Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam ma³e pytanko: w jaki bym musia³ zaopatrzyæ siê Laptop ¿eby zgrywa³ poprwnie filmiki z kamer int. CCD :?: tak ¿eby praca by³a komfortowa :D
Zapewne jaki¶ specjalizowany do multimediów np w technologii Centrino ale poczekaj na porady fachowców bo ja jestem zwyk³ym klikaczem odró¿niaj±cym Enter od Spacji :roll:
dziêki chocia¿ za to, :D
Technologia Centrino nie ma tu nic o rzeczy - chocia¿ s³usznie Janusz twierdzi - komfort pracy jest niesamowity. Procka nie s³ychac, wentylacji nie s³ychaæ,a chodzi. Zatem w nocy nie budzimy domowników. Nawet naped DVD jest niesamowicie cichy. Posiadam HP Compaq - rewewacja, ale kasa do¶c du¿a. Dodatkowo HP ma ekray 15.4 " panorama.
Mam ma³e pytanko: w jaki bym musia³ zaopatrzyæ siê Laptop ¿eby zgrywa³ poprwnie filmiki z kamer int. CCD :?: tak ¿eby praca by³a komfortowa :D witam
wystarczy jaki¶ celeron 400 z 256 MB RAM'u no i do tego troszkê miejsca na dysku.
chyba nie bêdziesz zgrywa³ 6 godzin live?
Ja biorê celerona 400 +256 MB RAMu i 3 GB na dysku i to wysarczyæ musi.
Do tego typu prac wystarczy u¿ywany mozliwie tani (1,5-2 tys. z³.) notebook z procesorem Celeron, ale zaleca³bym do³o¿enie pamiêci RAM do 512 MB aby nie mieli³ dyskiem i nie zamula³ siê przy du¿ych plikach graficznych. No i dysk przynajmniej ze kilkana¶cie GB np. 10 GB aby starczy³o na: Windowsy, Office z Wordem i Excelem, program graficzny do obróbki plików-filmów z CCD no i na same pliki. Nie wspominaj±c o jakiej¶ fajnej gierce w przerwach dla rozlu¼nienia- polecam np. Cywilizacjê Sida Meiera.
U¿ywam starego Celerona 700 za kilkaset z³ociszy. Pamiêci mam ze 64 MB i kilka giga dysk. Nigdy nie odczu³em problemów z brakiem miejsca czy szybko¶ci± dzia³ania.
Do obróbki móg³by byæ szybszy, ale to po zgraniu mo¿na zrobiæ na innym sprzêciwie!
A ile procent klatek gubi przy kamerce internetowej, bo to jest chyba g³ówny dyskomfort pracy ze s³abym komputerkim bez specjalizacji na multimedia przy zgrywaniu Avików :roll:
Polecam przeczytac watek www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3075
To chyba nie komp tylko soft - patrz link powy¿ej.
Zapi±³em kiedy¶ Westê do PIII 950MHz (stacja graficzna) i efekt by³ prawie ten sam, co na C700.
FrameRate - to jest mój typ.
A ja my¶lê ¿e to odpowiednia architektura kompa dedykowana do obs³ugi grafiki i multimediów decyduje o ilo¶ci przechwyconych klatek a nie szybko¶æ jego procesora ale to tylko intuicja i przeczucie bo nie jestem od tego fachowcem :roll: czy ktos z fachowców to mo¿e potwierdziæ lub zdementowaæ ???
A ja my¶lê ¿e to odpowiednia architektura kompa dedykowana do obs³ugi grafiki i multimediów decyduje o ilo¶ci przechwyconych klatek a nie szybko¶æ jego procesora ale to tylko intuicja i przeczucie bo nie jestem od tego fachowcem :roll: czy ktos z fachowców to mo¿e potwierdziæ lub zdementowaæ ??? Powiem kilka rzeczy moze to tak nieco wyjete z kontekstu ale coz moze sie przyda do ogolnego zrozumienia problemu:
1)USB
Cos w tym jest na pewno nie da sie powiedziec ze kazde USB jest rowne innemu USB :)
Kiedys podlaczalem drukarko/plotter na pieciometrowym kablu USB do jednego komputera i jakos non stop program w kompie pokazywal brak lacznosci z tym urzadzeniem a po przepiecu go do innego komputera (porownywalne parametry) do dzis nie ma takiego komunikatu. Tu problem jest jasny komputer ktory odmawial pracy na tak dlugim USB to plyta ECS a ten na ktorym poprawnie pracowalo to bodajrze SOLTEK.
Kiedys mialem smieszny przypadek bo na celeronie 633 wpakowanym w plyte ECS z jakims SIS'em nie dalo sie poprawnie odtwarzac divix5 + dzwiek w AC3 a znow u kogos innego na tym samym systemie operacyjnym takim samym procku mniej wiecej przy takim samym ramie dzialalo to bez zarzutow...z ta roznica ze tu byla plyta o niebo lepsza.
Czyli tansza plyta glowna niby ma to samo co drozsza ale byc moze szkopul jest w kosciach producentow (scalakach). Czyli jedni robia lepsze a inni nieco gorsze.
2)Procki
Obawiam sie np tego ze np celeronki sa dosc slabe by sobei z grafika w takim wysokim poziomie radzic. Nieraz pracuje w w Photoshopie na kilkunastmegowych plikach i nie wyobrazam sobei zebym mial tam pracowac na celeronie czy tez duronie ktore sa raczej prockami do zastosowan biurowo domowych.
3)
Czesto zdarza sie ze instalujac systemy zapominamy instalowac dedykowane sterowniki producentow plyt glownych ktore zawieraja dokladnie dopracowane i dostosowane sterowniki do bridgow, cache dyskow czy innych tez urzadzen wspolpracujacych procek - chipset - ram - chipset - dysk.
Dobra, mo¿e serwisant IBM-a by to zrozumia³ ale w takim razie jaki kump polecasz do ³apania obrazów z Vesty je¶li masz o tym pojêcie oczywi¶cie i umiesz sensownie doradziæ :roll:
A ja my¶lê ¿e to odpowiednia architektura kompa dedykowana do obs³ugi grafiki i multimediów decyduje o ilo¶ci przechwyconych klatek a nie szybko¶æ jego procesora ale to tylko intuicja i przeczucie bo nie jestem od tego fachowcem Janusz ¶ciemnia jak zwykle "nie jestem fachowcem" :wink:
Te¿ nie jestem fachowcem, ale do kilku komputerów ju¿ moj± Vestê podpina³em, to mo¿e dorzucê swoje 3 grosze.
Uwa¿am, ¿e Janusz ma racjê - nie ma co siê podniecaæ gigahercami procesora - dobra p³yta g³ówna i dobry RAM to podstawa.
Do zgrywania filmów z Vesty u¿ywam prywatnego komputera (firmowego strach trochê na balkon wyci±gaæ): Athlon 850@AsusMB i RAM Kingstona. Ggrafika matrox 450 i Hdd Barracuda ATA4 7200RPM. Wszystko chodzi jak z³oto. Nigdy nie przytrafi³o siê, by zgubi³ jak±¶ klatkê. Ale sam sterownik webcama, chodzi jako¶ tak mu³owato. A¿ z ciekawo¶ci podczepi³em Vestê do firmowego kompa: P4 2.5GHz@AsusMB chip intel850, 1024 RAM RIIM Kingstona, reszta taka sama (by sterowników by³o mniej). Maszyna 3x szybsza i potê¿niejsza. I co siê okaza³o - klatek nie gubi, ale mu³owato¶æ sterownika ta sama. Wtedy nabra³em dystansu :)
Mia³em raz okazjê podczepiæ Vestê do starego laptopa Compaq`a - AMD 366MHz i reszta równie wiekowa - tam rwa³o mi klatki, ¿e a¿ - co druga lub co trzecia siê rejestrowa³a.
Wielu kolegów wspomina³o, ¿e maj± ¶rednij klasy laptopy (procek w okolicach 800 MHz - 1GHz) i nie maj± problemów ze zgrywaniem filmów z webcama. Podkre¶lali jednak, ¿e pó¼niejsz± obróbkê warto zrobiæ na szybszej maszynie (stackowanie 1000 klatek w Registaxie trwa jednak trochê). Mówili to prawie rok temu - o Centrino jako¶ jeszcze nikt nie s³ysza³.
I tym optymistycznym akcentem zakoñczê.
PS
Na Jarmarku który¶ nasz kolega da³ info o laptopie do sprzedania - paremetry w³a¶nie ok. 1 Ghz PIII chyba - trzeba zapytac jak mu sz³o zgrywanie.
No procesor to tutaj chyba sprawa troche wtorna. Nie wiem jak dokladnie wyglada zgrywanie ale podejrzewam, ze dane ida z grubsza w kolejnosci kamera->bufor(pamiec kamery(?), pamiec kompa)->dysk. I to do tego ida raczej bez zadnego hiper przetwarzania w locie, ktore mogloby obciazyc procka. Dlatego jak juz ktos wspomnial wazna jest wydajnosc komunikacji miedzy poszczegolnymi modulami kompa plyta glowna->dysk itp. Wazne jest tez zeby nie miec b. wolnego dysku - bo wtedy nawet procesor 100THz nie pomoze - fizycznie dysk nie bedzie w stanie zapisac ilestam MB/sek. No a pamiec jest na tyle szybka, ze w tym przypadku raczej trzeba sie przejmowac jej wielkoscia niz jakoscia ;)
I to do tego ida raczej bez zadnego hiper przetwarzania w locie no w³a¶nie na poziomie sterownika jest niewidoczna dla reszty softu dekompresja strumienia :lol: i jak to siê po³±czy z zapisem du¿ej ilo¶ci klatek ju¿ rozkompresowanych do neutralnego I420 to zaczyna siê dupcia blada z du¿ymi transferami na poziomie RAMu
[ Add: 05 Cze 2004 13:57 ]
ps. uwaga na wszystkie programy dzia³aj±ce w tle!!!!!!!!!!
taki np InCD czy softy do telefonów itp potrafi± zabraæ czas komputrowi na np.100ms i skutecznie zaburzyæ proces sekwencyjnego zapisu.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl