Ogniskowa a powiekszenie Jak to obliczyæ 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jak w temacie jak obliczyæ powiekszenie w danej ogniskowej ?? Czy jest na to wzór czy ca³owicie myle pojêcia :szczerbaty:



Ogniskowa teleskopu podzielona na ogniskow± okularu równa siê powiêkszenie
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 14 February 2008 - 18:08
Olo ja to zrobiê tak jak powiedzia³e¶ ale ³atwiej z przyk³adem:

je¿eli masz ogniskow± teleskopu np 1000mm a okular ma np. 8mm
to robisz nastêpuj±ce dzia³anie

1000mm:8mm=125x

Powiêkszenie wynosi 125x
Ten post by³ edytowany przez KamileX dnia: 14 February 2008 - 18:11
witam
okular 25mm ile razy w dlugosci ogniskowej telesskopu np 1000mm da ci 40 razy
na tej stronie masz fajny kalkulator
http://www.televue.c...page.asp?ID=107
pozdrawiam
adam



Witam.
Tu jest wersja dla ludzi nie koniecznie preferuj±cych jêz.angielski:
http://www.teleskopy...teleskopow.html

kurcze ¿le ujo³em pytanie :Boink: chodzi mi jak obliczyæ powiekszenie gdy wsadze aparat w ogniskow± o x warto¶ci ( obliczaæ powiekszenie przy pomocy okularów umie :szczerbaty: )


chodzi mi jak obliczyæ powiekszenie gdy wsadze aparat w ogniskow± o x warto¶ci

Nie ma czego¶ takiego. To typowy b³±d pocz±tkuj±cych adeptów fotografii i astro. Powiêkszenie jest zdefiniowane do tylko obserwacji wizualnych. W foto mówimy o skali obrazu [to chyba potocznie, fotograficy nie bijcie], która jest zwi±zana z ogniskowa obiektywu, który tworzy nam obraz na detektorze [klisz lub matryca aparatu/ kamery] oraz rozmiarami samego detektora. Okre¶laj± one k±t widzenia uk³adu fotografuj±cego. "Powiêkszenie" zdjêcia jest zawsze wynikiem tego, w jakiej skali zrobisz odbitkê czy wy¶wietlisz na ekranie. A to niewiele ma zwi±zku z tym, czym robisz zdjêcie, je¶li zapomnimy na chwilê o rozdzielczo¶ci.
W fotografii zamiast podawaæ kat widzenia operuje siê zwyczajowo ogniskowymi dla kliszy ma³oobrazkowej [tzw. 35mm] o rozmiarach 24x36mm. Je¶li masz lub widzia³e¶ w sklepie cyfrowego kompakta, to zwykle podaj± mu tzw. "efektywn± ogniskow±" albo "ogniskow± dla 35mm", np. 35-105mm albo 38-114mm. W rzeczywisto¶ci obiektyw takiego aparaciku ma ogniskow± 5-6x mniejsz±, co ³atwo sprawdziæ -zwykle wypisana jest na obiektywie. W moim Sony V1 masz zakres 34-136mm, a rzeczywista ogniskowa to 7-28mm Wynika to st±d,¿e matryca takiego kompakta jest ok. 5x mniejsza od klatki filmu 35mm, ma nieco ponad 5x7mm. Tym samym k±t widzenia aparatu jest taki, jak kliszaka ze szk³em 34-136mm.
Wracaj±c do teleskopu, to mo¿esz próbowaæ okre¶liæ, jak± efektywn± ogniskow± otrzymasz, w zale¿nosci od sposobu pod³aczenia aparatu czy kamery. Inaczej bêdzie 1) w ognisku g³ównym, inaczej 2) w projekcji okularowej [1) i 2) = teleskop + lustrzanka albo kamera], jeszcze inaczej 3) projekcji pozaogniskowej [teleskop + kompakt z niewymiennym obiektywem]. Najpro¶ciej jest w przypadku ogniska g³ównego -tu po prostu teleskop jest obiektywem i jego rzeczywista ogniskowa jest taka, jaka jest. Efektywna zale¿y od tego, czy pod³±czasz kliszaka-lustrzankê, czy lustrzankê cyfrow± z matryc± APS-C [ok. 1.5x mniejsza od klatki filmu], czy malutki chip kamerki.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 14 February 2008 - 21:28
wiec nie ma zale¿no¶ci ¿e im wieksza ogniskowa tym obraz jest wiekszy....tzn pole widzenia mniejsze ( ca³y czas rozmawiamy o obrazie z aparatu w ognisku g³ównym ) ? gdzie¶ czyta³em na tym forum jak kto¶ obliczy³ ( lub próbowa³ ) powiekszenie przy ogniskowej 7m i wysz³o co¶ ko³o 500x
Ten post by³ edytowany przez kurzy dnia: 14 February 2008 - 22:59

wiec nie ma zale¿no¶ci ¿e im wieksza ogniskowa tym obraz jest wiekszy....tzn pole widzenia mniejsze ( ca³y czas rozmawiamy o obrazie z aparatu w ognisku g³ównym ) ? gdzie¶ czyta³em na tym forum jak kto¶ obliczy³ ( lub próbowa³ ) powiekszenie przy ogniskowej 7m i wysz³o co¶ ko³o 500x
Zale¿no¶æ tak jak piszesz JEST, to oczywiste! Skala obrazu ro¶nie z ogniskow±. Ale powiêkszenie jako takie masz niezdefiniowane. Bo co to znaczy te 500x? W stosunku do czego? W przyrz±dzie wizualnym to masz okre¶lone -w stosunku do rozmiaru [k±towego] dowolnego obiektu na niebie. W przypadku zdjêcia to porównanie nie ma sensu! Zwykle jest tak,¿e wraz ze wzrostem skali obrazu ro¶nie nam rozdzielczo¶æ i widzimy wiêcej szczegó³ów, o ile zapewnia nam to rozdzielczo¶æ samego przyrz±du robi±cego zdjêcie [teleskop czy teleobiektyw z kamer±] oraz no¶nika, na którym otrzymany obraz siê pojawia [odbitka, wydruk, wy¶wietlacz monitora]. Inaczej mówi±c, "powiêkszenie" jest sum± czynników takich jak rozmiary finalne samego zdjêcia, które mog± byæ dowolne, oraz odleg³o¶ci, z jakiej patrzysz na to zdjêcie, która te¿ mo¿e byæ dowolna. Dlatego nie u¿ywa sie w fotografii pojêcia powiêkszenia w takim znaczeniu, jak dla obserwacji wizualnej.
Pozdrawiam
-J.

dok³adnie, ju¿ wszystko wiem :banan: Jarek...dziêki

pozdrawiam

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl