Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Na kwiecieñ szykuje nam siê ³adna kometa: 2P/Encke. Czy kto¶ ju¿ j± obserwuje? Proszê o raporty je¶li tak.
Bêdê siê stara³ znale¼æ j± na wieczornym niebie, chocia¿ warunki jej widoczno¶ci s± jeszcze z³e.
Pozdrawiam
Na kwiecieñ szykuje nam siê ³adna kometa: 2P/Encke. Czy kto¶ ju¿ j± obserwuje? Proszê o raporty je¶li tak.
Bêdê siê stara³ znale¼æ j± na wieczornym niebie, chocia¿ warunki jej widoczno¶ci s± jeszcze z³e.
Pozdrawiam "Jeszcze"? Kometa bêdzie coraz ni¿ej bo zbli¿a siê do koniunkcji ze S³oñcem (i peryhelium). Po peryhelium raczej
nie ma szans na obserwacjê bo bêdzie wschodziæ niemal razem ze S³oñcem. Trochê bardziej
uprzywilejowani s± obserwqatorzy z Pd Pó³kuli.
Jest to raczej niekorzystne peryhelium. Ja obserwowa³em ju¿ kilka powrotów tej komety -
po raz pierwszy w 1994. Najbardziej korzystne wydaje siê zbli¿enie w 2003 roku kiedy
Encke znacznie zbli¿y³ siê te¿ do Ziemi. Dzieki czemu doskonale by³a widoczna jako
obiekt 6-7mag przecinaj±cy gwiazdozbiory Andromedy Pegaza, £abêdzia, Strza³y i Or³a na
przestrzeni listopad-koniec grudnia 2003.
pozdrawiam,
Maciek
Zmiany jasno¶ci komety Encke'go mo¿na prze¶ledziæ tutaj:
http://www.aerith.ne...0002P/2007.htmlNa stronie SOK-u widzê jedn± obserwacjê komety wykonan± przez kolegê Paradowskiego, jeszcze w lutym, gdy mia³a 12 mag.
Niestety to jest trudna kometa. Trudna pod wzglêdem obserwacyjnym, gdy¿ ma ma³e DC. Te¿ pamiêtam ostatni jej powrót i jej obraz, który móg³bym nazwaæ "duchem komety" ;)
Bior±c pod uwagê trudne warunki obserwacyjne w tym roku, bêdê zadowolony, je¿eli uda mi siê j± zobaczyæ.
Warunki do obserwacji tej komety s± bardzo nie korzystne, kometa jest stosunkowo nisko na niebie i szybko zachodzi. Wysoko¶æ oko³o 10 stopni i jasnosæ w granicach 11mg nie wró¿± nic dobrego, ale kto wie........
Warunki do obserwacji tej komety s± bardzo nie korzystne, kometa jest stosunkowo nisko na niebie i szybko zachodzi. Wysoko¶æ oko³o 10 stopni i jasnosæ w granicach 11mg nie wró¿± nic dobrego, ale kto wie........ No có¿ Panowie, a na co my mamy te o¶mio , dziesiêcio i wiêcej calowe sprzêta? ¯eby ogl±daæ Saturna? :ha:
Nie wiem jak u was, ale ja mam wiêcej satysfakcji z jednego z trudem znalezionego ciemnego obiektu ni¿ z dziesiêciu jasnych.
Pozdrawiam
Nie wiem jak u was, ale ja mam wiêcej satysfakcji z jednego z trudem znalezionego ciemnego obiektu ni¿ z dziesiêciu jasnych. Ja równie¿ ³±czê siê w tej satysfakcji! Po to siê w³a¶nie 'ma' du¿y sprzêt, ¿eby ganiaæ to co ulotne, ma³e i dalekie! :)
(No chyba, ¿e mgie³ka nadejdzie, to wtedy wypatrzenie g³upiej NGC 2903 sprawia problemy :unsure: jak mia³em w zesz³ym tygodniu)
Ja równie¿ ³±czê siê w tej satysfakcji! Po to siê w³a¶nie 'ma' du¿y sprzêt, ¿eby ganiaæ to co ulotne, ma³e i dalekie! :)
(No chyba, ¿e mgie³ka nadejdzie, to wtedy wypatrzenie g³upiej NGC 2903 sprawia problemy :unsure: jak mia³em w zesz³ym tygodniu) hehe widze, ze kogos tu zarazi³em t± galaktyczk± :)
Pozdrawiam.
hehe widze, ze kogos tu zarazi³em t± galaktyczk± :)
Pozdrawiam. Heh, pierwszy raz j± widzia³em bodaj¿e w 1997 roku za pomoc± Uniwersa³a namber fajf. Je¶li wtedy¶ mnie zarazi³, to sk³adam pok³ony! :notworthy:
Heh, pierwszy raz j± widzia³em bodaj¿e w 1997 roku za pomoc± Uniwersa³a namber fajf. Je¶li wtedy¶ mnie zarazi³, to sk³adam pok³ony! :notworthy: A ja tak czasem mam, ze pojawi sie jakas fotka obiektu którego dawno nie widzia³em albo w ogóle nie widzia³em i nastepnej nocy zaczyna sie tropienie :) A co do pierwszej obserwacji to faktycznie, nie maia³em szans zarazic.
Pozdrawiam.
A i jeszcze jedna kometa, tym razem ja¶niejsza i poranna. To P/Machholz1 (96P), obserwowaæ trzeba zacz±æ od 10 kwietnia, kiedy bêdzie 5 stopni nad horyzontem w Rybach godzinê przed wschodem s³oñca, jasno¶æ przewidywana 5.9m ( na 10 kwietnia). Bêdzie siê wówczas oddalaæ od s³oñca z ka¿dym nastêpnym dniem jasno¶æ bêdzie spadaæ ale jej odleg³o¶æ k±towa od s³oñca rosn±æ.
Tak wiêc na marzec i kwiecieñ mamy dwie komety i bliski przelot planetoidy. Ciekawe tylko ile z tego da siê zaobserwowaæ.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl