Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witajcie,
kolega zakupi³ sobie Syntê 8" do obserwacji i fotografii dziennej (samoloty na pu³apach przelotowych) i ma taki problem:
otó¿ ¶rodek kadru jest znacznie ja¶niejszy od pozosta³ych partii obrazu. Mam Syntê 10" i taki problem nie wystêpuje, pomimo i¿ korzystamy z identycznych rozwi±zañ foto. Kolega do¶æ du¿o uwagi po¶wiêci³ kolimacji (metod± opisan± przez Hamala) i raczej jest ona dok³adna. Za kilka dni ma siê u mnie zjawiæ i bêdziemy wspólnie kombinowaæ.
Czy kto¶ mia³ podobny problem lub wie czym mo¿e byæ spowodowany?
Poni¿ej zamieszczam pogl±dowe zdjêcia wykonane wspomnian± Synt± 8".
http://images33.fotosik.pl/204/6a08d00751abd97fm.jpg http://images33.fotosik.pl/204/fd92d2adfbc259b9m.jpgBêdê wdziêczny za wszelkie rady!
pomimo i¿ korzystamy z identycznych rozwi±zañ foto. Napisz co¶ wiêcej o tych rozwi±zaniach. Domy¶lam siê, ¿e u¿ywasz lustrzanki w ognisku g³ównym teleskopu?
Czy kto¶ mia³ podobny problem lub wie czym mo¿e byæ spowodowany? Spowodowany jest
winietowaniem Synty w po³±czeniu z aparatem.
Jak temu zaradziæ? Je¿eli siê nie mylê, to trzeba by wymieniæ lusterko wtórne na wiêksze.
Ale najlepiej bêdzie jak wypowie siê kto¶ bardziej do¶wiadczony.
Synta 8" + Canon EOS 350D:
http://images23.fotosik.pl/188/bc7019b53665db18m.jpgP.S.
Mam nadziejê, ¿e nie napisa³em jakiej¶ g³upoty :Boink:.
Pozdrawiam
winietowanie swoj± drog±, ale na obu tych zdjêciach, widaæ po prostu odblaski od tylnego pionowego statecznika, od którego odbija siê S³oñce,
a nie stosowa³e¶ jakiego¶ filtra miêdzy aparatem a teleskopem?
bo co¶ d³ugie czasy espozycji widac w exifie, przy takim iso i w sumie do¶æ jasnym "obiektywie" za jaki robi³a synta
ansmann: tak, mia³em na my¶li bezpo¶rednie po³±czenie Synty z EOSem 350D poprzez identyczne redukcje (2"/M42 i M42/EOS). Filtru ¿adnego po ¶rodku nie by³o. Dopytam natomiast czy nie by³o tam barlowa, bo faktycznie exif jakie¶ d³ugie czasy podaje.
sumas: samo odbicie s³oñca od elementów samolotu nie daje takiego efektu, tak¿e wina le¿y gdzie¶ w konfiguracji sprzêtu (zreszt± na drugim zdjêciu samolot widaæ od zacienionej strony)
Ten post by³ edytowany przez
grztus dnia: 03 April 2008 - 23:30
Potwierdzam: zdjêcia z Barlowem Soligor 2" 2x
Je¿eli to winietowanie, to chyba tylko od lusterka wtórnego, gdy¿ w mojej 10" nie ma tego problemu. Czy Synta 8" i 10" maj± ró¿ne LW? I czy w razie czego LW mo¿na wymieniæ na wiêksze nie pogarszaj±c jako¶ci ca³ego uk³adu?
SPRAWA WYJA¦NIONA
Okazuje siê, ¿e w Syntach 8", marker ¶rodkowy na lustrze g³ównym jest bia³y (w Syncie 10" czarny) i to w³a¶nie on powodowa³ powstanie takiej jasnej po¶wiaty. Mojemu koledze uda³o siê odkleiæ znacznik i ca³kowicie pozbyæ siê problemu z pierwszego postu.
:helo:
Nie wiem czy wiesz, ale ¶rodkowa czê¶æ lustra g³ównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zas³oniêta lusterkiem wtórnym) wiêc nie ma ¿adnego wp³ywu na obraz.
PS. a teraz bez znacznika kolimacja bêdzie ciekawym zajêciem ;)
Ten post by³ edytowany przez
polaris dnia: 15 April 2008 - 15:00
Niech przyklei ten znacznik póki jeszcze widaæ gdzie by³ naklejony...
Jak napisa³ Polaris, bez tego markera kolimacja jest "ciekawym" i "zajmuj±cym" zajêciem.
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 15 April 2008 - 15:15
Nie wiem czy wiesz, ale ¶rodkowa czê¶æ lustra g³ównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zas³oniêta lusterkiem wtórnym) wiêc nie ma ¿adnego wp³ywu na obraz.
[...] Czy móg³by¶ opisaæ to bardziej szczegó³owo? Czy chodzi o punt w ¶rodku zwierciad³a, czy o ko³o o jakim¶ tam promieniu?
Bo mnie siê wydaje, ¿e ta teza jest b³êdna. Ale tylko siê wydaje ...
Nie wiem czy wiesz, ale ¶rodkowa czê¶æ lustra g³ównego wraz z markerem jest optycznie nieaktywna (zas³oniêta lusterkiem wtórnym) wiêc nie ma ¿adnego wp³ywu na obraz.
Czy móg³by¶ opisaæ to bardziej szczegó³owo? Czy chodzi o punt w ¶rodku zwierciad³a, czy o ko³o o jakim¶ tam promieniu?
Bo mnie siê wydaje, ¿e ta teza jest b³êdna. Ale tylko siê wydaje ...
ta teza jest prawie poprawna :)
¶rodek lustra nie uczestniczy w tworzeniu obrazu obiektów ktore mieszcz± siê w polu widzenia ale mo¿e zostaæ o¶wietlony z boku i wtedy taki jasny marker rozprasza ¶wiat³o w wprost do lustra wtórnego i wyci±gu.
Jest tak jak napisa³ szuu: ¶wiat³o siê rozprasza³o i powodowa³o jasn± po¶wiatê w samym ¶rodku pola, co widaæ na zdjêciach. Natomiast po odklejeniu bia³ego znacznika nie ma w ogóle tego efektu. Oczywi¶cie w jego miejsce pojawi siê znacznik czarny, tak¿e nie bêdzie problemów z kolimacj±.
Je¶li tak jest naprawdê, a z tego co czytam tak, to jestem zaskoczony takim efektem ubocznym bia³ego znacznika. Niby Synty nie s± przeznaczone do obserwacji ziemskich, a jednak...
Nasuwa siê pytanie czy tylko ¶wiat³o dzienne potrafi wywo³aæ taki efekt czy wystarczy np. ¶wiat³o Ksiê¿yca?
Ja te¿ mam 8" z bia³ym znacznikiem - przy chwili czasu sprawdzê czy mam tak± sam± plamê na zdjêciach dziennych.
Odgrzebiê trupa ;)
Kilka dni temu znajomy pokazywa³ mi swoje dzienne zdjêcia ptaków robione Celestronem 200/1000. Jakie¿ by³o moje zaskoczenie kiedy dopatrzy³em siê na nich identycznego efektu poja¶nienia centralnego! Od razu spyta³em czy wie co to jest i okaza³o siê, ¿e ten efekt pojawia siê (lub nasila?) przy wykorzystaniu barlowa 2".
Spyta³em o znacznik ¶rodka lustra - jest CZARNY :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl