Obserwatorium Modernizacje i stan obecny 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Obserwatorium pocz±tkowo by³o zaprojektowane pod teleskop LX20010’’ i jak to zwykle bywa apetyt ro¶nie w miarê jedzenia, a na dodatek z czasem przychodz± do g³owy ró¿ne nowe pomys³y. Niektóre z nich udaje siê zrealizowaæ.

Najwa¿niejszy jest monta¿
Na pierwszy ogieñ posz³a wymiana monta¿u. Monta¿ wid³owy od Meade LX200 nie jest stworzony do astrofotografii. Poniewa¿ lubiê du¿e teleskopy zdecydowa³em siê na zakup ParamountMe z no¶no¶ci± 70 kg i PE na poziomie 5.’ Po tej inwestycji mam nadziejê, ¿e ju¿ nigdy nie bêdê zmienia³ monta¿u. Sprawuje siê znakomicie i obecnie bez problemów prowadzi dwa teleskopy z dwiema ciêzkimi kamerami CCD. Docelowo mam zamiar pod³±czyæ do niego jeszcze Borg’a 75ED do obserwacji S³oñca w pa¶mie HaAlfa i byæ mo¿e fotografii z szerokim polem. Ca³e okablowanie jest przepuszczone przez dukty w monta¿u, wiêc z teleskopów nie ci±gn± siê ¿adne lu¼ne kable. Ostatnio pojawi³y siê jednak dwie rurki od ch³odzenia kamer. Najwyra¼niej producent ParamoutMe nie wie, ¿e kamery CCD wymagaj± ch³odzenia i nie wbudowa³ niezbêdnych po³±czeñ w monta¿ – a szkoda.

Guider
Moim kolejnym po LX200 zakupem by³ ma³y refraktor Orion 80ED. Z jednej strony kupi³em go z my¶l± o astrofotografii – z drugiej, jest to ca³kiem niez³y sprzêt na guider, choæ mo¿e ma nieco za krótk± do tego celu ogniskow±. Co ciekawe ostatnie testy wykaza³y, ¿e nie ma to wcale tak du¿ego znaczenia. Orion 80ED mia³ wyj±tkowo kiepski wyci±g, wymieni³em go wiêc na wyci±g z motofocusem MoonLite, który sprawuje siê bardzo dobrze. Dzi¶ do Oriona mam od³±czon± kamerê SBIG ST2000M i nareszcie jestem zadowolony z guidera. Nie mam problemów ze znalezieniem dobrej gwiazdy w pobli¿u fotografowanego obiektu, a na dodatek podczas fotografowania w HaAlfa nie muszê siê martwiæ wyd³u¿aj±cymi siê czasami ekspozycji przez w±skopasmowy filtr. Jest to chyba najwa¿niejsza zaleta zewnêtrznego guidera. No i oczywi¶cie u³atwia ¿ycie ogromne pole widzenia du¿ego przetwornika kamery CCD (1600x1200px), a nie jakiego¶ doklejonego na si³ê ma³ego przetwornika CCD, zwykle dok³adanego do SBIG’a jako guider. Jedynym k³opotem takiego rozwi±zania jest odpowiednie skonfigurowanie MaximaDL, który jest raczej stworzony do obs³ugi prostszej konfiguracji sprzêtowej – czytaj z jedn± kamer± z wbudowanym guiderem.

Teleskop
LX200 z jego 2500mm ogniskowej (nawet z reduktorem ogniskowej) w polskich warunkach nie bardzo nadaje siê do astrofotografii. Przy tak d³ugiej ogniskowej obrazy prawie zawsze s± mocno rozmywane przez seeng. Postanowi³em wiêc zmieniæ g³ówny teleskop na co¶ z du¿± ¶wiat³osi³±, przyzwoit± apertur± i ogniskowej do 1500mm. Mój wybór pad³ na astrograf w uk³adzie newtona firmy Astro System Austria, czyli ASA 12’’F3.8 z lustrem Lomo, ogniskowa 1093 mm. O tym teleskopie trudno powiedzieæ co¶ z³ego-doskona³a optyka, bardzo dobra karbonowa tuba, trzycalowy wyci±g JMI, a w nim doskonale dzia³aj±cy korektor komy o tej samej ¶rednicy. Jedyny mankament to nieco za ma³y back focus, który nie pozwala na zamontowanie np. rotatora pola.

CCD
Przygodê z fotografi± rozpocz±³em jak wszyscy od Canona300D. W miejskich warunkach ten aparat ma za ma³± czu³o¶æ. Na dodatek jest bardzo wra¿liwy na LP miasta. Mo¿na nim w moich warunkach sfotografowaæ tylko najja¶niejsze obiekty. Tak wiêc zmiana kamery. Najpierw na SBIG ST2000XM, a ostatnio naby³em jeszcze kamerê STL11000M, z oko³o trzykrotnie wiêkszym polem widzenia ni¿ ST2000XM. W kamerze mam zamontowane 2’’ filtry LRGB i HaAlfa firmy Astrodon. Obecnie STL11K pracuje jako g³ówna kamera CCD i jest pod³±czony do astrografu ASA, a ST2000XM wykorzystuje jako guider w po³±czeniu z Orionem80ED. Obie kamery maj± pod³±czone motofocusery. W Orionie80ED jak wspomina³em jest to MoonLite, w astrografie mam rozwi±zanie typu ATM – czyli po prostu silnik z przek³adni± pod³±czony bezpo¶rednio do osi wyci±gu, sterowany przez wbudowany w monta¿ ParamountMe port focusera.

Sterowanie
Pocz±tkowo obserwatorium by³o sterowane przez nieco leciwego ju¿ laptopa z systemem operacyjnym Windows XP Home Edition. W miarê jak przybywa³o sprzêtu w obserwatorium laptop by³ coraz mniej stabilny. Wymieni³em go ostatnio na szybszy komputer stacjonarny Fujitsu Simens z systemem Windows XP Pro. Do³o¿y³em do niego tylko dodatkow± kartê z portami COM. Bez wiêkszych k³opotów obs³uguje on: dwie kamery CCD, dwa motofocusery, monta¿, trzy termometry do pomiaru temperatury w obserwatorium, zewnêtrznej i p³ynu ch³odz±cego kamery oraz web kamerê w obserwatorium. Ponadto w czasie obserwacji dzia³a na nim mój program nadzoruj±cy stan obserwatorium ObserwatoryMonitor, MaximDL do sterowania kamer CCD i TheSky6 do sterowania monta¿em. Do niedawna do komputera pod³±czony by³ przez port USB jeszcze sterownik zasilania obserwatorium. Nie by³o to zbyt stabilne rozwi±zanie i wymieni³em prze³±cznik USB na p³ytkê z przeka¼nikami sterowanymi wprost przez IP. Mam nadziejê, ¿e to rozwi±zanie bêdzie dzia³aæ lepiej. P³ytka ma cztery przeka¼niki. Pierwszy z nich steruje monta¿em, drugi w³±cza kamery CCD, trzeci ch³odzenie wodne kamer, a czwarty steruje otwieraniem ¿aluzji w obserwatorium. By w pe³ni zautomatyzowaæ obserwatorium brakuje mi jeszcze silnika do otwierania dachu, mam jednak ogromne trudno¶ci ze znalezieniem wykonawcy takiego mechanizmu. Mi³ym dodatkiem by³a by te¿ AllSkay Camera – mam nadziejê, ¿e wkrótce uda mi siê zrealizowaæ i te dwa ostatnie pomys³y.

Schemat obserwatorium:
[attachment=22029:attachment]

Sterownik IP (normalnie oczywi¶cie obudowa jest zamknieta, a wszystkie kable wepchniete do ¶rodka):
[attachment=22030:attachment]



powiniene¶ Jacku ksi±¿kê wydaæ,
takie kompendium wiedzy na docelowe obserwatorium
¶wietne rozwi±zania, zero kompromisów, fantastyczne!

bo Ty, chyba jeszcze mo¿esz zrobiæ tylko jeden upgrade - jakie¶ silniczki turboodrzutowe,
¿eby mo¿na by³o wyskoczyæ na weekend, powiedzmy pod ciemne niebo na Teneryfie z ca³ym obserwatorium :)

Powoli zaczynam sobie zdawaæ sprawê co mnie czeka w najbli¿szej przysz³o¶ci... :unsure:

No lepiej tego chyba nie mozna by³o zrobic:):):)
gratulacje!!! :Beer:



Jacek, nie wiem czy ten temat powinien siê znale¼æ w ATMie :D
Tak w ogóle to gratulujê Ci wspania³ego sprzêtu ! Teraz tylko korzystaæ !!!

Pozdr
Pawe³
Ten post by³ edytowany przez TUR dnia: 08 July 2007 - 18:31
Szczere gratulacje Jacku,
za pomys³y, za upór i za sprzêcior.
Zapodaj jakie¶ zdjêcia jak ten ca³y zestaw siê prezentuje

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl