Odchudzanie rury. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Do mojego teleskopu zastosowa³em rurê kanalizacyjn± PCV ¶r.20cm i d³.150cm, ¶cianki maj± grubo¶æ 4mm. Z biegim czasu doszed³em do wniosku, ¿e przyda³by siê trochê l¿ejszy sprzêt (rura z lustrem i ca³± reszt± wa¿y 10kg no i + monta¿ Dobsona). I st±d moje pytanie: czy przetoczenie rury do grubo¶ci ¶cianek np. 2mm da³oby znacz±cy zysk w masie??? Z moich domys³ów wynika, ¿e go³a rura po przetoczeniu bêdzie 2 razy l¿ejsza.



Jak masz taka mozliwosc za darmo to sprobuj . W/g mnie lepszym rozwiazaniem jest zrobienie rury z aluminium . Rura o srednicy 28 cm i dlugosci 140 cm wazy 3,1 kg .Zamowilem u J.Poruczki na wymiar . Jest sztywna ,malowana proszkowo i wyczerniona . Jakbys mial lustro 14 cm to tuba moglaby byc z cienszej rury kanalizacyjnej fi 16 cm . Moja kompletna tuba wazy 3,5 kg z lustrem ok .14 cm :salu:


W/g mnie lepszym rozwiazaniem jest zrobienie rury z aluminium . Rura o srednicy 28 cm i dlugosci 140 cm wazy 3,1 kg .Zamowilem u J.Poruczki na wymiar . A ile taka rura kosztowa³a??

Moja kosztowala z przesylka 180 zl ale wezsze sa tansze . Pomylilem sie . zamowilem ja u J Poruczko



Znowu . w firmie Quazar J.P .troche czekalem .

W³a¶nie zamierzam wykonaæ rurê na tubus ¶r. 200 mm (dla lustra 150 / 900) z laminatu tzn. ¿ywica epoksydowa i tkanina szklana 3 warstwy ( gramarura 200 g/m2). Wed³ug obliczeñ ¶cianka powinna mieæ grubo¶æ ok 1 - 1,2 mm, ca³o¶æ ma wa¿yæ ok. 1 kg. Wytrzyma³o¶æ laminatu jest porównywalna z wytrzyma³o¶ci± rury stalowej o dwukrotnie grubszej ¶ciance, a nawet j± przewy¿sza. Koszt zakupu 1 kg ¿ywicy epoksydowej i 2 m2 tkaniny szkianej to jest 43 PLN. Do tego wypo¿yczona rura kanalizacyjna PE o ¶rednicy 200 mmna matrycê, no i w³asna robocizna. 15 wrze¶nia bêdê ju¿ czyni³ swoj± powinno¶æ. Na ró¿nych forach nie spotka³em informacji otego typu tubusach. Czy kto¶ ma jakie¶ informacje na ten temat.

Pamietam tylko z dawnych lat gdy bawilem sie wloknem szklannym z zywic± ,¿e platy byly elastyczne , ugnia³y sie . Moze w rejonie mocowania lusterka wtórnego zastosuj wzmocnienie z cienkiej blachy czy kilka zwoi drutu . To drugie chyba lepsze.
Jescze lepiej zamiast w³okna szklannego klasycznego zastosój siatke co u¿ywaj± do ocieplen budynków . Powinno byc sztywniejsze .

Niestety ani drut ani p³aska blacha nie zapewnia takiej sztywno¶ci i wytrzyma³o¶ci co szk³o 8)
Co innego cienka i lekka blaszka jako poprzeczna wrêga w tubusie tu¿ nad mocowaniem paj±ka, to by³by dobry pomys³ na dobre i lekkie usztywnienie jej przodu :salu:

Ps. Przy zdejmowaniu z formy rury epoksydowej rurê PCV bêdziesz musia³ zniszczyæ np opalark± aby sie skurczy³a bo ¿ywica ma spory skurcz i nie zdejmiesz 1,2mm rury z rdzenia z PCV, tak wiêc dolicz na wstêpie w koszty rurê PCV na straty :salu:

Rura z laminatu ju¿ gotowa. Zgodnie z sugestiami kolegów da³em na koñcach wzmocnienie z siatki stalowej ( drut 0,5 mm, okczka 1x1 mm). ¦cianka ma grubo¶æ 1,5 mm, ca³o¶æ wa¿y 1,3 kg (surowa tuba). Ca³o¶æ jest dosyæ sztywna. Obci±¿enie koñcówki 3 kg powoduje ugiêcie ¶cianki o 4 mm. Po zamontowaniu przes³on sztywno¶æ tuby wzro¶nie.
Zamierzam przes³ony wykonaæ z twardego PCV 4 mm, a oprawê zwierciad³a g³ównego z p³yty 10 mm. Mo¿e kto¶ ma ju¿ do¶wiadczenia w tym wzglêdzie.
Na marginesie, rury na rdzeñ nie trzeba niszczyæ. Wystarczy dobrze posmarowaæ np. tawotem, na to foliê izolacyjn± ogrodnicz± ( taka z pêcherzykami powietrza) lub piankê poliuretanow± (stosowan± pod panele pod³ogowe) jest to warstwa przeciwskurczowa (mo¿na zastosowaæ ¿elkoty i przes³ony antyadhezyjne - ale to kosztuje) i na to zwyk³± foliê budowlan±, no i mo¿na k³a¶æ laminat.

Pozdrowienia.

Pamiêtaj o wzmocnieniu ¶cianek Twojej rury w miejscach wykonania otworów monta¿owych laminat ma brzytk± w³a¶ciwo¶æ kruszenia siê w tych miejscach.

Pozdro Krzysiek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl