Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wczoraj ogl±da³em s³oñce przez lornetkê (rzutowa³em) i po przyje¼dzie do domu patrzê a tu prawy okular jakby by³ zaparowany. Ale nie da siê go przetrzeæ i w³a¶nie dla tego my¶lê ,¿e siê podtopi³. Czy a siê wymieniæ? Gdzie mo¿nawymieniæ? Ile mo¿e to kosztowaæ? Lornetka to Albinar 20x60.
Je¿eli okulary lornetki by³y z tworzywa i tworzywo zmatowia³o to posmarowæ mas³em i psom na ¶niadanie ewentualnie je¿eli jeden z okularów jest dobry to zrobiæ lunetkê do ogl±dania ptaków. Ta lornetka kosztuje co¶ ok 400z³ lunetka za 200z³ to dobra cena:-)
Ja s³ysza³em, ¿e polewa siê ¶mietan± a nie mas³em ???
Nie przejmuj siê, zawsze masz po³ówkê lornetki i okazjê do nabycia czego¶ wiêkszego. Nie ma bowiem tego z³ego, co by na dobre nie wysz³o.
Jak siê stopi³o, to ju¿ nic nie pomo¿e. Zawsze mo¿na zostawiæ druga po³owe lornetki na obserwacje przej¶cia Wenus za rok.
Okular, jesli jest szklany byæ mo¿e tylko siê rozklei³ i da siê go naprawiæ przez ponowne sklejenie soczewek !!!
Ludzie! By³em w sklepie gdzie j± kupi³em i jutro lornetka jedzie do rzeczoznawcy! (chyba mi za darmo zrobi± bo w instrukcji nic nie by³o na temat s³oñca) A te wasze mas³a i oleje to na patelnie! ;D
Mas³a i ¶mietany gwoli ¶cis³o¶ci :D
Ot i ¶cis³y prawniczy umys³!!!
Janusz P.
No i wszystko skonczy siê miejmy nadzieje pomy¶lnie.
A oto rada na przysz³o¶æ: filtry s³oneczne dla lornetki :
http://www.teleskopy.pl/P5090001small.JPG
Co¶ takiego mo¿na zrobiæ z kawa³ka kartonu i 2 dyskietek 3,5 ' ( lub 5 ' ale one s± nieco ciemniejsze ... ) . Potrzebny jest jeszcze klej ( biurowy lub jakis lepszy ) , ta¶ma no¿yczki , cyrkiel etc...
Wa¿ne jest by filtry ciasno wchodzi³y na obiektywy ( nie mia³y szans zsuniêcia ). Ja swoj± 10x50 podziwia³em ostatnio plamy na s³oñcu ( merkurego troche przegapi³em ) dla mnie rewelacja. Oczywi¶cie zamiast dyskietek folia mylarowa by³a by lepsza :) ))
Pozdrawiam
£ukasz
Ludzie! By³em w sklepie gdzie j± kupi³em i jutro lornetka jedzie do rzeczoznawcy! (chyba mi za darmo zrobi± bo w instrukcji nic nie by³o na temat s³oñca) A te wasze mas³a i oleje to na patelnie! ;D Ja bym siê jeszcze tak nie cieszy³ zobaczymy co odpowie "rzeczoznawca". Je¿eli w instrukcji rzeczywi¶cie nic nie by³o na temat tego, ¿e nie mo¿na tym patrzeæ na s³oñce bez specjalnych filtrów to ju¿ samo to ¶wiadczy o tym, ¿e ta lornetka to nawet z Chin nie jest tylko z Mongolii:-) Wiêc rzeczywi¶cie lepiej nie skarmiaæ tym psów bo siê jeszcze otruj±.
Jako handlowiec nie potraktowa³ bym tego jako naprawa gwarancyjna no chyba, ¿e jeste¶ klientem który kupuje u mnie 100 lornetek rocznie:-).
Nie chce siê wtr±caæ w nie swoje sprawy, ale jeszcze jest uczciwo¶æ. Ty zna³e¶ ewentualne konsekwencje...
Po przeczytaniu zapomnij, ¿e to przeczyta³e¶.
***
Mnie zdziwi³o, ¿e w USA dorêczyli teleskop wart 300 USD k³ad±c go na werandzie bo nikogo akurat nie by³o w domu - to podobno normalna praktyka. Zarówno FedEx jak i klienci maja do siebie zaufanie.
Uwa¿am ¿e producent powinien w instrukcji obs³ugi zwróciæ uwage by nie rzutowaæ obrazu s³oñca bo siê co¶ spali , albo robiæ w³a¶ciwie szk³a.
Wkoñcu nieraz rzutowa³o siê s³oñce na ekran wiêkszymi sprzêtami i nie by³o problemu. Z drugiej strony skoro wystarczaj±ca ilo¶æ enegii wydzieli³a siê na okularze znaczy to ¿e co¶ nie tak jest : z soczewkami, warstawami odblaskowymi lub ew. klejem ³±cz±cym soczewki.
Pzdr
W sprawie instrukcji nie jestem przekonany, ¿e musi ona ostrzegaæ przed rzutowaniem obrazu s³oñca. Wed³ug tego rozumowania powinno byæ te¿ ostrze¿enie, ¿e nie wolno jej u¿ywaæ pod wod± do obserwacji rybek. Granice instrukcji wyznacza zdrowy rozs±dek przeciêtnego u¿ytkownika. W koñcu lornetka nie s³u¿y tylko do obserwacji astro, a przede wszystkim do naziemnych. Po drugie producent nie musi przewidywaæ, ¿e kto¶ bêdzie kierowaæ lornetkê na s³oñce. A rzutnika przecie¿ nie do³±cza³.
Tak , racja, ale w instrukji podaje siê granice pracy, temperatura , wilgotno¶æ, przed czym chroniæ.
Wcale nikt nie musia³ odrazu rzutowaæ s³oñca, wystraczy ¿e s³once samo wejdzie przez przypadek w pole widzenia na zwieszonej na statywie lornetce ( pytanie czy uzywaæ lornetki w niepogodne dni czy nie u¿ywaæ ze statywem ? ) itd itd.
Tutaj typowe warunki obserwacji ( zgodne z instrukcj± )mog± prowadziæ do uszkodzenia, zw³aszcza ¿e praktyka rzutowania obrazu s³oñca nie jest czym¶ szczególnie "abstrakcyjnym".
Pozdrawiam
Wszystko oka¿e sie najdalej za 2 tygodnie! I za 2 tygodnie wam powiem czy naprawi± za darmo b±d¼ wymienni±.
Dla nas nie jest zbyt abstrakcyjnym, ale astromaniaków nie jest wielu w spo³eczeñstwie. Miar± oceny prawnej zdarzeñ jest zawsze tzw. przeciêtny rozs±dny cz³owiek. Skoro wiêc mówimy o rêkojmi czy gwarancji, zapewniam Ciê £ukasz, ¿e dla s±du rzutowanie s³oñca przez lornetkê to czysta abstrakcja.
Ludzie jaki s±d?? To tylko rzeczoznawca! Poszed³em do sklepu, powiedzia³em ,¿e jest usterka wiêc dali mi formularz reklamacji a w rubryce jak siê zepsu³o to pani wpisa³a ,¿e podczas u¿ytkowania. A co do tego filtru to on jest bezpieczny dla oczu?? Bo przecierz s³oñce nie tylko wytwarza ¶wiat³o widzialne ale i promieniowanie ultrafioletowe a ja nie wiem czy 2 dyskietki je powstrzymaj±. A je¶li powstrzymuj± to dobrze
Teflonowe dyskietki pewnie nie zatrzymaj± UV ale szk³o pryzmatów i szklany obiektyw a zw³aszcza jego flintowa ujemna soczewka zapewne tak ;D ;D ;D
Pisa³em ju¿ o tym przed padniêciem poprzedniej wersji tego Forum:
Podczas zaæmieñ widocznych w Europie w latach 1994 i 1997 rzutowa³em na kartkê papieru formatu A-4 obraz zaæmionego S³oñca przez rosyjsk± (radzieck±) lornetkê BPC Tento 20x60. Mia³o to miejsce podczas praktyk nawigacyjnych i moje mo¿liwo¶ci techniczne by³y mocno ograniczone. W sumie, w obu przypadkach, projekcje trwa³y dobre pó³ godziny (w pal±cym s³oñcu na M. ¦ródziemnym i na Biskajach). Czarna obudowa lornetki nie nagrzewa³a siê bardziej ni¿ od zewnêtrznego o¶wietlenia. Jeden tor optyczny by³ zakryty dekielkiem i nie zmienia³em tego. Robi³em natomiast kilkuminutowe przerwy. Lornetce nic a nic siê nie sta³o. Korzystam z niej do dzisiaj, a ma ju¿ dobre kilkana¶cie lat.
Zmierzam do tego, ¿e sam fakt projekcji S³oñca nie mo¿e byæ z za³o¿enia destruktywny dla lornetki wykonanej przez powa¿nego producenta, ze szk³a, stali i aluminium.
Uszkodzenie, o jakim tu jest mowa, mo¿e wynikaæ zarówno z wadliwej budowy dobrze zaprojektowanej porz±dnej lornetki, jak i z nêdznych materia³ów, z których zosta³a wykonana lornetka klasy "ekono" (pleksi, plastik, guma, itp.). No niestety.
Mam nadziejê ,ze to wadliwy typ dobrze zaprojektowanej lornetki. To jest niemiecka firma Albinar. Ale co do materia³ów to nie jestem pewny. Za pare dni siê oka¿e co i jak.
Firma niemiecka ale obawiam siê, ¿e lornetka jest Chiñska. Lornetki tej firmy nie kosztuj± praktycznie wiêcej niz 50Euro. Nie s±dzê aby w tej cenie kto¶ to w Niemczech wyprodukowa³.
Je¿eli produkowana jest w Chinach to mo¿e uwa¿aj bo jest ryzyko, ¿e mo¿e Ci siê przytrafiæ co¶ gorszeg. SARS dajmy na to. Nigdy nie wiadomo czy Chinczyk, który t± lornetkê sk³ada³ umy³ rêce.
Uprasza siê o nie sianie paniki w ¶ród nabywców produktów firmy Albinar > :(
;D
No i ju¿ gotowe! Wymienili mi lornetkê na now±!!!
Super ale wiesz, ¿e mia³e¶ szczêscie?
Gdy siê patrzê przez moj± wymienion± lornetkê to w lewym okularze nie da siê ustawiæ ostro¶æ! >:( W prawym jowisz jest okr±g³y i ostry a w lewym nie da sie ustawiæ ostro¶ci i obraz jest trochê zamazany. Tak samo z gwiazdami gdy siê patrze to nie s± ¶wiec±cymi punkcikami tylko w lewym okularze s± jakie¶ dziwnie dziwne. Wiêc chyba j± jeszcze raz zareklamuje. >:(
Widzisz nic tylko s±dem siê to skoñczy. Nie ma to jak stara poczciwa BPC. Ja mam 10-letni± 10x50mm i daje super obrazy.
Wiesz Mirku to nie jest szczê¶cie tylko fatum jakie¶ cia¿y chyba na go¶ciu bo co dostanie lornetkê to jest co¶ nie tak alb to taka jako¶æ tych wyrobów a klient wymagajacy ale z wê¿em w kieszeni no i na skutki nie trzeba by³o d³ugo czekaæ, inni w tym czasie obserwuj± a On tylko wymienia i wymienia te lornetki jak rêkawiczki ;)
Kupi³by sobie go¶æ Miauchi i nie mia³by problemu. Jako¶æ siê przecie¿ liczy ;)
Oskarze nie zabieraj cz³owiekowi szansy zebrania w³asnych do¶wiadczeñ ¿yciowych, ka¿dy musi przj¶æ przez etap zakupów tanich teleskopo i lornetko podobnych wyrobów aby doj¿eæ do decyzji zakupu Miauhi czy Zeissa bo tr±bienie tu o stosunku cena jako¶æ to jakby¶ grochem o ¶cianê wali³ !!!
Polacy to dziwny naród który nie potrafi wyci±gaæ wniosków z b³êdów innych i dopiero ze swoich a wtedy ju¿ czêsto jest za pó¼no na to aby ich nie pope³niaæ :) :D ;D
Z drugiej strony Ty te¿ nie zaczyna³e¶ chyba od Zeissa od razu? Z perspektywy czasu muszê przyznaæ, ¿e masz racjê z tym (jak) najlepszym sprzêtem. Tu nie ma lito¶ci. Zale¿no¶æ cena - jako¶æ jest bardzo wyra¼na.
Wczoraj dosta³em moja trzeci± lornetkê ;D (!!!)ale by³o pe³no chmur i nie da³o siê jej przetestowaæ na gwiazdkach. Dzisiaj my¶lê ,¿e siê uda i mam nadziejê ,¿e bêdzie dobra i zostanie ze mna du¿ej ni¿ jej poprzedniczki... ;D. Przecie¿ mówi siê :Do trzech razy sztuka:-)
Oby siê okaza³a w pe³ni sprawna bo jeszcze zmienisz nam zainteresowania na filatelistyczne ???
Popatrz na to z innej strony, inni ca³y czas obserwuj± a Ty wymieniasz lornetki jak rêkawiczki w lecie ;)
Nie wiem czy tak to ma byæ czy nie ale jak siê spogl±dam przez lornetkê na planetkê to przez chwilê widzê dwie planety ale po chwili schodz± siê w jedn±. I to niezale¿nie jaki bym ustawi³ rozstaw oczu w lornetce.
Nie wiem czy tak to ma byæ czy nie ale jak siê spogl±dam przez lornetkê na planetkê to przez chwilê widzê dwie planety ale po chwili schodz± siê w jedn±. I to niezale¿nie jaki bym ustawi³ rozstaw oczu w lornetce. Lornetka do kolimacji... :P
A czy wie kto¶ mo¿e o takim miejscu (najlepiej ko³o Czêstochowy) gdzie mog³aby lornetka byæ szybko skolimowana. I ile takie kolimowanie kosztuje?
Taj jak pisze Hamsterek wymaga to kolimacji bo inaczej g³owa Ciê od niej rozboli i szkoda meczyæ oczu ::)
Chyba pan Janusz_P nie zd±¿y³ przeczytaæ mojego ostatniego postu bo dodali¶my je niemal w tym samym czasie... i dlatego powtórzê pytanie: czy kto¶ to mo¿e zrobiæ i za jak± cenê? (bo jako¶ niechcê siê z ni± rozstawaæ na kolejne 2 tygodnie). Aha i jeszcze jedno: to chyba nie musia³a koniecznie byæ wada fabryczna(kolejna wada fabryczna..) ale mog³o siê to staæ podczas transportu do sklepu?
Dziêkuje wszystkim za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi!
Panów tu nie ma, poszli na emigracje do Londynu ;)
Janusz jestem ;D ;D ;D
Mo¿esz podes³aæ j± do nas, justowanie to zwykle koszt od 30 do 80 z³ w zale¿no¶ci od stopnia skopania optyki i czasoch³onno¶ci naprawy 8)
Mam jeszcze jedno pytanko: nie skolimowana lornetka po odstawieniu oczu od okularów no np. na 5 cm bêdzie w ka¿dym okularze pokazywa³a inny obraz? Chodzi mi o to ,¿e nastawiaj±c na jaki¶ znak odsówaj±c g³owe od okularu na ok. 5cm widzê w jednym okularze znak a w drógim okularze jest w innym miejscu. W ten sposób mo¿na ³atwo rozpoznaæ rozpoznaæ nie skolimowan± lornetkê? (tak my¶lê). Bo przeczyta³em ,¿e w dobrej lornetce mo¿na odsun±æ g³owe na 15 cm i wci±¿ widzeæ w ka¿dym okularze obraz w tym samym miejscu nie zmieniaj±c rozstawu okularów.
Pod warunkiem oczywi¶cie ze obserwowany obiekt jest conajmniej w odleg³o¶ci rzêdu tysi±ca odleg³o¶ci rozstawu obiektywów lornetki aby efekt paralaksy nie da³ sie nam we znaki 8)
Dziêkujê. (wreszcie nie mam wiêcej pytañ) :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl