Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam!
w niedalekiej przysz³o¶ci a dok³adnie w maju najwcze¶niej 10 mam praktyki obserwacyjne, jaki mini-projekt mogliby¶cie zaproponowaæ maj±c do dyskozycji 60-cm teleskop Cassegraina wyposa¼ony w kamerê CCD, zestawy filtrów Johnsona, Strömgrena i Ha oraz uk³ad automatycznego prowadzenia teleskopu (autoguider)??
za propozycje bêdê wdziêczny
pozdrawiam
howx
Przyznaj siê lepiej ¿e chcia³e¶ przyszpanowaæ i nam na gulu zagraæ, ¿e bêdziesz mieæ dostêp do takiego sprzêtu ! :) ;) ;) :P
Witam!
na pocz±tek: w formie wyt³umaczenia siebie samego - to w³a¶ciwie Other Topic z tymi obserwacjami na tym forum ale jako¶ siê z¿y³em i innych czê¶ci nie odwiedzam :)
ehhh jasne jasne, chcia³bym mieæ dostêp do sprzêtu który maj± pracownicy instytutu UWr, nie tylko jakie¶ tam maciupstwo 60 cm, projekt musze zrobiæ tak czy tak, zastanawia³em siê nad supernowymi, narazie to nic powa¿nego ale trzeba zrobiæ wstêp i uzasadneinei dlaczego dane obiekty i akurat te chcia³em obserowaæ...
pozdrawiam
howx
Maj±c taki sprzêcior przepatroluj trochê galaktyk pod k±tem supernowych a mo¿e przy okazji odkryjesz NEO lub kometê, one o wiele bardziej nam zagra¿aj± ni¿ pobliskie supernowe ;)
Jaki to "maleñstwo" ma chip CCD i o jakim rozmiarze ???
je¶li chodzi o rozdzielczo¶æ to niestety nie wiem ale obejmuje obszar 8x6 minut k±towych -> to nawet m51 sie nie zmie¶ci w polu widzenia :), w sumie to dosta³em tylko tak± informacjê, jednak widzia³em foty robione tym uk³adem i przyk³adowo m51 mie¶ci³a sie spokojnie w polu widzenia (w sumie to jeszcze o niczym nie ¶wiadczy - mogli przecie¿ posklejaæ kilka zdjêæ, a je¶li chodzi o ccd to u¿ytkownicy takiego sprzêtu bardzo lubi± "wycinanki" :) )
pozdrawiam
howx
Tym sprzêtem skoncentruj sie na galaktykach z NGC i to tych ma³ych i s³abszych 12-14m bo supernowe i tak sa w nich jasne a nikt z amatorów ich nie partoluje co daje spore szanse odkrywcze ;D ;D
Maj±c taki sprzêcior przepatroluj trochê galaktyk pod k±tem supernowych a mo¿e przy okazji odkryjesz NEO lub kometê, one o wiele bardziej nam zagra¿aj± ni¿ pobliskie supernowe ;)
Jaki to "maleñstwo" ma chip CCD i o jakim rozmiarze ??? To samo chcia³em powiedzieæ , ale my¶la³em ¿e palne g³upote.
Ja bym proponowa³ np. rejestracje po¶wiaty zwi±zanej b³yskami gamma. Ponoæ informacje z satelitów s± udostêpniane w internecie i mo¿na szybko skierowaæ aramte. Pozatym mo¿na to robiæ równolegle z w³asciwymi obserwacjami ; by³sk gamma zdarza siê raz na dobe szkoda by by³o marnow±c cenny czas....
Pzdr
hey!
w³a¶nie chcia³bym siê skupiæ na czym¶ powa¿niejszym, dali nam instrukcje jak zrobiæ taki projekt, ale dla mnie to troche za banalne - "projekt ma zawieraæ: krótka charakterystykê obiektu, mapkê po³o¿enia obiektu na niebie..."
jak mniemam chodzi o jeden obiekt i tylko o to by go znale¼æ, tutaj takie kosmosy trzaskamy na poszczególnych przedmiotach a tu taki psikus, to tak jakby¶my jechali na wakacje :) do obserwatorium ;)
ale có¿ ja mam wiêksze ambicje i wykorzystam moj± skromn± praktykê obserwacyjn±.
tu:
http://cfa-www.harva...Supernovae.html jak s±dzê w rubryce "mag" chodzi o jasno¶æ w momencie odkrycia - mam racjê?
b³yski gamma to do¶æ k³opotliwe ¼ród³a bo nie bardzo mo¿na zoriêtowaæ sie dok³adnie gdzie znajduje sie epicentrum - czy tak? to pewnie dlatego b³ysk gamma traktuje sie jako osobne odkrycie a niech bêdzie - supernowa osobne.
promieniowanie gamma to wysokoenergetyczne promieniowanie, o bardzo krótkiej fali, wykazuje siln± przenikliwo¶æ przez materia³y nam znane. je¶li tak to na to wychodzi ¿e pró¿nia która nie jest tak naprawde doskona³± pró¿ni± jest bardziej prze¼roczysta i promieniowanie g. wykazuje miejsz± uleg³o¶æ parametrom ekstynkcji, to znaczy ¿e na takiej przestrzeni czasowej od kilku milionów lat do miliardów .. mo¿na spodziewaæ siê opó¼nienia ¶wiat³a bia³ego co dodatkowo utrudnia identyfikacjê b³ysku gamma z wybuchem konkretnej supernowej...
czy tak??
pozdrawiam
howx
Ró¿na ekstynkcja dla fotonów gamma i "widzialnych" nie zmienia absolutnie ich prêdko¶ci tylko ich natê¿enie i docieraj± do Ziemi praktycznie równocze¶nie :) :D ;D
Ostatnio w NGC 3169 w Sextansie wybuch³a supernowa. Jest oko³o 14 wielko¶ci. Mo¿e by j± poobserwowaæ?
Ró¿na ekstynkcja dla fotonów gamma i "widzialnych" nie zmienia absolutnie ich prêdko¶ci tylko ich natê¿enie i docieraj± do Ziemi praktycznie równocze¶nie :) :D ;D Januszu zmienia napewno , chocia¿ dla przestrzeni miêdzygwiezdnych mo¿e to byæ pomijalne ( nie wiem strzelam opó¼nienie rzêdu sekund, minut ..... ) to jednak dla powietrza efekt jest ju¿ znacz±cy. A przecie¿ powietrze to nie kryszta³, ciecz, to chaotyczny zbiór atomów w pró¿ni.
Howx
Specjalist± nie jestem.
Jednak z tego co wyczyta³em ostatnio,
to po b³yskach gamma utrzymuje siê przez kilkagodzin po¶wiata w ¶wietle widzialnym, zreszt± po tej po¶wiacie przekonano siê ¿e s± to bardzo odleg³e obiekty ( Z rzêdu 4-5 , dla lini krzemu i ¿elaza ).
Wyczyta³em te¿ ¿e jest jakis amator który ³owi te po¶wiaty na podstawie danych udostêpnianych w necie z satelitów. Je¶li jeste¶ zainteresowany musisz poszukaæ.
Tak czy inaczej z b³yskami gamma i po¶wiat± to traktuj bardziej jako fantazje ....
hey!
w³a¶nie chcia³bym siê skupiæ na czym¶ powa¿niejszym, dali nam instrukcje jak zrobiæ taki projekt, ale dla mnie to troche za banalne howx Hehehe
Przypomina mi to jedn± laborke , badanie charakterystyki pró¿niomierza jonizacyjnego. Te¿ wydawa³a mi siê banalna , wiêc jako ambitny wzio³em siê za symulowanie ruchu elektronów. Miast opracowywaæ j± 2 tygonie , le¿a³a mi w akademiku 2 miesi±ce ... ale 3*max za to dosta³em, a potem obni¿enie oceny za spó¼nienie ;-))
ehhh stare "dobre" czasy
dziêki Lukasz, tak w³a¶nie mi sie wydawa³o z tymi ró¿nicami, nie wiem jakich rzêdów ale s±...
moje zapytanie wzie³o sie z:
w sumie mo¿na to przesadnie porównaæ do analizowania przepuszczalno¶ci ¶wiat³a widzialnego i wysokoenergetycznego niech bêdzie - przez cz³owieka :) promieniowanie gamma przeleci sobie jakby nigdy nic a widzialne ... wiadomo co.
Lukasz wrote:
po b³yskach gamma utrzymuje siê przez kilkagodzin po¶wiata w ¶wietle widzialnym, zreszt± po tej po¶wiacie przekonano siê ¿e s± to bardzo odleg³e obiekty ( Z rzêdu 4-5 , dla lini krzemu i ¿elaza ).
chyba wcze¶niej zorientowano sie po rozk³adzie na sferze a dok³adnie chodzi o to ¿e by³y poprostu wszêdzie... gdyby by³y to obiekty naszej galaktyki mo¿na by zauwa¿yæ zagêszczenie w pobli¿u jej p³aszczyzny...
pozdrawiam
howx
ps. a co do projektu to chyba naprawde nic powa¿nego, a laborki mam z O.K. go¶ciem :) druga grupa dosta³a kolesia który ca³y czas ich mêczy zwraca prace itd... :)
Howx wrote:
w sumie mo¿na to przesadnie porównaæ do analizowania przepuszczalno¶ci ¶wiat³a widzialnego i wysokoenergetycznego niech bêdzie - przez cz³owieka promieniowanie gamma przeleci sobie jakby nigdy nic a widzialne ... wiadomo co.
Przez szk³o te¿ przeleci i ¶wiat³o i gamma, ale ¶wiat³o siê spó¼ni a gamma nie ;-))
Dla o¶rodków je¶li chodzi o propagacje fali elektromagnetycznej mo¿na zasaniczo wyró¿niæ dwa parametry, wspó³czynnik absorpcji i refrakcji.
Oba zale¿± od d³ugo¶ci fali i w jakims tam stopniu s± ze sob± powi±zane ( oba wynikaj± z tych samych równañ jak dobrze pamiêtam ). Niestety nie pamiêtam jak i co , jednak moge poleciæ II czê¶æ Tomu I Wyk³adów z fizyki Feynmana, tam pochodzenie wpó³czynnika refrakcji ( za³amania ) jest do¶æ pogl±dowo wyjasnione...
Napewno jest to tez opisane w wielkim dziele "Optyka" Matfiejewia ... , hmm, nie mam podrêk± bo bym zajrza³ i powiedzia³ co i jak, postaram siê to sprawdziæ w niedalekiej przysz³o¶ci.
Pzdr
wiem co i jak :) tak sie sk³ada ¿e refrakcjê mia³em semestr temu, korzysta³o sie tam z prawa Sneliusa o ile dobrze pamiêtam, to by³o rozpatrywane na podstawie naszej atmosfery... aa o ekstynkcji chyba ju¿ pisa³em (rozpraszanie i absorpcja).
pozdrawiam
howx
Ciekawe projekty tzw. samograje, bo prawie zawsze wyjdzie cos wartego
opracowania to obserwacje jakiejs gromady otwartej lub kulistej. Przez tydzien, dwa
dobrej pogody mozna nacykac tyle obrazkow, ze pozwoli to na wykrycie nowych gwiazd
zmiennych. Jesli bedziesz mial do tego trojbarwna fotmoetrie np. UBV skalibromana do
systemu to mozesz zrobic dobre diagramy barwa jasnosc oraz wyznaczyc poczerwienienie
do obserwowanych przez siebie obiektow.
Inny roadzj obserwacji to nowe karlowate typu SU UMa. Jak jakas ma superwybuch to nalezy go obserwowac, bo widac wtedy superhumpy. Z ewolucji ich ksztaltu, okresu itp.
mozna wiele wywnioskowac o ukladzie.
Arek
praktyki ju¿ by³y ale pogdody nie by³o :(:(
je¶li chodzi o obserwacje gromad to u mniê astrofizycy tym w³asnie sie zajmuj± przez ca³y mo¿liwy czas. Maj± zestaw filtrów systemu Jonsona, ale o tym ju¿ chyba pisa³em. Ale po co obserwowaæ przez 60cm ¿eby co¶ odkryæ jak ma sie dostêp do ¼róde³ OGLE ? Zeby to 60 cm sta³o na Las Campanas to by by³o co¶ ! dodatkowo filtry H alpha, H Beta itp...
pozdrawiam
howx
Czyli projekt nie wyszed³ :(?
niestety niebardzo, choæ samo bycie w tamtym miejscu by³o pouczaj±ce. Nawet bardzo bo musze siê nauczyæ historii obserwatorium Bia³kowskiego za to ¿e nie pozmywa³em garów po sobie :(
pozdrawiam
howx
Tak przy okazji: traktuj tego Kubiaka jak swojego, bo bêdê z³y ;)
A sk±d wiesz ¿e traktujê go w szczególny sposób? po³owa roku chcia³a go odemnie skserowaæ ale nieda³em :) wiem jestem ham ale to nie mój Kubiak. Poza tym to dla mnie tak ¶wietna ksi±¿ka ¿e traktujê j± jak ¶wiêto¶æ. To taki talizman :) ostatnio jak j± gdzie¶ po³o¿y³em i nie mog³em znale¼æ to czu³em sie tak jakby mnie wywalili ze studiów.
pozdrawiam
howx
OGLE nie obserwuje gromad kulistych. Poza tym OGLE dziala na polkuli
poludniowej. Nie trzeba 2-3 metrowego dziala, zeby robic rzeczy zaslugujace
na publikacje w czasopismach naukowych duzego formatu. Czasami teleskop
60-cm w tak kiepskim klimacie jak w Polsce potrafi zdzialac naprawde duzo.
Polecam lekture "Acta Astronomica" zeby przekonac sie co mozna zrobic
niewielkim teleskopem.
Arek
Nie wiem czy obserwuj± gromady ale to nie ma znaczenia, bo w LMC SMC gwiazdy zmienne typy np. B Cef równie licznie wystêpuj±. Wrzuæ ten link:
http://jp.arxiv.org/find i wklep 'Pigulski' albo 'Kolaczkowski' mi wy¶wietli³o 3 publikacje i zauwa¿ ¿e tylko jedna z nich jest oparta na badaniach z obserwatorium IA UWr. Teleskop warszawski OGLE nie ma 2-3m ale 1,3 :( co wcale nie jest jakim¶ strasznym mankamentem, do ich badañ w zupe³nosci wystarcza.
A co do ¶wiadomo¶ci mo¿liwo¶ci takiego sprzêtu to wierz mi jestem u¶wiadomiony :) prace s± przez ca³y czas prowadzone, i do badania zmiennosci choæby gromad kulistych nadaje sie i to do¶æ dobrze. Chodzi³o mi bardziej o to ¿e w tym wypadku brzydko wygl±da krzywa zmian jasno¶ci z 'powyrywanymi' kawa³kami które wcale nie s± takie ma³e. Poza tym astronomowie jak to astronomowie chca jak najwiecej odkrywaæ a z tym czasem jest problem, ma sie pomys³ ale brakuje sprzêtu by go zrealizowaæ.
pozdrawiam
howx
(...) i do badania zmiennosci choæby gromad kulistych nadaje sie i to do¶æ dobrze. A co jest zmiennego w gromadach kulistych? Mo¿esz mnie o¶wieciæ. Dot±d s±dzi³em, ¿e s± tak stare, ¿e niewiele siê w nich dzieje, oprócz normalnej ewolucji gwiazd.
pozdrawiam
a choæby :
-Fotometria gwiazd typu RR Lyrae w gromadach kulistych.
(o ile mi wiadomo to RR Lyr s± gwiazdami zmiennymi)
-BL Her
-Cefeidy
Napisa³e¶ chyba co¶ sprzecznego:
PiotrPe Wrote:
>Dot±d s±dzi³em, ¿e s± tak stare, ¿e niewiele siê w nich dzieje, >oprócz normalnej ewolucji gwiazd.
zmienno¶æ to poniek±d wyniki ewolucji, im gwiazda starsza tym mniej stabilna.
Pozatym rozpadaj± siê :) czego siê raczej nie oserwuje bo nie ma sensu z tego wzglêdu ¿e z szacunków rozpad nastêpuje po oko³o 10^12 lat. Ale zmienia siê!
pozdrawiam
howx
Zaskoczê Ciê, wiem, ¿e RR Lyr to typ gwiazd zmiennych i ¿e mo¿na robiæ ich fotometriê w gr. kulistych.
Pozatym rozpadaj± siê :) czego siê raczej nie oserwuje bo nie ma sensu z tego wzglêdu ¿e z szacunków rozpad nastêpuje po oko³o 10^12 lat. Ale zmienia siê! No w³a¶nie, chodzi³o mi o zmienno¶æ gromady jako ca³o¶ci, no ale sam piszesz, ¿e tego siê nie obserwuje. Tak czy inaczej dziêki za info.
pozdrawiam
Nie wiem czy obserwuj± gromady ale to nie ma znaczenia, bo w LMC SMC gwiazdy zmienne typy np. B Cef równie licznie wystêpuj±. Wrzuæ ten link: http://jp.arxiv.org/find i wklep 'Pigulski' albo 'Kolaczkowski' mi wy¶wietli³o 3 publikacje i zauwa¿ ¿e tylko jedna z nich jest oparta na badaniach z obserwatorium IA UWr. Teleskop warszawski OGLE nie ma 2-3m ale 1,3 :( co wcale nie jest jakim¶ strasznym mankamentem, do ich badañ w zupe³nosci wystarcza. OK. Ale Ty nie pytales o to co mozna znalezc na sieci tylk co mozna zrobic 60-cm
teleskopem pod Wroclawiem. Co mozna znalezc w danych OGLE troche sie orientuje
bo na ten temat pisalem prace magisterska. Od tego czasu danych przybylo znacznie
bo OGLE skonczylo faze II i weszlo w faze III, gdzie maja mozaike 8 kamer 4x2 kilo.
Jakbys w tydzien intensywnie trzaskal jakas gromade otwarta czy kulista, to
masz szanse na bardzo dobre krzywe (wcale nieposzarpane) gwiazd SX Phe
(Delta Sct w otwartych), RR Lyr i W UMa. Jab bedziesz mial szczescie to
moze uda Ci sie wykryc jakies uklady rozdzielone lub polrozdzielone. A to
juz jest odrkycie wielkiego kalibru. Bo jesli uklad okaze sie na tyle jasny
to kros moze zrobic jego spektroskopie i masz od reki wiek i odleglosc do
gromady.
Tak jak pisalem wczesniej wdziecznymi obiektami sa nowe karlowate.
Arek
o holera Ph.D. wiêc nie fikam :)
a tak na powa¿nie to zdajê sobie z tego sprawê... mo¿e prócz nowych kar³owatych .. (czy to one zosta³y ochrzczone jako "gwiazdy warszawskie" czy co¶ pokrêci³em?)
pozdrawiam
howx
Hej!
Czasami PhD (albo jeszcze wyzej) wcale nie swiadczy o pozomie wiedzy
i dyskusji danego delikwenta wiec na to nie patrz :)
Jesli chodzi o nowe karlowate to dokladnie tak. Bardzo duzo zrobili w ich
przypadku Polacy. Takie nazwiska jak Smak, Krzeminski, Serkowski, Semeniuk,
Kruszewski, Kaluzny czy Schwarzenberg-Czerny zna caly swiat.
Arek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl