Orion 100 ED 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

W poniedzialek i wtorek mia³em okazje potestowaæ Oriona ED 100. Teleskop byl u mnie tylko 2 dni i szcze¶liwym trafem w³a¶nie wtedy pogoda by³a bardzo sprzyjaj±ca.

Testy prowadzone by³y z balkonu na 4 tym pietrze - 4 pietrowego bloku. W kierunku po³udniowym mam B³onia i lasek Wolski co skutkuje dosyæ ma³ym za¶wietleniem nieba i dobrym seeingiem - oczywi¶cie jak na Kraków.

W Poniedzialek seeing by³ szczególnie dobry. W godzinach 21-22 oceni³by go na 7/10 - co dla miasta jest wartoscia raczej wybitn±. We wtorek by³o znacznie gorzej - oko³o 4-5/10.

Teleskop przyby³ zapakowany w jedno du¿e pud³o. W srodku miesci³ siê monta¿ paralaktyczny Sky View Pro.

Pro na stalowym trójnogu oraz tuba teleskopu. W sk³ad zestawu wchodzi³a jeszcze 2" z³±czka k±towa, szukacz 6x30 i 2 okulary plossl 25mm i 10mm. Okulary zosta³y nierozpakowane w pudle.

Bardzo mi³± niespodzianka by³a ma³a waga tuby optycznej oraz wyci±g okularowy. Wyci±g chdzi naprawdê p³ynnkie bez zadnych luzów. Ma lekkie aluminiowe ga³eczki z gumowymi nak³adkami. Wygl±da to naprawdê super.

Posk³adanie ca³o¶ci zajê³o jakies 10 minut. Zaraz potem teleskop powêdrowa³ na balkon. By³em strasznie ciekawy jak bêdzie siê sprawowa³.

Tytu³em wyja¶nienia:
Osobi¶cie jestem obserwatorem wychowanym na teleskopach lustrzanych. Dlatego te¿ fiolet wystêpuj±cy w refraktorach achromatycznych strasznie mnie dra¿ni. Osobi¶cie uwa¿am obrazy dawane przez teleskopy TAL RS 100 czy Soligor RT1000 za nie do przyjêcia ze wzglêdu na abberacjê chromatyczn± w³a¶nie (ju¿ widze jaka sie tu wojna rozpêta :)).

Przed testami by³em bardzo ciekawy jak sprawa wygl±da w tanim teleskopie ED, który pretenduje do miana APO.

Zaraz po wystawieniu teleskopu na balkon wycelowali¶my w Saturna. Przy 50x obraz byl ostry i bardzo kontrastowy. Jasny ma³y Saturn na tle czarnego nieba. Przez chwile uporczywie szuka³em fioletowej po¶wiaty dooko³a. Nic - zero koloru!

Temperatura zmusila nas do przerwy na ciep³± herbatkê i ubrania kurtek.

Po przerwie w ruch posz³y okulary krótkoogniskowe antares sw 5.7mm lantan 3.8mm i lantan 2.3mm (powiêkszenia 140x, 210x i 347x)

Przy 140x i 210 - obrazy bardzo ostre z du¿± ilo¶cia szczegó³ow. Co rzuca³o sie w oczy to niesamowity kontrast. Przerwa Cassiniego by³a CZARNA (nie szara jak w wiekszo¶ci teleskopów przez które obserwowa³em). Planeta ¿ó³tawa z doskonale widocznym pasem chmur na powierzchni. Ró¿nice w kolorze, ró¿nych czê¶ci planety, pier¶cienia A i B by³y widoczne bardzo wyra¼nie.

Przy 437x obaz jak dla mnie sta³ siê trochê zbyt ciemny. Preferowa³em 210x.

Dwa s³owa o seeingu. 10cm apertury jest dosyæ newra¿liwe na seeing. Podczas gdy w newtonie 27cm stoj±cym obok obraz sie rozdwajal i poczwarzal, w 10cm ED ca³y Saturn przesuwa³ siê w losowe strony.

Jowisz - jowisz znajdowal sie du¿o ni¿ej ni¿ Saturn i warunki atmosferyczne nie pozwala³y na ocenê jako¶ci sprzetu w oparciu o jego obserwacje. Jedno co mo¿na powiedzieæ to, ¿e fiolet nie pojawi³.
Przez ca³y czas widoczne by³y 2 pasy i pociemnenie biegunów. W chwilach spokoju atrmosfery widaæ by³o kolejne cienkie 2 pasy oraz strukturkê grubych pasów.

Ksiê¿yc - dwa s³owa: kontrast i masa szczegó³ów. Niebo ko³o ksiê¿yca jest czarne. Nie wystêpuj± ¿adne odblaski ani rozja¶nienie t³a. Jasny brzeg Ksiê¿yca pos³u¿y³ mi jako test w poszukiwaniu abberacji chromatycznej. Muszê przyznaæ, ¿e nie uda³o mi siê dostrzec nawet ¶ladu fioletu. Tomek (_AURORA_) cos tam widzia³ ale ma m³odsze oczy :)

Osobi¶cie najwiêksze wra¿enie zrobi³ na mnie obraz trapezu w M42
Na zakonczenie testów wycelowalismy w zachodzacego Oriona. Trapez w centrum mg³awicy w Orione przy powiêkszenu 228x (lantan 3.5mm) wygl±da³ jak ma³a wersja Wielkiej Niedzwiedzicy. Czegos takiego jeszcze nie widzialem. Punktowo¶æ gwiazd by³a powalaj±ca, a pomiêdzy nimi ca³e hektary czarnego nieba. Pod ciemnym niebem rzydobrej przej¿ysto¶ci teleskop ten powinien bez trudu pokazaæ sk³adniki E i F w trapezie.
Pozostaje mi ¿a³owaæ, ¿e nie mia³em ciemniejszego nieba aby poogl±daæ gromady otwarte.

Niejako przy okazji obserwowali¶my zakrycie jasnej gwiazdki przez ciemny brzeg ksie¿yca. Nastapilo gdzie¶ oko³o 22:10 (22.03).

Podsumowanie:

Orion 100 ED pod wzglêdem optycznym jest alternatyw± dla pe³nego APO o tej samej aperturze.
Aby dostrzec ró¿nice potrzebne by³yby testy porównawcze obok siebie w dobrych warunkach.

W porównaniu do d³ugich achromatycznych refraktorów (f/10 f/11) jest o wiele, wiele lepszy pod wzglêdem kontrastu i odwzorowania koloru.

Pozdrawiam,
Mirek D.



Bardzo fajna merytoryczna recenzja. Ja te¿ zawsze mia³em wra¿enie niemo¿no¶ci porównywanie obrazów generowanych przez tel. newtona i "refraktorowych".
No ale za to obiekty rozci±g³e to ju¿ domena du¿ych luster- co robiæ :D

Na pewno takie prawie-full apo do celów planetarnych, gromad to piêkna sprawa. Ja swój ma³y refraktorek 80ED u¿ywam niemal codziennie a mewlona wytaskujê wyj±tkowo na balkon. Warto mieæ w swojej "stajni" oba typy teleskopów, s± to sprzêty "niezamienialne".

Pozdrawiam.

I przedewszystkim mocno siê uzupe³niaj±ce :Salut:

20 maja mia³em kolejn± mo¿liwo¶æ poobserwowania refraktorem Orion 100ED.
Tym razem obserwacji dokonywali¶my z mojej dzia³ki w Krakowie.

Tu¿ obok sta³ Taurus 380 na platformie równikowej.

Potwierdzi³o siê wszystko co pisa³em w po¶cie powy¿ej. Chcia³bym dodaæ tylko jedn± rzecz. Przy pomocy 100ED uda³o mi siê zaobserwowaæ 3 kraterki wewn±trz krateru Plato (przy u¿yciu lantana 3,5mm). Ci którzy próbowali ich szukaæ wiedz± jak wymagaj±cy jest to test dla 10cm teleskopu.

W tym czasie Taurus pokaza³ jeden z tych kraterów i drugi chwilami (seeing nie pomaga³ du¿emu lustru).

Pozdrawiam,
Mirek D.



I jeszcze jedna surowa fotka ze 100ED. Zdjêcie w ognisku g³ównym zrobione wczoraj Canonem 300D.

Pozdrawiam
Mirek D. Za³±czone miniaturki
    l l

Uzupe³niaj±c informacje na temat 100 mm ED -ków ,prowadzi³em ostatnio obserwacje celestronem 100 ED i mogê smia³o porównaæ jego jako¶æ do oriona 100 ed na podstawie powy¿szych spostrze¿en obserwacyjnych kolegi :Salut: ;
bardzo lekki tubus umo¿liwia monta¿ nawet chyba przez 10-latka :D
wyci±g dzia³a precyzyjnie i bardzo p³ynnie,oryginalnie do³±czona k±tówka 1,25"na poziomie dobrym -znacznie skróca stopieñ wysuniêcia wyci±gu do wyostrzenia obrazu;
Jowisz w LVW 8 ³aadny :banan: w LV 5 juz trzeba dobrego seeingu a Ksiê¿yc w 3,5 bajka

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl