Lunetka do obserwacji S³oñca 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Czy nada siê ka¿da? Na OZMie mo¿na by³o oblookaæ zwyczajn± lunetkê (obudowa z drewna!), któr± w³a¶cicielka dokonywa³a obserwacji naszej Gwiazdki. S± jakie¶ wskazania lub przeciw- ???



W zasadzie ¿adnych, ale o paru rzeczach musisz pamietaæ. Lunetê na S³oñce robisz w zasadzie w dwóch wariantach, tzn. jako projektor(1) albo przyrz±d wizualny z filtrem obiektywowym(2).
W (1) istnieje ograniczenie zwi±zane z nagrzewaniem optyki - nie stosowaæ plastiku na obudowy i soczewki -uwaga tanie chiñskie okulary, poza tym lepiej unikaæ klejonych soczewek, np. u¿ywaj±c okularów Huyghensa czy Ramsdena, albo Kellnera [ale nie RKE], bo te maj± pierwsz± soczewkê [najbardziej nara¿on±] pojedyncz±, a nie klejony achromat. Warto te¿ u¿ywaæ d³ugich ogniskowych obiektywu [ma³a ¶wiat³osi³a f/10 i wiêcej], bo wtedy obraz S³oñca w ognisku jest wiêkszy i gêsto¶æ mocy wi±zki wchodz±cej do okularu mniejsza. Ponadto s³absze optycznie okulary przy ma³o zbie¿nej wi±zce bêd± dawaæ równie dobre obrazy co Plossle itp. Pole widzenia nie musi byæ du¿e, rozmiar S³oñca to ok. pó³ stopnia, wiêc wystarczy nawet nieco mniej ni¿ jeden stopieñ. Z powodów jw. nie warto tez przesadzaæ z apertur± takiego projektora. Warto os³aniaæ ekran obudow±, to bardzo poprawia kontrast, a jest tu o co walczyæ.
Dla konstrukcji typu (2) to w zasadzie rzecz sprowadza siê do zastosowania odpowiednio bezpiecznego [zarówno optycznie, jak mechanicznie - mocowanie!] filtru na obiektywie normalnej lunety, chociaz trafiaj± sie konstrukcje specjalnie dedykowane do S³oñca z filtrem [lub filtrami!] wbudowanymi na sta³e. Troche z tej bajki jest tzw. Herschel Wedge [klin Herschel'a] u¿ywany [koniecznie z filtrem polaryzacyjnym!] w refraktorach zamiast diagonala, czy te¿ Newton bez aluminizacji na lustrach plus dodatkowe filtry [np. polaryzacyjne]przed okularem dla koncowej filtracji [podbny jest na stronie Uranii Postêpów Astronomii].
Interesowa³em sie kiedys tym tematem, mam nawet pare linków, niestety porozrzucanych :wink: , wiêc proponujê rzuciæ w wyszukiwarkê nastêpuj±ce has³a: solar[sun] scope[telescope], sun[solar] observation itp. Polecam np. Sun Gun -fajna zabawka, albo Sunspotter. Dla chetnych polecam strony pod has³em spectrohelioscope. Mi³ej lektury! Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Ale sie porobi³o... smutne. Ale apelujê do wszystkich, bez wzglêdu na ró¿nice opinii, róbmy swoje dla dobra ogó³u. Czy za rok kto¶ bêdzie pamiêta³, o co sz³a wojna?

Przy tworzeniu lunetki s³onecznej musisz przede wszystkim mieæ obiektyw wysokiej jako¶ci czyli na pewno nie jasny achromat i nie jasne lustro :roll:
Wystarczy dobry achromacik 30-50mm o d³ugiej ogniskowej!!!
Do projekcji obrazu s³oñca na ekran stosuj dobre okularyconajmniej Possla a o Ramsdenach i Huygensach raczej zapomnij ze wzglêdu na ich niepe³n± korekcjê aberracji sferycznej, granulacji i mniejszych porów nimi raczej nie zobaczysz i to im wiêksz± i ja¶niejsz± lunet± obserwujesz tym gorzej siê one sprawuj± :Cry:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl