Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich
W miniony czwartek sta³em siê posiadaczem teleskopu SW 80ED :) chcia³em napisaæ recenzje po³±czon± z wra¿eniami z obserwacji niestety pogoda jest taka jaka jest :burza: :angry: wiêc postanowi³em podzieliæ siê ogólnymi wra¿eniami a relacje z pierwszej obserwacji napiszê pó¼niej :D
Przesy³ka dotar³a do mnie dzieñ po z³o¿eniu zamówienia solidnie zapakowany tak jak zawsze w DO ;)
Pierwsze wra¿enie zaraz po rozpakowaniu to solidna aluminiowa skrzynia z napisem SkyWatcher Pro Series
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/ed.jpg
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/ed2.jpg
Kilka danych technicznych
¶rednica obiektywu: 80 mm
d³ugo¶æ ogniskowej: 600 mm
¶wiat³osi³a: f/7,5
wyci±g okularowy: Crayford 2"
waga: 1,7 kg
Teleskop wykonany solidnie wyci±g chodzi lekko i p³ynnie ¿adnych luzów czy kiwania na boki,
soczewka wykonana ze szk³a FPL-53.
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/ed3.jpg
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/ed_soczewka.jpg
W sk³ad wyposa¿enia wchodz±:
Szukacz 9x50 robi wra¿enie ;)
Dwa okulary 1,25" 5mm i 20mm LET (pytanie czy kto¶ wie co to za typ okularu ?? mi wygl±da na SPL)
K±tówka 2"
Dwie redukcje 2">1,25" jedna z gwintem do z³±czki fotograficznej
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/okulary%20ed.jpg
http://www.ifsk.net/astrofoto/Inne/edek/zlaczki.jpg
Niestety nie mia³em okazji testowaæ ze wzglêdu na pogodê ale poczyni³em obserwacje naziemne i mogê stwierdziæ ¿e obrazy rewelacyjne nie widaæ aberracji, ³atwo¶æ i precyzja ustawiania ostro¶ci ciekawe jak siê spisuje pod ciemnym niebem :)
Sprzêt bêdzie u¿ywany g³ównie to astrofoto Canonem EOS 350D i do obserwacji planet. :D
Ci±g dalszy jak pogoda pozwoli
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
_Zibi_ dnia: 04 July 2007 - 18:49
Tylko pozazdro¶ciæ :Beer:,czekam z niecierpliwo¶ci± na opis obserwacji planetek,b±d¼ co b±d¼ w nierewelacyjnych warunkach.Zobaczymy jakie wra¿enia.
LET oznacza "d³ug±" odleg³o¶æ ¼renicy wyj¶ciowej i regulowane muszle oczne
"Long eye relief with Twist-up eyecups"
ale nie pozbywaj siê tych okularów, s± naprawdê niez³e, maj± trochê ma³e pole widzenia, ale daj± naprawdê niez³± jako¶æ obrazu
pozdrowienia i gratulacje z zakupu
nawet nie zamierzam siê pozbywaæ okularów :) dziêki za rozwik³anie pytania, acha zapomnia³em dodaæ ¿e tuba nie posiada ju¿ mocowania do statywu o którym pisano na AstroNocach ¿e jest przykrêcone ¶rubami mog±cymi powodowaæ odblaski widocznie krytyka tego rozwi±zania podzia³a³a na producenta :)
mo¿e jeszcze dodam, ¿e walizka jest bardzo solidna, mo¿e trochê nawet za du¿a i za ciê¿ka, pianka mog³aby byæ lepiej w niej uformowana - ciê¿ko siê w ni± wk³ada refraktor i wyjmuje resztê akcesoriów,
dekiel za lu¼ny, odro¶nik te¿ do¶æ lu¼no trzyma siê tubusa, du¿a k±tówka, do¶æ topornie wykonana, ale w sumie niez³ej jako¶ci
ale ogólnie bardzo dobry teleskop, z dobrym wyposa¿eniem, za niedu¿e pieni±dze
Gratuluje pobliskiemu s±siadowi zakupu sprzêtu, mam ndziejê ¿e jak noce stan± sie d³u¿sze i pogoda poprawi spotkamy sie na jaki¶ wspólnych obserwacjach :Beer: :Beer:
Rammstein5 te¿ tak my¶lê póki co u mnie leje ;/ sumas masz racje co do dekla jest za lu¼ny odro¶nik trzyma siê mocno co do k±tówki to mog³a by byæ l¿ejsza :Salut:
Gratulacje z okazji kupienia Najlepszego Sprzêtu!
Dlaczego a¿ tak, dlaczego "najlepszego"? Ano dlatego, ¿e - jak wiadomo - najlepszy sprzêt to ten, który jest u¿ywany. A ten sprzêt po prostu a¿ siê prosi o u¿ywanie. Jest ma³y, lekki i porêczny, a walizeczka dobrze go ochroni w ka¿dych warunkach podró¿nych. Jest te¿ ¶wietnie wykonany. Mam wra¿enie Zibi, ¿e trochê siê czepiasz drobiazgów. U mnie odro¶nik siedzi mocno, a w dekielku obiektywu wystarczy³o trochê wygi±æ z±bki (delikatnie, ¿eby nie po³amaæ) i teraz siedzi mocno. K±tówka jest b. przyzwoita, 2" swoje wa¿± ale daj± wiêcej ¶wiat³a i nie winietuj± - warto j± targaæ nawet z okularami 1,25". Ja bym raczej powiedzia³ o niej solidna, masywna ni¿ toporna.
Do kompletu gor±co rekomendujê monta¿ azymutalny z mikroruchami S-W. W obecnej wersji koñcówki nó¿ek s± pokryte gum±, a adapter z gwintem statywowym (opcja) ma podk³adkê korkow±. To wszystko b. sprzyja stabilno¶ci i t³umieniu drgañ. Ca³o¶æ montuje siê ze stanu spakowania w jak±¶ minutê, co zdecydowanie zachêca do u¿ywania! ¯adnych zbêdnych przygotowañ, "polaryzacji", analizy wykresów PEC itp. - zostaje sama radocha. Co¶ jak Dobson.
Ja dosta³em swój egzemplarz w ostatnim dniu dobrej pogody i jeszcze mog³em siê nim nacieszyæ... przez jedn± noc. By³em mile zaskoczony tym co mo¿e pokazaæ oku 80mm apertury. Ale to 80mm dobrze wykonanego ED. A¿ strach pomy¶leæ co poka¿e 120-ka :)
Po raz pierwszy zobaczy³em podrêcznikowe pier¶cienie dyfrakcyjne. Nie jakie¶ blastule, tylko w³a¶nie regularne pier¶cienie otaczaj±ce kr±¿ek. W zwi±zku z tym gwiazdki oczywi¶cie widaæ jak trzeba - taki obraz nieba to prawdziwa przyjemno¶æ.
Jako¶ tak siê z³o¿y³o, ¿e tak¿e po raz pierwszy zobaczy³em WCP przez nowego Edka. Oczywi¶cie nie by³a ani wielka ani czerwona, ale by³a niew±tpliwa. Bardzo ³adnie by³a widoczna faza Wenus, z racji ma³ej wysoko¶ci zó³tawo-parañczowa (taki miniaturowy Ksiê¿yc).
- Piêkne kolory Albireo i uwaga, co¶ na kszta³t testu - Double-Double, tj. epsilony w Lutni. O ile teraz pamiêtam stopieñ rozdzielenia, to by³ to "touching / kissing". Rozdzielone niew±tpliwie, ale czuæ ¿e kres zdolno¶ci rozdzielczej jest ju¿ do¶æ blisko.
- Bardzo dobrze wypad³y zwarte mg³awice planetarne: M57 Ring i M27 Dumbbell. Pierwsza wygl±da³a jak kó³ko z dymu, druga trochê jak kwadrat.
BTW my¶la³em ¿e ten okularek 5mm (120x) to przesada do tego teleskopu i wiêkszy po¿ytek by³by z 10mm. Jednak ten zestaw LET-ów jest nieprzypadkowy i sprawdza siê w praniu. W zasadzie wszystko to, co mo¿na zlokalizowaæ w 20-ce, mo¿na te¿ dok³adniej obejrzeæ przez 5-kê - i vice versa. Choæ ze wzglêdu na ma³± ilo¶æ ¶wiat³a trzeba niekiedy uciekaæ siê do zerkania bocznego w przypadku 5-ki.
- Gromada M71 widoczna, choæ s³abo.
- Andromeda M31 i M110 oczywi¶cie by³y wyra¼nie widoczne, ale niezbyt atrakcyjne z powodu utrzymuj±cej siê ³uny w ca³ym obszarze od p³-zach do p³-wsch. My¶lê ¿e na czarnym niebie bêd± stanowiæ du¿o wiêksz± atrakcjê.
Nastêpnego wieczora popatrzy³em jeszcze na gromadê M13 i by³o ca³kiem nie¼le - widoczna ¶ladowo ziarnisto¶æ, ale pogoda zaczê³a siê w³a¶nie psuæ i zaczê³y nadci±gaæ chmurwy. I tak jest ju¿ do tej pory... :(
Warto dodaæ ¿e sprzêcik ten wprost znakomicie nadaje siê do obserwacji s³onecznych - oczywi¶cie po odpowiednim doposa¿eniu w bezpieczne filtry. Dzi¶ pokaza³a siê ciekawa grupa plam na obrze¿u (w krótkiej przerwie miêdzy chmurami).
Moim zdaniem i wbrew g³oszonym niekiedy opiniom, ten sprzêt jest ca³kiem atrakcyjny jako narzêdzie do obserwacji wizualnych. Pokazuje du¿o obiektów, daje piêkne obrazy nieba gwia¼dzistego. Bêdzie mo¿na siê z nim wypu¶ciæ na M-maraton. Najwa¿niejsze jednak ¿e jest on user-friendly. Z racji ma³ej wagi i rozmiarów oraz wygodnej walizeczki na pewno nie zawahamy siê zabraæ go ze sob± w podró¿, gdy tylko nadarzy siê okazja. Polecam!
A mnie ciekawi jak± przewag± ma 80ED nad np. Makiem 102?
Z tego co widzê z opisu w DO, to ma wiêksze pole widzenia. Czy to jest jedyna zaleta w porównaniu do Maka?
Tym EDziem daje siê fociæ DSy, MC setk± nie bardzo (¶wiat³osi³a).
Pozrawiam.
Czyli do astrofoto przewaga jest wyra¼na. Poza tym s± jakie¶ przewagi uzasadniaj±ce spor± ró¿nicê w cenie? Tak tylko z ciekawo¶ci pytam ;)
Ten post by³ edytowany przez
grzybu dnia: 09 July 2007 - 13:01
Czyli do astrofoto przewaga jest wyra¼na. Poza tym s± jakie¶ przewagi uzasadniaj±ce spor± ró¿nicê w cenie? Tak tylko z ciekawo¶ci pytam ;) Edward to refraktor - bêdzie z czasem mniej traci³ na warto¶ci (co¶ jak z Dieslem w przypadku zakupu samochodu). Za kilkana¶cie lat ta soczewka powinna byæ tak samo sprawna jak w dniu zakupu, a i z odsprzeda¿± nie bêdzie pewnie najmniejszych problemów. A Mak - wiadomo - wiecej elementów ruchomych, po ekstremalnych przej¶ciach konieczna kolimacja, lustra bêd± z wiekiem traciæ sprawno¶æ opryczn± etc. Poza tym obstrukcja centralna troszeczkê obni¿a kontrast. No i czas ch³odzenia. W EDdzie piêkne obrazy masz praktycznie od rêki (tzw. szybkie balkonowe lukanko), podczas gdy z MAKaronem musisz odpowiednio wcze¶nie pamiêtaæ, ¿eby go wystawiæ na ch³odzenie. Generalnie sam u¿ywam ma³ego MAK i nie jest z³y. ;)
Zdajê sobie sprawê, ¿e refraktor powinien byæ lepszy ale ciekawi mnie czy ró¿nica w cenie to uzasadnia? Wychodzi na to, ¿e jak kto¶ planuje astrofoto to i owszem, poza tym to chyba jakby mniej. Do tego apochromaty s± strasznie drogie, 80ED to chyba nie jest apo?
Zdajê sobie sprawê, ¿e refraktor powinien byæ lepszy ale ciekawi mnie czy ró¿nica w cenie to uzasadnia? Wychodzi na to, ¿e jak kto¶ planuje astrofoto to i owszem, poza tym to chyba jakby mniej. Jest mniej wiêcej tak jak piszesz. Pamiêtaj te¿, ¿e dla jednej osoby zlikwidowanie pewnej ilo¶ci fioletu i uzyskanie bardzo ostrego obrazu bêdzie warte wydania kilkuset z³otych, a dla innej nie. W cenie ED 80 mie¶ci siê wiele zalet i w³a¶ciwie tylko jedna wada (ma³a ¶rednica).
Dziêki za wyja¶nienia. O takie informacje w³a¶nie mi chodzi³o. Teraz ju¿ wiem, ¿e jak dla mnie to nie jest alternatywa dla Maka, ale jak nabardziej rozumiem ludzi, którzy to kupuj±.
Dzisiaj równie¿ sta³em siê posiadaczem tytu³owego sprzêtu. Pogoda jak mo¿na bylo przewidziec :burza:
Stojê teraz przed wyborem monta¿u pod t± rurkê i zastanawiam siê nad dwiema mo¿liwo¶ciami:
Monta¿ azymutalny SW (AZ3) o którym pisa³ Merak lub paralaktyk Eq 3-2. Monta¿ ma slu¿yæ tylko do obserwacji wizualnych. Czy jest w zwi±zku ztym sens inwestowaæ w Eq 3-2 i czy jest on na tyle mobilny ¿eby zmie¶ciæ go np. do plecaka? No i czy rozstawianie paralaktyka i przygotowanie go do pracy nie zabiera za du¿o czasu ?
Pozdrawiam
Molo gratulujê zakupu co do monta¿y to z tego co poda³e¶ lepiej braæ eq3-2 plus napêd w jednej osi do poprawienia komfortu obserwacji, monta¿ ten jest wystarczaj±co lekki aby nazwaæ go mobilnym :Salut:
P.S. dzisiaj w RMF'ce mówili ze weekend bedzie bezchmurny :D miejmy nadzieje ¿e siê nie myl±.
witam ponownie :)
minê³o trochê czasu od ostatniego posta ale tak jako¶ ró¿nie bywa³o.
Przez ten czas uda³o mi siê trochê polookaæ przez EDka mimo i¿ pogoda ró¿na i ¶rodek lata to mogê dopisaæ co¶ do tej recenzji, a wiêc:
Teleskop daje rewelacyjne obrazy pozbawione wad :D
Wyci±g chodzi precyzyjnie ustawienie ostro¶ci to sama przyjemno¶æ.
Obraz Jowisza po prostu rewelacja (nawet przy tak niskim po³o¿eniu planety)
Niestety telep nie jest bez wad ;) jest ciemniejszy od Newtona 150 przez co bardziej wymagaj±cy co do jako¶ci nieba :mellow: np. M51 pod podmiejskim niebem nie uda³o mi siê zobaczyæ.
A teraz taki dodatkowy te¶cik GOTO ;)
Fakt i¿ GOTO kupi³em razem z ED to napiszê w tym samym w±tku kilka s³ów o nim.
Po 1. aktualizacja oprogramowania na najnowsz± wersjê z czym nie ma absolutnie ¿adnego problemu (je¿eli postêpuje siê zgodnie z zaleceniami producenta)
Sam pilot jest do¶æ wygodny w u¿ytkowaniu ale ma jedn± powa¿n± wadê o której ju¿ na tym forum pisano a mianowicie kable pod³±czane s± od do³u co jest dosyæ upierdliwym rozwi±zaniem, nastêpnym minusem jest to ¿e nie ma podtrzymywania daty i godziny po od³±czeniu zasilania.
Przygotowanie GOTO do pracy jest proste wystarczy wprowadziæ podstawowe dane (po³o¿enie miejsca obserwacji, data, godzina, strefa czasowa)
Alignowanie te¿ przebiega szybko jednak wymagane jest dok³adne ustawienie monta¿u na gwiazdê polarna.
Dzia³anie GOTO jest w porz±dku wszystkie obiekty jakie mu wskaza³em ustawia dok³adnie, fajn± funkcj± jest to ¿e po wybraniu obiektu aktualnie nie widocznego na naszej pó³kuli pilot wy¶wietla komunikat a nie próbuje skierowaæ teleskop w ziemiê ;D
P.S. jak siê poprawi± warunki obserwacyjne to postaram siê jakie¶ fotki zrobiæ ;)
Witam
odkopujê ten fajny temat, poniewa¿ mam pytanie odno¶nie owego refraktora:
1) Czy wyci±g posiada jaki¶ gwint np. gwint SCT albo T2? chodzi mi o mo¿liwo¶æ pod³±czenia do niego 2" k±tówki od SC, któr± posiadam - ewentualnie k±tówki sitalowej Baadera w standardzie T2.
2) Jak w praktyce wypad³yby okulary SWAN 40mm i 25mm w zestawieniu z tym sprzêtem? Mo¿e kto¶ z Was testowa³?
3) czy wyci±g zdzier¿y bez problemów 2" k±tówkê + binonasadkê z ortoskopami?
Zaczynam siê rozgl±daæ za jakim¶ teleskopem "szerokopolowym" do pary dla 8" SC, na drugie ramiê Giro (a tak¿e jako traveller do plecaka) i chcia³em wykorzystaæ z nim jak najwiêcej elementów, które ju¿ posiadam. Co Szanowni Pañstwo o tym s±dzicie? :D
pozdr
Raf
jest w komplecie z³±czka z gwintem T2, np. lustrzankê trzyma do¶æ sztywno, ale bez rewelacji,
ale czy da radê du¿± k±tówkê + bino + okulary? hmm urwaæ na pewno nie urwie, ale drgania mog± siê do¶æ d³ugo wygaszaæ, wiêc mo¿e siê objawiaæ kwestia jakiego¶ dyskomfortu przy obserwacjach
pozdrowienia
czyli mo¿e nie byæ ró¿owo <_< taki diagonalowo-nasadkowo-ortoskopowy agregat to ju¿ ca³kiem spora d¼wignia, i do tego ciê¿ka. Czyli w perspektywie trzeba by by³o te¿ my¶leæ o wymianie wyci±gu...
A czy takimi pier¶cieniami nie zdeformuje siê tuby (kolimacja)?
TS guidescope rings...poniewa¿ rozwa¿am EDka te¿ jako taki mega-szukacz dla betoniarki, zaczepiony po drugiej stronie Giro ;) Szczwany plan obejmuje tak¿e w przysz³o¶ci teleskop s³oneczny z filtrem H-alpha pokazuj±cy dok³adnie ten sam punkt, co filtr ¶wiat³a bia³ego w SC :banan:
pozdr
Raf
Witam
odkopujê ten fajny temat, poniewa¿ mam pytanie odno¶nie owego refraktora:
1) Czy wyci±g posiada jaki¶ gwint np. gwint SCT albo T2? chodzi mi o mo¿liwo¶æ pod³±czenia do niego 2" k±tówki od SC, któr± posiadam - ewentualnie k±tówki sitalowej Baadera w standardzie T2.
2) Jak w praktyce wypad³yby okulary SWAN 40mm i 25mm w zestawieniu z tym sprzêtem? Mo¿e kto¶ z Was testowa³?
3) czy wyci±g zdzier¿y bez problemów 2" k±tówkê + binonasadkê z ortoskopami?
Zaczynam siê rozgl±daæ za jakim¶ teleskopem "szerokopolowym" do pary dla 8" SC, na drugie ramiê Giro (a tak¿e jako traveller do plecaka) i chcia³em wykorzystaæ z nim jak najwiêcej elementów, które ju¿ posiadam. Co Szanowni Pañstwo o tym s±dzicie? :D
pozdr
Raf Witam,
koniec tulei wyci±gu jest zakoñczony gwintem M56x1 (szkoda, ¿e nie ze skokiem 0,75 jak w ma³ych Takach).
Do niego mozna do³o¿yæ przej¶ciówkê na gwint 2" SCT i podpinaæ akcesoria z du¿ych Meadów czy Celestronów.
Zerknij na temat:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=19153&hl=Masz tam dyskusjê na temat "koñca Edka" :D
A tak btw to warto uzywaæ trochê szerszych "przej¶æ" ni¿ z³±czki T2, które maj± ¶rednicê czynn± na poziomie 36 mm (czyli ok. 1,25"), lepiej u¿yæ SCT lub innych gwintów, które np. dla matrycy w rozmiarze APS czy Fullframe nie bêd± powodowaæ winietowania.
Np. najbardziej popularne do dzisiaj mocowanie DSLRa Canona polega na wykorzystaniu z³±czki T2/EOS, ale mo¿na ju¿ kupiæ z³±czki 2"/EOS i podobne, które zapewniaj± ok. centymetra wiêksz± ¶rednicê czynn±.
W przypadku Fullframe T2 to prze¿ytek niestety.
Pozdrawiam,
Jurek
wielkie dziêki za info
standard T2 potrzebny by by³ do obserwacji wizualnych. Ja nie interesujê siê astrofoto i raczej nie bêdê. T2 mi siê podoba w zastosowaniu z SC (czyli trochê wiêcej ni¿ 1.25"), bino BP Maxbright wspó³pracuje z akcesoriami tego typu, a dodatkowo Baader oferuje ca³e morze ró¿nych sympatycznych gad¿etów w³a¶nie pod T2 (np soczewki telecentryczne). EDka je¶li bym bra³ na wypad jako jedyny teleskop, to te¿ z binonasadk± i diagonalem T2 - bo w refraktorach to chyba ka¿dy milimetr backfocusa sie liczy w takim przypadku?
Pozdr
Raf
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl