Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam jestem Anita (22).
Witam to jest mój pierwszy post na tym forum. Na wstêpie pozdrawiam wszystkich.
Zaczynam moj± przygodê z astronomi± - pierwszy krok -> (CA£KOWITE ZAÆMIENIE S£OÑCA)
Chcia³abym siê zapytaæ, kiedy bêdzie najbli¿sze zaæmienie S³oñca widoczne z Polski ( Ma³opolski), i czy doczekam siê bez wyje¿d¿ania z kraju na zaæmienie centralne widoczne z ma³opolski B) . Proszê o
jakie¶ linki do stron z kalendarzami najbli¿szych zaæmieñ w Polsce z podanym czasem jaki bêdê mia³a w tym czasie na zegarku. Proszê o wszystkie informacje - muszê spe³niæ mój pierwszy cel.
Je¿eli nie bêdê mog³a zobaczyæ w najbli¿szym czasie zaæmienia centralnego, to gdzie i kiedy muszê wyjechaæ aby je zobaczyæ. :huh:
Dziêkujê i przepraszam za ³apczywie pisany post i liczê na wyrozumia³o¶æ
Nie doczekasz na pewno ca³kowitego z Ma³opolski...
Je¶li chodzi o najbli¿sze czê¶ciowe to marzec 2006.
A resztê zawsze czytaj tu:
http://sunearth.gsfc...se/eclipse.html
Z tego co pamiêtam to nastêpne zaæmienie (obr±czkowe) zdarzy siê po 100 latach i dwóch dniach po moich narodzinach a pas bêdzie przechodzi³ przez Zakopane.
Kolejne zaæmienia widoczne w Polsce tak¿e bêd± przechodzi³y przez moje miasto.
Mam nadziejê ¿e kolonowanie zrobi postêpy. :ha:
http://news.astronet.pl/news.cgi?3133
Najbli¿sze zaæmienie ca³kowite S³oñca widoczne w Polsce bêdzie za ponad 100lat. Mapka ze strony któr± poda³ Pawe³, a tu dok³adniejszy link do mapek
http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEat...Eatlas.html#3CE
Za³±czone miniaturki
l
l
Tytu³em uzupe³nienia...
Jak widaæ, u nas nie bêdzie widaæ -mowa o ca³kowitym. Najbli¿sze czêsciowe bêd± podczas ca³kowitych w niezbyt odleg³ych geograficznie rejonach ¶wiata, czyli:
-29 marca 2006 -Turcja
-11 [??] sierpnia 2008 -Syberia i Mongolia
Dodam,¿e to s± ostatnie dwa zaæmienia w ci±gu najbli¿szych 10 lat, do których da siê w miarê ³atwo/tanio dojechaæ. Potem trzeba bedzie sie t³uc na antypody lub do Chin albo obu Ameryk. Druga sprawa: zaæmienie czêsciowe nie jest nawet w po³owie tak ciekawe jak ca³kowite, zupe³nie inne zjawisko, ze spor± dawk± adrenaliny. Widzia³em ju¿ takie jedno oraz kilka czesciowych.
Wnioski: bezwglêdnie postarac sie o wyjazd w marcu do Turcji. Mo¿esz pod³aczyæ sie pod jaka¶ wycieczkê z biura podró¿y, lub jechaæ samodzielnie, oczywi¶cie w grupie kilku osób. Najtaniej wyjdzie organizuj±c wszystko samemu, odpadnie problem ewentualnego braku mobilno¶ci na miejscu [ze wzgledu na specyfike terenowo pogodowa po¿yteczne mo¿e byc zmiana miejsca obserwacji z po³udniowego wybrze¿a wg³±b l±du [np. Kapadocja] lub odwrotnie. Kraj jest do¶æ tani [ na studenck± kieszeñ] i b. ciekawy turystycznie -by³em tam ju¿ 3x... Pora roku komplikuje trochê sprawê dojazdu, bo nie dzia³aja funkcjonuj±ce normalnie latem po³±czenia autobusowe do Stambu³u czy Bukaresztu i trzeba t³uc siê bardziej na raty lub lecieæ samolotem. Ja sam przymierzam sie do wypadu na min. 2 tygodnie, wyjazd o charakterze astro-ogólnoturystycznym [zwiedzanie plus ewentualnie troche gory, o ile warunki zimowe pozwol±]. Dojazd na raty.
Je¶li siê zdecydujesz, spróbuj zorganizowaæ 1-3 towarzyszy podró¿y [mo¿e kto¶ z forum?] i pojechaæ choæby na tydzieñ-pó³tora, ¿eby zobaczyæ zacmienie, przy okazji po drodze zwiedzajac to i owo. W razie potrzeby s³u¿ê informacjami nt. kraju, dojazdów itp. Samo zaæmienie bedzie sz³o ukosem przez ¶rodek Turcji, mniej wiecej z rejonu Side na pd. wybrze¿u przez Kapadocjê do Sivas na pn. i dalej nad M. Czarne. Optymalne miejsca to pd. wybrze¿e lub Kapadocja, zale¿nie od pogody. Oba rejony s± te¿ b. atrakcyjne turystycznie. Nad morzem bedzie wzglêdnie ciep³o, ok. 20st., w g³êbi l±du warunki zimowe. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 28 November 2005 - 17:27
A tak z ciekawosci,... o ile dobrze sprawdzam, to zacmienia calkowitego w PL nie bylo w ogole w XX wieku. Kiedy wiec bylo ostatnie zacmienie nad Wisla?
PS. Juz sie nie moge doczekac tej Turcji :) Kto by pomyslal, ze z taka radoscia bede tam gnal ;)
Zapytaj rodziców lub dziadków co robili 8 czerwca 1956roku :) by³a pogoda w ca³ym kraju
ps. sorry chyba nie trafi³em w date ale szukam ;)
30 czerwca 1954 :)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 28 November 2005 - 22:22
W latach 50 by³o ca³kowite zaæmienie. By³a wtedy zabawna sytuacja Polacy wys³ali samolot na obserwacjê zaæmienia - mia³ lecieæ w pasie. A, ¿e by³o to w Polsce NE to przypadkowo wlecieli do ZSRR i zostali przejêci przez bolszewickie my¶liwce. Ca³a sprawa zakoñczy³a siê na drodze dyplomatycznej ... na szczê¶cie bo w wyprawie uczestniczy³ miêdzy innymi prof. Rudnicki. Gdyby z nimi post±piono tak jak wtedy zwyczajnie siê potêpowa³o w takim kraju jakim by³o ZSRR to nie pole galaktyk w Pannie nie by³o by zwane Jagielonian Field a kometa Rudnickiego pewnie nazywa³a by siê jako¶ po amerykañsku czy japoñsku...
Zaæmienia im siê zachcia³o...
Pawe³ Maksym
Zapytaj rodziców lub dziadków co robili 8 czerwca 1956roku :) by³a pogoda w ca³ym kraju
ps. sorry chyba nie trafi³em w date ale szukam ;)
30 czerwca 1954 :) Moja Mama opowiada³a mi kiedy¶ o tym zaæmieniu. Pamiêta je.
Z tego co pamiêtam, to pas zaæmienia ca³kowitego w 1954 roku przebiega³ przez Suwalszczyznê. Oczywi¶cie pamiêtam nie dlatego, ¿e obserwowa³em to zjawisko, a tylko o nim czyta³em.
A najbli¿sze obr±czkowe bêdzie widoczne w Polsce dok³adnie w moje 106 urodziny i nawet z mojego miasta :D
Perfect o nim ¶piewa³, ¿e dane im by³o :-)
Moja Mama opowiada³a mi kiedy¶ o tym zaæmieniu. Pamiêta je. A moja, nie¿yj±ca ju¿ prawie trzydzie¶ci lat, babcia opowiada³a mi o przelocie komety Halleya. Podobno piêknie wygl±da³a w roku pañskim 1910. Mia³a wtedy 16 lat (oczywi¶cie babcia, nie kometa).
PS. Przepraszam za zboczenie z tematu.
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 29 November 2005 - 10:54
Ju¿ wiem ¿e w 2006 i 2008 roku na zaæmienia napewno nie wyjadê gdy¿ jestem jeszcze na to za m³oda, brak czasu wolnego, i ma³o podró¿owa³am po ¶wiecie wiêc siê bojê.
Proszê was podajcie mi jeszcze linki do stron gdzie bêdzie dok³adny Polski czas tych zaæmieñ, dla ma³opolski, jaka bêdzie faza i opis zjawska widocznego z polski. Chodzi mi o kalendarz najbli¿szych zaæmieñ ale w Polsce z podanym czasem dla polski (conajmniej do roku 2020)- i najlepiej tak¿e strona w polskim jêzyku. Kiedy¶ by³am na jednej polskiej stronie z kalendarzem zaæmieñ s³oñca w Polsce w naszym stuleciu, ale chyba ju¿ jej nie ma, nie mogê znale¼æ.
Strona jest mi potrzebna, gdy¿ razem z kole¿ankami zaczynamy tzw. "amatorskie dyskusje" :D , i mo¿e siê
kiedy¶ wybierzemy ale napewno dopiero za conajmniej 3 lata.
Dziêki za mapki - widaæ z nich ¿e zaæmienia polski unikaj±, ale "co trudniejsze tym bardziej warto¶ciowsze" <- ????
Dane wg "Kalendarza astronomicznego na XXI wiek" dla £odzi (bior±c pod uwagê odleg³o¶æ £ód¼ - Kraków ró¿nica wielko¶ci fazy jest na ogó³ niewielka).
Data - faza
2006.03.29 - 0,52
2008.08.01 - 0,32
2010.01.15 - 0,05
2011.01.04 - 0,81
2015.03.20 - 0,73 (ca³kowite na Atlantyku miêdzy Irlandi± i Islandi±)
2021.06.10 - 0,19
2022.10.25 - 0,50
2025.03.29 - 0,17
2026.08.12 - 0.87 (ca³kowite w Hiszpanii)
Ja byc moze doczekam zacmienia jako 84-letni dziadek. Bede wtedy astroamatorem z 86 letnim stazem ;) Ciekawe jakie wtedy beda robione teleskopy...? :rolleyes:
Ja byc moze doczekam zacmienia jako 84-letni dziadek. Bede wtedy astroamatorem z 86 letnim stazem ;) Ciekawe jakie wtedy beda robione teleskopy...? :rolleyes: WOW! To ju¿ w wieku -2 lat by³e¶ astroamatorem ?
Ch³opak z gwiazd. :D
W latach 50 by³o ca³kowite zaæmienie. By³a wtedy zabawna sytuacja Polacy wys³ali samolot na obserwacjê zaæmienia - mia³ lecieæ w pasie. A, ¿e by³o to w Polsce NE to przypadkowo wlecieli do ZSRR i zostali przejêci przez bolszewickie my¶liwce. Ca³a sprawa zakoñczy³a siê na drodze dyplomatycznej ... na szczê¶cie bo w wyprawie uczestniczy³ miêdzy innymi prof. Rudnicki. Gdyby z nimi post±piono tak jak wtedy zwyczajnie siê potêpowa³o w takim kraju jakim by³o ZSRR to nie pole galaktyk w Pannie nie by³o by zwane Jagielonian Field a kometa Rudnickiego pewnie nazywa³a by siê jako¶ po amerykañsku czy japoñsku...
Zaæmienia im siê zachcia³o...
Pawe³ Maksym Dziadek opowiada³, ¿ê obserwowa³ przez zasmolon± szybkê, przy okazji sianokosów. Tereny dzisiejszego woj. zachodniopomorskiego.
Ju¿ wiem ¿e w 2006 i 2008 roku na zaæmienia napewno nie wyjadê gdy¿ jestem jeszcze na to za m³oda :blink: ???, brak czasu wolnego, i ma³o podró¿owa³am po ¶wiecie wiêc siê bojê :blink: ???. :blink: :ha: :mellow:
Anita, nie za³amuj ludzi! Je¶li masz 22 lata, jak sama napisa³a¶, to nie marnuj czasu, tylko jed¼. To ostatnia okazja. Zapewne studiujesz, to idealny czas aby poznaæ trochê ¶wiata. Po skoñczeniu studiów jest o wiele trudniej pojechaæ gdzie¶ na d³u¿ej -praca, obowiazki rodzinne itp. Mo¿e trochê lepiej finansowo, ale niewiele, no chyba,¿e ktos jest krezusem -ale wtedy znów problem z czasem. Jesli nie masz w¶ród znajomych zbyt wielu osób, które pisa³yby sie na taki wyjazd w samodzielnej grupie, znajd¼ 1-2 osoby, do towarzystwai spróbuj co¶ za³atwiæ w jakims biurze podró¿y w ramach normalnej wycieczki. Dwóch moich znajomych w ten sposób zorganizowa³o sobie Maroko: zap³acili 2 -tyg. wyjazd w biurze podró¿y [chyba sam przelot], uzgodniwszy, ze na miejscu urywaj± sie od grupy i dzia³aja samodzielnie, a potem zjawiaj± siê przed odlotem. W tym przypadku to by³o chyba last minute, wiec biuro sz³o maksymalnie na rêkê, ale wg. mnie to nie powinno byæ problemu. Poszukaj ofert wycieczek do Turcji w odpowiednim terminie. To tani kraj, b. przyjazny turystom ,przynajmniej w tych okolicach, gdzie bedzie zaæmienie. S³uze informacjami na priva, jakby co.
Jesli nie bedziesz mieæ odwagi, by realizowac marzenia, nic ciekawego nie uda Ci sie w ¿yciu zobaczyæ, a juz na pewno zaæmienia...Zacznij od znalezienia towarzyszy podrózy, którzy nie wystawi± Ciê do wiatru w ostatniej chwili [tak by³o ze mn± w '99-tym, na zaæmienie mia³em byæ w Turcji, skoñczy³o sie na Wêgrzech]
Z zacmieñ, które poda³ Robert, to z marca 2015 roku bêdzie widoczne na Wyspach Owczych, p³ywa tam prom z Danii i Norwegii, ten sam, co kursuje na Islandiê ruchem konika szachowego...
Notabene w³a¶nie segregujê stare numery 'Wiedzy i ¯ycia' i w³a¶nie obrabiam rocznik '99 Trafi³em m.in. na artyku³ Roberta w jednym z przedzaæmieniowych numerów, 'wzywaj±cy do boju', tj. wyjazdu na zaæmienie na Wêgry. Ech, ³ezka w oku...
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Perfect o nim ¶piewa³, ¿e dane im by³o :-) Budka Suflera z Felicjanem Andrzejczakiem
najbli¿sze obr±czkowe bêdzie 13 lipca 2073(¿eby tylko by³ fart z pogod± co do tej 13) :Salut:.co do ca³kowitych to w Polsce najbli¿sze jest w 2135 7 pa¿dziernika.ja mo¿e siê przejadê do hiszpani 12 sierpnia 2026 :Beer: . ca³y wykaz na xxl wiek masz na
http://news.astronet.pl/news.cgi?3133
Jak mi³o. W 2093 i 2135 nie bêdê musia³ ruszaæ ty³ka z domu, ¿eby zobaczyæ zaæmienie :)
Jak mi³o. W 2093 i 2135 nie bêdê musia³ ruszaæ ty³ka z domu, ¿eby zobaczyæ zaæmienie :) Pewnie, a stosowna p³yta z marmuru lub (tfu!) lastrico bêdzie s³u¿y³a za filtr ND5 :ha: W testamencie trzeba by wnukom przykazaæ,¿eby nie zastawili zniczami i kwiatkami w tym dniu pola widzenia na po³udnie...
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Witam jestem Anita (22).
Witam to jest mój pierwszy post na tym forum. Na wstêpie pozdrawiam wszystkich.
Zaczynam moj± przygodê z astronomi± - pierwszy krok -> (CA£KOWITE ZAÆMIENIE S£OÑCA)
Chcia³abym siê zapytaæ, kiedy bêdzie najbli¿sze zaæmienie S³oñca widoczne z Polski ( Ma³opolski), i czy doczekam siê bez wyje¿d¿ania z kraju na zaæmienie centralne widoczne z ma³opolski B) . Proszê o
jakie¶ linki do stron z kalendarzami najbli¿szych zaæmieñ w Polsce z podanym czasem jaki bêdê mia³a w tym czasie na zegarku. Proszê o wszystkie informacje - muszê spe³niæ mój pierwszy cel.
Je¿eli nie bêdê mog³a zobaczyæ w najbli¿szym czasie zaæmienia centralnego, to gdzie i kiedy muszê wyjechaæ aby je zobaczyæ. :huh:
Dziêkujê i przepraszam za ³apczywie pisany post i liczê na wyrozumia³o¶æ Kalendarz astronomiczny na 2006 rok podaje ,¿e zaæmienie ca³kowite S³oñca wyst±pi 29 marca 2006r. W Polsce bêdzie widoczne jako czê¶ciowe i tak : dla Krakowa pocz±tek 9h49m, ¶rodek10h54m, koniec11h59m,faza 0,561, wysoko¶æ 43 stopnie( w maksimum).
Obejrzeæ ca³kowite zaæmienie to na pewno co¶ wspania³ego.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl