tku mnie dra¿ni³y, a teraz bawi±. Jeste¶ mistrzem sprowadzania tematów do problemu kolimacji. Nie jest wa¿ne, czego temat dotyczy. Wa¿ne, ¿eby mo¿na by³o w po¶cie zareklamowaæ lornetki Oberwerk.
Kto¶, kto zaczyna przygodê z astronomi± i planuje zakup lornetki po przeczytaniu Twoich wypowiedzi mo¿e doj¶æ do wniosku, ¿e lornetka nie wyposa¿ona we wkrêty do kolimacji jest guzik warta, bo nie mo¿na jej wtedy, kiedy chcemy, poprawnie skolimowaæ.
Piszesz, ¿e swoj± BPC wozisz w samochodzie owiniêt± w poduchê i styropian. Jak to czytam, to mnie ¶miech pusty ogarnia. Moja wo¿ona najczê¶ciej w sêdziwym PF 126 na tylnym siedzeniu tylko w pokrowcu nie zdradza ¿adnych znamion rozkolimowania.
Nie pisz wiêc pierdó³ sugeruj±cych, ¿e BPC wymaga wo¿enia zawiniêta w poduszki. Powo¼ j± zwyczajnie na siedzeniu lub w baga¿niku - i je¶li Ci siê rozkolimuje - to o tym poinformuj. Swoje Oberwerki te¿ mo¿esz zwaijaæ do transportu w poduchy - ale to o niczym jeszcze nie ¶wiadczy.
Bardzo dobrze, ¿e pilnujesz, aby lornetka BPC Ci nie upad³a. Tak trzeba.
Rozumiem, ¿e Oberwerkiem mo¿na rzucaæ do woli bez ¿adnego uszczerbku dla niej. No mo¿e poza rozkolimowaniem, czego usuniêcie zajmuje Ci 5 minut.
Pytasz mnie, czy moja BPC ma widoczn± ¿ó³æ.
Odpowiadam : moja BPC MA WIDOCZN¡ ¯Ó£Æ
Chcê, aby¶ jednak wiedzia³, ¿e lornetki BPC nie u¿ywam do obserwacji ptaków, bo :
1. ma du¿e powiêkszenie - musia³bym roz³o¿yæ statyw
2. do obserwacji przyrody u¿ywam lornetki ROW 10x40, która jest mniejsza, l¿ejsza i daje wiêkszy komfort obserwacji "z rêki"
3. je¶li ju¿ siê nastawiam na obserwacje ze statywu, to u¿ywam lunetki ZRT 457 (która ma du¿o bielsz± optykê, ni¿ BPC), gdy¿ dysponuj±c okularami PL32, PL20, PL10 i PL6 i PL4 mogê obserwowaæ z ró¿nymi powiêkszeniami.
Lornetkê BPC kupi³em specjalnie dla celów astro. I dodam jeszcze, ¿e za¿ó³cenie optyki daje mi siê we znaki tylko w przypadku obserwacji bia³ych elementów - np. po³aci ¶niegu. Zapewniam Ciê, ¿e przy obserwacjach widokowych (mo¿e poza zim±) za¿ó³cenie jest niezauwa¿alne.
P.S.
Poprosi³em kiedy¶ kilku znajomych, którzy ze sprzetem optycznym i z obserwacjami astro nie maj± ¿adnego do¶wiadczenia, aby poogl±dali moj± okolicê przez BPC20x60 przypiêt± do statywu. Zale¿a³o mi na ich pierwszej opinii : jak oceniaj± to, co widz± przez lornetkê ? Wszyscy stwierdzili, ¿e obraz dawany przez t± lornetkê jest ekstra.
Niewiem czy wiesz Marcinku, ¿e oczy bez ¿adnego zmêczenia mog± skorygowaæ automatycznie przesuniêcia lini równoleg³ych w okularach lornetki i tylko linie nierównoleg³e (obrazy w obu okularach) powoduj± dyskomfort. wiêc je¿eli mo¿na tylko tkn±æ wiêc mo¿e wogóle nie trzeba dotykaæ?
Zafascynowa³e¶ sie bez pamiêci czym¶ czego dokoñca nie rozumiesz: czy, jak i wogóle dzia³a... :lol:
Potestuj sobie dzisiaj lornetki na Saturnie to ci przejdzie :lol:
Poprosi³em kiedy¶ kilku znajomych, którzy ze sprzetem optycznym i z obserwacjami astro nie maj± ¿adnego do¶wiadczenia, aby poogl±dali moj± okolicê przez BPC20x60 przypiêt± do statywu. Zale¿a³o mi na ich pierwszej opinii : jak oceniaj± to, co widz± przez lornetkê ? Wszyscy stwierdzili, ¿e obraz dawany przez t± lornetkê jest ekstra. Benedykcie drogi:
1. Jak widzisz powy¿ej w postach "reklamujê" tez inne marki: Taiga, Zeiss, BPC, Apogee, Burgess, Barska etc. nie tylko Oberwerk - nie pisz nieprawdy proszê.
2. Uwa¿aj jednak aby Ci z tego siedzenia przy np. zakrêcie BPC nie upad³a na pod³ogê, bo bêdzie problem i znowu ewentualnie p³atny serwis i problemy z transportem... Lepiej zabezpieczyæ tak aby siê nie mog³a zsun±æ - dobrze radzê.
3. Sam mam BP 26x70 i potwierdzam i¿ w astro na ¿urawiu, szczególnie do obserwacji pseudo-3D Ksiê¿yca jest nieoceniona ze swoj± ¿ó³t± fragm± przyciemniaj±c± trochê obraz i zwiêkszaj±c± kontrast, ma³± 2,7mm ¼renic± i potê¿nym 26x powerem. Tak jak piszesz obraz dawany przez lornetkê BPC jest tutaj "ekstra" i na d³ugo zapada w umys³.
Ale do bielutkich ptaków widzisz ¿e ornitolodzy BPC odradzaj±... szkoda. Zauwa¿ proszê i¿ sam te¿ w pierwszej odpowiedzi popar³em jak Ty BPC - vide moje lornetki i obrazek przedstawiaj±cy kolimacjê:
PS Mc Arti nie chodzi o Saturn - w tym wypadku mózg bez problemu skompensuje nawet niewielkie rozkolimowanie poniewa¿ ma do dyspozycji du¿o szczegó³ów - tarczkê planety z pier¶cieniami.
Gorzej w przypadku pojedynczej gwiazdki - tutaj naprawdê przydaje siê opcja dok³adnej rêcznej regulacji bo tutaj mózg nie potrafi skompensowaæ rozbie¿no¶ci jak ma tylko jeden punkcik - rzeczon± s³ab± gwiazdkê. Testowa³em to ju¿ n-razy i wiem co mówiê. Najlepiej odsun±æ lornetkê od oczu ile siê da - na 15-20cm - i wtedy testowaæ zbie¿no¶æ na pojedynczej gwiazdce.
bo tutaj mózg nie potrafi skompensowaæ rozbie¿no¶ci jak ma tylko jeden punkcik - rzeczon± s³ab± gwiazdkê. no to ja na to ju¿ nic nie poradze :lol:
normalnie ga³ki oczne mog± siê ruszaæ wzglêdem siebie góra dó³ (w zakresie zdolnym do skorygowania takich wad) niestety osiowo sie nie przekrêc±. :lol:
je¿eli twój mózg tego nie potrafi to mo¿e zbadaj sobie miê¶nie okoruchowe, mo¿e masz zw³óknienie tych miê¶ni (zbadaj sobie tarczycê bo to od tego sie robi).
McArti nie pisz takich bzdur bo wprowadzasz pocz±tkuj±cych w b³±d.
Przy pojedynczej gwiazdce, po odsuniêciu od oczu okularów rozkolimowanej lornetki nawet Twój genialny mózg nic Ci nie skompensuje, skurczybyk jeden. Tu potrzebna jest ju¿ dok³adna regulacja sprzêtu. A ja wolê jak jest wykonalna przez u¿ytkownika, wygodna i bezp³atna a nie zabawa z odsy³aniem do p³atnego serwisu z niepewnym finalnym efektem, kapewu ?
Marcinie :shock: w jednym McArti ma zdecydowanie racjê, z optycznego punktu widzenia pochylanie pryzmatów jest niedopuszczaln± praktyk± w wyrobach optycznych wy¿szej klasy bo powoduje wzrost aberracji chromatycznych, spadek kontrastu, zdolno¶ci rozdzielczej i szkodliwe refleksy pomiêdzy nierównoleg³ymi przez to ¶cianami pryzmatów.
Dlatego gniazda pod pryzmaty w korpusach markowych lornetek frezowne s± na dok³adnych obrabiarkach wspó³rzêdno¶ciowych a regulacja jest tam gdzie powinna czyli w obiektywach przemieszczanych równolegle by pokryæ ich osie optyczne z osiami optycznymi prawid³owo zmontowanych pryzmatów :salu:
Benedykcie, chyba trochê ironizujesz. Te¿ mam sk±din±d ¶wietne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnujê aby nie daj Bo¿e która¶ nie upad³a, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduch± lub styropianem i wystarczy. Nie musi siê koniecznie rozkolimowaæ, tylko w razie czego kolimacja na mimo¶rodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, ni¿ pro¶ciutka regulacja wykonalna w 5 min. przez ka¿dego u¿ytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:
http://www.oberwerk....t/collimate.htm
Lepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 te¿ ma tê widoczn± ¿ó³æ - której jak widaæ ornitolodzy nie lubi± przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków? Ja bym raczej nie liczy³ na zbyt czêste obserwacje bielutkich ptaków.
Sa takie ...
http://www.pwg.otop....ek/galeria6.php....ale to tak jak z czterolistn± koniczyn±.
Marcinie !
Benedykcie drogi:
1. Jak widzisz powy¿ej w postach "reklamujê" tez inne marki: Taiga, Zeiss, BPC, Apogee, Burgess, Barska etc. nie tylko Oberwerk - nie pisz nieprawdy proszê. W moim przekonaniu nie raklamujesz. Twój styl wypowiedzi dotycz±cy lornetek z wkrêtami kolimacyjnymi jest zgo³a inny ni¿ ten, który dotyczy lornetek bez tego udogodnienia.
2. Uwa¿aj jednak aby Ci z tego siedzenia przy np. zakrêcie BPC nie upad³a na pod³ogê, bo bêdzie problem i znowu ewentualnie p³atny serwis i problemy z transportem... Lepiej zabezpieczyæ tak aby siê nie mog³a zsun±æ - dobrze radzê. Gdyby babcia mia³a w±sy, to by by³a dziadkiem.
Jak zaliczysz samochodem "dzwona", a w strefie zgniotu znajdzie siê Twoja lornetka, to jej nawet kolimacja w punkt nie pomo¿e.
Moja lornetka ma ta dziwn± w³a¶ciwo¶æ, ¿e po³o¿ona na siedzeniu ... le¿y tam i le¿y. Nawet podczas jazdy. Jako¶ nie kwapi siê, ¿eby spa¶æ. Ot, suka.
3. Sam mam BP 26x70 i potwierdzam i¿ w astro na ¿urawiu, szczególnie do obserwacji pseudo-3D Ksiê¿yca jest nieoceniona ze swoj± ¿ó³t± fragm± przyciemniaj±c± trochê obraz i zwiêkszaj±c± kontrast, ma³± 2,7mm ¼renic± i potê¿nym 26x powerem. Tak jak piszesz obraz dawany przez lornetkê BPC jest tutaj "ekstra" i na d³ugo zapada w umys³. Na bardzo d³ugo.
Ale do bielutkich ptaków widzisz ¿e ornitolodzy BPC odradzaj±... szkoda. Zauwa¿ proszê i¿ sam te¿ w pierwszej odpowiedzi popar³em jak Ty BPC - vide moje lornetki i obrazek przedstawiaj±cy kolimacjê Nie zachwalaj± równie¿ lornetek z wkrêtami do kolimacji.
PS Mc Arti nie chodzi o Saturn - w tym wypadku mózg bez problemu skompensuje nawet niewielkie rozkolimowanie poniewa¿ ma do dyspozycji du¿o szczegó³ów - tarczkê planety z pier¶cieniami. A mnie mówili, ¿e lornetki do ogladania planet siê nie nadaj±. Jacy¶ oszu¶ci widocznie.
Marcinie, wyra¼nie piszesz o szczegó³ach planety. A ja widzê w swojej BPC tylko "uszy", nawet pier¶cienie nie s± oddzielone.
Twój genialny mózg nic Ci nie skompensuje, skurczybyk jeden. Tu potrzebna jest ju¿ dok³adna regulacja sprzêtu. TO NIE ODSUWAJ BO TO NIEZGODNE Z PRZEZNACZENIEM KPW?????? :lol:
A ja wolê jak jest wykonalna przez u¿ytkownika, wygodna i bezp³atna a nie zabawa z odsy³aniem do p³atnego serwisu z niepewnym finalnym efektem, kapewu ? I co ty cz³owieku zrobisz jak kupisz t± Miauchi za 47ty¶ dokleisz jej ¶rubki? :lol:
ZROZUM cz³owieku, ¿e te ¶rubki s± na poziomie gazety pod jedn± nog± sto³u ¿eby siê niechwia³. I NIC WIÊCEJ. Pozatym, ¿e jak sie niema NORMALNEGO STO£U to jest to dzia³aj±ca prowizora TO NIC WIÊCEJ.
Benedykcie nie miotajmy siê od ¶ciany do sciany.
Wiadomo ¿e w wypadku mo¿e zostaæ unicestwiona nie tylko lornetka ale tak¿e i my sami... Mówimy o normalnym u¿ytkowaniu.
Oczywi¶cie, jak pisze Moore w "Niebo przez lornetkê" lornetka niespecjalnie nadaje siê do planet, wielokrotnie to sam te¿ podkre¶la³em - przejrzyj moje posty. Tylko McArti da³ taki kiepski przyk³ad z Saturnem, a nie ja i do tego siê odnios³em polecaj±c raczej testowanie na pojedynczej gwiazdce.
Januszu wyra¼nie piszê o ledwie minimalnym "tkniêciu" regulacji a nie o silnym pochylaniu pryzmatów. To zazwyczaj wystarcza i naprawdê nie przynosi negatywnych zauwa¿alnych efektów wizualnych. Oczywi¶cie ¿e w wyrobach klasy hi-end i tak jeste¶my skazani na firmowy serwis i kropka. Ale tu mówimy o ekonomicznych lornetkach dostêpnych dla biednych mi³o¶ników...
McArti niech Ciê uczy Arek Olech czy El Capitano procedury testowania zbie¿no¶ci dróg optycznych - tak siê to przecie¿ standardowo robi - poczytaj a potem napisz!
Zbiorczo: Kochani, czy naprawdê uwa¿acie ¿e to ¼le i¿ nasz rodzimy producent DeltaOptical zaimplementowa³ opcjê rêcznej kolimacji w Apollo 22x100 i ca³ej niedrogiej a dobrej serii Taiga od 16x80 poprzez 10x50 po 8x40? To by³by absurd gdyby tak uwa¿aæ...
err...
err...
A ja tak czytam sobie dyskusje z Marcinem, bo mnie jego styl chwilami bawi...jak przestanie bawiæ -przestanê czytaæ :slon: :terefere: :slon:
Pozdrawiam
-Jarek
P.S. Powy¿sze to trawestacja mojej rozrywkowej chemiczki z liceum, w wersji uwiecznionej w szkolnym kabarecie brzmia³o to tak: A ja do tej szko³y chodzê, bo mnie ta szko³a bawi. Jak przestanie bawic, przestane przychodziæ. :lol:
error...
W±tek zacz±³ siê rozrastaæ :roll:
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e przy lornetce wogóle nie powinno siê grzebaæ, czy¶ciæ, a tym bardziej dokonywaæ kolimacji. Lornetka sama z niczego nie mo¿e siê rozkolimowaæ, no chyba, ¿e u¿ywa siê jej do wbijania ¶ledzi od namiotu :D (kto¶ mi to chyba t³umaczy³) :mrgreen:
Benedykcie drogi, Twoja BPC jest jak najbardziej w porz±dku i nie potrzebuje siê dowarto¶ciowywaæ ani rozszczelniæ porzez jakie¶ tam wkrêty :wink: :lol: :lol: :lol:
Ja bym raczej nie liczy³ na zbyt czêste obserwacje bielutkich ptaków.
Sa takie ...
http://www.pwg.otop....ek/galeria6.php
....ale to tak jak z czterolistn± koniczyn±. A czapla bia³a? :D
W±tek zacz±³ siê rozrastaæ :roll:
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e przy lornetce wogóle nie powinno siê grzebaæ, czy¶ciæ, a tym bardziej dokonywaæ kolimacji. Lornetka sama z niczego nie mo¿e siê rozkolimowaæ, no chyba, ¿e u¿ywa siê jej do wbijania ¶ledzi od namiotu :D (kto¶ mi to chyba t³umaczy³) :mrgreen: OK wobec m. in. powy¿szego ponawiam konkretne pytanie:
Zbiorczo: Kochani, czy naprawdê uwa¿acie ¿e to ¼le i¿ nasz rodzimy producent DeltaOptical zaimplementowa³ opcjê rêcznej kolimacji w Apollo 22x100 (z przecie¿ du¿ym powerem - sprawa jest tym istotniejsza) i w ca³ej niedrogiej a dobrej serii Taiga od 16x80 poprzez 10x50 po 8x40? Czy myl± siê i nieprawid³owo czyni± tak¿e szefowie Apogee, Barska, Oberwerk, Burgess etc.? Wg mnie to by³by absurd gdyby tak uwa¿aæ... Nawet Benedykt ju¿ pisze o "udogodnieniu" jak widzê. Zdecydujcie siê: dobrze to czy ¼le wg Was?
Reklama motorem handlu :lol: :lol: :lol: :lol:
Kochani, czy naprawdê uwa¿acie ¿e to ¼le i¿ nasz rodzimy producent DeltaOptical zaimplementowa³ opcjê rêcznej kolimacji w Apollo 22x100 (z przecie¿ du¿ym powerem - sprawa jest tym istotniejsza) i w ca³ej niedrogiej a dobrej serii Taiga od 16x80 poprzez 10x50 po 8x40? Czy myl± siê i nieprawid³owo czyni± tak¿e szefowie Apogee, Barska, Oberwerk, Burgess etc.? Wg mnie to by³by absurd gdyby tak uwa¿aæ... Nawet Benedykt ju¿ pisze o "udogodnieniu" jak widzê. Zdecydujcie siê: dobrze to czy ¼le wg Was? Marcinie !
Brak mi ju¿ s³ów. Zrozum wreszcie, ¿e wprowadzenie "mechanizmu rêcznej kolimacji" mia³o jaki¶ cel. Ty jeste¶ wniebowziêty, bo lornetki Oberwerk mo¿na "³atwo" skoliomowaæ.
Zastanawia³e¶ sie PO CO WPROWADZONO TO "UDOGODNIENIE" ?
Moim zdaniem przyczyn mo¿e byæ kilka, np. :
1. Lornetki s± kiepskiej jako¶ci i przy dza³aniu nawet niewielkich drgañ czy wstrz±sów ulegaj± rozkolimowaniu. St±d producent wpad³ na pomys³, aby wprowadziæ "rêczn± kolimacjê".
2. Producenci chc±c wyró¿niæ swój produkt niewielkim kosztem wprowadzaj± "rêczna kolimacjê" i reklamuj± j± jako rzecz niezbêdn± w lornetce. Po to, aby klienci kupowali w³a¶nie ich lornetki. Ale czy naprawdê niezbêdn± ? O to w³a¶nie ca³y czas pytam.
Pomy¶l logicznie : czyta³em, ¿e lornetki BPC26x70 i BPC 20x60 by³y produkowane na potrzeby marynarki wojennej. Zamknij proszê na chwilê oczy i wyobra¼ sobie rosyjskiego matrosa, który patrzy przez lornetkê, odk³ada j± ze skrzywion± min± na bok (albo z radosnym u¶miechem - jak kto woli), wyciaga wkrêtak i dokonuje rêcznej kolimacji, po czym - teraz ju¿ tylko z nieopisan± rado¶ci± na twarzy - przyk³ada j± do oczu i oglada krymski brzeg.
wprowadzenie "mechanizmu rêcznej kolimacji" mia³o jaki¶ cel. Ty jeste¶ wniebowziêty A mo¿e po prostu to wprowadzono dla wygody klientów pomstuj±cych na wiecznie rozje¿d¿aj±ce siê obrazy w lornetkach nawet po ma³ym "impakcie"? Benedykcie, "zrozum wreszcie" ¿e to naprawdê po¿yteczna dla nabywcy opcja. A mo¿e lepsze by³yby np. Taigi, Apollo 22x100 i inne ekonomiczne modele bez tego - odpowiedz wprost. Bezsens kompletny. Nawet Janusza 100-tki to maj± a w ka¿dym razie mia³y - zapytaj Henryka - posiadacza 25x100 czy Piotra Zas³onê z Burgess 25x100.
PS. Jak sam wiem z autopsji BP 26x70 (a nawet BPC 12x40) jest rzeczywi¶cie "militarnie" solidnie wykonana i jak ju¿ j± Janusz skolimowa³ (w kwietniu) - jest still perfect.
Temat inny aczkolwiek porównywalny.
Synta/Celestron 102/1000 ma mo¿liwo¶æ regulacji celi obiektywu - czyli co¶ jak kolimacji. W 100RS kolimacja jest ustawiona "na sztywno". Przewaga Synty? Wydaje siê ¿e tak ale czy aby na pewno? A gdzie jest Ta³ produkowany a gdzie Synta? SkyWatchery to b±d¿ co b±d¼ chiñski wyrób. Tam sztuki liczy siê w setkach tysiêcy. Trudno ¿eby ka¿da by³a skolimowana idealnie... Je¿eli kto¶ widzia³ liniê produkcyjn± Ta³ów to wie, ¿e tam nie ma takiej wielkiej produkcji ale ka¿dy teleskop jest dopieszczany na maksa.
Nie chcia³em tutaj dywagowaæ jako¶ci wyrobów (która jest b±d¼ co b±d¼ porównywalna) bo nie o tym dyskusja tylko zaznaczyæ tzw. "chiñsk± masow± filozofiê".
Synta/Celestron 102/1000 ma mo¿liwo¶æ regulacji celi obiektywu - czyli co¶ jak kolimacji Celestron to dobra uznana w ¶wiecie marka - jak Amerykanie co¶ takiego firmuj± i oferuj± to musi to mieæ jaki¶ sens nieprawda¿? Inaczej by tej opcji w ogóle nie by³o.
Marcin zobaczy³em ¶wiate³ko w tunelu ¿e ciê ucywilizujem :lol:
1) wiêc jeszcze raz! Miauchi, Fujinon, Tak... czy maj± w lornetkach wkrêty?....
2) Tanie wielkoseryjne produkcje maj± wkrêty?...Po co?
¿eby przesun±æ jako¶æ wyrobu na jego wzglêdn± ustawialno¶æ, choæ zwiêkszaj±c± wady optyczne (w stopniu niedopuszczalnym w sprzêcie HiEND)
I ¿eby nie by³o nie porozumieñ byæ mo¿e sobie nawet kupie Tajge 11x70 z wkrêtami ale bêdê widzia³, ¿e to jest tani wielkoseryjny sprzêt a fakt istnienia tam wkrêtów przy pryzmatach bêdzie to tylko pmi przypomina³.
Wiêc proszê ciê ju¿ bardzo, nie piej ¿e te ¶rubki to jest niewiadomo co, bo to jest niezbêdne jak opatrunek uciskowy dla krwawi±cego a nie korona na g³owe królowej.
czy wiesz wiêc o co mi i reszcie chodzi.... :roll:
Proszê mi tu bez gloryfikacji Amerykanów. Po prostu znaj± oni wady swoich wyrobów wynikaj±ce z masowej produkcji po drugiej stronie globu i poprzez wprowadzenie regulacji celi obiektywu staraj± siê umo¿liwiæ u¿ytkownikowi w miarê proste zlikwidowanie tej wady. Co nie znaczy, ¿e jest to plus teleskopu - bo rozkolimowanie po wyj¶ciu z fabryki w ogóle nie powinno wyst±piæ!
Mam teleskop Celestrona i dlatego wiem, co to znaczy "przystêpna cenowo masówka". Luzy w obu osiach mo¿na dosyæ prosto zlikwidowaæ poprzez wymianê tragicznych smarów i dokrêcenie dok³adnie ka¿dej ¶rubki, ale wola³bym, aby ca³ego monta¿u nie trzeba by³o w ogóle nigdy rozkrêcaæ. Dlatego te¿ nie uwa¿am, aby ³atwo¶æ roz³o¿enia na czynniki pierwsze modelu 150/750 by³a jak±¶ wielk± zalet±. I nie chcê, aby podobn± drog± pod±¿a³ np. Vixien.
Zatem McArti co prawda podej¶cie mamy inne ale ZGODA ¿e to udogodnienie jak na ekonomiczny sprzêt, OK? Ten Hi-End z górnej pó³ki i tak wymaga w razie czego interwencji firmowego serwisu producenta, i basta.
Co prawda ró¿nie z nami w przesz³o¶ci by³o ale udzielê Ci dobrej rady - jak ju¿ masz szmal na 11x70 to do³ó¿ jeszcze te kilkadziesi±t z³ i KONIECZNIE kup 80mm czyli 16x80 - to naprawdê o klasê wiêkszy zasiêg i mo¿liwo¶ci lornetki. Wynika to ju¿ nawet z teorii, a ró¿nica w cenach Taiga 11x70 i 16x80 jest zadziwiaj±co ma³a 50z³.
Luki Celestron to naprawdê uznana marka ¶wiatowa, i w³a¶nie dlatego masz mo¿liwo¶æ dok³adnego ustawienia - to chyba raczej dobrze. A jak wiesz wcale nie popieram amerykañskiego "imperializmu" a wrêcz przeciwnie, ale w przypadku konkretnej mozliwo¶ci ³atwej regulacji teleskopu to jest to akurat raczej s³uszne. Czy czasem wyroby Takahashi, Oriona i innych znanych marek nie maj± mo¿liwo¶ci osobistej kolimacji przez u¿ytkownika?
Uznana, nie uznana, ja siê do nich trochê zniechêci³em gdy najpierw musia³em poprawiaæ naprawdê spore luzy w wyci±gu, a nastêpnie przez pó³ soboty czy¶ci³em zêbatki monta¿u z czarnego, ochydnego smaru. W "porz±dnej" marce takie rzeczy nie powinny mieæ miejsca.
11x70 to do³ó¿ jeszcze te kilkadziesi±t z³ i KONIECZNIE kup 80mm czyli 16x80 A NIGDY W ¯YCIU 70/11=6,36 i dopuki mam oczy na to, TO bêdzie max ¼renica :lol:
A znasz wzór na zasiêg gwiazdowy zale¿±cy explicite od apertury i poweru? Szczerze mówiê, co wa¿niejsze dla Ciebie- jasny obraz jak zasiêgu nie dostaje? Tzn. 11x70 te¿ jest niez³a ale do specyficznych zastosowañ - vide w±tek:
http://www.astronomi...der=asc&start=0
wzór znam, powiem wiêcej nawet go rozumiem :lol: dlaczego jest taki a nie inny.
i do specyficznych zastosowañ kupie sobie jak ju¿, dok³adnie 11x70 :lol:
i pamiêtaj Marcinie, ¿e jak co¶ ci siê wydanje, ¿e KTO¦ CO¦ powinien to mo¿e ci siê to naprawdê tylko wydawaæ i lepiej w takim przypadku zapytaæ ... godniej brzmi :wink:
Zatem jak z pe³nym przekonaniem i ¶wiadomo¶ci± to oczywi¶cie warto 11x70. Ma jedn± istotn± zaletê w stosunku do 16x80: model 11x70 bez ¿adnych problemów da siê u¿ywaæ swobodnie "z rêki" z powodu mniejszego 11x poweru i ciê¿aru, a 16x80 to raczej w ten sposób tylko "w porywach" na krótk± metê i bez "naukowej" warto¶ci obserwacji. W zasadzie taka du¿a 80mm lorneta ze sporym 16x powerem i 1,7kg wag± jest raczej przeznaczona pod trochê "ograniczaj±cy" statyw.
Tak na marginesie - zdarza mi siê obserwowaæ za pomoc± mojej 20x80 "z rêki" ale tylko na krótk± metê po parê min. podpieraj±c czym¶ ³okcie, bez jakiejkolwiek "naukowej" warto¶ci obserwacji i z przerwami dla odpoczynku. Raczej jednak polecam statyw-¿uraw do takich 80mm lornet z du¿ym powerem.
11x70 to do³ó¿ jeszcze te kilkadziesi±t z³ i KONIECZNIE kup 80mm czyli 16x80
A NIGDY W ¯YCIU 70/11=6,36 i dopuki mam oczy na to, TO bêdzie max ¼renica :lol: Ja za bardzo siê nie znam, ale te¿ wybra³bym 11x70, poniewa¿ po pierwsze ¼renica (6,36), po drugie mo¿liwo¶æ obserwacji "z rêki", a po trzecie pole widzenia oko³o 4,5*
Pozdrowienia:
-Pawe³
Pawle akurat stosunkowe wzglêdne do poweru pole w 11x70(=4,5*) jest mniejsze ni¿ w 16x80 (=3,2*)... tzw. AFOV (Apparent Field of View) w 16x80 jest wiêksze... po prostu tak jasna lornetka jak 11x70 ma tê jasno¶æ kosztem pola i to tak ju¿ konstrukcyjnie jest i zgodnie z podstawow± teori± fizyki szczeg. optyki musi byæ... Zawsze lornetki z mniejsz± ¼renic± maj± wiêksze dostêpne wzglêdne pola AFOV. Gdyby 11x70 stosunkowo do poweru mia³a dorównaæ polem modelowi 16x80, to 11x70 powinna mieæ ok. 4,7*.
Zasiêg gwiazdowy jak wspomnia³em zale¿y explicite od apertury i poweru, i w tym 16x80 rozk³ada na obie ³opatki 11x70 której przede wszystkim "nie dostaje" poweru przy i tak sporej 70mm aperturze której tu akurat nie wyzyskujemy.
11x70 szczególnie poleca³bym "komeciarzom" - tutaj jasno¶æ i swoboda obserwacji bez statywu - w polowaniu na komety bêdzie nieoceniona...
Nie zapomnijmy dodaæ ¿e lornetki ze ¼renicami wyj¶ciowymi 6-7mm nadaj± siê tylko do idealnie czarnego nieba, bieszczadzkiego nieba a na miejskie i podmiekjskie obserwacje polecam zdecydowanie lornety ze ¼renicami z przedzi³u 3-5mm, im ja¶niejsze niebo tym polecam jednak mniejsz± ¼renicê wyj¶ciow± :salu:
Sam nie wiem, McArti, jak bym zrobi³ na Twoim miejscu. Zale¿y, gdzie i do czego chcesz tej lornety u¿ywaæ. 5mm to ju¿ i tak spora ¼renica wyj¶ciowa, za to do wykorzystania w ka¿dych warunkach. Kiedy¶ obserwowa³em na granicy widzialno¶ci komete Juels-Holvorcem, a mia³a chyba wtedy co¶ ko³o 8.0mag. Najpierw namierzy³em j± z Newtona, a potem z³o¿y³em sie do niej z lornetek 15x60 [¼renica 4mm, Saturn Bressera, do¶æ kiepska optycznie wg. CAMK-u -b. z³a transmisja] oraz 10x50 [¼renica 5mm czeski FOMEI, model nie badany przez Arka & co.] Rezultaty:
-w 60-tce w miare jeszcze dostrzegalna
-w 50-tce w zasadzie nie, na granicy autosugestii
Jak widaæ, wieksza apertura mimo nieco mniejszej ¼renicy wygra³a zdecydowanie, mimo, ¿e komety to obiekty proszace siê o du¿a ¼renicê i du¿e pole widzenia. Faktycznie, 80-tka ma maleñkie pole w porównaniu do tej 70-tki -sprawdzi³em specyfikacjê, mog³aby przy takim niewielkim powiêkszeniu mieæ ciut wiêcej ni¿ 3.2st. Ja kupi³em ostatecznie 15x70 Celestrona - ¼renica wiêksza od tamtej 60-tki, pole widzenia takie samo lub nawet ciut wiêksze. Ró¿nica na DS-ach widoczna wyra¼nie [bezpo¶rednie porównanie w polu ze statywów] choæ oczywi¶cie nie powalaj±ca. Ale np. M27 tu widze wyra¼nie, a w 60-tce mia³em kiedys problemy z jej namierzeniem w poczatkach dzia³alno¶ci. Podsumowuj±c tê d³u¿yznê, to ciut ¿a³uje, ze nie zdecydowa³em sie jednak na te 80mm.. z drugiej strony ta 70mm jest l¿ejsza i pole wieksze. 80-tke bra³bym ju¿ z du¿ym powiekszeniem tak ze 20x, bo jak poswiecaæ pole widzenia lornety, to tylko na to, ale to na razie nie mój pu³ap cenowy. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Hej Marcinie !
A mo¿e po prostu to wprowadzono dla wygody klientów pomstuj±cych na wiecznie rozje¿d¿aj±ce siê obrazy w lornetkach nawet po ma³ym "impakcie"? Pewnie tak - z t± tez± siê zgodzê. Zwróæ uwagê, ¿e od pocz±tku zwracam na to uwagê i piszê : WOLÊ MIEÆ LORNETKÊ NIE ROZKOLIMOWUJ¡C¡ SIÊ PRZY BYLE TR¡CENIU JEJ NI¯ TANDETNIE WYKONAN¡ Z MO¯LIWO¦CI¡ REGULACJI.
A mo¿e lepsze by³yby np. Taigi, Apollo 22x100 i inne ekonomiczne modele bez tego - odpowiedz wprost. Bezsens kompletny. Na pewno by³o by lepiej, pod warunkiem, ¿e siê nie rozkolimuj± przy najmniejszym wstrz±¶niêciu.
Nawet Janusza 100-tki to maj± a w ka¿dym razie mia³y - zapytaj Henryka - posiadacza 25x100 czy Piotra Zas³onê z Burgess 25x100. Wiem o tym, sam u niego je widzia³em, widzia³em wkrêty do kolimacji. Natomiast to, ¿e Janusz takimi lornetkami handluje o niczym jeszcze nie ¶wiadczy. Tak samo móg³by¶ u¿yæ argumentu, ¿e Janusz sprzedaje (sprzedawa³?) lornetki z za¿ó³conym obrazem - chodzi oczywi¶cie o BPC. I co z tego ?
Ka¿dy zakup sprzêtu to kompromis pomiêdzy parametrami i cen±. Je¶li sprzêt posiada mechanizm do jego regulacji, to od razu nasuwa siê sugestia, ¿e bêdzie siê rozregulowywa³. Proste ?
Napisz mi proszê, czy :
- wola³by¶ kupiæ telewizor z regulacj± nasycenia ka¿dego z podstawowych kolorów, czy telewizor z pewnym i dobrze ustawionym kineskopem bez takiej funkcji ?
- wola³by¶ kupiæ telefon komórkowy z regulacj± czêstotliwo¶ci, na której pracuje, czy telefon z poprawnie dostrojonym uk³adem ?
Takie przyk³ady móg³bym oczywi¶cie mno¿yæ. Zastanów sie i odpowiedz.
PS. Jak sam wiem z autopsji BP 26x70 (a nawet BPC 12x40) jest rzeczywi¶cie "militarnie" solidnie wykonana i jak ju¿ j± Janusz skolimowa³ (w kwietniu) - jest still perfect. To po co j± owijsz poduchami w transporcie ?
Benedykcie, mylisz pojêcia. Podkre¶lê raz jeszcze: opcja tej regulacji niezmiernie siê przydaje np. po transporcie pocztowym - naprawdê po tym czêsto dobre markowe lornetki przychodz± rozkolimowane, a tylko ta opcja ratuje sytuacjê. Nie porównuj tego z komórk± któr± nosi siê w kieszeni non-stop i nic to jej nie przeszkadza. Poza tym naprawdê wszyscy mamy czêsto nierówne oczy i pozwala to dopasowaæ lornetkê do indywidualnych potrzeb jej u¿ytkownika. Janusz jak kolimuje lornetki w Astrokraku to czêsto w obecno¶ci Klienta który od razu mo¿e oceniæ czy zbie¿no¶æ ustawiona na specjalistycznym przyrz±dzie - stereo kolimatorze z tolerancj± pola justacji - rzeczywi¶cie odpowiada Klientowi. Maszyna to nie ¿ywy cz³owiek - mog± byæ jakie¶ indywidualne ró¿nice. I najlepiej nie przesy³aæ potem poczt± tylko tak jak ja osobi¶cie odebraæ lornetki po kolimacji aby mieæ pewno¶æ i¿ transport pocztowy z powrotem ich nie rozkolimuje.
Poniewa¿ jak widaæ kolimacja moich, sk±din±d znakomitych, lornetek BPC kosztowa³a mnie sporo zachodu, czasu i pieniêdzy, nie dziw siê ¿e obchodzê siê potem z nimi jak z jajkiem, szczególnie z BPC 26x70 mimo jej pancernej wojskowej konstrukcji. W ka¿dym razie ani Tobie, ani sobie nie ¿yczy³bym aby BPC przypadkowo np. upad³y bo ich regulacja to jednak sporo zachodu.
Syrenka mia³a cenn± mo¿liwo¶æ zapalania na korbe. :lol:
Dzisiejsze prymitywne samochody jej ju¿ nie maj± i wynikaj± z tego same problemy z zapalaniem. :lol: no bo jak sie roz³aduje akumulator to juz nawet na pych niemo¿na zapaliæ.
jak widac Lornetki te¿ s± na korbe :wink: :lol:
Nie no co Ty :shock: lornetki s± na ¶rubokrêt to ju¿ XXI wiek :lol: :lol: :lol: ale osio³ki s± dalej z napêdem na siano i marchewkê :lol: :lol: :lol: :lol:
Wypowiem sie jako nieszczê¶liwy posiadacz rozkolimowanej lornetki BPC.
Zbiorczo: Kochani, czy naprawdê uwa¿acie ¿e to ¼le i¿ nasz rodzimy producent DeltaOptical zaimplementowa³ opcjê rêcznej kolimacji w Apollo 22x100 (z przecie¿ du¿ym powerem - sprawa jest tym istotniejsza) i w ca³ej niedrogiej a dobrej serii Taiga od 16x80 poprzez 10x50 po 8x40? Oczywi¶cie ¿e dobrze.
1) wiêc jeszcze raz! Miauchi, Fujinon, Tak... czy maj± w lornetkach wkrêty?....
2) Tanie wielkoseryjne produkcje maj± wkrêty?...Po co? 1. Nie maj±, bo ich wykonanie mechaniczne radykalnie zmniejsza mo¿liwo¶æ rozkolimowania sie lornetki
2. Maj±, bo w tej klasie jako¶ciowej (=cenowej) mozliwo¶æ rozkolimowania sie lornetki jest wysoka.
Je¶li sie z tym zgadzasz to znaczy ¿e k³ócisz sie z MarcinemL dla samej zasady...
I ¿eby nie by³o nie porozumieñ byæ mo¿e sobie nawet kupie Tajge 11x70 z wkrêtami ale bêdê widzia³, ¿e to jest tani wielkoseryjny sprzêt a fakt istnienia tam wkrêtów przy pryzmatach bêdzie to tylko pmi przypomina³. My¶le ¿e prêdzej przypomn± Ci o tym wady optyczne a wkrêty jeszcze pob³ogos³awisz. Naprawde ta lornetka bez tych wkrêtów nie by³a by ani troche lepsza :lol:
Je¶li sprzêt posiada mechanizm do jego regulacji, to od razu nasuwa siê sugestia, ¿e bêdzie siê rozregulowywa³. Proste ? Taa... proste. Typowe popadanie w skrajno¶ci. Te¿ uwa¿asz ¿e bez tych wkrêtów te lornetki by³yby lepsze mechanicznie?
Czy tak trudno zrozumieæ ¿e sprzet tej klasy co "Taiga" (i BPC) ma prawo sie rozkolimowaæ? Chcieliby¶cie za 200 z³ jako¶æ mechaniczn± jak± oferuj± lornetki 5 czy 10 razy dro¿sze?? My¶licie ¿e inne lornetki z tej klasy cenowo-jako¶ciowej ale nie posiadajace wkrêtów bed± bardziej odporne na rozkolimowanie? Szczerze w±tpie (zwa¿ywszy ¿e radzieckie i rosyjskie lornetki te¿ s± na to ³atwo podatne). Wszystko ma swoja cene.
btw. Rozumiem ze MarcinL jest czasami niezno¶ny. Ale odnosze wra¿enie ¿e niektórzy "kasuj±" go dla zasady co by nie napisa³.
Wypowiem sie jako nieszczê¶liwy posiadacz rozkolimowanej lornetki BPC. powiedzieæ co¶ takiego????? i to w Krakowie????????????
My¶le ¿e prêdzej przypomn± Ci o tym wady optyczne a wkrêty jeszcze pob³ogos³awisz. Naprawde ta lornetka bez tych wkrêtów nie by³a by ani troche lepsza i tu jest pies pogrzebany Ona by by³a czêsto zupe³nie nie do u¿ycia :lol:
Maj±, bo w tej klasie jako¶ciowej (=cenowej) mozliwo¶æ rozkolimowania sie lornetki jest wysoka. Je¶li sie z tym zgadzasz to znaczy ¿e k³ócisz sie z MarcinemL dla samej zasady... Marcin na pocz±tku nie przedstawi³ sytuacji taka jaka jest naprawdê. Te wkrêty to naprawdê jest respirator podtrzymuj±cy ¿ycie tej lornetki a nie TURBO jak to od pocz±tku chcia³ nam przedstawiæ Marcin. :lol:
ps. Marku_N w ¿yciu nie zamieni³bym na twoim miejscu rozkolimowanej BPC na chiñski ¶rubowkrêt. Po kolimacji BPC wiem ze mam poprawny optycznie sprzêt a po ruszaniu wkrêtami to mam optyke z zatuszowanymi nieprostopad³o¶ciami skie³ do osi.
I tak da³bym j± do kolimacji na stó³.
Wypowiem sie jako nieszczê¶liwy posiadacz rozkolimowanej lornetki BPC.
powiedzieæ co¶ takiego????? i to w Krakowie???????????? Dobra McArti, ale za serwisow± kolimacjê BPC trzeba ZAP£ACIÆ, i to niema³o. I tu te¿ jest "pies pogrzebany", a np. Taiga ma tê regulacjê GRATIS.
Sam za kolimacjê BP 26x70 i BPC 12x40 da³em o ile pamiêtam 80 z³. A ile by³o zachodu z osobistym transportem... dlatego teraz obchodzê siê z nimi "jak z jajkiem".
To mo¿e ka¿dy siê wypowie co by kupi³: Tajgê 10x50 czy BPC 10x50 (pomijaj±c optykê i wykonanie. chodzi o sam± kolimacjê).
Zobaczymy której opcji jest wiêcej zwolenników.
CDev wygl±da na to ¿e g³ówni adwersarze ju¿ wystrzelali amunicjê...
Ja w ka¿dym razie wiadomo za czym jestem w ekonomicznej lornetce...
Cytat:
Wypowiem sie jako nieszczê¶liwy posiadacz rozkolimowanej lornetki BPC.
powiedzieæ co¶ takiego????? i to w Krakowie???????????? 1. Lornetka jest za ma³a i za stara ¿eby w ni± inwestowaæ.
2. Koszt kolimacji to oko³o 30% nowej lornetki (typu 10x50), nie za bardzo mi sie to u¶miecha
Cytat:
My¶le ¿e prêdzej przypomn± Ci o tym wady optyczne a wkrêty jeszcze pob³ogos³awisz. Naprawde ta lornetka bez tych wkrêtów nie by³a by ani troche lepsza
i tu jest pies pogrzebany Ona by by³a czêsto zupe³nie nie do u¿ycia Ja w³a¶nie inaczej to widze. Moim zdaniem w tej klasie cenowej wszystkie lornetki s± (statystycznie) równie podatne na rozkolimowanie. Widaæ to zw³aszcza po rosyjskich produktach które mimo ¿e sprawiaj± lepsze wra¿enie to tez czesto bywaj± rozkolimowane. Dlatego mo¿liwo¶æ recznej kolimacji to bardzo dobre rozwiazanie w lornetkach tej jako¶ci.
Po kolimacji BPC wiem ze mam poprawny optycznie sprzêt a po ruszaniu wkrêtami to mam optyke z zatuszowanymi nieprostopad³o¶ciami skie³ do osi.
I tak da³bym j± do kolimacji na stó³. Obawiam siê ¿e nawet nie dojrzysz wad optycznych które powsta³y w ten sposób. A nawet je¶li, to zawsze mozesz j± oddaæ do kolimacji fachowcowi.
Wyobra¼ sobie ¿e jedziesz na urlop na tydzieñ pod ciemne niebo. I w pierwsz± noc niechc±cy uderzasz gdzies lornetk±. Rozkolimowa³a sie... a to pech :|. I co dalej? Dzwonisz na gor±c± linie (24h/dobe) do Janusza który przyjedzie do Ciebie ze stereo kolimatorem z tolerancj± pola justancji :lol:. Wiec jak widzisz mo¿na t± rêczn± kolimacje traktowaæ chocia¿by jako pierwsz± pomoc.
To mo¿e ka¿dy siê wypowie co by kupi³: Tajgê 10x50 czy BPC 10x50 (pomijaj±c optykê i wykonanie. chodzi o sam± kolimacjê). Wiesz CDev, wybieranie lornetki tylko dlatego ¿e ma lub nie ma mo¿liwo¶ci rêcznej kolimacji to nieporozumienie. Jednak na pierwszym miejscu stawia³bym jako¶æ optyczn±. A na razie nie widzia³em bezpo¶redniego (i kompleksowego) porównania pod tym k±tem BPC z Taig±. Mo¿e kto¶ kto mia³ do czynienia z oboma lornetkami wypowie siê?
To juz jest kêcenie sie w kó³ko... :? ¶rubki RATUJ¡ sytuacje tam gdzie lornetka siê szybciej rozkolimowuje, dlatego lepsza jest lornetka, która sie ³atwo nie rozkolimowuje ale ona niema ¶rubek gdyby siê rozkolimowa³a chocia¿ siê ciê¿ko rozkolimowuje.... BLEEEEE
[ Add: 18 Lip 2004 18:19 ]
a tak w³a¶ciwie to niewiem czy zauwa¿yli¶cie, ¿e ta kolimacja to NIE kolimacja tylko justowanie równoleg³o¶ci obu torów lornetki... :lol: i ma sie nijak do normalnej rzeczywistej kolimacji obu torów jak zwyk³ych oddzielnych refraktorów :lol:
To mo¿e ka¿dy siê wypowie co by kupi³: Tajgê 10x50 czy BPC 10x50 (pomijaj±c optykê i wykonanie. chodzi o sam± kolimacjê).
Zobaczymy której opcji jest wiêcej zwolenników. CDev :shock: jak mo¿na przy zakupie lornetki pomin±æ optykê i wykonanie, to tak jakby z salonu samochodowwego wyjechaæ rowerem, sama kolimacja to przy takiej zmianie zdania pomijanie ma³y piku¶ :lol: :lol: :lol:
O matko jakim zakupie :shock:
No dobra, ¼le siê wyrazi³em, chodzi³o mi o to ¿eby sprawdziæ jaka czê¶æ spo³eczno¶ci jest za tymi ¶rubami a jaka przeciw :idea:
Oczywi¶cie ¿e podczas kupowania to mi akurat wsio rybka, i ten parametr nie ma wiêkszego znaczenia chocia¿ akurat ja osobi¶cie wolê sprzêt dzia³aj±cy bez regulacj przez d³u¿szy czas (a oddanie do serwisu nawet co pó³tora roku i usczypniecie trochê $$ wolê od samodzielnej zabawy ¶rubkami kilkana¶cie razy czê¶ciej - i te¿ nie mam pewno¶ci czy zrobiê to poprawnie). Poza tym nie podoba mi siê sama idea ruszania pryzmatami. Taki ju¿ jestem :)
Ja tam wolê Newtona, ma wiêcej ¶rubek do krêcenia :mrgreen:
Przypominam, ze
nie kazda BPC 10x50 jest rownie dobra :)
Ja tam wolê Newtona, ma wiêcej ¶rubek do krêcenia :mrgreen: Czyli zachowujesz sie tak, jak prawie kazdy, statystyczny pieciolatek :wink: :lol: :lol: :lol:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl