Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W listopadzie na naszym niebie bêdzie mo¿na dostrzec kilka komet przy u¿yciu niewielkich teleskopów, niestety prawdopodobnie ¿adna z nich nie bêdzie dostrzegalna w ¶redniej wielko¶ci lornetkach.
C/2007 Q3 (Siding Spring) - kometa ta przesz³a przez peryhelium w pa¼dzierniku i obecnie powoli oddala siê od S³oñca. Jednocze¶nie zbli¿a siê ona do Ziemi, dziêki czemu jej jasno¶æ nie powinna spadaæ, a mo¿e nawet bêdzie w najbli¿szym czasie bardzo powoli rosn±æ. Aktualnie jej jasno¶æ jest oceniana na oko³o 9.5-10.0 mag i jest ona ¶rednio skondensowana. Dostrzegalny jest u niej równie¿ s³aby, krótki warkocz. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ nie powinna zmieniæ siê znacz±co. Kometa znajduje siê aktualnie w gwiazdozbiorze Lwa w pobli¿u granicy z Pann± i Warkoczem Bereniki. W najbli¿szych dniach przejdzie ona do pó³nocno-zachodniej czê¶ci gwiazdozbioru Panny, a w po³owie listopada do po³udniowej czê¶ci Warkocza Bereniki, gdzie pozostanie ju¿ do koñca miesi±ca. Kometa podczas swojej wêdrówki spotka minie w niewielkiej odleg³o¶ci wiele galaktyk.
Warunki do obserwacji komety bêd± siê z dnia na dzieñ poprawiaæ. Na pocz±tku miesi±ca bêdzie ona o ¶wicie ¶wieciæ ponad 25 stopni nad wschodnim horyzontem, pod koniec miesi±ca jej wysoko¶æ o ¶wicie siêgnie ju¿ 45 stopni. Do 14-go listopada obserwacje komety bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc, pó¼niej ju¿ do koñca miesi±ca bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na ciemnym bezksiê¿ycowym niebie.
C/2006 W3 (Christensen) – kometa przesz³a przez peryhelium pocz±tkiem lipca i jej odleg³o¶æ zarówno od Ziemi jak i od S³oñca powoli siê zwiêksza. Jej jasno¶æ systematycznie spada. Pod koniec pa¼dziernika oceniano j± na oko³o 9.5 mag. W listopadzie jasno¶æ ta powinna nadal maleæ i do koñca miesi±ca kometa prawdopodobnie stanie siê s³absza od 10.0 mag. Aktualnie kometa znajduje siê w po³udniowej czê¶ci Or³a i przesuwa siê powoli w kierunku po³udniowo-wschodnim. Oko³o po³owy miesi±ca przejdzie do gwiazdozbioru Strzelca i pozostanie w nim ju¿ do koñca listopada.
Warunki do obserwacji komety bêd± w tym miesi±cu ju¿ niezbyt dobre i bêd± siê pogarszaæ z dnia na dzieñ. Na pocz±tku miesi±ca kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorem jeszcze ponad 25 stopni nad po³udniowo-zachodnim horyzontem, jednak z dnia na dzieñ wysoko¶æ ta bêdzie siê zmniejszaæ i pod koniec miesi±ca nie bêdzie ju¿ ona mniejsza od 15 stopni. Do 5 listopada obserwacje komety bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc. Pó¼niej od 6-go do 19-go listopada bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na ciemnym niebie. Po 20-tym listopada Ksiê¿yc ponownie uniemo¿liwi obserwacje komety na ciemnym niebie.
217P/LINEAR - kometa oddala siê zarówno od Ziemi jak i od S³oñca. Jej jasno¶æ powinna od kilku tygodni spadaæ, jednak jak dot±d utrzymuje siê na w miarê sta³ym poziomie - oko³o 10.0 mag (pomóg³ w tym z pewno¶ci± mini-wybuch, który przydarzy³ siê komecie oko³o po³owy pa¼dziernika i spowodowa³ jej wzrost jasno¶ci o oko³o 0.5 mag). Trudno powiedzieæ, jak bêdzie siê zachowywaæ jasno¶æ komety w listopadzie, jednak mo¿na mieæ nadziejê, ¿e do koñca miesi±ca nie spadnie ona poni¿ej 11 mag. W zwi±zku z tym kometa powinna byæ nadal mo¿liwa do zaobserwowania w niewielkich teleskopach zwa¿ywszy na to, ¿e znajduje siê ona w du¿ej elongacji i osi±ga do¶æ du¿± wysoko¶æ nad horyzontem.
Kometa pierwsz± po³owê miesi±ca spêdzi w zachodniej czê¶ci Jednoro¿ca, poruszaj±c siê bardzo powoli w kierunku pó³nocnym, a pó¼niej pó³nocno-wschodnim. Pó¼niej jej ruch stanie siê szybszy i przed 20 listopada kometa przejdzie do gwiazdozbioru Oriona, w którym pozostanie do koñca miesi±ca.
Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie widoczna w drugiej po³owie nocy, góruj±c oko³o godziny 2 na wysoko¶ci oko³o 35 stopni. Od pocz±tku miesi±ca a¿ do 10 listopada w obserwacjach przeszkadza³ bêdzie Ksiê¿yc. Po 10 listopada a¿ do koñca miesi±ca kometê bêdzie mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie.
81P/Wild - kometa okresowa o okresie obiegu 6.42 roku i odleg³o¶ci peryhelium oko³o 1.60 AU. Przez peryhelium przejdzie dopiero pod koniec lutego 2010. Kometa ja¶nieje nieco szybciej od efemerydy i pod koniec listopada jej jasno¶æ oceniano na oko³o 11.5 mag. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ powinna wzrosn±æ do oko³o 10.5 mag, co w po³±czeniu z bardzo dobrym usytuowaniem na niebie oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami powinno sprawiæ, ¿e bêdzie ona dostrzegalna w niewielkich teleskopach. Obecnie znajduje siê ona w gwiazdozbiorze Lwa oko³o 3 stopnie na wschód od Regulusa. W ci±gu miesi±ca bêdzie siê ona przesuwaæ na po³udniowy-wschód, jednak do koñca miesi±ca pozostanie w gwiazdozbiorze Lwa.
Warunki do obserwacji komety bêd± przez ca³y miesi±c bardzo dobre. Przez ca³y miesi±c bêdzie widoczna na wysoko¶ci ponad 40 stopni nad po³udniowo-wschodnim horyzontem przed ¶witem. Do 13-go listopada w obserwacjach bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc, pó¼niej ju¿ do koñca miesi±ca bêdzie mo¿na obserwowaæ tê kometê na bezksiê¿ycowym niebie.
Ciekawe s³absze komety:
29P/Schwassmann-Wachmann - s³ynna wybuchaj±ca kometa. Obecnie kometa jest ju¿ kilka tygodni po wiêkszym wybuchu, jednak na ciemnym niebie z dala od wiêkszych miast nadal mo¿na j± dostrzec jako do¶æ du¿y rozmyty obiekt o jasno¶ci oko³o 11.5 mag. Warto j± obserwowaæ, gdy¿ w ka¿dym momencie mo¿e nast±piæ kolejny wybuch. Warto przypomnieæ, ¿e w ubieg³ym roku wybuch³a kilka razy, osi±gaj±c jasno¶æ na poziomie 10.5 mag.
88P/Howell - kometa okresowa o okresie obiegu oko³o 5.5 lat, która przesz³a przez peryhelium w odleg³o¶ci 1.36 AU od S³oñca 12 pa¼dziernika 2009. Aktualnie jest to najja¶niejsza kometa na niebie (jej jasno¶æ ocenia siê na 8.5 - 9.0 mag), jednak znajduje siê w bardzo z³ych warunkach. O zmierzchu ¶wieci zaledwie nieca³e 5 stopni nad horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca. Wraz z up³ywem czasu warunki do jej obserwacji bêd± siê stopniowo poprawiaæ, jednak jednocze¶nie jasno¶æ komety powinna do¶æ szybko maleæ. Pod koniec miesi±ca kometa o zmierzchu bêdzie ju¿ blisko 10 stopni nad po³udniowo-zachodnim horyzontem, jednak jej jasno¶æ prawdopodobnie zmaleje do wtedy do oko³o 10 mag. Podsumowuj±c, bêdzie ona bardzo trudnym obiektem, jednak przy du¿ej przejrzysto¶ci powietrza jest szansa na dostrze¿enie jej w ¶redniej wielko¶ci teleskopie.
Pozdrawiam
Piotrek
W sobotê wieczorem uda³o mi siê z³apaæ dwie z opisywanych powy¿ej komet.
88P/Howell - bardzo nisko, mniej ni¿ 10 stopni nad horyzontem przy S³oñcu 14-15 stopni poni¿ej horyzontu. Do¶æ trudny obiekt dla 20 cm teleskopu. Kometa by³a nieco ja¶niejsza od 10.0 mag, przy g³owie o ¶rednicy rzêdu 3'. Kometa jest prawdopodobnie nieco wiêksza i ja¶niejsza, jednak ze wzglêdu na marne warunki widzia³em tylko jej centraln± czê¶æ.
C/2006 W3 (Christensen) - w 20 cm teleskopie widoczna bez problemu. Nieco s³absza od 9.5 mag. Do¶æ mocno skondensowana.
Pozdrawiam
Piotrek
C/2006 W3 (Christensen) - w 20 cm teleskopie widoczna bez problemu. Nieco s³absza od 9.5 mag. Do¶æ mocno skondensowana.
z podmiejskiego nieba, z 18cm, wlasciwie gwiazdowa (gdybym jej nie szukal, nie zwrocilbym uwagi na 100%), ale byla.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl