Moje obserwatorium Skrócony dziennik budowy 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam !

Wreszcie uda³o mi siê znale¼æ kilka minut na opisanie mojego w³asnego obserwatorium. Niestety ze wzglêdów czasowych nie mog³em prowadziæ dok³adnego dziennika z budowy, wiêc ni¿ej postaram siê w jednej wiêkszej wiadomo¶ci opisaæ ca³o¶æ.

Kupuj±c EQ6 z tub± 25cm nie zdawa³em sobie sprawy, ¿e roz³o¿enie ca³o¶ci, nastawienie na biegun, kable bêdzie trwa³o 25-30 minut. W Polsce czasami tyle trwa dziura w chmurach, wiêc chc±c wykorzystywaæ w 100% dostêpno¶æ czystego nieba budowa obserwatorium okaza³a siê konieczno¶ci±. Pomys³ wydawa³ mi siê niesamowicie odleg³y dopóki nie przeczyta³em dzienników budowy innych forumowiczów (Sumas, Adam Jesion). Je¶li chodzi o w³asne konstrukcje jestem totalnie "lewy" - nie jestem typem "z³otej r±czki", która z niczego potrafi zrobiæ co¶, niemniej jednak domek z rozsuwanym dachem - pomy¶la³em sobie, ¿e "to nie mo¿e byæ a¿ takie trudne" :)

Najwiêkszy dylemat mia³em z rozmiarami obserwatorium. Ostatecznie jest "dosyæ" du¿e - 4 x 3,2 metra. Bez problemu zmie¶ci siê szafa na ró¿ne z³±czki, a w lato lodóweczka na zimne napoje :Beer:

Zaczê³y siê wiêc dyskusje, jak to zrobiæ. Cele na dzieñ budowy by³y jasne:
- obserwatorium pod sprzêt do astrofotografii.
- jeden pier.
- bez automatyzacji - obserwatorium póki co jest 50 metrów od miejsca zamieszkania, docelowo bêdê mieszka³ tylko 1,5km dalej.
- rozsuwany dach, a nie kopu³a.

Po wielu dyskusjach z moim tat±, s±siadem - typ "z³otej r±czki" - bez których to obserwatorium nigdy by nie powsta³o - zdecydowali¶my siê na:
- wylanie powierzchni betonem
- konstrukcja ¶cian z pustaka - Max
- dach z konstrukcji metalowej
- cztery ³o¿yska przyspawane do konstrukcji dachu
- ³o¿yska je¿d¿± po "ceuwce" - nie wiem czy to tak siê pisze. Ceuwka (w pozycji pionowej - w kszta³cie C) przyspawana do kilku metalowych prêtów wystaj±cych z muru.
- dach z blachy falowanej

Wszystko to doskonale widaæ na paczce ze zdjêciami, jak± za³±czam na sam koniec.

Kilka wolnych uwag:
- Pier to rura o ¶rednicy 25cm, wysoko¶æ na 83cm. Mocowanie korpusu statywu do piera zrobione w sposób identyczny, jak to zrobi³ Sumas - to Jego konstrukcja. Wykorzysta³em do tego celu EQ6 Extensions Tube.

- Dziura pod piera ma 90cm g³êboko¶ci - ma³o, ale g³êbiej siê bez koparki po prostu nie da³o. Ziemiê mam niesamowicie kamienist±, tward± i "gliniast±".

- Nieba zachodniego praktycznie w ogóle nie obserwuje, gdy¿ jest tam ³una od Czêstochowy. St±d w³a¶nie dach rozsuwa siê w t± stronê.

- Dach jest wysoki - zbyt wysoki i to jedyna rzecz, jak± bym zrobi³ teraz inaczej. Nawet po maksymalnym wysuniêciu jednak zas³ania troszkê za du¿o nieba. Fakt, ¿e jest tam ³una od miasta i na pewno nie bêdê w ogóle tej czê¶ci fotografowa³/obserwowa³, ale jak kto¶ akurat tam odkryje jasn± kometê... to bêdzie problem. Z drugiej strony - konstrukcja dachu jest dosyæ ciê¿ka, wiêc nie mogli¶my dopu¶ciæ by zalega³ tam jaki¶ ¶nieg. Przy takim spadku - praktycznie ten problem nie istnieje.

- Dach mimo tego, ¿e jest ciê¿ki - na ³o¿yskach przesuwa siê naprawdê lekko. My¶la³em, ¿e bêdzie gorzej.

- Obserwatorium nie ma praktycznie fundamentów - zebrane zosta³o jedynie 20-40cm powierzchni ziemi, wrzucone kamienie i zalane betonem. Pod murem jest mo¿e zebrane 10cm wiêcej.

W obserwatorium brakuje jeszcze:
- drzwi :)
- pod³ogi drewnianej (bêdzie robiona w wakacje, jak siê ociepli).
- wstawienia szafy na z³±czkologiê
- elektryczno¶ci :) Póki co pr±d jest tylko przez przed³u¿acz - trzeba dorobiæ gniazdka, ¿arówkê etc.

Póki co najbardziej zale¿a³o mi na tym, aby wstawiæ sprzêt pod dach - i to siê uda³o. Oszczêdno¶æ czasu jest niesamowita. Obecnie gdy jest pogoda tylko wychodzê, w³±czam komputer, pod³±czam kamerê/teleskop - i dzia³am :) (Przez brak zamykanych drzwi jednak bojê siê na razie zostawiaæ tam ca³y sprzêt). Ca³o¶æ zajmuje mi 5-10 minut. Uczucie naprawdê niesamowite - widaæ niebo, wychodzê, rozsuwam dach i wszystko jest gotowe!

Czas realizacji - 3 miesi±ce. Robione bardzo spokojnie, czasami z tygodniowymi przerwami. Koszt: dok³adnie 6500z³ (cement rozrabiany we w³asnej betoniarce, koszt betoniarki nie jest wliczony).

Zdjêcia:
Zdjêcie 1
Zdjêcie 2
Zdjêcie 3
Zdjêcie 4
Zdjêcie 5
Zdjêcie 6

[Jak widaæ wszystko wygl±da na razie bardzo surowo - ale dzia³a! :) ]

Wszystkich chêtnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla ka¿dego zainteresowanego. W razie pytañ, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy Za³±czone miniaturki
    l l



gratulacje Krzysztofie! konstrukcja dachu bardzo ciekawa, genialna w swej prostocie,
jedynie czego mi brakuje, a mo¿e tylko tego nie widaæ, to dylatacji piera od tej wylewki
i izolacji przeciwwilgociowej ¶cian obserwatorium od fundamentów, mam nadziejê, ¿e jednak je zrobi³e¶ :rolleyes:
pozdrowienia


Wszystkich chêtnych na wspólne obserwacje zapraszam - obserwatorium otwarte jest dla ka¿dego zainteresowanego. W razie pytañ, uwag, sugestii do budowy - jestem do dyspozycji.

Krzysztofie, gratulujê obserwatorium.
Mam nadziejê, ¿e uda mi siê Ciê odwiedziæ, gdy siê ju¿ trochê urz±dzisz.
Z niecierpliwo¶ci± czekam na pierwsze ¶wiat³o z duetu EQ6+TSA. :rolleyes:

ps.
Postaraj siê nie oszczêdzaæ blachowkrêtów i zamocowaæ obróbkê kalenicy przynajmniej na co drugiej fali blachy trapezowej (zdjêcie nr 6). Chyba nie chcia³by¶, ¿eby w czasie jakiej¶ wiêkszej wichury taki kawa³ blachy siê urwa³ i kogo¶ zgilotynowa³...

Pozdrawiam.

Witam !


dylatacji piera od tej wylewki
Tak, zapomnia³em o tym napisaæ - to drugi mój b³±d w budowie obserwatorium obok dachu. Póki co EQ6 na tym idealnie siê trzyma - gdy bêdzie trzeba kupowaæ A-P... ;-) bêdê siê wtedy martwi³ :)


izolacji przeciwwilgociowej ¶cian obserwatorium od fundamentów
Obserwatorium nie ma tak naprawdê fundamentów - i niestety izolacji równie¿. Zobaczymy jak to bêdzie - je¶li bêdzie problem z wilgoci± (grzybem etc.) wówczas na pewno co¶ pomy¶lê. Na pewno budowa nie jest jeszcze skoñczona - zak³adam, ¿e to proces ci±g³y i ci±g³ego udoskonalania. B³êdów na pewno mo¿na wytkn±æ wiêcej - na usprawiedliwienie mam tylko to, ¿e to moje pierwsze obserwatorium (mam nadziejê, ¿e nie ostatnie, ale to dalekie plany...). :)


Mam nadziejê, ¿e uda mi siê Ciê odwiedziæ, gdy siê ju¿ trochê urz±dzisz.
Zapraszam! :) Z noclegiem ewentualnym równie¿ nie ma problemu!


Z niecierpliwo¶ci± czekam na pierwsze ¶wiat³o z duetu EQ6+TSA
To niestety mo¿e trochê potrwaæ. Pierwsze zdjêcia ju¿ uda³o mi siê zrobiæ, losowo wybranego fragmentu nieba (swoj± drog± - z kamer± CCD jest to tak banalnie proste, ¿e a¿ nie mog³em uwierzyæ), niemniej jednak zanim opanujê guiding, obróbkê, obs³ugê kamery w 100%... wszystko musi potrwaæ. A pogody nie ma niestety prawie wcale teraz :( Generalnie - na chwilê obecn± skupiam siê na zestawie FS60C, flattener, 2000XM. Od Janusza P³eszki dosta³em tydzieñ temu dopiero odpowiedni± z³±czkê, która ³±czy to wszystko i pozwala ustawiæ ostro¶æ. Po tym jak mi siê to uda³o, po 15 minutach, przysz³y chmury... Teraz czas na próby guidowania. Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstêpnie wygl±da, ¿e Maxim to wszystko ³adnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to dzia³a... (brak czystego nieba). Du¿o pracy, nerwów i do¶wiadczenia do zdobycia przede mn± zanim uprowadzê ogniskow±, jak± ma TSA 102.

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy
Ten post by³ edytowany przez GaudyK dnia: 20 December 2008 - 16:48



Mam nietypowy zestaw: EQ6, kabelek Pierro-Astro EQMOD, ST2000XM - wstêpnie wygl±da, ¿e Maxim to wszystko ³adnie widzi, ale w praktyce nie wiem czy to dzia³a... (brak czystego nieba).

Ten zestaw dzia³a. Ja steruje moim HEQ5 przez EQMODa gdy szukam obiektu (GoTo) poprzez CdC, potem prze³±czam siê na Maxima i tam za pomoc± Pinpointa ³adnie sobie wszystko kadrujê.

Pozazdro¶ciæ mo¿liwo¶ci w tak m³odym wieku, co prawda jestem tylko o rok starszy od Ciebie ale nie mia³em tak ró¿owo :) Bêdê obserwowa³ Twoje poczynania, powodzenia!

Masakra kolejne obserwatorium, a¿ siê chce mieæ takie ;D tylko nie wiem czy jest sens budowaæ co¶ pod za¶wietlonym niebem :angry:

Ceuwka (w pozycji pionowej - w kszta³cie C) jak siê nie mylê to ceownik :szczerbaty:


Ceuwka (w pozycji pionowej - w kszta³cie C) jak siê nie mylê to ceownik :szczerbaty:
Ca³kiem prawdopodobne :rolleyes: Po sprawdzeniu w Google.pl: wrêcz pewne :) Mój b³±d.

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl