sprzêt do obserwacji s³oñca 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam

Jestem ju¿ coprawda obserwatorem rozgwierzdzonego nieba od paru lat, lecz kwestia sprzetu nie jest moj± mocn± stron±. chcia³em rozpocz±c obserwacje plam s³onecznych ze szkicowaniem (rzutowanie na plansze). Nie wiem jaki sprzêt wybraæ. W³asnorêcznie robiona lunetka razczej nie wchodzi w grê z powodu braku dostêpnych materia³ów. chcia³by raczej zakupiæ jak±æ naprawde niedrog±. Na jakie parametry mam zwróciæ uwagê, kupuj±c np. na allegro, aby obraz rzucany na ekran mia³ ok 15 cm. dziêkujê i przepraszam za zgo³a laickie podej¶cie



Obserwacje plam s³onecznych s± akurat tym, co nie wymaga jakiego¶ specjalnego, drogiego sprzêtu. Wystarczy refraktor o ¶rednicy od ok. 60 mm w górê.

Ja przez dwa lata obserwowa³em S³oñce (jeszcze w latach 90-tych) za pomoc± refraktora zbudowanego w oparciu o obiektyw achromatyczny 64/800 mm. Robi³em to na strychu, pozbawionym okien, wystawiaj±c lunetê przez w³az na dach. Wszystko by³o tak zabezpieczone przed dop³ywem bocznego ¶wiat³a, ¿e znajdowa³em siê w ca³kiem ciemnym pomieszczeniu z ekranem na który rzutowany by³ obraz S³oñca. Wiem, ¿e wtedy przyjmowa³em jak±¶ standardow± wielko¶æ tarczy S³oñca (co¶ oko³o 11 cm), ale rysuj±c ciekawsze grupy plam mog³em bez problemu uzyskiwaæ obraz S³oñca o wielko¶ci ponad pó³ metra.

Tak wiêc nawet z ma³ego refraktora mo¿na mieæ du¿y obraz S³oñca, ale jako¶æ obrazu zale¿na jest od warunków, przede wszystkim zaciemnienia miejsca obserwacji, seeingu i oczywi¶cie jako¶ci optyki. Z tym, ¿e przy du¿ym obrazie plamy bardzo szybko uciekaj± z pola widzenia, chyba, ¿e ma siê prowadzenie i ekran zamocowany w ten sposób, ¿e tworzy jedn± ca³o¶æ z teleskopem.

Wielko¶æ obrazu ustalasz sam zmieniaj±c odleg³o¶æ ekranu od okularu.

Na dobr± sprawê na pocz±tku mo¿na korzystaæ nawet z po³ówki lornetki (monokular).
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 12 December 2006 - 21:22
Uwaga na plastikowe obudowy okularów. Mog± siê wytopiæ podczas obserwacji metod± rzutowania.

Jules pokazywa³ mi stopion± obudowê Plossla 10 mm od Synty, gdy teleskop przez przypadek celowa³ w S³oneczko bez filtra. Rodzaj sprzêtu nie bêdzie gra³ wielkiej roli, wa¿niejsza bêdzie kwestia materia³ów.

Od Tafiga ostatnio dosta³em Poradnik Obserwatora S³oñca PTMA. Jak chcesz, skserujê i ci wy¶lê, je¶li podasz adres na PW.

Edit : z ciekawostek- w TS za 48 euro mo¿na dostaæ specjalnie zrobiony okular Huygensa 10 mm (Zeissa z Jeny), specjalnie projektowany do projekcji okularowej S³oneczka.
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 13 December 2006 - 12:00
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl