Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich . Odnosnie szkie³ek to jestem lamerek straszny :oops: co nieco tylko wiem.Mam do Was pro¶bê o doradzenie mi w nastêpuj±cej kwestii. chodzi mi o sprzêt do obserwacji naziemnej tereny, górki, po prostu odleg³e widoki + zerkn±c nie raz w niebo do tego potrzebujê jakiego¶ w miarê mocnego sprzêtu tz gdzies ok. max powiekszenie 150 x ,kwota jak± mogê przeznaczy to w granicach 300-600 z³.Pocz±tkowo my¶la³em o lornetce na allegro za 299 z³ niby super powiekszenie 20x360x100,ale jak poczyta³em archiwum forum to sie okaza³o ¿e to jest sciema a wogóle to koledzy nie polecali ten sprzêt,wiêc czyta³em -szuka³em dalej,wyczyta³em miedzy wierszami z innych postów ¿e niez³y by by³ jaki¶ refraktor.Narazie zakoñczy³em na kilku produktach: Luneta Alpen 20x90x90 ;
Tuba optyczna MAK 102 SP ; Sky watcher 804 A23 80/400 ; SK1309EQ2 130/900. By mo¿e potrzebujê ca³kiem innego produktu- nie wiem. Bardzo prosze o doradzenie.dziêki i pozdrawiam.Mateusz.
Nie kupuj do obserwacji naziemnych MAK 102 - bo to jest sprzet do obserwacji napisu „Ambulans” - na samochodzie - czyli widzi lustrzanie; SK1309EQ2 130/900 ten natomiast do gory kolami czyli do gory nogami. Soczewek korygujacych (odwracajacych) nie kupuj bo to nie nadaje sie do niczego i nawet najlepsza psuje obraz. Sky-watcher 804 AZ3 Refraktor 80/400 ten bedzie w sam raz na poczatek z montazem azymutalnym - tak jak w zestwie sprzedawany - z wymienionych przez Ciebie - z reszta sam bym chcial taki B) i to najlepszy wybor moim zdaniem.
Ten post by³ edytowany przez
Snajper dnia: 02 July 2008 - 11:55
Ja bym wzi±l Maka - brak aberry kosztem pola widzenia. Nale¿y jednak wzi±æ poprawkê na cenê statywu, jaki bêdzie trzeba do tego teleskopu dokupiæ. No i z czasem do wszystkich tych teleskopów przyda³oby siê jaki¶ ¶redniej klasy okularek sprawiæ.
Ten post by³ edytowany przez
Pepin Krootki dnia: 02 July 2008 - 12:16
Ja bym wzi±l Maka - brak aberry kosztem pola widzenia. Trzeba jednak wzi±æ poprawkê na cenê statywu, jaki bêdzie trzeba do tego teleskopu dokupiæ. No i z czasem do wszystkich tych teleskopów przyda³oby siê jaki¶ ¶redniej klasy okularek dokupiæ. Jasne ze Mak jest najlepszy - jezeli nie denerwuje w obserwacjach naziemnych zamiana posladkow miejscami w dawanym obrazie :ha: :ha:
EEE... jednak przemyslalem i Pepin ma racje - najlepszy bedzie MAK102 z k±towka (obraz rzeczywisty), tyle ze mglawic malo i dosc male pole - ale dobry do gorek, lasow i zjawisk ufo itd...
Enek, tak sie sk³ada,¿e mam ciut do¶wiadczenia w jednym i drugim, tzn. obserwacje naziemne jak i astro. Niestety muszê Ciê nieco sprowadziæ na ziemiê. Przede wszystkim zacznij od tego, jak sobie wyobra¿asz te obserwacje naziemne -napisa³e¶ co, ale nie napisa³e¶ jak i gdzie. Czy zamierzasz robiæ to stacjonarnie, czy na wypadach turystycznych. W tym ostatnim przypadku czy pieszo [mój przypadek], czy jakim¶ transportem. To drastycznie rzutuje na wybór sprzêtu. Chcesz te¿ sporadycznie rzuciæ okiem na niebo, ale tu wymagania sprzêtowe w du¿ej mierze siê wykluczaj±. Mo¿na podaæ kilka kategorii sprzêtu, od biedy [czyli kosztem znacznych kompromisów w obu zastosowaniach] nadaj±ce sie do obu celów, ale tylko, je¶li odpowiesz na pierwsze pytanie. Generalnie bêd± to albo ma³e Maki 90-102mm lub niektóre refraktory 70-80mm [90-102mm w wersji bardziej stacjonarnej], ale diabe³ tkwi w szczegó³ach.
Kwestia powiêkszenia i apertury: zapomnij generalnie o 150x w obserwacjach naziemnych. Uczciwie nie wiem, jakie maksymalne powiêkszenia z du¿ych lunet obserwacyjnych wyci±gaj± czasami np. ornitolodzy, ale powiêkszenia rzêdu 50-60x mo¿na pewnie przekraczaæ tylko w niektórych porach doby, w wyj±tkowo korzystnych warunkach atmosferycznych. Turbulencje powietrza tu¿ nad ziemi± z regu³y zrujnuj± obraz przy du¿ym powiêkszeniu, zw³aszcza przy wiekszej odleg³o¶ci. Mia³em okazjê ogl±daæ ¿eruj±ce czaple przez 1/4-1/2 szeroko¶ci Wis³y pod Dêblinem przez du¿± 80mm obserwacyjn± lunetê ornitologiczn±. By³ ¶rodek dnia, obraz falowa³ i drga³ okrutnie, nawet przy minimalnym powiêkszeniu 20x. Rozdzielczo¶æ obrazu ograniczaj± przede wszystkim warunki. W zwi±zku z tym sprzêt do obserwacji naziemnej mo¿e byæ ma³y [w sensie apertury obiektywu], spokojnie wystarcza 50-60mm, co w przypadku sprzêtu astronomicznego mo¿e byæ akceptowane najwy¿ej w lornetce...
Gabaryty sprzêtu narzucaj± te¿ b. mocno wybór statywu -to w kontek¶cie wymaganej mobilno¶ci, o któr± pyta³em
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 O lornetkach z zoomem ju¿ zapomnia³e¶ -to bardzo dobrze, nie warto absolutnie
P.S.2 W maku by mieæ normalny obraz, wystarczy odpowiednia k±tówka z pryzmatem odwracaj±cym, np. 45-stopniowa
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 02 July 2008 - 14:57
Dziêki Wam wszystkim za informacje i naprowadzenie na pewne tematy o których nie wiele wiedzia³em.Rzeczywi¶cie niefortunnie napisa³em o tym powiêkszeniu do 150x ,ale mia³em na my¶li ca³kowite pow. sprzêtu,czyli tak do naziemnych gdzie¶ 20-80x max, a pozosta³e czyli 80- 150x to mia³o by byæ na niebo ,sprzêt by³ by zasadniczo jako stacionarny,czasami wypad za miasto ale transport samochodem.Do Maka my¶la³em ¿e wykorzystam statyw foto-video do¶æ solidny,no i rzeczywi¶cie do Maka musia³ bym dokupiæ okularki w zestawie s± dwa 25 i 10 mm-(do naziemnych to by siê chyba przyda³ taki z zoomem 8-24 x ),a do ogl±dania stacji kosmicznej ksiê¿yca ,czy naszych planetek tak jak piszecie to musia³ bym dokupiæ z dwa trzy okularki jakie¶ chyba 2 , 4 , 6 mm-, (szkoda ¿e nie ma te¿ z zoomem)przynajmnie ja szukaj±c nie znalaz³em,czyli reasumuj±c doliczaj±c jeszcze k±tówke z pryzmatem odwracaj±cym,to dodatkowe kilkaset z³ <_< ¿onka mnie chyba :pistols: Czyli tak na polu bitwy osta³a
siê:
Tuba optyczna MAK 102 SP ( ew MAK 127- ale chyba by³ by za du¿y)
Luneta Alpen 20x90x90
Luneta obserwacyjna Yukon 6-100x
Co do lunet to sprawa by by³a prosta,bo brak dodatkowych kosztów,ale mo¿e warto dozbieraæ do tego MAK-a.Proszê napiszcie co¶ o tych lunetach w stosunku do Maka,mo¿e te¿ by zda³y egzamin.Dziêki i pozdrawiam Was...Mateusz.
Ps.a ¶redniej klasy okularki to jakiej firmy szukaæ,bo producentów jest sporo-i trudno co¶ rozeznaæ.
Ten post by³ edytowany przez
enek dnia: 03 July 2008 - 14:29
Ju¿ piszê, skoro sprzêt bêdzie wo¿ony autem, to opcji mo¿liwych jest wiêcej. Mak102 to jest sensowny kompromis, tuba 2kg, ma³e wymiary. Inne opcje,ale do¶æ kosztowne, to refraktory 80-100mm. Ale tu sie robi± ma³e schody. Tanie ¶wiat³osilne achromaty [np. 80/400, 102/500] bêda krótkie i tanie, ale na du¿ych powiêkszeniach bêd± siaæ fioletem, co utrudni niektóre obserwacje nieba [¶ci¶lej: planet] Ale ju¿ inne obiekty niebieskie i ziemskie -miodzio, o ile nie bêdziesz fotografowa³, bo znów fiolet. No i ³atwo uzyskaæ du¿e pola widzenia, co jest istotne przy obserwacjach naziemnych jak i obserwacjach nieba. Wyj¶cie: zainwestowaæ w krótkie ED lub semi Apo [koszta!!!], np. Celestron 80ED, SkyWatcher Equinox itp. Alternatywnie d³u¿szy achromat F/8-10, np. taki 90/900 [nie bêd± siaæ fioletu]. Ten ostatni to dobry przyk³ad -da b. dobre obrazy zarówno naziemne, jak i na wszystkich rodzajach obiektów astro, ale do baga¿nika ³adujesz prawie metrow± rurê. Za to nowy na monta¿u AZ3 kosztuje tylko jakie¶ 600z³. S± jeszcze opcje po¶rednie, typu krótki achromat ale F/6-7 np. Orion 100/600, jakie¶ 80/480 czy 80/500.
Co do lunet obserwacyjnych z zoomem, to w zasadzie jest to sprzêt wy³±cznie do zastosowañ naziemnych. Pewnym wyj±tkiem by³ tu Yukon 100mmm, ale nadal nie jest to sprzêt do astro. I by³o to w czasach, gdy gama dostêpnego sprzêtu by³a wci±¿ ma³a Ograniczeniem jest b. kiepska jako¶æ obrazu przy du¿ych powiêkszeniach, ma³e pole widzenia, brak szukacza itp. Jedyn± zalet± s± ma³e gabaryty i brak pa³êtaj±cych sie wymiennych okularów -ale to s± zalety tylko w zastosowaniach naziemnych, w astro wrêcz odwrotnie.
Podsumowuj±c masz wybór miêdzy:
-Mak102mm [ew. 127, ale ten nie pójdzie bez drobnych modyfikacji na AZ3, bo za ciê¿ki -ale to zacna rurka, mam tak±]
-Celestron 80ED lub podobny
-SkyWatcher 90/900
-Orion 100/600 lub podobny [Np. messier R127S, ale to ju¿ wielkie jest, AZ3 nie ud¼wignie]
-Skywatcher 102/500 lub 120/600
Kryteria akceptacji:
-cena
-max. gabaryty
-preferencje ziemia/niebo [je¶li niebo to wiêksza apertura, czyli np. 90-100mm ]
-co do nieba: czy g³ownie planety, czy obiekty DeepSpace [je¶li planety to d³u¿sza ogniskowa, je¶li DS to wiêksza apertura.
Monta¿: musi to byæ monta¿ azymutalny [zapomnij o EQ] z mikroruchami lub wywa¿eniem w osi ALT [podniesienia] Statywy foto, niezale¿nie od wagomiaru nie spe³niaj± tych kryteriów, co eliminuje je z obserwacji z powiêkszeniami ponad 50x [efekt nag³ego opadania g³owicy po zmianie kata podniesienia].
Do wiêkszo¶ci omawianych tu sprzêtów powinien wystarczyæ tani i prosty AZ3 z mikroruchami, koszuj±cy jakie¶ 300z³ ze statywem. Do ciê¿szych tub co¶ klasy Vixen Porta za 800 stów lub [bez mikroruchów, ale z wywa¿eniem osi Alt] 'boczne' monta¿e klasy Giro, przy czym mo¿na ten ostatni próbowaæ zmajstrowaæ samemu [o ile nie spieprzy siê sprawy hamulców osi Alt, co mi sie niestety zdarzy³o w mojej przeróbce statywu foto].
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 03 July 2008 - 16:52
No Jarku ale¶ mi udzieli³ odpowiedzi a¿ nadto,nie spodziewa³em sie takiego wywodu Twój post bardzo du¿o mi wyja¶ni³ :notworthy: -wielkie dziêki,choc muszê siê przyznac ¿e wiele jeszcze spraw jest dla mnie mglistych,ale powolutku zg³êbiam wiedze tego forum (a jest co czytac).teraz na spokojnie przeanalizujê Twoje propozycje,choc na razie postawi³em na MAK-a-ale zobaczymy,narazie widzê ¿e koszty bêd± ros³y,a¿ sie tego bojê,ale rzeczywiscie byle co to te¿ nie ma co kupowac jak ju¿ to w miarê jaki¶ niez³y sprzêcik.Jeszcze raz Thx. i pozdrawiam....Mateusz.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl