Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Inaczej ni¿ jeszcze pó³ roku temu obecnie mieszkam w Warszawie i chêæ odpalenia sprzêtu wi±¿e siê u mnie z konieczno¶ci± co najmniej 40 minutowego dojazdu na miejsce obserwacji, roz³o¿enia sprzêtu - minimum 1h do odpalenia pierwszej klatki, a nastêpnie powtórzenia tego wszystkiego w odwrotnej kolejno¶ci pó¼no w nocy. Po¼niej tylko z³apaæ kilka godzin snu i do pracy... Hobby nie powinno byæ ka¿dorazowym sprawdzianem determinacji i hartu ducha.
Decyzjê o budowie obserwatorium podj±³em ju¿ dawno, ale pomiêdzy decyzj± a wykonaniem jest jeszcze spory dystans do pokonania. Poniewa¿ zasuwam ostatnio w pracy jak ma³y motorek, nie sprzyja³o to planowaniu strategicznemu. W rezultacie spostrzeg³em nagle, ¿e idealny termin na budowê podczas d³ugiego weekendu majowego niebezpiecznie siê przybli¿y³, co sk³oni³o mnie do wziêcia siê za sprawê na powa¿nie.
Za³o¿enia:
lzrobotyzowane obserwatorium zdalne roll-off na bazie domku Warbit AT-12 (3x4 m).
ll1 pier + miejsce na drugi telep: np. dobson lub statyw fotograficzny dla AT i fotografii wide-field lustrzank±.
llwykorzystanie elementów dostêpnych od rêki - najchêtniej zamawaialnych z dostaw± przez internet. Nie chcê szastaæ pieniêdzmi, ale z drugiej strony bardzo intensywnie pracujê, wiêc mo¿liwo¶æ oszczêdzenia, która wi±¿e siê z du¿ym nak³adem czasu mnie nie interesuje.
llbêdzie posadowione na mojej dzia³ce pod Warszaw± obok domu, w którym mieszkam w okresie wakacyjnym (kiedy mo¿na dojechaæ do pracy w czasie krótszym ni¿ 1h :-)
llnajchêtniej da³bym to komu¶ do zrobienia, ale przyjmujê wyzwanie, ¿e pierwsze obserwatorium ka¿dy powinien zbudowaæ sam :-)
llbêdê mia³ do pomocy przyjacielal
Dlaczego zrobotyzowane i zdalne, to chyba jasne ze wstêpu.
Warbit dlatego, ¿e jest sprawdzony, a poniewa¿ miejscówka le¿y na terenach zdecydowanie wiejskich, to wszelkie pieczarki odpadaj± jako zbyt rzucaj±ce siê w oczy. Byæ mo¿e nie jest to szalenie ambitne i twórcze podej¶cie, ale brak czasu zmusza mnie do maksymalnego pragmatyzmu w podej¶ciu.
Praca bêdzie zetapowana:
lEtap 1 - przygotowanie miejsca pod obserwatorium - 24/25 kwietnia:
ls³upy fundamentowe. (Pod³o¿e gliniaste i klimat srogi ze sk³onno¶ci± do podmakania w czasie roztopów, wiêc chcê ca³o¶æ osadziæ na o¶miu betonowych palach 130 cm (100 poni¿ej gruntu + 30 powy¿ej)).
llpier betonowy zbrojony.l
llEtap 2 - postawienie konstrukcji obserwatorium (domku) wraz z odsuwanym dachem (na razie rêcznie) - 30 kwietnia/3 maja.
llEtap 3 - wykoñczenie
llEtap 4 - automatyzacja
llEtap 5 - robotyzacjal
Szczegó³ami etapów od 3 do 5 zajmê siê pó¼niej i zamierzam je wykonaæ sukcesywnie do koñca wrze¶nia. Na razie chcê siê przygotowaæ do budowy. Mo¿liwo¶æ powieszenia teleskopu i odpalenia pierwszej sesji zdjêciowej w d³ugi weekend majowy jest dla mnie absolutnym priorytetem.
Ten w±tek ma byæ deklaracj±, która zdopinguje mnie do dzia³ania oraz miejscem, gdzie bêdê móg³ zadaæ pytania tym z Was, którzy tê drogê ju¿ przeszli. Je¶li kogo¶ przy okazji zdopinguje do podobnych dzia³añ - tym lepiej !
Na pocz±tek chcia³bym skompletowaæ listê materia³ów i narzêdzi koniecznych do rozpoczêcia budowy. Na starcie w miarê dok³adnie Etap 1. Poni¿ej pierwsza przymiarka do listy zakupow.
Etap 1:
lpo³±czenie pomiêdzy domem i obserwatorium
llmateria³y
lkabel elektryczny - 4 zy³owy 2.5mm - 2 szt.
llskrêtka ¿elowana do prowadzenia w ziemi - 2 szt.
llkable sygna³owe do pod³±czenia obserwatorium do centralki alarmowej w domu - muszê siê dowiedzieæ jakie to s± - 3 szt. (czujnik ruchu + 2 czujniki otwarcia drzwi i okna)
(wszystkie kable w peszlach)l
llnarzêdzia
lls³upy fundamentowe
llmateria³y
lrury kanalizacyjne PCV SN4 - 20cm x 300cm - 4sztuki (trwa³y szalunek)
lljaka¶ gotowa mieszanka piasek+cement do samodzielnego wymieszania - objêto¶æ 0,33m3
lldrut zbrojeniowy - prêty ¿ebrowane fi 10mm - 32m (130cm x 3 prêty = 4m na s³up x 8 s³upów)
lldrut wi±za³kowy
llkotwy do zamocowania ramy pod³ogi na s³upach fundamentowych - na razie nie mam pomys³ul
llnarzêdzia
lwiertarka - mam
llmieszad³o do betonu
llpi³a - jakie¶ sugestie co do uniwersalnej pi³y elektrycznej, któr± bêdê mog³ wykorzystaæ do ciêcia desek, belek i PCV?
lldiaks do ciêcia drutu - jakie¶ sugestie?l
llpier
lstopa 60x60x30cm - nie bêdzie osobno zbrojona, ale wejdzie w ni± zbrojenie s³upa
lls³up fi 25cm x 250cm - uwzglêdniaj±c stopê 30cm + odleg³o¶æ od gruntu do pod³ogi 30 cm + grubo¶æ pod³ogi 10cm daje nam to 140cm powy¿ej pod³ogi
lltop pier - tarcza z blachy blachy 8mm, ¶rednica 25cm mocowana na 3 ¶rubach M16, w ¶rodku niegwintowany otwór 1/2” do przymocowania adaptera Losmandy (np. http://www.robtics.n...roducts_id=649)l
llmateria³y
lgotowa mieszanka piasek+cement do samodzielnego wymieszania - objêto¶æ 0,23m3
lldrut zbrojeniowy - prêty ¿ebrowane fi 10mm - 14m ((250cm+30cm) x 5)
lldrut wi±za³kowy
llrura kartonowa 25cm * 250cm
llprêty gwintowane M16 - 3 szt * 40 cm
ll6 nakrêtek + 6 podk³adek
lltarcza z blachy 8mm, ¶rednica 25cm - do zamowienia u ¶lusarzal
l
Etap 2 na razie w zakresie, który pozwoli na zamówienie najwa¿niejszych elementów:
lmateria³y
ldomek Warbit AT-12 z pod³og± - mam szczer± nadziejê, ¿e wyrobi± siê z 3 tyg. terminem dostawy.
llbelki pod³u¿ne pod szyny jezdne - 2 szt x 6m - jakie profile?
llbelka poprzeczna pod szyny jezdne - 1 szt x
lls³upki pod szyny jezdne - 6 sztuk z czego 4 przykrêcone do domku - jakie profile?
llwózki samono¶ne wahliwe z firmy Dany S.C. - 6 sztuk
lldo tego szyny jezdne - 2 szt x 6m - profile dostosowane do wózkówl
l
Bêdê wdziêczny za sugestie i podpowiedzi.
Na koniec - poniewa¿ pocz±tek pracy nad obserwatorium zbiega siê z tragedi± w Smoleñsku nie mam wyj¶cia jak tylko nazwaæ je 'Obserwatorium 10 kwietnia'.
W okolicy budowy obserwatorium poszukaj betoniarni. Kup gotowy beton. Oczywi¶cie je¶li nie masz daleko. Ja ostatnio przewioz³em zwyk³± przyczepk± z Niewiadowa 0,75m3 betonu. Na trzy kursy. Fakt, ¿e niezbyt daleko, z Jagielloñskiej na Zacisze. Koszty gotowego betonu wysz³y taniej, ni¿ gdybym kupowa³ wszystko oddzielnie (150z³ za 0,75m3 betonu bodaj¿e B20 - nie znam siê na tym). Mo¿esz te¿ kupiæ such± mieszankê. Tam gdzie ja kupowa³em, w porcjach nie mniejszych ni¿ 0,25m3. Mniej maszyna nie jest w stanie dozowaæ. Wyt³umaczy³em co robiê i odpowiednio wymieszali sk³adniki. Jedna porcja to ok. 550 kg. Przyczepa ma 420 kg. no¶no¶ci... :lol:, ale da³a radê. Lej±c gotowy beton oszczêdzasz mnóstwo czasu, ni¿ gdyby¶ sam mia³ mieszaæ. O si³ach potrzebnych do tej pracy, nie wspomnê...
PS. Je¶li chodzi o pi³ê i diaksa, proponujê, aby¶ kupi³ jak najtañsze w pierwszym lepszym supermarkecie. Ja tak robiê na codzieñ. Wa¿ne, aby¶ siê dopyta³ o serwis pogwarancyjny. Najtañsze go nie maj±. I O TO CHODZI!!! :ha:
Jak Ci siê zepsuje, to nie l±duje w serwisie na 2 tygodnie, tylko wymieniaja od rêki w sklepie. Przeæwiczy³em wielokrotnie w OBI. W ten sposób nie stajesz z robot±. I nie bierz faktury na firmê, bo skracaj± czas gwarancji. Kosztuje to takie grosze, ¿e po skoñczonej budowie wyrzucisz do ¶mieci. Do najtañszej pi³y, kup od razu porz±dn± tarczê. Bêdzie kosztowa³a dwa razy tyle co pi³a. Ale i tak warto.
Ten post by³ edytowany przez
sawes1 dnia: 11 April 2010 - 13:56
ciê¿ko jeszcze logicznie my¶leæ, ale spróbujê:
...
kotwy do zamocowania ramy pod³ogi na s³upach fundamentowych - na razie nie mam pomys³u np. takie:
http://zamocowania.w...eria.pl/lt.html - 14x160, ale pamiêtaj o odpowiednim wiertle, przewiercisz siê przez zmontowan± podwalinê, a potem wiert³em do betonu wg³±b fundamentów, nastêpnie rozwiercisz otwory w podwalinie na ¶rednice podk³adki (klucza nasadowego) na g³êboko¶æ tak±, ¿eby ¶ruby nie wystawa³y ponad lico ramy (podwaliny)
s³up fi 25cm x 250cm - uwzglêdniaj±c stopê 30cm + odleg³o¶æ od gruntu do pod³ogi 30 cm + grubo¶æ pod³ogi 10cm daje nam to 140cm powy¿ej pod³ogi u siebie zrobi³em pier ¶rednicy 25, ale daj jednak lepiej 30
materia³y
belki pod³u¿ne pod szyny jezdne - 2 szt x 6m - jakie profile?
belka poprzeczna pod szyny jezdne - 1 szt
s³upki pod szyny jezdne - 6 sztuk z czego 4 przykrêcone do domku - jakie profile?
... belki pod³u¿ne - co najmniej 3,8x10
belka poprzeczna - 2,5x10 ale daj 2 szt - z³apiesz nimi w kleszcze s³upy skrajne tu¿ pod belkami pod³u¿nymi
s³upki pod szyny jezdne - co najmniej 10x10
spróbuj pogadaæ z Warbitem, ¿eby te elementy równie¿ Ci dostarczyli razem z tym domkiem
co do betonu, to sawes ma absolutnie racjê, tym bardziej ¿e nie dasz rady zrobiæ betonu tej jako¶ci co betoniarnia, a i tak mieszad³em nie dasz rady tego zamieszaæ, bo prêdzej spalisz wiertarkê
do ciêcia stali zbrojeniowej nie musisz kupowaæ diaksa, na te parê prêtów starczy pi³a elektryczna z tarcz± do metalu,
wystarczy ¿e natniesz j± do po³owy, resztê prze³amiesz przez zgiêcie
i naturalnie gratulacje podjêtej decyzji, trzymam kciuki i powodzenia i na pewno Ci siê uda, choæ harmonogram masz do¶æ napiêty
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 11 April 2010 - 16:20
Dziêki za porady i doping. Wszystko brzmi sensownie i zamierzam siê zastosowaæ.
Pojechali¶my dzi¶ z przyjació³mi na dzia³kê. Mieli¶my trochê posprz±taæ po zimie i wytyczyæ miejsce pod obserwatorium. Skoñczy³o siê tym, ¿e zdopingowany przez przyjaciela ("zróbmy co¶ od razu, szkoda czasu") wykopa³em dó³ pod fundament piera. A co. G³êboko¶æ oko³o 110 cm. Od 50 do 100 cm glina, poni¿ej zaczynaj± siê powoli piaski wodono¶ne i wody gruntowe.
Nie chc±c nadwyrê¿aæ wyrozumia³o¶ci mojej cudownej ¿ony chcia³em schowaæ obserwatorium za domem, ale kaza³a mi wybraæ miejsce najlepsze do obserwacji i tak te¿ zrobi³em. W rezultacie obserwatorium stanie w miejscu, które bêdzie bardzo eksponowane - ergo, musi wygl±daæ ³adnie.
NIe maj±c jeszcze zwymiarowanego planu AT-12 (tego w tej chwili brakuje mi najbardziej) nie by³em w stanie zabraæ siê za porz±dne wytyczenie obrysu obserwatorium ani miejsc pod s³upy fundamentowe. W efekcie mog³em wytyczyæ tylko najlepsz±, bezpieczn± lokalizacjê teleskopu, a wiêc i piera, a obserwatorium zostanie obudowane na oko³o niego. Tak wiêc lokalizacja piera zosta³a sta³± w tym równaniu. To chyba dobra kolejno¶æ i dobry znak. Jak widaæ na zdjêciu mam niezak³ócony widok na po³udnie :-)
Przy okazji ju¿ wiem, ¿e ³opat± nie wykopiê o¶miu do³ów pod s³upy fundamentowe i zamierzam sprawiæ sobie rêczny ¶wider do gleby (np.
http://www.hardwarem...dnopiorowy.html ).
I to by³o na tyle. Ci±g dalszy roboty dopiero za 2 tygodnie, a w najbli¿szym czasie planowanie, zakupy i dziesi±tki pytañ.
W któr± stronê Warszawy masz t± dzia³kê? Pamiêtaj, ¿e zawsze mo¿esz obejrzeæ mój wytwór na bazie tego samego domku. Mo¿e to Ci w czym¶ pomo¿e.
a¿ na 2 tygodnie?
a nie obawiasz siê, ¿e ten wykop wype³ni siê wod±?
i tak przy okazji, w przypadku takiego gruntu, daj na spód warstwê piasku jakie¶ 5 cm, ubij i dopiero wtedy zalewaj betonem, ale musisz pamiêtaæ, ¿e im wiêcej wody w wykopie tym mieszanka betonowa musi byæ bardzie sucha, czasem siê j± sypie nawet w ogóle bez dodatku wody
W któr± stronê Warszawy masz t± dzia³kê? Pamiêtaj, ¿e zawsze mo¿esz obejrzeæ mój wytwór na bazie tego samego domku. Mo¿e to Ci w czym¶ pomo¿e.
Na po³udnie. W trójk±cie miêdzy tras± Krakowsk±, a Katowick± w gminie Lesznowola.
Dziêki za ofertê, w sumie bardzo chêtnie skorzystam. Odezwê siê na priva. Przy okazji, to oczywi¶cie przestudiowa³em w±tki o budowie Twojego obserwatorium, Sumasa, Hansa, Patryka, PiotkaS bardzo dok³adnie :-) Ale zobaczyæ na w³asne oczy i mieæ okazjê siê dopytaæ to zawsze lepiej.
Witam,
Takie rêczne ¶widry s± absolutnie genialnym wynalazkiem. W stosunku do ³opaty u³atwienie jest x10 co najmniej.
Ten dó³ bardzo dobrze zabezpiecz przed tym aby nie pada³ do niego deszcz oraz aby nie wpad³o tam zwierze lub cz³owiek. Rozumiem ¿e jaki¶ czas dó³ sobie poczeka na dalsze prace.
Pytaj tu o wszystko, lepiej pogadaæ ni¿ potem ¿a³owaæ. Masz tu kilku takich co przez to przeszli i kilku zawodowców. Popatrz na skoñczone projekty w PL i na CloudyNights - znajdziesz sporo ciekawych rozwi±zañ i patentów (ja zanim zacz±³em zgromadzi³em na dysku chyba ze 4 setki zdjêæ).
Co do nazwy - mo¿e to nie jest najlepszy wybór, no ale to Twoje dzie³o, Ty decydujesz.
Powodzenia i wytrwa³o¶ci!
P.S. Jakby¶ chcia³ rzuciæ okiem na Odysejê, to oczywicie zapraszam.
Ten post by³ edytowany przez
piotrs dnia: 11 April 2010 - 19:28
a¿ na 2 tygodnie?
a nie obawiasz siê, ¿e ten wykop wype³ni siê wod±?
i tak przy okazji, w przypadku takiego gruntu, daj na spód warstwê piasku jakie¶ 5 cm, ubij i dopiero wtedy zalewaj betonem, ale musisz pamiêtaæ, ¿e im wiêcej wody w wykopie tym mieszanka betonowa musi byæ bardzie sucha, czasem siê j± sypie nawet w ogóle bez dodatku wody
No niestety. W tygodniu raczej nie dam rady, a najbli¿szy weekend mam ju¿ zajêty. Otwór stara³em siê zabezpieczyæ przed opadami. Wod± wype³ni siê najwy¿ej do poziomu wód gruntowych (oko³o 1m). Najwy¿ej wybiorê... Dziêki za poradê z piaskiem. Oprócz tego na dno, poni¿ej betonu z betoniarni, wysypiê kolejne 5 cm suchej mieszanki.
Witam,
Takie rêczne ¶widry s± absolutnie genialnym wynalazkiem. W stosunku do ³opaty u³atwienie jest x10 co najmniej.
Ten dó³ bardzo dobrze zabezpiecz przed tym aby nie pada³ do niego deszcz oraz aby nie wpad³o tam zwierze lub cz³owiek. Rozumiem ¿e jaki¶ czas dó³ sobie poczeka na dalsze prace.
Pytaj tu o wszystko, lepiej pogadaæ ni¿ potem ¿a³owaæ. Masz tu kilku takich co przez to przeszli i kilku zawodowców. Popatrz na skoñczone projekty w PL i na CloudyNights - znajdziesz sporo ciekawych rozwi±zañ i patentów (ja zanim zacz±³em zgromadzi³em na dysku chyba ze 4 setki zdjêæ).
Co do nazwy - mo¿e to nie jest najlepszy wybór, no ale to Twoje dzie³o, Ty decydujesz.
Powodzenia i wytrwa³o¶ci!
P.S. Jakby¶ chcia³ rzuciæ okiem na Odysejê, to oczywicie zapraszam.
Dziêki za zaproszenie. Cieszê siê, ¿e pomys³ ze ¶widrem ma rêce i nogi. Twój w±tek te¿ oczywi¶cie przestudiowa³em :-) Zd±¿y³em te¿ zaopatrzyæ siê i przeczytaæ ksi±¿kê
"Setting-up a Small Observatory: From Concept to Construction", ale szczerze mówi±c na forum znalaz³em wiêcej praktycznych porad.
Pozdrawiam
Astromisiu - gratuluje decyzji! Bêde kibicowa³.
No to trafi³ siê pierwszy zonk.
Warbit ma terminy dostawy na po³owê lipca. Czê¶æ moich za³o¿eñ poleg³a z kretesem na dzieñ dobry. Na razie termin Warbitu totalnie mi nie odpowiada i póki co bêdê robi³ wszystko, ¿eby dotrzymaæ za³o¿eñ. Rozpocz±³em gor±czkowe poszukiwania alternatywy dla domku Warbitu. Jakie¶ sugestie odno¶nie domków drewnianych o wielko¶ci oko³o 3x3m do 3x4m do samodzielnego monta¿u? Najlepiej poparte jakim¶ do¶wiadczeniem praktycznym?
Z informacji pozytywnych - zanaby³em ¶wider rêczny na ju¿ i zasilacze na za¶.
Z konkretnych ofert mo¿liwych do realizacji w za³o¿onym przeze mnie terminie na razie mogê potwierdziæ domek ASTER o wymiarach 331 x 315 cm z firmy (
Victoria Sp. z o.o.). Kontakt na razie jest bardzo pozytywny.
W za³±czeniu instrukcja monta¿u dla nieco mniejszej wersji, ale zak³adam, ¿e dla wiêkszego jest bardzo zbli¿ona.
MA800-0286-03-60 (2).pdf (1.23MB)Ilo¶æ pobrañ: 53
Mam pewne w±tpliwo¶ci co do solidno¶ci zastosowanych rozwi±zañ. I st±d pytanie, jak to widzicie - braæ, trzymaæ siê od tego z daleka, a mo¿e po ¶rodku - wzi±æ i zast±piæ najs³absze elementy porz±dniejszymi odpowiednikami? Bêdê bardzo wdziêczny za wszelkie uwagi/porady.
Bojê siê trochê tej konstrukcji. Wygl±da na bardzo niestabiln±. Tak samo frontowa ¶ciana, której w zasadzie nie ma, bo s± wielkie uchylne wrota. Zauwa¿, ¿e bêdzie musia³ odci±æ dach... Oczywi¶cie mo¿na to wzmocniæ na wiele sposobów, ale ja bym przede wszystkim szuka³ czego¶ z mo¿liwie pe³nymi ¶cianami.
Ja wzmocni³em konstrukjê AT12 by zdo³a³ nosiæ rolowany dach. Tu na fotkach widaæ jak -
http://astro-forum.o...showtopic=21370Dodatkowe s³upki, wieniec itd.
Pozdrawiam.
Bojê siê trochê tej konstrukcji. Wygl±da na bardzo niestabiln±. Tak samo frontowa ¶ciana, której w zasadzie nie ma, bo s± wielkie uchylne wrota. Zauwa¿, ¿e bêdzie musia³ odci±æ dach... Oczywi¶cie mo¿na to wzmocniæ na wiele sposobów, ale ja bym przede wszystkim szuka³ czego¶ z mo¿liwie pe³nymi ¶cianami.
dok³adnie, a w tej instrukcji monta¿u, producent namalowa³ schemat tego domku, lecz wygl±da na to, ¿e elementy ¶cian nie maj± pe³nej konstrukcji ramowej
a zrobiæ z takiego domku obserwatorium z suwanym dachem, musisz do niego dorobiæ dwie niezale¿ne ramy, jedn± jako wieniec spinaj±cy ¶ciany domu, a drug± spinaj±c± dach
a najtrudniejsz± rzecz± bêdzie zapewnienie odpowiedniej sztywno¶ci w wêz³ach (naro¿ach) czyli zapobie¿enie ruchom po przek±tnych (¿eby z ram nie robi³y siê romby) a im solidniejsza bêdzie konstrukcja ¶cian, tym ³atwiej bêdzie to zrealizowaæ
Chyba jedyne rozwi±zanie, to zastosowanie porz±dnych kantówek (mo¿e 10x10cm.) we wszystkich naro¿ach budynku, zamiast fabrycznie dodawanych deseczek.
Trzeba by po prostu postawiæ w³asn± konstrukcjê z belek (6 filarów), a te elementy wykorzystaæ tylko do wype³niania ¶cian ;) To samo z dachem.
Wielkie dziêki.
Potwierdzacie moje obawy, ale problem z tym, ¿e producenci domków jako¶ siê do mnie drzwiami i oknami nie pchaj±, a ja nie mogê siê do nich dobiæ i w rezultacie ta oferta na ten termin to jedyne co znalaz³em...
Dlatego chcia³bym i¶æ w kierunku, który zaproponowa³ Adam:
Trzeba by po prostu postawiæ w³asn± konstrukcjê z belek (6 filarów), a te elementy wykorzystaæ tylko do wype³niania ¶cian To samo z dachem. W tym celu:
1) Zamierza³em oczywi¶cie wykonaæ wzmocnienie, które zaproponowa³ Sumas (kolor zielony i niebieski), to siê rozumie samo przez siê ;)
2) My¶la³em te¿ od pocz±tku i niezale¿nie od wariantu, o wykonaniu wzmocnieñ zaznaczonych na czerwono.
3) Pytanie, czy dodatkowe wzmocnienia zaznaczone kolorem ¿ó³tym maj± sens?
4) Jakie jeszcze wzmocnienia dodatkowe by³yby istotne?
s³upy na czerwono jak najbardziej, pisa³e¶ ju¿ o nich wy¿ej
podwalina ta na ¿ó³to te¿ ma jak najg³êbszy sens
lecz to co na ¿ó³to i to co na czerwono to s± elementy konstrukcyjne (no¶ne)
wzmocnienia to Ci bêd± potrzebne na si³y pod³u¿ne i to co najmniej w dwóch kierunkach, czyli to bêd± takie miecze (zastrza³y) którymi po³±czysz wszystkie s³upy z belkami poziomymi (t± ram± nad ¶cianami)
nie malowa³em wszystkich ¿eby nie zaciemniaæ malunku
dopiero wtedy bêdziesz mia³ pewno¶æ, ¿e zbudowany przez Ciebie szkielet bry³y nie z³o¿y siê, nie skosi, nie zwichruje itp ¿e bêdzie po prostu sztywny
I tak to sobie z grubsza wyobra¿a³em ;)
Dziêki.
Jeszcze tylko kilka w±tpliwo¶ci:
1) czy takie pomarañczowe daæ równie¿ na zielonej ramie? (tj.czy daæ zastrza³y na ramie dachu ;))
2) w których miejscach (opisowo) wzglêdem ramy daæ s³upy fundamentowe i ile. Planowa³em daæ tak jak na rysunku + dwa pod wysuniêtymi podporami szyny. Wystarczy?
Muszê to wszystko wrzuciæ w SketchUpa.
Za³±czone miniaturki
l
l
W za³±czniku ostatnia wersja modelu w SkechUpie.
Na zielono obrys gotowego domku, na pomarañczowo planowane wzmocnienia.
My¶lê, ¿e dodam jeszcze wzmocnienia poprzeczne.
Obserwatorium 2.zip (75.66K)Ilo¶æ pobrañ: 15
No... w koñcu uda³o mi siê znale¼æ 5 minut, ¿eby wrzuciæ ma³y update statusu.
W weekend (przed³u¿ony o poniedzia³ek) uda³o mi siê zrealizowaæ za³o¿ony plan, tj. przygotowaæ s³upy fundamentowe pod obserwatorium i postawiæ piera.
Na pocz±tku naiwnie zak³ada³em, ¿e kto¶ mi przywiezie beton w beczce z pomp± i wleje w starannie przygotowane otwory, a ca³a operacja potrwa 1h ;) No, ale mili panowie betoniarze szybko rozwiali moje marzenia i w rezultacie pod furtk± mojej dzia³ki wyl±dowa³ 1m3 pó³suchego (czy pó³mokrego?) betonu B20, który pracowicie taczka po taczce rozrabia³em i zalewa³em. Bardzo cenne do¶wiadczenie, które dobitnie przypomnia³o mi o wszystkich nieu¿ywanych od dawna miê¶niach. Na dodatek musia³em zarwaæ poniedzia³ek w pracy, bo opó¼nienie fundamentu spowodowa³oby, ¿e nie móg³bym rozpocz±æ budowy w najbli¿szy weekend. A tak wci±¿ mam szansê, pod warunkiem, ¿e uda mi siê dokoñczyæ i z³o¿yæ zamówienie ;-) W akcjê zamawiania wci±gn±³em ju¿ nawet ¿onê, która z³o¿ona chorob± siedzi w domu...
W dobrym stylu skoñczy³a mi siê w aparacie bateria, wiêc fotki z komórki.
Jakby kto¶ pyta³, to rura szalunkowa piera jest taka oblepiona, bo do transportu musia³em j± przer¿n±æ na pó³, a potem skleiæ :szczerbaty: Kotwy do top-piera prowizorycznie usztywnione p³yt± OSB, która zostanie zast±piona wykonanym na zamówienie prostym elementem, identycznym, tylko stalowym i wyposa¿onym dodatkowo na ¶rodku w otwór do zamocowania adaptera Losmandy.
Przy okazji, zmieni³em koncepcjê budowy. Po rozmowie z Tat±, a pó¼niej po skonsultowaniu szczegó³ów z przyjacielem architektem zdecydowa³em siê na budowê ca³kiem samodzieln±. Szkielet drewniany + p³yta OSB. Widoczne na zdjêciach s³upy fundamentowe s± w³a¶nie przygotowane pod t± konstrukcjê. Konstrukcjê drewnian± przykrêcê do nich lub przyklejê. Zatapianie na tym etapie elementów monta¿owych w s³upkach przekracza³o dalece moje zdolno¶ci do zachowania dok³adno¶ci. I tak wytyczenie gdzie te cholerne s³upki maj± staæ i jakie maj± byæ wysokie da³o mi w ko¶æ.
Co do wykoñczenia jeszcze siê waham, ale ju¿ nie przejmujê :)
Dzisiaj na budowê przyjecha³y wszystkie materia³y do konstrukcji obserwatorium, a przynajmniej te o wiêkszych gabarytach, których nie przewiozê sam.
Nadmuchiwane obserwatorium. Wystarczy pod³±czyæ pompkê.
Mia³y przyjechaæ równie¿ szyny i rzeczywsi¶ci przyjecha³y profile 80x80x5, tylko ¿e... zamkniête. Na szczê¶cie uda³o siê jeszcze tak zakrêciæ, ¿e w³a¶ciwe ceowniki przyjad± w sobotê, bo by³bym niepocieszony. Przez telefon wszystko by³o jasne, ale w zamówieniu mailem zginê³o s³ówko 'otwarty'. Prawie robi wielk± ró¿nicê ;)
Obejrza³em te¿ sobie fundamenty (po zastygniêciu betonu solidne a¿ mi³o) i piera. I tutaj ma³e rozczarowanie. Solidne kopniêcie (piêt±) powoduje, ¿e góra piera nieco dr¿y. Dr¿enie wygasza siê w 0,5 sek, ale spodziewa³em siê, ¿e ani drgnie, a tu proszê... dr¿y jednak. A u was jak to wygl±da?
Przyjecha³y te¿ kó³ka na których bêdzie je¼dzi³ dach i tutaj kolejne zdziwienie, wózek wydaje siê ogromny. Nie wiem czy dobre zamówi³em.
No i na deser. Dzisiaj w koñcu wydosta³em z c³a to oto cudo :) Przyjecha³o z dalekiej hameryki z astromartu i powêdruje od razu do nowego domku.
Tak czy siak w sobotê mogê przystêpowaæ do konstrukcji :szczerbaty:.
CDN
No, to widzê ¿e kroczysz drog± podobn± do mojej!
Na tej drodze czycha wiele zasadzek, uwa¿aj na takie jak:
- wychodzi na to ¿e co¶ z czym¶ siê chce siê po³±czyæ, a nie przewidziane to i zaskakuj±ce
- nagle okazuje siê ¿e powstaj± puste i nie planowane przestrzenie
- jak zrobiæ ¿eby do ¶rodka nie ciek³a woda???!!?? [woda jest wredna nies³ychanie i wykorzysta ka¿dy najmniejszy b³±d!]
- co bêdzie jak spadnie na to ¶nieg, gdzie siê podzieje i w czym przeszkodzi
- i miliony innych...
Jak maz ochotê, to mo¿e wyskok do mojej Odysei?
Piotr
No, to widzê ¿e kroczysz drog± podobn± do mojej!
Na tej drodze czycha wiele zasadzek, uwa¿aj na takie jak:
- wychodzi na to ¿e co¶ z czym¶ siê chce siê po³±czyæ, a nie przewidziane to i zaskakuj±ce
- nagle okazuje siê ¿e powstaj± puste i nie planowane przestrzenie
- jak zrobiæ ¿eby do ¶rodka nie ciek³a woda???!!?? [woda jest wredna nies³ychanie i wykorzysta ka¿dy najmniejszy b³±d!]
- co bêdzie jak spadnie na to ¶nieg, gdzie siê podzieje i w czym przeszkodzi
- i miliony innych...
Jak maz ochotê, to mo¿e wyskok do mojej Odysei?
Piotr
Dziêki Piotrek! Dosta³em mnóstwo wspania³ych zaproszeñ i za wszystkie serdecznie dziêkujê! Jak taki mizantrop jaki¶ nie odpowiadam, ale nie dlatego, ¿e nie chcê, tylko kurde, nie mam czasu... Spróbujê wiêc pouczyæ siê na w³asnych b³êdach, ale rezerwujê sobie prawo do wys³ania jednego czy dwóch zapytañ na priva ;)
Nasze drogi s± bardzo podobne, choæ na pocz±tku odrzuca³em takie rozwi±zanie ;) Ró¿nica jest taka, ¿e g³ówn± konstrukcjê chcê robiæ z OSB3, a dopiero na to (byæ mo¿e) dam deskê po³aciow±. My¶lê, ¿e tak jest pro¶ciej, szybciej (przynajmniej w stanie "surowym zamkniêtym") i nieco sztywniej. Ten ¶nieg i ta woda oczywi¶cie mnie trochê do³uj±, ale zobaczymy... Jestem takim typem, który woli pracê iteracyjn± od dok³adnego zaplanowania szczegó³ów.
A jak twój pier? Drga kopniêty? Jakiej wysoko¶ci s± wózki do dachu?
Pozdro i dziêki.
Nasze drogi s± bardzo podobne, choæ na pocz±tku odrzuca³em takie rozwi±zanie ;) Ró¿nica jest taka, ¿e g³ówn± konstrukcjê chcê robiæ z OSB3, a dopiero na to (byæ mo¿e) dam deskê po³aciow±. My¶lê, ¿e tak jest pro¶ciej, szybciej (przynajmniej w stanie "surowym zamkniêtym") i nieco sztywniej.
Tak g³ównie buduj± w USA. Popatrz na CN, tam jest sporo takich konstrukcji.
A jak twój pier? Drga kopniêty?
Nie robi³em takiego do¶wiadczenia tylko inne: w gotowym obserwatorium skaka³em po pod³odze, a druga osoba sprawdza³a czy pier drga - i nie drga³.
Jakiej wysoko¶ci s± wózki do dachu?
Moje wózki s± w wersji hiper-ekono. To po prostu kó³a meblowe, tyle ¿e takie nieco lepsze i jest ich 10. Jad± po szynie z k±townika, a dach siedzi ciê¿arem tylko. Na wiatr robi siê odporny jak jest zamkniêty, bo s± 4 skoble z k³ódkami.
Piotr
Ten post by³ edytowany przez
piotrs dnia: 29 April 2010 - 22:15
Gratulujê zakupu "cudeñka"!! Tak z ciekawo¶ci - jak wysz³y koszty transportu i jakie c³o naliczyli w %, bo ¿e do tego VAT22% to wiem? Tez planujê zakup monta¿u ale import z USA takiego ciê¿kiego sprzêtu trochê mnie zastanawia...
Oczywi¶cie pogody ¿yczê w ten krótki "d³ugi" weekend ¿eby mury sz³y do góryhttp://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/laugh.gif
Gratulujê zakupu "cudeñka"!! Tak z ciekawo¶ci - jak wysz³y koszty transportu i jakie c³o naliczyli w %, bo ¿e do tego VAT22% to wiem? Tez planujê zakup monta¿u ale import z USA takiego ciê¿kiego sprzêtu trochê mnie zastanawia...
W skrócie? Du¿o ;) Monta¿ doszed³ w trzech paczkach. Cena transportu i op³aty za pay pal osi±gnê³a 15% ceny monta¿u na astromarcie. Do tego 4,5% podatku + 22% c³a. Czyli pozwoli³em zarobiæ wszystkim dooko³a. Ale i tak wysz³o taniej ni¿ nowy gdziekolwiek w USA i w Europie i to siê na koñcu liczy :) No i mam nowego kumpla w Kaliforni ;)
Gratuluje zakupu, powinienie¶ byæ zadowolony. Ten monta¿ jest fajny bo wszedzie go dobrze opisano i nawet jak kupi³e¶ egzemplarz z wadami ukrytymi to da siê to naprawiæ i doprowadziæ do bardzo dobrego stanu. Teraz "¶limak, ¶limak poka¿ Ovision" ?
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 29 April 2010 - 23:46
Gratuluje zakupu, powinienie¶ byæ zadowolony. Ten monta¿ jest fajny bo wszedzie go dobrze opisano i nawet jak kupi³e¶ egzemplarz z wadami ukrytymi to da siê to naprawiæ i doprowadziæ do bardzo dobrego stanu. Teraz "¶limak, ¶limak poka¿ Ovision" ?
Dziêki! Mam dok³adanie takie same przemy¶lenia. Za jaki¶ czas Ovision na pewno, ale nie od razu. Zak³adam, ¿e na pocz±tek przy mojej ogniskowej 600mm dam radê i bez...
Mimo niesptzyjaj±cej aury, za to dziêki nieocenionej pomocy przyjació³, uda³o siê w ten weekend poci±gn±æ budowê.
Mój piêkny projekt, który chcia³em realizowaæ, do¶æ szybko poleg³ w zderzeniu z ich praktycznym podej¶ciem i mimo pocz±tkowych oporów jestem im niezmiernie wdziêczny, bo jest szansa, ¿e dziêki ich interwencji wszystko nie spadnie mi na g³owê. Z drugiej strony wprowadzone zmiany musia³y braæ pod uwagê po³o¿enie gotowych ju¿ s³upów fundamentowych. W efekcie obicie domku p³yt± OSB bêdzie du¿o bardziej pracoch³onne ni¿ zak³ada³em.
Mamy w 80% gotow± konstrukcjê obserwatorium, dojdzie jeszcze pare zastrza³ów. Nie uda³o siê niestety zamontowaæ szyn obiæ ¶cian p³yt± OSB i rozpocz±æ konstrukcji dachu. Kolejne weekendy czekaj± :)
W za³±czeniu kilka zdjêæ. Ostatnie, robione ju¿ w ulewie, pokazuje stan zaawansowania prac na dzi¶. Jak widaæ mam ju¿ drzwi do przestrzeni ;) Jedno z wcze¶niejszych za¶ pokazuje budowê w stadium nazwanym "wielka hu¶tawka".
Przy okazji - jakich ¶rub u¿ywali¶cie do zamocowania szyn do belek konstrukcyjnych?
ups wygl±da na to, ¿e przegapi³em parê Twoich ostatnich postów, rama wygl±da ¶wietnie, ale obawiam siê o te fundamenty, tak na oko wystaj± one z pól metra ponad poziom terenu, a tak ju¿ zupe³nie intuicyjnie, fundamenty powinny mieæ tak± budowê, ¿eby postawione na powierzchni gruntu by³y stabilne i nie przewróci³y siê, te Twoje niestety na takie nie wygl±daj±, obetonuj je bardziej, albo powi±¿ ram± na wysoko¶ci mocowania s³upów, bo mo¿esz mieæ k³opoty z ich stabilno¶ci±
a do mocowania u¿y³em ¶rub do drewna:
http://pl.farnell.com/productimages/farnell/standard/FN0171005-40.jpg
8x50, albo 8x40mm
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 03 May 2010 - 20:13
Hej, a co z kablami, tzn. 230V (zasilanie sprzêtu, o¶wietlenie) albo i jeszcze internet???!!! Nie prowadzisz tego do obserwatorium? Na pewno? Zaraz bêdzie za pó¼no na kopanie rowu pod domkiem.
Ale tempo to ¿e¶cie niez³e rozwinêli ...
Moja szyna to k±townik. Po p³askiej powierzchni je¿dz± kó³ka. W efekcie ¶ruby chcia³em schowaæ w powierzchni szyny, wiêc otwory s± z fazami a ¶ruby to zwyk³e drwenowkrêty ze sto¿kowymi ³bami. S± przykrêcone co pó³ metra i ³by ¶rub tworz± z metalem szyny jedn± powierzchniê.
Jeszcze jedno: nie ¿a³uj chemii na zabezpieczenia drewna. Trzeba malowaæ zw³aszcza elementy konstrukcyjne póki jest do nich dostêp.
Ten post by³ edytowany przez
piotrs dnia: 04 May 2010 - 07:38
obawiam siê o te fundamenty, tak na oko wystaj± one z pól metra ponad poziom terenu, a tak ju¿ zupe³nie intuicyjnie, fundamenty powinny mieæ tak± budowê, ¿eby postawione na powierzchni gruntu by³y stabilne i nie przewróci³y siê, te Twoje niestety na takie nie wygl±daj±, obetonuj je bardziej, albo powi±¿ ram± na wysoko¶ci mocowania s³upów, bo mo¿esz mieæ k³opoty z ich stabilno¶ci±
a do mocowania u¿y³em ¶rub do drewna:
8x50, albo 8x40mm
Hej, nie bojê siê specjalnie o fundamenty, wchodz± na 110 cm w ziemiê. Otwory wiercone ¶widrem fi 23 cm, w ¶rodku rura kanalizacyjna fi 16cm o d³ugo¶ci 105 cm. Beton w rurach i dooko³a, konstrukcja solidnie zakotwiona do wszystkich s³upów. Jest to na prawdê stabilne
Co do do ¶rub to te¿ o takich my¶la³em. Dziêki.
Hej, a co z kablami, tzn. 230V (zasilanie sprzêtu, o¶wietlenie) albo i jeszcze internet???!!! Nie prowadzisz tego do obserwatorium? Na pewno? Zaraz bêdzie za pó¼no na kopanie rowu pod domkiem.
W zasadzie to ju¿ jest za pó¼no ;), ale nie ³amiê siê specjalnie... Kable oczywi¶cie bêd±, ale przecierz wystarczy je doprowadziæ do najbli¿szego skrajnego s³upa fundamentowego i wpu¶ciæ do domku w peszlu...
Z kablami to jest ¶rednio fajnie ale ujdzie.
Popatrz tu:
W tym miejscu uwa¿nie przemy¶l co i jak podcinasz (sciany z p³yt) maj±c na wzglêdzie odporno¶æ na wodê lej±c± siê od góry, np. woda mo¿e p³yn±æ po belce z szyn± z fragmentu nie bed±cego pod dachem. To mo¿e byæ ³amig³ówka do rozwi±zania.
Silikon mo¿e byæ pomocny (nawet bardzo, polecam jego u¿ycie póki jest dostêp do wszystkiego).
Teraz druga kwestia: przybijesz do szkieletu p³yty OSB. Co zrobisz ¿eby woda nie la³a siê na nie z góry akurta na ich krawêdzie, czyli tam gdzie jest ich najs³abszy punkt?
Albo ¿eby wykorzystuj±c milimetrow± szczelinê nie ciek³a po wewnêtrznej ¶cianie?
Propozycja: pod szyn± daæ blachê ocynkowan± wystaj±c± na zewn±trz i tworz±c± okap. Co¶ podobnego na ¶ciany szczytowe.
Mo¿esz liczyæ na swój dach, ¿e to za³atwi, ale nie dla deszczu zacinaj±cego (chyba ¿e dach bedzie "zachodzi³" poni¿ej szyny).
Nad drzwiami te¿ trzeba zrobniæ okap zeby woda nie ciek³a na nie z góry i ew. wpada³a do wnêtrza domku.
Pamiêtaj te¿ ¿e najlepiej jest ¿eby dostêp do wózków by³ swobodny od wewn±trz domku.
Zno¶na pogoda w weekend pozwoli³a posun±æ prace. Ju¿ ze zdecydowanie mniejszym wsparciem ni¿ tydzieñ temu mimo wszystko uda³o siê:
- dokoñczyæ wszystkie wzmocnienia konstrukcji (zastrza³y)
- pomalowaæ szkielet i drzwi ¶rodkiem przeciwgrzybiczno-przeciwowadzim (piotrs, dziêki za dobitne zwrócenie uwagi :))
- pomalowaæ drzwi lakierobejc± ochronn± - teraz to ju¿ nie zwyk³a sosna, ale sosna oregoñska ;)
- pomalowaæ szyny Hammerite'm (akurat mia³em na strychu puszkê) - teraz to nie stal, ale m³otkowana mied¼ ;)
- zamontowaæ 4 z 9 p³yt OSB i tym samym zamkn±æ 2 krótsze ¶ciany - powoli zaczyna to wygl±daæ jak co¶ dok±d mo¿na wej¶æ, a nie jak co¶ przez co mo¿na przej¶æ ;)
Mi³o mi donie¶æ, ¿e konstrukcja jest bardzo stabilna i sztywna. My¶lê, ¿e po dodaniu OSB na d³u¿szych ¶cianach bêdzie jeszcze lepiej. W ten weekend dowiod³em sobie, ¿e ¶ciany mogê jakby co postawiæ sam, a wiêc plan na kolejny weekend to przede wszystkim dach, gdzie znów liczê na pomoc przyjació³.
Czas te¿ powoli przymierzyæ siê do elewacji. Dam chyba deskowanie, ale to dopiero za 2-3 tygodnie.
Niestety co¶ chyba nie funguje na forum, bo nijak nie mogê wrzuciæ fotek. Wrzucê, jak tylko siê da.
Niestety co¶ chyba nie funguje na forum, bo nijak nie mogê wrzuciæ fotek. Wrzucê, jak tylko siê da.
Daje siê przy wykorzystaniu 'flash uploadera' (i nawet jest wygodniej :-)
Tym bardziej, ¿e mo¿esz zaznaczyæ np. 5 plików i jednym klikiem je uploadowaæ.
Obserwatorium ro¶nie jak na dro¿d¿ach ;)
Tradycyjnie ju¿, jak w ka¿dy weekend ostatnio, wybra³em siê na wie¶, ¿eby poci±gn±æ trochê robotê. New.meteo.pl rozwia³o wszelkie z³udzenia - w tym tygodniu pracuj±ca tylko sobota. Postanowi³em wiêc wykorzystaæ j± jak najlepiej i korzystaj±c z przerwy w deszczu zrobi³em co siê da³o. Tym razem ¿aden z przyjació³ nie móg³ pomóc, wiêc zabra³em siê za to, co mog³em zrobiæ sam.
W efekcie stanê³y 4 ¶ciany i 'obserwatorium kontenerowe na palach' wreszcie nabra³o stosownych kszta³tów. Dodatkowo, po tym jak w zesz³ym tygodniu zabezpieczy³em drewnian± konstrukcjê przed grzybami i owadami, w tym pomalowa³em j± 'lazur± ochronn± - 8 lat ;-)'. Zabezpieczy³em te¿ wiêkszo¶æ krawêdzi p³yt OSB, które s± najbardziej nara¿one na wilgoæ.
Docelowo wszystko i tak bêdzie odeskowane, ale pomny na ostrze¿enia wolê dmuchaæ na zimne.
Jak zwykle parê fotek. Sorry za jako¶æ - pstrykane komórk±.
Je¶li w przysz³y weekend pogoda i przyjaciele dopisz±, to chcia³bym przykryæ wszystko dachem. Wszystkie materia³y i narzêdzie czekaj±. Nic tylko w koñcu go zbudowaæ. Widaæ koniec :-)
a i wygl±da ju¿ ¶wietnie :)
szkoda tylko ta paskudna pogoda nie pozwala dzia³aæ
ale pozwolisz, ¿e jeszcze siê trochê przyczepiê, tak mo¿e na przysz³o¶æ,
chodzi o taki efekt:
oczywi¶cie mocno przerysowane, ale chodzi o ogóln± zasadê
te ugiêcia bêd± rzêdu mo¿e 1-2 cm, wiêc by³yby bez znaczenia, gdyby nie woda opadowa,nie bêdzie mia³a gdzie sp³yn±æ
mam jeszcze nadziejê, ¿e to nie musztarda po obiedzie, wiêc gdy jeszcze nie kupi³e¶ tych szyn, to kup je kawa³ek d³u¿sze
i wystaw je poza skrajne s³upy, bêdziesz mia³ 2x mniejsze ugiêcia w ¶rodku rozpiêto¶ci tych zewnêtrznych belek
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 16 May 2010 - 12:03
ale pozwolisz, ¿e jeszcze siê trochê przyczepiê, tak mo¿e na przysz³o¶æ,
chodzi o taki efekt: [...]
Dziêki za poradê. Je¶li dobrze zrozumia³em zasadê, to lepiej nie podpieraæ na koñcach, bo rozstaw jest wiêkszy ergo ugiêcie w ¶rodku wiêksze.
W zasadzie powinienem by³ o tym pomy¶leæ a nie ¶lepo gapiæ siê na zdjêcia licznych obserwatoriów. Jako, ¿e szynê ju¿ mam i konstrukcjê ju¿ mam, to zobaczê jak to bêdzie u mnie i w razie czego dorobiê drug± parê s³upów bardziej w ¶rodku (w maksimum ugiêcia).
Ja w zasadzie mam inny problem, bo:
- D³ugo¶æ samego domku obserwatorium to 4m.
- Równie¿ d³ugo¶æ belek wystaj±cych poza domek, na które ma odje¿d¿aæ dach do 4m.
So far so good...
- Chcia³bym ¿eby dach tworzy³ okapy oko³o 30 cm z ka¿dej strony domku, wiêc d³ugo¶æ dachu to 4,6m.
- Szyny maj± tylko 6m, a wiêc, ¿eby dach móg³ odjechaæ i ca³kowicie ods³oniæ niebo, to szyna musi zaczynaæ siê 1m od krawêdzi domku (i koñczyæ 1m od koñca belek wystaj±cych), a wózki na których je¼dzi dach musz± byæ w odleg³o¶ci 1,3 m od jego krawêdzi.
Ju¿ po tym jak wytyczy³em fundamenty okaza³o siê, ¿e nie mogê dostaæ d³u¿szej szyny, wiêc takie rozwi±zanie jest prób± improwizacji i poradzenia sobie z tym problemem, bior±cym siê z po¶piechu i niedostosowania projektu do realiów. Z ró¿nych powodów nie chcia³em sztukowaæ 8m szyny z krótszych kawa³ków.
Tak wiêc mniej bojê siê o ugiêcia szyny (która de facto bêdzie podparta w samym ¶rodku), a bardziej o ugiêcia dachu na zewn±trz wózków.
Nied³ugo jadê na wie¶ i mam nadziejê, ¿e ta konstrukcja przy pomocy przyjaciela w ten weekend powstanie. Zobaczê jak siê to sprawuje w praktyce. Bêdê na nas³uchu internetowym je¶li kto¶ chcia³by mnie przestrzec przed takim rozwi±zaniem. Trzymajcie kciuki. :szczerbaty:.
Kolejny weekend i kolejny kawa³ek roboty. Obserwatorium nabiera kszta³tu. Dziêki pomocy przyjaciela (który nie tylko spontanicznie przejawia talenty ciesielskie, ale równie¿ skutecznie zamówi³ pogodê :szczerbaty: , w zwi±zku z czym ca³± niedzielê mieli¶my bez opadów) uda³o siê zamontowaæ szynê do odsuwania dachu, zbudowaæ konstrukcjê dachu na wózkach i po³o¿yæ wiêkszo¶æ poszycia. W³a¶ciwie gdyby¶my 5 minut d³u¿ej pomy¶leli, to by³aby nawet szansa, ¿eby dach skoñczyæ. Niestety ondulina le¿a³a zbyt daleko od miejsca budowy i nie skojarzyli¶my rozmiaru jej arkusza z d³ugo¶ci± krokwi. A wystarczy³o zrobiæ nieco krótsze okapy. No nic. Trzeba bêdzie po³o¿yæ drug± liniê od szczytu dachu i g±siory. Dach ³adnie siê przesuwa, nawet pod naporem niezbyt silnego wiatru. Plan na kolejny weekend to dokoñczyæ dach i popracowaæ nad wszelkimi uszczelnieniami i wykoñczeniami, ¿eby zamkn±æ konstrukcjê przed deskowaniem. Trochê g³ówkowania bêdzie.
W czerwcu w koñcu mo¿e uda siê zamontowaæ teleskop (choæ dopóki nie zamontujê bardzo po¿±dnych zabezpieczeñ, to na pewno nie na sta³e).
ups, trochê za du¿o mi siê zdjêæ doda³o, i nie mogê ich usun±æ, bo jest jaki¶ ma³y zonk z edycj± postu. sorry.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
gratulacje postêpu prac! :)
ale niema to jak po swojemu :rolleyes:
ta sama zasada po³o¿enia podpór ramy:
http://forum.astropo...attach_id=53238 dotyczy równie¿ ramy dachu, tu podporami s± wózki jezdne
je¿eli da³e¶ je w 1/3 rozpiêto¶ci zamiast 1/4, to bêd± Ci siê zwieszaæ szczyty dachu, pod wp³ywem obci±¿enia w³asnego oraz np. ¶niegu,
tak kombinuje teraz jak temu zaradziæ, i tak na szybko co mi przychodzi do g³owy, to po prostu jakie¶ sta³e podpory (¶lizgowe) na koñcach tego dachu, z jednej strony nie problem, ale od strony s³upów, to chyba bêdziesz musia³ wywin±æ jakie¶ "baypasy" - obej¶cia wspornikowe
albo po prostu podk³adaæ jakie¶ klocki pod koñcówki dachu
pozdrowienia
Ja te¿ jak patrzê na szkielet dachu mam wra¿enie ¿e jest ¼dziebko letki jaki¶... (g³ówne zago¿enie to ¶nieg i uderzenia wiatru)
Mo¿e pomy¶l o takich usztywnieniach jak w szkielecie domku. Oczywi¶cie teraz poszycie to znakomicie usztywni, ale potem konstrukcja siê zestarzeje i mo¿e zacz±æ siê uginaæ. Mam tu na my¶li sztywno¶æ szczytu naciskanego wzd³u¿ szyn i to na co zwróci³ uwagê Sumas.
Tempo rzeczywi¶cie wspania³e.
Hej ! No có¿, przyznajê, ¿e konstrukcja zawiera spory pierwiastek improwizacji i wynikaj±cych st±d rozwi±zañ suboptymalnych :szczerbaty:
Zdajê sobie sprawê, ¿e dach powinien byæ podparty bli¿ej krawêdzi, ale tutaj problemem by³a d³ugo¶æ szyny, która ma tylko 6m... ¯eby ograniczyæ ewentualny problem ze zwieszaniem siê krawêdzi dachu my¶la³em, ¿eby od ¶rodka daæ stalow± linkê naci±gan± ¶rub± rzymsk± jak na za³±czonym schemacie. Nie wiem co my¶licie?
Co do usztywnienia konstrukcji dachu, to na szczê¶cie od ¶rodka jest ona ci±gle w pe³ni dostêpna, wiêc mo¿na j± wzmocniæ. Nie jestem przekonany, czy musi byæ a¿ taka wytrzyma³a, bo w koñcu to lekki dach, ale problem ¶niegu faktycznie istnieje...
W weekend siê temu przyjrzê. Serdeczne dziêki za cenne rady.
Mam jeszcze jedn± zagwozdkê - jak uszczelniæ przestrzeñ pomiêdzy ondulin± a trójk±tnymi p³ytami OSB stanowi±cymi szczyty dachu?
Za³±czone miniaturki
l
l
Uszczelnienie propozycja #1: od wewn±trz na szczytach "trójk±tów" przybiæ deseczki uszczelniaj±ce. Wtedy poszycie dachu siê na tym oprze i ma to szane byæ w miarê szczelne. Mo¿na tam dodatkowo zapodaæ piankê w sprayu, ale ona musi byæ os³oniêta przed ¶wiat³em s³onecznym.
Ale - dach powinien nieco wystawaæ poza "trójk±ty". Potrzeba tego bêdzie to szczególnie widoczna kiedy to odeskujesz i nagle siê oka¿e ¿e domek jest szerszy od dachu.
Nie podoba mi siê ¿e górne krañce onduliny nie maj± podparcie i zwisaj±. £±czenie powinno byæ na belce wzd³u¿ dachu.
Uwaga: pilna potrzeba przemy¶lenia jak poszycie dachu uszczelnisz na szczycie!!! (np. czy teraz falki po obu stronach dachu s± w tej samej fazie i siê pokryj± jak siê spotkaj± na szczycie?)
- jak zobaczy³em co to "g±sior" to siê wycofa³em z tego pytania.
Uszczelnienie propozycja #2: Ten link mo¿e pomóc:
http://www.onduline.com.pl/?id=8000 Jest tu kilka fajnych akcesoriów do onduliny. Zdaje siê ¿e "opierzenie muru" jest tym czego szukasz:
http://www.onduline....108#wiatrownicaKilka praktycznych wskazówek te¿ tu:
http://www.google.pl...8mNGtCYOMTV_ZMO i tu:
http://www.e-dach.pl...te_onduline.pdf (<= patrz rys 15, niez³y patent na Twój problem)
Ten post by³ edytowany przez
piotrs dnia: 28 May 2010 - 16:17
[...]
Uszczelnienie propozycja #2: Ten link mo¿e pomóc: http://www.onduline.com.pl/?id=8000 Jest tu kilka fajnych akcesoriów do onduliny. Zdaje siê ¿e "opierzenie muru" jest tym czego szukasz: http://www.onduline....108#wiatrownica
Kilka praktycznych wskazówek te¿ tu: http://www.google.pl...8mNGtCYOMTV_ZMO i tu: http://www.e-dach.pl...te_onduline.pdf (<= patrz rys 15, niez³y patent na Twój problem)
Piotrek, dziêki za bardzo przydatne linki. Dlaczego ja nigdy nie przeczytam instrukcji zanim zabiorê siê do roboty :Boink: ?
Mam nadziejê, ¿e jeszcze uda mi siê wybrn±æ z kilku zonków.
Tymczasem dokoñczy³em poszycie, co nie by³o specjalnie ³atwe, bo to ju¿ jest wysoko¶æ ponaddrabinowa. Konieczno¶æ przybicia g±siorów wymusi³a na mnie pe³zanie okrakiem po szczycie dachu, przez co udowodni³em eksperymentalnie, ¿e wytrzyma³o¶æ na obci±¿enie statyczne dachu to conajmniej jeden Astromisu [Am]. Nawet nic siê specjalnie nie zachwia³o, nie ugiê³o, ani nie zatrzeszcza³o, co raczej wprawi³o mnie w dobry humor. Oprócz tego domalowa³em brakuj±ce zabezpieczenia, dorobi³em brakuj±ce elementy pokrycia szczytów dachu, dorobi³em kilka listew wzmacniaj±cych i do³o¿y³em kilkadziesi±t wkrêtów, które dot±d odk³ada³em 'na pó¼niej'.
No i zamontowa³em klamkê :szczerbaty: , przez co wspó³czynnik poczucia prowizorki zmala³ o 80%.
No i najwa¿niejsze. Korzystaj±c z chwilowego przeja¶nienia wczorajszej nocy, po raz pierwszy posadzi³em na pierze i uruchomi³em mojego G-11, który do tej pory po przylocie z Florydy od poprzedniego w³a¶ciciela, niecierpliwie czeka³ w pudle. Mimo, ¿e by³ to pierwszy rozruch, a nigdy wcze¶niej nie bawi³em siê tym monta¿em, uda³o siê wszystko bez ¿adnych problemów. Zamontowa³em silniczki, podpi±³em kabelki i odpali³em guiding przez PHD i sterowanie z CdC. Siedz±c w czterech ¶cianach pod gwia¼dzistym niebem i ws³uchuj±c siê w delikatne bzyczenie monta¿u poczu³em, ¿e wkraczam na kolejny poziom i utwierdzi³em siê w przekonaniu dlaczego to robiê. :yahoo:
Pasma cirrusów szybko przebiega³y niebosk³on, wiêc nie mêczy³em tej sesji d³ugo, ale z kronikarskiego obowi±zku i z rado¶ci wrzucam 'pierwsze ¶wiat³o' - jedn± 5-cio minutow± klatkê M13. Zero obróbki z wyj±tkiem kosmetycznych krzywych. Crop 100% z okolic centrum kadru. Polarna ustawiona w przybli¿eniu. Efekt napawa optymizmem.
No i przy okazji do¶wiadczalnie sprawdzi³em jak pasuj± do siebie G-11 i mój pier i stwierdzi³em, ¿e pier jest trochê za szeroki. Na szczycie piera muszê dodaæ stalow± kolumnê o ¶rednicy spodu monta¿u. Wszystko gra, bo wiedzia³em, ¿e muszê podnie¶æ pier, teraz na dodatek wiem jak.
Ogl±da³em sobie te¿ w weekend deskowania u dystrybutora i jestem bliski decyzji. Kolejne kroki to w³a¶nie deskowanie, wzmocnienie drzwi i wstawienie zamków, zamówienie przed³u¿ki piera, pod³±czenie alarmu, doci±gniêcie pr±du. Szkoda, ¿e dopiero za 3 tygodnie. Kolejne dwa weekendy mam ju¿ zajête. Mo¿e to i dobrze, bo czujê zmêczenie.
Niesamowicie Ci to szybko idzie! Super! Gratulacje! i w ogóle ...!
Nie do¶æ, ¿e idzie szybko, to jeszcze wygl±da ¶wietnie! Pierwsze ¶wiat³o idealne. Co to za optyka? £adne gwiazdy Ci wysz³y.
Niesamowicie Ci to szybko idzie! Super! Gratulacje! i w ogóle ...!
Dziêki, ale to równie¿ Twoja zas³uga - tak jak wszystkich, którzy zbudowali swoje obserwatoria przede mn± i pokazali, ¿e jest to mo¿liwe i fajne... Ja te¿ piszê te swoje wypociny po to, ¿eby pokazaæ, ¿e skoro nawet taki dwuleworêczny jak ja mo¿e, to ka¿dy mo¿e :szczerbaty:
Nie do¶æ, ¿e idzie szybko, to jeszcze wygl±da ¶wietnie! Pierwsze ¶wiat³o idealne. Co to za optyka? £adne gwiazdy Ci wysz³y.
Hej, dziêki, to Celestron ED80 (upgradeowa³em tylko focuser do Moonlite'a) z 2" Flattenerem Teleskop Service. Mogê go z czystym sumieniem poleciæ. Gwiazdki okr±g³e a¿ do samego brzegu, a przy tej ogniskowej, to dla G11 ¿adne wyzwanie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl