Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Znów z opó¼nieniem, ale za to w nowej formie :). Ze wzglêdu na niewielkie zainteresowanie obserwacjami komet, postanowi³em zawêziæ listê opisywanych komet do tych najja¶niejszych, a w³a¶ciwie nie tyle najja¶niejszych, co naj³atwiejszych do dostrze¿enia. Dodatkowo do³o¿y³em mapki pokazuj±ca, gdzie nale¿y tych¿e komet szukaæ:
C/2006 W3 (Christensen) – kometa zbli¿a siê ju¿ do peryhelium, przez które przejdzie 6 lipca w odleg³o¶ci a¿ 3.13 AU od S³oñca. Od jakiego¶ czasu jest ju¿ widoczna nawet w lornetce 10x50, a jej jasno¶æ jest oceniana na oko³o 9.0 mag. Jest obiektem niewielkim, przez co w lornetce trudno odró¿niæ j± od gwiazdy. W ma³ych teleskopach jest dobrze widoczna nawet podczas obserwacji z obrze¿y miasta. Trasê komety na tle gwiazd przedstawia poni¿sza mapka:
http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_04_05_09_1_41_10.gif
Warunki do obserwacji komety s± aktualnie ca³kiem dobre. Kometa o ¶wicie ¶wieci blisko 30 stopni nad pó³nocno-wschodnim horyzontem a z up³ywem miesi±ca wysoko¶æ ta bêdzie siê powoli zwiêkszaæ. Jasno¶æ komety powinna w tym czasie wzrosn±æ o oko³o 0.5 mag. Obecnie obserwacje komety utrudnia Ksiê¿yc, jednak przestania on byæ problemem po 15 maja. Je¶li nie wydarzy siê nic niespodziewanego (odkrycie nowej jasnej komety lub wybuch której¶ z ju¿ odkrytych), kometa przez ca³y miesi±c bêdzie naj³atwiejsz± do obserwacji z widocznych na naszym niebie komet.
C/2009 E1 (Itagaki) – odkryta 14 marca 2009 roku przez K. Itagaki, jako stosunkowo jasny obiekt – ju¿ pierwsze obserwacje wizualne mówi³y o jasno¶ci oko³o 9.5 mag. Kometa przesz³a przez peryhelium 7 kwietnia w odleg³o¶ci 0.60 AU od S³oñca, a jej jasno¶æ wynosi³a wtedy oko³o 7.5 – 8.0 mag. Niestety w tym czasie znajdowa³a siê w bardzo z³ych warunkach – przez ca³y kwiecieñ jej elongacja nie przekracza³a 30 stopni. Obecnie warunki do obserwacji poprawiaj± siê z dnia na dzieñ, jednak niestety jasno¶æ komety spada. Pocieszeniem mo¿e tu byæ fakt, ¿e kometa s³abnie znacznie wolniej ni¿ ja¶nia³a przed peryhelium, dziêki czemu byæ mo¿e jeszcze przez jaki¶ czas bêdzie do¶æ jasna. Aktualnie jej jasno¶æ jest oceniana na 8.5 – 9.0 mag. Dziêki temu, ¿e jest ma³ym i skondensowanym obiektem, widaæ j± ca³kiem dobrze w ma³ych teleskopach pomimo niewielkiej elongacji (oko³o 30 stopni). Trasê komety na tle gwiazd przedstawia poni¿sza mapka:
http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_04_05_09_1_08_28.gif
Jasno¶æ komety powinna systematycznie spadaæ i pod koniec miesi±ca prawdopodobnie bêdzie ona ju¿ s³absza od 10 mag. Jednocze¶nie warunki do obserwacji bêd± siê z dnia na dzieñ poprawiaæ i tak na koniec miesi±ca elongacja komety przekroczy ju¿ 60 stopni i bêdzie ona o ¶wicie ¶wieciæ nieco ponad 20 stopni nad pó³nocno-wschodnim horyzontem (obecnie jej wysoko¶æ o ¶wicie nie przekracza 10 stopni). Mniej wiêcej do 18-go maja w obserwacjach komety bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc. Pó¼niej bêdzie ju¿ mo¿na j± obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie a¿ do koñca miesi±ca.
C/2009 F6 (Yi-SWAN) – ju¿ w momencie odkrycia (na pocz±tku kwietnia) jasno¶æ komety oceniano na 8-9 mag. Obserwacje wskazuj±, ¿e od tego czasu jasno¶æ komety nie wzros³a, a byæ mo¿e nawet spad³a o oko³o 0.5 mag, co mo¿e sugerowaæ, ¿e du¿a jasno¶æ komety w momencie odkrycia wynika³a z jej wybuchu. Kometa przez peryhelium przejdzie 7 maja w odleg³o¶ci 1.27 AU od S³oñca. Jest ona obiektem ³atwym do dostrze¿enia w niedu¿ym teleskopie, natomiast w bardzo dobrych warunkach z dala od miasta mo¿na j± z trudem dostrzec nawet w lornetce 10x50. Trasê komety na tle gwiazd przedstawia poni¿sza mapka:
http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_04_05_09_1_26_36.gif
Jasno¶æ komety powinna przez ca³y miesi±c powolutku spadaæ, jednak prawdopodobnie do koñca miesi±ca kometa pozostanie ja¶niejsza od 10 mag. Niestety warunki do obserwacji komety bêd± siê systematycznie pogarszaæ. Aktualnie o zmierzchu kometa ¶wieci oko³o 20 stopni nad pó³nocno-zachodnim horyzontem. W po³owie miesi±ca wysoko¶æ ta nie bêdzie ju¿ przekraczaæ 15 stopni a do koñca miesi±ca zmniejszy siê do nieca³ych 5 stopni, co sprawi, ¿e obserwacje komety stan± siê praktycznie niemo¿liwe pomimo jej du¿ej jasno¶ci. Kometê na bezksiê¿ycowym niebie bêdzie mo¿na obserwowaæ ju¿ od 11 maja.
Pozdrawiam
Piotrek
W jakim programie by³y generowane te mapki ??
Pozdrawiam.
zaraz zaraz jak to niewielkie zainteresowanie kometami, chyba bardzo wielkie chcia³e¶ napisaæ :banan:
W jakim programie by³y generowane te mapki ??
Pozdrawiam. Guide8 z tego co siê orientujê.
Mam problem któr± wybraæ i jaka bêdzie w moim zasiêgu :glodny:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl