Komety na sierpieñ 2009 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

W sierpniu na naszym niebie bêdzie go¶ciæ jedna kometa ja¶niejsza od 10 mag (C/2006 W3, o jasno¶ci oko³o 9 mag) i widoczna w lornetce 10x50 oraz jedna kometa o jasno¶ci nieznacznie mniejszej od 10 mag (217P/LINEAR). Kometa 22P/Koppf, która równie¿ wg efemerydy mia³a przez ca³y sierpieñ byæ ja¶niejsza od 10 mag, ma obecnie jasno¶æ oko³o 11 mag i s³abnie, w zwi±zku z czym nie opisujê jej poni¿ej.

C/2006 W3 (Christensen) – kometa przesz³a ju¿ przez peryhelium i obecnie powoli oddala siê od S³oñca. Odleg³o¶æ od Ziemi bêdzie pozostawaæ mniej wiêcej sta³a. Kometa obecnie jest nieznacznie ja¶niejsza od 9 mag i pod ciemnym niebem mo¿na j± wypatrzeæ nawet lornetk± 10x50, natomiast dostrze¿enie jej nawet w niewielkim teleskopie nie sprawia ¿adnych problemów (oczywi¶cie pod warunkiem, ¿e niebo jest wystarczaj±co ciemne). Jasno¶æ komety do koñca miesi±ca powinna pozostaæ na poziomie 9 mag. Kometa zaczyna miesi±c w Lisku, w drugiej po³owie miesi±ca znajdzie siê w gwiazdozbiorze Strza³y a w ostatnich dniach miesi±ca przejdzie do Or³a:



Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ wysoko nad po³udniowym horyzontem. Do 3 sierpnia kometê bêdzie mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie nad ranem, pó¼niej a¿ do 13 sierpnia w obserwacjach bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc.

217P/LINEAR - kometa ta zosta³a odkryta w 2001 roku. W momencie odkrycia nie zdawano sobie sprawy z jej "kometarnej" natury, st±d jej ówczesne oznaczenie P/2001 MD7 (LINEAR) zawiera dwie litery - tak jakby to by³a planetoida. Kometa podczas tamtego powrotu osi±gnê³a jasno¶æ oko³o 11.5 - 12.0 mag. Tym razem kometa bêdzie bli¿ej Ziemi i osi±gnie wiêksz± jasno¶æ (aktualnie jej jasno¶æ jest oceniana na oko³o 11 mag). Okres obiegu tej komety wokó³ S³oñca wynosi 7.83 roku, a przez peryhelium (w odleg³o¶ci 1.22 j.a. od S³oñca) przejdzie 9 wrze¶nia 2009 roku. W ci±gu miesi±ca jasno¶æ komety powinna rosn±æ i pod koniec sierpnia powinna ona byæ do¶æ dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach (pod ciemnym niebem) jako obiekt o jasno¶ci oko³o 10.0 - 10.5 mag. Do 12 sierpnia kometa bêdzie siê przesuwaæ przez gwiazdozbiór Wieloryba na wschód, pó¼niej przejdzie do Erydana i pozostanie tam do koñca miesi±ca:



Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie widoczna o ¶wicie nad po³udniowo-wschodnim horyzontem. Pocz±tkowo bêdzie ¶wieciæ oko³o 20-25 stopni nad horyzontem, pod koniec miesi±ca jej wysoko¶æ wzro¶nie do oko³o 25-30 stopni. Od 4 do 17 sierpnia w obserwacjach komety bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc - pó¼niej bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie. Kometa z na ciemnym niebie z dala od miast powinna byæ do¶æ dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach.

Pozdrawiam
Piotrek



Korzystaj±c z dobrej pogody wybra³em siê wczoraj na obserwacje. Niebo by³o przejrzyste i go³ym okiem by³em w stanie dostrzec gwiazdy do oko³o 6.8 mag.
Obserwacje rozpocz±³em oko³o godz. 0:30 od przyjrzenia siê komecie C/2006 W3 (Christensen). Okaza³o siê, ¿e do jej odnalezienia wystarczy³a jedynie przybli¿ona znajomo¶æ jej po³o¿enia. Kometa by³a w lornetce widoczna bez problemu jako okr±g³y do¶æ mocno skondensowany obiekt. Zarówno wygl±dem jak i jasno¶ci± przypomina³a poblisk± gromadê kulist± M71. Jej jasno¶æ oceni³em na 8.1 mag, a ¶rednicê jej g³owy na 6'. Oko³o godz. 1:00 wyci±gn±³em mój 20 cm teleskop. W teleskopie kometa by³a bardzo jasna i ciê¿ko by³oby j± przeoczyæ przeczesuj±c okolice gwiazdozbioru Strza³y.

Pó¼niej skierowa³em teleskop w kierunku komety 22P/Koppf (o której pisa³em w temacie "Komety na lipiec"). Ta kometa by³a znacznie s³absza - jej jasno¶æ oceni³em na 11.1 mag przy ¶rednicy g³owy równej 3'. Pomimo tego jej odnalezienie w 20 cm teleskopie nie sprawia³o problemu.

Po tej komecie postanowi³em siê odnale¼æ lornetk± kilka s³abych obiektów mg³awicowych (w oczekiwaniu na kolejn± stosunkowo jasn± kometê - 217P/LINEAR). W lornetce (Nikon Action EX 10x50) bez trudu odnalaz³em M1, M74, M77 (wygl±da³a zupe³nie jak pobliskie gwiazdki) oraz galaktykê NGC 253. Przyjrza³em siê równie¿ piêknie siê prezentuj±cym galaktyk± M31, M33, M81 i M82.

Po godz. 2:30 wystarczaj±co wysoko nad horyzont wznios³a siê kometa 217P/LINEAR. W teleskopie znalaz³em j± (podobnie jak C/2006 W3 w lornetce) bez znajomo¶ci dok³adnej pozycji - wycelowa³em teleskop "na oko" w okolice gdzie mia³a byæ kometa i przegl±da³em otoczenie tego miejsca. Kometa by³a niedu¿a i do¶æ mocno skondensowana. Jej jasno¶æ oceni³em na 10.1 mag przy ¶rednicy g³owy oko³o 3'. W kierunku PA~240 stopni mo¿na by³o dostrzec "zacz±tek" warkocza o d³ugo¶ci oko³o 2'.
Pó¼niej - po godz. 3:00, gdy kometa wznios³a siê jeszcze wy¿ej, postanowi³em wypatrzeæ j± w lornetce. Kometa by³a s³abo dostrzegalna - wyra¼nie s³absza od pobliskich gwiazdek o jasno¶ciach 9.4, 9.7 mag i jednocze¶nie nieco ja¶niejsza od gwiazd o jasno¶ciach 10.4, 10.5 mag. W lornetce wygl±da³a jak lekko rozogniskowana, s³aba gwiazdka.

Obserwacje zakoñczy³em oko³o 3:30, gdy z zachodu zaczê³y nadci±gaæ cirrusy.

Pozdrawiam
Piotrek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl