Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Czy komu¶ uda³o siê ju¿ zaobserwowaæ t± komete? Je¶li siê rozpogodzi to spróbuje ja znale¼æ. Jest mowa o tej
komecie na astronomia.pl
A tu zdjêcie ze strony spaceweather.com
http://spaceweather.com/swpod2007/04jan07/Dahle.jpg
i podane na stronie parametry zdjêcia: Nikon D70, 300mm f/5.6 lens, 800 ASA, 1s exp
Jak ³atwo zauwa¿yc na zdjêciu pewnie bêdzie to stosunkowo jasna kometa, jak siê nie myle
Ten post by³ edytowany przez
Vader dnia: 04 January 2007 - 14:30
Kurka jasna :blink: ujemne magnitudo, taka gwiazda betlejemska z opó¼nionym zap³onem :D , ja tez jej nie odpuszczê.
Zdaje siê, ¿e o ma³o nie przegapili¶my ciekawej kometki. W poprzednim roku nie by³a ona w zasadzie niewidoczna z Europy, a obecnie mamy kilka dni na to, aby odnale¼æ j± rano kilka stopni nad wschodnim horyzontem. Kometa zosta³a odkryta w sierpniu 2006 jako obiekt 17 mag i od tego czasu by³a obserwowana z po³udniowej pó³kuli, ale parê dni temu tempu wzrostu jasno¶ci mocno skoczy³o i mo¿e mieæ teraz ok. +2 mag i przez lornetkê widaæ wyra¼ny warkocz. Za kilka dni zniknie w promieniach S³oñca, ale bêdzie widoczna w koronografie SOHO 11-15 stycznia. Ostro¿ne szacunki mówi± o jasno¶ci w peryhelium ok. 0 mag, ale mo¿e osi±gn±æ nawet -10 mag!
Tyle uda³o mi siê znale¼æ na szybko.
Elementy orbitalne i efemeryda
Pozdrowienia dla tych, którzy maj± inaczej :
Proszê o opisanie obserwacji, qrcze ... chyba nie bedzie mi dane jej zobaczyæ :(
Pozdrowienia dla tych, którzy maj± inaczej :
attachment
Proszê o opisanie obserwacji, qrcze ... chyba nie bedzie mi dane jej zobaczyæ :( nie tylko tobie ... od 2 tygodni mia³em 2h p³ywajacego nieba .. :blink:
Obawiam siê, ¿e ja równie¿ nic nie zobaczê, ju¿ od dawna nie by³o czystego nieba, tylko chwilowe przeja¶nienia i do tego straszna mg³a :angry:. Pogodzi³em siê ju¿ z tym, ¿e omin± mnie kwadrantydy ale teraz to ju¿ przegiêcie :burza:
Pozdrawiam
Radku, a nie wieczorem nad zachodnim horyzontem? Co patrzy³em w Atlasie powinna byæ w gwiazdozbiorze Tarczy.
Pozdrowienia dla tych, którzy maj± inaczej :
attachment
Proszê o opisanie obserwacji, qrcze ... chyba nie bedzie mi dane jej zobaczyæ :( Ja te¿ ju¿ od dobrych kilku dni z utêsknieniem czekam na pogodê ale niestety :dupka:
Radku, a nie wieczorem nad zachodnim horyzontem? Co patrzy³em w Atlasie powinna byæ w gwiazdozbiorze Tarczy. Faktycznie. Obecnie kometa jest widoczna o 1645 na wys. 5* przy wys. S³oñca -6*, a nad ranem przy tej samej wysoko¶ci S³oñca na wys. 6*, czyli minimalnie lepiej. Poranna widoczno¶æ komety skoñczy siê na dobre 10 stycznia, a na wieczornym niebie byæ mo¿e da siê j± jeszcze wyhaczyæ 12 stycznia na wys. 3* nad horyzontem (przy wysoko¶ci S³oñca -4*), oczywi¶cie pod warunkiem, ¿e bêdzie dalej ja¶nia³a tak jak teraz. Mamy parê dni na znalezienie dziurrry w chmurrrach.
To mo¿e byæ nie lada wyzwanie, pomimo tego ¿e kometa jest stosunkowo jasna to jej wysoko¶æ nad horyzontem 3* jest mizernie ma³a. Je¶li pogoda siê nie poprawi i bêdzie taki syf na niebie to niema najmniejszych szans ¿eby sensownie poobserwowaæ kometkê.
Pozdrawiam.
Wiadomo, jak to jest z "obietnicami ICM, ale siódmego rano na pewno bêdê próbowaæ z podwójn± uwag±.
Widzia³ j± kto¶ w ci±gu ostatnich 2-3 dni? U mnie chmury rano i wieczorem robi± mi niez³e "jazdy", ods³aniaj±c ró¿ne kawa³ki nieba, ale skrzêtnie omijaj±c rejon, w którym powinna byæ kometa.
Skoro ju¿ o tych "jazdach" pisa³em, to akurat TERAZ mam ca³y wschód wolny od chmurek. Przed wschodem S³oñca wolny by³ ino ... zachód...
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 05 January 2007 - 10:12
Zobaczcie na dzisiejsz± stronê APOD gdzie jest fotka tej komety zrobiona przez Jagera.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 05 January 2007 - 11:27
Zobaczcie na dzisiejsz± stronê APOD gdzie jest fotka tej komety zrobiona przez Jagera. ¦wietna fota, szczena opada :blink: A pogoda u nas jak w porze deszczowej :angry: :burza: Ja znalaz³em w sieci takie zdjecie:
http://www.kometarium.com/images/2006p1_0501_100mm.jpg
Wogóle bardzo dobra strona jesli chodzi McNaught'a:
http://www.kometarium.com/2006p1.html (strona po niemiecku, wiec gdyby ktos nie wiedzial, to górna mapka to widok przy zachodzie, a dolna przy wschodzie s³oñca).
Pozdrawiam i Jod³owskich warunków!
Ten post by³ edytowany przez
eReSix dnia: 05 January 2007 - 19:11
No to pora zacz±æ polowanie :D Miejmy nadziejê, ¿e pogoda dopisze :) ja dopiero dzisiaj zobaczy³em ten w±tek, ale od jutro poluje na t± kometke :D
Przyznam siê ¿e liczy³em dzisiaj na chwilowe przeja¶nienie, wiêc pojecha³em za miasto w kierunku na kometê mniej wiêcej, ale horyzont nie by³ wolny od chmur, tylko szpary siê tworzy³y i niczego lornetk± nie wypatrzy³em. Parê lat wcze¶niej to siê cz³owiek ugania³ za kometami jak ten Jager, tyle ¿e nie dalej ni¿ w promieniu 20 km. od miasta.
No to pora zacz±æ polowanie :D Miejmy nadziejê, ¿e pogoda dopisze :) ja dopiero dzisiaj zobaczy³em ten w±tek, ale od jutro poluje na t± kometke :D To przy tym polowaniu najpierw odstrzel wszystkie chmury. B)
Moja "przyczajka" z Synt± na ³±ce da³a wynik j.w., a nawet gorszy :szczerbaty: Nawet szparki w chmurach nie by³o :angry:
U mnie dzi¶ rano troche siê przeciera³o niebo, nawet by³y do¶æ du¿e przerwy w chmurach, ale jak zmierza³em do szko³y to ju¿ tylko chmury i deszcz, który zacz±³ padaæ... :burza:
Mo¿e jutro rano siê uda...
Niewiem jak u was, ale dla mojej miejscowo¶ci ICM podaje bardzo korzystne warunki do obserwacji z dat± 8.01.2007. A wiêc mam nadziejê ¿e siê nie pomyl± i uda mi siê zaobserwowaæ t± jasn± komete.
Pozdrawiam,
pogodnego nieba.!!
U mnie 8.01 te¿ siê nie¼le zapowiada :rolleyes:
Ale znaj±c ICM... Mo¿e w koñcu zmienili synoptyka? <_< :Boink:
Pozdrawiam :Salut:
tyle niebieskiego pola nie widzia³em od baaaaaaaaardzo d³ugiego czasu i to akurat o dobrej porze - i kometa, i 2 planetki, mo¿e byæ ciekawie.... oby pogoda siê nie zmieni³a
Za³±czone miniaturki
l
l
Pogoda lipawiec lipa :(
Dzisiaj (nie napisze polowa³em bo jeden z u¿ytkowników forum ma mi to za z³e :P) szuka³em na niebie komety C/2006 P1 o godzinie 7 rano. Na choryzoncie mia³em oko³o 2-3 stopni czystego nieba reszta chmury, niestety na komete siê spó¼ni³em jakie¶ 15 minut prawdopodobnie bo by³o ju¿ po jej wschodzie i by ³a w chmurach, ale troszke siê przeja¶ni³o i o godzinie 7.36 (w miejscu gdzie za 10-15 minut mia³o wzej¶c s³oñce mniej wiêcej) zobaczy³em punkcik jasny. Wdg CdC _moim zdaniem_ bli¿ej by³o mu do Marsa (chocia¿ w±tpie ze wzglêdu na jasno¶c) ale móg³ to byc te¿ Jowisz co s±dzicie o tym? Mo¿e to by³o zupe³nie co innego?
Jutro znowu wstaje rano, tyle ¿e tym razem troche wcze¶niej.
Niewidzia³em jej jeszcze :Cry:
Ci±gle chmury na podlasiu.
=========
Tymczasem kilka animacji. POLECAM !
http://www.kometariu...006p1_anim.html (SWF flash 3,09 MB)
http://vidar.grense....ught/Bilder.htm (WMV na górze 8,81 MB)
http://i112.photobucket.com/albums/n179/co...ht/mcnaught.gif (GIF 4,15 MB)
Zachêcony wieczornymi obserwacjami komety poszed³em wczoraj rano uzbrojony w cyfrowy aparat i kronosa 20X60. Na stanowisku by³em o 6.45, a o 7.00 ukaza³a siê kometa. Najlepiej by³a widoczna o 7.10 to znaczy jakie¶ 40 minut przed wschodem s³oñca.
Piêknie widoczne j±dro i do¶æ d³ugi i roz³o¿ysty warkocz. Po godzinie 7.20 przysz³y stratocumulusy, ale nawet wtedy to znaczy nieca³e pó³ godziny przed wschodem s³oñca widoczny by³ warkocz, co ¶wiadczy o du¿ej jasno¶ci komety. Kometê by³o widaæ go³ym okiem w rozpalaj±cych siê zorzach.
Kometê uda³o mi siê uchwyciæ na fotce zwyk³ym kompaktowym aparatem cyfrowym ( Panasonic DMC-LS2) jest widoczny nawet warkocz. Zdjêcie robi³em na statywie, ISO 80 i 1 s na¶wietlanie, do tego trzykrotny zoom.
Pozdrawiam
Gratulejszyn i popatrzejszyn tutejszyn:
http://spaceweather....aught_page3.htm
Gratulejszyn i popatrzejszyn tutejszyn:
http://spaceweather....aught_page3.htm Piêkne zdjêcia, a¿ chcia³o by siê mieæ lustrzankê cyfrow±. Nie jest jednak to sprzêt tani, trzeba mieæ nadziejê ¿e aparaty do astrofoto potaniej± z biegiem czasu.
Pozdrawiam
u mnie te¿ dalej chmury a za 2 dni peryhelium i stracone szanse na zobaczenie komety... :burza:
jednak pó¼niej znowu bedzie siê oddalaæ tak¿e chyba bedzie j± mo¿na uchwyciæ :D
pozdro :Beer:
Witam,
Chcia³em podzieliæ siê informacj±, ¿e widzia³em dzi¶ kometê w obecno¶ci pe³nego S³oñca! o 13.15.
Widoczna by³a w TOA-130 i okularze 20mm. Powiêkszenie 50x. Widoczna by³a przez czerwony filtr H-alfa. Dziêki Lemarc (choæ nie jestem pewien, czy to Ty, bo nie mogê znale¼æ tego posta) za sugestiê z tym czerwonym filtrem!
Pozdrawiam serdecznie
Tiamat
Gratulujê, to chyba pierwsza obserwacja dzienna komety w Polsce, mimo ¿e z pomoc± filtru, ale jednak. Filtr czerwony zaproponowa³em nie ja tylko Radek Grochowski. Wczoraj przed po³udniem próbowa³em zerkaæ przez filtr pomarañczowy, ale poniewa¿ trzyma³em ED-ka w rêku opartego o krawêd¼ okna, to z takich obserwacji sukcesu nie by³o. Je¶li w najbli¿szych dniach bedzie odpowiednio czysty b³êkit, to posadzê lunetê na monta¿u i dok³adnie przeczeszê okolicê S³oñca z filtrem czerwonym, lub szarym.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 10 January 2007 - 17:41
Ach, przepraszam Radek!
Pomyli³o mi siê.
Pozdrawiam
Tiamat
Wczoraj rano uda³o mi siê zobaczyæ tê kometê przez lornetkê. Wygl±da³a dok³adnie tak jak na zdjêciach. Dodatkowo pomarañczowy i zielonkawy kolor nieba obok dodawa³ jej uroku choæ chyba du¿o lepiej wygl±da³aby na ciemnym niebie.
Skoro widaæ j± w okularze przez H-alpha, to byæ mo¿e i cz/b kamer± video z filtrem czerwonym, lub IR-Pass te¿ siê da. Mam taki zestaw, tylko pogody trzeba.
A czy widzia³ j± kto¶ dzisiaj przy zachodzie? Bo mnie nie by³o dane jej zobaczyæ, chocia¿ poluje na ni± od 5 dni :unsure: :angry: No có¿... jednym s³owem - wiem co czujesz, Saywiehu :szczerbaty:
A czy widzia³ j± kto¶ dzisiaj przy zachodzie? Bo mnie nie by³o dane jej zobaczyæ, chocia¿ poluje na ni± od 5 dni :unsure: :angry: No có¿... jednym s³owem - wiem co czujesz, Saywiehu :szczerbaty: Witam.
Ja w³a¶nie przed chwil± j± widzia³em z Piaseczna k/Warszawy :) Trafi³a siê niewielka dziura w chmurach i mia³em to szczê¶cie. Szkoda, ¿e warunki pogodowe s± jakie s±, bo to naprawdê jasna kometa...
Tomek
slask dostal dzis mily prezent w postaci dosc niespodzewanego czystego nieba. od 16 nad zachodem nie bylo praktycznie ani jednej chmurki i udalo mi sie ja zaobserwowac kolo 16:30. dom naprzeciwko dal mi kilkanascie minut zanim sie schowala, wiec pelny sukces :D
niestety musialem obserwowac z dachu co eliminowalo mozliwosc uzycia wiekszego kalibru niz lornetka i szukacz synty, ale mimo to bardzo przyjemny obiekt :rolleyes:
Ja j± widzia³am w poniedzia³ek kilkana¶cie minut po 16. £azi³am z psem i co¶ mnie tknê³o. :whip: Polecia³am po lornetkê. By³y wprawdzie chmury, ale j± wypatrzy³am. Widzia³am j± króciutko.
Skoro widaæ j± w okularze przez H-alpha, to byæ mo¿e i cz/b kamer± video z filtrem czerwonym, lub IR-Pass te¿ siê da. Mam taki zestaw, tylko pogody trzeba. Moim skromnym zdaniem da siê. Niestety nie zd±¿y³em zrobiæ takiego udanego podej¶cia. Zaraz po ogl±daniu "wizualem" pod³±czy³em kamerê, ale niestety pogoda nie pozwoli³a mi na zrealizowanie pomys³u:( Przez najbli¿sze 2,3 tygodnie nie bêdê mia³ dostêpu do kamery, wiêc liczê na innych!
¯yczê szczê¶cia!
Tiamat
:banan: widzia³em :banan:
ok. 16:47 zauwazylem kometke a potem Synta i 25mm okularek. Wspania³y widok. A chmury te¿ niez³e.
Zauwa¿y³em tez jakiego¶ satelite na poludniowym wschodzie, ale kometka rulez :helo: :helo:
Ja widzia³em ja przed kilkunastoma minutami go³ym okiem Koetkê a tak¿e przez BPC 20x60. Ma z³oty kolor i d³ugi jasny warkocz. Kometa jest rzeczywi¶cie jasna, lecz warunki do jej obserwacji s± naprawdê trudne. Mi bardzo przeszkadza³y smugi kondensacyjne samolotów rozniesione na horyzontem. Zrobi³em jej na po¿egnanie kilka zdjêæ przez ró¿ne obiektywy
:banan: widzia³em :banan:
ok. 16:47 zauwazylem kometke a potem Synta i 25mm okularek. Wspania³y widok. A chmury te¿ niez³e.
Zauwa¿y³em tez jakiego¶ satelite na poludniowym wschodzie, ale kometka rulez :helo: :helo: te¿ przed chwil± j± zobaczy³em :D najpierw ogl±da³em w 25mm okularze ale warkocz byl tak dlugi, ¿e musia³em przej¶c na lornetke i wtedy w ca³ej okaza³o¶ci pokaza³a swoje uroki B)
polecam wstaæ jutro rano a dzisiaj wieczorem pomodlic siê o czyste niebo :D
pozdrawiam :Beer:
A ja wracam z obserwacji komety na tarczy :szczerbaty: :szczerbaty: Niestety pogoda wci±gu dnia by³a rewelacyja, ¿adnych chmur. Po godzinie 16-stej akurat z zachodu musia³y nasun±æ siê cirusy które skutecznie pokry³y zachodzni± strone nieba.
A ja wracam z obserwacji komety na tarczy :szczerbaty: :szczerbaty: Niestety pogoda wci±gu dnia by³a rewelacyja, ¿adnych chmur. Po godzinie 16-stej akurat z zachodu musia³y nasun±æ siê cirusy które skutecznie pokry³y zachodzni± strone nieba. Tym razem wieczorem, ³adnie widaæ, z dnia na dzieñ wyra¼nie ja¶niejsza. Wydaje siê ¿e codziennie o jedn± wielko¶æ gwiazdow±. Znowu zrobi³em zdjêcia. Peryhelium przechodzi 12 stycznia. Potem ju¿ jej nie bêdzie.
Widzia³em na zdjêcie sat. smugi Cs i As, a wiem Rammstein ¿e mieszkasz na pó³noc ode mnie, a tam by³y najbardziej zwarte. U mnie sukces, po raz trzeci ju¿ widzê tê wspania³± kometê, na pó³nocy przesz³a smuga As.
Pozdrawiam
O tym, ¿e kometa jest tak jasna dowiedzia³em siê dwa dni temu. Do dzisiaj mia³em pochmurn± pogodê i ¿adnych szans na obserwacjê. Gdy przed 15-t± wyszed³em z pracy wiêksza czê¶æ nieba by³a bezchmurna (zgodnie z prognoz± ICM-u). Ale poniewa¿ pracujê 35 km od miejsca zamieszkania, wiêc nie by³em pewny, co zastanê w domu.
Do Jaros³awia dotar³em niemal dok³adnie o zachodzie S³oñca i zaraz po wej¶ciu do domu z³apa³em za lornetkê i podszed³em do okna. Pocz±tkowo szuka³em zbyt w kierunku Wenus i my¶la³em, ¿e kometa jest jeszcze niewidoczna. Dostrzeg³em j± oko³o 16:10 i obserwowa³em do momentu, a¿ schowa³a siê za drzewo, czyli przez ponad 20 minut.
Jest naprawdê urocza. Jej jasno¶æ oceni³em na ok. -2,5 mag., czyli jest najja¶niejsz± z komet, które widzia³em. Mam ju¿ "zaliczone" komety: Halleya, Enckego, Hale-Bopa, Hyakutake i wiele innych i bardzo bym ¿a³owa³, gdybym nie dostrzeg³ tej. Ale zobaczy³em i tylko ¿a³ujê, ¿e za kilka dni bêdzie ju¿ wspomnieniem. Szkoda, ¿e nie jest widoczna na nocnym niebie, gdy¿ na pewno sta³aby siê sensacj±. A tak ma³o kto o niej wie, a jeszcze mniej osób zobaczy. Mo¿e mnie uda siê choæ jeszcze raz :)
W czasie obserwacji na niebie by³o trochê chmur, ale w rejonie komety jedynie w±skie pasma cirrusów. Co ciekawe kometa chowaj±c siê za nie wci±¿ by³a doskonale widoczna. Obserwowa³em j± przez lornetkê 7x50 oraz go³ym okiem.
Wow! Ja te¿ widzia³em dzi¶ ok. 16.35 na po³udniowo-zachodnim niebie jasny obiekt i czy mog³a to byæ ta kometa?
Wow! Ja te¿ widzia³em dzi¶ ok. 16.35 na po³udniowo-zachodnim niebie jasny obiekt i czy mog³a to byæ ta kometa? Jesli to by³a kometa to powiniene¶ widzieæ te¿ jej warkocz. Mo¿e to by³a Wenus ?
No nie wiem, specjalnie siê nie przygl±da³em. A zauwa¿y³em to kiedy robi³em zdjêcia zachodu S³oñca aparatem w telefonie.
A widok na pó³ niebosk³onu mia³em bardzo dobry, bo obserwowa³em go z B³oñ w Krakowie.
Ten post by³ edytowany przez
kuba_mar dnia: 10 January 2007 - 18:53
Ja równie¿ j± dzi¶ zaobserwowa³em :banan: (po tylu dniach czekania) :banan:
Zobaczy³em j± oko³o 15:55, a obserwacje prowadzi³em do oko³o 16:50 a¿ zasz³a za horyzont. My¶le, ¿e zobaczy³bym j± wczesniej, ale patrzy³em podobnie jak Robert Bodzoñ za bardzo w kierunku Wenus. W obserwacjach przeszkadza³y cirriusy i smugi kondensacyjne (jak ju¿ pisa³ Janusz M, mieszkam mniej wiêcej na wschód od Niego). U¿ywa³em lornetki 7x50 i oczu :rolleyes:
Zrobi³em kilka fotek. A oto pierwsza z nich :szczerbaty: z godziny 16:07 Dorzuce co¶ jeszcze do dzia³u astrofotografia, ale nie wiem ile to potrwa, mam niski upload :angry:
PS. prosze o wyrozumia³o¶æ to tylko zwyk³a cyfrówka :szczerbaty:
Za³±czone miniaturki
l
l
Foty s± piêkne. Natomiast ogl±danie na ¿ywo (jak dla mnie) równie¿ przynosi wiele satysfakcji http://astro4u.net/yabbse/Smileys/classic/grin.gif.
Widzia³am j± wczoraj o 6.00 na ciemnym granatowym niebie... niesamowite.
Pstryknê³am kilka fotek (wszystkie z rêki i nieostre, bo rêka drga³a z emocji, a Ja nie pamiêta³am w którym kartonie spakowany jest statyw) tak wiêc oszczêdzê wam tych zdjêæ i mi³osiernie ich tu nie wrzucê.
Potem oko³o 6.45 wpad³am na ¶wietny pomys³, genialny wrêcz - jadê na pla¿ê i zrobiê fotê jak wynurza siê z morza...
Niestety zanim przedar³am siê przez korki i z³apa³am ja na jasnym niebie by³a ju¿ wysoko i warkocz nie wyszed³ http://astro4u.net/yabbse/Smileys/classic/sad.gif
Dzisiaj mia³am zamiar dorwaæ j± jak wynurza siê z fal Ba³tyku, niestety pogoda nie dopisa³a i chmury k³êbi³y sie szczególnie na wschodzie...
pozdrawiam
Ori
Ps: postaram siê wrzuciæ jeszcze tê fotê z pla¿y, ale nie spodziewajcie sie rewelacji (mewy wysz³y twarzowo http://astro4u.net/yabbse/Smileys/classic/grin.gif)
No to fota i zadanie kto znajdzie ¶wiec±c± kropkê ?
To bêdzie moja pierwsza astro fota w ogóle( z rêki 350tk± z kitowym obiektywem)
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 10 January 2007 - 20:00
Ja równierz j± upolowa³em dzisiaj, co¶ niesamowitego, pierwszy raz widzia³em tak± kometke.
W lornetce poprostu bajka. Próbowa³em ja sfocic zwyk³± ma³pk±, wysz³o cos takiego:
http://images14.fotosik.pl/15/bf10132d0efd5b10m.jpghttp://images4.fotosik.pl/285/e9d3cf7d824decb5m.jpg
No to fota i zadanie kto znajdzie ¶wiec±c± kropkê ? Je¶li to do mojego zdjêcia Ori, no to jeszcze by³a kropka bo by³o jasno :szczerbaty:
A zadanie na spostrzegawczo¶æ to dobry pomys³ :szczerbaty:
Eh farcia¿e, ale Wam zazdroszczê! Dzisiaj z kole¿ank± zrobili¶my comet chasing, gonili¶my autem ponad 50km od miejsca zamieszkania, ¿eby na miejscu siê przekonaæ, ¿e kometa dalej jest za ciemnym k³êbkiem cirrusów. A ca³a reszta nieba by³a pogodna, nawet Wenus by³o widaæ! Tylko nie kometê :Cry:
Je¶li to do mojego zdjêcia Ori, no to jeszcze by³a kropka bo by³o jasno :szczerbaty:
A zadanie na spostrzegawczo¶æ to dobry pomys³ :szczerbaty: Vader to nie do Ciebie... czekam na swoj± fotê, w³a¶nie siê obrabia (zmniejsza) bo 1,5 mega nie wchodzi na forum.
Ori
U mnie znowu chmury, ale widaæ
Pozdrawiam
A ju¿ my¶la³em Ori, ¿e siê zacze³o opieprzanie za tandetne fotki :rolleyes:
A ju¿ my¶la³em Ori, ¿e siê zacze³o opieprzanie za tandetne fotki :rolleyes: Jeszcze nie... :szczerbaty: , ale poczekajcie chwilê, na to co Micha³ wrzuci (Papatki). Wtedy ju¿ ¿adne komentarze nie bêd± potrzebne... o tutaj
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=15081&hl=Ori
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 10 January 2007 - 20:07
Jakie¶ ptaki to jeszcze mogê sp³oszyæ jak na Micha³a fotce (prawdziwe? wkopiowane?), ale spêdzi³em dzi¶ godzinê podziwaj±c chmury zamiast komety. Fotki zrobi³em, ale oszczedzê Wam ogladania. Ale teraz widaæ gwiazdy, zasadzam sie na rano :Salut: Brawo Micha³ !!
A u mnie by³o ca³e czyste niebo i tylko w±ski pas niskich chmur (ok 6 stopni) na po³udniowo zachodnim horyzontem <_<
Kiedy bedzie jutro najodpowiedniejsza pora na obserwacje rano i popo³udniu ? Rano to chyba juz s³abo bo jest za s³oñcem?
Kiedy bedzie jutro najodpowiedniejsza pora na obserwacje rano i popo³udniu ? Rano to chyba juz s³abo bo jest za s³oñcem? Rano mo¿e byæ jeszcze szansa. Kometa wzejdzie 45 minut przed S³oñcem (nie powiem dok³adnie o której bo nie wiem gdzie mieszkasz). S³oñce bêdzie w tym czasie 6* pod horyzontem. Czyli warunki wymagaj±ce, ale przy tej jasno¶ci komety powinno daæ siê j± jeszcze dojrzeæ. Po cichu na to liczê, chocia¿ prognozy s± takie sobie...
A ja ja sam odkry³em! :szczerbaty:
Ju¿ wyja¶niam. Przez ostatnie dni by³em poch³oniêty eliminacjami do fina³u olimpiady historycznej, w zwi±zku z czym nie sprawdza³em ¿adnych asto-wiadomo¶ci.
Dzi¶ pó¼nym popo³udniem zobaczy³em, ¿e siê wypogadza i postanowi³em otworzyæ wrota obserwatorium. Ku mojemu zdziweniu zobaczy³em nagle nad zachodni± lini± lasu jasny obiekt, który mi tam zupe³nie nie pasowa³... :o
Pocz±tkowo nie mog³em uwierzyæ. Polecia³em po lornetkê, w koñcu skierowa³em mojego Hubble'a w tamtym kierunku no i wtedy to ju¿ by³em pewny - dopiero wówczas sprawdzi³em w sieci co to za wichajster... No i siê dowiedzia³em, ¿e ju¿ to kto¶ przede mn± odkry³ :szczerbaty:
Nie zd±zy³em ju¿ zrobiæ ¿adnej foty bo zakty³y chmurki, ale czekam do rana B)
Pzdr!
Dzisiaj od 6.40 sterczalem na balkonie z lornetka, zimno jak diabli, pol nieba bezchmurne... no i chyba wlasnie nie to pol co trzeba :szczerbaty: Widzialem tylko Marsa (chyba). Moglby mi ktos tak lopatologicznie wytlumaczyc gdzie ta kometa jest? dokladnie na wschodzie? czy moze bardziej polnocny wschod? Albo, jesli to byl faktycznie Mars, gdzie ja widac w stosunku do Marsa? Z gory dzieki, pozdrawiam i zycze bezchmurnego nieba po 16 :Beer:
Rano warunki do obserwacji s± ju¿ bardzo trudne. Kometa wschodzi tu¿ przed S³oñcem. O 6:40 w okolicach Wroc³awia by³a jakie¶ 5° pod horyzontem. Wschód oko³o 7:10 (azymut ok. 108°, czyli 18° od kierunku wschód na po³udnie). Mars w tym czasie by³ na azymucie 138°, oko³o 30 stopni od komety i 5 stopni wy¿ej.
Przyj±³em wspó³rzêdne 17°E, 51°N (z pamiêci, wiêc mog± siê trochê ró¿niæ od rzeczywisto¶ci).
Dzieki Robert, teraz przynajmniej bede wiedzial gdzie patrzec :Salut:
Je¶³i piszesz tylko o jednej planecie to zapewne widzia³e¶ Jowisza.
Chyba ju¿ koniec z porannymi obserwacjami tej komety.... jaka szkoda.
Prognoza pogody na wczorajsze popo³udnie by³a bardzo obiecuj±ca. Rano przygotowa³em sprzêt do obserwacji i focenia. ¯eby nie traciæ po po³udniu czasu, rano zapakowa³em wszystko do samochodu i zabra³em do pracy.
I rzeczywi¶cie - w Krakowie oko³o 14.00 niebo zaczê³o siê znacznie przecieraæ. Niskie chmury ustêpowa³u czystemu niebu.
Z pracy popêdzi³em do Krzeszowic na wcze¶niej wybrane stanowisko. Po drodze zabra³em córkê - doszed³em do wniosku, ¿e powinna zobaczyæ pierwszy raz w ¿yciu kometê.
Dojecha³em na miejsce oko³o 16.00. Przez kilkana¶cie minut nie mog³em jej wypatrzeæ. Dopiero, gdy nasta³a szarówka (ok. 16.15) ukaza³a siê w lornetce. Widok by³ zachwycaj±cy. :banan:
Na jedensatoletniej córce kometa te¿ zrobi³a du¿e wrazenie.
Po kilku minutach wpatrywania siê w to cudo zrobi³em 350D i Jupiterem 200 kilka fotek.
Jedn± prezentujê poni¿ej.
Ma nieco podci±gniêty kontrast w stosunku do orygina³u.
Reasumuj±c: by³em, widzia³em, zaliczy³em.
Jestem z siebie dumny. :szczerbaty:
Za³±czone miniaturki
l
l
Tak jak powiedzia³ Robert dzisiaj poranne warunki obserwacyjne komety by³y bardzo trudne, ale nie beznadziejne. Ko³o 2 w nocy nad Wroc³awiem przeszed³ front ch³odny z silnym wiatrem i ulewnym deszczem ³adnie przep³ukuj±c i tak ju¿ czyste powietrze. Za frontem siê rozpogodzi³o, i rano, po nieprzespanej nocy spêdzonej w robocie zwin±³em siê pó³ godziny wcze¶niej i z piskiem opon pojecha³em 20km na po³udnie od Wroc³awia, bo inaczej zamiast komety widzia³bym zbit± warstwê chmurek nad horyzontem. Kometa wzesz³a na jasnym ju¿ niebie, przy wysoko¶ci S³oñca -5*. Mimo to go³ym okiem poraz ostatni uda³o mi siê j± dostrzec o 7:33, S³oñce by³o wtedy nieca³e 3* pod horyzontem!!! Mimo zmêczenia i zgrabia³ych z zimna r±k postanowi³em poczekaæ i sprawdziæ jak d³ugo kometa bêdzie widoczna przez lornetkê 8x40. I bardzo dobrze, bo dziêki temu "zaliczy³em" jedn± z moich najbardziej niezapomnianych obserwacji :) Czas mija³, cirrusy siê zaczerwieni³y, potem za¿ó³ci³y, a ja ci±gle wyra¼nie widzia³em w lornetce kometê z fragmentem warkocza d³ugim mo¿e na 5-10'.
O godzinie 7:55 wzesz³o S³oñce, a ja wci±¿ widzia³em kometê prze¶wituj±c± przez cieniutkie nitkowate cirrusy!!! Mog³em JEDNOCZE¦NIE obserwowaæ S³oñce i kometê odleg³e tylko o jedno pole widzenia lornetki! No s³owo dajê tego siê nie spodziewa³em... Co ciekawe nawet po bezpo¶rednim spojrzeniu na jasno ¶wiec±ce S³oñce, nie mia³em po kilku sekundach wiêkszego problemu z dostrze¿eniem komety. Musi byæ piekielnie jasna, zgadujê ¿e ma z -5 mag, chocia¿ to bardziej taka zgadywanka-cacanka. W takim razie by³aby to najja¶niejsza kometa od 47 lat :blink:
I tym sposobem (je¶li nagi±æ lekko definicjê) zaliczy³em dzienn± obserwacjê komety, bez filtra, bez teleskopu, tak o sobie stoj±c na wietrze z ma³± lornetk± w rêce. Masakra.
A tak dla formalo¶ci, tak wygl±da³a kometa parê minut przed tym zanim przesta³a byæ widoczna go³ym okiem (Celestron 80ED i Nikon D70s, 1/15s na ISO 200):
pozdrawiam!
Benedetto! ¦wietna fota :banan: A ja jeszcze ani razu jej nie widzia³em wieczorem :(
Dzisiaj od 6.40 sterczalem na balkonie z lornetka, zimno jak diabli, pol nieba bezchmurne... no i chyba wlasnie nie to pol co trzeba :szczerbaty: Widzialem tylko Marsa (chyba). Moglby mi ktos tak lopatologicznie wytlumaczyc gdzie ta kometa jest? dokladnie na wschodzie? czy moze bardziej polnocny wschod? Albo, jesli to byl faktycznie Mars, gdzie ja widac w stosunku do Marsa? Z gory dzieki, pozdrawiam i zycze bezchmurnego nieba po 16 :Beer: Jowisz jest na prawo od S³oñca, kometa jest na lewo od S³oñca.
Benedykcie znakomita fotka :notworthy:
Radku, Sumasie
bardzo siê cieszê, ¿e podoba siê Wam fotka zrobiona przez mnie. :notworthy:
Moja rado¶æ jest tym wiêksza, ¿e tak naprawdê to moje raczkowanie w astrofoto.
W ci±gu dwu lat zaopatrzy³em siê w sprzêt, którym mo¿na powalczyæ (350D, paralaktyk z prowadzeniem, statyw geodezyjny, rura TAL100R, kamerka do guidingu, szukacz z mo¿liwo¶ci± podpiêcia kamerki, laptop).
Niestety ci±gle brakuje mi czasu, aby wszystko to z³o¿yæ i uruchomiæ. No i pstrykn±æ pierwsze fotki z u¿yciem prowadzenia. :(
Mysla³em, ¿e dzisiaj jeszcze uda siê ujrzeæ kometke, ale ten front nad Polska... <_< choæ mo¿e... :whistling:
http://www.chmi.cz/meteo/sat/avhrr/data/200701111129_NOAA18/200701111129_NOAA18_CE_RGB124.jpg
Ten post by³ edytowany przez
Vader dnia: 11 January 2007 - 14:31
Jowisz jest na prawo od S³oñca, kometa jest na lewo od S³oñca. Tu s± fajne mapki z komet±, S³oñcem, Jowiszem i Wenus na wieczór i na poranek.
http://www.spaceweather.com/comets/gallery...aught_page4.htmPopatrzcie jeszcze jakie zdjêcie jest zaraz poni¿ej. :helo: :notworthy: :helo: :notworthy: :helo:
Gratulacje Michale!!!
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 11 January 2007 - 15:01
:) :) :)
:Beer:
Vader,
gdzie s± dostêpne takie fotografie satelitarne ?
gdzie s± dostêpne takie fotografie satelitarne ? pod prawym klawiszem myszy :)
Na tej stronie:
http://www.chmi.cz/ a dok³adnie
tu i CE: | RGB124 | tu s± zdjêcia w ¶wietle widzialnym w dzieñ, a tu w nocy CE: | RGB345 |
Bardzo ³adnie widaæ sytuacjê chmurowo-frontow± nad Europa, szczególno¶ci w lecie (jak s± ³adne chmury burzowe) :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
Vader dnia: 11 January 2007 - 15:27
Tu s± fajne mapki z komet±, S³oñcem, Jowiszem i Wenus na wieczór i na poranek.
http://www.spaceweather.com/comets/gallery...aught_page4.htm Ale u tego Boba Kinga to kometa wysz³a na pó³ nieba. Tak samo w Finlandii. A¿ strach mysleæ, jakby to wygl±da³o, gdyby by³o zupe³nie ciemno.
Kometa ju¿ praktycznie nie widoczna, a ja nadal nie mia³em okazji jej obserwowaæ :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty:
Kometa ju¿ praktycznie nie widoczna, a ja nadal nie mia³em okazji jej obserwowaæ :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: Nie martw sie nie jestes sam :burza:
Kometa ju¿ praktycznie nie widoczna, a ja nadal nie mia³em okazji jej obserwowaæ :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: Ja to samo :Beer: :szczerbaty:
Pozdrawiam :Beer:
Od jutra trzeba obserwowaæ zdjêcia z
SOHO, mo¿e bêdzie widok jak ten B)
http://soho.nascom.nasa.gov/hotshots/2003_02_12/Comet-neat.jpg
Widok bêdzie napewno zdecydowanie lepszy od tego który ty zamie¶ci³e¶. :Beer:
Pozdr.
McNaught w pobli¿u peryhelium bêdzie prawdopodobnie ok. 100 razy ja¶niejszy od komety NEAT na obrazku powy¿ej i obawiam siê ¿e g³owa kompletnie prze¶wietli detektor. Ale warkocz powinien byæ godny uwagi :rolleyes:
Piêkn± spraw± by³o by teraz ca³kowite zaæmienie S³oñca, kometa by³a by jak na d³oni.
Ciekaw jestem jak kometê widz± cz³onkowie za³ogi miedzynarodowej stacji kosmicznej ISS ?
Piêkn± spraw± by³o by teraz ca³kowite zaæmienie S³oñca, kometa by³a by jak na d³oni. piekniejsz± po prostu czyste niebo , bo ja nie mia³em jescze okazji ogl±dac tej jasnej komety !!!! podobnie jak Saywiechu :P je¶li siê nie myle - jutro kolejne próby !!!
Piêkn± spraw± by³o by teraz ca³kowite zaæmienie S³oñca, kometa by³a by jak na d³oni. pewnie bylo by ciekawie :szczerbaty:
Za³±czone miniaturki
l
l
Wspomina³em o tym, ¿e 10-11 stycznia 2007 roku kometa wejdzie w pole widzenia kamery SECCHI/HI-1B sondy NASA STEREO-B (Behind)
Pojawi³y siê zdjêcia :notworthy:
(kliknij by powiêkszyæ !)
http://ares.nrl.navy.mil/sungrazer/images/hi1b_comet_sm.jpghttp://ares.nrl.navy.mil/sungrazer/images/hi1b_comet_full_sm.jpghttp://ares.nrl.navy.mil/sungrazer/images/comet_tail_sm.jpgIMPONUJ¡CE !
Wiêcej informacji na stronach:
http://ares.nrl.navy...p?p=latest_newshttp://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/data/ins...i/L0/a/img/hi_1
LASCO C3 ma j± ju¿!
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/latest.gif
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...ealtime-c3.html
LASCO C3 ma j± ju¿!
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...ealtime-c3.html :helo: dla ¶cis³o¶ci, wesz³a w pole widzenia o 2007/01/12 00:42 UTC
Jest wyra¼nie ja¶niejsza ni¿ Wenus podczas podobnych przej¶æ w obiektywie SOHO, czyli jakie¶ minus piêæ magnitudo przynajmniej.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 12 January 2007 - 10:08
Dzi¶ 12.01.2007 dok³adnie o 19:07:13 UTC (JD= 2454113.296679733326) kometa przejdzie przez peryhelium (q= 0.170753998163775 AU)
... dane z JPL Small-Body Database Browser
http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi... a 14.01.2007 o 01:32:12 UTC kometa znajdzie siê najbli¿ej k±towo od S³oñca tj. 5,42 stopnia
... nastêpnie 14.01.2007 o 15:25:35 UTC kometa w bliskiej koniunkcji z Merkurym (40,5')
... i w koñcu 23.01.2007 o 12:49 UTC kometa najbli¿ej Ziemi tj. delta= 0.95183 AU
No tak.
A TEEERAZ kiedy mamy j± praktycznie tylko na SOHO przyjdzie pewnie kilka dni z przepiêknymi zachodami s³oñca oraz cudownymi przejrzystymi wschodami :lol:
Wiecie, gdzie ona jest? Przed chwil± w TVN24 powiedzieli, ¿e przesz³a w USA nad stanem Wisconsin. Tam polecia³a!
U mnie co¶ siê przeja¶ni³o. Czy dzisiaj da siê jeszcze dostrzec t± kometê ?
Wiecie, gdzie ona jest? Przed chwil± w TVN24 powiedzieli, ¿e przesz³a w USA nad stanem Wisconsin. Tam polecia³a! Mog³aby¶ nieco wiêcej powiedzieæ o tym niecodziennym zaj¶ciu? :blink: :szczerbaty:
Spójrzcie na strone SOHO. Jest ju¿ widoczna w korongrafie.
http://sohowww.nasco...ealtime/c3/512/Szkoda, ¿e jasne obiekty rozmazuj± siê w poziomie. Kometa to chyba nie tylko w poziomie.
O kurcze nie doczyta³em do koñca i widze, ¿e ju¿ inni to zamie¶cili ;).
A mi dzisiaj uda³o siê po raz pierwszy dostrzec t± kometê. Pogoda siê troche poprawia³, bo ostatnie 5 dni to pe³ne zachmurzenie. Komety nie dostrzeg³em go³ym okiem ale to pewnie dlatego ¿e zachód by³ spowity cirusami, ale przy u¿yciu szukacza 8x50 by³a ju¿ piêknie widoczna. :Beer: :Beer:
Meldujê, ¿e w³a¶nie widzia³em tê komete!!! :helo: :banan: Polowa³em przez tydzieñ i w koñcu by³o dane mi j± zobaczyæ :Beer: O godz. 16:40 chmury ods³oni³y siê w miejscu, gdzie byæ powinna, i... by³a :rolleyes: Widzia³em j± niestety tylko przez 2 minuty, ale teraz przynajmniej mogê powiedzieæ - widzia³em. Zgodzê siê z podawan± wcze¶niej jasno¶ci± -3mag, jednak warkocz w lornetce by³ s³abo widzialny - kometa by³a ok 1,5* nad horyzontem.
Pozdrawiam :Salut:
Ja te¿ w³a¶nie wróci³em, ale nie widzia³em <_< . Chyba "cirrusy" okaza³y siê "nieco" grubsze ni¿ my¶la³em, nawet nie by³o po co wyci±gaæ lornetki z plecaka.
Piêknie widaæ j±, akurat chmury u mnie przechodz± :)
Bidnie bo ze dwie minuty i pomiêdzy chmurami ale z koleg± Heñkiem w Rybniku widzieli¶my.
Ja tam siê znowu przyznam ¿e niestety z t± kometk± przegra³em. Dzisiaj np. przesiedzia³em ponad godzinê na ma³ym wzniesieniu terenu w Bielsku i nawet dziurki w chmurach nie by³o. Trzeba sobie daæ spokój i czekaæ na nastêpn± oczywi¶cie wiêksz±. :szczerbaty:
Dzi¶ o 16.20 wy³adowa³em synte na wielkim polu. U nas w Wielkopolsce (jak sama nazwa wskazuje) sa naprawdê wielkie po³acie z majacz±cym w dali horyzontem. By³ porywisty wiatr i wreszcie brak chmur. Wiedzia³em dok³adnie gdzie celowaæ ale mimo to czesa³em szukaczem a pó¼niej plosslem horyzont po s³onecznej ³unie i wiecie co zobaczy³em? dok³adnie nic. :szczerbaty:
Przezi±b³em, ubrudzi³em nogawkê od klêczenia na b³ocie, przy dobie, jakby co¶ tam by³o bym to zobaczy³ w 20 cm lustrze
Prawda jest taka : McNaught jest zbyt blisko s³oñca i nie da siê jej ju¿ zobaczyæ, jak przedmówca bêdê czekaæ na co¶ innego.
Ten post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 12 January 2007 - 20:13
Na zachodzie by³y chmury, ale ma³a dziurka wystarczy³a, ¿eby przez minutê lub dwie poogl±daæ kometkê. Go³ym okiem by³a s³abo widoczna (S³oñce tylko 4* pod horyzontem), ale w Maku przy powiêkszeniu 50x wygl±da³a ¶licznie. Zewnêtrzna otoczka przechodzi w warkocz w ciekawy sposób, po obu stronach g³owy widoczne s± jakby w±sy wyginaj±ce siê w górê. Szkoda ¿e wia³ taki wiatr i wszystko siê trzês³o, ale i tak jestem hepi :) Jeszcze fotka przez Celestrona 80ED:
I to by chyba by³o na tyle, je¶lichodzi o t± kometê...
Pozostaje szukaæ jej za dnia. Próbowa³em trochê dzisiaj z filtrem czerwonym i okularach przeciws³onecznych na nosie, ale raz ¿e pogoda by³a tylko chwilowa, dwa, mia³em silne refleksy s³oneczne w ED-ku od przej¶ciówki. Nim je skasowa³em dorabiaj±c diafragmê, zachmurzy³o na dobre.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 12 January 2007 - 20:24
attachment To zdjêcie w 100% pokazuje to, co dzisiaj widzia³em :rolleyes: :Beer:
I to by chyba by³o na tyle, je¶lichodzi o t± kometê... Wszystko co dobre - szybko siê koñczy...
w ¶rodê ko³o godz. 17.05 za zachodzie widzia³em na wys. ok. 10st. pewien obiekt, zastanawiam siê czy by³a to wenus czy kometa?
w ¶rodê ko³o godz. 17.05 za zachodzie widzia³em na wys. ok. 10st. pewien obiekt, zastanawiam siê czy by³a to wenus czy kometa? To napewno musia³a byæ Wenus.
uff, dobrze powiedzia³em kole¿ance B)
Fotki z SOHO mozna by uznaæ za wykres-przekrój jasno¶ci g³owy komety w kierunku warkocza. Ten pik to najja¶niejsze j±dro i s³abn±ca otoczka. Ciekawe jak± temperaturê osi±ga materia ulatuj±ca z komety, która jest teraz wewn±trz orbity Merkurego.
Za³±czone miniaturki
l
l
No to teraz pozostaje nam tylko czekaæ na foty tej kometki z Australii lub innego kraju na po³udnie od równika...
Za³o¿ê sie ¿e nikt na ¶wiecie nie zrobi lepszej foty ni¿ Micha³ :Beer:
pozdrawiam
Ori
Nasza kometa w³a¶nie przechodzi przez peryhelium swojej orbity... :unsure: Troche mi sie p³akaæ chce... :szczerbaty:
trzeba uzbroiæ siê w cierpliwo¶æ i czekaæ na kolejn± :unsure:
Widzia³am kometkê!!! Nareszcie. Przez ca³y czas pogoda niedopisywa³a, a¿ tu nagle dzisiaj ma³a przerwa w chmurach i siê uda³o. :rolleyes:
To napewno musia³a byæ Wenus. ja te¿ tak my¶lê
Za³±czone miniaturki
l
l
Dziwna, rzecz ... Spójrzcie na animacje z LASCO C3
http://sohowww.nasco.../current_c3.mpgNa godzinie jedenastej oczywi¶cie wkraczaj±ca kometa, ale po "przeciwnej" stronie, na godzinie pi±tej jaki¶ ob³ok jakby CME ale zmierzaj±cy ku S³oñcu :blink:
Czy¿by to jaki¶ odblask od komety ? Dziwne ...
Faktycznie jest tam co¶ niespodziewanego. Zobaczymy co siê poka¿e na nastêpnych fotach.
Wygl±da jak odblask bo wchodzi w pole widzenia dok³adnie po przeciwnej stronie i w odwrotnym kierunku, ale rzeczywi¶cie bardzo ciekawe.
tez wczoraj zauwazylem, ze cos leci nie w tym kierunku co nalezy, ale rzeczywiscie wyglada to na odblask.
poza tym teraz obraz wyglada jakby zmienily sie parametry wykonywania zdjec i jest o wiele mniej przepalen. jest mozliwe, ze zespol soho zmniejszyl czas naswietlania?
edit:
i jeszcze z nowosci, polska fotka na APOD:
http://antwrp.gsfc.n...d/ap070113.htmlTen post by³ edytowany przez
aph dnia: 13 January 2007 - 10:51
http://apod.oa.uj.ed...d/astropix.htmlChcieli¶cie polskie zdjêcie komety na APODzie, to macie! Nie jest to fota Papatkiego, nie ma ptaków, ale jest Andrzej Sawow i Kraków.
P.S. O u³amek sekundy mnie tu wyprzedzono ;)
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 13 January 2007 - 10:56
http://apod.oa.uj.ed...d/astropix.html
Chcieli¶cie polskie zdjêcie komety na APODzie, to macie! Nie jest to fota Papatkiego, nie ma ptaków, ale jest Andrzej Sawow i Kraków.
P.S. O u³amek sekundy mnie tu wyprzedzono ;) Serdecznie mam do¶æ zdjêæ. Ja chcê obserwowaæ a nie ogl±daæ zdjêcia i niszczyæ wzrok przed kompem.
Mo¿e kto¶ wyczaruje pogodê. :angry:
ICM chyba robi co¶ w tym kierunku bo u mnie od jutra czyste niebo :Beer: :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
Rammstein5 dnia: 13 January 2007 - 11:18
ICM chyba robi co¶ w tym kierunku bo u mnie od jutra czyste niebo :Beer: :Beer: Umnie tez cos jakby ten ICM bardziej niebieski. Szkoda tylko, ze sesja sie zbliza i egzaminy i siedzenie po nocach zamiast nad teleskopem to nad ksiazkami <_<. Szcza³ka :szczerbaty:.
:Beer:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/20.../color_obs.htmlzdjecia komety z soho z roznymi filtrami. sa ciemniejsze wiec widac na nich troche wiecej niz przeswietlenie ;)
Czy jest kto¶ w stanie sfociæ dzi¶ lub jutro ciemne ju¿ zachodnie (wieczorne) niebo w celu sprawdzenia czy warkocz komety wy³ania siê zza horyzontu ?
Chodzi konkretnie o gwiazdozbiór Wodnika.
Azymut 240 stopni, zaraz jak siê ¶ciemni.
Czas ekspozycji najlepiej powy¿ej 1-2 min.
Czy jest kto¶ w stanie sfociæ dzi¶ lub jutro ciemne ju¿ zachodnie (wieczorne) niebo w celu sprawdzenia czy warkocz komety wy³ania siê zza horyzontu ?
Chodzi konkretnie o gwiazdozbiór Wodnika.
Azymut 240 stopni, zaraz jak siê ¶ciemni.
Czas ekspozycji najlepiej powy¿ej 1-2 min. Dzisiaj da³oby siê to zrobiæ, ale kto dzisiaj ma pogodê?? Jutro z kolei ma byæ wieczorem pogodnie w ca³ej Polsce, ale warkocz bêdzie pod zbyt ma³ym k±tem do horyzontu i musia³by mieæ ze 25* d³ugo¶ci, ¿eby by³a szansa go z³apaæ. A taki d³ugi chyba nie jest.
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 13 January 2007 - 17:29
W koñcu mi te¿ siê poszczê¶ci³o i zobaczy³em kometê. Muszê stwierdziæ ¿e wzrokowo wygl±da du¿o ciekawiej ni¿ na fotkach i ¿e warto (gdyby jutro by³a pogoda) u¿yæ do obserwacji teleskopu. Kometê zobaczy³em oko³o godziny 15:30, kiedy S³oñce jeszcze nie zasz³o, choæ by³o przes³oniête pasmem chmur. By³a widoczna na jasnob³êkitnym niebie w postaci bia³ej silnie skondensowanej kulki, z wyra¼nie s³abszym szeroko rozwartym warkoczem, którego dalsze krawêdzie przechodzi³y w bardziej równoleg³e s³abn±ce pasmo, d³ugo¶ci, ok. pó³ stopnia. Mimo tak wczesnej pory kometa prezentowa³a siê w lornetce 10x50 znakomicie. Obserwowa³em w lukach pomiêdzy pêdz±cymi chmurami i nawet zrobi³em kilka fotek ob. Rubinar 500, ale teraz wiem ¿e warto by u¿yæ póki mo¿na nawet teleskopu. Jasne t³o nieba os³abia³o kontrast i musia³em kadr wzmocniæ opcj± gamma. Dodam ¿e fotografowa³em praktycznie z rêki, na czasie ok. 1/100, ISO 400.
Za³±czone miniaturki
l
l
Leszku, podrasowa³em troszkê Twoje zdjêcie bo ciê¿ko by³o mi zobaczyæ na nim kometê ;)
Jeszcze raz polecam obserwacjê wizualn± wiêkszym sprzêtem nad zdjêcia. Fotka byle jaka, ot tak na pami±tkê. Gdybym jutro te¿ mia³ pogodê, to obiecujê lepsze fotki.
Ps. To jest mój 2500 post. :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 13 January 2007 - 18:04
No gratulacje Leszku tym postem pokrzepi³e¶ moje serce.
Dla spó¼nialskich zaczyna siê czas dziennych ³owów :banan:
Tylko uwaga na s³oneczko (tzn. na oczy). :szczerbaty:
Przejrza³em w±tki na forum dotycz±ce komety i brakuje w nich danych
dotycz±cych orbity i jej "zmiany" wraz z nowymi obserwacjami.
Oto te dane ku pamiêci !
---------
MPEC 2006-P31
http://cfa-www.harva...K06/K06P31.html *
MPEC 2006-P43
http://cfa-www.harva...K06/K06P43.htmlMPEC 2006-Q49
http://cfa-www.harva...K06/K06Q49.htmlMPEC 2006-R32
http://cfa-www.harva...K06/K06R32.htmlMPEC 2006-R53
http://cfa-www.harva...K06/K06R53.htmlMPEC 2006-S44
http://cfa-www.harva...K06/K06S44.htmlMPEC 2006-S92
http://cfa-www.harva...K06/K06S92.htmlMPEC 2006-T37
http://cfa-www.harva...K06/K06T37.htmlMPEC 2006-T71
http://cfa-www.harva...K06/K06T71.htmlMPEC 2006-U82
http://cfa-www.harva...K06/K06U82.htmlMPEC 2006-V20
http://cfa-www.harva...K06/K06V20.htmlMPEC 2006-W77
http://cfa-www.harva...K06/K06W77.htmlMPEC 2006-Y65
http://cfa-www.harva...K06/K06Y65.html---------
* - w MPEC 2006-P31 og³oszono pierwsz± prowizoryczn± orbitê komety
(q= 1.55508 AU, hihi :blink: ) znajduj± siê tam te¿ dane kto, gdzie,
kiedy i czym odkry³ kometkê
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 13 January 2007 - 20:50
Leszku, podrasowa³em Twoj± fotê jeszcze bardziej, tak, ¿eby wy³uskaæ warkocz i nawet co¶ tam widaæ. Ale nie ukrywam, ¿e wymaga to sporej ingerencji w obraz.
Z ca³ym szacunkiem Radku, ale ja robi³em fotkê w warunkach dziennych w³a¶ciwie i fotka po takim zabiegu nie pokazuje rzeczywisto¶ci zgodnie z jej wygl±dem. Przede wszystkim kometa by³a na tyle wysoko, a powietrze by³o na tyle czyste, ¿e nie widzia³em w niej ¿adnych przebarwieñ typowych dla obiektów na tle ³uny zachodu, po prostu czysta biel, któr± trudno sfotografowaæ przy tak ma³ym k±towo obiekcie. Teraz wiem ¿e lepszy by by³ do tego teleskop, np. newton z minimum metrow± ogniskow±, a wcze¶niejsze moje wyobra¿enie o tej komecie na podstawie cudzych zdjêæ by³o niepe³ne, ze wzglêdu na fakt, ¿e w wiêkszo¶ci przypadków robione one by³y jaki¶ czas po zachodzie s³oñca, kiedy t³o, oraz wygl±d i barwa komety s± ju¿ inne. Trzeba przyznaæ ¿e to trudny obiekt do sfotografowania pod ka¿dym wzglêdem, ale przecie¿ ciekawy i wyj±tkowy. Szkoda ¿e pogoda tak skutecznie ograniczy³a liczbê obserwatorów, bo mieliby¶my wiêkszy wybór zdjêæ do ogl±dania. Jeszcze raz powtórzê to co mi siê nasuwa po dzisiejszej obserwacji, mianowicie to, ¿e kometê warto obejrzeæ przez teleskop przy powiêkszeniu przynajmniej 1D zwracaj±c uwagê na ewentualne struktury w samej g³owie. ¯adne zdjêcie nie odda tego co mo¿na zobaczyæ w okularze. Szkoda tylko ¿e tak ma³o czasu zosta³o na jej obserwacje, a pogoda nadal niezbyt korzystna.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 13 January 2007 - 23:43
Prawie jak widok z Jowisza :)
Leszku, masz racjê w tym co piszesz.
Wiele osób delektowa³o siê widokiem szybko zachodz±cej/wschodz±cej komety.
U¿ywano do tego do¶æ mobilnego sprzêtu np. lornetek, kamer MiniDV itd..
Robiono zdjêcia z ma³ymi powiekszeniami by uchwyciæ ca³± kometê wraz z warkoczem.
A ma³o komu chcia³o siê wystawiaæ teleskop (w zasadzie targaæ w jakie¶ ods³oniête miejsce)
i obserwowaæ kometê z wiêkszymi powiêkszeniami. Poprostu dokonuje siê wyboru, to normalne.
Poza tym kometa nie znika lecz przechodzi na niebo po³udniowe.
My¶lê, ¿e wkrótcce pojawi± siê fantastyczne zdjêcia z po³udniowej pó³kuli Ziemi...
:)
W ¶wiatku kometarnym nazwano tê kometê The Great Daylight Comet of 2007
i jest ona najja¶niejsza od 42 lat kiedy to ol¶ni³a wszystkich kometa
C/1965 S1 (Ikeya-Seki) osi±gaj±c 21.10.1965 r. jasno¶æ -7 mag, a Japoñczycy dawali jej nawet -15 mag !
(- zdjecie -)Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 14 January 2007 - 00:19
Wiele osób delektowa³o siê widokiem szybko zachodz±cej/wschodz±cej komety.
U¿ywano do tego do¶æ mobilnego sprzêtu np. lornetek, kamer MiniDV itd..
Robiono zdjêcia z ma³ymi powiekszeniami by uchwyciæ ca³± kometê wraz z warkoczem. Ja mia³em chwile czasu i przygotowalem sobie pow 48 na Syncie8". Widzialem tylko, a moze az biala kule i kome wokol niej. Sprawdzalem jak sie sprawdza telep przy takich widokach (bo to w koncu pierwsza moja kometka). Mialem pow 37,5, 48, 120 i barlowax2. Najbardziej spodobalo mi sie przy pow 48 i juz potem nie zmienialem okularu. Skupilem sie na kuli, bo warkocz widzialem golym okiem. Jak na pierwsze obserwacje kometki to jestem ogromnie rad. Byle tylko wiecej komet. :D :D
U mnie warunki doskona³e. Mimo blisko¶ci s³oneczka potwierdzam widoczno¶æ komety w dzieñ :banan: . Merkurego nie widaæ ale kometa jest bardzo dobrze widoczna przez lornetkê :D , go³ym okiem niestety nie.
OSTRO¯NIE Z OBSERWACJAMI BO ZE S£OÑCEM NIEMA ¯ARTÓW.
Pozdrawiam :)
coz, nie udalo mi sie teraz znalezc komety w okolicach slonca lornetka, ale jak tylko cala jego tarcza zajdzie za sasiedni budynek to sprobuje jeszcze powalczyc synta.
przyznam, ze troche sie boje szukac lornetka zaslaniajac sobie slonce framuga. wole poczekac az zajdzie za cos duzego i dalekiego :szczerbaty:
Wy macie slonce :o
Ja nie mog³em znale¼æ. W którym to miejscu dok³adnie jest ta kometa. I jak daleko od S³oñca ?
W³a¶nie przeszukuje lornetk± okolice s³oneczka, lecz nic nie widac <_< W którym miejscu mogê j± teraz znale¼æ?
EDIT: ABC mnie ubieg³ :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
eReSix dnia: 14 January 2007 - 14:46
Kometa jest ok 5 stopni nad s³oñcem. wg. Guide. Niestety jej nie znalaz³em prze lornetkê 10x50. Podejrzewam, ¿e potrzebna jest mniejsza ¼renica, czyli np. lornetka 20x60mm.
Niedo¶wiadczonym radzê jednak nie bawiæ siê w takie ekstremalne sporty. Naprawdê mozna straciæ wzrok!!!
Pozdrawiam
Pawe³
20 minut temu widzia³em kometê przez lornetkê 7x50, ale dopiero po pó³ godzinie poszukiwañ, mimo kryszta³owej przejrzysto¶ci powietrza. Bardzo trudno j± zauwa¿yæ na czystym niebie. Uda³o siê dopiero gdy S³oñce zas³oni³a chmura i zanim zas³oni³a te¿ kometê widaæ j± by³o wyra¼nie przez kilka sekund. Wygl±da³a jak ma³a strza³ka z warkoczem na 5-10' ³uku. To trochê jak z szukaniem Wenus za dnia. Jak ju¿ siê znajdzie, to a¿ dziw bierze, ¿e wcze¶niej cz³owiek tak siê poci³ i nie widzia³.
PS Kometa jest 6* na lewo od S³oñca. Tylko na Boga - uwa¿ajcie na oczy!!!
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 14 January 2007 - 15:03
Zobaczcie te¿ tutaj, od przedostatniego na tej stronie postu (Karola Wójcickiego):
http://astro4u.net/y...?topic=9232.225U mnie oczywi¶cie chmury. Gratulujê Radku!
W³a¶nie chmury wesz³y, wiêc chyba u mnie po zawodach.
Pozdr
Pawe³
W Tarnowie siê ³adnie rozchmurza, co jaki¶ czas próbujê j± z³apaæ, ale wci±¿ nic...
Ja ustawi³em siê do obserwacji tak aby s³onko schowa³o siê za dach domu i wtedy po kilku minutach j± dostrzeg³em. Nie jest ³atwo ale wra¿enie jest niesamowite. Obserwowa³em lornetk± 10x50. Uda³o mi siê nawet j± zobaczyæ w 80ED ale widok w lornetce by³ lepszy. Polecam siê pomêczyæ i j± odnale¼æ, ale UWAGA NA S£OÑCE.!!!!
S³oneczko chowam za dachem s±siedniego budynku i szukam ... szukam a tu ci±gle nic <_<
2006-01-14 oko³o 14:30 Wreszcie uda³o mi siê j± zaobserwowaæ to zadziwiaj±ce ¿e przy tak bliskiej odleg³o¶ci od S³oñca na niebosk³onie mo¿na j± spokojnie zobaczyæ w lornetce 10x50.
Zachêcony waszymi postami zerkn±³em za okno i zobaczy³em ¿e poni¿ej mojego domu ¶wieci s³oneczko (mieszkam na wschodnim stoku góry i u mnie ju¿ zasz³o). Wypad³em na szybko ze star± Tento 10x50 i pogna³em w dó³ do chwili gdy s³oñce nie wygl±dnê³o z za góry wtedy poczeka³em a¿ siê schowa za grañ i rozpocz±³em poszukiwania po oko³o 30 sek trafi³em na kometkê.
Jest naprawdê przepiêkna widaæ j±dro oraz otaczaj±c± je komê i kawa³ek szerokiego warkocza.
Nastêpnie zaliczy³em szybki powrót do domu wygarn±³em stare dobre MTO1000 które zawsze stoi w pogotowiu, gar¶æ okularków i pu¶ci³em sie znowu pêdem w dó³ aby przegoniæ liniê zasiêgu s³oñca.
Rozstawi³em byle jak MTO za³adowa³em 20mm okular (pow. ok. 60x) i ustawi³em na kometkê.
Widok piêkny, wyra¼ne j±dro oraz otaczaj±ca je materia która z boków tworzy jakby ma³e w±sy które przechodz± w warkocz, sam warkocz jest szeroki ale na tle nieba ma³o kontrastowy. Zmieni³em okular na 9mm (pow. ok. 133x) no tu g³owa komety powala, widaæ jak materia ucieka z j±dra na boki obiegaj±c go a nastêpnie przechodzi w szeroki warkocz. Z racji chybotliwego monta by Skylux prowadzonego rêcznie oraz braku czasu nie zwróci³em uwagi aby dok³adnie okre¶liæ jak daleko siêga warkocz. Teraz trudno mi to okre¶liæ ale d³ugo¶æ widzianego warkocza (przy powiekszeniu ok. 48x) mog³a wynosiæ gdzie¶ 0.4-0.6 stopnia.
¯ycie jest piêkne. B)
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 14 January 2007 - 16:35
Oko³o po³udnia szuka³em jej w dziurze w chmurach, ale nie znalaz³em (chmury za szybko sie poruszaj±), dopiero teraz sie rozpogadza, jutro tez jej nie zobacze bo siedze do 16:00 w szkole. We wtorek zapolujemy, mam nadzieje, ¿e siê uda, a jak nie to nie :rolleyes:
Grunt, ¿e ju¿ j± widzia³em :D
A u mnie siê piêknie wypogodzi³o i co? I nic, po prostu jej NIE widzia³em. Obojêtne jak± lornetk±, próbuj±c co chwilê od 14 do 16, przy czystym niebie, ale komety nie zobaczy³em :angry:
dla tych co nie widzieli - pamiatkowe zdjece z merkurym:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs_small/20070114_1354_c3.gif
Witam !
Wreszcie uda³o mi siê zobaczyæ kometkê, obserwowa³em lornetk± 10x50 UT 15h 35m - 16h 00m.
Doslownie ¶³izga³a siê miêdzy miêdzy chmurami. Polowa³em na ni± ponad 2 tygodnie.
Pozdrawiam Aries (Rzeszów)
A u mnie siê piêknie wypogodzi³o i co? I nic, po prostu jej NIE widzia³em. Obojêtne jak± lornetk±, próbuj±c co chwilê od 14 do 16, przy czystym niebie, ale komety nie zobaczy³em :angry: Ty jej nie widzia³e¶ po 2 godzinach, ja zobaczy³em dopiero po 30 minutach, a Mario po 30 sekundach. Ciekawe z czego mog± wynikaæ takie rozbie¿no¶ci ? A wszyscy mieli jak siê domy¶lam takie samo pofrontowe niebo.
U mnie dzisiaj niebo calkiem ladne, wlasciwie na zachodzie tylko jedna duza chmura... wystarczajaco duza, zeby skutecznie zakryc komete :szczerbaty: Jak pech to pech, moze jutro :)
U mnie dzisiaj niebo calkiem ladne, wlasciwie na zachodzie tylko jedna duza chmura... wystarczajaco duza, zeby skutecznie zakryc komete :szczerbaty: Jak pech to pech, moze jutro :) Ja tak wczoraj mia³em, oko³o 16.00 ca³e niebo czyste, tylko na zachodnim niebie chmury. :angry:
W dzieñ dzisiaj te¿ siê nie uda³o ok. 13.00 gdy S³oñce zasz³o za blok. Zreszt± nawet w pobli¿u S³oñca jest na tyle du¿y blask, ¿e a¿ patrzeæ siê nie chce.
W Lublinie zaja¶nia³o po po³udniu i z nadziej± wybrali¶my siê z Leszkiem nad Zalew Zemborzycki, gdzie otwartej przestrzeni a¿ nadto. Przywita³a nas krótka ulewa i sun±ca wolno okaza³a chmura, która zdawa³a siê nie mieæ koñca. Nadzieje wzros³y, gdy u jej podstawy wychyli³o siê niesamowite, o¶lepiaj±ce S³oñce. Penetrowali¶my (Leszek lornetk± 10x50, ja Newtonem 5.6/768) wolny od chmur obszar na lewo od S³oñca, lecz bez skutku. Kometê skrywa³a nieprzenikniona zas³ona. Na dodatek mocno wia³o - jak to nad wod±. Po kilkunastu minutach przemie¶cili¶my siê bardziej na po³udnie do wsi Prawiedniki, lecz rezultat by³ jeszcze gorszy, zatem ponownie wrócili¶my nad zalew, lecz chyba jedynie po to, by stwierdziæ nie bez ¿alu, ¿e mija w³a¶nie moment zaj¶cia komety. Trudno, nie widzia³em i zrobi³em zdjêcia tej wyj±tkowej komety. Za namow± brata, jutro idê do pracy z lornet± 20x60 i poszukam jej za dnia.
Za³±czone miniaturki
Widzia³em j± w ¶rodê i my¶la³em, ¿e to pierwsza i ostatnia obserwacja. Ale na szczê¶cie siê pomyli³em.
Zobaczy³em j± ponownie dzisiaj o 15:30, a wiêc, gdy S³oñce by³o 2° nad horyzontem, ale u mnie schowane ju¿ za blokiem. Pocz±tkowo obserwowa³em lornetk± 7x50, a pó¼niej lornetk± 12x60. Patrzy³em z pokoju przez szybê, gdy¿ na zewn±trz wia³ silny wiatr.
By³a wspania³a przejrzysto¶æ. Wiêksza czê¶æ nieba pokryta by³a ciemnymi chmurami, ale nad wspomnianym blokiem by³ pas bezchmurnego nieba. Na granicy chmur i czystego nieba widoczne by³y ob³oki iryzuj±ce (!), a kilka stopni od nich mgie³ka komety. Szkoda, ¿e nie mam odpowiedniego aparatu, ¿eby uwieczniæ ten wspania³y obraz. Patrzy³em zauroczony kilka minut, gdy obraz zacza³ siê pogarszaæ. Dlaczego? Po szybie zaczê³y sp³ywaæ krople deszczu :szczerbaty:
No niestety komety nie zobaczy³em - troszkê szkoda, ale przynajmniej zobaczy³em zachód S³oñca.
Fotki robi³em Pentaconem 135mm, có¿ mo¿e next time :D
Za³±czone miniaturki
No niestety komety nie zobaczy³em - troszkê szkoda, ale przynajmniej zobaczy³em zachód S³oñca.
Fotki robi³em Pentaconem 135mm, có¿ mo¿e next time :D Patrz±c na pierwsze zdjêcie od lewej, to widzia³em dzisiaj kometê w bezchmurnym pasie nieba troszkê szerszym, ni¿ na tym pierwszym zdjêciu (chodzi mi o ten pas miêdzy chmurami).
Natomiast kometa musia³a byæ w momencie robienia zdjêcia, gdzie¶ w rejonie tego ciemnego pasma chmur w okolicach tej niewielkiej dziurki :)
Gdyby na pierwszym zdjêciu od prawej nie by³o S³oñca i uda³o by siê je trochê "podci±gn±æ" to kto wie ...
Kometa by³a 1,5 stopnia nad tarcz± S³oñca i 5,5 stopnia od niego.
Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 14 January 2007 - 19:21
Patrz±c na pierwsze zdjêcie od lewej, to widzia³em dzisiaj kometê w bezchmurnym pasie nieba troszkê szerszym, ni¿ na tym pierwszym zdjêciu (chodzi mi o ten pas miêdzy chmurami).
Natomiast kometa musia³a byæ w momencie robienia zdjêcia, gdzie¶ w rejonie tego ciemnego pasma chmur w okolicach tej niewielkiej dziurki :) przyznam siê ¿e na to liczy³em, my¶la³em ¿e chocia¿ dorwê Merkurego i obok niego zacznê szukaæ, ale nic z tego nie wysz³o.
Ja widzia³em w miarê wyra¼nie kometê, a Merkurego ani ¶ladu (zbyt s³aby).
Ja sie dzis nawet przyczailem na nia w okolicach zachodu, bo w koncu mialem kawalek czystego nieba. Niestety nie udalo mi sie nic zobaczyc :(. Patrzylem lornetka 7x35, ktora lezy umnie w kacie pewnie juz z 7 lat :). Zawsze moge zrzucic wine na sprzet :ha:. Pozdrawiam :Beer: .
Zawsze moge zrzucic wine na sprzet :ha:. Ja o zachodzie Slonca przeczesywalem horyzont ED-kiem i ETX-em i komety ani sladu. Zbyt ekstremalne warunki. Moze gdybym sprobowal jak Robert chwile przed zachodem... Szkoda bo paru znajomych bylo napalonych, a to byla ostatnia szansa. Chociaz ja jeszcze sprobuje jutro w poludnie.
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 14 January 2007 - 19:48
Dawno ju¿ nie by³em tak wyrolowany przez pogodê, o czym wspomnia³ jum, ale kometê uda³o mi siê zobaczyæ jeszcze przed wyjazdem nad lubelski zalew. Po przej¶ciu frontu nadal krêci³y siê jego resztki i usi³owa³em co chwila odnale¼æ kometê lornetk± 10x50, co okaza³o siê nie mo¿liwe ku mojemu zdziwieniu, zwa¿ywszy na wyj±tkowo czyste powietrze. Kiedy dowiedzia³em siê z tego w±tku ¿e kometa jest usytuowana na lewo od s³onecznej tarczy(szuka³em jej nieco wy¿ej) chwyci³em za bino 25x100 i za chwilê j± zobaczy³em i to z krótkim i szerokim warkoczem. Zaskoczy³o mnie to, ¿e warkocz zmieni³ nachylenie z niemal pionowego (wczoraj) do ca³kiem poziomego, co oznacza ¿e skierowany by³ w stronê Ziemi i dziêki skrótowi perspektywicznemu nast±pi³o to szybkie wachniêcie. Mam tylko niedosyt z powodu niemo¿no¶ci zrobienia zdjêæ, a to za spraw± nie fortunnego kierunku wiatru, który przemieszcza³ bez koñca pasma chmur w poprzek celu naszych obserwacji.
PS. Warkocz komety jest oczywiscie zagiêty (w górê) co jest typowym przejawem w okolicy perychelium, a ja widzia³em tylko jego najja¶niejsz± przedni± czê¶æ skierowan± w S³oñce.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 14 January 2007 - 20:24
Witam,
Dla mnie kometa McNaughta to ci±g fatalnych zbiegów okoliczno¶ci, które chwilami powodowa³y moj± frustracjê. Pogoda, ¼le ustawiony budzik, wyjazdy, obowi±zki, praca oraz obowi±zki rodzinne- wszystko to chyba sprzysiêg³o siê tym razem przeciwko mnie. Pozostaje mi pogratulowaæ wspania³ych zdjêæ Micha³owi Ka³u¿nemu oraz innym, którzy mieli wiêcej szczê¶cia.
Wczoraj wg mnie kometa by³a zdecydowanie ³atwiesza do znalezienia w dzieñ ni¿ przy zachodzie S³oñca. Przynajmniej w Krakowie. Widzia³em j± z niezbyt du¿ym wysi³kiem oko³o po³udnia przez lornetkê 10x40. Kilka godzin pó¼niej, gdy S³oñce zachodzi³o znalezienie komety by³o znacznie, znacznie trudniejsze.
Wczoraj o 13.15 zrobi³em przez TOA 130 i Canona 300d poni¿sze zdjêcie. Mniej wiêcej tak to wygl±da³o wizualnie.
Dla zabawy zamieszczam jeszcze dodatkowe zdjêcia.
Nastêpne zdjêcia zrobione s± przez Rubinar o ogniskowej 500mm na 20 minut przed zachodem. Wygl±d zdjêcia celowo dobrany jest tak, ¿eby pokazaæ "naturalnie" jak ciê¿ko by³o j± z Krakowa dostrzec.
Je¶li kto¶ chce to mo¿e pobawiæ siê w wirtualne obserwacje komety. To samo zdjêcie da³em dwa razy. Pierwszy raz bez strza³ki- samemu mo¿na poszukaæ komety :), drugie ze strza³k±. Dla pokazania skali umie¶ci³em na pocz±tku zdjêcie S³oñca zrobione chwilê wcze¶niej.
Pozdrawiam
Tiamat
Za³±czone miniaturki
l
l
A oto zagadka.
Za³±czone miniaturki
Ty jej nie widzia³e¶ po 2 godzinach, ja zobaczy³em dopiero po 30 minutach, a Mario po 30 sekundach. Ciekawe z czego mog± wynikaæ takie rozbie¿no¶ci ? A wszyscy mieli jak siê domy¶lam takie samo pofrontowe niebo. Zachodnie niebo by³o czy¶ciutkie, z pomykajacymi szybko drobnymi chmurkami(godzinê wcze¶niej pada³ przelotny deszcz).
Trzeba poprostu "schowaæ" s³oñce za jak±¶ przeszkod± bo blask s³oñca znacznie pogarsza obraz, dodatkowo robi± siê odblaski w lornetce (podobnie MTO). U mnie przeszkod± by³a grañ góry schod±ca w kierunku po³udniowo wschodnim, grañ ta znajduje siê w odleg³o¶ci oko³o 1,5km w lini prostej i gdy tylko s³oñce schowa³o siê za ni± odblaski zupe³nie znika³y. Dodatkowo zbocze by³o dobrym drogowskazem dla obserwacji.
Jak tylko s³oñce zniknê³o przesun±³em siê o pole lornetki w lewo i gdy tylko podnios³em nieco lornetkê trafi³em bez problemu. To co wtedy powiedzia³em w delikatnym t³umaczeniu brzmia³o "niesamowite, faktycznie nie¼le widaæ skurczybyka".
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 15 January 2007 - 09:54
To teraz musze swoje wczorajsze fotki dok³adniej przepatrzec bo mog³em ja uczwycic.
Komete widzialem jakie¶ 45 min przed zachodem s³oñca, s³oñce zas³oni³ mi wa³ przeciw powodziowy wiec nie bt³o to trudne, niestety podczas zachodu i tóz po nie mog³em jej odnale¼ zrobi³em kilka fotek, teraz dzieki Tiamatowi dok³adniej je przepatrze :szczerbaty:
Witam,
Dla mnie kometa McNaughta to ci±g fatalnych zbiegów okoliczno¶ci, które chwilami powodowa³y moj± frustracjê. Pogoda, ¼le ustawiony budzik, wyjazdy, obowi±zki, praca oraz obowi±zki rodzinne- wszystko to chyba sprzysiêg³o siê tym razem przeciwko mnie. Pozostaje mi pogratulowaæ wspania³ych zdjêæ Micha³owi Ka³u¿nemu oraz innym, którzy mieli wiêcej szczê¶cia.
Wczoraj wg mnie kometa by³a zdecydowanie ³atwiesza do znalezienia w dzieñ ni¿ przy zachodzie S³oñca. Przynajmniej w Krakowie. Widzia³em j± z niezbyt du¿ym wysi³kiem oko³o po³udnia przez lornetkê 10x40. Kilka godzin pó¼niej, gdy S³oñce zachodzi³o znalezienie komety by³o znacznie, znacznie trudniejsze.
Wczoraj o 13.15 zrobi³em przez TOA 130 i Canona 300d poni¿sze zdjêcie. Mniej wiêcej tak to wygl±da³o wizualnie.
Dla zabawy zamieszczam jeszcze dodatkowe zdjêcia.
Nastêpne zdjêcia zrobione s± przez Rubinar o ogniskowej 500mm na 20 minut przed zachodem. Wygl±d zdjêcia celowo dobrany jest tak, ¿eby pokazaæ "naturalnie" jak ciê¿ko by³o j± z Krakowa dostrzec.
Je¶li kto¶ chce to mo¿e pobawiæ siê w wirtualne obserwacje komety. To samo zdjêcie da³em dwa razy. Pierwszy raz bez strza³ki- samemu mo¿na poszukaæ komety :), drugie ze strza³k±. Dla pokazania skali umie¶ci³em na pocz±tku zdjêcie S³oñca zrobione chwilê wcze¶niej.
Pozdrawiam
Tiamat ¦wietna ilustracja do mojej obserwacji przez bino 25x100.
Cieszê siê lemarc
:)
Szuka³em takiej i znalaz³em w sieci fotkê która nale¿ycie oddaje "dzienno¶æ" tej komety.
Za³±czone miniaturki
l
l
ja ju¿ kupi³em pistolet... jeszcze jeden dzien z chmurami i deszczem i....
Teraz czas na obserwacje dla tych ludków ... ;)
http://img356.imageshack.us/img356/8748/widc2006p1zziemipoperyhoh9.jpg
Kolorowa czê¶æ mapki to szeroko¶ci z których najlepiej bêdzie teraz widaæ kometê.
----
To co ... mo¿e do Nowej Zelandii ? Zawsze marzy³em o wyprawie tam ... :rolleyes:
Fajna by³a kometa, obudzi³a u mnie instynkt obserwacyjny, który od d³u¿szego czasu pozostawa³ w u¶pieniu ;) Dzisiaj przejrza³em fotki z dziennej obserwacji 14 stycznia i znalaz³em jej ¶lad na zdjêciu. Kometa jest mocno niedo¶wietlona, bo w kadr wesz³a bardzo jasna chmura przykrywaj±ca S³oñce. W³a¶ciwie móg³bym zrobiæ z tego zagadkê "gdzie jest kometa?", ale oszczêdzê Wam tej przyjemno¶ci... W ka¿dym razie bior±c pod uwagê parametry ekspozycji - czas 1/2500s, f/13 - wydaje siê, ¿e co jak co, ale kometa nie mia³a prawa siê za³apaæ, a jednak!
Canon 350D + Sigma APO 300/4, podci±gniêty kontrast.
Teraz czas na obserwacje dla tych ludków ... ;)
Kolorowa czê¶æ mapki to szeroko¶ci z których najlepiej bêdzie teraz widaæ kometê.
----
To co ... mo¿e do Nowej Zelandii ? Zawsze marzy³em o wyprawie tam ... :rolleyes: Muszê chyba napisaæ do znajomej z Johanesburga, niech robi zdjêcia i przysy³a do mnie.
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 16 January 2007 - 10:23
Poszpera³em trochê w zasobach SOHO i poszuka³em animacji (MPEG) i zdjêæ (o dziwo tu bardzo cie¿ko znale¼æ archiwalne fotki) na których zarejestrowa³y siê komety.
Przeszukiwa³em tylko LASCO C3, chcia³em wyrobiæ sobie pogl±d jak kometki wygl±da³y blisko S³oñca.
Poni¿ej przedstawiam wynik ... kilku godzinnej (TAK ! TAK !) pracy ... :rolleyes:
http://img73.imageshack.us/img73/1175/800600jh3.jpg
Wiêksza rozdzielczo¶æ 1600x1200 (348 KB) poni¿ej:
http://img300.images...16001200em2.jpgUwzglêdnione komety to:
C/1996 B2 (Hyakutake)
C/1998 J1 (SOHO)
96P/Machholz 1
C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa)
C/2002 V1 (NEAT)
C/2004 F4 (Bradfield)
C/2004 R2 (ASAS)
C/2004 V13 (SWAN)
C/2006 P1 (McNaught)
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 16 January 2007 - 22:05
Kawa³ porz±dnej roboty ch³opie... :szczerbaty:
Zas³u¿y³e¶ na kawê lub piwo (do wyboru), tylko zadzwoñ kiedy przeje¿dzasz do Gdyni z narzeczon± w odwiedzinki.
pozdrawiam
Ori
Na tych fotkach doskonale widaæ z jak jasn± komet± mieli¶my do czynienia. :Beer:
Na tych fotkach doskonale widaæ z jak jasn± komet± mieli¶my do czynienia. :Beer: Dok³adnie! O to mi chodzi³o robi±c t± pogl±dówkê ;)
----
Ori, w kwietniu wybieram siê do Szczyrku, a Gdynia mo¿e jesieni± lub na ... miesi±c miodowy :unsure: :szczerbaty:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/070...ght_munford.jpgNo... £adnie :Boink:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/070...ght_munford.jpg
No... £adnie :Boink: Witam
Czy to jest zdjêcie robione ju¿ z pó³kuli po³udniowej?
Pozdrawiam
Czy to jest zdjêcie robione ju¿ z pó³kuli po³udniowej? Tak, 17 stycznia wieczorem w Nowej Zelandii.
A co powiecie na
taki warkocz ? Ja chce do Austraaaliiii !!!
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 18 January 2007 - 12:33
Kolega polecia³ do Australii pod koniec zesz³ego roku. Go¶æ ma szczê¶cie, przypadkowo trafi³ z czasem wyjazdu tak ¿e tylko pozazdro¶ciæ.
Napewno do koñca ¿ycia nie zapomni tego widoku.
Masakra :notworthy: :notworthy: :notworthy:
U nas by³ mniejszy warkocz, tylko pozazdro¶ciæ "po³udniowym ludziom", ale nie ma co narzekaæ :szczerbaty:
A w chwili obecnej kometka + jej warkocz naprawde :helo:
Pojawi³y siê w koñcu FITSy ze STEREO z dnia po 12 stycznia a wiêc po dacie gdy w zasiêg kamer sondy wesz³a kometa. Pisa³em tu o tym na forum w tym w³asnie w±tku.
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/data/ins.../L0/a/img/hi_1/Zabawi³em siê z 4-ema zdjêciami:
20070114_000100_s4h1A.fts
20070114_020100_s4h1A.fts
20070114_040100_s4h1A.fts
20070114_060100_s4h1A.fts
i stworzy³em animacjê (660x640, 387 KB, GIF)
http://img257.imageshack.us/img257/2779/20070114mcnaughtstereossz6.th.gif(kliknij na zdjêcie by zobaczyæ animacjê!)
::::::
Teraz widzê ¿e pojawi³a siê kolejna fotka (20070114_080100_s4h1A.fts)
Mo¿na by pobawiæ siê z wiêksz± ilo¶ci± zdjêæ ;)
Kto¶ ma ochotê ?? ::)
Teraz wygl±d komety naprawde powala :wow: :wow: :wow: :shocked: :shocked: :shocked:
galeria na
Spaceweatheroczywi¶cie fotki z tej galeri
Limax7 kiedy¶ pisa³e¶
Czy jest kto¶ w stanie sfociæ dzi¶ lub jutro ciemne ju¿ zachodnie (wieczorne) niebo w celu sprawdzenia czy warkocz komety wy³ania siê zza horyzontu ? Jak widaæ na fotce poni¿ej, Twoj± pro¶bê wykona³a Mila Zinkova.
http://spaceweather.com/comets/mcnaught/18jan07/zinkova1.jpg
http://spaceweather.com/comets/mcnaught/18jan07/Solans1.jpg
http://spaceweather.com/comets/mcnaught/18jan07/Newman1.jpg
Ten post by³ edytowany przez
Vader dnia: 19 January 2007 - 12:11
Niesamowite jest to, ¿e ten warkocz ci±gle jest widoczny z pó³nocnej pó³kuli po zapadniêciu nocy astronomicznej. Np.
takie zdjêcie zrobi³ WCZORAJ facet na Hawajach! Jakby tego by³o ma³o to z³apa³ jeszcze piêkne ¶wiat³o zodiakalne i meteora.
PS Sory, w³a¶nie zobaczy³em, ¿e Vader ju¿ o tym pisa³.
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 19 January 2007 - 12:23
Ta fotka co poda³e¶ Radku link jest genialna :banan:
Witam,
Tia, warkocz musi byæ widoczny z Polski. Ta fotka sugeruje to jednoznacznie:
http://www.abmedia.com/astro/current/comet...nicbands-1.htmlGwiazdy pasuj± idealnie do gwiazdozbioru Wodnika. Pogoda mo¿e na zachodzie siê
troche ustabilizuje jutro. Po deszczach i z tym wiatrem powinny byæ dobre warunki. Wiec
trzeba spróbowaæ bo to b. rzadki fenomen. Tak jak i sama kometa..
pozdr,
Mac
W WinStars jest oznaczenie tej komety C/2005 p1 McNaught, czy mogê siê sugerowac tymi wspó³rzêdnymi ?
Pozdrawiam
W WinStars jest oznaczenie tej komety C/2005 p1 McNaught, czy mogê siê sugerowac tymi wspó³rzêdnymi ?
Pozdrawiam Kometa C/2005 P1 ma nazwê SOHO (od satelity). Musia³by¶ zobaczyæ jakie elementy orbity
wy¶wietla. Najnowsze to:
C/2006 P1 (McNaught)
Epoch 2007 Jan. 20.0 TT = JDT 2454120.5
T 2007 Jan. 12.7968 TT MPC
q 0.170729 (2000.0) P Q
z -0.000122 Peri. 155.9756 +0.1269047 -0.1739167
+/-0.000024 Node 267.4148 +0.6752906 +0.7362755
e 1.000021 Incl. 77.8348 +0.7265520 -0.6539506
From 194 observations 2006 Aug. 7-Dec. 3, mean residual 0".4.
pozdrawiam,
Maciek
Witam,
Tia, warkocz musi byæ widoczny z Polski. Ta fotka sugeruje to jednoznacznie:
http://www.abmedia.com/astro/current/comet...nicbands-1.html
Gwiazdy pasuj± idealnie do gwiazdozbioru Wodnika. Pogoda mo¿e na zachodzie siê
troche ustabilizuje jutro. Po deszczach i z tym wiatrem powinny byæ dobre warunki. Wiec
trzeba spróbowaæ bo to b. rzadki fenomen. Tak jak i sama kometa..
pozdr,
Mac Rzeczywi¶cie (!). Na zdjêciu na samym dole widoczna jest Wenus, a tu¿ powy¿ej niej gwiazdy gamma i delta Kozioro¿ca.
Jak widaæ kometa pozostawia po sobie d³ugotrwa³y ¶lad w postaci wachlarzowatego ogona. Jego najja¶niejsza czê¶æ skierowana jest ju¿ w taki sposób, ¿e nie mo¿emy go obserwowaæ, ale te "rozpylone" kilka(na¶cie) dni temu w kosmosie cz±steczki wci±¿ widoczne s± na fotografiach. Tego siê chyba nikt nie spodziewa³, ¿e wci±¿ od nas mo¿na zobaczyæ warkocz komety, a przynajmniej uwieczniæ go na zdjêciu.
Maciek dzieki za szybka odp.
Prawie zawsze wystarczy poszukac.
Jesli chodzi o droge komety na niebie. Nic tylko zapolowac na warkocz.
http://www.aerith.ne...6P1/2006P1.htmlTen post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 20 January 2007 - 15:45
Cytuj z: DARK Dzisiaj o 14:18:20Kolejne spektakularne zdjêcia komety
http://www.iceinspac...92&d=1169214261http://www.iceinspac...99&d=1169243215http://www.cieletesp...px?idMedia=3746i zdjêcie wykonane przez samego odkrywcê - Roberta McNaughta
http://msowww.anu.edu.au/~rmn/Jan19d.JPG koniec cytatu ;)
Hm... a Ja dopiero teraz zajarzy³am !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ten rozpylony warkocz co¶ ala cirrus to przecie¿ o¶wietlone cz±steczki py³u pozostawione w przestrzeni. I dlatego maj± taki piêkny wachlarzowy kszta³t pokrywaj±cy siê dok³adnie z jej trajektori± podajê link do grafiki mo¿na porównac z kszta³tem wachlarza, ogona, komy - zwa³ jak zwa³...
tylko proszê bez cynicznych uwag, wiem sk±d siê bierze koma komety.
Ol¶nienie dotyczy tego, ¿e nie s±dzi³am iz cz±stki s± widoczne i piêknie po¶wietlone nawet je¶li od³aczy³y sie od g³owy ponad tydzieñ temu...
Ori
Ps: oto link:
http://www.aerith.ne...6P1/2006P1.htmledit: reasumuj±c, bo nie wiem czy ktokolwiek mnie zrozumia³ ;). Widaæ po jakim torze kometka okr±¿y³a s³oneczko i dok³adnie peryhelium widaæ nawet, je¶li mo¿na tak powiedzieæ...
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 20 January 2007 - 16:02
Maciek dzieki za szybka odp.
Prawie zawsze wystarczy poszukac.
Jesli chodzi o droge komety na niebie. Nic tylko zapolowac na warkocz.
http://www.aerith.ne...6P1/2006P1.html Warkocz powinien znajdowaæ siê gdzie¶ poni¿ej Fomalhaut-a po¼niej w okolicy gwiazdy Skat (delta Aqr).
Jasno¶c jego powierzchniowa powinna byæ wiêksza ni¿ ¶wiat³a zodiakalnego a mniejsza od typowej zorzy
polarnej.
U mnie siê przeciera ale co z tego bêdzie nie wiem. Prognozy ICM mówi± o pogodnym niebie miêdzy
20-3 w nocy...
Przyjemnego polowania,
Maciek
edit: reasumuj±c, bo nie wiem czy ktokolwiek mnie zrozumia³ ;). Widaæ po jakim torze kometka okr±¿y³a s³oneczko i dok³adnie peryhelium widaæ nawet, je¶li mo¿na tak powiedzieæ... Generalnie tak :) z tym¿e wiatr s³oneczny go troche tak¿e 'zagina' w stosuku do
orbity rzeczywistej. ;)
moje takie piêæ groszy ;)
pozdrówki,
Maciek
Za comets-ml (bez t³umaczenia):
Hello Maciej and all,
I observed the sychronic bands last night from north of Duluth, Minn. near
the end of twilight at Jan. 20, 0:30 UT under very dark skies. The bands
were faint with the naked eye and several were overlapped by the zodiacal
light making those even more difficult to see. But I found that my 10x50
binoculars were the ideal tool to see each of the six or so plumes much more
clearly. I could follow the northernmost one up to ~17 elevation to Theta
Pegasi. The pale streamers were like ghostly individual comets.
Bob King
Maciek
http://images11.fotosik.pl/27/d931d6e2a12cd9e2.jpg
na teraz chyba ciezko o ladniejsze zdjecie :szczerbaty:
Jestem pod olbrzymim wra¿eniem tego co pokaza³a/pokazuje kometa C/2006 P1 (mcNaught) !!!
http://members.ozema...ah/mcnaught.htmhttp://www.komet-neat.de/2006p1.htmCo¶ podobnego mia³o miejsce w przypadku s³ynnej komety
C/1743 X1 (Klinkenberg-de Cheseaux)
Co¶ podobnego mia³o miejsce w przypadku s³ynnej komety C/1743 X1 (Klinkenberg-de Cheseaux) No to rzeczywi¶cie ¿yjemy w historycznych czasach... bêdzie co opowiadaæ wnukom ;)
Ori
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 20 January 2007 - 23:45
No to rzeczywi¶cie ¿yjemy w historycznych czasach... bêdzie co opowiadaæ wnukom ;) Tia ;) a u mnie znów wiater duje ¿e a¿ rynne mi zerwa³o....
A wieczorem deszcz...
pozdr,
Mac
Na s±siednim forum spieraj± siê o intrepretacjê warkocza komety, który siê porozrywa³ jak sztachety w p³ocie. Widaæ ¿e s± to cz±stki sta³e, gdy¿ d³ugo utrzymuj± siê w swoim kszta³cie. Moim zdaniem ta rytmiczno¶æ strug pochodzi z rotacji j±dra, które w okre¶lonym miejscu posiada taki gejzer wydzielaj±cy materiê porcjami, w czasie kiedy skierowany jest ku s³oñcu. Gdy jest po przeciwnej stronie s³abnie, by znów siê ogrzaæ i rytmicznie puszczaæ "b±ki" na ciasnym zakrêcie swej orbity.
Na s±siednim forum spieraj± siê o intrepretacjê warkocza komety, który siê porozrywa³ jak sztachety w p³ocie. Widaæ ¿e s± to cz±stki sta³e, gdy¿ d³ugo utrzymuj± siê w swoim kszta³cie. Moim zdaniem ta rytmiczno¶æ strug pochodzi z rotacji j±dra, które w okre¶lonym miejscu posiada taki gejzer wydzielaj±cy materiê porcjami, w czasie kiedy skierowany jest ku s³oñcu. Gdy jest po przeciwnej stronie s³abnie, by znów siê ogrzaæ i rytmicznie puszczaæ "b±ki" na ciasnym zakrêcie swej orbity. Lemarcu bardzo podoba mi siê twoja teoria. Ja równie¿ zastanawia³am siê do¶æ intensywnie czym spowodowane s± te pióropusze na niebie,zak³ada³am ¿e te wiêksze wyrzuty materii spowodowane s± okresowym rozpadem lub odpadaniem od g³owy poszczególnych jej fragmentów... twoja wersja jest bardziej spójna i prostsza... a jak wiadomo nie nale¿y komplikowaæ... i odci±æ wszystko co bardziej skomplikowane a dzia³a... :szczerbaty:
Ori
Lemarcu bardzo podoba mi siê twoja teoria. Ja równie¿ zastanawia³am siê do¶æ intensywnie czym spowodowane s± te pióropusze na niebie,zak³ada³am ¿e te wiêksze wyrzuty materii spowodowane s± okresowym rozpadem lub odpadaniem od g³owy poszczególnych jej fragmentów... twoja wersja jest bardziej spójna i prostsza... a jak wiadomo nie nale¿y komplikowaæ... i odci±æ wszystko co bardziej skomplikowane a dzia³a... :szczerbaty:
Ori No to siê cieszê, z tym ¿e to nie moja teoria. :D Chyba ka¿da porz±dnie dymi±ca kometa w okresie przej¶cia perychelium, czyli na ostrym zakrêcie swej drogi tak siêzachowuje i tylko k±t pod jakim obserwujemy to zjawisko mo¿e utrudniaæ zrozumienie tego co ogl±damy. Jest taki rysunek w ksi±¿ce A.Marksa pt. "Pod znakiem komety" (Halleya), tam¿e str. 51 pokazano kometê z 1882 r. w tak nietypowym usytuowaniu wzglêdem obserwatora ziemskiego, gdzie jej g³owa widoczna jest na tle warkocza w takim w³a¶nie skrêcie. To chyba jedyny taki przypadek odnotowany przez obserwatora tylko dlatego, ¿e p³aszczyzna jej orbity w tym czasie przecina³a siê z Ziemi±.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 21 January 2007 - 22:23
Gdyby to by³o zwi±zane z rotacj± komety to jej j±dro musia³o by sie krêciæ do¶æ wolno.
Jakie s± ¶rednio czasy obrotu j±dra komety??
No tak w³asnie zrobi³em rozeznanie rozrzut mo¿e byæ do¶æ spory od kilku godzin do ??? np. kometa Halleya 7,4dnia.
Gdyby tak rotacja by³a troche chaotyczna to mo¿esz mieæ lemarc-u ca³kowit± racjê, kometa pewnie posiada jak±¶ szczelinê która emituje py³ i w zale¿no¶ci od jej pozycji wzgl. S³oñca puszcza "b±czki".
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 21 January 2007 - 23:17
Zdaje siê, ¿e australopiteki odbi³y sobie Hyakutake i Hale-Boppa za jednym zamachem i to z nawi±zk±, bo to co prezentuje teraz kometa McNaught to ewenement. Jedyny podobny przypadek, o którym sobie przypominam, to wspomniana przez Limaxa kometa Cheseaux sprzed dwóch i pó³ wieku.
My¶lê, ¿e mo¿na zaryzykowaæ stwierdzenie, ¿e McNaught jest jedn± z najbardziej okaza³ych komet w historii. ¯a³ujê tylko, to ¿e nie mogê zobaczyæ tego przedstawienia na w³asne oczy...
Nie wiem, mo¿e macie racje, ale mnie wydaje siê, ¿e takich komet jak kometa McNaughta w ostatnich wiekach mog³o byæ znacznie wiêcej, ale nie ma o nich odpowiednich informacji.
Abym mia³ wiêksz± pewno¶æ co do moich s³ów, to musia³bym zobaczyæ jak prezentuje siê kometa na po³udniowym niebie. Ale zobaczyæ nie na zdjêciach, a na w³asne oczy. Mam tylko porównanie tego co widzieli¶my u nas i zdjêæ robionych na pó³kuli pó³nocnej. Owszem kometa prezentowa³a siê bardzo ³adnie, ale przede wszystkim na fotkach, albo patrz±c przez lornetkê. Gdy obserwowa³em j± go³ym okiem by³a s³abym obiektem z krótkim ogonem.
Prawdê mówi±c, gdyby nie wiadomo¶ci zamieszczane w Internecie wiêkszo¶æ z nas w ogóle by jej nie dostrzeg³a. A przecie¿ czêsto obserwujemy niebo.
My¶lê, ¿e niejedna podobna kometa usz³a uwadze obserwatorów, a to ze wzglêdu na po³o¿enie w pobli¿u S³oñca, a to ze wzglêdu na okres gorszej pogody (w Europie).
Piszê to tak¿e w nadziei, ¿e to by³a jedna z kilku najpiêkniejszych, ale ta "mojego ¿ycia" jeszcze przede mn± ;)
Robercie masz racjê po czê¶ci.
Kometa C/2006 P1 jest piekna i widowiskowa ale we¼my pod uwagê to, ¿e teraz mamy czasy gdzie bardzo ³atwo o wspania³e cyfrowe zdjêcia. Kometa fotografowana by³a ró¿nymi ogniskowymi.
Na naszym niebie zdaje siê potrzeba by³o ogniskowych powy¿ej 300 mm by kometê ³adnie z³apaæ wraz z warkoczem.
Teraz na niebie po³udniowym ju¿ stosuje siê szersze pola widzenia (obiektywy od 30 mm) ale z d³u¿szym czasem na¶wietlania. Nie wiem jak wizualnie prezentuje siê ten okaza³y 50 stopniowy warkocz, nie mam czasu czytaæ zagraniczne fora. S±dzê ¿e jest ledwo widoczny lub wogóle, a widoczne jest tylko kilka stopni jego.
Teraz powrócê do s³ynnych wielkich komet sprzed kilku stuleci. Wiemy o nich z zapisków, obserwacji i rysunków czy te¿ malowide³. Nie by³o wówczas fotografii. Tak wiêc te komety tylko czê¶æ "swojej mocy" prezentowa³y obserwatorom, czê¶æ wizualn±.
Bojê siê pomy¶leæ co by by³o gdyby wówczas technika by³a tak posuniêta jak obecnie :blink:
--
Jeszcze jedno... Kometa C/2006 P1 (McNaught) ma jasno¶æ absolutn± ok. 4,5 do 5,0 magnitudo i bliskie peryhelium. Wielkie komety minionych stuleci mia³y jasno¶ci ok. 0,0 mag lub te¿ minusowe tak¿e przy bliskich peryheliach. To mówi samo za siebie.
Tamte komety by³y fizycznie wiêksze i potêzniejsze ale obecna technika cyfrowej fotografii wyolbrzymi³a kometê C/2006 P1 i podnios³a jej rangê ;)
Nie mniej jednak uwa¿am, ¿e jest to Wielka Kometa :)
--
Robercie, w ostatnich wiekach mo¿liwe ¿e by³y podobne komety i je nieodkryto. Ale musia³y by byæ to odleg³e wieki ...
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 22 January 2007 - 19:41
Nie wiem jak wizualnie prezentuje siê ten okaza³y 50 stopniowy warkocz, nie mam czasu czytaæ zagraniczne fora. S±dzê ¿e jest ledwo widoczny lub wogóle, a widoczne jest tylko kilka stopni jego. Warkocz jest doskonale widoczny go³ym okiem. Jego "klasyczna" czê¶æ jest wyra¼na nawet w warunkach wielkomiejskich, natomiast do zobaczenia ca³ego wachlarza potrzebne jest ciemniejsze niebo. Warto dodaæ, ¿e ledwie dwa lub trzy dni temu najs³absze (czyli najodleglejsze od komety) fragmenty wachlarza by³y w dobrych warunkach dostrzegalne go³ym okiem z pó³nocnej pó³kuli nisko nad horyzontem!
Co by nie mówiæ, to jednak by³a to dla nas pierwsza kometa "dzienna" , najja¶niejsza jak± widzieli¶my, dlatego jest i bêdzie wyj±tkowa do czasu a¿ nadleci co¶ wiêkszego blisko s³oñca. By³em ju¿ na ¶wiecie (ur.1951r.) podczas przelotu ró¿nych s³awnych komet, miêdzy innymi: Ikeya -Seki, Bennet i West, ale tylko ta druga znalaz³a siê w dogodnych dla mnie warunkach obserwacyjnych i mia³em okazjê j± widzieæ jako pierwsz± w ¿yciu. W przypadku Ikeya -Seki nie mia³em czym obserwowaæ, brakowa³o mi efemerydy, nie wiedzia³em gdzie siê znajduje. Natomiast o komecie Westa dowiedzia³em siê jaki¶ czas po przelocie z gazet, gdy¿ wówczas moje zainteresowania astronomiczne z racji za³o¿enia rodziny nie by³y realizowane. Dopiero powrót komety Halleya (marniutkiej dla obserwatorów z pó³kuli pó³nocnej)zapocz±tkowa³ je ponownie. Dzisiaj mo¿liwo¶ci amatorów s± nie porównywalnie lepsze i takie komety nie prze¶lizgnê³y by siê tak "bezkarnie". Dla mnie McNaught C/2006 P1 jest znacz±c± komet±, mimo ¿e widzia³em j± tylko dwa razy i to krótko.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 22 January 2007 - 20:48
Warto dodaæ, ¿e ledwie dwa lub trzy dni temu najs³absze (czyli najodleglejsze od komety) fragmenty wachlarza by³y w dobrych warunkach dostrzegalne go³ym okiem z pó³nocnej pó³kuli nisko nad horyzontem! Tak, wiem ale czy aby nie mylisz tego co sfotografowano z obserwacjami wizualnymi. Bo na fotografiach to ja widzia³em to o czym napisa³e¶.
Mile widziane linki do opisów wizualnych :)
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 22 January 2007 - 22:43
Tak, wiem ale czy aby nie mylisz tego co sfotografowano z obserwacjami wizualnymi. Bo na fotografiach to ja widzia³em to o czym napisa³e¶.
Mile widziane linki do opisów wizualnych :) Za comets-ml (bez t³umaczenia):
Hello Maciej and all,
I observed the sychronic bands last night from north of Duluth, Minn. near
the end of twilight at Jan. 20, 0:30 UT under very dark skies. The bands
were faint with the naked eye and several were overlapped by the zodiacal
light making those even more difficult to see. But I found that my 10x50
binoculars were the ideal tool to see each of the six or so plumes much more
clearly. I could follow the northernmost one up to ~17 elevation to Theta
Pegasi. The pale streamers were like ghostly individual comets.
Bob King
Maciek ;)
Tak, wiem ale czy aby nie mylisz tego co sfotografowano z obserwacjami wizualnymi. Bo na fotografiach to ja widzia³em to o czym napisa³e¶.
Mile widziane linki do opisów wizualnych :) Nie, mówiê o wra¿eniach wizualnych. Warkocz komety by³ widoczny na tle ¶wiat³a zodiakalnego, i na wszystkich tych zdjêciach (np.
tutaj albo
tutaj) widaæ, ¿e jest wyra¼nie od niego ja¶niejszy. A ¶wiat³o zodiakalne jest bezproblemowym zjawiskiem pod ciemnym niebem. Co do opisów, to s± w
galerii spaceweather. Pasma warkocza s± opisywane ró¿nie, czasem jak bardzo ³atwo widoczne go³ym okiem, czasem jako widoczne tylko przez lornetkê, co pewnie zale¿a³o od warunków obserwacji (za¶wietlenia nieba, przejrzysto¶ci itp).
Parê cytatów:
"The dusty wisps of Comet McNaught's tail filled the sky like auroral streamers, easily visible to the unaided eye. I feel like I've been visited by the comet's ghost!"
"Words can't adequately describe what was visible in the western sky after sunset tonight. The dusty wisps of Comet McNaught's tail filled the sky like auroral streamers, easily visible to the unaided eye"
"Despite very clear skies, the streamers were faint and mingled with the zodiacal light. 10x50 binoculars were a big help however and made them so much easier to see. I counted six in all."
"They were faintly visible without optical aid and looked like a very faint aurora."
"3 beams were easily visible with naked eye"
"Visually, it appeared as a colorless aurora."
Opisy obserwatorów z po³udniowej pó³kuli potwierdzaj±, ¿e pod ciemnym niebem widoczny jest ca³y wachlarz, jak na zdjêciach. Mo¿emy wiêc byæ pewni, ¿e gdyby kometa z podobnym warkoczem go¶ci³a na niebie w ci±gu paru ostatnich stuleci, zosta³oby to dok³adnie odnotowane, jak zatrzêsienie innych komet, zw³aszcza, ¿e wtedy nie by³o takiego problemu z dostêpem do ciemnego nieba jak teraz. Tymczasem jedyne co wygl±da w miarê podobnie to kometa Cheseaux. W³a¶nie dlatego uwa¿am, ¿e McNaught jest ewenementem nie tylko w skali dziesiêcioleci.
I wszystko jasne ;)
Wyszpera³em te cudne zdjêcie z 22 stycznia 2007 ...
http://www.iceinspace.com.au/forum/attachm...mp;d=1169468688"Here's tonights effort, I expected a big improvement over last night but in reality my effort wasn't much better. The lengthy twilight here seems to wash out the detail early in the evening and by the time it's really dark I have run out of sensitivity. My final shots were taken at 15 seconds @ f2.8 Iso 400 and were still at least a couple of stops underexposed.
acropolite <post #377>"
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 23 January 2007 - 00:11
Tak przy okazji tej komety zapytam, jakie s± prognozy na inn± która w kwietniu ma te¿ blisko min±æ S³oñce, mam na my¶li kometê P/Machholz1 (96p)?
Tak przy okazji tej komety zapytam, jakie s± prognozy na inn± która w kwietniu ma te¿ blisko min±æ S³oñce, mam na my¶li kometê P/Machholz1 (96p)? Leszku,
Po tej akurat nie spodziewa³bym siê zbyt du¿o. Jedynie mo¿e 9 mag przy elongacji 25-30 stopni przed
peryhelium. W/g badañ Zdenka Sekaniny kometa ma jeden bardzo aktywny region który uaktywnia siê po peryhelium. Przy tym pojawieniu jest szansa odszukania jej na wieczornym niebie gdzie¶ w ¶rodku 'kwadratu'
Pegaza, ale nie bêdzie to jaki¶ ekstra jaskrawy obiekt mo¿e 7-8 mag. No ale jak to z kometami bywa
nic nie wiadomo...
pozdrawiam,
Maciek
Dziêki za tyle. Jedna zaskoczy³a nas pozytywnie, to druga nie musi, ale zobaczymy.
Dziêki za tyle. Jedna zaskoczy³a nas pozytywnie, to druga nie musi, ale zobaczymy. 96P naprawdê jest ciekaw± komet±. Jest nabli¿ej zbli¿aj±c± siê do S³oñca komet±
okresow±. Peryhelium wynosi mniej wiêcej 0.1 AU czyli tyle ile McNaught-a. Z tym ¿e
jasno¶æ absolutna jej wynosi 13.4 mag (McNaughta ~4.9 mag). Jest to fajna kometa
do foto - jako ¿e jest jasna blisko S³oñca stanowi nie lada wyzwanie.
pozdrawiam,
Maciek
Gdyby nie przelot McNaught, to nie zwrócilaby mojej uwagi. Zaintrygowala mnie infromacja z kalendarza PTMA na ten rok, gdzie szacuje siê jej jasno¶æ podczas przej¶cia peryhelium na minus -0.5 magnitudo, (McNaught tylko na +2,0) ale jest to kometa okresowa, której zachowanie ³atwiej przewidzieæ, bo ma swoj± historiê. Gdyby dosz³o do jakiej¶ niespodzianki jak z McNaught, to tym razem pó³kula pó³nocna mialaby odlotowe widowisko.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 24 January 2007 - 18:02
McNaught rozbudzi³ apetyt, ale w przypadku 96P na wiele bym nie liczy³.
Efemeryda podaje jasno¶æ maksymaln± ok +2 mag, podobna jasno¶æ wynika z parametrów dostêpnych w CdC. Kometa bêdzie dostêpna kilka dni w okolicach peryhelium bardzo nisko nad horyzontem po zachodzie S³oñca i jej warunki obserwacyjne bêd± nawet gorsze ni¿ McNaughta przy jasno¶ci mniejszej o dwa rzêdy wielko¶ci. Obawiam siê, ¿e w ogóle nie da siê jej dojrzeæ, chocia¿ chcia³bym ¿eby by³o inaczej.
PS Ale bêdê wypatrywa³, a co!
Ten post by³ edytowany przez
Radek Grochowski dnia: 24 January 2007 - 18:18
Skoro poruszony zosta³ temat komety 96P/Machholz zacytujê co napisa³ do mnie sam odkrywca Don Machholz ...
"I believe that for two of the comets, Periodic Comet Machholz (P/96) in 2002, and for McNaught, the intensity of the camera was turned down. I believe that is why at least Comet Machholz, at magnitude -2, appeared fainter than some of the other comets, even though I believe it was in fact brighter than most of them. I had heard that until Comet McNaught came along it was probably the brightest comet in SOHO. Am I correct in this?
Comet Machholz will be along again in three months, and somehow someone on the SOHO website has predicted it would be mag 8 or something like that, my ephemeris shows that on April 3 it should be magnitude 0 or so. I do not know if they will turndown the intensity on the camera again as they did in 2002, and maybe in 1996, when SOHO first picked up P/96.
Take care.
Don Machholz
Colfax, CA"
-------
Widoczno¶æ z Polski komety 96P bêdzie nastêpuj±ca:
- niewidoczna wogóle a¿ do ok. 5 kwietnia 2007 czyli ok peryhelium (na wieczornym niebie)
- nastêpnie przejdzie na poranne niebo i tam bêdzie widoczna a¿ do momentu gdy nie zdo³amy jej zobaczyæ teleskopowo... (ca³kiem dobre warunki zapanuj± po 12 kwietnia = brak Ksiê¿yca a kometa coraz wy¿ej)
Z jasno¶ci± to nie mam pojêcia jak bêdzie ...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl