Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Z du¿ym opó¼nieniem ze wzglêdu na sesjê...
C/2006 W3 (Christensen) – od wielu miesiêcy kometa jest widoczna w niewielkich teleskopach, teraz jest ju¿ blisko peryhelium i jednocze¶nie w pobli¿u maksimum swego blasku. Jej jasno¶æ jest obecnie oceniana na oko³o 9.0 mag i kometa jest dostrzegalna (spoza miasta) w lornetce 10x50, z tym ¿e ze wzglêdu na jej niewielkie rozmiary k±towe trudno odró¿niæ j± od gwiazd. Do koñca miesi±ca kometa mo¿e jeszcze poja¶nieæ o oko³o 0.5 mag. Kometa przez ca³y miesi±c bêdzie siê przesuwaæ powoli na zachód po granicy gwiazdozbiorów Pegaza i Jaszczurki:
http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_07_06_09_10_45_20.gif
Przez ca³y miesi±c kometa ¶wieci o ¶wicie wysoko nad wschodnim horyzontem, przy czym wysoko¶æ ta wzro¶nie z oko³o 35 stopni na pocz±tku miesi±ca do oko³o 55 stopni pod koniec miesi±ca. Do 15 czerwca obserwacje komety bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc, pó¼niej - do koñca miesi±ca bêdzie j± mo¿na obserwowaæ na bezksiê¿ycowym niebie. Je¶li nie zostanie odkryta ¿adna nowa jasna kometa, lub nie wybuchnie jedna z dotychczas poznanych, kometa ta powinna przez ca³y miesi±c byæ naj³atwiejsz± do obserwacji z widocznych na naszym niebie komet.
22P/Koppf - kometa okresowa odkryta w 1906 roku. Do S³oñca wraca co oko³o 6.4 roku, w peryhelium zbli¿aj±c siê do niego na 1.58 j.a. Jasno¶æ komety jest aktualnie oceniana na oko³o 9.0, przez peryhelium kometa przesz³a 25 maja i obecnie kometa powoli oddala siê od S³oñca, jednak ze wzglêdu na to, ¿e najwiêksze zbli¿enie do Ziemi wci±¿ przed nami (kometa przejdzie na pocz±tku sierpnia oko³o 0.78 j.a. od Ziemi), jej jasno¶æ powinna przynajmniej do koñca miesi±ca pozostaæ w miarê sta³a. Niestety, kometa pomimo do¶æ du¿ej jasno¶ci jest do¶æ mocno rozmyta, co utrudnia jej obserwacje. Trasê komety na tle gwiazd przedstawia poni¿sza mapka:
http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_07_06_09_10_45_39.gif
Warunki do obserwacji komety nie s± zbyt dobre - na pocz±tku miesi±ca kometa o ¶wicie bêdzie ¶wieciæ mniej ni¿ 10 stopni nad horyzontem. Do koñca miesi±ca wysoko¶æ ta uro¶nie do oko³o 15 stopni. Obserwacje tej komety na bezksiê¿ycowym niebie bêd± mo¿liwe dopiero od 19 czerwca.
Pozdrawiam
Piotrek
Witam! Mam pytanie, czy kto¶ obserwowa³ kometê C/2006 W3 (oczywi¶cie w tym roku)? Je¶li tak to je¶li móg³by opowiedzieæ co zaobserwowa³ i jakim sprzêtem? Z góry dziêkujê za odpowiedzi
Pozdrawiam
Kacper
Witam! Mam pytanie, czy kto¶ obserwowa³ kometê C/2006 W3 (oczywi¶cie w tym roku)? Je¶li tak to je¶li móg³by opowiedzieæ co zaobserwowa³ i jakim sprzêtem? Z góry dziêkujê za odpowiedzi Ja widzia³em j± przedwczoraj lornetk± 10x50. By³a widoczna do¶æ s³abo jako ma³y lekko rozmyty obiekt. By³a nieco ja¶niejsza od 9 mag. Warunki by³y niezbyt dobre (zasiêg go³ego oka oko³o 5.5 mag, niebo lekko zamglone). W niedu¿ym nawet teleskopie powinna byæ widoczna bez problemu.
Pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl