Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
C/2007 N3 (Lulin) – jak na razie pozostaje naj³atwiejsz± do obserwacji komet±. Przez peryhelium przesz³a jeszcze 10 stycznia, jednak najwiêksz± jasno¶æ – oko³o 5.0 mag osi±gnê³a na prze³omie lutego i marca, kiedy by³a s³abo widoczna go³ym okiem, a ju¿ w niewielkiej lornetce widoczny by³ warkocz py³owy. Aktualnie kometa ma jasno¶æ oko³o 8.5 mag i ¶wieci w po³udniowo-zachodniej czê¶ci Bli¼ni±t. W teleskopie dostrzec jeszcze mo¿na krótki warkocz. Niestety od pocz±tku miesi±ca obserwacje bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc. Pierwsza okazja do zaobserwowania komety na bezksiê¿ycowym niebie pojawi siê dopiero 10 kwietnia. Kometa powinna os³abn±æ wówczas do oko³o 9.0 mag. Ksiê¿yc nie bêdzie przeszkadza³ w obserwacjach a¿ do 27 kwietnia, kiedy kometa nie powinna byæ ju¿ ja¶niejsza od 10.0 mag. Do koñca miesi±ca kometa przesunie siê o kilka stopni na zachód, pozostaj±c ci±gle w zachodniej czê¶ci Bli¼ni±t. Na pocz±tku miesi±ca kometa bêdzie o zmierzchu ¶wieciæ blisko 50 stopni nad po³udniowo-zachodnim horyzontem, jednak z dnia na dzieñ bêdzie coraz ni¿ej i w ostatnich dniach kwietnia o zmierzchu bêdzie ona ju¿ tylko oko³o 25 stopni nad zachodnim horyzontem.
C/2009 E1 (Itagaki) – odkryta 14 marca 2009 roku przez K. Itagaki, jako stosunkowo jasny obiekt – ju¿ pierwsze obserwacje wizualne mówi³y o jasno¶ci oko³o 9.5 mag. Niestety kometa znajduje siê do¶æ blisko S³oñca (jej elongacja obecnie nie przekracza 30 stopni) i mimo, ¿e jej jasno¶æ jest ju¿ oceniana na oko³o 8.5 mag, to jest ona znacznie trudniejszym obiektem ni¿ C/2007 N3 (Lulin). Przez peryhelium przejdzie ju¿ 7 kwietnia i to w odleg³o¶ci tylko 0.60 AU. Co ciekawe, najnowsze obserwacje astrometryczne wskazuj± na to, ¿e kometa ma orbitê eliptyczn±, powracaj±c do S³oñca co oko³o 250 lat.
Kometa aktualnie ¶wieci oko³o 1 stopieñ na pó³nocny-zachód od Hamala (alfa Ari) i przesuwa siê powoli na pó³nocny zachód. W najbli¿szych dniach kometa bêdzie poruszaæ siê w pobli¿u granicy Ryb i Trójk±ta, przechodz±c w po³owie miesi±ca oko³o 2 stopnie od M33. Niestety, elongacja komety bêdzie siê w tym czasie zmniejszaæ, by osi±gn±æ zaledwie 19 stopni w³a¶nie w po³owie kwietnia. Kometa przejdzie wówczas z nieba wieczornego na poranne. Pomimo, ¿e jej jasno¶æ powinna w tym czasie utrzymywaæ siê na poziomie oko³o 8.5 mag, jej obserwacje bêd± bardzo trudne ze wzglêdu na jasne t³o nieba. W drugiej po³owie miesi±ca warunki widoczno¶ci komety (ju¿ na niebie porannym) nieznacznie siê poprawi±, jednak jasno¶æ komety powinna w tym czasie spadaæ. Miesi±c kometa zakoñczy w pó³nocnej czê¶ci Ryb w pobli¿u granicy z Andromed±, a jej jasno¶æ powinna wtedy spa¶æ ju¿ do oko³o 9.5 - 10.0 mag. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ w nocy bardzo nisko nad horyzontem. Na pocz±tku bêdzie to oko³o 10 stopni nad pó³nocno-zachodnim horyzontem o zmierzchu, w po³owie miesi±ca jej obserwacje bêd± w zasadzie niemo¿liwe, gdy¿ wieczorem bêdzie zachodziæ o zmierzchu a rano wschodziæ o ¶wicie. Dopiero pod koniec miesi±ca wzniesie siê na porannym niebie na nieca³e 10 stopni.
C/2006 W3 (Christensen) – kometê tê juz od wielu miesiêcy mo¿na obserwowaæ w niewielkich teleskopach, a peryhelium ci±gle przed ni±. Od jakiego¶ czasu ¶wieci na niebie porannym, a warunki do jej obserwacji z dnia na dzieñ siê poprawiaj±. Jej jasno¶æ jest obecnie oceniana na oko³o 9.5 mag i ¶wieci ona w pó³nocnej czê¶ci Pegaza. Do 5 kwietnia mo¿na bêdzie prowadziæ jej obserwacje na bezksiê¿ycowym niebie. Pó¼niej od 18 kwietnia a¿ do koñca miesi±ca Ksiê¿yc ponownie nie bêdzie przeszkadza³ w obserwacjach. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ niemal¿e w tym samym miejscu. Jej jasno¶æ powinna wzrosn±æ w tym czasie o oko³o 0.2 – 0.3 mag. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie widoczna przed ¶witem, pocz±tkowo oko³o 20 stopni a pod koniec miesi±ca oko³o 30 stopni na pó³nocno-wschodnim horyzontem.
67P/Churyumov-Gerasimenko – ta kometa ju¿ miesi±c temu przesz³a przez peryhelium, jednak jej jasno¶æ nadal powoli ro¶nie. Jest to jedna z komet, które maj± niesymetryczne krzywe jasno¶ci (po przej¶ciu przez peryhelium jeszcze przez jaki¶ czas ja¶niej±). Obecnie jej jasno¶æ jest oceniana na 9.5 – 10.5 mag i jest do¶æ dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach, choæ ¶wieci na tle ¶wiat³a zodiakalnego, co nieco utrudnia jej obserwacje. Miesi±c kometa rozpoczyna w Byku, tu¿ pod Plejadami, 3 kwietnia przejdzie brzegiem tej¿e gromady, niestety a¿ do 10 kwietnia jej obserwacje bêdzie mocno utrudnia³ Ksiê¿yc. Od 10 a¿ do 26 kwietnia bêdzie ona widoczna na ciemnym bezksiê¿ycowym niebie. W ci±gu miesi±ca kometa bêdzie przemieszczaæ siê przez pó³nocn± czê¶æ Byka, koñcz±c miesi±c oko³o 2 stopnie na wschód od gwiazdy beta Tau. Jej jasno¶æ powinna w tym czasie nieznacznie siê zmniejszyæ, jednak prawdopodobnie do koñca miesi±ca kometa zostanie ja¶niejsza od 11 mag. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ o zmierzchu oko³o 20 stopni nad zachodnim horyzontem, choæ ta wysoko¶æ bêdzie siê powoli zmniejszaæ.
C/2008 T2 (Cardinal) – kometa wreszcie zaczê³a szybciej ja¶nieæ. Aktualnie ma ona ju¿ oko³o 10-11 mag i jest do¶æ dobrze widoczna w niedu¿ych teleskopach. Miesi±c rozpoczyna w Wo¼nicy, niedaleko gwiazdy zmiennej epsilon Aur (gwiazdy zaæmieniowej o najd³u¿szym znanym okresie, która w tym roku bêdzie mieæ pierwsze od 27 lat minimum). Podobnie jednak jak w przypadku innych wieczornych komet, jej obserwacje na ciemnym niebie bêd± mo¿liwe dopiero od 10 kwietnia, gdy¿ wcze¶niej niebo bêdzie rozja¶nia³ Ksiê¿yc. Kometa przez prawie ca³y miesi±c bêdzie przemieszczaæ siê na po³udniowy wschód przez gwiazdozbiór Wo¼nicy i dopiero 29 kwietnia przejdzie do Bli¼ni±t tu¿ przy granicy z Bykiem. Podczas swej wêdrówki, kometa 14 kwietnia zahaczy o brzeg jasnej gromady otwartej M38 , natomiast 17 kwietnia przemknie kilka minut k±towych od gromady M36. Ksiê¿yc ponownie zacznie utrudniaæ obserwacje tej komety 27 kwietnia. Do koñca miesi±ca kometa powinna poja¶nieæ o oko³o 1 mag. Kometa na pocz±tku miesi±ca bêdzie ¶wieciæ po zmierzchu ponad 50 stopni nad zachodnim horyzontem, jednak ta wysoko¶æ bêdzie siê szybko zmniejszaæ i pod koniec miesi±ca bêdzie ju¿ mniejsza od 30 stopni.
144P/Kushida – przed peryhelium kometa ja¶nia³a znacznie szybciej od przewidywañ, teraz natomiast od oko³o dwóch miesiêcy s³abnie znacznie wolniej od przewidywañ. W efekcie ci±gle ma stosunkowo du¿a jasno¶æ – oko³o 10 mag. Niestety jest do¶æ du¿a i rozmyta, co sprawia, ¿e jej obserwacje mo¿liwe s± tylko z ciemnych miejsc. Kometa ¶wieci aktualnie w po³udniowej czê¶ci Bli¼ni±t, jednak jej obserwacje od pocz±tku miesi±ca a¿ do 10 kwietnia bêdzie w zasadzie uniemo¿liwia³ Ksiê¿yc. Pó¼niej od 10 do 27 kwietnia obserwacje na ciemnym niebie bêd± mo¿liwe. W drugiej po³owie kwietnia kometa przejdzie do Raka i pozostanie w tym gwiazdozbiorze a¿ do koñca miesi±ca. Jej jasno¶æ powinna w tym czasie spadaæ i pod koniec miesi±ca nie powinna ona byæ ju¿ ja¶niejsza od oko³o 11.5 – 12.0 mag. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorem wysoko nad po³udniowo-zachodni horyzontem.
22P/Koppf – jak do tej pory, pojawi³o siê bardzo niewiele obserwacji wizualnych tej komety, choæ trzy ostatnie z nich sugeruj±, ¿e ma ju¿ ona oko³o 10.5 mag. Kometa znajduje siê na porannym niebie, dziêki czemu do 5 kwietnia w jej obserwacjach nie bêdzie jeszcze przeszkadza³ Ksiê¿yc. Kometa znajduje siê w Strzelcu i zbli¿a siê zarówno do Ziemi jak i do S³oñca, dziêki czemu powinna stosunkowo szybko ja¶nieæ. Do koñca miesi±ca jej jasno¶æ powinna wzrosn±æ do oko³o 9.0 mag. Niestety, przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ o ¶wicie bardzo nisko (zaledwie oko³o 10 stopni) nad po³udniowo-wschodnim horyzontem. Od 5 do 20 kwietnia obserwacje komety bêd± dodatkowo utrudnione (lub nawet niemo¿liwe) ze wzglêdu na obecno¶æ na niebie jasnego Ksiê¿yca. Ponowne obserwacje bêd± mo¿liwe od 21 kwietnia ju¿ do koñca miesi±ca.
C/2006 OF2 (Broughton) – ta kometa s³abnie bardzo powoli. Obecnie jej jasno¶æ jest ju¿ oceniana na oko³o 12 mag, jednak dziêki ma³ym rozmiarom jest stosunkowo ³atwo widoczna w niedu¿ych teleskopach. Miesi±c rozpocznie ona na granicy Wo¼nicy i Bli¼ni±t a skoñczy w Bli¼niêtach oko³o 4 stopnie na zachód od Kastora. Jej jasno¶æ spadnie w tym czasie prawdopodobnie do oko³o 12.5 mag. Podobnie jak w przypadku pozosta³ych wieczornych komet, jej obserwacje na bezksiê¿ycowym niebie bêd± mo¿liwe w okresie od 11 do 26 kwietnia. Kometa przez ca³y miesi±c bêdzie o zmierzchu ¶wieciæ wysoko nad zachodnim horyzontem, choæ ta wysoko¶æ zmniejszy siê w tym czasie z ponad 60 do nieca³ych 35 stopni.
116P/Wild – aktualnie kometa ta ma oko³o 12 mag i ¶wieci w Raku tu¿ przy granicy z Lwem. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie siê przesuwaæ powoli na wschód, a jej jasno¶æ powinna pozostaæ w przybli¿eniu sta³a. Pod koniec miesi±ca znajdzie siê ona nieca³e 10 stopni na pó³nocny-zachód od Regulusa. Na bezksiê¿ycowym niebie bêdzie j± mo¿na obserwowaæ od 11 do 28 kwietnia. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorem wysoko nad po³udniowo-zachodnim horyzontem.
29P/Schwassmann-Wachmann – s³ynna wybuchaj±ca kometa. ¦rednio zdarza siê jej jeden wybuch na kilka miesiêcy. Kometa jest dodatkowo ciekawa ze wzglêdu na swoj± niemal ko³ow± orbitê po³o¿on± na zewn±trz orbity Jowisza. Od jakiego¶ czasu jej aktywno¶æ znacz±co wzros³a. Przez ostatnie piêæ miesiêcy przesz³a chyba 8 wybuchów i przez ca³y ten okres by³a wizualnie obserwowana. Aktualnie jej jasno¶æ wynosi oko³o 11-12 mag i kometa jest ju¿ ledwie widoczna jako bardzo mocno rozmyty obiekt. Przez ca³y miesi±c bêdzie przebywaæ w gwiazdozbiorze Bli¼ni±t oko³o 5 stopni na po³udnie od Polluxa. Je¶li nie nast±pi kolejny wybuch, to prawdopodobnie w najbli¿szym czasie jej obserwacje wizualne przestan± byæ mo¿liwe. Kometê na bezksiê¿ycowym niebie bêdzie mo¿na próbowaæ zaobserwowaæ miêdzy 11 a 27 kwietnia. Przez ca³y miesi±c bêdzie siê wieczorem znajdowaæ wysoko nad po³udniowo-zachodnim i zachodnim horyzontem, jednak ta wysoko¶æ zmaleje w ci±gu miesi±ca z blisko 60 do oko³o 30 stopni.
Piotrek Guzik
Na naszym niebie pojawi³a siê kolejna kometa - co ciekawe, jest w tym momencie jedn± z najja¶niejszych komet na niebie i na ciemnym niebie powinna byæ dostrzegalna w niedu¿ych lornetkach.
C/2009 F6 (Yi-SWAN) – kometa zosta³a odkryta przez Dae-am Yi z Korei na zdjêciach, które wykona³ 26 marca oraz przez Roberta Matsona na zdjêciach SWAN'a z okresu 28 marca - 4 kwietnia. Wg J. J. Gonzaleza kometa ma aktualnie jasno¶æ oko³o 8 mag! Na podstawie wykonanych do tej pory obserwacji wynika, ¿e kometa przejdzie przez peryhelium 8 maja w odleg³o¶ci oko³o 1.27 AU od S³oñca. Ze wzglêdu na to, ¿e kometa nie zosta³a odkryta szybciej (a wyglada na to, ¿e od wielu tygodni by³a w dobrych warunkach na porannym niebie), mo¿na przypuszczaæ, ¿e niedawno wybuch³a, dziêki czemu osi±gnê³a tak du¿± jasno¶æ. Kometa znajduje siê w po³udniowo-zachodniej czê¶ci Kasjopei. Przesuwa siê do¶æ szybko na wschód i 11 kwietnia przemknie nieca³e pó³ stopnia pod alfa Cas, a w nocy 19/20 kwietnia przejdzie do Perseusza, 23 kwietnia zbli¿y siê na nieco ponad stopieñ do gromad NGC 869 i NGC 884 a miesi±c zakoñczy oko³o 4 stopnie na pó³noc od gwiazdy alfa Per. Jasno¶æ komety nie powinna siê w tym czasie znacz±co zmieniæ, gdy¿ pomimo ¿e kometa bêdzie siê zbli¿aæ do S³oñca, to jednocze¶nie bêdzie siê oddalaæ od Ziemi. Gdyby jednak okaza³o siê, ¿e kometa sta³a siê widoczna dziêki wybuchowi, mo¿e ona w ci±gu najbli¿szych tygodni os³abn±æ. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie obiektem oko³obiegunowym i bêdzie widoczna zarówno wieczorem jak i nad ranem oko³o 20 stopni nad horyzontem, przy czym do 20 kwietnia nieco wy¿ej bêdzie na niebie porannym, a po 20 kwietnia na niebie wieczornym. Obecnie w obserwacjach komety, zarówno na porannym jak i wieczornym niebie przeszkadza Ksiê¿yc, przez co wizualnie prawdopodobnie widoczna jest tylko centralna czê¶æ g³owy komety o rozmiarach rzêdu 2' i jasno¶ci oko³o 10 mag (podczas gdy ca³a g³owa komety ma ponad 5' i jasno¶æ rzêdu 8-9 mag). Od 11 kwietnia Ksiê¿yc przestanie przeszkadzaæ w obserwacjach na wieczonym niebie, 20 kwietnia zniknie on równie¿ z nieba porannego, a 27 kwietnia wróci na niebo wieczorne.
Pozdrawiam
Piotrek
Na naszym niebie pojawi³a siê kolejna kometa - co ciekawe, jest w tym momencie jedn± z najja¶niejszych komet na niebie i na ciemnym niebie powinna byæ dostrzegalna w niedu¿ych lornetkach.
C/2009 F6 (Yi-SWAN) – kometa zosta³a odkryta przez Dae-am Yi z Korei na zdjêciach, które wykona³ 26 marca oraz przez Roberta Matsona na zdjêciach SWAN'a z okresu 28 marca - 4 kwietnia. Wg J. J. Gonzaleza kometa ma aktualnie jasno¶æ oko³o 8 mag! A kometka w "Kasi" z 90 mm wygl±da tak:
http://www.spaceweather.com/swpod2009/10apr09/Gregg-Ruppel1.jpg
Gregg Ruppel za Spaceweather
Ten post by³ edytowany przez
ax dnia: 11 April 2009 - 22:30
Ostatniej nocy wybra³em siê z bratem i kuzynem w bardzo ciemne miejsce w Beskidzie Niskim tu¿ przy granicy ze S³owacj±. Niebo by³o niesamowicie ciemne - zasiêg siêga³ w zenicie 7.5 mag. Obserwacje prowadzili¶my teleskopem 20 cm i lornetk± 10x50.
Korzystaj±c z takich warunków postanowi³em (jak zwykle) zapolowaæ na komety i uda³o mi siê dostrzec wszystkie opisywane w tym temacie, a nawet jedn± wiêcej - w sumie zaobserwowa³em 12 komet :).
Poni¿ej pokrótce opiszê, czego mo¿na siê po nich spodziewaæ - dok³adniejsz± relacjê z obserwacji zdam pó¼niej w dziale "Obserwacje":
C/2009 F6 (Yi-SWAN) - widoczna bez problemu w teleskopie jako niedu¿y, ¶rednio skondensowany obiekt. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 9 mag. By³a równie¿ dostrzegalna w lornetce.
C/2007 N3 (Lulin) - obserwowana do¶æ nisko nad horyzontem, do¶æ s³aba i rozmyta. Jej jasno¶æ oszacowa³em na oko³o 11 mag, jednak ze wzglêdu na do¶æ du¿y rozmiar i niedu¿± wysoko¶æ nad horyzontem i ¶wiat³o zodiakalne nie by³a zbyt wyra¼nie widoczna w teleskopie.
C/2009 E1 (Itagaki) - pomimo bardzo ma³ej elongacji (nieca³e 24 stopnie), by³a bardzo wyra¼nie widoczna w teleskopie nad ranem, nisko na ja¶niej±cym niebie jako niewielki, do¶æ mocno skondensowany obiekt o jasno¶ci oko³o 8 mag.
C/2006 W3 (Christensen) - bardzo wyra¼nie widoczna w teleskopie - malutka, mocno skondensowana o jasno¶ci oko³o 9 mag. Widoczna równie¿ bez wiêkszych problemów w lornetce, ale ze wzglêdu na ma³e rozmiary wygl±da lekko rozogniskowana gwiazda.
67P/Churyumov-Gerasimenko - w nienajlepszych warunkach - nisko nad horyzontem, w ¶wietle zodiakalnym. Do¶æ du¿a, raczej rozmyta, o jasno¶ci oko³o 11.5 mag.
C/2008 T2 (Cardinal) - równie¿ j± obserwowa³em do¶æ pó¼no, kiedy nie by³a ju¿ wysoko nad horyzontem, a dodatkowo w jej obserwacji przeszkadza³o ¶wiat³o zodiakalne. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 10.5 mag - by³a ¶redniej wielko¶ci, ¶rednio skondensowanym obiektem, nieco ³atwiejszym do obserwacji ni¿ C/2007 N3 (Lulin).
144P/Kushida - ledwie widoczna, bardzo mocno rozmyta, do¶æ du¿a o jasno¶ci oko³o 11.5 mag.
22P/Koppf - do¶æ du¿a, jasna (oceni³em jej jasno¶æ na oko³o 9.5 mag), jednak w z³ych warunkach - o ¶wicie nisko nad horyzontem, przez co nie by³a zbyt dobrze widoczna.
C/2006 OF2 (Broughton) - malutka, s³aba (jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 12.5 mag).
116P/Wild - niedu¿a, ¶rednio skondensowana, o jasno¶ci oko³o 12 mag. Znajduje siê w dobrych warunkach i w teleskopie nie sprawia³a wiêkszych problemów.
29P/Schwassmann-Wachmann - ekstremalnie rozmyta, na granicy widoczno¶ci. Jej jasno¶æ oceni³em na oko³o 12.5 mag.
65P/Gunn - ma³a, skondensowana o jasno¶ci oko³o 13 mag. Widoczna bez jakich¶ wielkich problemów dziêki du¿ej wysoko¶ci nad horyzontem i ciemnemu niebu.
Pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl