Komety na wrzesieñ 2009 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

We wrze¶niu, podobnie jak w sierpniu bêdziemy go¶ciæ na niebie dwie stosunkowo jasne komety - C/2006 W3 (Christensen), któr± do¶æ dobrze widaæ w lornetce oraz 217P/LINEAR, wyra¼nie widoczn± w niewielkich teleskopach.

C/2006 W3 (Christensen) – kometa przesz³a przez peryhelium pocz±tkiem lipca i jej odleg³o¶æ zarówno od Ziemi jak i od S³oñca powoli siê zwiêksza, jednak mimo to jej jasno¶æ pozostaje na w miarê sta³ym poziomie, w okolicach 8.0 - 8.5 mag. We wrze¶niu jasno¶æ komety powinna powoli s³abn±æ, jednak do koñca miesi±ca powinna pozostaæ ja¶niejsza od 9 mag. Poza miastem na ciemnym niebie kometa jest wyra¼nie widoczna w lornetce 10x50, wygl±dem przypominaj±c niewielk± gromadê kulist±. Kometa ca³y miesi±c spêdzi w gwiazdozbiorze Or³a, przemieszczaj±c siê powoli na po³udnie:



Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorami wysoko nad po³udniowo-zachodnim horyzontem. Na pocz±tku miesi±ca w obserwacjach bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc. Pó¼niej od 9-go do 26-go wrze¶nia bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na ciemnym niebie. Po 26-tym wrze¶nia Ksiê¿yc ponownie uniemo¿liwi obserwacje komety na ciemnym niebie.

217P/LINEAR - kometa w sierpniu ja¶nia³a nieco szybciej od efemerydy i obecnie jej jasno¶æ wynosi oko³o 10.0 mag. Przez peryhelium przejdzie 8 wrze¶nia w odleg³o¶ci oko³o 1.22 j.a. od S³oñca. Równie¿ na pocz±tku wrze¶nia bêdzie siê znajdowaæ najbli¿ej Ziemi w odleg³o¶ci oko³o 0.58 j.a. Jej jasno¶æ jest ju¿ bliska maksymalnej, ale do koñca wrze¶nia powinna siê utrzymaæ na obecnym poziomie. Kometa jest obiektem do¶æ mocno skondensowanym, a dodatkowo nawet w niewielkich teleskopach na ciemnym niebie mo¿na u niej dostrzec warkocz od d³ugo¶ci kilku minut k±towych. Przez pierwsz± po³owê miesi±ca kometa bêdzie przesuwaæ siê przez Erydan, a pó¼niej do koñca miesi±ca bêdzie przebywaæ w Orionie. 26-go wrze¶nia kometa przejdzie nieca³y 1 stopieñ od Wielkiej Mg³awicy Oriona - M42:



Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie widoczna o ¶wicie nad po³udniowo-wschodnim horyzontem na wysoko¶ci oko³o 30-35 stopni. Od 3 do 15 wrze¶nia w obserwacjach komety bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc. W pozosta³e noce bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie. Poza miastem w idealnych warunkach mo¿na próbowaæ dostrzec j± nawet w lornetce 10x50 - w niewielkich teleskopach jej odnalezienie nie sprawia ¿adnego problemu, a na ciemnym niebie mo¿na dostrzec kilkuminutowy warkocz.

Ciekawe s³absze komety:

22P/Koppf - kometa od kilkunastu tygodni oddala siê ju¿ od Ziemi i od S³oñca, jednak wbrew efemerydzie jej jasno¶æ w sierpniu prawie siê nie zmieni³a i obecnie nadal jest nieco ja¶niejsza od 11 mag. Odnale¼æ j± mo¿na w gwiazdozbiorze Wodnika. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ powinna spa¶æ do oko³o 11.5 - 12.0 mag.

222P/LINEAR - okresowa kometa odkryta w 2004 roku jako kometa P/2004 X1 (LINEAR). Przez peryhelium w odleg³o¶ci 0.78 j.a. przejdzie 1 wrze¶nia. Obecnie jest znacznie ja¶niejsza od efemerydy - jest nieznacznie s³absza od 12 mag, jest obiektem ma³ym i do¶æ mocno skondensowanym. Odnale¼æ j± mo¿na przez ca³y miesi±c w Raku. Niestety jej jasno¶æ powinna szybko spadaæ i do koñca miesi±ca bêdzie ju¿ pewnie s³absza od oko³o 14 mag.

29P/Schwassmann-Wachmann - s³ynna wybuchaj±ca kometa. Pod koniec miesi±ca bêdzie ju¿ mo¿na próbowaæ j± dostrzec na porannym niebie na granicy Raka i Lwa.

Pozdrawiam
Piotrek
Ten post by³ edytowany przez Piotrek Guzik dnia: 31 August 2009 - 22:07


Przez dwie poprzednie noce (tj. 31 VIII/1 IX i 1/2 IX) warunki do obserwacji nieba by³y po zachodzie Ksiê¿yca bardzo dobre - go³ym okiem stosunkowo ³atwo uda³o mi siê odnale¼æ M33, a zasiêg w okolicy zenitu siêga³ 6.8 mag.
Korzystaj±c z tak dobrych warunków postanowi³em przyjrzeæ siê opisywanym przeze mnie niedawno kometom. Uda³o mi siê odnale¼æ 4 z nich:

C/2006 W3 (Christensen):
Tê kometê obserwowa³em tylko pierwszej nocy. Po zachodzie Ksiê¿yca kometa by³a ju¿ do¶æ nisko nad horyzontem, przez co nie prezentowa³a siê ju¿ tak dobrze jak kilka dni temu, niemniej jednak zaobserwowanie tego obiektu lornetk± 10x50 nie sprawia³o wiêkszych problemów. Kometa by³a okr±g³ym do¶æ mocno skondensowanym obiektem o jasno¶ci 8.0 - 8.5 mag.

22P/Koppf:
Równie¿ tê kometê obserwowa³em tylko pierwszej nocy. W 20 cm teleskopie mo¿na j± by³o znale¼æ bez wielkich problemów, jednak by³a do¶æ s³abo widoczna za wzglêdu na ma³e DC. Jej jasno¶æ oceni³em na nieco mniej ni¿ 11 mag, a ¶rednicê jej g³owy na 3'.

217P/LINEAR:
Kometa jest niedu¿a i mocno skondensowana. W 20 cm teleskopie mo¿na j± odnale¼æ znaj±c tylko przybli¿on± pozycjê. Dziêki bardzo dobrym warunkom kometê uda³o mi siê równie¿ w obie noce dostrzec lornetk± 10x50, choæ jej jasno¶æ za ka¿dym razem oceni³em na oko³o 10 mag. W teleskopie w obie noce uda³o mi siê dostrzec u tej komety krótki (o d³ugo¶ci 4'-5') warkocz.

222P/LINEAR
Zdecydowanie najtrudniejszy z opisywanych obiektów. Kometa ta znajduje siê mniej ni¿ 40 stopni od S³oñca, w obszarze zajêtym przez ¶wiat³o zodiakalne. Uda³o mi siê j± dostrzec w obie noce w 20 cm teleskopie, jednak za ka¿dym razem by³a bardzo s³abo widoczna. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 12.5 mag a jej dostrze¿enie by³o mo¿liwe tylko dziêki temu, ¿e jej ¶rednica nie przekracza³a 1', przez co kometa by³o do¶æ mocno skondensowana.

Pozdrawiam
Piotrek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl