Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam,
Wczoraj, korzystaj±c z dobrej pogody z wieczora, odjecha³em oko³o 10 km na zachód od Krosna, w celu zaobserwowania kilku s³abszych komet. Uda³o mi siê zaobserwowaæ 6 komet, z czego 2 by³y kometami, które obserwowa³em równie¿ podczas poprzednich powrotów. Obserwacje rozpocz±³em oko³o 18:20. Warunki by³y dobre - go³ym okiem by³o widaæ gwiazdy do oko³o 6.5 mag, tylko w pobli¿u komety 67P, która znajdowa³a siê stosunkowo niewysoko nad horyzontem i w zasiêgu ¶wiat³a zodiakalnego zasiêg go³ego oka wynosi³ zaledwie 5.5 mag.
Pierwsz± poszukiwan± komet± by³a kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Uda³o mi siê j± odnale¼æ wkrótce po zapadniêciu zmroku. Kometa znajdowa³a siê nieca³e 10 stopni od Wenus, w zasiêgu ¶wiat³a zodiakalnego (które by³o s³abo widoczne). By³a ona o blisko 2 mag ja¶niejsza od efemerydy i w moim 20 cm teleskopie by³o stosunkowo ³atwa do wypatrzenia. Kometa by³a nieznacznie ja¶niejsza od 11.5 mag, a jej g³owa mia³a ¶rednicê oko³o 2'. Kometê tê obserwowa³em kilka razy podczas poprzedniego powrotu, w 2002 roku.
Kolejn± komet± by³a aktualnie druga co do jasno¶ci kometa na niebie - 144P/Kushida. Kometê bez wiêkszych problemów odnalaz³em lornetk± 10x50. Kometa mia³a jasno¶æ oko³o 9 mag i ¶rednicê 8', przez co by³a do¶æ mocno rozmyta i gdyby nie stosunkowo ciemne niebo, by³aby do¶æ trudnym obiektem. Atrakcyjno¶ci obserwacji dodawa³o to, ¿e zaledwie 55' od komety znajdowa³a siê gromada otwarta NGC 1817 o jasno¶ci 7.7 mag, a 80' od komety znajdowa³a siê druga gromada otwarta - NGC 1807, o jasno¶ci 7.0 mag.
Nastêpnie przysz³a kolej na kometê C/2008 T2 (Cardinal). Kometa ta jak na razie ja¶nieje znacznie wolniej od przewidywañ i obecnie jest o oko³o 2 mag s³absza od przewidywañ. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 12.5 mag, a ¶rednicê jej g³owy na 1.5'. Kometa by³a do¶æ s³aba, jednak dziêki ciemnemu niebu jej dostrze¿enie nie sprawia³o problemu.
Pó¼niej zapolowa³em na jedn± z moich ulubionych komet - 29P/Schwassmann-Wachmann. Kometa ta kr±¿y po niemal ko³owej orbicie na zewn±trz orbity Jowisza i zwykle jest za s³aba ¿eby j± obserwowaæ wizualnie, jednak co jaki¶ czas wybucha i staje siê dostêpna do wizualnych obserwacji. Ostatnio takie wybuchy zdarza³y siê jej do¶æ czêsto i od oko³o 5 miesiêcy jest w zasadzie ci±gle ja¶niejsza od 12-13 mag. Podczas tej obserwacji by³a tylko nieznacznie s³absza od 11 mag, a ¶rednica jej g³owy wynosi³a oko³o 2.5'. Kometê tê po raz pierwszy widzia³em kilka miesiêcy przed komet± 67P - w czerwcu 2002 roku.
Przedostatni± komet±, któr± obserwowa³em tej nocy by³a kometa C/2006 OF2 (Broughton). Kometa ta od blisko pó³ roku ¶wieci z prawie sta³± jasno¶ci±, choæ ju¿ powoli zaczyna s³abn±æ. By³a ona nieco ja¶niejsza od 11.5 mag, a ¶rednicê jej g³owy oceni³em na 1.5'. By³a widoczna w teleskopie bez najmniejszego problemu (w³a¶ciwie by³ jeden ma³y problem, kometa ¶wieci³a prawie w zenicie i ciê¿ko by³o w ni± wycelowaæ - nie mam lunetki celowniczej ;) ).
Na koniec - przed 21:00 uda³o mi siê odnale¼æ jeszcze kometê 116P/Wild. Równie¿ t± kometê obserwowa³em podczas poprzedniego powrotu - w 2003 roku (mia³em wtedy nogê w gipsie przy ka¿dej z 3 udanych obserwacji ;) ). Tym razem jasno¶æ komety oceni³em na 12.5 mag, a ¶rednicê jej g³owy na nieco wiêcej ni¿ 1'. Równie¿ dostrze¿enie tej komety nie by³o specjalnie trudne.
Pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl