Odszkodowanie za dziurę w drodze
ktry teleskop bdzie lepszy:o wiatosile 10 czy 7.5.o co wogule tu chodzi z ta wiatosi ? jak jest wiksza liczba to lepiej czy gorzej?
wiatosia to odwrotno stosunku ogniskowej do srednicy teleskopu F/D czyli inaczej przysony ze slangu foto!!! (przysona inaczej jasno powiedzmy 5 to wiatosia bdzie wtedy1/5)
Ma ona due znaczenie przy astrofotografii bo jasny obiektyw skraca znacznie czas ekspozycji i znacznie mniejsze przy obserwacjach wizualnych bo przykadowo teleskopem o rednicy10cm ze wiatosi 1/5 i przecitnym okularem np Plossla 10mm zobaczysz tyle samo co teleskopem 10cm ze wiatosi 1/10 i okularem 20mm (z takim samym wasnym polem widzenia i tego samego typu) :) :D ;D
Dodatkowo w okularze 20mm masz bardziej komfortowo odsuniet renic wyjciow i znacznie wikszy komfort obserwacji i przy wiatosile 1/10 zwykle o wiele ostrzejszy obraz planet bo jasne obiektywy tanich lunet achromatycznych nie daj si perfekcyjnie skorygowa !!!
Czy naprawd nie ma znaczenia wiatosia dla obserwacji czy to tylko uproszczenie?
Jak pytaem o ETX 90 to pierwsze co usyszaem, e "niebo zrobi si ciemne". Mylaem, e to ze wzgldu na wiatosi by ten komentarz. Wydaje mi si, e przy 90 mm lustra to i tak na niebie mona si bez problemu pogubi :)
wojtek
Wbrew niektrym opiniom wiatosia ma istotne znaczenie nie tylko w astrofotografii, ale take podczas obserwacji wizualnych. Wida to nie tylko podczas do subiektywnie odbieranych obserwacji obiektw mgawicowych. Wystarczy porwna wygld tarczy Jowisza lub Saturna widzianych w teleskopach o F/12 i F/6 po zastosowaniu duych powiksze. W tym pierwszym przypadku a chciaoby si podkrci jasno w teleskopie. C dopiero porwnywa F/14 z F/4 ?
Z technicznego punktu widzenia, jest to parametr (wiatosia) warunkujcy czas nawietlania np. bony filmowej. Wraenia wizualne s jednak take wyranie. Dua wiatosia niekiedy wrcz uniemoliwia ogldanie Ksiyca. Trzeba ratowa si ciemniaczami obrazu (filtry, barlowy, przysony). Dlaczego mae wiatosiy predystynuj sprzt do obserwacji planety? Nie tylko z uwagi na wiksze dziki duej ogniskowej powikszenia. Chodzi te o to, e planety i tak "wiec" jasno - zawsze bd "w zasigu". Dlaczego dua wiatosia daje lepsze widoki przy DS? Na pewno nie z uwagi na relatywnie mniejsze powikszenia - te akurat mona sobie modelowa ogniskowymi okularw i ukadw okular-barlow.
Mam lornetk 7x50 i zrobiem jej z przodu przeson o rednicy 5mm.
renica rzeczywicie zmniejszya si do okoo 1mm.
Ale po spojrzeniu w okular doznaem szoku!!!
Pole widzenia nie zmniejszyo si ani o stopie!!! poprostu byo ciemniej a rozdzielczo chyba nie ucierpiaa (czytaem rejestracje ze 100m)
Czy ktos wie skd si to wzieo? przecie miaem obiektyw 5mm!!!!!!!
Mam lornetk 7x50 i zrobiem jej z przodu przeson o rednicy 5mm.
renica rzeczywicie zmniejszya si do okoo 1mm.
Ale po spojrzeniu w okular doznaem szoku!!!
Pole widzenia nie zmniejszyo si ani o stopie!!! poprostu byo ciemniej a rozdzielczo chyba nie ucierpiaa (czytaem rejestracje ze 100m)
Czy ktos wie skd si to wzieo? przecie miaem obiektyw 5mm!!!!!!! Pole widzenia jest funkcj ogniskowej, a nie rednicy obiektywu:
pole widzenia telesk. = pole widz. okularu/powikszenie telesk.
Zmniejszajc rednic obiektywu nie wpywasz na te parametry. To tak jak w aparacie: zamykajc przyson zmniejszasz wiatosi ukadu, ale nie pole widzenia. Natomiast zdolno rozdzielcza zdecydowanie zmniejsza si. Uproszczony wzr:
zd. rozdz. = 143/r. obiektywu
rednica w mm, wynik w sekundach
Osobicie nie widz a takiego wpywu wiatosiy dla odbioru DS. Ogldalem pikne widoki w teleskopie J.Wilanda-sferycznym, bardzo jasno. Waciciele jak pisaem ju SCT 8" F10 twierdz, e sa jasniejsze od 13 mm Apo F/8. Tak wic cghyba jedynie w maym sprzcie jak np. ETX czy MTO ma to spore znaczenie, przy DS gwn rol gra jednak apertura. TZN wydaje mi si, e poytek ze wzrostu apertury jest wielokrotnie wikszy niz ze skracania ogniska. Pomijam wzrost ostroci obrazu przy wydluaniu ogniskowe.
Pozdr.
Wg moich doswiadczen takze nie gra roli w obserwacjach visual. Przeciez jak porownamy np moja 150/1200 z np 150/750 (f1/8 i f1/5) to przy tym samym powerze powiedzmy 150x (inne ogniskowe okularow) obraz w jasnosci bedzie identyczny!
Czyli dla obserwacji wizualnych wiatosia nie ma wikszego znaczenia. Rozumiem, e lustro odgrywa gwn rol w wizualnych przedstawieniach.
Czy rzeczywicie przy 90 mm nie pooglda si DS?
Czyli dla obserwacji wizualnych wiatosia nie ma wikszego znaczenia. Rozumiem, e lustro odgrywa gwn rol w wizualnych przedstawieniach.
Czy rzeczywicie przy 90 mm nie pooglda si DS? no wanie chodzi o to, e ma... "ciemne" teleskopy (wiatosia np. 1/16) (ale o dugich ogniskowych) nadaj si do obserwacji planet, Ksiyca, natomiast te ze wiatosi rzdu 1/6 s super spraw do obserwacji mgawic, galaktyk...
Wg moich doswiadczen takze nie gra roli w obserwacjach visual. Przeciez jak porownamy np moja 150/1200 z np 150/750 (f1/8 i f1/5) to przy tym samym powerze powiedzmy 150x (inne ogniskowe okularow) obraz w jasnosci bedzie identyczny! Przy takim prwnaniu (tzn. F/5 z F/8) rnica moe nie by dostrzegalna. Co nie znaczy, e jej nie bdzie. Przy wikszej dysproporcji wiatosiy rnic wida jak na doni.
Dla apertury rzdu 10i F/ w rozmiarze F/6-F/10 daje efekty do problematyczne.
Planety-lepiej w F/10, F6-kicha
Obiekty mgawicowe-zdecydowanie lepiej w F/6, F/10-wysiada troch, ale w miecie w pewnych warunkach-lepiej w F/10 (pociemnienie ta)
Ksiyc-lepiej w F/10, nie ma porwnania.
Gromady otw.-lepiej w F/6, ale mniejsza punktowo i kolor wikszy.
Co za co.
Pozdr.
Nie zapomnij Andrzeju doda e cay czas piszesz o wiatosile w refraktorze gdzie aberracja chromatyczna silnie ronie ze wzrostem jasnoci obiektywu 8)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl