Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mi³o¶nicy obserwacji meteorów pracuj± w ostatnich nocach (i za dnia!) w pocie czo³a. Obserwatorzy wizualni wyczekuj± na ka¿dy skrawek gwie¼dzistego nieba. Pracuj± równie¿ baterie aparatów fotograficznych, radioodbiorniki pod³±czone do komputerów oraz stacje wideo sieci bolidowych.
Foto: Animacja 27 Perseidów z³apanych w stacji w Che³mie w nocy 12/13 sierpnia (kliknij!). ¬ród³o:
PKiMPo odespanej nocy trzeba wype³niæ raporty z obserwacji aby przekazaæ je do miêdzynarodowej bazy, sprawdziæ ka¿d± klatkê wykonan± przez aparat, dokonaæ zliczeñ odbiæ radiowych lub przejrzeæ co zarejestrowa³ program do detekcji meteorów na ¿ywo. Wszystko to aby lepiej poznaæ strumieñ meteoroidów pozostawionych przez kometê 109P/Swift-Tuttle na swojej orbicie.
Foto. Kometa 109P/Swift-Tuttle. Okr±¿a S³oñce co 133 lata. ¬ród³o: NASA
Poni¿ej zaprezentowany jest wykres aktywno¶ci Perseidów z dnia 12 sierpnia 2009 wykonany przez obserwatorów wizualnych meteorów z ca³ego ¶wiata (na 7:34 UT 14 sierpnia):
Rys. Aktywno¶æ meteorów z roju Perseidów 12 sierpnia 2009. ¬ród³o:
IMOPierwsze maksimum aktywno¶ci zaobserwowano oko³o 8:30 UT (strumieñ z 1610 roku), natomiast drugie oko³o 16-17 UT (tradycyjne maksimum - wiêkszo¶æ meteoroidów). Warto zauwa¿yæ, ¿e pierwsze z nich jest wyra¼nie ostrzejsze, czyli wê¿szy by³ pas "drobin kometarnych" jaki przeciê³a Ziemia. Natomiast
szeroko¶æ po³ówkowa drugiego maksimum to blisko 13 godzin! Oba s± widoczne na powy¿szym wykresie.
Co najbardziej niezwyk³e, obserwatorzy ze USA zaobserwowali dodatkowe trzecie maksimum oko³o 5-6 UT wczorajszego poranka.
Rys. Aktywno¶æ meteorów z roju Perseidów 12/13 sierpnia 2009. ¬ród³o:
Na podstawie danych IMOTo ostatnie maksimum nie by³o podawane przez mi³o¶ników jako potencjalnie ciekawe. Tymczasem Jeremie Vaubaillon z CALTECHu wykona³ model przewiduj±cy podwy¿szon± aktywno¶æ Perseidów w³a¶nie o tej godzinie. Poni¿ej wykonany przez niego wykres prezentuj±cy jak Ziemia na swojej orbicie przecina strumienie meteoroidów z roju Perseidów (wykonane na podstawie obliczeñ komputerowych).
Rys. Rozk³ad meteoroidów z roju Perseidów na podstawie symulacji Jeremie Vaubaillon'a. ¬ród³o:
IMCCETym samym spe³ni³o siê czê¶æ przewidywañ astronomów prognozuj±cych aktywno¶æ tegorocznych Perseidów. Pierwsze - dodatkowe maksimum - zosta³o przewidziane prawid³owo zarówno pod wzglêdem czasu jak i stopnia aktywno¶ci przez Esko Lyytinena. Przewidywania Mikhaila Maslova mówi³y o dodatkowej aktywno¶ci oko³o 5 UT (strumieñ z 1862 roku) oraz aktywno¶ci oko³o ZHR~100 dla maksimum zwi±zanym ze strumieniem z 1610 roku. Tradycyjne maksimum mia³o miejsce tak jak zawsze oko³o
d³ugo¶ci ekliptycznej S³oñca ~ 140.0 stopni (17:30 UT).
Polscy mi³o¶nicy meteorów zrzeszeni w
Pracowni Komet i Meteorów w ramach realizowanego
"Projektu Perseidy 2009" obserwuj± wszystkimi sposobami w Urzêdowie ko³o Lublina. Obserwatorzy wizualni, w noc maksimum "z³apali" wizualnie ponad 200 zjawisk meteorowych podczas 4.5 godzinnej obserwacji. Sze¶æ aparatów fotograficznych wyposa¿onych w grza³ki i przecinaj±ce ¶lady meteorowe - shuttery - z³apa³y do tej pory a¿ 26 zjawisk! Poni¿ej zdjêcie, pocztówka, jednego z Perseidów z³apanych w nocy z 12/13 sierpnia 2009:
Foto. Meteor z roju Perseidów. ¬ród³o:
PKiMKamil Z³oczewski
Pracownia Komet i Meteorów
Ten post by³ edytowany przez
ZLOKA dnia: 14 August 2009 - 12:17
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl