Obserwacje - 31 X 2008 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

W nocy z 30/31 pa¼dziernika po powrocie do Krosna oko³o godziny 1:00 zauwa¿y³em, ¿e niebo w zachodniej i po³udniowo-zachodniej czê¶ci przeciera siê, a w dziurach miêdzy chmurami jest krystalicznie czyste... Postanowi³em skorzystaæ z okazji i wyci±gn±æ swój 20cm teleskop. Wcze¶niej jednak uda³em siê do domu przygotowaæ mapki do obserwacji komet. Kiedy skoñczy³em i wynios³em teleskop na zewn±trz okaza³o siê, ¿e chmur nie ma ju¿ wcale, a niebo by³o tak przejrzyste, ¿e chyba w tym roku u siebie na obrze¿ach Krosna jeszcze takiego nie widzia³em. Go³ym okiem widzia³em gwiazdy do 7.2 mag, M33 by³a wyra¼nie widoczna go³ym okiem, s³abo dostrzegalna nawet "na wprost".

Obserwacje komet zacz±³em od próby odnalezienia okresowej komety P/2008 Q2 (Ory). Kometa ta kilkana¶cie dni wcze¶niej przesz³a przez peryhelium a w momencie obserwacji znajdowa³a siê niemal¿e w opozycji w gwiazdozbiorze Wieloryba, znajduj±c siê jednocze¶nie nieca³e 0.4 AU od Ziemi. Maj±c na wzglêdzie, ¿e jasno¶æ komety jest oceniana na oko³o 14.0 mag nie dawa³em sobie wielkich szans na jej dostrze¿enie. Po wycelowaniu teleskopu w miejsce, gdzie powinna znajdowaæ siê kometa, okaza³o siê, ¿e rzeczywi¶cie jest tam s³aby ¶rednioskondesowany obiekt o ¶rednicy oko³o 40", którego ruch uda³o mi siê potwierdziæ podczas obserwacji. Na pierwszy rzut oka wydawa³o mi siê, ¿e kometa ma jasno¶æ rzêdu 13 mag, jednak po pó¼niejszym przeanalizowaniu moich obserwacji (obliczeniu jasno¶ci komety na podstawie porównania z kilkoma gwiazdami),
okaza³o siê, ¿e jej jasno¶æ wynosi³a zaledwie 13.7 mag. Najs³absze gwiazdki, które by³y widoczne w okolicy komety mia³y jasno¶æ 14.8 mag...

Kolejnym celem by³a kometa C/2006 W3 (Christensen). Z t± komet± nie by³o najmniejszych problemów. Dla "treningu" wycelowa³em teleskop na oko w okolicê, gdzie kometa mia³a siê znajdowaæ i rozpocz±³em przeszukiwanie nieba w celu jej odnalezienia. Uda³o siê to po nieca³ych 10 minutach. Kometa by³a w teleskopie widoczna bardzo dobrze. By³a mocno skondensowana i mia³a jasno¶æ oko³o 10.5 mag przy ¶rednicy oko³o 2'.

Nastêpnie przysz³a kolej na jedn± z moich ulubionych komet - "wybuchaj±c± kometê"29P/Schwassmann-Wachmann. Od ostatniego wybuchu minê³o ju¿ ponad 40 dni, a kometa jest nadal widoczna!! W jej przypadku szukanie "treningowe" - bez znajomo¶ci dok³adnej pozycji - nie da³o rezultatu ze wzglêdu na jej bardzo ma³± jasno¶æ powierzchniow±. Przy pomocy mapki uda³o mi siê j± zlokalizowaæ i okaza³o siê, ¿e wcale nie jest taka s³aba - by³a nieco ja¶niejsza od 11 mag, ale przy ¶rednicy oko³o 4' by³a ona "duchem komety". Mimo tak ma³ej jasno¶ci powierzchiowej widoczne by³o wyra¼nie lekkie poja¶nienie w kierunku centrum. Kometa mia³a idealnie okr±g³y kszta³t. Podczas tej obserwacji przypomina³a nieco kometê 17P/Holmes oko³o miesi±c po wybuchu, tyle ¿e kometa 17P mia³a wtedy znacznie wiêksz± jasno¶æ zarówno powierzchniow± jak i ca³kowit±.

Przedostatni± komet± jak± obserwowa³em tej nocy by³a kometa C/2006 OF2 (Broughton). Podobnie jak i C/2006 W3 tak i t± kometê uda³o mi siê zlokalizowaæ bez dok³adnej znajomo¶ci jej pozycji. Je¶li chodzi o jasno¶æ, to podobnie jak kometa C/2006 W3 mia³a jasno¶æ oko³o 10.5 mag, by³a jednak nieznacznie wiêksza i troszkê s³abiej skondensowana. Pomimo tych róznic, podobnie jak kometa C/2006 W3 by³a widoczna w moim teleskopie bez najmniejszych problemów.Ostatni± komet± zaobserwowan± przeze mnie by³a kometa 19P/Borrelly. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 11.5 mag a ¶rednicê na oko³o 2'. By³a lekko skondensowana i znacznie trudniejsza do zaobserwowania od C/2006 W3 i C/2006 OF2.

Po kometach przyszed³ jeszcze czas na ró¿norakie obiekty mg³awicowe. Pomijaj±c te najczê¶ciej obserwowane i naj³atwiejsze do obserwacje uda³o mi siê zaobserwowaæ miêdzy innymi mg³awice: P³omieñ (NGC 2024), Rozeta (NGC 2237-2239) i Kalifornia (NGC 1499). Wszystkie one dostrzegalne by³y równie¿ w lornetce 10x50. Mg³awicê Kaliforniê widzia³em po raz drugi w ¿yciu, Rozetê natomiast widzia³em ju¿ kilka razy wcze¶niej, ale nigdy z Krosna.

Pozdrawiam
Piotrek




Witam,
(...)
Dla "treningu" wycelowa³em teleskop na oko w okolicê, gdzie kometa mia³a siê znajdowaæ i rozpocz±³em przeszukiwanie nieba w celu jej odnalezienia. Uda³o siê to po nieca³ych 10 minutach. Kometa by³a w teleskopie widoczna bardzo dobrze.
(...)Pozdrawiam
Piotrek


Pytam z ciekawo¶ci :
Jaki mniej wiêcej obszar nieba przejrza³e¶ w tym czasie ?
Ile sekund zajmuje Ci przejrzenie jednego pola widzenia w celu stwierdzenia czy jest tam kometa ?


Pytam z ciekawo¶ci :
Jaki mniej wiêcej obszar nieba przejrza³e¶ w tym czasie ?
Ile sekund zajmuje Ci przejrzenie jednego pola widzenia w celu stwierdzenia czy jest tam kometa ?


Przejrza³em niewiele, bo oko³o 25 pól widzenia = ~12 stopni kwadratowych (u¿ywa³em okularu, przy którym mam pole widzenia oko³o 0.9 stopnia).
¦rednio przejrzenie jednego pola widzenia zajmuje mi oko³o 5 sekund, jednak za ka¿dym razem przesuwam teleskop o oko³o 1/3 pola widzenia, czyli w sumie na obszar na niebie odpowiadaj±cy jednemu polu widzenia teleskopu po¶wiêcam oko³o 20 sekund (bo przesuwam o 1/3 zarówno w jednej osi, jak i pó¼niej w drugiej osi - w efekcie obszar o 2x2 pola widzenia teleskopu pokrywam nie 4, ale 16 polami widzenia zachodz±cymi na siebie).

Pozdrawiam
Piotrek

Ty to masz oko, 14.8 mag na przedmie¶ciach przez 8 cali :blink: Kiedy¶ siêgn±³em przez tak± aperturê 14.5, ale to po paru godzinach adaptacji pod czarnym niebem.
Bajde³ej, je¿eli widzisz P³omieñ przez lornetkê 50mm, to spróbuj te¿ G³owê Czarownicy w Erydanie, IC 2118. To niby taka s³aba mg³awica, a ostatnio widzia³em j± przez 10x42 w Bieszczadach. S³absza od P³omienia, ale nawet ¶lady struktury da³o siê dostrzec...




Ty to masz oko, 14.8 mag na przedmie¶ciach przez 8 cali :blink: Kiedy¶ siêgn±³em przez tak± aperturê 14.5, ale to po paru godzinach adaptacji pod czarnym niebem.
Bajde³ej, je¿eli widzisz P³omieñ przez lornetkê 50mm, to spróbuj te¿ G³owê Czarownicy w Erydanie, IC 2118. To niby taka s³aba mg³awica, a ostatnio widzia³em j± przez 10x42 w Bieszczadach. S³absza od P³omienia, ale nawet ¶lady struktury da³o siê dostrzec...


Te 14.8 mag, to pierwszy raz w ¿yciu mi siê uda³o z obrze¿y Krosna. Zazwyczaj w ciemn± bezksiê¿ycow± noc zasiêg w 20 cm teleskopie dochodzi mi do 14.0-14.2 mag, kilka razy do roku zdarza siê, ¿e siêga 14.5 mag.

G³owy Czarownicy nigdy nie próbowa³em - komety zawsze zajmuj± mi tyle czasu, ¿e na obiekty mg³awicowe zostaje go niewiele ;) Przy najbli¿szej okazji z pewno¶ci± spróbujê j± wypatrzeæ.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl