Personal Solar Telescope - PST Coronado 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

Dziêki uprzejmo¶ci Bograna Jarzyny mia³em okazjê przetestowaæ dzisiaj PST z Coronado.

Jest to wg reklamy pierwszys teleskop z filtrem H-alfa w cenie poni¿ej 500$.

Not o jedziemy:
Mechanika:

Teleskop jest bardzo porz±dnie wykonany. Wszystkie elementy metalowe. Ale to ma³o powiedziane - metal jest dok³adnie wyszlifowany przed czernieniem co nadaje mu du¿± g³adko¶æ. Trzymaj±c telekop w rêkach czuje siê, ¿e jest to wyrób wysokiej klasy.
(Piszê o tym bo na zdjeciach w reklamach telekop wygl±da trochê jak plastikowy hipermarketowy badziew.)

Z przodu teleskopu znajduje sie obiektyw o ¶rednicy 40mm pokryty od srodka filtrem - wygl±da jak lusterko.

Dalej jest tuba zakoñczona pier¶cieniem s³u¿±cym do regulacji pasma filtru h-alfa.
Nastêpnie jest "czarna skrzynka" - dos³ownie zawieraj±ca diagonala, dalsze filtry, mechanizm ustawiania ostro¶ci, oraz wygodny szukacz do wyszukiwania s³oñca.

No i na koñcu tulejka do wsadzania okularu. Wewn±trz tulejki widaæ ostatni filtr o ¶rednicy oko³o 6mm.

¦rubka do kontrowania okularów jest plastikowa i nie niszczy tulejek okularów.

Obserwacje:
Do obserwacji u¿ywa³em Zooma Soligora 8-24mm. Uwa¿am, ¿e jest to obowi±zkowy okular do tego teleskopu - daj±cy powiekszenia 16,5x - 50x.

Od razu po wycelowaniu w s³oñce pojawi³ siê ma³y problem z trafieniem okiem w wi±zkê wyj¶ciow±. Jest ona bardzo waska i zachowuje siê inaczej ni¿ w normalnym teleskopie. Ale po oparciu oka o muszlê oczn± problem znikn±³.

Niestety pogoda nie sprzyja³a i mia³em tylko 3 obserwacje po oko³o 15 minut ka¿da w godzinach 14, 16 i 18.

Wokó³ tarczy s³oñca widaæ wspania³e pretuberancje. Maj± ró¿ne kszta³ty i rozmiary. I powolutku siê zmieniaj±. Ich jasno¶æ jest kilka razy mniejsza od jasno¶ci tarczy. Zoom siê przydaje do studiowania szczegó³ów. Je¿eli poogl±da siê kilka protuberancji - aby zapamiêtaæ ich wygl±d - i spojrzy na s³oñce za godzinê to widaæ wyra¼n± zmiane w wygl±dzie. Zamiany zachodz± duzo szybciej ni¿ w plamach.

Na tarczy s³oñca widaæ wyra¼n± granulacje na tle której znajduj± siê ciemne i jasne obszary. Plamy sa nadal czarne. Dzisiaj na PnZ by³y 2 plamy - a miêdzy nimi rozleg³y jasny obszar o duzym konta¶cie. Patrzy³em na zdjêcia z SOHO ale zupe³nie nie oddaja dynamiki obrazu widzianego przez ten ma³y teleskop. Wra¿enie z ogladania tych jasnych obszarów jest takie jakby siê zagl±da³o do piek³a.

Drugi du¿o wiêkszy jasny obszar (nie powi±zany z ¿adna widiczn± plam±) by³ na PpW. By³ rozci±gniêty w kierunku W-Z i otoczony rzez 2 ciemne pod³u¿ne obszary.
(obserwacja z godziny 16:00)

Parê uwag. Pole widzenia teleskopu obejmuje oko³o 1 stopnia - jednak pole wktórym dzia³a filtr H-Alfa i widaæ szczegó³y jest du¿o miejsze - oko³o 1/4 stopnia. Dlatego te¿ obserwowane obiekty musz± byæ na srodku pola widzenia.

Pier¶cieñ do tuningowania filtra bardzo siê przydaje. Przy jego przekrêcaniu kontrast
poszczególnych czê¶ci obrazu bardzo siê poprawia.

I jeszcze jedno - s³oñce przez filtr Halfa jest ró¿owo-czerwone, a nie pomarañczowe jak na zdjêciach. Obraz jest monochromatyczny.

Pozdrawiam,
Mirek D.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl