Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W tym miesi±cu ze wzglêdu na problemy z dostêpem do internetu, z do¶æ du¿ym opó¼nieniem, ale podobno lepiej pó¼no ni¿ wcale ;)
Komety na styczeñ 2009:
C/2007 N3 (Lulin) – tak jak pisa³em miesi±c temu, kometa pod koniec grudnia zosta³a ponownie zaobserwowana. Jej jasno¶æ jest nieznacznie mniejsza od tego, co siê spodziewano i wynosi oko³o 7.5 mag. Kometa rozpoczê³a miesi±c na granicy Skorpiona i Wê¿ownika i przesuwa siê powoli na zachód, wzd³u¿ ekliptyki. Pod koniec miesi±ca znajdzie siê mniej wiêcej w ¶rodku Wagi. Jej jasno¶æ powinna w tym czasie wzrosn±æ do oko³o 6.5 mag, tak wiêc bêdzie bez problemu widoczna w niedu¿ych lornetkach. 10 stycznia kometa przejdzie przez peryhelium w odleg³o¶ci oko³o 1.2 AU od S³oñca, jednak jej jasno¶æ bêdzie nadal rosn±æ, bo kometa bêdzie zbli¿aæ siê do Ziemi. Wszystko wskazuje na to, ¿e pod koniec lutego gdy kometa bêdzie najbli¿ej Ziemi, osi±gnie ona jasno¶æ oko³o 5 mag i bêdzie widoczna go³ym okiem. Kometa jest o tyle ciekawa, ¿e nachylenie jej orbity wzglêdem ekliptyki wynosi 178 stopni, czyli porusza siê ona niemal¿e w tej samej p³aszczy¼nie co Ziemia (z tym, ¿e w przeciwnym kierunku), dziêki temu przez prawie ca³y czas jej widoczno¶ci bêd± dobre warunki do powstania antywarkocza, który ju¿ zaczyna byæ widoczny na zdjêciach. Aktualnie kometa jest widoczna tylko nad ranem, niezbyt wysoko nad horyzontem, ale warunki jej widoczno¶ci poprawiaj± siê z dnia na dzieñ i pod koniec miesi±ca kometê bêdzie mo¿na obserwowaæ nieco wcze¶niej, a dodatkowo przed ¶witem bêdzie ona siê wznosiæ na oko³o 20 stopni nad po³udniowo-wschodnim horyzontem.
144P/Kushida – podobnie jak w listopadzie, tak i w grudniu kometa ja¶nia³a znacznie szybciej od przewidywañ i w efekcie jej jasno¶æ wynosi aktualnie oko³o 9 mag, dziêki czemu na ciemnym niebie kometa jest dostrzegalna nawet w lornetce 10x50. Ca³y miesi±c kometa spêdzi w Byku. Aktualnie znajduje siê blisko granicy z Baranem, jednak przesuwa siê powoli na wschód i w ostatnich dniach miesi±ca dotrze do Hiad. Kometa jest ju¿ blisko peryhelium, (przez które przejdzie 26 stycznia w odleg³o¶ci 1.44 AU od S³oñca), a dodatkowo powoli oddala siê ju¿ od Ziemi, w zwi±zku z czym jej jasno¶æ nie powinna ju¿ wzrosn±æ. Prawdopodobnie przez ca³y miesi±c kometa bêdzie mieæ jasno¶æ oko³o 9 mag. Pomimo do¶æ du¿ej jasno¶ci, kometa w miejscach, gdzie niebo nie jest bardzo ciemne, mo¿e sprawiaæ problemy, gdy¿ ma du¿e rozmiary k±towe (blisko 10’), przez co jest mocno rozmyta. Warunki do obserwacji komety s± bardzo dobre – przez ca³y miesi±c jest widoczna wieczorem wysoko nad po³udniowym horyzontem.
C/2006 W3 (Christensen) - kolejna odleg³a kometa. Przez peryhelium przejdzie dopiero 6 lipca 2009 roku w odleg³o¶ci 3.13 j.a. Jasno¶æ komety wynosi aktualnie oko³o 10 mag i do koñca miesi±ca nie powinna ulec zmianie. Kometa w pierwszych dniach miesi±ca przesz³a z £abêdzia do Jaszczurki i do koñca miesi±ca bêdzie siê w tym gwiazdozbiorze znajdowaæ, przesuwaj±c siê powoli na po³udnie. Przez ca³y miesi±c warunki do jej obserwacji bêd± dobre, choæ z dnia na dzieñ kometa bêdzie ¶wieciæ coraz ni¿ej. Aktualnie wieczorem wznosi siê na blisko 60 stopni nad zachodnim horyzontem, pod koniec miesi±ca jej wysoko¶æ nie bêdzie ju¿ przekraczaæ 40 stopni. Kometa ma niewielkie rozmiary k±towe, dziêki czemu jest stosunkowo ³atwo widoczna w niedu¿ych teleskopach. Mo¿na j± dostrzec nawet w du¿ych lornetkach.
C/2006 OF2 (Broughton) – kometa od jakiego¶ czasu oddala siê zarówno od Ziemi jak i od S³oñca, a jej jasno¶æ zamiast spadaæ, przez grudzieñ nieznacznie wzros³a. Aktualnie jasno¶æ komety jest oceniana na 10.0 – 10.5 mag. Kometa ma niewielkie rozmiary (oko³o 2’-3’), dziêki czemu jest wiêc stosunkowo dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach. Kometa miesi±c zaczê³a w ¯yrafie, tu¿ przy granicy z Rysiem i Wo¼nic±. Aktualnie znajduje siê w Wo¼nicy i porusza siê powoli na po³udnie. Miesi±c zakoñczy oko³o 4 stopnie na pó³noc od gwiazdy beta Aur. Jej jasno¶æ powinna do tego czasu spa¶æ do oko³o 11.0 – 11.5 mag. Warunki do jej obserwacji s± bardzo dobre – kometa ¶wieci bardzo wysoko nad horyzontem przez prawie ca³± noc.
C/2008 A1 (McNaught) – w grudniu, podobnie jak w listopadzie, kometa traci³a na jasno¶ci wolniej od przewidywañ i aktualnie jej jasno¶æ jest oceniana na 9-10 mag. Kometa znajduje siê w Lisku, tu¿ przy granicy z Herkulesem i z Lutni±. W nastêpnych dniach kometa przejdzie do Lutni, a w po³owie miesi±ca do £abêdzia, w pobli¿u Albireo. Miesi±c zakoñczy ona oko³o 1 stopieñ od gwiazdy eta Cyg. W ci±gu miesi±ca jasno¶æ komety powinna spa¶æ o oko³o 1 mag. Kometê bêdzie mo¿na obserwowaæ zarówno wieczorem jak i nad ranem. Warunki do obserwacji bêd± jednak lepsze nad ranem, dodatkowo w przeciwieñstwie do wieczornych, bêd± z dnia na dzieñ lepsze. Aktualnie kometa nad ranem ¶wieci oko³o 15 stopni nad wschodnim horyzontem, pod koniec miesi±ca bêdzie siê ju¿ wznosiæ na oko³o 30 stopni.
29P/Schwassmann-Wachmann - s³ynna wybuchaj±ca kometa. ¦rednio zdarza siê jej jeden wybuch na kilka miesiêcy. Kometa tylko przez kilka tygodni nie by³a widoczna wizualnie. Oko³o 20 grudnia wybuch³a, osi±gaj±c oko³o 12 mag. Kilka dni pó¼niej kometa wybuch³a jeszcze raz i jej jasno¶æ wynosi obecnie oko³o 11 mag. Ze wzglêdu na to, ¿e mieli¶my do czynienia z dwoma wybuchami, kometa wygl±da bardzo ciekawie – wewn±trz wiêkszej, bardziej rozmytej otoczki znajduje siê mniejsza, bardziej skondensowana. Kometa jest jeszcze niezbyt du¿a i stosunkowo ³atwa do obserwacji w niedu¿ych teleskopach. W ci±gu miesi±ca jej jasno¶æ powinna siê utrzymaæ na poziomie 11 mag, jednak jej rozmiary bêd± rosn±æ, przez co bêdzie coraz trudniejszym obiektem.
P/2008 X4 (Christensen) – kometa okresowa o okresie obiegu 5.66 lat, odkryta w 2003 roku kilka tygodni po przej¶ciu przez peryhelium. Podczas obecnego powrotu kometa przesz³a przez peryhelium (w odleg³o¶ci tylko 0.53 AU od S³oñca) 19 grudnia. W kolejnych dniach dziêki zjawisku forward scattering (czyli „rozpraszania wprzód”) kometa poja¶nia³a do oko³o 5 mag, jednak znajdowa³a siê wtedy tu¿ obok S³oñca i by³a widoczna jedyniana zdjêciach z satelity SOHO. W tym samym czasie kometa znajdowa³a siê w najmniejszej odleg³o¶ci od Ziemi, która wynios³a 0.44 AU. W kolejnych dniach jasno¶æ komety wróci³a do normy i aktualnie wynosi ona oko³o 10-11 mag. Obecnie kometa znajduje siê we wschodniej czê¶ci Wê¿ownika i powoli przesuwa siê na pó³nocny wschód. W po³owie miesi±ca na kilka dni „zahaczy” o pó³nocny skrawek Skorpiona, by ponownie wróciæ do Wê¿ownika, gdzie bêdzie ju¿ do koñca miesi±ca. Jasno¶æ komety powinna szybko spadaæ i prawdopodobnie do koñca miesi±ca os³abnie ona do oko³o 13 mag. Warunki do obserwacji s± nienajlepsze – kometa znajduje siê rano oko³o 10 stopni nad po³udniowo-wschodnim horyzontem, jednak z czasem bêd± siê do¶æ szybko poprawiaæ i pod koniec miesi±ca bêdzie ona przed ¶witem znajdowaæ siê oko³o 30 stopni nad horyzontem.
67P/Churyumov-Gerasimenko - kometa okresowa o okresie obiegu 6.45 roku, odkryta w 1969 roku. Podczas obecnego powrotu przez peryhelium przejdzie 28 lutego. Aktualnie jasno¶æ komety jest oceniana na oko³o 12.5 mag. Znajduje siê ona w Wodniku i przesuwa siê na wschód. Pod koniec stycznia przejdzie do Ryb. Przez ca³y miesi±c jasno¶æ komety powinna powoli rosn±æ i pod koniec miesi±ca mo¿e ona osi±gn±æ jasno¶æ oko³o 12 mag. Warunki do obserwacji komety s± dobre – przez ca³y miesi±c kometa ¶wieci oko³o 25 stopni nad po³udniowo-zachodnim horyzontem.
Piotrek Guzik
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl