Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W pa¼dzierniku na naszym niebie bêd± go¶ciæ trzy komety, które powinny byæ ³atwo dostêpne dla posiadaczy niewielkich teleskopów. Do obserwowanych w poprzednich miesi±cach C/2006 W3 (Christensen), któr± nadal mo¿na dostrzec (choæ z trudem) lornetk± spoza miasta oraz do¶æ ³atw± do znalezienia 217P/LINEAR, widoczn± w niewielkich teleskopach do³±czy w kolejnych dniach kometa C/2007 Q3 (Siding Spring), która powinna byæ dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach, a byæ mo¿e nawet dostrzegalna w popularnych lornetkach 10x50.
C/2006 W3 (Christensen) – kometa przesz³a przez peryhelium pocz±tkiem lipca i jej odleg³o¶æ zarówno od Ziemi jak i od S³oñca powoli siê zwiêksza. We wrze¶niu jasno¶æ komety spada³a nieco szybciej ni¿ siê spodziewano i aktualnie ma ona jasno¶æ oko³o 9.0 - 9.5 mag. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ powinna spa¶æ jeszcze o oko³o 0.5 mag. W zwi±zku z tym bêdzie j± ju¿ do¶æ trudno dostrzec w lornetce, nawet spoza miasta. W niewielkich teleskopach jej odnalezienie nie powinno jednak sprawiaæ problemu. Kometa ca³y miesi±c spêdzi w gwiazdozbiorze Or³a, przemieszczaj±c siê powoli na po³udnie:
Na pocz±tku miesi±ca kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorem oko³o 40 stopni nad po³udniowo-zachodnim horyzontem, jednak z dnia na dzieñ wysoko¶æ ta bêdzie siê zmniejszaæ i pod koniec miesi±ca nie bêdzie ju¿ ona przekraczaæ 25 stopni. Do 7 pa¼dziernika obserwacje komety bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc. Pó¼niej od 8-go do 23-go pa¼dziernika bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na ciemnym niebie. Po 24-tym pa¼dziernika Ksiê¿yc ponownie uniemo¿liwi obserwacje komety na ciemnym niebie.
217P/LINEAR - kometa oddala siê zarówno od Ziemi jak i od S³oñca. Mimo tego jej jasno¶æ jest na razie w miarê sta³a i wynosi ci±gle oko³o 10 mag. Z up³ywem miesi±ca powinna ona jednak maleæ, choæ do koñca pa¼dziernika kometa powinna byæ ja¶niejsza od 11 mag. Kometa miesi±c zaczyna w po³udniowo-wschodniej czê¶ci Oriona i przez ca³y miesi±c bêdzie siê przesuwaæ powoli na wschód, przechodz±c za kilka dni do Jednoro¿ca, gdzie zostanie ju¿ do koñca miesi±ca:
Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie widoczna o ¶wicie nad po³udniowym horyzontem, ¶wiec±c na wysoko¶ci 30-35 stopni. 1-go i 2-go pa¼dziernika kometê bêdzie jeszcze mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie. Pó¼niej a¿ do 13 pa¼dziernika w obserwacjach komety bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc. Za to od 14-go pa¼dziernika a¿ do koñca miesi±ca kometê bêdzie mo¿na ponownie obserwowaæ na ciemnym bezksiê¿ycowym niebie.
C/2007 Q3 (Siding Spring) - ta kometa zosta³a odkryta ponad 2 lata temu w ramach przegl±du Siding Spring. Przez peryhelium (w odleg³o¶ci 2.25 AU od S³oñca) kometa przejdzie 7 pa¼dziernika. Wiosn± by³a ona widoczna z po³udniowej pó³kuli i przez kilka miesiêcy prowadzono równie¿ jej obserwacje wizualne. Jej jasno¶æ oceniano wówczas na oko³o 11 mag. Pó¼niej kometa znajdowa³a sie blisko S³oñca i jej obserwacje nie by³y mo¿liwe. Aktualnie kometa znajduje siê na porannym niebie w elongacji nieco mniejszej od 30 stopni, jednak z dnia na dzieñ jej odleg³o¶æ od S³oñca ro¶nie. Trudno powiedzieæ jak± jasno¶æ kometa ma teraz, jednak mo¿na siê spodziewaæ, ¿e jest nieco ja¶niejsza od 10 mag. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ powinna jeszcze nieznacznie wzrosn±æ wraz ze zbli¿aniem siê komety do Ziemi.
Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie siê znajdowaæ w po³udniowo-wschodniej czê¶ci Lwa, przesuwaj±c siê powoli na pó³nocny wschód:
Na pocz±tku pa¼dziernika kometa bêdzie widoczna o ¶wcie nieca³e 10 stopni nad wschodnim horyzontem, jednak z dnia na dzieñ jej wysoko¶æ bêdzie ros³a i pod koniec miesi±ca przekroczy ju¿ 20 stopni. Do 16-go pa¼dziernika obserwacje komety bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc, pó¼niej ju¿ do koñca miesi±ca bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na ciemnym bezksiê¿ycowym niebie.
Ciekawe s³absze komety:
22P/Koppf - kometa od kilku miesiêcy oddala siê ju¿ od Ziemi i od S³oñca, jednak jej jasno¶æ spada bardzo powoli, znacznie wolniej od prognoz. Obecnie jej jasno¶æ to oko³o 11.5 mag, jednak prawdopodobnie do koñca miesi±ca spadnie poni¿ej 12 mag.
29P/Schwassmann-Wachmann - s³ynna wybuchaj±ca kometa. Kometa kilkana¶cie dni temu wybuch³a i aktualnie jej jasno¶æ wynosi oko³o 12 mag. W nastêpnych dniach jej jasno¶æ powinna pozostaæ na niezmienionym poziomie, jednak jej rozmiary powinny wzrosn±æ przez co stanie siê bardziej rozmyta i o ile nie wybuchnie kolejny raz, za kilka tygodni jej wizualne obserwacje przestan± byæ mo¿liwe.
81P/Wild - kometa okresowa o okresie obiegu 6.42 roku i odleg³o¶ci peryhelium oko³o 1.60 AU. Przez peryhelium przejdzie dopiero pod koniec lutego 2010, jednak ju¿ teraz ma ona jasno¶æ oko³o 13 mag i jest widoczna w ¶redniej wielko¶ci teleskopach. Do koñca miesi±ca powinna poja¶nieæ do oko³o 12 mag. Kometa obecnie znajduje siê w Raku, a oko³o po³owy miesi±ca przejdzie do Lwa.
Pozdrawiam
Piotrek
Ten post by³ edytowany przez
Piotrek Guzik dnia: 03 October 2009 - 10:37
Je¶li kto¶ ma pogodê i odpowiedni sprzêt, w najbli¿sze dwie - trzy noce jest okazja na wykonanie zdjêcia spotkania dwóch komet wspomnianych przez mnie powy¿ej - 29P/Schwassmann-Wachmann i 81P/Wild. Kometa Schwassmann-Wachmann wybuch³a kilka tygodni temu i osi±gnê³a wtedy jasno¶æ oko³o 12 mag. Obecnie jest nieco s³absza i do¶æ mocno rozmyta. Kometa 81P/Wild ma obecnie jasno¶æ oko³o 12 mag i jakie¶ 2' ¶rednicy.
Obie komety w najbli¿sze noce bêdzie dzieliæ nastêpuj±ca odleg³o¶æ:
25/26 X 2009: 44'
26/27 X 2009: 39'
27/28 X 2009: 50'
Dodatkowo oko³o 1 stopieñ od na wschód od obydwu komet znajduj± siê 4 s³abe galaktyki:
NGC 3016 (13.5 mag)
NGC 3019 (15 mag)
NGC 3020 (13 mag)
NGC 3024 (14 mag)
Pozdrawiam
Piotrek
Pojawi³o siê w³a¶nie zdjêcie koniunkcji dwóch komet. Wykona³ je Francois Kugel dzi¶ rano. Zdjêcie mo¿na zobaczyæ pod tym adresem:
http://astrosurf.com...9x120s-crop.jpg
Na zdjêciu z poprzedniego postu by³y w rzeczywisto¶ci a¿ 3 komety!!! Trzecia kometa znajduje siê w niezbyt du¿ej odleg³o¶ci "na prawo" od górnej komety (29P/Schwasmann-Wachmann). W momencie, w którym zosta³o wykonane to zdjêcie ta kometa nie by³a jeszcze odkryta. Odkryto j± kilka godzin pó¼niej w ramach systemu LINEAR, a odkrycie zosta³o og³oszone jakie¶ 2 czy 3 dni pó¼niej. W tym czasie ka¿dy z nas mia³ szansê staæ siê wspó³odkrywc±...
Ja widzia³em tê kometê na omawianym zdjêciu ju¿ 27 X 2009 rano - czyli kilka godzin po wykonaniu zdjêcia, jednak pomy¶la³em tylko: "Co to za dziwna galaktyka - wygl±da jak kometa...", ale niestety nie sprawdzi³em co to takiego...
Niestety to zdjecie jest tak obrobione ze wszystko tam moze byc jakims sladem samolotu lub bledem detektora... Fakt widac ja jak sie wie gdzie patrzyc :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl