Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Cze¶æ! Mam ma³y dylemat w zakupie teleskopu..Otó¿ nastawiam siê na planety, s³oñce i ksiê¿yc oraz astrofotografie. Znawcy mówi± ze srednica ok 200mm, by³a by najlepsza do fotografii...oczywiscie + napêd.tylko,ze teleskopy z himpolu maja duze zasilanie, a ja bede obserwowa³a w warunkach
polowych,wiec odpadaja..co myslicie wiec o teleskpach Oriona?Nie wiem tez czy Newtona czy Cassegraina.
np model SkyView Pro 127mm EQ, SkyView Pro 8 EQ,SkyView Pro 6 EQ. prosze o pomoc :)
nie foæ telepem... tylko ma³ymi obiektywami
Oriony maj± zasilanie na +6V wiêc nie wymagaj± 220V w polu.
Do astrofoto na pocz±tek celowa³bym w model 6" bo l¿ejszy i porêczniejszy co pozwoli ³atwiej uzyskaæ ostre i nieporuszone foty DS a i planetki przez wiêksze dzia³ko wymagaj± idealnego seeigu do ich focenia :salu:
Je¶li nastawiasz siê na planety, S³oñce, Ksiê¿yc to do obserwacji i astrofotografii spokojnie wystarczy refraktor o ¶rednicy ok. 100mm. Takim sprzêtem robi± b±d¼ robili fotki Waldek, PTL czy Piotr Z. (refraktorem 100mm Oskara, oraz swoim 150mm/f-5). Te refraktory to apo, czyli bardzo dobre i bardzo drogie, ale satysfakcjê powinien daæ refraktor achromatyczny 100mm, f/10 . Je¶li chodzi o systemy zwierciadlane to lepsze do planet bêd± Cassegrainy i Maksutowy ni¿ system Newtona.
to jaki model proponujecie?te z oriona siê nadadza?
Hej,
Kto powiedzia³, ¿e to musi byæ Tal z himpolu z du¿ym zasilaniem.
By³em tam kilka dni temu i dowiedzia³em siê o tej promocji
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=251Super cena!
Telep stoi na wystawie, prawie szczêk± pozamiata³em pod³ogê jak go zobaczy³em. Prezentuje siê super. 2" stalowe nogi i monta¿ CG-5 robi± wra¿enie!
Do tego mo¿esz sobie dokupiæ napêd w dwóch osiach:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=304Zastanawiam siê co wybraæ i wiem, ¿e to bêdzie raczej Celestron.
Swoj± drog± ma byæ u nich nied³ugo dostêpny C8-S na magazynie, a¿ chyba siê wybiorê go zobaczyæ, chocia¿ to ju¿ nie na moj± kieszeñ :rr:
Pozdro. Mario
Albo Orion 8" www.astrokrak.pl/skyviewpro8eq.html
Na pierwszy rzut oka na zdjêcie oriona i celestrona, wydaje mi siê, ¿e statyw w orionie jest trochê s³abszy, a mo¿e to tylko wra¿enie?
Januszu proszê o szczegó³y statywu, czy to s± 2" nogi :?:
Pozdr. Mario
Z tego co widzê to tuby optyczne s± prawie identyczne a ró¿ni± siê tylko napisami, ró¿nica jest w monta¿u.
W Celestronie jest starsza wersja EQ-5 a w Orionie nowy Sky View Pro z u³o¿yskowanymi ¶limakami od razu z napedami w obu osiach z pilotem oraz dwoma dobrymi Plosslami w komplecie.
Stalowe, sztywne nogi i ich rozpórka s± w nich jak widzê identyczne :salu:
Dziewczynie zale¿y na planetach, wiêc raczej odradza³bym Newtony f/5. Natomiast Maki (Orion w Astrokraku) lub refraktory 100 mm (ok. f/10) jak najbardziej polecam.
Mia³em kiedys 2 Newtony - refraktor f/10 po prostu pora¿a ostro¶ci± obrazu. Maki do planet te¿ s± super! 8)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl