Klevtsov Cassegrain 12" 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam!

Jestem nowy na forum wiec na poczatku mojego pierwszego posta chcialbym pozdrowic wszystkich! :)

Od pewnego czasu nosze sie z zamiarem budowy teleskopu systemu Klevtsov-Cassegrain...

1. Do budowy tego teleskopu chcialbym wykorzystac recznie wykonane lustro glowne bazujace na plycie 31.00cm (czyli okolo 12") z firmy VIPERAglass.

2. Jako drugie lustro-korektor chcialbym wykorzystac gotowy produkt z teleskopu TAL-200K

3. Jako wyciag rowniez chcialbym zastosowac optyke z TAL'a-200K lub odpowiednik

4. Tubus recznej roboty wykonany wlasnorecznie z aluminium lub wlokna weglowego

Wiem ze teleskopy systemu Klevtsov-Cassegrain to sprzet skomplikowany, jako ze nie posiadam doswiadczen w budowie tego rodzaju sprzetu, chcialbym poprosic o opinie czy czasami rozpoczecie budowy tego typu teleskopu nie jest czasami "porywaniem sie z motyka na ksiezyc".

Jakie trudnosci moge napotkac podczas budowy tego typu teleskopu? Czy mozliwa jest reczna obrobka tafli 12" do postaci mozliwej do wykorzystania w tego typu teleskopie? Czy nie sa bledne moje rozmyslania na temat wykorzystania czesci optyki z TAL'a-200K. Czy optyka teleskopu TAL-200K jest dostepna jako osobne czesci? Czy istnieje mozliwosc recznego wykonania lustra z korektorem meniskalnym, lub zakupu takiego lustra?

Z gory dziekuje za pomoc, sugestie i podpowiedzi, mam nadzieje ze ktos zajrzy do tego tematu i cos tu ciekawego napisze...

Pozdrawiam A.K.



Witaj Andee na pok³adzie. Myslê, ¿e JanuszP udzieli Ci kompetentnej odpowiedzi. Ja powiem tylko tak. Nie spotka³em w Polsce zrobionego w domowych warunkach teleskopu w systemie innym ni¿ Newtona.

Ja rowniez nawet nie slyszalem o podobnym projekcie, stad moje obawy i pytania...

Trafilem jednak w internecie na zachodznia strone oferujaca gotowe tafle do recznego wykonania teleskopu w systemie Klevtsov-Cassegrain, nawierconym otworem, jak sadze ktos jednak takie teleskopy buduje domowym sposobem...

Mam nadzieje ze zostana one rozwiane i ze domowa produkcja tego typu sprzetu jest jednak mozliwa :)

Pozdrawiam

Ande taki sk³adak nie bêdzie prawid³owo dzia³aæ a system Klewzowa jest skomplikowany w obliczeniach i moim skromnym zdaniem porywasz siê z motyk± na S³oñce :?
Nic nie da zwiêkszenie lustra poza ogromnym wzrostem aberracji a i tak lustro wtórne i korektor Klewzowa obetnie obraz z jego brzegowych partii bo jest za ma³y, tak wiêc szkoda twojego czasu i enrgii na takie dywagacje, lepiej szlifuj jak chcesz i potrzfisz 30-40 cm, jasnego Newtona i dokup do niego fabryczny korektor komy jak choæby Paraacorr firmy TeleVue i masz po problemie z kom± :lol: :lol:
Generalizuj±c najpierw musisz mieæ kompletny projekt tak skomlikowanego teleskopu w dodatku dobrze zoptymalizowany a to kosztuje juz na starcie kika ³adnych tysiaków :? potem nie poradzisz sobie bankowo z wykonaniem szklanego korektora i le¿ysz na ca³ej lini z kas± wywalon± na projekt którego nie jeste¶ w stanie zrealizowaæ bez odpowiedniego zaplecza :Cry:



Hmm...

No coz pozostaje jedynie powiedzie "wielka szkoda", tak wlasnie sadzilem ze sprzet tej klasy jest nazbyt skomplikowany do recznej roboty...

Wypowiedz Pana Janusza tylko mnie w tym utwierdzila...

Niestety rownierz wykonanie Newtona 30-40cm raczej odpada, glownie ze wzgledu na gabaryty takiego "dziala", chyba bede musial zamordowac swoje marzenia i budowac "mala" 20 Newtona lub kupic gotowca :Cry:

Dziekuje za wypowiedzi i pozdrawiam

Jest jeszcze jedno rozwi±zanie :D - du¿y newton ,sk³adany na konstrukcji a¿urowej. Poszperaj w zagranicznym necie :idea:

Janusz, a powiedz mi, czy DALL-KIRKHAM jako otwarta konstrukcja bez "trudnego" korektora bylaby wykonalna metodami garazowymi? Zakladam, ze obydwa dopasowane lustra wysokiej jakosci i sprawnosci bylyby zamowione gotowe.

Czy to ma sens? Oczywiscie mysle o ciemnym planetarnym "specjaliscie" - cos pomiedzy F12-F20?

Tak na szybko, co mi tam po glowie chodzi.

Lustro glowne 10"-12". Ogniskowa lustra glownego F5, wielkosc wtornego np. 3", czyli efektywna swiatlosila na poziomie F24. Obstrukcja 21%.

Pewnie lepiej dla gabarytow byloby skupic sie na lustrze F4?

Na pewno 8" konstrukcja bylaby tansza.

Widzê, ¿e po ostatniej fotce Saturna wykonanej Mewlonem wzros³o zainteresownie DALL-KIRKHAMAMI. A co Adam z RC? Zmiana priorytetów?
Jeszcze kilka takich fotek a Janusz nie nad±¿y z zamówieniami.
Ja mimo wszystko celujê w MC. Jak siê Janusz spiszesz z Alamakiem to obiecujê ¿e za 2 lata zamawiam u ciebie 10" Maksutova. :lol: :lol:

O nie - przeciez nie mozna DALL-KIRKHAM'a porownywac z R-C. Na R-C jeszcze za biedny jestem - bo trzeba tu w super montaz inwestowac. A taki Dall do planet to juz nie az taki.

Przyznam szczerze, ze od jakiegos czasu przygladam sie tym Mewlonom i konstrukcji DK. Nie ulega tez watpliwosci, ze sprawca tego jest Waldek. Troche gadalismy na ten temat w Jodlowie. Teraz dolozyl oliwy do ognia tymi fotkami. Wiem jedno - ze nie ma sprzetu uniwersalnego i trzeba miec do planet specjaliste. Oczywiscie APO 150 byloby calkiem niezle, ale 10" DK tez by sobie poradzil ;)

Przy tak dlugich F to chyba nie byloby takie trudne, tym bardziej, ze przeciez wtorne lusterko jest sferyczne.

Aha - i jest jeszcze jeden argument - mam balokon na pld strone, wiec mi tu pieknie tancza planetki. DS to tu nie da rady cykac, wiec czas ktory spedzam w miescie moglbym przeznaczyc na fotki HR planet.

Boje sie zobaczyc fotke Jowisz z tego Waldkowego Mewlona :shock:
Cos czuje, ze sobie poogladamy Ganimedesa ;)

Jesionie raczej zapomnij o fotach planet teleskopem ponad 6" i to z balkonu, zim±, seeing zepsuje ci skutecznie ca³± zabawê :?

Janusz - nie takie bylo pytanie.
Opowiedz wiec, na zadane...

Mozemy zmniejszyc zalozenie do 8". Poza tym Mewlonami roba na calym swiecie dobre fotki w bardzo roznych warunkach. A przeciez w Mewlonie nie ma zednego sekretu - poza oczywiscie lustrami wysokiej jakosci.

O... Sorki zapomnia³em o g³ównym pytaniu, oczywi¶cie DK mo¿na zrobiæ i to sporo taniej ni¿ RC oczywi¶cie :-)


Ja powiem tylko tak. Nie spotka³em w Polsce zrobionego w domowych warunkach teleskopu w systemie innym ni¿ Newtona. Z tego co pamietam, to w jakiejs starej Uranii byly zdjecia amatorskiego Cassegraina :)



Ja powiem tylko tak. Nie spotka³em w Polsce zrobionego w domowych warunkach teleskopu w systemie innym ni¿ Newtona. Z tego co pamietam, to w jakiejs starej Uranii byly zdjecia amatorskiego Cassegraina :)


Jak to siê mówi? Wyj±tek potwierdzaj±cy regu³ê?


Jak to siê mówi? Wyj±tek potwierdzaj±cy regu³ê? Chyba tak :mrgreen:

No niestety :roll: do obliczania, konstruowania i wykonywania Cassegrainów potrzeba wiêkszej wiedzy ni¿ ze starej Uranii.
Jedynym wyj±tkiem jest uproszczony Cassegrain jakim jest DK bo wymaga zrobienia eliptycznego lustra g³ównego a wtórne ma sferyczne i mo¿na sie amatorsko pokusiæ o jego wykonanie. Z tego co pamiêtam na lustro wtórne nadaje sie mniej wypuk³a strona obiektywu achromatycznego 50/550 i mamy po problemie, pozostaje tylko wykonaæ lustro wtórne z Elipsoid± obrotow± ³atwiejsza do wykonania od Paraboli bo z p³ytsz± asfer± :salu:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl