Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Z inspiracji Kuby postanowi³em za³o¿yæ i poprosiæ Was o kontynuowanie w±tku opisuj±cego znane Wam i sprawdzone miesca obserwacyjne do dalekich obserwacji. Poni¿ej zamieszczam przyk³adowy opis, który niech bêdzie wskazówk± do tworzenia kolejnych. Ogólnie rzecz bior±c niech bêdzie to proste, ale na temat. Tak na marginesie Google Maps stworzy³o na swoich mapach now± funkcje rysowania krzywych po... drogach. Obecnie dzia³a to ¶rednio na je¿a, ale widzê, ¿e z dnia na dzieñ to usprawniaj±. Zachêcam do spróbowania i np. wykorzystania przy opisie dojazdu na miejsca obserwacyjne.
Ha³da KWK Boles³aw ¦mia³y w £aziskach Górnych - "Skalny"
Lokalizacja i opis dojazdu od autostrady A4 -
klik.
Samochód mo¿na zostawiæ na parkingu pod domem kultury - bezpieczne i sprawdzone miejsce. Stoj±c na parkingu ha³da prze¶wituje miêdzy drzewami - kierujemy siê lasem na ¶cie¿ke prowadz±c± na szczyt ha³dy. Czas doj¶cia od samochodu - max 10 min.
Przyk³adowe obserwacje z ha³dy Skalny -
1,
2,
3,
4.
Na ha³dê Skalny zdecydowanie polecam wybraæ siê pod wieczór, gdy¿ po pierwsze jest jednym z najciekawszych miejsc obserwacyjnych na Sudety w regionie (zachód S³oñca), a po drugie z powodu piêknej nocnej panoramy na roz¶wietlony GOP.
Góra ¦w. Anny - PO1 i PO2
Lokalizacja i opis dojazdu autostrad± A4 od strony Krakowa do PO1 -
klik1.
Lokalizacja i opis dojazdu autostrad± A4 od strony Krakowa do PO2 -
klik2.
W przypadku PO1 samochód zostawiamy na parkingu, który jest jednocze¶nie punktem obserwacyjnym. W przypadku PO2 samochód zostawiamy na poboczu gruntowej drogi przez znakiem 'Zakaz ruchu - nie dotyczy dojazdu do pól' i dalej na piechote 5 min pod góre w strone starego bia³ego pieca wapiennego na sam szczyt.
Przyk³adowe obserwacje z PO1 -
1,
2,
3,
4.
Przyk³adowe obserwacje z PO2 -
1,
2.
PO1 oferuje ciekawe widoki na SE, S oraz SW, tzn. na Beskid ¦l±ski i Morawski (w dni z bardzo dobr± widoczno¶ci± równie¿ ¯ywiecki), ³adnie prezentuj± siê tu zabudowania Gliwic, ha³da Szarlota, Koksownia Zdzieszowice i inne. G³ówn± atrakcj± s± oczywi¶cie Jeseniki.
PO2 to ekspozycja na W i N. Zobaczyæ tu mo¿na zabudowania Opola wraz z EL. Opole, Cementownie Góra¿d¿e, maszt RTCN w Chrzelicach oraz oczywi¶cie Jeseniki wraz z G. Z³otymi, Bardzkimi a prawdopodobnie równie¿ Sowimi oraz masywem ¦lê¿y. St±d te¿ sugerowan± por± obserwacji z PO2 jest zachód S³oñca.
Ha³da KWK 'Bo¿e Dary' w Katowicach - Kostuchnie
Lokalizacja i opis dojazdu z autostrady A4 od strony Krakowa -
klik.
Doje¿d¿aj±c pod ha³dê samochód zatrzymujemy przy drodze dojazdowej do kopalni Bo¿e Dary zaraz ko³o gara¿y. Wchodzimy miêdzy gara¿e i kierujemy siê na gruntow± ¶cie¿ke, która pnie siê pod górê i prowadzi na sam szczyt.
Przyk³±dowe obserwacje z ha³dy Kostuchna -
1,
2,
3,
4,
5.
Ha³da Kostuchna udostêpnia ³adny panoramiczny widok od Beskidu Wyspowego a¿ po krañce Morawskiego z Babi± Gór± i Pilskiem a¿ po Tatry (Zachodnie i fragmenty Wysokich oraz Bielskie). Du¿a ró¿norodno¶æ obiektów industrialnych praktycznie w ka¿dym kierunku. O zachodzie S³oñca mo¿na przprowadziæ tu unikaln± obserwacje Pradziada wystaj±cego samym szczytem ponad wzniesieniami miko³owskimi. Widoki na pó³noc ograniczaj± wzniesienia Góry ¦w. Doroty i Góry Rogo¼nickiej.
Celinowa Górka 297m w dzielnicy Jaworzno - Jeleñ
Lokalizacja i mapa dojazduDoje¿d¿amy do niewielkiego rondka, z pomnikiem na ¶rodku, w centrum Jelenia (trasa fioletowa, pomarañczowa lub niebieska). Tu kierujemy siê na O¶wiêcim i Che³mek (zielona). Potem zgodnie z map± wbijamy siê w uliczkê prowadz±c± do celu, gdzie na koñcu zmienia siê w drogê gruntow± (czerwona). Mo¿na samochodem dotrzeæ i zostawiæ go pod wzniesieniem.
Przyk³±dowa obserwacjaBardzo szeroka panorama na Beskid od Morawsko - ¦l±skiego poprzez ¯ywiecki, Ma³y do co po niektórych wzniesieñ Wyspowego i Makowskiego. Mo¿liwo¶æ dostrze¿enia wschodniej czê¶ci Tatr.
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 24 April 2009 - 23:01
Góra ¦w. Anny - PO1 i PO2
Lokalizacja i opis dojazdu autostrad± A4 od strony Krakowa do PO1 - klik1.
Lokalizacja i opis dojazdu autostrad± A4 od strony Krakowa do PO2 - klik2.
W przypadku PO1 samochód zostawiamy na parkingu, który jest jednocze¶nie punktem obserwacyjnym. W przypadku PO2 samochód zostawiamy na poboczu gruntowej drogi przez znakiem 'Zakaz ruchu - nie dotyczy dojazdu do pól' i dalej na piechote 5 min pod góre w strone starego bia³ego pieca wapiennego na sam szczyt.
Przyk³adowe obserwacje z PO1 - 1, 2, 3, 4.
Przyk³adowe obserwacje z PO2 - 1, 2.
PO1 oferuje ciekawe widoki na SE, S oraz SW, tzn. na Beskid ¦l±ski i Morawski (w dni z bardzo dobr± widoczno¶ci± równie¿ ¯ywiecki), ³adnie prezentuj± siê tu zabudowania Gliwic, ha³da Szarlota, Koksownia Zdzieszowice i inne. G³ówn± atrakcj± s± oczywi¶cie Jeseniki.
PO2 to ekspozycja na W i N. Zobaczyæ tu mo¿na zabudowania Opola wraz z EL. Opole, Cementownie Góra¿d¿e, maszt RTCN w Chrzelicach oraz oczywi¶cie Jeseniki wraz z G. Z³otymi, Bardzkimi a prawdopodobnie równie¿ Sowimi oraz masywem ¦lê¿y. St±d te¿ sugerowan± por± obserwacji z PO2 jest zachód S³oñca. Prosze mi powiedzieæ, czy z samej autostrady, tzn z MOPu (np k³adki) da siê cos zobaczyæ na SE-SW, lub czy da siê stamt±d wyj¶æ na jaki¶ niedaleki punkt obserwacyjny?
Góra Siewierska - PO1 i PO2
Lokalizacja i dojazd od autostrady A4 (PO1) -
klik.
Lokalizacja i dojazd od autostrady A4 (PO2) -
klik.
W przypadku PO1 samochód zostawiamy przy drodze i na szczyt góry (³atwo widoczny z drogi) dochodzimy gruntow± ¶cie¿k±. Na szczyt mo¿na równie¿ zajechaæ autem, ale uwaga na zawieszenie! Na szczycie jest ca³kiem spora polana, na której czêsto spotyka siê motolotniarzy.
Punkt obserwacyjny 2 znajduje siê niedaleko PO1 i wymaga przej¶cia przez dziurawe ogrodzenie a nastêpnie na 'kopiec', na którym znajduje siê zabudowa wodoci±gowa. Auto zostawiamy kilka metrów obok. Charakterystyczny jest tam maszt z antenami. Na szczycie kopca ciê¿ko rozstawiæ siê z aparatem na statywie z powodu bardzo ma³ej powierzchni i warto nie zwracaæ na siebie uwagi, bo to nie do koñca legalne ;)
Przyk³adowe obserwacje PO1 -
1.
Przyk³adowe obserwacje PO2 -
1,
2.
Z PO1 wspaniale prezentuje siê GOP oraz ca³y po³udniowy horyzont. Widaæ Beskidy oraz Tatry a tak¿e Jeseniki. Nale¿y jednak wzi±æ pod uwagê, ¿e bardzo czêsto smog zalegaj±cy nad ¦l±skiem skutecznie uniemo¿liwia tam dalekie obserwacje. Jednym s³owem - wspania³e miejsce widokowo, ale trzeba mieæ du¿o szczê¶cia do pogody,
PO2 to pe³en wgl±d na wschodni horyzont, czyli Jurê Krakowsko-Czêstochowsk±. Na pó³nocy, przy dobrej widoczno¶ci, trzeba garbami wy³aniaj± siê Sokole Góry. Do koñca miejsce nie jest poznane obserwacyjnie, ale widoki siêgaj± na pewno po Górê Zborów, Ogrodzeniec itp.
Góra Klimont
Lokalizacja i opis dojazdu z autostrady A4 -
klik.
Po dojechaniu na parking pod ko¶cio³ek ¦w. Klemensa miejsca zdatne do dalekich obserwacji rzucaj± siê w oczy od razu. Praktycznie do dyspozycji jest ca³y obwód ko¶cio³a, poza kilkoma miejscami, gdzie góry przys³aniaj± drzewa. Mo¿liwo¶æ skorzystania z ³aweczek.
Przyk³adowe obserwacje -
1,
2,
3,
4,
5.
Najwiêksz± zalet± G. Klimont jest jej dostêpno¶æ, bezproblemowy dojazd i mo¿liwo¶ci swobodnego ulokowania siê na miejscu. Zmiana horyzontu jest tutaj kwesti± kilkudziesiêciu kroków po chodniku, przeszkadzaæ mog± jedynie nieliczne drzewa. Wad± w stosunku do innych PO w regionie jest relatywnie ma³a wysoko¶æ npm, co przeszkadza w dalekich obserwacjach. Tym niemniej Babia Góra, Pilsko oraz Tatry wystaj± nad pó³nocn± ¶cian± Beskidu, a dostrzec mo¿na tutaj tak¿e Ma³± Fatre. Na wschodzie przy bardzo dobrej widoczno¶ci widoki siêgaj± a¿ po wzniesienia ko³o Limanowej, z kolei na zachodzie prawdopodobnie dostrzec mo¿na Jeseniki.
Ha³da Krupiñski
¦redniowysoka (ok 60m) ha³da z do¶æ du¿ym p³askim obszarem obserwacyjnym na szczycie bez problemu mieszcz±cym kilkana¶cie osób ze statywami. Stoki s± stosunkowo ³agodne, oko³o 20-30 stopni nachylenia, czê¶ciowo poro¶niête traw±, nie sypi± siê przy wychodzeniu. Ha³da nie ¶mierdzi i nie gazuje.
Ha³da oferuje wspania³± 360st panoramê. Z uwagi na stosunkowo niewielk± odleg³o¶æ do gór, w dominuje w niej pasmo Klimczoka, a Babia ledwo wystaje ponad szczyty Beskidu Ma³ego. Mamy za to doskona³y punkt widokowy na Pilsko, Romankê, Rysiankê i Lipowsk±, gdy¿ owe górki widoczne s± z oko³o 65km przez bramê Wilkowick±. Ponad wschodnim zboczem Pilska zobaczyæ mo¿na kilka szczytów Tatr Zachodnich. Bez przeszkód osi±galne jest równie¿ ca³e pasmo Jeseników.
Kilka zdjêæ stamt±d w za³±cznikach.
Lokalizacja i opis dojazdu od ¯or
tutaj.Jak dojechaæ do ¯or, ka¿dy wie, w Katowicach wystarczy kierowaæ siê g³ówn± drog± na Wis³ê. W ¯orach natomiast, jad±c od Katowic, na pierwszym skrzy¿owaniu ze ¶wiat³ami kierujemy siê w lewo na Pszczynê. Nastêpnie w miejscowo¶ci Suszec skrêcamy w lewo tak jak pokazuje mapka. Na koñcu znajduje siê ma³y sklepik z du¿ym parkingiem, tam mo¿na spokojnie zostawiæ samochód i udaæ siê pieszo na ha³dê. Ok 200m przechodzi siê miedz± miêdzy polami by doj¶æ do podstawy ha³dy, potem po prostu w górê.
Przedstawiony wy¿ej sposób dojazd jest pewny - tzn testowany nieraz przeze mnie, ca³y czas jedzie siê asfaltow± drog±. Alternatywnego dojazdu od strony pó³nocno wschodniej jeszcze nie próbowa³em, z mapki wynika ¿e mo¿e tamtêdy byæ sporo bli¿ej, jednak nie wiem jak wygl±daj± tamtejsze drogi, czy mo¿na zaparkowaæ i jak daleko pieszo na ha³de.
Za³±czone miniaturki
Ha³da Dêbieñsko w Czerwionce-Leszczynach
Bardzo wysoka ha³da sto¿kowa, bez ¿adnego p³askiego obszaru na szczycie. Nieprzyjazne miejsce dla fotografów gdy¿ bardzo trudno jest tam roz³o¿yæ statyw w sposób stabliny. Ha³da jest poro¶niêta drzewami i krzakami z wyj±tkiem ¶cie¿ki na szczyt, co w zasadzie uniemo¿liwia wyj¶cie na ni± inn± drog±. Jednak sam czubek nie jest zaro¶niêty, ponadto sporo wystaje ponad najwy¿sze drzewa na niej, przez co bêd±c na szczycie mo¿na siê delektowaæ cudown± 360st panoram± z k±tem depresji ponad 25 stopni (!!), wiêc wra¿enie ogl±dania ¶wiata stamt±d jest naprawdê przyjemne i wyj±tkowe. ¦cie¿ka na szczyt jest mocno nachylona do poziomu, pod k±tem oko³o 35 stopni, a ostatnie 20m nawet wiêcej, wiêc wyj¶cie na ni± jest dosyæ karko³omne i mêcz±ce. Grunt usypuje siê lekko pod butami, wiêc trzeba uwa¿aæ, zw³aszcza schodz±c.
Niestety ha³da czêsto puszcza gazy, dymy i ¶mierdzi oraz jest wyra¼nie cielpejsza ni¿ powietrze. Jednak zwykle wystarczy stan±æ kilka metrów obok dymu aby jej nie czuæ.
Szczyt tej ha³dy oferuje doskona³e warunki obserwacji Pilska, Romanki, Rysianki i Lipowskiej, gdy¿ podobnie jak z opisanej wy¿ej ha³dy Krupiñski, widaæ je w bramie Wilkowickiej. Równie¿ szczyty Tatr zachodnich mo¿na zobaczyæ ponad wschodnim zboczem Pilska. Jednak z uwagi na odleg³o¶æ, pasmo Klimczoka nie dominuje w panoramie, lecz staje siê tu tylko czê¶ci± ogromnego pasma gór od Beskidu Morawskiego a¿ po Ma³y. Babia st±d ju¿ wyra¼nie wystaje, pokazuj±c swoj± majestatyczn± wielko¶æ. Mamy st±d równie¿ ¶wietne warunki do obserwacji Jeseników, a pomiêdzy Czantori± a Równic± mo¿na dopatrywaæ siê ledwo wystaj±cych szczytów Ma³ej Fatry.
Niestety nie uda³o siê jeszcze wykonaæ warto¶ciowych fotografii z Ha³dy Dêbieñsko.
Lokalizacja i opis dojazdu z centrum Czerwionki-Leszczyn
tutaj.Niebieska linia oznacza trasê samochodow±. Od ronda ulic± Furgola, nastêpnie skrêcamy w lewo na Norwida, która nie jest wprawdzie asfaltowa, ale to tylko 300m po równym ceglastym szutrze. Na jej koñcu zostawiamy samochód i udajemy siê pieszo (ok 700m) wzd³u¿ zielonej linii. Ostatnia prosta to ¶cie¿ka w górê ha³dy na szczyt.
W zasadzie mo¿na by równie¿ zostawiæ samochód od pó³nocnej strony ha³dy. Jednak nie polecam tego z uwagi na du¿y ruch przemys³owy w tamtych stronach i 'pó³legalne' wychodzenie na ha³de. Zw³aszcza ¿e ¶cie¿ka i tak znajduje siê z drugiej strony.
Ten post by³ edytowany przez
NGC7841 dnia: 25 April 2009 - 16:47
Wapienna Góra (305m npm.), Kotliszowice
Niewysoka górka o ³agodnych zboczach, stanowi±ca bardzo dobry punkt do obserwacji gór z daleka. Ogl±daæ teren mo¿na wprawdzie w ka¿dym kierunku, jednak daleki horyzont mamy tylko na po³udnie, gdy¿ od pó³nocnej strony znajduj± siê niedalekie niewiele wy¿sze górki (np Strzy¿owa). Na górze znajduje siê kilka drzewek, lecz kilka kroków w prawo lub w lewo powoduje ¿e problem zas³aniania znika. Na Szczycie znajduj± siê pola uprawne, wiêc nie ma twardego gruntu, jednak miedze miêdzy polami s± wystarczaj±co twarde i szerokie aby np. roz³o¿yæ statyw. Miejsca jest tam sporo, a na górce jest spokojnie.
Jednak do warto¶ciowych obserwacji stamt±d wymagana jest wyj±tkowo dobra przejrzysto¶æ powietrza. Przy widzialno¶ci 100km jeste¶my w stanie dostrzec Beskid ¦l±ski i Ma³y oraz Jeseniki. Przy widzialno¶ci 130km, nad Beskidem Ma³ym dostrze¿emy Babi± Górê i Pilsko dumnie wystaj±ce znad ni¿szych i bli¿szych gór. Romanka i Lipowska widoczne s± niemal ca³e, z uwagi na brak jakichkolwiek gór na linii widzenia (brama Wilkowicka). Pojawia siê równie¿ Beskid Morawski.
Natomiast przy extremalnie dobrej przejrzysto¶ci mo¿na próbowaæ dostrzec £omnicê i Gerlacha (prawie 190km) po prawej i lewej stronie Policy, kilka szczytów Tatr Zachodnich (prawie 170km) nad Beskidem Ma³ym, pomiêdzy Babi± i Pilskiem, oraz kilka stosunkowo dobrze wystaj±cych szczytów Ma³ej Fatry (prawie 150km), pomiêdzy Równic± a Czantori±.
Jak widaæ potencja³ jest, lecz nie wykonano jeszcze ¿adnego warto¶ciowego zdjêcia stamt±d.
Dok³adna lokalizacja i opis dojazdu z centrum Toszka -
tutaj.Od centrum Toszka jedziemy wielowiejsk± w kierunku Wielowsi. Nieco ponad 1km od centrum przeje¿d¿amy pod torami kolejowymi, wiadukt jest wyra¼ny. No i nieca³e 500m za tym wiaduktem skrêcamy w prawo w w±sk± asfaltow± uliczkê, nie jest zaznaczona na GM, jest to niebieska linia na mojej mapce. Jedzie siê do góry drog±, no i Wapienna Góra widoczna jest po lewej stronie. Du¿o lepiej wygl±da to na zumi.pl .
Dok³adnie w ¶rodku znajduj± siê 2 drzewa i kapliczka, tam jest trochê miejsca przy drodze na samochód (koniec niebieskiej linii) i wzd³u¿ czerownej po miedzach na szczyt.
Ten post by³ edytowany przez
NGC7841 dnia: 25 April 2009 - 14:47
Góra ¦w. Doroty - 'Dorotka' PO1 i PO2
Lokalizacja i opis dojazdu od autostrady A4 -
klik.
Zatrzymuj±c samochód pod szczytem w miejscu ³±czenia siê asfaltowej drogi z gruntow± id±c± w górê znajdujemy siê w punkcie widokowym oznaczonym du¿± tablic± informacyjn±, na której swego czasu (bo teraz zniszczona przez wandali) mo¿na by³o zobaczyæ opis widocznej stamt±d panoramy. Punkt PO1 znajduje siê na gruntowej drodze, któr± warto podej¶æ troche do góry (choæ nie mo¿na za daleko, bo drzewa zaczynaj± przeszkadzaæ w obserwacjach), gdy¿ praktycznie z ka¿dym krokiem wy³ania siê co¶ na horyzoncie ponad lini± drzew. Do punktu PO2 dochodzimy t± sam± gruntow± ¶cie¿k± obchodz±c górê i szukaj±c miejsca, w którym ods³ania siê zachodni horyzont.
Przyk³adowe zdjêcia z PO1 -
1.
Przyk³adowe zdjêcia z PO2 -
1,
2,
3.
PO1 nale¿y poleciæ obserwatorom nastawionym na po³udniowy i wschodni horyzont, gdzie dominuj± Beskidy i Jura Krakowsko-Czêstochowska. Roztacza siê stamt±d piêkna panorama na GOP i miejscowo¶ci pó³nocnej czê¶ci Woj. ¦l±skiego. Szczególnie okazale prezentuj± siê tutaj ruiny zamków w Ogrodzieñcu, ska³ki Podlesic i Niegowonic.
W przypadku PO2 ograniczamy siê do w±skiego odcinka zachodniego horyzontu, na którym g³ówn± rolê odgrywaj± Jeseniki, zabudowania Gliwic, Miasteczka ¦l±skiego itp.
Wzgórze Wandy - po¿arówka
Lokalizacja i opis dojazdu od autostrady A4 -
klik.
Przyk³adowe zdjêcia i opis PO -
klik.
Wzgórze przy zaje¼dzie "Ober¿a" (304,4m npm), Czelad¼.
Wzgórze przy DK94 (E40) na granicy Czeladzi i Bêdzina. Od pó³nocy dominuje G.¦w. Doroty. ¦wietna panorama zarówno na Zag³êbie jak i ca³y GOP. Przy sprzyjaj±cych warunkach doskona³a panorama Beskidów (¦l±skiego, ¯ywieckiego i Morawskiego) oraz pasma Babiej Góry, Policy i Tatr Wysokich. Na wschód brak widoczno¶ci- odpadaj± Gorce i Beskid Wyspowy. Na NE czê¶æ Jury Krakowsko Czêstochowskiej wraz z Zamkiem w Ogrodzieñcu. Ca³kowicie bezproblemowy dojazd, wiele miejsc do parkowania, doj¶cie piesze ok 100m.
Mapka z opisem i dojazdem od skrzy¿owania S86 z A4Screen z GeoportaluPrzyk³adowe zdjêcia:
>klik< oraz
>klik<Symulacja na po³udnie z MD:
Ten post by³ edytowany przez
vrg dnia: 04 May 2009 - 12:14
Sprawdzone miejsca w Krakowie i okolicach
1.Kopiec Pi³sudskiego
£±czna wysoko¶æ nad poziomem morza: 393 m, przewy¿szenie wzglêdem centrum miasta-ok. 180 metrów. Dojazd z centrum miasta autobusem 152 do przystanku Panieñskich Ska³, nastêpnie w lewo alej± Panieñskich Ska³, lasem ok. 40 minut ¿ó³tym szlakiem (piêkny w±wóz), nastêpnie od krzy¿a ok. 15 minut szlakiem czerwonym. Ewentualnie spod hotelu Cracovia autobusem 134 do samego koñca (oszczêdza nam to wspinaczki) a nastêpnie oko³o 25 minut asfaltow± drog± z prawej strony wej¶cia do ogrodu zoologicznego, pod którym 134 ma przystanek koñcowy. Za³±czona mapka przedstawia: czerwona kropka to kopiec, czerwone "C" to hotel Cracovia, ¿ó³ta linia to pieszy dystans od przystanku Panieñskich Ska³, niebieska-fragment trasy autobusu 134 (w koñcówce oba szlaki siê ³±cz±).
Widok: pe³ne 360 stopni. Zaobserwowa³em st±d Tatry, Beskid Wyspowy, ¯ywiecki, Makowski, Ma³y, Skrzyczne, Dwory w O¶wiêcimiu, zamek Tenczyn, Elektrownie Jaworzno i Siersza, Ska³kê 502, co¶ wystawa³o hen daleko w kierunku Ogrodzieñca, ale ¼le ostro¶æ aparatu ustawi³em i jeszcze pewno¶ci nie mam. Mam skryt± nadziejê na £ysogóry. Czyli bez ma³a ca³a Ma³opolska :) dwa zdjêcia z kopca pojawi³y siê w tym miesi±cu na dalekieobserwacje.
Mapka:
2.Kulerzów
Przyzwyczai³em siê tak nazywaæ to miejsce, w istocie chodzi o skrzy¿owanie dróg pomiêdzy Mogilanami, Chorowicami i Kulerzowem w³a¶nie w gminie Mogilany na po³udnie od Krakowa. Wysoko¶æ nad poziomem morza: 403 m, czyli oko³o 200 m przewy¿szenia ponad Krakowem, 170-180 nad Skawin± i Radziszowem (zachód) i 150 ponad dolin± od po³udnia. Dojazd? Z górnego ¦l±ska DK 4 a¿ do wêz³a Opatkowice, gdzie wje¿d¿amy na Zakopiankê, na samym pocz±tku Mogilan, przy stacji benzynowej, odbijamy w prawo i jeszcze raz w prawo przy znaku kieruj±cym na Skawinê. Mijamy osiedle nowych domków z lewej i doje¿d¿amy do skrzy¿owania. Fragment od Zakopianki oznaczy³em na niebiesko na mapce. Doje¿d¿a te¿ autobus krakowskiego MPK z Borku Fa³êckiego nr 245.
Panorama na pó³noc, pó³nocny zachód, po³udnie i po³udniowy zachód. Piêknie prezentuje siê st±d Kraków, warto wpa¶æ o zmroku. Jeste¶my bli¿ej gór, wokó³ mamy g³êbokie doliny, wiêc miejsce ma klimat prawdziwie górski :) Widok obejmuje na pewno równie¿ Beskid Makowski, Jurê, pamiêtam jeden komin, prawdopodobnie Siersza, Beskid ¯ywiecki i Ma³y. Tatr st±d nie widzia³em, ale nie wiem czy zabrak³o widoczno¶ci, czy Beskidy ju¿ je st±d zas³aniaj±.
mapka:
i panoramy:
http://www.panoramio.../photo/16247637http://www.panoramio.../photo/10995423http://www.panoramio.com/photo/97177633.Chor±gwica
W powiecie wielickim, gminie Wieliczka, miejsce znane z masztu RTCN Chor±gwica, ale punkt widokowy znajduje siê parêset metrów dalej na wschód. Wysoko¶æ oko³o 430 m n.p.m., 200 ponad Wieliczkê i jeszcze wiêcej ponad Kraków. Do Chor±gwicy z Wieliczki doje¿d¿aj± busiki. Je¶li kto¶ jedzie sam, to z Wieliczki wyje¿d¿amy DW 964, zaraz za miastem skrêcamy w lewo za drogowskazem z napisem "Chor±gwica 2". Na kolejnym rozwidleniu, przy drogowskazie w prawo do Pawlikowic my równie¿ skrêcamy w lewo, jedziemy pod górê, mijamy z prawej strony dojazd do masztu i na kolejnym skrzy¿owaniu skrêcamy w lewo. Punkt widokowy pokazuje siê niebawem z lewej strony przy samej drodze. Widok obejmuje pó³nocn± czê¶æ widnokrêgu: Wieliczkê, Kraków i Jurê. By³em tylko raz, do¶æ dawno wiêc mo¿e nie wszystkie tajemnice odkry³em :) Chc±c obejrzeæ widok na po³udnie warto pojechaæ jeszcze kawa³ek dalej na wschód do Su³owa (prawa kropka na mapie). Aby dojechaæ nale¿y min±æ zabudowania Su³owa i niewielki podjazd le¶ny. Widok ukazuje siê z prawej strony Stamt±d ³adny widok na Beskid Wyspowy i na jezioro Dobczyckie.
mapa:
i widoki-Mietniów
http://img219.images...wzchorgwicy.jpgSu³ów
http://img402.imageshack.us/img402/8412/be...uowakbisbe2.jpg4.Przytkowice
Jad±c od strony Skawiny DW 953 skrêcamy w prawo w Przytkowicach zaraz za znakiem ostrzegaj±cym przed stromym zjazdem a przed tym zjazdem. Droga lekko siê obni¿a, najpierw ukazuje siê ³adny widok z lewej strony na Babi± Górê i pobliskie wzniesienia Pogórza Wielickiego z klasztorem w Kalwarii, a nieco dalej, po podje¼dzie-na pó³noc. £adny widok na po³o¿on± niedaleko w dolinie Paszkówkê z pa³acem, Czernichów zaraz za Wis³±, dalsze wzniesienia Jury, krakowski Tyniec i Bielany oraz-za wikipedi± "kominy ¦l±ska". Te¿ tylko raz by³em przy nie najlepszej widoczno¶ci. Wysoko¶æ oko³o 350 m n.p.m.
dojazd
i widok
http://www.panoramio.../photo/21935749Uwaga: jakby kto¶ chcia³ poci±giem, to przystanek Przytkowice le¿y daleko w dolinie, wie¶ jest bardzo rozleg³a :)
5.Ska³kê 502 chyba najaktywniejsi z tego forum znaj± :) le¿y przy drodze nr 94 w Jerzmanowicach. Jad±c od Olkusza nale¿y skrêciæ z niej w prawo maj±c ju¿ za sob± g³ówn± czê¶æ wsi, maj±c z lewej las przy samej drodze. Wzniesienie wyró¿nia siê niedu¿ym s³upkiem na szczycie. Góruje oko³o 300 metrów nad Krakowem, widaæ Babi± Górê, podobno Tatry, ja zawsze miewa³em tu kiepsk± widoczno¶æ :P na pó³noc panorama w ka¿dym razie wydaje siê mniej rozleg³a, bo i teren niewiele siê obni¿a wzglêdem wzniesienia (mo¿e 50 metrów), ale mo¿e trafi³em na z³y dzieñ :)
6.Jeszcze raz Kraków, górka pomiêdzy ulicami Okulickiego i Bora-Komorowskiego zaraz na po³udnie od osiedla Tysi±clecia. Widok na po³udnie, obejmuje Pogórze Wi¶nickie, Beskid Makowski, Wyspowy, ¯ywiecki i Tatry. Dowód:
http://img219.images...p1020986ig2.jpgpo³o¿enie (niebieska kropka):
Dojazd komunikacj± miejsk± z centrum-autobus 152 do przystanku osiedle O¶wiecenia.
Ten post by³ edytowany przez
mateusz dnia: 31 May 2009 - 12:54
Schron obserwacyjny z czasów II Wojny ¦wiatowej
Wysoko¶æ nad poziomem morza wg GE: 264 m
Punkt obserwacyjny po³o¿ony jest oko³o 400 metrów od ulicy Bojkowskiej, w polach miêdzy Bojkowem a Giera³towicami.
Najprostszy dojazd prowadzi od strony Gliwic - Bojkowa. Jad±c ulic± Bojkowsk± nale¿y skrêciæ w prawo (w poln± drogê) na pocz±tku wiaduktu nad autostrad± A1. Kilkana¶cie metrów dalej zostawiamy auto i udajemy siê pieszo drog± wy³o¿on± p³ytami betonowymi, któr± po 5 minutach dojdziemy do schronu – bunkru.
Mo¿na siê tam rownie¿ dostaæ z Knurowa, ale nie polecam tego wariantu (brak mo¿liwo¶ci dojechania autem; pieszo trzeba pokonaæ ok. 2 km).
W pobli¿u znajduje siê nieczynna ju¿ jednostka rakietowa.
http://mapa.targeo.pl/Punkt_Obserwacyjny,2...629d8f024e1b10aWidaæ stamt±d: Zabrze, Rudê ¦l±sk±, Osiedle 1000-lecia w Katowicach, Mys³owice, El. Jaworzno, RTCN Kosztowy, Ha³dê Kostuchna, El. £aziska, Babi± Górê, Beskid Ma³y - grupê Magurki Wilkowickiej; pasmo Klimczoka oraz Skrzycznego, Beskid ¦l±sko-Morawski z Lys± Hor±, Górê Ram¿a, charakterystyczne ha³dy sto¿kowe w Czerwionce – Leszczynach, szczytow± partiê ha³dy Szarlota w Rydu³towach, kominy El. Rybnik. Patrz±c w stronê Gliwic mo¿emy dostrzec m.in. radiostacjê oraz ko¶ció³ ¶w. Bart³omieja.
Id±c dalej drog±, ktor± przyszlismy od ulicy Bojkowskiej w stronê jednostki rakietowej dojdziemy do miejsca, z którego widaæ Jeseniki z Pradziadem na czele.
Miejsce to jest tak¿e dosyæ dobrym punktem do obserwacji nieba (do oko³a brak drzew, 360 stopniowa panorama). Niestety minusem s± o¶wietlenia pobliskich miast, ale i tak w tej okolicy trudno o lepsz± miejscówkê.
(opisane przez patrykosa),
Beskid ¦l±ski,
RTCN Kosztowy
Jeszcze 2 miejsca z Krakowa:
1. Wzgórza Krzes³awickie:
Od pó³nocy góruj± nad centrum Krakowa. Kiedy¶ jad±c tramwajem zobaczy³em Tatry nad kominami elektrociep³owni £êg. W tamtej okolicy zapewne mo¿na znale¼æ jeszcze ciekawsz± miejscówkê.
2. wie¿a Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia w £agiewnikach:
Wie¿a w liczbach:
Po³o¿enie - 310 m n.p.m.
Taras widokowy (od poziomu bazyliki) - 41,6 m
Wej¶cie - 315 schodów lub 2 windy.
Dostêpno¶æ - codziennie w godz. 9.30-17.30
Wstêp - bezp³atny
Z racji tego, ¿e sanktuarium mie¶ci siê na wzgórzu, jest to najwy¿szy punkt w mie¶cie - 310 m n.p.m.MK
Najwy¿szy punkt widokowy w mie¶cie to kopiec Pi³sudskiego, przed kopcem Ko¶ciuszki. A czy ten ten widok z sanktuarium nie jest aby tylko zza szyby? By³em tam kiedy¶, ale mo¿e co¶ siê zmieni³o?
Natomiast wzgórza? Fakt. Stamt±d widzia³em Tatry po raz pierwszy z tak daleka :-)
Ten post by³ edytowany przez
Pawe³ W. dnia: 04 June 2009 - 00:31
Kilka kolejnych miejscówek z Krakowa - do¶æ oryginalne i niestety p³atne.
1. Kopiec Ko¶ciuszki
Przez ca³y rok wej¶cie mo¿liwe jest od 9:30 do zmroku. Od maja do wrze¶nia pi±tki, soboty i niedziele mo¿na wchodziæ na Kopiec do 23:00. Wysoko¶æ - 333 m n.p.m.
Ceny biletów:
Normalny - 7 z³ (8 z³ - noc)
Ulgowy - 5 z³ (5 z³ - noc)
dok³adne informacje o cenach i godzinach otwarcia:
http://www.kopieckos...ki.pl/?x=cennikCo widaæ:
* ogólnie rzecz bior±c widaæ we wszystkich kierunkach oprócz zachodu
* góry - Beskid S±decki, Wyspowy, ¯ywiecki i ¦l±ski, Tatry
* industrial - np. Huta ArcelorMittal Poland (13-16 km), Elektrociep³ownia £êg (9 km), Elektrownia Skawina (10 km)
* inne ciekawe obiekty - Kopiec Kraka i Kopiec Pi³sudskiego, wie¿a telewizyjna na Krzemionkach, Wawel, Ko¶ció³ Mariacki i Wie¿a Ratuszowa, B³êkitek, Szkieletor, Sanktuarium w £agiewnikach i wiele innych
2. Wie¿a Ratuszowa
Wej¶cie mo¿liwe od maja do pa¼dziernika w godzinach 10:30-18:00. Niestety trzeba fotografowaæ przez szyby i to bardzo brudne szyby. Poza tym nie ma widoku na po³udnie. No i trzeba niby p³aciæ za focenie ale by³em tam kilka razy i nikt specjalnie tego nie pilnuje. Czasami (zw³aszcza w upalne dni) mo¿na siê natkn±æ, ¿e na ni¿szym piêtrze s± otwarte okna i mo¿a wtedy zrobiæ ³adniejsze zdjêcia. Wysoko¶æ - nie wiem, ale chyba oko³o 270 m n.p.m.
Ceny biletów:
normalny - 6 z³
ulgowy - 4 z³
na fotografowanie - 10 z³
Widaæ mniej wiêcej to co wcze¶niej. Moja panorama tutaj:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=401143. Balon widokowy
To jest do¶æ ciekawa i niezwyk³± miejscówka :D i niestety trochê droga. W ka¿dym razie balon wznosi siê na jakie¶ 120 m. Wznoszenie i opadanie trwa ok. 2 min. do tego unosi siê na maksymalnej wysoko¶ci przez jakie¶ 8-10 min. To naprawdê ma³o czasu. Wysoko¶æ na maksymalnym wzniesieniu - 325 m n.p.m.
Ceny biletów:
normalny - 35 z³
ulgowy - 18 z³
Widaæ mniej wiêcej to co wcze¶niej. Moje Tatry st±d (dawa³em je wcze¶niej i nawet da³em wspó³rzêdne i wysoko¶æ prosz±c o panoramê z Kashmira, maj±c nadziejê, ¿e kto¶ siê zdziwi sk±d to by³o robione przy takich danych, ale niestety nikt siê za panoramê nie wzi±³ :)):
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=40115http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=40116To by by³o na tyle. Teraz mo¿e jak Kraków siê tak ³adnie spisa³ to niech koledzy z Katowic i innych du¿ych ¦l±skich miast co¶ nam zaprezentuj± :)
A czy ten ten widok z sanktuarium nie jest aby tylko zza szyby? Raczej tak <_<
Kilka kolejnych miejscówek z Krakowa - do¶æ oryginalne i niestety p³atne.
1. Kopiec Ko¶ciuszki Ko¶ciuszkê warto poleciæ jako punkt widokowy na miasto. Podobnie jak kopiec Kraka. Do naprawdê dalekich obserwacji podtrzymujê kopiec Pi³sudskiego. Zw³aszcza ¿e zachodni fragment panoramy z kopca Ko¶ciuszki jest zas³oniêty w³a¶nie przez Sowiniec.
2. Wie¿a Ratuszowa A zamiast ratuszowej poleci³bym wie¿ê ko¶cio³a Mariackiego. Wy¿sza i tam ju¿ nikt dodatkowo nie pobiera³ op³at za foto (przynajmniej 2 lata temu nie by³o). Mo¿liwo¶æ zdjêcia z hejnalist± :) z tym¿e otwierana tylko wiosn± i latem.
A zamiast ratuszowej poleci³bym wie¿ê ko¶cio³a Mariackiego. Wy¿sza i tam ju¿ nikt dodatkowo nie pobiera³ op³at za foto (przynajmniej 2 lata temu nie by³o). Mo¿liwo¶æ zdjêcia z hejnalist± :) z tym¿e otwierana tylko wiosn± i latem. W takim razie napisz wiêcej szczegó³ów o tej miejscówce :)
Co do Kopca Ko¶ciuszki - mo¿e lepszym punktem jest Kopiec Pi³sudskiego, ale zawsze jest to jaka¶ miejscówka i mimo wszystko uwa¿am, ¿e niez³a.
3. Balon widokowy
To jest do¶æ ciekawa i niezwyk³± miejscówka :D i niestety trochê droga. W ka¿dym razie balon wznosi siê na jakie¶ 120 m. Wznoszenie i opadanie trwa ok. 2 min. do tego unosi siê na maksymalnej wysoko¶ci przez jakie¶ 8-10 min. To naprawdê ma³o czasu. Wysoko¶æ na maksymalnym wzniesieniu - 325 m n.p.m.
Ceny biletów:
normalny - 35 z³
ulgowy - 18 z³ I fotka:
Balon wieczorow± por±:
W Województwie ¦wiêtokrzyskim mogê poleciæ takie miejsca:
Piñczów - Kaplica ¦w. Anny (ok 290mnpm)
Busko-Zdrój:
1) Skrzy¿owanie ulic Kazimierza Wielkiego i Objazdowej(droga nr. 73) ok. 270mnpm - widoki na po³udnie od Beskidu Niskiego po Babi± Górê.
2)Rezerwat Zimne Wody (ok 270mnpm) - widok na Góry ¦wiêtokrzyskie
3)Ul. Widuchowska - koniec ulicy ok 290mnpm
4)Okolice Buska - wzgórza w okolicy miejscowo¶ci Szczawory¿, ¯erniki Górne i B³oniec. W B³oñcu najwy¿sze wzniesienie w okolicy - ok. 335mnpm.
Wszystkie wzniesienia tu¿ przy drodze nr.73.
W samych górach ¦wiêtokrzyskich to chyba ¦wiêty Krzy¿, niestety taraz z widokiem w pó³nocnym kierunku jest p³atny. Widoki na S i E spod klasztoru.
Sandomierz - wygl±da na to ze da siê stamt±d zobaczyæ Tatry.
poza tym: Zamek Krzy¿topór, Zamek w Chêcinach, Ko¶ció³ ¶w. Micha³a (na do¶æ sporej górze) we wsi Smerdyna niedaleko Staszowa.
Zbocze góry Ram¿a w Ja¶kowicach/Orzeszu
Namiary:
50°09'01.34"N
18°45'56.05"E
Dojazd:
http://mapa.targeo.pl/dojazd,21,18.77150,50.14852?l=e47c47f513950a88
Obserwacje w stronê Beskidów:
Edyta: link z dojazdem trzeba samemu skopiowaæ
Ten post by³ edytowany przez
marcinls dnia: 15 September 2009 - 22:52
Witam... jestem nowym u¿ytkownikiem...
postanowi³am dodac nowy punk obserwacyjny,który znajduje siê w D±browie Górniczej
D±browa Górnicza-Góra ¶w.Antoniego (Go³onoska) 353 m.n.p
Jak tam jest konkretnie z dostêpno¶ci± horyzontu ? Mo¿esz opisaæ gdzie podej¶æ i co ewentualnie mo¿na zobaczyæ ?
Moja lista punktów obserwacyjnych wraz dok³adnym opisem:
Przedstawiam wrêcz listê punktów, zrobionych przez siebie:
WOJ. ¦WIÊTOKRZYSKIE:
Busko-Zdrój - skarpa na Os. Sikorskiego.
Wysoko¶æ 260mnpm
Wspó³rzêdne: 50.467290°N, 20.735438 E
Po³o¿enie - Osiedle Sikorskiego, tu¿ przy kot³owni, róg ulic Kazimierza Wielkiego, Partyzantów i Objazdowej (droga nr 73)
Opis: Skarpa jest pozosta³o¶ci± po nieukoñczonej drodze, maj±cej przecinaæ teren osiedla.
Widaæ: tylko kierunki po³udniowe: od Beskidu Niskiego, po masyw Babiej Góry w³±cznie. M. in. Lackow±, Jaworzynê Krynick±, Przechybê, Turbacz, Beskid Wyspowy, ca³e Tatry, Babi± Górê.
http://static.panora...al/29393033.jpghttp://static.panora...al/26184375.jpg (to akurat od siebie z okna robi³em)
Busko-Zdrój - Rezerwat Zimne Wody
Wysoko¶æ: 240-270mnpm
Wspó³rzêdne: 50.480924 N, 20.728839° E
Po³o¿enie - pó³nocna czê¶æ miasta, ul. Stawow± do koñca, potem drog± gruntow± przez sady
Opis: Grupa gipsowych wzgórz, poro¶niêta rzadk± w Polsce ro¶linno¶ci± ciep³olubn±.
Widaæ: Góry ¦wiêtokrzyskie.
Uwagi: Latem czêsto organizuj± tam popijawy :D
http://static.panora...al/22496388.jpgSmogorzów - droga nr. 73
Wys.: 310mnpm
Wspó³rzêdne: 50.441456° N, 20.839971°
Po³o¿enie - parking przy drodze nr 73, przy lesie na wzgórzu.
Opis: niedu¿y parking z przydro¿nym barem.
Widaæ: góry od krañców Beskidu Niskiego po Pilsko w³±cznie. Nieco dalej na zachód, gdzie nie zas³ania las - wspaniale Góry ¦wiêtokrzyskie, a tak¿e EC Po³aniec, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.
Piñczów - kaplica ¦w. Anny
Wys. 240mnpm (niektórzy podaj± 290mnpm)
Wspó³rzêdne: 50.522056°N, 20.531240 E
Po³o¿enie - na wysokim wzgórzu nad miastem,
Doj¶cie: ¶cie¿kami od ulic: Pi³sudskiego, Le¶nej lub Grodziskowej
Widaæ: Tatry, Beskid S±decki i Wyspowy, Gorce.
Góry ¦w - ¦w. Krzy¿
Wys: 575mnpm
Wspó³rzêdne 50.859081°N 21.052695° E
Po³o¿enie: tu¿ przy klasztorze na ¦w. Krzy¿u
Doj¶cie: Dojazd z Kielc, drog± nr 74, nastêpnie w miejcowo¶ci Wola Jachowa skrêcamy na drogê nr 753, w Hucie Starej skrêcamy na drogê, która prowadzi na sam wierzcho³ek. Parking obok klasztoru. Na ¦w. Krzy¿ dojedziemy z Kielc PKS. Najkrótsze doj¶cie - szlakiem z Nowej S³upii.
Widaæ: Beskid S±decki, Gorce, Tatry, Beskid Wyspowy, Babi± Górê, Pilsko. Industrial: miasta: Kielce, Busko-Zdrój, Stalow± Wolê, Tarnów, Tarnobrzeg, Mielec, Nowa Dêba. Obiekty: wie¿e TV: Góra ¦w. Marcina k.Tarnowa, RTCN Sucha Góra k. Krosna,RTCN Chor±gwica, EC - Po³aniec, Stalowa Wola, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.
Dodatkowo z tarasu (5z³ wstêp) - Radom, Starachowice, RON Radom-Wacyn, EC Po³udnie i Pó³noc w Radomiu, EC Kozienice, RTCN Ryki, RTCN Przysucha-Koz³owiec.
WOJ MA£OPOLSKIE
Kraków - kopiec Pi³sudskiego
Wys: 388mnpm
Wspó³rzêdne 50.060108°N, 19.847197° E
Po³o¿enie: Na wzgórzu Sowiniec w zachodniej czê¶ci miasta
Doj¶cie: Dojazd do Zoo lub pod Klasztor Kamedu³ów. Od zoo - znajduj±c± siê poni¿ej Alej± Wêdrowników, nastêpnie Al. Do Kopca. Od klasztoru - pod górê Alej± Wêdrowników, nastêpnie Al. do Kopca.
Uwagi: Jest to najwy¿szy punkt w Krakowie, podczas dobrej widoczno¶ci na wierzcho³ku robi siê t³oczno.
Widaæ: fragment Beskidu S±deckiego, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Babi± Górê, Beskid Ma³y, Beskid ¦l±ski. Jurê K-Cz. Szyby kopalñ na ¦l±sku, elektrociep³ownie: Bielsko, Jaworzno, Siersza, maszt RTCN Kosztowy w Mys³owicach.
http://static.panora...al/23498954.jpgWOJ MAZOWIECKIE:
Warszawa - góra "Kazurka" na Ursynowie:
Wys: ok 120-130mnpm
Wspó³rzêdne: 52.136675 N, 21.044410°
Po³o¿enie: Ursynów, tu¿ przy tzw. Lasku Kabackim
Doj¶cie: ¦cie¿kami od ul. Welwetowej lub Moczyd³owskiej
Opis: Wysoka, usypana górka. Korzystaj± z niej motocrossowcy a nawet paralotniarze
Widaæ: wspania³a panorama Ursynowa, lotnisko Okêcie, maszt w Raszynie, Tarczyn wiatrak "Mentos" w Rembertowie, Pruszków, Grójec, Grodzisk Maz, prawdopodobnie RTCN Ryki i EC Kozienice.
Uwagi: Chyba najlepszy punkt obserwacyjny w Stolicy. Po³o¿ony na uboczu zabudowañ, a wiêc nie ma problemów z zadymieniem czy drgaj±cym od ciep³a powietrzem. Poza tym jest za free (PKiN kosztuje 20z³). Uwaga: na górce jest tor motocrossowy, a mieszkañcy osiedla lubi± spo¿ywaæ tam ró¿ne p³yny. Tak¿e czêsto bywa tam t³oczno.
http://static.panora...al/29336834.jpgTen post by³ edytowany przez
twmichal dnia: 30 November 2009 - 12:12
Co prawda nie do koñca zwi±zane z dalekimi obserwacjami ale na YT sporo jest filmików dotycz±cych paralotniarstwa na Górze Siewierskiej a to w koñcu jeden z naszych atrakcyjniejszych punktów obserwacyjnych. Mo¿na przynajmniej zobaczyæ jak Siewierska siê prezentuje ;)
Ostatnio odwiedzi³em nowy POI w Rogo¼niku ko³o Góry Siewierskiej.
Wysoko¶æ: 415 mnpm
Wspó³rzêdne:
50.3904 19.0506Po³o¿enie - Skarpa na pó³nocny zachód od Rogo¼nika,
dojazd z Katowic TUOpis: Wzniesienie poro¶niête dzik± traw±.
Widaæ: Beski Morawski oraz Jeseniki
Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiaj±cych siê znik±d.
Panorama 50mm obejmuj±ca od lewej Katowice, koñcz±ca siê na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach ¦l±skich.
http://fotoo.pl/zdjecia/thumbs/2010-06/941f8a55.jpgTen post by³ edytowany przez
Rafa³ ZOOM dnia: 18 June 2010 - 23:39
Rafale sk±d Ci siê wziê³o to 415m npm ? Najwy¿sze wzniesienie w tym rejonie ma co¶ ko³o 370m.
Ostatnio odwiedzi³em nowy POI w Rogo¼niku ko³o Góry Siewierskiej.
Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiaj±cych siê znik±d.
Cenna uwaga :) Czasem odnoszê wra¿enie, jakby w rejonie G. Siewierskiej i Rogo¼nika niebezpieczeñstwo czyha³o zewsz±d...
Panoramka pokazuje, ¿e tak jak wg symulacji bêdzie to ¶wietny punkt obserwacyjny. Jak wysz³y Ci te Jeseniki?
Rafale sk±d Ci siê wziê³o to 415m npm ? Najwy¿sze wzniesienie w tym rejonie ma co¶ ko³o 370m.
GPS pokazywa³ 415m z dok³adno¶ci± do +-8m
GPS to
http://www.nokia.pl/...modul-gps-ld-3wWydaje mi siê ze w otwartym terenie dok³adno¶æ jest max 6m, a GPS pokazuje z jak± dok³adno¶ci± aktualnie prowadzony jest pomiar, pokazywa³ -+8m
Ten post by³ edytowany przez
Rafa³ ZOOM dnia: 19 June 2010 - 11:06
GPS pokazywa³ 415m z dok³adno¶ci± do +-8m
Nie jestem do koñca pewien ile, ale GPS Zbyszka na G. Siewierskiej pokazywa³ du¿o ponad 390 m npm.
http://img690.imageshack.us/img690/2411/rogoznik.jpg
Opisana wy¿ej miejscówka na Geoportalu to miejsce opisane jako "Na Wale" ~370m npm i nie mo¿e byæ inaczej ;)
Rafale a pobliska Góra Buczyna zaro¶niêta jest mocno, czy dlaczego nie wybra³e¶ tamtego miejsca ?
Nie jestem do koñca pewien ile, ale GPS Zbyszka na G. Siewierskiej pokazywa³ du¿o ponad 390 m npm.
te¿ siê wtr±cê, bo mnie te¿ ostatnio gps po wej¶ciu na Fajn± Rybê pokazywa³ ponad 370 a przez moment nawet 395mnpm:), wiêc nie wiem jak to jest z tymi urz±dzeniami. Ogólnie zawy¿a mi sporo. Czy ma na to wp³yw klasa urz±dzenia? bo moje do najdro¿szych nie nale¿y? :)
Opisana wy¿ej miejscówka na Geoportalu to miejsce opisane jako "Na Wale" ~370m npm i nie mo¿e byæ inaczej ;)
Rafale a pobliska Góra Buczyna zaro¶niêta jest mocno, czy dlaczego nie wybra³e¶ tamtego miejsca ?
Znalaz³em dane techniczne mojego modu³u GPS:
http://europe.nokia....-specificationsJednak jestem za wysoko¶ci± jak± podaje GPS a nie jak± podaj± mapy, które by³y robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzêt i jakimi metodami okre¶lano wysoko¶æ.
Je¶li przyj±æ, ze pokazywa³o 415m oraz b³±d przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak wiêcej o 30m ni¿ pokazuje mapa z geoportalu.
Buczyna by³a od strony zachodniej zaro¶niêta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje siê do niczego.
Nastêpnym razem pojadê
tutaj. Wygl±da³o, ¿e punkt mia³ lepszy potencja³ na stronê Pd.
Ten post by³ edytowany przez
Rafa³ ZOOM dnia: 19 June 2010 - 13:24
Nie chcê tu polemizowaæ ale dok³adno¶æ GPSu jest fatalna. Najlepsze s± w³a¶nie mapy TOPO z Geoportalu i nie wa¿ne ¿e by³y robione bardzo dawno temu je¶li kartografia tamtych lat jest uznawana za najlepsz± i najdok³adniejsz± (polscy kartografowie byli wychwalani wtedy i nie mieli sobie równych) na potrzeby wykorzystania w terenie (zdarzaj± siê pojedyncze b³êdy ale to naprawdê niewielki margines - sam znalaz³em jeden ko³o Chrzanowa :) )
A na nastêpny wypad proponujê
t± tutaj górkê. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorowaæ, bo tam du¿o fajnych górek, a najlepsze s± za gór± Siewiersk±
- to te dwie
Buczyna by³a od strony zachodniej zaro¶niêta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje siê do niczego
To w takim razie sk±d
TO siê wziê³o ?
A na nastêpny wypad proponujê t± tutaj górkê. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorowaæ, bo tam du¿o fajnych górek, a najlepsze s± za gór± Siewiersk± - to te dwie
To mo¿e byæ bardzo ciekawe miejsce. Zw³aszcza ta górka bli¿ej Nowej Wsi. Wyniki
symulacj i s± zaskakuj±co dobre i wygl±da to lepiej ni¿ z Siewierskiej. Okazuje siê ¿e ¦nie¿nik jest do uchwycenia. Ponadto Stoh i Rozsutec, co z Siewierskiej graniczy niemal¿e z cudem.
Znalaz³em dane techniczne mojego modu³u GPS:
http://europe.nokia....-specifications
Jednak jestem za wysoko¶ci± jak± podaje GPS a nie jak± podaj± mapy, które by³y robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzêt i jakimi metodami okre¶lano wysoko¶æ.
Je¶li przyj±æ, ze pokazywa³o 415m oraz b³±d przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak wiêcej o 30m ni¿ pokazuje mapa z geoportalu.
Gdyby wzniesienie w Rogo¼niku mia³o faktycznie 415mnpm to by³oby to najwy¿sze miejsce na Wy¿ynie ¦l±skiej, a przecie¿ o ile mi wiadomo najwy¿sza jest Góra ¦wiêtej Anny (chyba 406mnpm). :)
Na Górze Siewierskiej mój gps pokazywa³ bodaj¿e ~395mnpm.
To mo¿e byæ bardzo ciekawe miejsce. Zw³aszcza ta górka bli¿ej Nowej Wsi. Wyniki symulacj i s± zaskakuj±co dobre i wygl±da to lepiej ni¿ z Siewierskiej. Okazuje siê ¿e ¦nie¿nik jest do uchwycenia. Ponadto Stoh i Rozsutec, co z Siewierskiej graniczy niemal¿e z cudem.
Rewelacja!!!
GPS pokazywa³ 415m z dok³adno¶ci± do +-8m...m
Podana przez Ciebie dok³adno¶æ GPS odnosi siê do po³o¿enia w poziomie. W pionie generalnie infrastruktura GPS ma s³absz± dok³adno¶æ, z tego co pamiêtam wynosi ona +-30m. Pewnym rozwi±zaniem s± urz±dzenia GPS z wysoko¶ciomierzem barometrycznym. Po poprawnym skalibrowaniu i przy za³o¿eniu sta³ego ci¶nienia, dok³adno¶æ pomiaru wysoko¶ci mo¿e wynie¶æ kilka metrów.
Równie¿ Google Earth ¼le pokazuje wysoko¶æ npm. O ile do ok. 600mnpm jest ona zgodna z "papierowymi" mapami (b. rzadko jest delikatnie zawy¿ona) to ju¿ pow. 1000mnpm jest zani¿ona, a w wysokich górach ró¿nice wynosz± nawet kilkadziesi±t metrów.
Google Earth nie uwzglêdnia te¿ sztucznych wzniesieñ (kopce, wa³y ziemne).
A je¿eli chodzi o wysoko¶ciomierz barometryczny pamiêtajmy ¿e ci¶nienie atmosferyczne jest zmienne.
Podana przez Ciebie dok³adno¶æ GPS odnosi siê do po³o¿enia w poziomie. W pionie generalnie infrastruktura GPS ma s³absz± dok³adno¶æ, z tego co pamiêtam wynosi ona +-30m. Pewnym rozwi±zaniem s± urz±dzenia GPS z wysoko¶ciomierzem barometrycznym. Po poprawnym skalibrowaniu i przy za³o¿eniu sta³ego ci¶nienia, dok³adno¶æ pomiaru wysoko¶ci mo¿e wynie¶æ kilka metrów.
GPS podaje zarówno b³±d po³o¿enia w poziomie jak i b³±d wysoko¶ci.
No to nie pozostaje nic innego jak zabraæ na górê siewiersk± GPS od geodety z dok³adno¶ci± do kilku cm i sprawa bêdzie jasna czy GPS czy mapy z geoportalu podaj± bzdury.
Za³±czone miniaturki
Có¿ za wyniki :szczerbaty:
Mowa o geodetach to mam projekt z budowy autostrady A1 w okolicy Siewierskiej i Rogo¼nika, marny to niby dowód ale jednak chyba dok³adno¶æ takiej mapy jest niepodwa¿alna. Oznaczy³em interesuj±ce nas punkty obserwacyjne które maj± niemal identyczne warto¶ci co na geoportalu i heyu.
http://img14.imageshack.us/img14/667/74931834.th.jpg
skoro o geodetach mowa to, z do¶wiadczenia (krótkiego na razie), moge napisaæ, ¿e mapy topograficzne w geoportalu s± raczej dok³adne - punkty wysoko¶ciowe podawane z dok³adno¶ci± do decymetra a przy nim symbol -trójk±t z kropk± w ¶rodku (lub kó³ko z kropk±) to najczê¶ciej punkty osnowy geodezyjnej I lub II klasy i te warto¶ci odpowiadaj± rzeczywisto¶ci (sprawdzane). Warstwice te¿ ok, ¿aden GPS turystyczny nie bêdzie mia³ lepszej dok³adno¶ci...
£adny widok oferuj± Witanowice, k. Wadowic :) Konkretniej od skrzy¿owania dróg Brze¼nica-Tomice i Zygodowice-Babica w kierunku Wadowic. Na wschodzie Kraków i Skawina, na po³udniu Tatry, Babia i Beskid Ma³y, na zachodzie o¶wiêcimskie Dwory, GOP oraz-wg Heywhatsthat-Jeseniki, mimo ¿e to 165 kilosów a zaledwie 345 metrów wysoko¶ci!
Bielany (25 km), Przegorza³y (27) i Wawel (31)
£êg (36 km) i Nowa Huta (41-42). Na prawym skraju fragment wie¿y sanktuarium ³agiewnickiego i wie¿a ci¶nieñ w Skotnikach
Babia i Leskowiec (?)
i jaki¶ zak³ad na lewo od Dworów
Ten post by³ edytowany przez
Pawe³ W. dnia: 29 June 2010 - 21:47
trwa cisza wyborcza... onet wiêc sprytnie opisuje PW, zamiast PO ;)
http://pejzaze.onet....0,,galeria.htmldla mnie nowo¶ci±, by³y PW na pó³nocy kraju, oraz informacja o wie¿y widokowej na Mogielnicy w B.Wyspowym, ciekawe zjdêcie (cienia) Kopca w Krakowie
Ten post by³ edytowany przez
Jurek K. dnia: Wczoraj, 07:21
Wie¿a widokowa na Mogielicy jest ju¿ od kilku lat. Tak¿e na Radziejowej w Beskidzie S±deckim mamy wie¿ê widokow±, wysok± na ok. 30m.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl